BINNENLAND DE BËSTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! f 2.00 Hp PUROL UIVER LEPEL Jones en Waller reeds op den terugweg. Panderjager geheel verni ield. ZATERDAG 27 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 CHIEF WHIP j MELBOURNE-RACE. Ongerustheid over Mac Gregor en Walker. Te Amsterdam is een Albury-comité gesticht. Onder den indruk van de prestaties van de „Uiver", welke voor Nederland van zoo verstrekkend belang zijn, meenen eenige Am sterdammers de algemeene gevoelens van het Nederlandsche volk te vertolken, door aan de stad Albury een blijvend souvenir aan te bie den als blijk van groote waardeering voor de spontane en sportieve wijze, waarop de ge- heele bevolking de „Uiver" bij haar landing en vertrek behulpzaam is geweest. Hiertoe hebben eenige Amsterdammers zich vereenigd tot een Albury-Comité. Ten einde alle Nederlanders in staat te stel len aan dit doel mede te werken, is ieder be drag welkom, echter tot een maximum van f 1. De post van de Uiver. De K.L.M. verzoekt ons mede te deelen, dat de afzenders van de brieven, welke de Uiver heeft medegenomen naar Australië, nog wel eenigen tijd geduld zullen moeten hebben, alvorens zij de door hen verzonden briefom slagen weer in hun bezit hebben. De 26.000 brieven moeten immers eerst wor den geopend, in de enveloppen voor terugzen ding worden gedaan en gefrankeerd. Daarna gaat alles per gewone mail terug. De K.L.M. verwacht, dat pas over ruim een maand de eerste brieven zullen zijn terug ontvangen Reuter meldt uit Melbourne: Naar verluidt, zou het Australische post- departement aan Parmentier geweigerd heb ben, post naar Europa te brengen. Over dit gerucht heeft de postmaster-general echter zijn verwondering uitgedrukt. Hij heeft naar de bron daarvan onderzoek ingesteld. Klaar blijkelijk is er een misverstand in het speL Jones en Waller op den terugweg. Nader wordt gemeld: Jones en Waller zijn gisteren om 21.05 Gr. Tijd (Zaterdagmorgen 6 uur Austr. tijd) ver trokken. De vliegers waren Donderdagmiddag om streeks 2 uur (Austr. tijd) als vierde te Mel bourne aangekomen en hebben zich dus nog geen 36 uur rust gegund. Fitzmaurice nog niet vertrokken. Reuter melde gisteravond uit Londen: Wegens de noodzakelijkheid om de oliekoe- !er aan zijn vliegtuig in orde te brengen, heeft Fitzmaurice zijn vertrek voor zijn vlucht naar Australië tot Zondag 3 uur moeten uitstellen. De positie der overige deelnemers. Gisteravond was de positie der overige deel nemers: Mc. Gregor en Walker zijn op weg naar Charleville. Na hun vertrek uit Brunette downs is er niets meer van hen vernomen. Men maakt zich over het lot van de vliegers ernstig ongerust. Hewett en Kay verlieten Koepang op weg naar Darwin. De Stodarts hebben Batavia verlaten. Melrose is van Singapore vertrokken. Hansen is thans te Singapore. Wright en Polando hebben opgegeven. Shaw is te Boesjir. Davies en Hill nog steeds op Cyprus. Brook te Athene. Zware varkens worden nog afgenomen. Maar het is de laatste keer. