Vogelkennis. Het Betokotiikste 52e Jaargang No. 15749 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 26 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Z ui der Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIéN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele pry's. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 October. De Duitsche Luchtvloot. Het is volkomen duidelijk, dat Duitschland bezig is met zich nieuw te bewapenen op groo te schaal. Men kan daarover gaan peinzen, en zich de vraag stellen in hoeverre dat met landsverdediging te maken kan hebben, om dat het inderdaad niet het geringste gevaar loopt door eenïg ander land aangevallen te worden. Maar dat soort overpeinzing baat niets. Het feit bestaat dat Duitschland na zijn afmarsch uit den Volkenbond een isolatie- politiek voert, en daarin wordt gesterkt in- plaats van belemmerd door de houding der andere groote mogendheden, vooral van Frankrijk, dat zich niet zwaar genoeg schijnt te kunnen bewapenen. Zooals iedereen weet zijn de bewapenings-budgets van al die lan den thans veel en veel hooger dan in 1914. De politiek van „den stalen ring om Duitsch land" is onderbroken door den moord op den Franschen minister Barthou. maar die politiek had het tempo van de Duitsche bewapening zonder twijfel al aanmerkelijk versneld. Er is nu in Engeland een boek verschenen onder den titel „Hitier Rearms" waarin de samenstelster, een zekere Miss Dorothy Wood man, een menigte gegevens verstrekt om. trent Duitschlands herbewapening. Het werk heet het resultaat van „langdurigen consciÉn- tieusen arbeid", en men kan zich zonder lang nadenken voorstellen van wie deze juf frouw Woodman veel inlichtingen heeft ge kregen. Engelsche bladen toonen zich nu al gealarmeerd. Zoojuist is besloten, de nieuwe uitbreiding van de Engelsche luchtvloot bin nen twee- inplaats van binnen vijf jaar te yoltrekken. Het spreekt dus vanzelf dat de verschijning Van dit boek zal medewerken tot nog grooter verhooging van de Engelsche bewapening. En het zal ook in Frankrijk de aandacht trekken. Het is trouwens in verscheidene talen gelijk tijdig verschenen, zoodat het succes voor de wapenindustrie internationaal moet zijn. Het boek verzekert namelijk, dat de Duitsche luchtvloot binnen een jaar van gelijke sterkte als de Fransche zal zijn. Nu, ge ziet de Fran- sche députés al opspringen om nieuwe verster king van de luchtmacht te eischen. En over een jaar of zoo verschijnt er een dergelijk boek in Duitschland, om te waarschuwen tegen de Fransche en Engelsche luchtvlooten, vol authentieke gegevens. Daarop zal de gelijkge schakelde schim van de Duitsche journalistiek natuurlijk met vervaarlijk misbaar reageeren, waarop de Duitsche credieten voor luchtbe- wapening weer verhoogd wordenenzoo- yoorts enzoovoorts. Het is volstrekt niet mijn bedoeling u met den titel boven dit stuk een ooiiogs-schrik te bezorgen. Hst is volkiotmen duidelijk dat Duitschland opnieuw bewapent, maar het is éven duidelijk dat niemand eraan dienikt het aan te vallen, en dat anderzijds in den huldi gen toestand geen Duitsche regeering het in haar hersens zal halen, zelf aan te vallen. Im mers: zij heeft geen enkelen bondgenoot. Zij staat geïsoleerd temidden van haar Arisch- Germaansche superioriteit, en geen van de andere superioriteiten (de Engelsche, Ameri- kaansche, Fransche, Italiaansche enz.) is be reid haar te helpen. Tot zoover ziet het er veilig genoeg uit. Maai de krankzinnige bewapenings-wedstrijd, gesti muleerd door zulke boeken als ..Hitier Rearms" heeft een verder-reikende toekomst dan „de huidige toestand". Ik behoef maar te herinneren aan het woord van onze Ko ningin in haar brief aan president Roosevelt omtrent de onvermijdelijke gevolgen van toe nemende bewapening. Met middelen zooals de bovenbedoelde laat de wereld zich stomweg