WEEKABONNEMENTEN CATARRH HANDELSBLAD TREFFERS De doodelijke aanslag in Aalsmeer. Rubriek voor Vragen. VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Evangelische Maatschappij. Rede van ds. Van Hoogenhuyze. In een propaganda/bijeenkomst door de Evangelische Maatschappij in het gebouw van den Protestantenbond belegd, heeft ds. A. G. H van Hoogenhuyze, gisteravond zijn op iö October verboden radiorede uitgesproken. Spreker's rede was aangekondigd met den titel „Het vrije woord in Nederland", een be naming. die minder juist is, aangezien het onderwerp een uiteenzetting van het Pro- testantsche beginsel tegenover het Roomse he beginsel betrof en het vrije woord alleen bij cien aanvang van den avond door ds. Van Hoogenhuyze werd aangeroerd. Spreker vroeg zich. voordat hij aan zijn feitelijke toespraak begon af, of het vrije woord niet meer toegestaan is in Nederland. „Mijn radiorede van 16 October is afgelast", zei spr. .Niet enkele zinnen of woorden wer den geschrapt, neen de heele rede werd ver boden. ofschoon ik ieder deel ervan geheel voor mijn rekening neem. Daartegen teeken ik met al mijn macht protest aan." Spreker heeft zich zijns inziens niet kwetsend tegen andersdenkenden uitgelaten, hij heeft slechts het Protestantsche beginsel tegenover Rome verdedigd, maar omdat Rome het vrije woord aan banden wil liggen werd het verbod uit gevaardigd. Spr. waarschuwde tegen de „Roomsch-Gerformeerde Coalitie", die pro beert alle gezag in handen te krijgen. Zijn verboden rede zal in haar geheel in „De Protestant" worden gepubliceerd; ieder, die zich niet met verbod kan vereenigen verzocht spr. een woord van protest naar de regeering te zenden. Ds. Van Hoogenhuyze kwam vervolgens tot zijn eigenlijke, radiorede, waarvan de grondgedachte is: „Ik ben de Heer Uw God, die U uit Egypte uit het diensthuis heb uit- uitgeleid." Eens werden de Joden uit Egypteland uit geleid naar de dorre woestijn. Zij moesten rijkdom en schoonheid achterlaten en kwa men in een streek, waar noch voedsel, noch water te vinden was. Maar zij vonden er de vrijheid en de woestijn bleek voor hen het voorportaal van den hemel te beteekenen. Spreker trok nu een parallel met het Pro testantisme. dat zich eens van Rome los maakte en het op gelijke wijze verging. Rome heeft het naar rust dorstende hart niet kun nen bevredigen, zei spr., anders was er geen reformatie gekomen. Het Rome van de zes tiende eeuw is niet veranderd en het heeft niets geleerd, het is nog steeds het Egypte, waaruit het volk uitgeleid moet worden. Volgens spreker verliest het katholieke geloof in de latijnsche landen hoe langer hoe meer macht en invloed; het klampt zich nu aan alles vast en probeert met name in En geland, Nederland en de Skandinavische landen meer vasten grond te krijgen; spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat Rome het op den duur af moet leggen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bruin, Damaststraat aktentaschJonker, Delftstraat 34, arm bandhorloge; De Haan (Belastingkantoor, ka mer 12), Klein Heiligland, geld; v. Sloten, Tul penstraat 27 B rd., beurs; v. d. Sloot, Reitzstraat 51, beurs im. i.; Mevr. Been, Heem- steedsche Dreef 96, schakelarmband, Deri, Sterreboomstraat 50, handschoen; Bloklang, Karclangenstraat 58, handschoen; De Droog, Korte Heerenstraat 12, boven, handschoen; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, hond; 2 