H.B.S.-A-feest begonnen. Een plechtigheid in het St. Elisabeth's Gasthuis. qeuAMp^efryjtfad&A DOUWE EGBERTS ZATERDAG 27 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 STADSNIEUWS. Aanbieding van een plaquette van wijlen Prof. Dr. B. J. Kouwer. Vrijdag had in de eeuwenoude statige re gentenkamer van bovengenoemd Gasthuis een eenvoudige, maar plechtige handeling plaats. Door de echtgenoote van wijlen prof. dr. B. J. Kouwer (van 1881—1898 heelkundige van het Gasthuis in de plaats van den in 188" overleden chirurg en verloskundige den heer A. de Waal Malefijt en van 1898 af Hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werd aan Regenten van het Gasthuis een door de thans bijna 80-jarige beeldhouwster mevr. D. HalbertsmaGrosse Schroder ver vaardigde en te Leiden in brons gegoten pla quette aangeboden. Een foto van de plaquette. Onder de aanwezigen merkten we op o.a. W. Roodenburg. A. G. Boes. G. Wolzak Hzn., mevrouw E. J. ScheltemaConradi en mevr. M. MaarschallKomin, allen Regent van het Gasthuis, mevrouw Kouwer—Kluppel, mevr. HalbertsmaGrosse Schroder, hierboven ge noemd. den heer Jhr. F. Teding van Berkhout van Aerdenhout, die ten tijde van prof. Kou wer Regent van het Gasthuis was. den heer dr. M. Jessurun, heelkundige en vrouwenaris te Haarlem, destijds eerste assistent van prof. Kouwer en zuster J. C. König van Heemstede, destijds verpleegster aan het Groote Gast huis, voorts den heer dr. L. C. Kersbergen. Geneesheer-directeur, mej. M. J. Rebel, adj.- directrice, den heer J. Steenhuis, administra teur en verder tal van doktoren en tenslot.e een groot aantal van het verplegend en niet- verplegend personeel van het St.-Elisabeth's of Groote Gasthuis. Nadat de aanwezigen hadden plaats geno men nam allereerst mevr. Kouwer-Kiuppel het woord. Zij herinnerde er aan, hoe wijlen haar man in zijn jonge jaren hier pioniers werk heeft verricht, hoe het Gasthuis was zijn ziel en zijn leven, wat hij er gevonden heeft, toen hij kwam, hoe hij zich aan zijn taak heeft gegeven en hoe hij het Gasthuis heeft achtergelaten toen hij heenging. Ik geloof zeide spreekster zonder trots te mogen zeggen, dat iedereen, die hem gekend heeft, hem nooit zal vergeten. Met ge noegen had spreekster destijds geconsta teerd uit den inhoud van het Gedenkboek van het Gasthuis (1931) hoe het werk van wij len haar man was gewaardeerd geworden. Als een klein souvenier aan prof. Kouwer bood spreekster daarna Regenten een plaquette die door mevr. Halbertsma was ontworpen en vervaardigd en die spreekster in brons had laten gieten, aan in de hoop, dat Regenten aan déze plaquette een plaats zouden geven, die den overledene waardig is. Als voorzitter van het college van Regen ten richtte de heer W. Roodenburg zich daar na tot mevr. Kouwer, waarbij hij mededeelde dat Regenten met buitengewoon veel inge nomenheid het plan van mevr. Kouwer had den ontvangen. De eer die dr. Kouwer te beurt viel, toen hij als hoogleeraar te Utrecht werd benoemd, werd destijds ten zeerste op prijs gesteld en beschouwt spreker deze be noeming ook als een eer voor het Gasthuis. Op de groote gaven, die prof. Kouwer had en al dat hij hier gedaan heeft, wilde spreker niet verder ingaan, daar hiertoe meer bevoegden beter in staat waren. Als voorzitter van het College van Regenten was het spreker een groot voorrecht, enkele woorden tot mevr. Kouwer te hebben mogen richten. Ook stelde spreker de aanwezigheid van de heeren Te- ding van Berkhout en Jessurun en zuster König ten zeerste op prijs, hetwelk voor spre ker een bewijs is, dat zij zich ook rekenen tot de vereerders van prof. Kouwer. Het ver heugt spreker de plaquette in ontvangst te mogen nomen, ten eerste namens Regenten, ten tweede namens hen, 'ie vroeger in het Gasthuis hebben gewerkt en ten derde na mens hen, die