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale zal. daartoe gemachtigd door den minister van Economische Zaken, in den loop van de eerst volgende weken een groot aantal zware var kens afnemen. Dit vindt plaats omdat er ten gevolge van het langer dan normaal blijven liggen van een deel der varkens in verschillende streken van het land, nog steeds een te hoog totaal ge wicht aan varkens aanwezig is. Daar het totaal aantal varkens, zooals uit de inventarisatie blijkt, niet meer boven het in verband met de afzetmogelijkheden in bin nen- en buitenland gewenschte aantal ligt. zal dit wanneer zich geen onvoorziene om standigheden voordoen, de laatste keer zijn, dat een dergelijke maatregel wordt genomen. Automobilist week uit voor koeien. Onderhandelingen te Batavia een geduldskwestie. Japansche gezant is pessimistisch. Als het geduld uitgeput raakt, worden de besprekingen afgebroken. Een redacteur van het Haagsche Corr. Bur. heeft bij den Japanschen gezant geïnformeerd naar den stand van de handelsconferentie in Batavia. Was de gezant bij een vorig interview hier over nog optimistisch gestemd en kon hij toen de overtuiging uitspreken, dat uiteindelijk een gunstig resultaat bereikt zou worden, thans kon de heer Taketomi zich niet zoo positief meer uitdrukken. Hij zeide: „Ik hoop, dat er een overeenkomst tot stand zal komen. Ik ben thans juist tusschen optimisme en pessimis me in. Ik ben vrij pessimistisch gestemd wat het uiteindelijk resultaat -dezer conferentie betreft. Maar ik hoop nog steeds, dat er ten minste een eenigszins bevredigende oplossing gevonden zal worden. Of de conferentie afgebroken zal worden, hangt eigenlijk af van het geduld, dat de beide delegaties toonen. Wanneer aan een van beide zijden het geduld ten einde raakt, is, naar mijn meening, het einde der bespre kingen gekomen". WARE GROOTTE AMSTERDAM KALVERSTR. 51 TELEFOON 35795 DEN HAAG HOOGSTR. 1 TELEFOON 114158 ROTTERDAM N. BLAAK 11 TELEFOON 15161 HAARLEM GROOTE HOUTSTR. 132 TELEFOON 15126 ZAANLANDSCHE G. SCHOORL ZILVERSMEDERIJ (Adv. Ingez. Med.) Betrekkingen tusschen grafische bedrijven en leveranciers. Op het internationaal boekdrukkerscongres besproken. De besprekingen, welke Vrijdag op het Internationale boekdrukkercongres werden _evoerd, waren vooral aan de interne organi satie van de bedrijven gewijd. Volgens Ar- mand en Eugene Defrenne is de in België _evolgde methode van samenstelling en on- derteekening van het arbeidscontract, enkel en alleen op den vrijen wil van beide par tijen berustend en zonder eenigen dwang van zijde der regeering, de meest gezonde methode. Daardoor is het mogelijk de ar beidsvoorwaarden in overeenstemming te brengen met de wijzigingen van den levens standaard. In een referaat over: „De betrekkingen tot de leveranciers", zeide Francesco Fraeve, uit Genua, dat door het willekeurig gebruik van technische benamingen groote schade wordt veroorzaakt. Een gemeenschappelijke egeling in de benamingen, de gewichten en de afmetingen, zou zeker in het belang zijn van het Grafisch bedrijf over de heele wereld. De heer M. R. Kirste, uit Oslo, hield een voordracht over de verhouding tot de leve ranciers. waarin hij een overzicht gaf van de maatregelen welke de Noorsche vereeniging 'an boekdrukkers in samenwerking met de leveranciers hebben getroffen. Hij botste tegen een boom en werd gedood. Op den nieuwen betonweg Beilen-Meppel, op ongeveer vier kilometer van Beilen is een auto. bestuurd door den 28-jarigen heer N. J. Menko, tegen een boom gebotst en daarna in een sloot gekanteld, doordat de bestuurder wilde uitwijken voor een aantal koeien, die zich op den weg bevonden. De heer Menko, die een zoon was van den bekenden textiel fabrikant te Enschedé-Lonneker, liep een schedelbreuk or> en overleed spoedig na het onge^k. Dr. Meyering uit Beilen. die weldra ter plaatse was. kon geen hulp meer verleenen. De heer Menko was op weg van Groningen naar Enschedé. Het lijk is naar Beilen over gebracht. Geheimzinnig overlijden van jongeman. Slachtoffer