katten; Kater, Zocherstraat 66. muts; v. d. Ven. Timorstraat 6. portemonnaie m. i.; Hoog- werff, Kleverlaan 93. ring; Dingemans. Groe- nendaalsteeg 15. rozenkrans; Droog v. Oosten de Bruinstraat 61, stemvork; Koopmans, Pijn boomstraat 119, sierspeld; Scherpenhuizen, Rozen hagenplein 3, sierspeld; Donkelman, Soutmanstraat 2, tasch m. i.; Bruin, Damast straat 1, wagenmoer; H. Notrot, Morinnesteeg 23, muts; Voete, Kruistochtstraat 31, auto band H. Philippo, Schalkwijkerweg 45. arm band; A. Jacobs, Kinkerstraat 15. beurs m. i.; A G. Haak. Emmakade (woonschip), ceintuur; Dralsbach, Pontianakstraat 8. zadeldekje; A. Biesbroek. Nieuwekerksplein 19. étui m. i.; A. Lazet. Kloosterstraat 35. handschoen; G. Slot. Kleine Houtstraat 55, horloge; boekje: Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt. kat; Kok. Acaciastraat 76, kat; M. Bartels, Wouwerman- straat 37, portemonnaie m. i.: J. v. Hooijdcnk, Waranoesstraat 14. portemonnaie: A. Kakker, Korte Poellaan 6, portemonnaie m. i.; M. Bar tels. Wouwermanstraat 37. rijwielbelasting- plaat.je W. v. Zomeren. Bakkerstraat 3 rd., re genjas; v. d. Werff, Stuyvesantstraat 61, rij- wielbelastingplaatje; E. Sluiten, Bloemhof- straat 9 zw„ tasch: J. Braakhuis. Kampersin gel 46, tasch m. i.; Stigter, Van Sillemstraat 8, tasoh m. i.; Werkbaas, beschoeiïngswerken, Spaarne (bij Klopper singelautoband; Ste vens, Rcmolenstraat 60 c rd.. autosleuteltjes; J. Arnoldus, Verspronckweg 17, aktentasch; Andriessen. Vosmaerstraat 42, geld; Rijbroek. Lange Margarethastraat 30 rd.. ceintuur; Engeman, Hendrik Roozenlaan 33, hond; Die- remans. Genestetstraat 10, handschoen; Rij wielstalling, Postkantoor, handschoen; C. Kwant, Gen. Joubertstraat 2, handschoen; C. Erbink, Kritzingerstraat 22. hond; Kortekaas, Karolingenstraat 51, dameskaplaarzen; Not- trot, Morinnesteeg 23, lantaarn; v. Bree, Heerensingel 145 rd. medaille; Veringa, Ael- bertsbera,.straat 36. muts; Zijlstraat. Jans straat 36. mes; Wamerdijk. Papaverstraat 10, muts; J. Smit, Eemstraat 16, regenmantels; Klingers, Lombardsteeg 3, portemonnaie; Wassenaar. Leeuwerikstraat 17, pet; v. d. Put ten. Slachthuisstraat 84 zw., portemonnaie m. i.: v. d. Weijde. Graafschapstraat 23. por temonnaie; v. Koperen, Gasthuislaan 48. riem: W. v. Dender. Orionweg 70. rijwielbelas- tingplaatje Rol. Verspronckweg 141. schoen; C. Bakker, Rijksstraatweg 86 c. vul/potlood; Bureau v. Politie. Smedestraat portemonnaie m. i handschoen; muts; tasoh m. i.; étui met kam; hoed; hooivork. Terug te bekomen bij: O. de Kat, Sophia- straat 29, autodop; Poelgeest, Jan Nieuwen- huizenstraat 8, armbandhorloge; Havik. Ged Voldersgracht 19. broek; L. G. v. Buuringen. Anthoniestraat 39, bril; pet; Tusink, Leidsche- vaart 566, beenbeschermer; E. v. Kempen, Nassaulaa 34 H„ gymnastiekpak, schoenen en ceintuur; De Wit, Kennemerstraat 9 a, hond; B. v. Leeuwen, Teijlerplein 17, handschoen; Keijzer, Ged. Raamgracht 18 rd., hamer; J. Korf, Nieuwe Raamstraat 10 rd., handschoen; Hagebout. Alb. Thijmstraat 16, hond; J. de Jager, Spaarnhovenstraat 8. handschoenen: D. Antonisse, Kastanjestraat 10, handschoen; P. Hoogenberg, Pieter Kiesstraat 23, hand schoen; Bureau van Politie. Smedestraat, hor logeketting; muts; parapluie, schrift; bos sleutels; Stuit, Ged. Oude Gracht 39 rd., hand schoenen; De Nieuwe. Scheeperstraat 41. hor loge; Steenkist, Hoogerwoerdstraat 46, hond; Zonneveld, Brouwersstraat 