De K.N.A.C. Herfsttocht van de Heeft de Uiver in de handicap nog een kansje? Menschen en dingen uit mijn buurt. VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND Bemanning zal op 17 November op grootsche wijze gehuldigd worden. gelaten, zal hun machine een anderen han dicaptij d moeten krijgen, berekend alsof ze deze lading reeds bij het begin van de race in Engeland buiten boord hadden gezet. De Amerikanen Roscoe Turner en Clyde Pangborn, die met de Boeing Transport derde aankwamen in Melbourne, hadden niet voor de handicaprace ingeschreven. Waller en Jones, die met de Haviland Cornet vierde arriveerden, dingen in beide races mee. Hun voorsprong op hun handicaptijd is ech ter slechts 36 minuten, terwijl Mc Gregor en Walker met de Miles Hawk, die momenteel in de vijfde positie liggen, nog 35 uur 12 min. 12 seconden beneden hun totaal handicap-vlieg- tijd zijn. (De Miles Hawk was gistermorgen te Koepang). De uitreiking van de prijzen zal op 10 No vember plaats hebben door den hertog van Gloucester. Scott en Campbell Black zullen den eer sten prijs van 10.000 pond en het kunstvoor werp van Edwards, den eigenaar van de „Cornet" in ontvangst nemen. Grootsche huldiging der Uiver-crew. Ter gelegenheid van den terugkeer van de Uiver op 17 Nov. a.s. zijn, naar Het Volk ver neemt, in de hoofdstad plannen in voorberei ding voor een grootsche huldiging. In tegenstelling tot de tot nu toe bij lucht vaarthuldigingen gebruikelijke exclusiviteit, zou het voornemen bestaan de geheele bevol king van Amsterdam in de gelegenheid te stellen aan dit feest deel te nemen. Hoewel nog geen details kunnen worden medegedeeld, denkt men b.v. aan een grooten ommegang door de stad, aan een huldiging in het Stadion en aan een luchtvaartdefilé. (Adv. Ingez. Med.) Nog een slachtoffer. Het ongeval op den onbewaakten overweg bij Rijssen. Donderdag is in het Diaconessen'huis te Al melo aan zijn verwondingen overleden de 36- jarige heer J. H. Wevers, accountant te Al melo, een der slachtoffers van het ongeluk, dat Woensdag heeft plaats gehad op den on bewaakten overweg in den straatweg Rijs senWierden bij Rijssen. Het ongeluk heeft dus twee dooden geëischt. INTERNATIONAAL CONGRES VAN GEREFORMEERDEN. In het Donderdagavond in de Zendings kerk te Amsterdam voorgezette Internatio nale Congres van Gereformeerden (Calvi nisten) hield prof dr. Th. L. Haitjema, hoog leeraar te Groningen een referaat over „De souvereiniteit Gods en het Oecumenisch le ven." Oecumenisch besef is primair een wezen lijke levensuiting van de Christelijke Kerk. Deze uitspraak vindt haar rechtvaardiging in het Paulinische woord „één Heer, één Ge loof, één doop". En dat Paulus hierbij ook van het sacra ment, een institutair gegeven der kerk, spreekt, bewijst, dat er van „oecumenisch leven" der kerk ook in den zin van „institu tair e kerk" iets zal moeten openbaar worden. Waar dit echter nog belemmerd wordt, heb ben congressen als dit tweede internationale congres, zegt spr.. groote beteekenis als uiting van oemumenisch leven onder belijders van het Gereformeerd Protestantisme. Het sabotage-geval op de Nautilus. De K.L.M. heeft van Het Loo, waar de Ko- ningin thans verblijft, het volgende telegram ontvangen: Met waardeering vernam ik de bijzondere wijze, waarop de bemanning van de Uiver de eer van onze. ons allen zoo dierbare driekleur Dank aan Albury's burgemeester. De Nederlandsche Consul te Melbourne heeft opdracht ontvangen den burgemeester van Albury den dank der Nederlandsche re geering over te brengen voor zijn hulp en die zijner stadgenooten, aan het K.L.M.