verder drijven op den weg naar den ondergang. Verdient zij dan eigenlijk beter? R. P. Scott benoemd tot „Luchtvaart-Redacteur". Aan de „News Chronicle". Het Londensch dagblad „News Chronicle" deelt aan zijn lezers mede dat het den win ner van de race LondonMellbourne, C. W. A. Scott, benoemd heeft tot redacteur voor de rubriek Luchtvaart en dat hij de benoe ming heeft aangenomen. Scott heeft tijdens zijn snellen tocht nog tijd gevonden, van de landingplaatsen zijn ervaringen aan het blad te berichten en dat inderdaad op buiten gewoon boeiende wijze gedaan, zoodat zijn journalistieke gaven ook geblekenn zijn. Hij telegrafeerde of telefoneerde draadloos uit Mildenhall, Bagdad. Allahabad, Singapore, Port Darwin, Chax-leville en Melbourne. Dat hij ook dit nog gepresteerd heeft, bewijst wel zijn buitengewone energie en stalen zenuwen. AANBESTEDINGEN Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het maken van een viaduct in den Rijksweg no. 4, gedeelte Am sterdamSassenheim, nabij den Lisserdwars- weg. met bijkomende werken. Raming 56.500. Het laagst werd ingeschreven door P. van Doorn te St. Maartensdijk voor 48.800. Verder werd aanbesteed: het vernieuwen van brug no. 74 en het verlengen van den duiker van den polder 't Hoekje in den Rijksweg no. 10 (Stolpen—de Kooy—Den Hel der), met bijkomende werken, onder de ge meente Callantsoog; raming 12.450. Laag ste inschrijver was M. de Regt, te Schoorl voor 9465. Tenslotte werd aanbesteed: het maken van een verharding van teersteenslag op den Rijks weg no. 1, gedeelte Amsterdam—Laren, onder de gemeenten Amsterdam en Diemen. met bij komende werken; raming t' 175.000. Hier was laagste inschrijver H. J. Stark te Eindhoven yoor 124.980. Het jubileum van de H. B. S. a. Een Gedenkboek. Iets uit de geschiedenis der school. De tegenwoordige directeur der school, Ir. M. Voorzanger. Ter gelegenheid van de viering van het 25- jarig bestaan der H.B.S. A (Hoogere Handels school) is een aardig en keurig uitgevoerd ge denkboek verschenen. Op de eerste pagina prijken het portret van den tegenwoordigen directeur. Ir. M Voor zanger en een afbeelding van „de jubilaxesse": de school, Hierop volgt het portret van den burgemeester, den heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, beschermheer van het Eere-Comité, die in een waardeerend bij schrift o.m. zegt, dat de school steeds een eervolle plaats ln de rijt harer zusterinstellin gen heeft ingenomen, hulde brengt aan de vroegere directeuren, Dr. A. Borgman en Dr. S. Elzinga en den wensch uitspreekt dat on der de bekwame.leiding van Ir. M. Voorzan ger en met medewerking van alle docenten, de school een nieuwe langdurige bloeiperiode tegemoet moge gaan. Verder vonden wij de portretten van den heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs, Dr. S. Elzinga. Inspecteur M.O. in de 4e Inspectie; Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud burgemeester van Haarlem, onder wiens bur gemeesterschap de school tot stand kwam; Mr. J. H. ThieL oud-wethouder van onderwijs en oud-Inspecteur van het Handelsonderwijs en van Mr. A. Bruch, eveneens oud-wethou der van onderwijs; den heer G. J. Droste, voorzitter van de Kamer van Koophandel al hier; Jhr. F. Tedlng van Berkhout, voorzitter van het Dep. Haarlem der Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel en een der gecomitteerden Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer Zij allen bieden in hun bijdragen hun gelukwenschen aan en wijze op de groote beteekenis van de school voor onze stad. Dr. Elzinga zegt o.m.: „Belangrijk is wat In de 25 jaar, waarover het schooljubileum zich uitstrekt ten opzichte van het probleem: vakonderwijs of niet, werd bereikt. Door strijd en streven heeft het economisch onderwijs in dien tijd een beginselvasten grondslag gekregen, waarover nauwelijks meer wordt getwist. Een