34, jas; Prins, Bmostraat 3, kat; Kamp, Slagerspoort 1, laar zen; H. J. v. d. Pligt, Leidschepiein 41 rd., muts; J. A. Keijser, J. de Breukstraat 28, muts; L. v. Putten, Lange Raamstraat 24, kin dermuts; Stokman, Amsterdamschevaart 42, pet; v. d. Kroft, Slachthuisstraat 38, porte monnaie m._ i.; Bottea-, Brouwersstraat 135, portemonnaie; W. A. v. Hartesveld, Schoter- weg 20, portemonnaie m. i.; H. C. Stuit, Ged. Oude Gracht 34 rd., portemonnaie- J. H. de Bruijn, Pieterstraat 5 rd., parapluie; J. Leij- dekker, Rijnstraat 88, rozenkrans; A. Wild schut, Voorduinstraat 22. rozenkrans; G. Steenken. Rijksstraatweg 104, rijwiel; Bonge- naar. Van 't Hoffstraat 145. rijwielbelasting- plaatje Muien berg. Spaarnhovenstraat 111, schroevendraaier; W. Booms. Thorbeckestraat 81, sleutel; Arnoldus, Verspronckweg 147, tasch; K. Otter, Vooruitgangstraat 107 rd.. vulpotlood; J. v .Kopern. Gasthuislaan 48, vul pen; M. Tcnino, Damstraat 33, vulpen. ij R.K. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen voor te besluiten, het ge middeld bedrag, dat per leerling van den openbaren vervolgcurscus No. 1 over het dienstjaar 1930 ten laste der gemeente is ge bleven, vast te stellen op f 152.75; en als bij drage aan het bestuur van den bijzonderen vervolgcursus, Klein Heiligland 12 (thans Ni- colaas v. d. Laanstraat 25) over het tijdvak van 1 September 1930 t.m. 31 December 1930, toe te kennen een bedrag van f 1109.33. BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling Haarlem der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur hield een vergadering, die geleid werd door den heer Th. Hoog, wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer J. M. C. Hoog; om de zelfde reden was ook de penningmeester, de heer J. Mooy Jr. afwezig. De afdeeling had Indertijd voor de Tentoon stelling „Flora" 1935" twee gouden medailles van f 50 elk beschikbaar gesteld; na overleg met den heer Voors werd besloten, daaraan geen andere bestemming te geven dan voor een inzending op bloembollengebied. Uitvoerig werd beraadslaagd over punt 4 der agenda voor de 174e algemeene vergade ring (Saneringsmaatregelen); men kwam tot de conclusie, dat de maatregelen tot be perking van de teelt gehandhaafd dienen te blijven en dat het voor de practijk het beste is dat de Regeering garantieprijzen vast stelt. Kan ten deze ter vergadering geen beslissing worden verkregen, dan is de afdeeling voor handhaving der minimumprijzen. De maat regelen ter controle van den uitvoer werden blijvend noodzakelijk geacht. Ter voorziening in de vacaturen in het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren Jos. M. Braam te Heemstede en W. Kooiman P. Pz. te Andijk was een uitnoodiging ontvangen van een der afdeelin. gen om haar candidaat te steunen. Dat denk beeld vond geen instemming. Besloten werd ten opzichte van de vacature-Kooiman een beslissing te nemen in de December-verga- dering. Wat betreft de vacature-Braam werd algemeene instemming betuigd met het staande de vergadering ingediende voorstel om den heer J. M. C. Hoog candidaat te stellen. Mocht deze bezwaren hebben, dan den heer Th. Hoog. De heeren Hoog heten echter weten, geen candidatuur te kunnen aanvaarden. Tengevolge van dit besluit waar van de mogelijkheid werd voorzien, werd can didaat gesteld de heer J. M. van Til te Lisse. zTot slot werden enkele aangelegenheden van huishoudelijken aard afgehandeld. wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van VOOS AUE VERKOUDHEDEN (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Diefstal van ongeveer f 500. Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht een 19-jarig boerenknecht uit Zaandam, die zich in Augustus schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal van een geldkistje, geld uit een portefeuille en nog wat los geld tot een totaal bedrag van bijna f 500. Verdachte had steeds hardnekkig ontkend, hoewel de aanwij zingen tegen hem sterk waren. Iemand heeft nl. tegen de politie gezegd, dat verdachte hem verteld zou hebben dat hij gestolen had en dat hij het geld begraven zou hebben op een weiland. Bij onderzoek werd het kistje met f 300 daar inderdaad gevonden. De eerste getuige was de politieman, die het onderzoek geleid heeft. Hij bracht de zaak in een heel nieuw stadium door mede te deelen dat hij den avond vóór de zitting, dus Woens dagavond, bij de plek waar het geldkistje ge vonden is. ook de tabaksdoos van verdachte aangetroffen heeft met de rest van het ver miste geld, een bedrag van ruim f 200. De president, mr. Th. Maassen, wijst er den verdachte dan op. dat het bewijsmateriaal zich steeds meer opstapelt, waarna verdachte een volledige bekentenis aflegt. Het geldkistje heeft hij niet open gemaakt, en er niets uit weggenomen bij vorige gelegenheden, of schoon de eigenaar van het kistje verklaar de, dat er toen het terug gevonden is, minder in zat dan vroeger. Door de bekentenis wer den vier opgeroepen getuigen niet gehoord. De Officier zei, dat verdachte steeds hardnekkig ontkend heeft, ofschoon hij in het bezit werd gevonden van rijksdaalders met bepaalde vlekken die herkend werden. Verdachte stond bij een vroegeren werkge ver bekend als een leugenaar. Reeds eerder is hij veroordeeld tot diefstal. De Officier re- quireert een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Mr. B. W. Stomps wijst op het verzach tende feit, dat verdachte tenslotte nog bekend heeft, niet alleen door het ontdekken van de tabaksdoos, doch voor het grootste deel op ad vies van den verdediger, die niet in de ge legenheid was om eex-der met den verdachte te spreken, omdat hij niet wist, dat hij toe- gevoeg dwas. PI. vraagt om een rapport en om clementie. Uitspraak over 14 dagen. zijn kleine ADVERTENTIES a f 1.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REED 99 99 i altijd ré&k. (Adv. Ingez. Med.) Tegen dader 4 jaar geëischt. Eisch tot onmiddellijke gevangenneming toegewezen. In den nacht van Woensdag 5 op Donder dag 6 September heeft in Aalsmeer een woor denwisseling tusschen twee mannen plaats gehad over de zuster van een hunner, waar mee de ander verloofd was. Dit scheen niet in den smaak van haar broer te vallen. Bij te rugkomst van de kermis te Uithoorn kregen ze ruzie, die uitliep op een vechtpartij, waarin de broer den verloofde van zijn zuster met een mes stak in de linkerzij. De broer, een 29-jarige veehouder uit Aalsmeer stond Don derdag voor de Haarlemsche rechtbank te recht wegens mishandeling den dood ten ge volge hebbend. De aangevallene is eenigen tijd na den aanslag overleden. Dr. J. P. L. Hulst, deskundige, verklaarde, dat de aangevallene gedood is door een snij- wond in de linkerlendenstreek, waarbij een darm verlamd is en buikvliesontsteking op trad. Een getuige, die in dien nacht tegen kwart voor drie nog op was, hoorde-plotseling een geschreeuw