IETS RIKS a I lerbeste. FRANKEN'S Houfmeel. tiet Be&toqeijkste 52e Jaargang No. 15750 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 27 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Z ui der Buiten spaarne 12 Telefoon No*: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkenj: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels f 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad; Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De werkloosheid te Haarlem Hoopvolle verwachtingen voor de naaste toekomst. Als wij den stand van de Haarlemsche Ar beidsmarkt op dit oogenblik bekijken, dan zou er reden voor pessimisme zijn. Het aantal werkloozen is namelijk 700 hoo- ger dan verleden jaar op dit tijdstip. Dit komt vooral omdat er in de bouwnijverheid veel minder te doen is. Verleden jaar was er een groote levendigheid door den bouw van veel middenstandswoningen, maar omdat de markt thans vrij overvoerd is, gaat die bouw nu in een veel langzamer tempo. Er zijn evenwel eenige feiten die hoopvolle verwachtingen voor de naaste toekomst geven. Eenige weken geleden hebben wij reeds me degedeeld, dat de werf „Conrad" heropend zal worden. Men weet, dat de directie de op dracht kreeg om een groote tinmolen voor de Billiton Maatschappij te bouwen. Men is thans bezig om de plannen nader uit te wer ken. In het begin van het volgend jaar zal dan personeel aangenomen worden om den molen te bouwen. De directie van de „Conrad" kon ons nog niet zeggen hoeveel personeel daarvoor dan zal worden aangesteld, maar natuurlijk zullen veel arbeiders daardoor ge durende langen tijd arbeid verkrijgen. Elders in dit nummer deelen wij mede, dat ook de N.V. Firma Beynes een belangrijke op dracht van de Spoorwegen heeft ontvangen. Daarvoor zal over enkele maanden ongeveer 100 man nieuw personeel worden aangeno men. Tenslotte de mededeeling, dat het bestuur van het Werkfonds voor het 60 millioenplan der regeering gunstig geadviseerd heeft over het Haarlemsche object om een brug over het Zuider Buiten Spaarne tegenover de Rusten burgerlaan te bouwen. Het is nu vrijwel ze ker, dat de regeering zal goedkeuren, dat dit objeet wordt uitgevoerd. Het is aan te nemen, dat dan zeer spoedig met de uitvoering van het werk begonnen zal worden. Er is dus over enkele maanden een belang- rijke levendigheid in de Haarlemsche me te verwachten. Dit is voor de Haarlemsche werkloozen van zeer veel beteekenis, omdat juist de metaal nijverheid de laatste jaren zeer sterk van de werkloosheid had te lijden. Vele arbeiders in de metaalnijverheid zijn reeds jaren zon der werk. Zij hadden juist weinig kans om, al was het slechts voor een korten tijd, aan het werk te komen, omdat hun werk daar voor veel minder kans bood dan dat van een bouwvakarbeider. In verband met dien bouw van de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne moet ook de nieuwe weg aangelegd worden van het. Zuider Buiten Spaarne achter het Slachthuis- en Amsteddamsohe kwartier naar den rijks weg Haarlem-Amsterdam. Daarbij zuilen dus dan ook grondwerkers arbeid verkrijgen. Na tuurlijk zit er aan den bouw van een brug ook metselwerk. Pander-bemanning keert zoo spoedig mogelijk terug. Niets werd gered. AMSTERDAM, 27 October (Reuter). Een nader telegram, dat van den heer Geyssen- dorffer, eerste piloot van den Panderjager, uit Allahabad is ontvangen, meldt dat de schade aan het vliegtuig 100 pet. bedraagt. Niets is gered. Ook de persoonlijke bezittingen en de credietbrieven en het papiergeld aan de inzittenden toebehoorende zijn een prooi der vlammen geworden. De bemanning zal de terugreis zoo moge lijk aanvaarden met het stoomschip Dempo, dat 31 October uit Colombo vertrekt. Mochten zij niet tijdig voor dit schip aankomen, dan keeren zij naar Nederland terug met het vliegtuig, dat Woensdag a.s. van Batavia vertrekt. DE WOONWAGEN ZONDER PAARD. Voor het stadhuis stond Vrijdagmorgen te gen twaalf uur een woonwagen. Dit nu is niets bijzonders, maar het eigenaardige was dat de woonwagen er stond zonder paard er voor. Bovendien werd door middel van krijt op de wanden van de kar aan den volke kond gedaan, dat het paard, dat er voor hoor de, doodgevallen was, dat de eigenaar geen geld voor een ander paard had en