thans aan het Gasthuis ver bonden zijn, Aan deze plaquette zal in de groote Hall van het Gasthuis een waardige plaats worden gegeven als aandenken aan hetgeen uw man aldus spreker voor het Gasthuis heeft gedaan. Het verheugt spreker, dat de kunstenares ook in ons midden wil zijn om dit plechtig oogenbiik mee te maken. Spreker feliciteert de kunstenares met haar schepping. Vervolgens waren alle aanwezigen in de ge legenheid de schitterende plaquette die spre kend het markante gelaat van wijlen prof. Kouwer vertoont, te zien. Daarna richtte de Geneesheer-Directeur, dr. L. C. Kersbergen namens de hoofden, de doktoren, het verplegend en niet-verplegend personeel, zich tot mevrouw Kouwer. Het is spreker met de meeste moeite gelukt, de enke lingen op te zoeken, die den tijd van prof. Kouwer meegemaakt hebben. Spreker dankte de drie aanwezige medewerkers van prof. Kouwer. dat zij aan de uitnoodiging gehoor gegeven hebben. Gaarne had spreker prof. Kouwer's factotum C. F. Schmalgemeyer uitgenoodigd doch moest hiervan om den lichamelijken toestand van den heer Schmai gemeyer afzien. Alles wat wij van uw man aldus dr. Kersbergen weten, hebben we uit herinneringen aan hem moeten putten. Een en ander is neergelegd in het Gasthuisboek. Het is aan prof. kouwer te danken ge weest. dat in een snel tempo alle vernieuwin gen en verbeteringen van den tijd zijn in gevoerd. Hij heeft or.s de zegeningen van een moderne chirurgie geschonken, die spoe dig ingang gevonden hebben. Aan hem is de moderne ziekenverpleging te danken. Hij heeft in 1898 ir de persoon van Zr. v. Heu- kelom de beschaafde verpleegster in het Gasthuis gebracht en zoodoende een einde gemaakt aan de middeleeuwsche toestanden op het gebied der ziekenverpleging. Zijn taak als pionier begonnen, werd na zijn vertrek voortgezet door wijlen dr. C W. J. Wester- anan. Wat ons aldus spreker zeer veel genoegen heeft gedaan, is. dat uit het mooie hoofdstuk van de hand van prof. Kouwer in het Gasthuisboek door ons kennis kon wor den genomen van het Gasthuis in zijn eigen tijd. Het feest van 1931. door hem bijgewoond bewees, dat hij nog steeds meeleefde met het Gasthuis. Wat prof. Kouwer toen trof was, dat de mooie historische plekjes piëteitvol waren bewaard gebleven. Het was spr. daarna 'n groot voorrecht geweest dat hij prof.Kouwer op diens 70sten verjaardag had mogen geluk- wenschen namens de Haarlemsche Burgerij, namens de Nederl. Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst en in de derde nlaats niet het minst als tolk van het St.-Elisabeth's Gasthuis. Zeer spoedig daarna was helaas voor hem het einde gekomen. Maar nog. 36 jaar na zijn vertrek, is in allen de bewonde ring voor hem en zijn werk levend gebleven. In de Hall zal de plaquette van uw man zoo vervolgde Dr. Kersbergen een waardi ge plaats ontvangen tegenover die van Dr. Westerman. Wij beschouwen het als onze plicht en een eér, deze twee groote mannen die ons Gasthuis groot hebben gemaakt, daarin te eeren. Als herinnering aan het thans gemoder niseerde Gasthuis werd aan mevr. Kouwer de laatst verschenen foto van den voorgevel van het Gasthuis aangeboden, een foto. die niet in het Gasthuisboek voorkomt, een foto van het Gasthuis zooals prof. Kouwer het. niet meer gekend heeft. Aan mevr. Halbertsma werd als huldeblijk een bouquet bloemen aangeboden, onder een korte toespraak. Beide dames dankten den geneesheer-direc teur voor het gesprokene. Nadat de voorzitter alle aanwezigen zijn dank betuigde voor hun belangstelling, ver klaarde hij de plechtigheid als geëindigd. Terstond daarna werd onder leiding van den opzichter der gebouwen, den heer W. J, Peereboom. de plaquette provisorisch ge plaatst. zoodat de aanwezigen de schitterend _esiaagde plaquette nog voor hun vertrek konden zien hangen. PLAATSING BRIEVENBUS. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem deelt mede, dat op Maandag 29 October a.s. op het d? Ruyterplem een bie- venbus wordt geplaatst waarvan de licht.ings- uren zijn vastgesteld als volgt: op werkdagen 9 u., 12.45; 15.30; '19.30; 22.30 en Op Zon- en feestdagen 18.45. PERSONALIA De volgende afgestudeerden der M. T. S. te Haarlem, werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling Werktuigbouwkunde de heeren: Ir. H. van den Boom. als technicus bij de Machinefabriek ..Holland" te Bergen op Zoom; J. H. Keer. als ass. bedrijfsleider bij de N.V. Meel- en Broodfabriek „De Zeeuw" en nevenbedrijven te Den Haag; J. W. Klop, als teekenaar op de ijzergieterij en emaillefabrie- ken „Vulcaansoord" te Terbox-g; H. A. Meijjes, als technicus bij de N.V. Joh. Enschedé Zo nen te Haarlem; Ir. J. W. Niermans, alis in specteur van de veiligheid bij de Nederland- sehe Koloniale Petroleum Maatschappij te Scengey Gerong. BRIDGE CLUB „HAARLEM" De eerste onderlinge drive in dit seizoen is gehoudeix op Woensdag 24 October j.l. De be langstelling was zoo groot, dat niettegen staande enkele leden door omstandigheden waren verhindei'd door 22 koppels om de prij zen. bestaande uit kunstvoorwerpen, werd ge streden. De koppels werden ingedeeld in 2 groepen en wel: 1 groep van 6 tafels en 1 groep van 5 tafels. Deze geanimeerde wedstrijd had tot resul taat, dat de prijzen werden gewonnen door: Groep van 6 tafels le prijs oneven lijn mej. Pnciper en de heer Tabbers; le prijs even lijn mevr. en de heer Burger; 2e lijn oneven lijn mevr. Vogelpoel en de heer Keijzer; 2e prijs even lijn mevr. en de heer Sluizer. Groep van 5 tafels le prijs oneven lijn mevr. en de heer Hoepermans: le prijs even lijn mevr. en de heer Teer: 2e prijs oneven lijn mevr. en de heer Jolink; 2e prijs even lijn mevr. en de heer Metz. DE TRAMLICHTSIGNALEN OP DEN RIJKS WEG 'S GRAVENHAGE—HAARLEM. Op hun verzoek aan de N. Z. H. T. M. om een voorziening te treffen voor de voor het wegver keer verwarrende lichtsignalen voor de tram op de lijn LeidenHeemstede ontvingen de A. N. W. B. en de K. N. A. C. bericht, dat waai de diameter van de tramliohtseimm slechts 10 1/2 c.M. bedraagt de daarop aan te bren gen „T", zooals gevraagd, slechts van kleine afmetingen zal kunnen zijn. Daar bedoelde lichtseinen overdag in het geval dat de zon op de lichten schijnt, voor de trambestuur ders, in bijzondere omstandigheden slechts moeilijk zichtbaar zijn, is het niet uitgesloten, dat de zichtbaarheid van het aanbrengen van de T in voornoemde omstandigheden onvol doende zal zijn. In verband hiermede zal vooraf een proef worden genomen ten einde te kunnen nagaan of aan deze wijziging geen bezwaren verbon den zijn. Mocht de proef slagen, dan bestaat er bij de Directie van deze Tramwegmaat schappij geen bezwaar de transparanten aan te brengen. daar is het meerendeel der rookers het roerend over eens: er is voor Uw pijp geen geuriger en beter tabak te vinden dan Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai! ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 - 15 - 20 ct. per half ons. (Ook in onsen en halve ponden.) H vu*. fêawt/ (Adv. lngez. Med.) Maatschappelijk Hulpbetoon. De verstrekkingen van goederen op bonnen. De laatste weken zijn in de plaatselijke pers eenige ingezonden stukken verschenen met bezwaren tegen de wijze waarop Maatschap pelijk Hulpbetoon levensmiddelen en andei'e goederen aan ondersteunden zou vex-strekken. In vei-band hiermede hebben wij ons ge wend tot den Directeur van dezen dienst met verzoek om inlichtingen omtrent de door in zenders kenbaar gemaakte bezwaren. Genoemde directeur verklaarde tot het ver strekken van deze inlichtingen gaarne bereid te zijndoch er niet aan te kunnen beginnen om te antwoorden on alles wat ingezonden