-vliegtuig de „Uiver" en zijn bemanning bewezen. Een ontvangst te Melbourne. Bij een ontvangst van de drie eerst aanko menden door den burgemeester van Melbour ne verklaarde deze, drinkend op de gasten, dat dit een van de prettigste toespraken was. die hij ooit had gehouden. Hij feliciteerde in het bijzonder Parmentier voor den dienst, dien hij 't toeristenverkeer heeft bewezen door zoo lang boven Albury te vliegen om de baan te zoeken, waar hij landde en hij zou kunnen vertellen hoe mooi het Beachworth-woud is in het maanlicht eh in storm. (Hilariteit!. Daarna weer den ernstigen toon opvattend dankte de burgemeester de piloten voor den dienst, welke Australië als natie is bewezen. Melbourne in het bijzonder. Melbourne is thans bekender in de wereld dan ooit tevoren. Parmentier dankt. AMSTERDAM. 25 Oct. (V. D.) Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen van Parmentier. dat de bemanning van de Uiver honderden telegrammen uit Nederland ontvangt. Van zelfsprekend is de bemanning niet in staat deze uit Australië te beantwoorden. Vandaar, dat de bemanning aan de directie van de K L M. verzoekt door een bericht in de dag bladen om alle menschen. die hun gelukwen- schen hebben gestuurd, hartelijk te bedanken Uit het telegram van den gezagvoerder blijkt wel duidelijk hoe verheugd de beman ning van de Uiver over deze groote belang stelling in het moederland is. Scott en Black ontvangen hun vliegtuig ten geschenke Reuter meldt uit Melbourne: Edwards, de directeur van hotel Grosvenor te Londen, de eigenaar van de D. H. Cornet waarmee Scott en Black de wedvlucht heb ben gewonnen, heeft het vliegtuig aan de be stuurders cadeau sedaan. Het vliegtuig zal in November naar Engeland worden vervoerd. De nrijzen zullen on 11 November officieel door den hertog van Gloucester worden over handigd. Scott en BI nek zullen den prijs voor Edwards in ontvangst nemen. De „Black Maaic" der Mollisons. Een Britsch Indiër Chagte geheeten, wenscht de Haviland Cornet, de „Black Magie" van d* M^llisons te koopen. De man woont in Baroda en is kind var rijke ouders. Hij is een jaar in Hamble ge- wpest, waar hij zijn vliegbrevet B haalde. De Mollisons voelden weinig voor verkoor en vroegen daarom een hoogen prijs. Daaror is Chagte weer naar Baroda gegaan om me' zijn ouders te overleggen. Oproep van het Nationaal Luchtvaartfonds. In een oproep aan het Nederlandsche volk verzoekt het daeehiksch bestuur van het Na tionoul luchtvaart-fondmet instemming va-- de directie van de KLM., allen, die geprik keld door de schitterende daad van de beman ning van de Uiver hun steentje bü willen dra gen tot bevordering van de Nederlandsche luchtvaart, dit te doen door een bijdrage te willen storten op het gironummer van dev penningmeester van het Nationaal luchtvaar' fonds te 's-Gravenhage. De Mile- Hawk te Batavia. Bij hun landing op Tiililitan zaten Mac Gregor en Walker spoedig in de restauratie- zaal en verhaalden daar aan een vertegen- woordeer van Aneta, onder een kwast en ci garette®. hun ervaring van den tocht. Z" deelden mede dat zii alle stations rustig had den bereikt en zonder eenige stoornis waren neergekomen. Slechts boven Frankrijk had den zii een zwaren storm ontmoet. Overa' mochten zij een goede service ondervinden en toen men eenmaal met de situatie op dp h^ncte was. bleek bet, landingslich1# gehee1 efficient, en ruim voldoende. MaeGregor wa wp'"ig spraakzaam docb weigemoed. Als een geschenk van de firma var Kempen Begeer en Vos mm hij bij zijn vertrek Don derdag voor de Uiver-bemanning mede de ver sierselen van de orde van Oranje Nassau. Cathcart Jones wil in acht dagen heen en teruv Toen men aan Cathcart Jones, die met, K Waller in De Haviland Cornet als vierde hier aankwam .de vraag stelde, wat hii thans gin^ doen. toonde hii zich hoogst verbaasd ove- die vraag en antwoordde: „Ik ga natuurlijk dadelijk door de lucht raar Engeland terug Ik ben van nlan den tocht heen en terug in acht dagen te volbrengen". Heeft