dat het armbestuur aan 'het gezin te weinig steun gaf. Vele mensehen stroomden om den wagen tezamen en de politie moest er tenslotte aan te pas komen om de menigte te verspreiden. Vervolgens werd de wagen naar de Gedemp te Oude Gracht geduwd bij het Verwulft en de Gemeentereiniging werd gewaarschuwd. Die stuurde een man met een paard, die den wagen uit onze stad verwijderde. En de rust was weergekeerd. ®Zoo'n lekkere boter ham van Franken! En niet duur, voor het BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. Ingez. Med.) Haarlem en het 60 millioen plan. De brug over het Zuider Buiten Spaarne. Onze Haagsche correspondent verneemt, dat het bestuur van het Werkfonds instemt met het Haarlemsche plan om tot uitvoering van een brug over het Zuider Buitenspaarne over te gaan. Men mag nu wel aannemen, dat bin nenkort de definitieve ministerieele beslissing zal afkomen, waardoor men met dit werk een aanvang zal kunnen gaan maken. Goed nieuws. Mooie order voor de firma Beynes. Naar wij vernemen hebben de Ned. Spoor wegen bij de firma Beynes, alhier, drie elec- trische tweewagen-treinstellen 2e en 3e klasse, zonder bagage-aföeeling, besteld. Geleidelijk wordt met dit werk begonnen, zoodat nog niet dadelijk maar wel over eenige maanden, uitbreiding van het personeel met ongeveer 100 man noodig zal zijn. Vóór de inwerkingtreding van den zomer dienst, dus vóór Mei 1935 moeten de wage.ns afgeleverd worden De Gemeentelijke Zieken huis verpleging. Onderhandelingen over een nieuw contract. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de thans loopende overeenkomst voor ziekenhuisverpleging met de ziekenfondsen tegen 1 Januari 1935 opgezegd. B. en W. stellen zich voor binnenkort met partijen over deze opzegging te onderhande len. Holl. Bloembollenkweekers- genootschap. Bespreking der saneeringsmaatregelen. Het Hollandsch Bloembollenkweekers-Ge nootschap houdt zijn 51e algemeene vergade ring op Maandag 5 November a.s., in café restaurant Brinkmann, Groote Markt. Het hoofdbestuur zal aan de algemeene vergadering de volgende vragen ter beant woording voorleggen. Moeten de saneeringsmaatregelen ook voor 1935 bestendigd blijven? Moet de teelt van hyacinthen. tulpen en narcissen beperkt blijven tot de be teelde op pervlakte van 19331934 of moet deze uit- ebreid worden? Zijn minimumprijzen of garantieprijzen ge- wenscht voor 19341935? Moeten de maatregelen ter controle van den uitvoer blijven? De beantwoording zal voor het hoofdbe stuur een richtsnoer zijn, hoe verder gehan deld zal moeten worden. De vragen zijn in het hoofdbestuur behan deld. De eerste vraag werd door het hoofd bestuur met de grootst mogelijke meerder heid bevestigend beantwoord. De tweede vraag. nl. al of niet beperken van de teelt vond ook weinig bestrijdin# Bij na algemeen oordeelden de hoofdbestuursle den. dat de beperking van de teelt van de hyacinthen, tulpen en narcissen gehandhaafd moet blijven. De groote meerderheid wenschte de mini mumprijzen te handhaven, omdat bij een ga rantieprijs er geen officieele prijs meer zou zijn, wat tot allerlei prijsdrukkingen zou lei den. Een minderheid verklaarde zich echter voor garantieprijzen, omdat daardoor meer vrijheid in den handel verkregen werd en in dien deze voor 100 pet. zou worden gegaran-, deerd de controle zeer zou worden beperkt en daardoor de onkosten gereduceerd. Deze voor- deelen wogen naar het oordeel van de meer derheid lang niet op tegen het gevaar van priisdrukking, indien geen officieele prijs vast stond. -~- De vierde vraag werd zonder bespreking be vestigend beantwoord. )i De bezuiniging bij de N. Z. H. Vergaderingen der Ned. Vereeniging. Naar aanleiding van de bezuinigingsvoor stellen van de directie der N.ZjH. (inhouden de ontslag van 80 man van het personeel en invoering van 10 pet. loonsverlaging) worden door het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een viertal vergaderingen belegd met het per soneel. Deze vergaderingen worden allen ge houden op Woensdag 31 October in de plaatsen Haarlem, Amsterdam, Leiden Voorburg. NAMIDDAGCONCERT H.O.V. Zondag 28 October, half 3 geeft de H.O.V. in de Gem. Concertzaal een namiddagcon cert. Solist: Otto Couperus (zang). Het verkeer op den Spaarn- damscheweg. Verbreeding