stukkenschrijvers meenen te moeten publi- ceeren, te meer dear de inhoud van deze stuk ken. door onbekendheid met den juiste» ean<? van zaken geheel bezijden de wex-kelijk- heid ligt. Als voorbeeld hiervan wees de directeur o.m. od het ingezonden stuk van het Comité van Actie en Propaganda der Haarlemsche Sc^oenmakerspati-oonsvereeniging Volgens 'genoemd comité zou Maatschap- ne'iik Hulpbetoon leex-bonnen verstrekken, b.v goed voor f 1.50 of f5 zoolleer en zou op een dergeliiken bon van f 1.50 een paar manszoler van inférieure kwaliteit door de leverancier<- worden uitgereikt. In werkelijkheid echter worden door Mat schappelijk Hulpbetoon dergelijke bonnen nimmer verstrekt, doch wel bonnen: goed voor b.v. 1 paar manzolen en 1 paar rubber- hakken zonder vermelding van den prijs, welk' tussch'en Maatschappelijk Hulpbetoon en de leveranciers is overeengekomen. Dat voor een paar manszolen van prim ieder, waarvan de kwaliteit herhaaldelijk wordt gecontroleerd, geen f 1.50 wordt betaald zooals dit comité beweert, doch de prijs zelfs belangrijk minder bedraagt dan de helft var dat bedrag, zij slechts ter loops vermeld. Wanneer dan bovendien dit comité, op eigen verzoek door den wethouder van Maatschap pelijk Hulpbetoon een onderhoud wordt toe gestaan doch op de uitnoodiging daartoe niet verschijnt, dan weet men welke waarde aan dergelijke klachten moet worden toegekend. Wat betreft het Ingezonden stuk van „Eer klein winkelier" vermoedelijk een kruidenier wees de directeur van Maatschappeliik Hulp betoon ons er op. dat deze belanghebbende blijkbaar niet is geox-ganiseerd in een dei- plaatselijke Kruideniers- of Middenstands bonden. aangezien hij anders kon weten dat de uitgifte van levensmiddelenbons geheel anders is geregeld als door hem omschreven. In overleg toch met de gezamenlijke Krui- deniex-s-organisaties is nl. bepaald, dat de daarvoor in aanmerking komende onder steunden in de gelegenheid worden gesteld de kruidenierswaren te betrekken van een van de 50 georganiseerde kruideniers of van een van de bekende volkszaken. Derhalve een regeling, die geheel voldoet aan de door den schrijver gestelde eischen. Volgens den directeur is het echter opmer kelijk dat bijna alle winkeliers als oorzaak van hun verminderden omzet aangeven het verstrekken van bonnen door zijn Dienst. Wanneer men echter wist hoe gering dat aantal bonnen is. dan zou hierover wellicht anders worden geoordeeld. Het principe dat bij ondex-steuning geldt, is het toegestane bedrag zooveel mogelijk in contanten uit te keeren, opdat de ondersteun den ln de gelegenheid zijn de levensmiddelen van hun eigen winkeliers te betrekken. Heeft men gegronde klachten, zoo eindigde de directeur, laat men zich dan daarmee eerst schriftelijk of mondeling rechtstreeks wenden tot hem of tot het gemeentebestuur, aange zien daarmede het algemeen belang, dat toch ook de klagers meenen voor te staan, het beste wordt gediend. DOOR EENDRACHT STERK. De Haax-lemsche Markt- en Straatkooplie- liedenbond D. E. S. houdt Maandagavond 29 Oct. een openbax-e vergadering in gebouw Caecilia in de Jansstraat. De heer J. L. de Vries zal spreken over het Ventverbod en de nieuwe politieke verordening op het venten. LEZING OVER TIROL VOOR DE NED. REISVEREENIGING. Dr. Wijnand Frans uit 's-Gravenhage zal op Dinsdagavond 30 October in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw voor leden der Ned. Reisvereeniging een voordracht hou den over Tirol. 