elftal organisaties met een totaal van tienduizenden leden gaf haar fiat op een voorstel tot wettelijke rege ling van het economisch onderwijs, uitgaande van het beginsel, dat dit onderwijs gelijkwaar dig. doch anders geaard is dan ander voor bereidend hooger 'en middelbaar onderwijs. Het behoorde daardoor een zelfstandige plaats te krijgen In een wet op dit onderwijs. Zoo werd te midden van het bewogen maatschap pelijk leven niets van groote principieele be teekenis voor dit onderwijs tot stand ge bracht. Het beginsel zal echter nog een con solidatie in een wet moeten vinden". Aan de bil drag evan Mr. A. Bruch is het volgende ontleend: „Het is goed. dat juist in dit tijdsgewricht een jubileum als het onderhavige met groote erkentelijkheid en enthousiasme wordt ge vierd. De jubileerende onderwijsinrichting heeft ln niet onbelangrijke mate bijgedragen tot den goeden naam, dien het economisch on derwijs allerwege geniet. Op haar kan door de voorstanders van „al gemeen vormend, naar wetenschappelijke me thode ingericht, onderwijs, meer in het bij zonder gericht op de eischen van handel en bedrijf" met voldoening en trots gewezen. Haar directeur en leeraren hebben ver staan de eischen, die de toenemende ontwik keling onzer moderne maatschappij in com- mercieele en industrieele richting, aan het middelbaardagonderwiis heeft gesteld. Zoo was zij op loffelijke wijze dienstbaar aan de belangen van haar leerlingen en van de praktijk en tevens aan de zaak var. het economisch onderwiis in het algemeen". De directeur. Tr. Voorzanger, geeft een be- knoDte geschiedenis der school. ..Bij de opening der school op 9 September 1909 telde de school (toen gevestigd in de Ja- cobiinestraat) 189 leerlingen, verdeeld over 3 parallelafdeelingen van klasse 1. eveneens 3 afdeelingen van klasse 2, één gewone 3e klasse (aansluitende aan de 4e klasse van de 5-j. H.B.S.)één 3e klasse met eindonderwijs en één eerste klasse der Handelsschool. Reeds in 1910 stelden B. en W. voor. een nieuw gebouw te stichten op het terrein var de oude gasfabriek aan de Zijlvest. Od 8 Maart 1911 werd in beginsel tot de stichting van een nieuw gebouw besloten en in den loop van dat jaar voteerde de Raad ook de geld middelen. De toestand in het oude gebouw was langzamerhand onhoudbaar geworden ai ontbrak de humoristische zijde er niet aan. In Januari 1915 werd het nieuwe gebouw aan de Zijlvest betrokken, nadat het van Augustus 1914 eerst voor mobilisatie-doeleinden en later voor huisvesting van Belgische vluchtelingen dienst had moeten doen. De bekwame en er varen directeur, Dr. A Borgman, die te En schedé zijn sporen verdiend had, kon begin nen met het opbouwen van het handelsonder wijs te Haarlem. Zij nog vermeld dat wijlen de heer Vincent Loosjes (wiens portret ook ln het gedenkboek is opgenomen) met warmte de voorstellen voor het nieuwe gebouw, die nog onder het wethouderschap van Mr J. H. Thiel waren in gediend, in den Raad heeft verdedigd. In het nieuwe gebouw nam het aantal leer lingen gedurende 5 a 6 jaren zeer sterk toe. wat bij herhaling aanleiding gaf tot uitbrei ding van het aantal leeraren. Eenige lokalen moesten aan den zuidervleugel worden bijge bouwd. Dr. Borgman leidde, op verzoek van B. en W-, no* den cursus 19191920, niette genstaande hij den pensioengerechtigden leef tijd reeds -had overschreden. Bij het begin van den volgenden cursus werd hij opgevolgd door Dr. S. Elzinga. die steeds krachtig op de bres stond voor het standpunt, dat handelsonder wijs geen vakonderwijs kon zijn, maar dat de handelsschool de middelbare school behoort te wezen met de economische vakken en de talen als kernvakken. In 1927 werd Dr. Elzinga benoemd tot In specteur van het Handelsonderwijs. Ir. M Voorzanger werd toen directeur. Gedurende het 25-jarig bestaan der school werden 811 einddiploma's van de 