de Uiver in de handicap nog een kans" De uitslag van de handicap-race is nog nie' op te maken. Volgens niet-officieele berek° ningen in Melbourne hebben Scott en Canvn ben Black met De Haviland Comet no. 34 de- eersten prijs behaald zoowel in den snelheids als den handicapwedstriïd maar volgens de bepalingen van den wedstriid kan eenzelfde vliegmachine niet beide geldprijzen tegelijk in de wacht sleepen. Parmentier en Mol van de .Uiver" zullen wearsc.hiinliik liever den eersten priis voo>- de handicanrace ontvangen dan den tweeden voor den snelheidswedstrijd. Maar aangezien zij hun passagiers in Albury hebben achter Wedstrijd om de twee jaar. De „Daily Herald" verneemt, dat er plan nen bestaan, om den LondenMelbourne- wedstrijd om -de twee jaar te herhalen. De Internationale Luchtvaart Federatie, het leidende wereld-lichaam op aviatisch gebied, heeft het plan opgevat, de mogelijkheid van een geregelde herhaling te bestudeeren. De race zou dan onder dezelfde bepalingen kun- nn vallen als die van den Schneider Cupwed strijd. Mogelijk zou de wedstrijd zich kunnen ont wikkelen tot een snelheidsrace rondom de wereld, open voor alle landen. Wanneer deze plannen doorgaan, zou de volgende wedstrijd tegen het einde van 1936 gehouden kunnen worden. Achttienjarige vermoordde zijn vriendje. Tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bossche rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen den 18-jarigen J. A. M. L. uit Uden, die terecht heeft gestaan terzake dat hij op 8 November van het vorig jaar te Uden opzettelijk en met voorbedachten rade J. Lammers van het leven had beroofd door hem de keel dicht te knijpen, ten gevolge waarvan deze overleed. De Officier van Justitie had wegens dood slag twee jaar gevangenisstraf geëischt en ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank heeft hem wegens mishan deling, zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en ter beschikking stelling van de regeering. Gunstig weer, maar een moei lijke tocht. Het probleem van de kaarten. Een verkeersagent in pyjama. Pech, dus te laat binnen. Zacht suizelt de krachtige motor van de G 9181, de 6-cylinder Humber, die ons in den nacht langs mooie, minder mooie en slechte wegen door een deel van Nederland voert. Te 19.15 zijn wij in Zeist gestart als No. 15 in de B-klasse: dat zijn de deelnemers, die reeds eerder een nachttocht van de K.N.A.C. hebben meegereden. Zacht suizelt de motor, die ons met een flinke snelheid over den hoofdweg UtrechtArnhem voert. Bij de Klomp buigen wij In N O. richting af, om over verschillende plaatsjes de Veluwe op te rijden. Aanvanke lijk geven die ons geen moeilijkheden, maar het gedeelte KootwijkHoog BuurloUgche- len maakt het ons wel bijzonder lastig. De kaart stemt niet overeen met de werkelijk heid, of liever, de details in het terrein kun nen niet alle op de kaart worden aangegeven. Wij rijden op kaarten: 1: 200.000 en men kan zich gemakkelijk voorstellen, dat het terrein daarop alleen in hoofdzaken kan worden aan gegeven. wanneer men op een stukje papier een vierkantje teekent waarvan de zijden een halve centimeter lang zijn. Dit uiterst kleine vierkantje omvat op onze kaarten een terrein van een kilometer lang en breed, een vierkan te kilometer dus. Wat al terreinpuzzles kun nen daarin liggen. Volgens de kaart is er één weg. die naar het volgende in de instructie vermelde plaatsje leidt. In werkelijkheid krioelt het er van de wegen, maar welke is nu die ééne, welke ons inderdaad naar het volgende punt zal brengen? Dit vraagstuk telkens zich opwerpend in andere terreinge- 1 eel ten houdt ons in den nacht van 20 op 21 October uit den slaap. Neemt men na het ont vangen van de instructie een vluchtig over zicht van de route op de kaart, dan kan men al