van een aanrijding? Nadat de 18-jarige C. van Eekelen wonen de te Halsteren Donderdagavond te Bergen op Zoom kermis had gevierd, keerde hij, na zijn meisje naar huis te hebben gebracht, des nachts per rijwiel naar huis terug. Toen de jongeman omstreeks twee uur thuis kwam is hij direct naar bed gegaan. Hij werd echter ongesteld en een geneesheer wiens hulp in geroepen was, constateerde dat de jongeman een hersenverbloeding had bekomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Het vermoeden is nu gerezen dat de jongeman het slachtoffer is geworden van een aanrijding ofschoon zijn kleeren in het geheel niet stuk of vuil waren of eenige spoor van verschijnselen bij een aanrijding vertoonden. Men heeft de politie van het geval in kennis gesteld, die een nauw keurig onderzoek heeft ingesteld (Adv. Ingez. Med.) Bij start te Allahabad in brand gevlogen. Bemanning slechts licht gewond. Toen de Panderjager Vrijdag te Al lahabad wilde starten om den tocht naar Australië voort te zetten, kwam het toestel in botsing met een tractor, waarop een zoeklicht was geplaatst. Het vliegtuig vloog in brand en werd geheel vernield. De piloten Geysen- dorffer en Asjes werden licht gewond, de marconist Pronk bleef ongedeerd. De Pan der jager, die na het ongeluk van de vorige week gerepareerd was, zou om 19.30 Amsterd. tijd vertrekken. Op het oogenblik, dat het toestel zich van den grond verhief, kwam het landingsgestel in botsing met een tractor, waarop een zoeklicht was aangebracht De Fanderjager vatte onmiddellijk vlam. De inzittenden sprongen uit het toestel en ont kwamen aldus op wonderlijke wijze aan een vreeselijken dood. De Indische chauffeur van den tractor werd ernstig gewond. Toen het benzinereservoir van de Panderjager in brand geraakte was er binnen enkele minuten van het vliegtuig vrijwel niets anders over dan een hoopje asch- Het einde van een pechvogel Het einde van den trotschen „panderjager" heeft in luchtvaartkringen diepen indruk ge maakt. Algemeen is men het er over eens, dat met dit vliegtuig, waarover de verwachtingen oorspronkelijk zoo hoog gespannen zijn ge weest, een echte pechvogel is ten gronde ge gaan. Versch ligt nog in het geheugen, hoe men zich de laatste maanden van het vorige jaar in officieele kringen sterk interesseerde voor een recordvlucht, welke buiten de K. L. M. om georganiseerd door het comité „Snelpost Nederl.-Indië, waarin vertegen woordigers van twee groote scheepvaartonder nemingen, die vracht- en passagiersdiensten op Indië onderhouden, geïnteresseerd zijn, zoo spoedig mogelijk zou worden ondernomen met een qua uitvoering geheel op het begrip „snel heid ingesteld vliegtuig, gebouwd door de Panderfabrieken te Rotterdam, naar het ont werp van den constructeur den heer Slot. Het was met deze machine die met drie Wright-Whirwindmotoren was uitgerust en die, onder meer wat betreft de wijze waarop de vleugels in de romp waren gebouwd nie mand minder dan Charles Lindbergh tijdens zijn bezoek aan de Amsterdamsche luchtha ven tot enthousiasme vermocht te brengen dat een der instructeurs van de Nat Lucht vaar tschool te Rotterdam, luit. Asjes, een door hem reeds sinds enkele jaren gekoesterde wensch om een recordvlucht naar Indië te vol brengen, hoopte te verwezenlijken. Luit. Asjes zou op deze vlucht men wilde den afstand Nederland—Ned.-Indië in drie-en-een-halven dag volbrengen geassisteerd worden door den bekenden K. L. M.