van de brug over de Heksloot. Het autoverkeer op den deels altijd nog landelijken weg langs het Spaarne naar Spaarndam is vrij belangrijk geworden. De weg is echter, vooral ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, niet breed, maar de brug over de Heksloot, halverwege Spaarndam was zóó smal, dat een auto en wielrijder op deze brug elkander niet konden passeeren. Deze brug wordt nu vernieuwd en ver breed. De steenen landhoofden worden ver lengd, waardoor het brug-wegdek breeder worden kan. Het verkeer gaat zoolang over een naast de brug geslagen noodbrug. Een werk van 7 millioen. Object voor het Werkfonds. Naar onze Haagsche correspondent ver neemt, valt als vrij zeker te beschouwen, dat io.m. als werk onder auspiciën van het werk fonds tot uitvoering zal komen de ophooging van den spoordijk van Utrecht richting Amers foort en richting den Bosch, een werk i meer dan 7 millioen gulden! Amerika over het olie monopolie. Japan's verklaring een uitvlucht. WASHINGTON, 27 Oct. (V.D.) In officieele kringen beschouwt men de kwestie van het Mandsjoerijsche oliemonopolie als een voor beeld van handelsuitsluiting, die mede moet dienen tot- Japan's hegemonie in het verre Oosten. Men wijst er op, dat deze kwestie voorafgaat aan den Japanschen eisch van vlootversterking. De Japansche verklaring, dat Japan geheel los staat van de beschikkingen der instanties in Mandsjoekwo wordt algemeen als een uit vlucht beschouwd. (De Duitsche ■professor Bergius, die enkele jaren geleden den Nobel prijs voor chemie wonheeft een middel ontdekt om jonge takken geschikt te maken voor mensche- lijk voedsel.) Die Duitsche prof is hoogst geleerd, Hij voert ons met geen grap, Maar gaat ons spoedig voeren met Een tak van wetenschap. De houtspijs eischt geen houtsnijwerk, Een houtsnip kent men al, Men krijgt geen houtskool, maar het wordt Een melig houtgeval. Een portie meelspijs van een boom. Een papje van een tak, Een brood, gemaakt van eikenhout, Misschien zelfs takgebak. Men gooit de bloemkool op de belt, Naast de tomaten neer. Men stookt den spoortrein met het graan En plant geen suiker meer, Er is teveel aan etenswaar In onze maatschappij, Maar hier verschijnt de wetenschap En maakt er nog wat bij. Figuurlijk kenden wij 't al lang, Het nieuwtje is hiervan, Dat letterlijk men straks ook op Een houtje bijten k$n. P. GASUS. Moord te Marseille leidt tot arrestaties. Een vrouw met valsche passen en een geheimzinnig man te Istanboel. PARIJS, 27 Oct. (Reuter) De politie heeft een vrouw ondervraagd, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn aan den moord aanslag te Marseille. Zij gaf toe in werkelijk heid Maria Tredit te heeten, geboren 13 Maart 1908 te Kuestrin in Duitschland. Zij was in het bezit van twee valsche paspoorten op twee andere namen, die zij beweert in den Haag en Antwerpen te hebben gekocht. Naar uit Istanboel wordt gemeld, is daar op verzoek van de Fransche politie iemand ge arresteerd, die te maken zou hebben met den aanslag en die dezer dagen heimelijk te Istanboel is aangekomen. Noodlottige stoeipartij. Arbeider aan meswonden overleden. GRONINGEN, 27 October (V.D.) Tijdens het verrichten van werkzaamheden bij de dorschmachine op de boerderij van den land bouwer S. te Valtermond, gemeente Emmen. stoeiden de arbeiders Stap uit Weerdinger- mond en Niemeyer uit Valtermond met elkan der. Bij deze stoeipartij werd de arbeider Stap gewond door het mes, dat zijn kameraad in de hand had. Hij kreeg een dusdanige wonde dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk bleek. Daar is hij in den afgeloopen nacht overleden. Grooter trefkans voor vliegmachines. Beweegbare toren maakt zuiver mikken mogelijk. LONDEN. 