5-jarige op leiding uitgereikt. Van de oud-leerlingen von den er een groot aantal hun bestemming in handel en bedrijf, zoowel hier te lande, als in Nederlandsch-Indië en in andere overzee- sche gewesten. Anderen werden geplaatst bij verschillende overheidsdiensten of gingen zich bekwamen voor ontvanger bij de belastingen of de registratie, voor het notariaat, voor de journalistiek, enz. Weer een ander aantal ging studeeren voor Oost-Indisch ambtenaar of zette hun studies voort, vooral in de latere jaren aan de Handelsfaculteit te Amsterdam of aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. De heer J. H. Mulder wijdt bij een mooi en welgelijkend portret, een artikel aan wijlen Dr. A. Borgman, den eersten directeur, die hij •prijst als uitstekend organisator, ook de heer J. Schouten stelt de groote verdiensten van Dr. Borgman in het licht. De heer K. B. de Bont haalt, kostelijke her inneringen op aan de vroolijke lessen van wijlen den heer E. A. W. Pauw en de heer J. Kal wijdt een gedicht: ..Mortuos olangimus" aan de negen overleden leeraren, wier portret ten in het gedenkboek zijn opgenomen. Tal van groepfoto's. o.m. van een door leerlingen onder leiding van Dr. Borgman ge maakte reis naar Hamburg, van leeraren en van de leerlingen der verschillende klassen, verluchten den tekst. Zij die met de H.B.S. A in verbinding staan of hebben gestaan, zullen aan het bezit van dit aardige boekje veel waarde hechten. Tegen een motorrijwiel opgeloopen. Aan de gevolgen overleden. Donderdagavond elf uur stak de 57-jarige heer J. Stilkenboom, makelaar te Zandvoort, op de Turfmarkt alhier, toen hij de con sumptiekiosk aldaar verliet, plotseling den weg over naar den vluchtheuvel, zonder op het verkeer te letten. Hij liep daarbij tegen een motorrijwiel, bestuurd door den heer S, te Haarlem, die van de Eendjesbrug in de rich ting van de Ged. Oude Gracht reed. De heer Stilkenboom viel met het hoofd op de straat en kreeg een zware hersenschudding. Door leden van den Ongevallendienst werd hij be handeld, waarna hij per ziekenauto van de firma Mathot naar het St. Elisabeths-Gast- huis vervoerd. Hier is hij hedenmorgen half vijf aan de gevolgen overleden. Volgens getuigenverklaringen reed de motor wielrijder met een kalmen gang De Commissaris van Politie verzoekt aan hen, die dit ongeluk gezien hebben, zich voor het geven van inlichtingen aan zijn bureau in de Smedestraat te willen vervoegen. Een Luchtdag te Haarlem. Een autogirovliegtuig komt. Demonstraties van vliegers uit Soesterberg? De rector van het Kennemer Lyceum schrijft ons: Door den Leerlingenraad van het Kenne mer LyCéum wordt tegen 17 November een luchtdag georganiseerd ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds en het Crisis Co mité. Deze luchtdag belooft in vele opzich ten belangwekkend te worden. In de och tendschooluren en 's avonds zullen films ver toond worden betreffende het viiegwezen; er bestaat mogelijkheid, dat door militaire vlie gers van Soesterberg een demonstratie van in formatie vliegen gegeven zal worden boven het schoolgebouw en de sportterreinen van 't Lyceum. Daarenboven zal op denzelfden mid dag de jaarlijks gespeelde dubbele match (hockey-voetbal) plaats vinden tusschen de Kennemer Lyceisten en de adelborsten, naai de organisatoren hopen ditmaal ln tegen woordigheid van den Commandant van het Koninklijk Instituut van de Marine te Wil lemsoord. In de pauze van den sportwedstrijd zal het autogirovliegtuig van den heer G. Mees een demonstratie met neerdaling geven op het sportveld van de school. De heer Mees zal samen met den heer Crans het vliegtuig besturen. Deze demonstratie zal tegen entree voor het publiek toegankelijk zijn; alle baten komen aan de hiervoor genoemde Comlté's, Als men een maand geleden Een Nederlander vroeg: Noem eens bekende vogels, Dan wist hij er