dadelijk de gedeelten aanwijzen, waar moei liikheden zullen komen. Daarin vergist men zich niet. maar waar men zich wel in vergist ls de gedachte, dat buiten die vanzelf op de kaart als moeilijk opvallende streken geer uroblemen van beteekenis zich zullen voor doen. Een voorbeeld. Wij rijden op een secun- dairen weg en ik vertel mijn partner, tevens gastheer, dat wij na een bepaald aantal K.M. Twee jaar gevangenisstraf. De Zeekrijgsraad in Den Helder heeft de sabotage op de Nautilus berecht. Zooals men weet best-ond het den verdachte A. v L. ten laste gelegde in het werpen van carborundum in de olie. het aanbrengen van kopersoldeer in de lagers der machine, en eveneens van zand in de pijpjes van andere lagers. Het vonnis luidde: twee jaar gevangenisstraf ontslag uit den militairen dienst en ontzeg ging van het recht weer bij de gewapende macht te dienen. EXPORT VAN PEULVRUCHTEN. Het Corr. Bureau deelt mede: De Nederlandsche akkerbouwcentrale maakt hierbij bekend, dat bij export van buitenland se he peulvruchten naar Duitschland nooit aanspraak gemaakt kan worden op gelden, die gestort zijn op de Nederlandsche Clearingre- kening in de Duitsche Rijksbank. Een door ex porteurs van deze peulvruchten geteekende verklaring waarbij van alle aanspraken op gel den uit de-clearing wordt afstand gedaan moet bij de monopolie-overeenkomst worden over gelegd of daarop zijn vermeld. DE POLITIE ONTHULDE DE FANTASIE. Dinsdagavond heeft, zooals gemeld werd, een broodbezorger bij de Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat twee mannen op een motor hem op den Ouden Waalhavendijk onder bedreiging met een revolver zijn geldtasch met f 48 hadden ontrukt. Bij het door de politie ingestelde onder zoek bleek al spoedig dat er in de verkla ringen van den broodbezorger eenige on waarschijnlijkheden waren en nadat men den man nog eens flink aan den tand had ge voeld. bekende hij tenslotte dat hij het ver haal verzonnen had. Het geld was hij kwijt geraakt en toen had hij de rooverscene be dacht om zich te dekken. aan een hoofdweg zullen zijn, dat wij die ech ter niet nemen, doch recht over steken en zoo onzen weg vervolgen. Zoo geeft althans mijn kaart het aan. Na het vermelde aantal K.M. bereiken wij inderdaad den hoofdweg, maar wat er aar. den overkant ook moge zijn. geer weg. De oorzaak is natuurlijk weer. dat de schaal 1:200 000 niet een kleine afwijking naar rechts of links kan aangeven. Het wordt dus raden, links of rechts. Eerst rechts, er zijn eenige doorgangen. Even keeren en den anderen kant nog opnemen; ook daar zijn meerdere doorgangen. Rechts beviel ons toch beter, dus weer keeren en al dien tijd kruipen wij over den weg. Tenslotte doe je een keuze: meerdere malen was die keuze goed. maar ook wel eens fout. Toch hindert dit alles ons niet. want het behalen van een plaquette is niet het hoofddoel: de sportieve verrichting was voor ons beiden het aantrekkelijke en wanneer het waar is twie heeft het ook weer gezegd?), dat het echte sportieve in een ver richting is: het overwinnen van de onver wacht optredende moeilijkheden, dan was onze nachttocht ongetwijfeld een sportieve verrich ting. In den Achterhoek waren geen terrein moeilijkheden van beteekenis, maar in de Betuwe des te meer. O. Reimerswaard. waar heb je gezeten? Ik gevoel neiging, om je om geving nog eens bij dag te verkennen, want wij moeten er toch heel dichtbij geweest zijn Wat een oord in de zwarte duisternis. Wonen daar heusch menschen en weten die iets van de rest van de wereld? Even voor Bennekom nemen wij een ver keerden weg. Stoppen, overleggen, keeren. Dit maakt in de nachtelijke stilte wel eenlg ge rucht, zoodat een bewoner in zijn pyjama op zijn balconnetje verschijnt. Wij vragen hem een Inlichting, die hij vriendelijk geeft, maar