-piloot Geysendorffer en den marconist Van Straten Het was mede in November van het vorige jaar, dat de K. L. M. bekend maakte in De cember uitvoering te willen geven aan zijn reeds lang gekoesterd plan om een snelle vlucht naar Indië te maken, speciaal ten be hoeve van de Kerst- en Nieuwjaarspost en voor deze extravlucht gebruik te maken van een nieuw Fokker-verkeers-vliegtuig van het type F 20. Met dit toestel, dat „Zilvermeeuw" gedoopt werd, hebben twee der beste piloten van de K. L. M. de heeren Smirnoff en Soer, die deze vlucht zouden ondernemen, verschil lende proefvluchten gemaakt, waarbij was ge bleken, dat een kruissnelheid van 250 KM. die van den Post- later Panderjager lag 50 K.M. hooger gemakkelijk werd gehaald. Men weet, hoe het met beide vluchten ge- loopen is. De plotselinge storing, die in den nacht van het vertrek optrad in een der mo toren van de Zilvermeeuw, is de indirecte aan leiding geweest voor de historische vlucht van de Pelikaan, welke haar bemanning Smirnoff. Soer. Grosfeld en Van Beukering roem en eer heeft gebracht. De Postjager. die ruim een week vroeger, in den prillen morgen van 9 December Schiphol verliet met de bedoeling, reeds 17 Dec. de terugreis van Indië te aan vaarden, moest reeds kort na het vertrek door het warmloopen van een der motoren een noodlanding in Italië maken. De motor bleek verloren te zijn en eerst na verloop van ge- ruimen tijd kon de vlucht naar Indië worden voortgezet. De hoop, dat het vliegtuig in de race Lon den—Melbourne revanche zou nemen, is niet in vervulling gegaan. Het noodlot, dat hem in Allahabad al achterhaalde, heeft dezen snel len vogel in zijn greep gevangen gehouden en hem tenslotte den genadeslag toegebracht SCHIPPERSZOON RAAKT DOOR DEINING VAN SCHIP TE WATER EN VERDRINKT. Vrijdagmorgen 8 uur is de 20-jarige schip perszoon van het schip Wiljoh^n dat in de Zuid Willemsvaart in de hoek' van sluis 1 onder Den Bosch ligt, over boord geslagen en verdronken. Het ongeluk is veroorzaakt doordat, toen een motorschip passeerde dat een hevige deining veroorzaakte, het schip is gaan schommelen en de jongen die op het dek stond, zijn evenwicht kwijt raakte. Het lijk is later met een dreg opgehaald. Waagt geen sweepstake-gokje Justitie neemt strenge maat regelen. Hooge straffen verwacht. In het voorjaar 1934 werden door de Cen trale recherche op last der justitie, te Amster dam een groot aantal brieven en andere be scheiden in beslag genomen, op grond van vermoeden, dat hier overtreding der loterij-wet in het spel was. Het betrof hier de deelname in de Iersche Sweepstake, die beschouwd wordt als een verboden loterij. Aan de hand van het in beslag genomen materiaal werd in vele gevallen proces-verbaal opgemaakt, welke stukken ter vervolging aan de justitie werden ingezonden. Naar wij vernemen is als eerste een dezer personen reeds gestraft met betaling van een geldsom van f 1000. Meerdere vervolgingen zijn in voorbereiding. De verwachting is, dat tegen overtreders zeer streng zal worden op getreden, waarbij de straffen niet gering zul len zijn. Er zijn ook een groot aantal lieden geweest, wier post in beslag was genomen en ten aan zien van wie uit het onderzoek bleek, dat zij slechts deel hadden willen nemen met een paar loten, of wel slechts een paar loten had den gekocht. Bij wijze van hooge uitzondering kregen deze menschen het door hen opgezon den geld terug met de waarschuwing namens den officier van justitie, dat bij herhaling een strafvervolging zal worden ingesteld. Gezien de strenge straffen, die verwacht mogen worden, zij men dus gewaarschuwd en