buiten. Hij wist, dat er kermis in de buurt was, en dat sommige plaatsgenooten er heen waren geweest. Toen hij buiten kwam zag hij in het donker eenige schimmen, ge tuige hoorde iemand zeggen: „Kom op als je durft!" Hij zag, dat de een (het latere slacht offer) door den ander eigenlijk gevolgd werd en in de richting van zijn huis liep, alsof hij bang was. „Je durft niet!" riep de man, die thans als verdachte terechtstond. „Jawel!" schreeuwde de aangevallene. „Dan moet ik me eerst verkleeden!" Deze man liep weg en een poosje later kwam hij per fiets terug zonder colbertjasje. Het slachtoffer heeft eerst geslagen, niet met de bloote han den, doch met een voorwerp. Wat dat was. kon get. niet zien. De geslagene sprong op, greep den ander aan en beiden rolden over pen heining. Getuige wilde hen nog scheiden, doch dat mislukte. Eensklaps hoorde hij het slachtoffer roepen: „Hij heeft een mes!", waarop getuige het buitenlicht voor zijn wo ning aanstak. Terugkomende zag hij dat de een echter al gestoken was. deze sprong op de fiets en reed weg, doch bij zijn huis zakte hij in elkaar. Den volgenden morgen vond get. op de plek voor de heining een in stuk ken gebroken stok. waarmee de eerste klap pen vermoedelijk zijn uitgedeeld. Het slachtoffer heeft vóór zijn dood een verklaring afgelegd. Hierin stond, dat verd. voor den klap al een mes in de hand had, ofschoon deze voordien gezegd had. dat hij ?een mes bij zich had. Verd. zou hem telkens hebben uitgedaagd. Verdachte verklaarde eenigen tijd geleden het mes (een soort broodmes) gekocht te hebben om zich te kunnen beschermen tegen den verloofde van zijn zuster. De heele fa milie was tegen deze verkeering. Het mes heeft verd. later nog gewet tegen een muur. Beiden hadden gedronken. Verd. had op den ander staan wachten met het idee: „Als hij terugkomt, zal hij er van lusten!" Na den klap heeft hij het mes getrokken en gesto ken. Het slachtoffer kon volgens verd. niets weten dat hij een mes bij zich had. De vrouw van de eerste getuige hoorde verd. uitdagend zeggen: „Geef jij den eersten klap!" waarop get. drie slagen hoorde. De dader heeft zich ten huize van haar zijn bloedend hoofd gewasschen. Toen even later de eerste getuige thuis kwam, en zei, dat het nogal erg was, omdat hij den dokter en den pastoor had moeten halen schrok verd. en DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Het mica van mijn kachel is geheel bruin geworden. Hoe krijg ik dat weer schoon? ANTWOORD: Met een zacht doekje met azijn stevig afwrijven. VRAAG: Hoe kan men Lancaster gordijnen reinigen? ANTWOORD: Glad op eeTl tafel leggen en af- sponsen met een koud sopje. Met schoon lauw water nasponsen. Buiten glad ophangen en laten drogen. VRAAG: Wij hebben een pluche tafelkleed, dat noodig een goede beurt moet hebben. Hoe kun nen wij dat zelf wasschen? ANTWOORD: Kook 1/2 pond houtzeep op 10 liter water; giet het door een doek, zoodat er absoluut geen stukjes in het bad komen en laat afkoelen tot 50 graden C. Wasch het kleed daarin; flink kneden en drukken; tweemaal in schoon lauw water uitspoelen en. zonder wringen, glad ophangen. Als het winddroog is. legt gij het vlak op een tafel en borstelt met harden schuier stevig de pool op. Laat dan ver der drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit ee:i Tuxo japon? ANTWOORD: Doop een propje watten in waschbenzine; knijp het een beetje uit en wrijf er vlug en luchtig mee over de vlekken. Da delijk en voor de benzine verdampt is, de voch tige plek bedekken met talcum. Stil laten liggen en. als het door en door droog is, afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! - VRAAG: 1. Een wit konljnevel, dat tot kraag op een kindermantel verwerkt is, is vuil gewor den. Hoe krijg ik dat weer schoon? 