27 October (Reuter). Het Brit- sche ministerie voor de luchtvaart heeft bij een Britsche firma een omvangrijke order geplaatst voor de levering van een mobielen toren, die functionneert als een schiettoren van eeen kruiser, waardoor het mogelijk zal zijn uit een met een snelheid van 200 mijl snellende vliegmachine een even nauwkeurig den beganen grond zou staan, vuur te richten als wanneer het geschut op Truckbestuurder geverbali seerd. Aanhangwagen in beslag genomen. Vrijdag is door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen den bestuurder van een truck, die met een twee-assigen aanhangwagen (as- faltmachine) met een eigen gewicht 5340 K.G. en met een snelheid van 30 K.M. per uur op de Amsterdamsche vaart reed zonder dat de aanhangwagen afzonderlijk kon remmen, daar de rem defect was. De aanhangwagen is in beslag genomen. De Panderjager is Vrijdag te Allahabad geheel door vuur vernield. De bemanning bleef on gedeerd. pag. 3 Jones en Waller zijn reeds weer op weg naar Londen. pag. 3 De Japansche gezant is pessimistisch over de onderhandelingen te Batavia. pag. 3 De leiders der beruchte Macedonische I.M.R.O. organisatie zouden zijn gearresteerd. pag. 4 Weigert Italië dr. Paveletsj uit te leveren? pag. 4 Dr. Jaeger de „rechterhand" van bisschop Mul ler is afgetreden. pag. 4 De Justitie neemt strenge maatregelen tegen koopers van Sweepstakeloten. pag. 3 De feestelijkheden bij het 25-jarig bestaan van de H. B. S. A begonnen. pag. 5 Li het Sint Elisabeth's Gasthuis heeft de aan bieding plaats gehad van een plaquette van wijlen prof. dr. B. J. Kouwer. pag. 5 De firma Beynes heeft een mooie order ont vangen. pag. I Over den bouw van de brug over het Zuider- buitenspaarne zal spoedig een beslissing worden genomen. pag. 1 De werkloosheid te Haarlem. pag. 1 De petroleumkwestie in het Verre Oosten. pag. 15 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN ENZ. Van onzen correspondent te Stockholm: De in ternationale volkshoogeschool te Elseneur. pag. 7 H. G. Cannegieter: De studentenstad nabij Parijs. pag. 7 Van onzen Weenschen correspondent: Grootsch plan van Moissi. pag. 8 Mr. E. Elias: Menschen en dingen uit mijn buurt. pag. 3 H. G. Cannegieter: „Wilhelm Teil'' door het Vereenigde Rotterd. Tooneel. Pag. 8 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag 8 K. de Jong: Feestavond van het Doopsgezind Zangkoor. pag. 8 Financieele Kroniek: Monetaire verwarring. pag. 9 „Oorlog kan niet komen." „Want het is economisch onmogelijk," zegt Pierre Cot. NANTES, 27 October (Reuter). Oud-minis ter Pierre Cot heeft Vrijdag op het congres van de Radicaal Socialistische Partij rapport uitgebracht over de buitenlandsche politiek. Hierin erkent hij dat de Volkenbond aan kracht heeft ingeboet, doch hij gelooft dat niet voor een oorlog gevreesd moet worden, als gevolg van de algemeene economische wanorde en isolement van Duitschland. Hij verzet zich tegen een bewapeningswedloop en stelt vast dat een oorlog even fatal zou zijn voor den overwinnaar als voor den overwon nene. ..Wij zijn voorstanders", vervolgde hij. „van gelijkheid van rechten, zonder welke een in ternationale bond niet kan bestaan. Een in ternationale organisatie is onontbeerlijk voor de handhaving van den vrede en daarom moet de Volkenbond uitgebreid worden". EEN ONVERANTWOORDELIJK CHAUFFEUR Vrijdagmiddag hield de motorbrigade een auto aan. waarachter een bitumen transport- bak op vier massieve rubberbanden gespan nen was als aanhangwagen. Aangezien op deze aanhangwagen een reminstallatie zat die niet werkte en ook geen personeel, die de rem men moet bedienen, zooals de Motor- en Rij- wielwet voorschrijft, heeft de politie den chauffeur staande gehouden. Bij onderzoek bleek, dat de afzonderlijke tractor bij een snelheid van 30 K.M. binnen 6 M. stilstond, bij gebruik van de voetrem. Bij 30 K.M. snel heid stond bij gebruik van de voetrem de com binatie pas stil na.... 45 M.! Wat geen won der was. daar de aanhangwagen een gewicht had van 5300 K.G. Bij gebruik van de hand rem stond de combinatie der beide wagens bij een snelheid van 20 K.M pas stil na 40 M. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en de wagen in geslag genomen. DEZE WEEK ACHT In de afgeloopen week is aangifte gedaan van de vermissing van acht rijwielen uit deze stad. Toen de Panderjager nog Postjager was en met Geysendorffer, Asjes en Van Straten een snelle postvlucht naar Indië zou maken. BRANDJE IN DE PERSEUSSTRAAT. Hedenmorgen omstreeks 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in de Perseusstraat, ontstaan door onbekende oorzaak. De brandweer heeft met een straal het vuur gebluscht. De materialenwagen behoefde geen dienst te doen. Eenig houtwerk en een divan zijn verbrand.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1