genoeg. Dan noemde hij de straatmusch, De zwaluw en de spreeuw. De mees, de kraai, het vinkie. De duif. de uil, de meeuw. De leeuwerik, de lijster. De merel, de parkiet, Het roodborstje, het sijsje. En de kanariepiet. De nachtegaal, de koekoek, De kievit en de zwaan, En, sinds een tiental maanden. Ook nog de pelikaan. De specht schoot hem te binnen, De kwartel, enzoovoort, Maar van een vogel uiver, Had niemand ooit gehoord. Maar toen de juffrouw gister Vroeg in de eerste klas. Wat de bekendste vogel In heel ons landje was. Toen gingen alle vingers Der kleuters in de lucht: Ik weet het juf, de uiver, Die heeft de grootste vlucht. Regeeringsvoorstel vooi clearing-benadeelden? Haarlemsclie Kamer van Koophandel richt een adres aan den minister. De Haarlemsche Kamer van Koophandel heeft aan den Minister van Economische Za ken een adres gericht naar aanleiding van het clearingverdrag met Duitschland. „De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem.en Omstreken heeft zoowel van enkele bedrijfsgroepen als van een aantal par ticuliere industrieelen en handelaren in haar district ernstige klachten ontvangen over thans reeds ondervonden moeilijkheden ont staan door het onlangs afgesloten Duitsch- Nederlandsche clearingverdrag. Zonder in eenige beoordeeling te willen tre den of het ontstaan van deze moeilijkheden aan deze industrieelen en handelaren zelf kan worden verweten, komt het de Kamer ge- wenscht voor. dat gezien den toestand, zooab deze thans geworden maatregelen worden getroffen om tegemoet te komen aan deze moeilijkheden. Door het feit toch. dat de reeds op het Son- der- of Zwischenkonto gestorte bedragen ach tergesteld worden t.o.v. na 24 September 1934 vervallende posten, worden velen dezer in dustrieelen en handelaren zwaar getroffen, omdat in de meeste gevallen voor hen een groot gedeelte van het bedrijfskapitaal door deze regeling is vastgelegd Dit brengt ook met zich mede. dat deze bedragen in meer dere mate aan koersrisico's onderhevig kun nen zijn dan de vorderingen, welke na 24 Sep tember zijn vervallen. Een en ander geeft de Kamer aanleiding te verzoeken aan bona fide industrieelen en handelaren, onder de noodige waarborgen voorschotten en of credietgaranties te ver strekken, eventueel met een garantie voor het koersrisico voor de op het Sonder- of Zwi schenkonto uitstaande bedragen. Hierdoor zal de mogelijkheid geopend wor den. dat kapitaalverliezen wellicht worden voorkomen. Een eventueele deconfiture der hierboven bedoelde industrieelen en handelaren, welke zich in ruimen kring zal doen gevoelen, zou fataal voor het toch reeds wankele bedrijfs leven hier te lande zijn. De Kamer dringt er daarom bij den minister ten sterkste op aan, hetzij dat bovengenoem de maatregelen getroffen worden, hetzij, dat op andere wijze aan de moeilijkheden van be langhebbenden wordt tegemoet gekomen". „Geysendorffer landde meesterlijk," zegt Veenendaal BATAVIA, 26 Oct. (Aneta.) De gezag voerder van de Oehoe, de heer Veenendaal, die om 11,40 uur op Tjililitan landde, deelde aan een vertegenwoordiger van Aneta mee dat hij een lekke olietank van de Pander jager uit Allahabad had meegenomen en naar Cal cutta had gebracht. In deze plaats ontmoette hij piloot Geyssendorffer. die den vorigen dag per trein was aangekomen met een be schadigden propeller. Nog denzelfden avond kon Geyssendorffer naar Allahabad terug- keeren met een gerepareerden propeller door Grosfeld. den mecanicien van de Oehoe in orde gebracht, terwijl inmiddels ook de olie tank was hersteld. Piloot Veenendaal kenschetste de landing van Geyssendorffer, waarbij het landings ge stel naar binnen sloeg, als een meesterlijk stukje van vliegkunst. Stodart te Batavia. BATAVIA. 