2. Een zwarte piano heeft een blauwen aanslag gekregen. Hoe krijg ik die weer mooi zwart? .ANTWOORD: 1. Stevig drukken mi kneden in 1 liter waschbenzine. waarin een theekopje magnesia is gedaan. Gedurende 15 minuten goed wasschen: daarna uitwringen en drogen. Ten slotte goed uitkloppen. De geheele bewerking buiten in de schaduw en geen vuur of vlam in de nabijheid! 2. Als gij het niet door wrijven met zachte doeken weg kunt krijgen, raden vij u bij een pianohandelaar het middel te koopen, dat deze speciaal voor zwarte plano's gebruikt. VRAAG: In een japon is door het dragen een kring ontstaan op den rug bij den hals. Hoe is die te verwijderen? 2. Op welke manier kan zooiets voorkomen worden? 3. In een licht beige mantel zijn zwarte vlek ken: vermoedelijk olie. Hoe zijn die te verwij deren? ANTWOORD: 1. De bedoelde ronde plek ont staat door het vet van den huid. Het beste is de japon in waschbenzine te wasschen en buiten glad op te hangen. 2. Het eenige is de japon op die plaats te voe ren. 3. De vlekken stevig inwrijven met een propje watten, in waschbenzine gedoopt. Helpt dat niet, omdat zij te oud en te hard zijn, gebruik dan in plaat3 van waschbenzine perchlooraethyleen. Da delijk de vochtige plek bedekken met talcum. Goed laten drogen en daarna afschuieren. Benzinebehandeling huiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Ik woon te Velsen; heb 2 jonge kinderen; verdien 2260.p. j. en moet 106.93 inkbel. betalen.' Is dat juist? 2. Hoeveel pers. bel. moet ik te Velsen over 1935 betalen voor een huis dat ik April 1934 gekocht heb voor f 3800.met 3000.hypo theek a 5 1/4 pCt.; meubilair 3.24. 3. Hoeveel grondbelasting 1 A. 62 c.A.? 4. Hoeveel straaibelasting? ANTWOORD: 1. Ja, de berekening is juist. 2. Dat hangt af van de huurwaarde van het huis. die door vergelijking met verhuurde per- ceeien van dezelfde soort moet worden geschat. 3. Als onder 2. 4. Geen straatbelasting. VRAAG: Gehuwd; geen kinderen, woonplaats IJmuiden; inkomen 1294. Ik ben aangeslagen voor: inkomstenbelasting 10.08. fondsbelasting IS.20. opcenten gemeente 14.Is dit goed? Zoo nirt, waar moet ik reclameeren? ANTWOORD: De berekening is juist. VRAAG: Ik ben gehuwd; heb geen kinderen en woon te IJmuiden. Ik ben aangeslagen naar een inkomen van 1300.voor rijks inkomsten belasting- 11.48, gem. fondsbelasting 19.p0, opc. voor de gemeente 15.totaal 45.98. Is dit juist? Zoo niet, waar moet ik reclameeren? ANTWOORD: Do berekening is juist. RECHTZAKEN VRAAG: Welke kosten zijn er aan verbonden om een bestaande hypotheek op den daarvoor bestemden tijd te royeeren en een nieuwe hy- potheek van 1 pCt. minder rente, van particulier aan te gaan? ANTWOORD: Afhankelijk van de vraag of de particulier verlengingspremies vordert. Doet hij dit niet. dan zijn de kosten 1 pCt. van het bedrag der hypotheek plus 30 PLANTEN. VRAAG: Ik heb in mijn tuin een mispelboom, waaraan roode bessen groeien. Zijn die eetbaar? ANTWOORD. Wij betwijfelen of de door U be doelde boom een mispelboom is. De mispel geeft platte vruchten van groene