hoede men zich voor onaangenaamheden door geen Sweepstake-loten te koopen. Onnes-zaak wordt uitgesteld. Behandeling in hooger beroep pas in 1935. Naar wij vernemen zal de behandeling van de Nyenrode-zaak in hooger beroep, die aan vankelijk op 6 Nov. was bepaald, doch wegens ziekte van Onnes is uitgesteld, niet voor Ja nuari 1935 plaats hebben. oudt Uw handen zacht Purol '.PI*' narde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht me* ft Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Valsche honderd gulden biljetten aangeboden. Politie wil ze niet voor een „zacht prijsje" overnemen. Zooals men zich zal herinneren, is onlangs in Noord-Brabant een valsche muntersbende ontdekt, welke bankbiljetten van f 100 ver vaardigde en uitgaf. De politie heeft 'n aantal leden der bende gearresteerd en een deel der biljetten in beslag genomen. Het restant wil len de overige leden van het complot thans gaarne van de hand doen. Uitgifte is gevaar lijk en daarom heeft men door een tusschen- persoon getracht de politie te bewegen de biljetten over te nemen. Deze voelt daar echter niets voor. Tenslotte is de tusschenpersoon naar de Nederlandsche Bank gegaan, waar hij zijn aanbod herhaalde, maar ook daar had men geen lust. om voor een „zacht prijsje" een aan tal valsche biljetten van f 100 te koopen, zoo dat de heeren nog steeds met hun nagemaak te bankbiljetten zitten, welke zij niet kwijt kunnen raken AUGUST T. C. KIEHL TACHTIG JAAR.. Het waren niet alleen leden der oude garde uit de tooneelwereld. die Vrijdag naar café Neutraal aan den Amstelveenscheweg te Am sterdam getogen waren om de laatste der drie K.'s (Kelly, Kreeft en Kiehl). August Kiehl. in de wandeling „Oome Guus" genaamd, te feliciteeren ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag. Ook de jongere generatie was ge komen om „Oome Guus", die men zijn hoogen leeftijd niet kan aanzien, geluk te wenschen. De jubilaris, gezeten tusschen zijn dochter Sophie en zijn zuster Mathilde, en te midden van de bloemen, ontving zijn gasten en dat waren er vele in een stralend humeur De heer Bakker overhandigde namens direc tie en personeel van het M H. D Concern, de maatschappij, die de film ..Op hoop van ze gen" vervaardigt en waaraan Aug. Kiehl zijn medewerking verleent, een klein huldeblijk. Persoonlijk gelukwenschen kwamen o.a. oud wethouder Ketelaar van Amsterdam. Frits v Duinen, Willem Hunsche, die ook ln „Op hoop van zegen" optreedt, Marie van Warmelo. mevr. Emma Morel en de heer Pauwels. Schrif telijke en telegrafische felicitaties waren binnengekomen van mevr, Theo Mann-Bouw meester. Louis Davids, Henk Kreef. zoon van één der drie K's, Annie Ligthart. die in de negentiger jaren met Kiehl in „Butterfly" op getreden was, e.a. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 27 October: Uit het hoofdartikel, geteekend Sw.. onder den titel: Ridderorden. Tusschen een kind en een hoogge plaatst persoon bestaat een hemels breed verschil: niettemin kan men beiden gelukkig maken met een kleinig heid. Of is zoo'n lintje, zooveel streep lang of breed, dat slechts eventjes door het knoopsgat komt kijken, geen luttel iets? Van een ster met diamanten zal ik nog zwijgen, toch staat ze beter op de borst van een schoone dame, als siaraad daar aangebracht, dan op den wapenrok van een krijger In de waarde of schoonheid van zulk een lint, medaille of kruis zit het hem dus niet en zeker moeten er andere redenen zijn, die zoo- velen, hooggeplaatst of minder in rang, ernaar doen verlangen zulk