waaraan hii de opmerkine meent te mogen verbinden, dat hij anders geen verkeersagent is. Maar wat doe je dan in het holst van der nacht in je pyjama op je balconnetje. zouden wij willen vragen. De tocht omvatte drie gedeelten: Zeist— VeluweAchterhoek en terug naar Zeist: ZeistArnhemBetuweArnhemZeist: en ZeistGoudaAlphen—Schiphol. Resultaat 8.20 or> Schiphol, dus een uur en vijf minuten te laat. In aanmerking genomen, dat een on regelmatigheid in de lichtinstallatie ons tus schen de eerste en tweede étappe veel langer Hoofdopzichter ging niet tijdig genoeg op zij. Door locomotief aangereden. Op het Oostelijk emplacement van het Centraal Station te Amsterdam is Donder dagmiddag een hoofdopzichter van weg en werken door een locomotief aangereden. Het slachtoffer liep eenige hoofdwonden op en is door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Tegen een recher cheur. die een onderzoek instelde, heeft de opzichter verklaard, dat het ongeval aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten. Hij liep tusschen de rails en heeft deze gevaarlijke plaats bij het naderen van den locomotief niet tijdig genoeg verlaten. Brand in 't Westland. 25.000 schade. In een groote opslagplaats van de firma Brinkman te 's-Gravenhande, waarin papier landbouwwerktuigen en machines waren on dergebracht. is brand uitgebroken. De opslag plaats stond spoedig in lichterlaaie. De brandweer kon de huizen ernaast, magazijnen, een schuur en een winkel, voor het vuur spa ren. De opslagplaats is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De verzekering dekt de schade van 25.000. HéLèNE SWARTH 75 JAAR. De dichteres Hélene Swarth vierde Donder dag haar 75sten verjaardag. Er kwamen vele telegrammen aan haar wo ning aan de Borneostraat 5, maar zij vertoeft sedert eenigen tijd te Velp in Gelderland en om zich aan huldebetoon te onttrekken was zij daar gebleven. PLOTSELING OVERSTEKEN IS LEVENS GEVAARLIJK! Donderdagmiddag werd de 20-jarige Mej. ter Koelen, toen zij uit een zijweg onder Oler- Grathem, plotseling den grooten weg wilde oversteken, door een auto uit Nederweert ge grepen en op slag gedood. Minister Steenberghe wil bewijzen hebben. Verschillende adviseurs der Veehouderijcentrale beschuldigd. Speculatief opkoopen van jong vee? Het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van veeweiders en -mesters heeft een telegram gezonden aan den minister van Economische Zaken, waarin naast bezwaren tegen een eventueele afslachting van rundvee beschuldigingen worden geuit, als zouden verschillende adviseurs der Veehou- derijcentrale reeds maanden lang tegen af- braakprijzen speculatief groote kwanta jong vee hebben opgekocht, dat schijnbaar na dek king voor aanbieding ter afslachting zou die nen. De minister van Economische Zaken heeft hierin aanleiding gevonden het volgende te legram aan de Nederlandsche Vereeniging van veeweiders en -mesters te zenden: „Naar aanleiding van het mij door uw be stuur gezonden telegram inzake eventueele afslachting van rundvee, verzoek ik u drin gend mij omgaand uitvoerige gegevens en na men van verschillende adviseurs der Veehou derijcentrale te zenden, die thans maanden lang tegen afbraakprijzen speculatief groote kanta jong vee, door u bedoeld, zouden heb ben opgekocht." De minister heeft opdracht gegeven de gege vens. zoodra deze hem zullen hebben bereikt, ter stond nauwgezet te doen onderzoeken en stelt zich voor het resultaat hiervan te pu- bliceeren. heeft opgehouden dan de bedoeling was en dat tusschen Waddinxveen en Boskoop een voorwiel vervangen moest worden, hebben wij den afstand van 599 K.M., zooals de teller, die bij den start zorgvuldig op nul was gesteld, aangaf, in behoorlijk tempo gereden. De weersomstandigheden waren buitengewoon gunstig, zacht weer en