kleur. Wij vermoeden dat bedoelde vruchten van een soort meidoorn zijn. Zij zijn in dat geval wel eetbaar, maar niet smakelijk. VRAAG: Mijn Azalea's hebben huiten gestaan en zijn nu een paar weken binnen. Aan den on derkant der bladeren bevinden zich kleine vliegjes of vlindertjes van witte kleur, alsook rupsjes of luis. De vliegjes zijn ter grootte van een spelde- knop. Wat kan dit zijn en hoe moet ik het be strijden? Het hout van de bloemtafel, waar de plant heeft gestaan, voelt nog eenige dagen stroef en kleverig aan. ANTWOORD: Bespuiten met phytophyline, verkrijgbaar bij handelaars in tuinbouwbenoo- digdheden. Na eenigen tijd naspulten met schoon water. Deze behandeling eenige keeren herha len. VRAAG: 1. Wanneer kan men een Hortensia, die in den vollen grond staat, verplanten? 2. Wanneer stamrozen? ANTWOORD: 1. Dat kunt gij nu reeds doen. maar dan den voet met wat turfstrooisel of rui ge mest tegen vorst beschermen Ook kunt gij wachten tot einde Maart, begin April. 2. Als onder 1. Eenige bedekking tegen vorst, vooral van de kroon, is gewenscht. DIVERSEN. VRAAG: Mijn zoon is naar Canada vertrok ken. maar wij weten zijn adres niet. Hoe zouden wij dat te weten kunnen komen? ANTWOORD: Wend u tot het Departement van Buitenlandsche zaken te den Haag. ter beko ming van een vragenlijst tot het opsporen van personen in Canada. Deze lijst moet gij goed In gevuld weder inleveren, waarna de opsporing wordt ter hand genomen. VRAAG: Hoe maakt men kralen van behang selpapier, waar zulke leuke gordijnen van ge maakt worden? ANTWOORD: Knip gelijkbeenige driehoeken van het papier, met een basis van ongeveer 5 c.M. en een hoogte van ongeveer 20 c.M.; be strijk die met gom of dextrine en rol dan op een breinaald, te beginnen bij den kant van 5 c.M. Is alles opgerold, dan trekt gij den naald er uit en bestrijkt de kraal met waterglas en laat drogen. Door de basis kleinor te maken wordt de kraal korter en door minder hoogte te nemen wordt zij dunner. zei eenige malen: „Had ik het maar niet ge daan!". Het bebloede mes is door verdachte schoon gemaakt en aan de vrouw gegeven met de woorden Verberg het maar voor me". Een politieagent verklaarde, dat de ver- slagene nogal ongunstig bekend stond o.a. onverschillig en wederspannig was. De dader staat gunstig bekend, geen van beiden waren regelmatige cafébezoekers. De Officier Mr. Paardenkooper O ve r m a n achter zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend bewezen, ai wijzen bepaalde feiten (het koopen van het mes en het scherpen) op voorbedachten rade. Voor zichtig moest men zijn met critiek op het slachtoffer. De verslagene was geen gemak kelijk mensch, maar ook ruwe klanten heb ben toch liefhebbende ouders en kinderen en een menschenleven is waardevol. Uitvoerig betoogde spr. dat van noodweer niet de min ste sprake was. Spr. verwonderde zich er over. dat de rechtbank verd. ontslagen heeft uit de voorloopige hechtenis na zulk een ern stig feit. De Officier vorderde een gevangenis straf van 4 jaar met onmiddellijke gevangen neming. De rechtbank was van oordeel, dat uit ge vaar voor vlucht naar aanleiding van dezen zwaren eisch verdachte onmiddellijk gevan gen zal moeten worden gezet. Uitspraak over 14 dagen. OHR. JONGE VROUWEN EN MEISJES - VEREENIGINGEN. De Ring Kennemerland van het Ned. Ver bond van Christ. Jonge Vrouwen- en Meisjes, vereenigingen hoopt een najaarssamenkomst te houden