een hulde blijk machtig te worden. Menschen en dingen uit mijn buurt. Deftige taartjes. Er is in mijn straat een banketbakkers winkel Maison fondée 1927 waar het taartjes-koopen een plechtigheid is. Ik geloof, dat nergens ter wereld de taartjeswinkels zulk een strenge sfeer hebben, als sommige bij ons en vooral deze ééne ouderwetsche en deftige. Het is een stil heiligdom, waar ge bij het binnentreden uw hoed afneemt en slechts fluisterend waagt te spreken. De gebakjesjuffrouw verstaat geen scherts. Zij is een priesteres en zij vereert Venus niet. Zij is zoo bejaard als de tradities van de zaak., zoo gestreng als de prijspolitiek van den feuilleteé-magnaat in wiens stempel zij arbeidt, zoo zonder humor als crème au beurre. In Heemstede. Dalfsen of Kethel kunt ge over de toonbank nog wel eens een polonaise- luchtig gesprekje voeren met een blond meisje-met-een-roomblank-schortje. In m ij n winkel zult ge dat niet wagen en wannéér ge het waagt, brokkelt uw levensvreugde kapot tegen het muurvaste zwijgen van de douairière, die de zes gebakjes in het kartonnen doosje schikt, het rood-wit- blauwe touwtje van de rol laat loopen. en een venijnig-vast-vast knoopje met een lus in legt en de einden vinnig afgeknip als de zwierigheid uwer onbetamelijke praatzucht. Mijn taartjesjuffrouw is oud van jaren en rustig van gemoed. Wanneer zij gezegd heeft: „Druilerig weer tje meneer", klemt zij de dunne lippen op el kaar en voert zwijgend mijn bestelling uit. De taartjesschep is haar heilig. Zij sterft liever, zwijgend en deftig, dan dat zij een roomhoorn met haar magere, 'n beetje blauw achtige vingers aanraakt. Een roomhoorn kost twaalf en een halven cent. Er zijn winkels, waar een roomhoorn tien cent kost. Daar mag men die wèl met de vingers in het doosje leggen, want d i e zijn ontzaglijk ord'nair en zij zijn geen taartenschep waard. Tusschen roomhoorns van tien en room hoorns van twaalf en een halven cent ligt een wereld. Deze juffrouw heeft den tijd nog gekend dat roomhoorns vijftien cent kostten. Dat was de tijd, dat men nog slechts goede clientèle had. Nu moet men wel water in den wijn doen en dulden, dat een mevrouw uit een doodgewone buurt bestellingen doet. In mijn winkel staan drie glazen bokalen. Links een met gember. Rechts een met bruidsuikers In het midden hopjes Laatst stonden, op tot nu toe onopgehel derde wijze, de hopjes links, de e°mber rechts en de bruidsuikers in het midden. Dat was een zéér droevig oogenblikje voor juffrouw Marie, doch door bliksemsnel ingrij pen heeft zij een ramp kunnen voorkomen en de clientèle heeft er, de hemel zij geprezen, niets van bemerkt. Er is laatst een mensch in den winkel ge weest, dat vroeg: ..hebt u ook Mariaatjes van een kwartje de drie ons?" Ook dit was een verschikkelijk moment en juffrouw Marie heeft gezegd dat de invloed van Moskou steeds merkbaarder en brutaler werd. Ik heb vanochtend zes gebakjes gekocht. Het was een plechtig oogenblik, toen de juffrouw mij het doosje overreikte. „Nog iets van uw dienst?" fluisterde ze, .triestig weertje vindt u niet?" Toen heeft zij de deur voor mij geopend en den tempel weer achter mij gesloten en met een blauw potlood aan een touwtje heeft zij opgeteekend: twee gebakjes met slagroom, twee vruchtengebakjes, twee amandelcarré's, vijf en zeventig cent. Zij heeft haar lorgnet opgezet. En met den kleinen plumeau heeft zij de kristallen bokaal met gember de dagelijksc'ne b»urt gegeven. MR. E. ELIAS. i

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5