alleen op het laatste traject een beetje regen. Van de moeilijkheden bij het besturen van den wagen heb ik geen verstand, maar zeker is toch wel, dat het rijden over een afstand van meer dan 20 K.M. in een karrespoor van een heiweg, waarin van tijd tot tijdw groote modderkuilen voorkwamen, zeer inspannend moet geweest zijn. Deze weg moge dan ver keerd geweest zijn, wij zaten er op en konden er niet af. Overigens gaf het rijden op klin kerwegen mij een veel grooter gevoel van vei ligheid dan op die lugubere zwarte asphalt- wegen, waarin, zelfs als zij volkomen droog ziin. de boomen ter weerszijden van den weg zich spiegelen. Hoe nu eigenlijk het kaartleesprobleem zou moeten worden opgelost, is mij nog niet dui delijk. De kaart van 1 200.000 is natuurlijk onmisbaar, maar daarnaast zou men voor de details de kaart 1 50.000 willen raadplegen. Men weet echter van te voren bij benadering niet, waar de tocht heen voert, zoodat men dan van deze laatste kaart eigenlijk alle 62 bladen, die te zamen Nederland vormen, zou moeten meenemen. Zonder deze komt er een groote factor geluk in het kiezen van de on dergeschikte wegen. Zij. die dagelijks in ver band met hun werkkring Nederland per auto doorkruisen zijn dan ook wel eenigszins in het voordeel. Ik weet trouwens niet of er zulke deelnemers waren. Van de B-klassers. ongeveer 90 In getal, hebben vier deelnemers binnen den tijd ge reden en geen enkelen .controlepost gemist Een overtuigende aanwijzing, dat het "inder daad een moeilijke tócht was. Tenslotte nog een opmerking. Ik weet niet goed of ik er bewondering of alleen maar ver bazing over uit moet spreken, dat sommige deelnemers ln klelr.e lichte wagentjes of ta melijk oude tvpen van gesloten wagens een snelheid durfden ontwikkelen, die ik hier maar niet in getallen zal uitdrukken, maar die ik toch voor mij zelf aan de hand van den snelheidsmeter in den modernen, geriefelijker, wagen, waarin ik het voorrecht had mee te mogen rijden, heb kunnen vaststellen Ik denk nu speciaal aan de beide dames in den klei nen open Morris-wagen. Maar gelukkig, er ziin geen ongevallen gebeurd. Het schijnt dus te kunnep. KAARTLEZER. Als een kleine stad.... Mijn buurt is als een kleine stad. Een kleine stad waar ge 't kleine leven door uw hart laat vloeien en er rust aan vindt. Een kleine drukke provinciestad, die buurt van mij. Een plein als een groot grijs meer tusschen kleine ronde en witte huizen met voortuintjes. Een school, breed en stil als een ernstige wachter bij het lage, krioelende leven. Een kerk als een hooge vermaning in het nederig leven van allen dag. Een drukke, levendige winkelstraat van de buurt en vele stille, doode, zijstraten. En de menschen Ik weet alles van de menschen uit de buurt en de menschen uit de buurt weten alles van elkaar. Dat de substituut-griffier van de rechtbank nu wel rechter zal worden omdat o, schan de! zijn vader vice-president van het Hof is Dat de vrouw van luitenant Ravenhorst sinds drie weken met onbekende bestemming is vertrokken en dat mr. Tonnema van Wan ting en Co.'s Bank tegelijk met haar.z Het groote huis van de Veenebossen is te huur aangeslagen. Men heeft hooren mompe len. dat zij kleiner gaan wonen, moeten gaan wonen. zegt. mevrouw Dooyeweercl ..We wonen liever buiten" heeft mevrouw Veene- bos tegen den groenteboer gezegd. Zou het waar zijn, dat Mimi van Lith en de nieuwe candidaat bij notaris Ridderhoff dan is ze óók gauw over haar verdriet heen.... hoe lang is 't heelemaal geleden dat de jonge Timmer 't afgemaakt heeft? Mevrouw van Zanten is ge woon-woed end, dat zij niet In het damescomité voor de fan cy-fair zit. Maar ik vraag mij maar af. waar om die er nu juist altijd in moet zitten. Die baasspelerii van de van Zantens heeft nu al iaren geduurd en het is goed. dat daar 's een eind aan komt. Tenslotte ls geld niet alles. We leven in héél andere tijden en de Kleur- schots zijn werkelijk héél nette menschen. al was haar vader iets op 't station of zoo. Vanmiddag is Wim thuis gekomen met 't verhaal, dat Van Remande gedeballoteerd is voor de Heerensocieteit. Dat schijnt het werk van Coldeweg te ziin. 