26 October (Aneta). Stodart arriveerde om 5.47 uur g.m.t., alhier. Hewett in Koepang. KOEPANG, 26 Oct. (Aneta). Hewett ar riveerde om 7 uur 52 Greenwichtijd alhier. Amerika, Engeland en Nederland richten ver- toogen tot Tokio in verband met de mono- poliseering van de olie in Mandsjoekwo. pag. 4 De Noblprijs voor medicijnen is aan drie Ame rikanen toegewezen. Frankrijk organiseert een internationale lucht race. De Amerikaansche banken hebben zich bereid verklaard tot samenwerking met Roosevelt. pag. 4 Heeft de Uiver nog een kansje in de handicap race? pag. 3 De Vereeniging van veewciders en vetmesters heeft verschillende adviseurs van de Vee houderijcentrale beschuldigd. De doodslag te Aalsmeer. Het jubileum van de H. B. S. a pag. 3 pag. 6 pag. 1 Het Xederlandsch elftal voor den wedstrijd te gen Zwitserland is samengesteld. pag. 15 Het Nederlandsche B-elftal wint eveneens van de Hongaren. pag. 15 Laatste berichten. pag 9 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De Duitsche Luchtvloot. pag. 1 Mr. E. Elias: Menschen en dingen uit mijn buurt. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in nood ten Paleize. pag 2 H. G. Canncgieter: Vereenigde Haagsche Spelers. pag. 2 K. de Jong Haarlem's Gemengd koor. pag. 2 Kaartlezer: De Herfsttocht van de K.N.A.C. pag. 3 Sport in 't Kort. pag. 15 Fransche luchtrace in 1935. Traject grootendeels gelijk aan Londen— Melbourne. PARIJS. 26 October i V D.) Omtrent het plan van het Fransche ministerie voor Lucht vaart om in 1935 een internationale luchtrace op net traject ParijsHanoi en terug uit te schrijven, wordt verklaard, dat dit plan reeds weken geleden is tot stand gekomen. Her„ traject is voor het grootste deel hetzelfde als dat van de race London-Melbourne, nl. Pa- rij sRam eBeir oethBa gdad Bushi rKa rachiAllahabadCalcuttaRangoonBang kokSaigonHanoi. Men verwacht een groote internationale deelneming. Drukkers geven een boek uit. Dat over hun 25-jarige Federatie verhaalt. De Federatie van Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, dezelfde die op het oogenblik de Grato in Utrecht organiseert, bestaat 25 jaar ter gelegenheid waarvan een groot gedenkboek is samengesteld dat uiter aard een overzicht geeft van de belangrijkste gebeurtenissen uit de afgeloopen 25 jaar. Het boek is bewerkt door Ir. H. J. Belinfante en Mr. P .Borst en begint met de afbeeldingen der vier voorzitters die de vereeniging heeft gehad, t.w. de heeren A. J. P. N. Stok. G. J. Thieme, G. Groen J.Jzn en S. S. Korthuis En dan: in het sonnet „Ter Gedachtenis" van H. J B. ziet men in enkele regelen hoe vroeger concurrentie overheerschte tot in het waanzinnige toe en hoe de federatie het keer punt was. tot aller heil. Afgebeeld zijn de oude reglementen zooals zij in de boekdrukkerijen voor personeel en opzichter golden en groot is de tegenstelling met de wederzijdsche bepalingen van de hui dige Collectieve Arbeidsovereenkomsten. Het boek dat er prachtig uitziet (hoe zou het anders kunnen voor een gedenkboek dei- boekdrukkers!) geeft een uitvoerig relaas van de ontwikkeling van de federatie, hoe zij ont stond uit de bonden en vereenigingen der verschillende boekdrukkersorganisaties en hoe in den loop der jaren het een en ander door en in haar organisaties is veranderd. Het Pensioenfonds is een van die voorbeel den. iets dat gegroeid is omdat het groeien moest, maar ook doordat de federatie er was, die het mogelijk maakte dat het groeien kon. Het is onmogelijk een volledige opsomming te doen van alles wat ln het gedenkboek is gememoreerd, want er was veel zonneschijn en veel schaduw en een keuze maken is moei lijk. zoo niet onmogelijk. Voldoende duidelijk wordt echter weer dat de boekdrukkersfederatie een eerste plaats in neemt in het maatschappelijk leven, hetgeen zij nu weer bewijst door haar tentoonstelling in Utrecht, waarvan de voorbereidende maat regelen ook reeds in het gedenkboek zyn vast gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1