op Donderdagavond 1 November a.s. in het Noorder Wijkhuis aan de Mole- naerstraat Mevrouw VisserTeeuwsen werd bereid gevonden om te spreken over „Leiding in ons leven"; mej. G. H. Ledeboer zal mede- deelingen doen over hetgeen in en om de Federatie van Chr. vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes geschiedt. Na de pauze zal de vereeniging „Ad Dei Gloria" te IJmuiden een leekenspel opvoeren en de vereeniging „Vriendschap Vereenigd" te Heemstede zal eveneens meewerken. De Haarl. vereeniging „de Klimop" zorgt voor de bloemversiering van de zaal. DRANKBESTRIJDING De afdeeling Haarlem-Noord van de Nat. Christen Geheel Onthouders Vereeniging or ganiseert op 26 en 27 October een bazar in het gebouw van het Leger des Heils aan de Ceramstraat. De bazar wordt Vrijdagavond door Ds. W. H. Dijkman geopend. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, voor den cursus 1934- 1935 aan de 2e H. B. S. b met 5 j.c. te benoe men tot tijdelijk leeraar in de handelsweten schappen den heer R. Prosee; tot leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium ir. W. Zwaan te Haarlem en tot leerares in de En- geische taal aan het Gymnasium mej. S. C. Land te Haarlem. VAKONDERWIJS TEEKENEN. B. en W. hebben de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een vak onderwijzer in het teekenen bij het O.L.O.: 1. E. de Kat te Rotterdam; 2. E. M. F. Kools te Bergen-op-Zoom; 3. C. H. Hoogenboom te Hellevoetsluis. DE BELANGEN DER JONGE MEISJES Men deelt ons mede, dat de afdeeling Haar lem der „Union" (Ned. Ver. ter behartiging van de belangen van jonge meisjes) een bu reau geopend heeft in de Emmastraat 22. Dit Ster-Bureau (de naam is afgeleid van de Union-Ster, die over de geheele wereld be kend is) is bedoeld als inlichtingendienst op allerlei gvoied: huisvesting, werkkringinfor matie, vertrouwde adressen van kamers, pen sions. hotels, en verdere inlichtingen en ad viezen op maatschappelijk gebied. Een soortgelijk bureau, dat enkele jaren ge leden in Amsterdam geopend is: het M. A. I. Bureau, heeft in korten tijd door steeds uit breidende werkzaamheden zijn bestaansrecht getoond. Als Bureausecretaresse der Union is be noemd Mej. E. Boeke, die iederen ochtend (be halve Zaterdags) en twee avonden per week op het Ster-Bureau aanwezig zal zijn. GEMEENTE-ARCHITECT VRIJGESPROKEN De arr. rechtbank te Amsterdam sprak den 45-jarigen gemeente-architect van de gemeente Huizen, S. M„ verdacht van valsch- heid in geschrifte en gebruik maken van het valsche geschrift vrij van het hem ten laste gelegde. Het. o. M. had wegens valschheid in ge schrifte, tweemaal gepleegd, een gevangenis straf van een jaar en zes maanden geëischt. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre- DE ADMINISTRATIE. kenen. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE ESIERVEILING PURMEREND C.A. Weekbericht. Afdeeling eieren. Aanvoer 270.000 eend eieren prijs f 1,95 a f2.60. 55.000 Kippeneieren: 70/80 K.G. f5,20 a f5,40; 65/66 K.G. f5 a f5,20; 63'64 K.G. f4,90 a f5,20; 60/62 K.G. f4,70 a f5,10; 58/58 K.G. f4,50 a f 4,80; 56/57 K.G. f4,30 a f4,60; 53 55 K.G. f4,10 a f4,50; 50/52 K.G. f3,80 a f4,30 40/49 K.G. f 2,40 a f 3,80 Afdeeling Pluimvee. Oude kippen f 0,30 a f 1 per stuk; jonge ha nen f 0,40 af 0,85 per stuk. Kilo prijs oude kinnen f0,22 a f0,3'5; Kilo prijs jonge hanen f 0,35 a f 0,45

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10