't Is wel zielig en een figuur voor Prins, die 'm voorgehangen heeft. Wat zou Prins nou doen? Je kunt toch als kolonel niet bedanken. Maar leuk is zijn po sitie nu n i e t bepaald. De Von Wicherens hebben weer twaalf gul den met bridgen verdiend. Dat kunnen ze best gebruiken en ik geloof werkelijk niet, dat ze n-et er om doen. Zoo iets kun ie gemakkelijk beweren, maar bewijs het maar eens Wanneer Rauwerda volgende week geen lintle krijgt, krijgt-ie het nooit meer. Hij heeft zich natuurlijk vorig iaar expres als voorzitter van Ziekenzorg laten kiezen, om dat het eeuwfeest voor de deur stond. Als-ie het kriigt, hecht ik niet de minste waarde meer aan een lintje. Trouwens als je bedenkt, dat van der Loo de instruction ou- blioue heeft èn de Witte Leeuw van Tsiecho- Slowakije en een man als Doorenbos nog hee lemaal niks. Mien vertelde me van het eten bii Lenk- huvzen: Meloen en tomatensoen. versche zalm. nssehaas, natriis en kaas na Géén toerie Dat doen ze tegenwoordig niet meer. Ze ziin om elf uur nas van tafel gegaan, maar de wijn moet héél karig geweest zijn, Het dagelijksch leven ln mijn buurt is van belang. De school ls belangrijk. F.n het b re ede grijze plein. Het bosch. De twee buurtcafé's. En de publieke telefooncel. En vooral: de menschen. Menschen zijn a 11 ij d Interessant. Mr. E. ELI AS. Commissie voor werk verruiming. Bevordering van overleg. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming te 's Gravenhage. Bericht was ingekomen van den voorzitter van den Raad van Ministers, dat de Regeering besloten heeft, dat de Commissie voortaan zal ressorteeren onder het Departement van Eco nomische Zaken. Mededeeling werd gedaan van een aantal gevallen, waarin in den een of anderen vorm de steun der Commissie was gevraagd. Hierbij kwam naar voren, dat er nog ondernemers zijn, die i. p. v. zelf in voldoende mate de aanpas sing van hun onderneming aan de gewijzigde omstandigheden te bevorderen, hiermede lie ver wachten totdat te dezen opzichte voor waarden door de Overheid worden gesteld. Besloten werd, dat de Commissie zal trach ten het overleg te bevorderen tusschen hen, die regelmatig bepaalde producten behoeven en de Nederlandsche fabrieken, welke die pro ducten kunnen vervaardigen, teneinde te ver krijgen, dat de orders voor bedoelde produc ten worden gecoördineerd en de Nederlandsche industrie in staat te stellen door verzekerde afname van grooter kwantiteiten haar kost prijzen te verlagen. Touwladder deugde niet Arbeider verdronken. Donderdagmiddag is de 39-jarige arbeider G. H. M. Kins, uit Schiedam op de werf van, Wilton—Feyenoord aan den West-kousdijk te Rotterdam verdronken. Niemand had het on geval bemerkt. Op een gegeven moment werd de man ver mist en toen men ging kijken, bij het schip, waarop hij werkzaam was, zag men een pet drijven, terwijl een touwladder, die langs het schip hing, gebroken was. Men: waarschuwde de politie, die na eenige K. moest werkzaamheden verrichten op een stelling, die buitenboord van een Engelsch stoomschip hing. Om hierop te komen moest men via een houten ladder omlaag gaan. Deze ladder was echter te kort en K. heeft toen een touwladder die aan h*t schip toebe hoorde gebruikt, iets wat hij niet doen mocht. Daar het schip echter 4 jaar opgelegd was geweest, was waarschijnlijk de touwladder niet meer deugdelijk, hetgeen het reeds ver melde noodlottige gevolg had.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5