25 jaar schoolgeschiedenis in de herinnering wakker geroepen De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der H.B.S. A zijn Vrijdagavond begonnen met een bijeenkomst in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar de leerlingen onder leiding van den heer Van Meeteren zang en instrumentale muziek ten gehoore hebben gebracht, en een rij van sprekers de waarde van de school en haar geschiedenis opvel- lerlei wijze hebben gekenschetst. De heer J. Kal. die namens de feestcom missie het woord voerde, heette hen welkom, die den feestavond luister bijzetten. Hij richt te zich o.a, tot den beschermheer, burgemees ter C. Maarschalk, de wethouders Mr. J. Ger- ritz. W Roodenburg. A. G. Boes en W. J. van Liemt, de oud-wethouders en leden van Ged. Staten, Mr. A. Bruch en Mr M. Slingenberg den voorzitter van de Haarlemsche Kamer van Koophandel, den heer G. J. Droste Jr. en verder tot allen, die na aan de school en het schoolleven zijn verwant. Er waren veel orga nisaties vertegenwoordigd, die op de een of andere wijze met de H.B.S. A in contact staan, er waren vertegenwoordigers van andere scho len uit Haarlem, 't meest de directeurs, er waren leerax-en. oud-leerlingen, leerlingen, ouders van leerlingen en allen deelden in zijn gelukwensch het feest van de H.B.S. A te mo gen vieren. Speciaal richtte de heer Kal zich tot Ir. A. Voorzanger, den directeur der school en den oud-dix-ecteur Dr. S Elzinga, hij herdacht den overleden eersten directeur, den heer Borg man en de leeraren die in de afgeloopn 25 Jam zijn oveiieden. „De school is vaak een schrikbeeld, maar bij een feest als dit leert men elkander kennen", zei de heer Kal. ..En morgen hoeft niemand huiswerk te maken of bij den directeur te komen, dan om hem t.e feliclteeren en.... daarmee wensch ik ouders en leerlingen ge luk....!" „De directeur is een voortreffelijk leid*ma> en van de weinige keeren dat er conflictje- voorkwamen mag men zeggen dat men zich kan koesteren aan de warmte die door elk? wrilving ontstaat". Hij vergeleek de school met de Ulver, waar bil het gemeentebestuur de K.L.M. was. de di recteur de piloot, de leeraren de bemanning de leerlingen de passagiei*s en de boeken de bagage. Aan de Koningin is een telegram verzon den, waarin de H.B S A haar aanhankelijk heid betuigt met het Huis van Oranje. Daar na zong men het Wilhelmus. De burgemeester, de heer C. Maarschalk die vervolgens het woord voerde, herdacht het besluit van den gemeenteraad in 1999 waarbij men overging tot de stichting van de school, noemde de cultureele waarde der in stelling. en zei dat de resultaten en de her inneringen aanleiding mogen ziin feest te vieren, zonder dat dit nu een „standaardmo del moet worden, om bij toekomstige jubilea hetzelfde te doen", Ook noemde hij de moge- hikheid van een herziening van het onderwijs dat zich meer aanpast aan de practijk van het leven, iets wat zeer in de liin ligt van een Handelsschool, als die nu lubileert. De oud-diretceur, Dr. S. Elzinga. inspec teur van het Middelbaar Onderwijs. herdacht speciaal den tiid toen hij directeur was. om dat dit jubileum bij hem speciale, persoon üike herinneringen wakker roeot. ..De heiün- "eringen wellen op", zei hij. ,en daarom is er feest" Hii noemde o.a. de fietstochtjes waai de echte geest van kameraadschap en saam- hooriffheid zoo duidelijk sprak De heer A. G. Boes, wethouder van onder wijs, zei dat het onderwijs in Haarlem, en dus ook van de Handelsschool, vaak genoemd wordt als het gaat over.belastingdruk. Immers, wanneer dat onderwerp in den ge- meentexaad ter spi'ake komt en men vreest dat men Haarlem daarvoor zal mijden of zelfs verlaten, dan wordt altijd als tegenhan ger het goede onderwijs genoemd, waarvoor onze gemeente bekend staat. Mr. A. Bruch. lid van Ged. Staten, sprak ook als voorzitter van de Nationale Vereeni- ging voor het Handelsonderwijs, en zei dat Haarlem als vierde het voorbeeld had opge volgd dat Amsterdam had gegeven door de stichting van een speciale school voor het Handelsondex-wijs. waarbij ook Haarlem toon de besef te hebben voor de noodzaak een aparte inrichting te hebben voor de toen zoo geheel nieuwe richting van onderwijs. „Zoo'n school moet niet leeren een bepaalde bran che, een vak of details, maar moet een al- gemeene basis geven, zooals de Handels school vasthoudt aan het devies: Algemeen vormend onderwijs", zei hij. De heer G. J. Droste Jr.. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en omstreken, betreurde het dat de handel en nijverheid niet meer in staat zijn zooals vroeger, de leerlingen die van scholen komen als de Handelsschool, op te nemen en werk te geven. Hij weidde uit over de vraag of het wel noodzakelijk is een school voor handelsweten schappen te hebben doorloopen en stelde daax-bij in het licht dat industrieelen van naam soms zeggen: ..Geef mij maar een ma" met practijk!" Maartoch hebben zij de practisch-ondex-legden met een theoretischer grondslag noodig en de heer Droste zei dat een goede combinatie van beide het ideaal moet zijn. dat een school als de jubileerende moet nastreven. De directeur der school. Ir. A. Voorzan ger heeft een „feestrede" uitgesproken, zoo als de jubileumcommissie het noemde en in deze rede heeft hij een zeer uitvoerig beeld ge geven van wat de school was, werd en gewor den is, waai'bij hii talrijke bijzonderheden aanhaalde, die verbonden zijn aan personen die ln het schoolleven allen hun speciale plaats hebben ingenomen of Innemen. Ook hij herdacht de ovex-ledenen. en noemde voor vallen die in de een en twintig jaar die hij aan de school is verbonden, waard waren ge noemd te worden. De heer Voorzanger kenschetste het werk der jubileumcommissie, de spontane wijze waarop de voorbereidingen van he^ feest wer den gemaakt, hoe daax-bij de eenheid van leerlingen, oud-leerlinge» en leeraren weer ten duidelijkste bleek, en hoe dit feest tot stand kwam door de hartelijkheid waarmee allen hun taak hebben vervuld „Als men er statistieken van kon maken", zei hij, „zou blijken hoe de grafieken van strafwex-k en huiswerkklachten op verheugende wijze een daling vertoonen. Maar niet alleen in de school is een pret tige samenwerking, ook daarbuiten, met an dere scholen en de £r°meenteliike takken var dienst, is de verstandhouding goed. Het is echter niet allemaal zonneschijn en telkenjare moet men zich afvragen als er tachtig of negentig nieuwe leerlingen komen en een gelijk aantal de school verlaat, of de school beantwoord heeft aan de verwachtin gen. die de twaalfjarigen bij hun komst als "t ware van de gezichten is af te lezen. De schooltijd brengt ook teleurstellingen, die tot een minimum bejVirkt moeten worden, doch men moet voortdurend voor oogen houden dat er veel verbeterd kan worden aan het on derwijsstelsel en dat dit een vx-aagstuk is, waarvan de oplossing nog niet is gevonden. Na dit feest blijve de waardeering voor het eigene dat bij deze gelegenheid weer zoo goed tot uiting kon komen en het besef, dat ook in een kleine gemeenschap als de school iets van eeuwigheidswaarde is". Na de rede van den heer Voorzanger heb ben nog enkele andere sprekers, namens ver schillende organisaties op onderwijsgebied, hun gelukwenschen overgebracht. V olksuniversiteit. Een cursus over parapsychologie. Men schrijft ons: Het is noodig nog met een enkel woord te rug te komen op den Volksuniversiteitscur sus over Parapsychologie, die in het begin van November begint en gegeven zal wor den door privaat-docent dr. W. H. C. Tenhaeff te Utrecht. Wie zou niet graag een^ iets ver nemen over telepathie, heldex-ziendheid. de verschijnselen van gestigmatiseerden, „beze tenen" of wel over beweging van voorwerpen op supernormale wijze? Een mensch is immers altijd maar een mensch en wordt altijd aan getrokken door het geheimzinnige en grie zelige. De vraag is daarom echter van zelf ge rezen. of dit eigenlijk wel onderwerpen voor de Volksuniversiteit wax-en. Welnu, indien de ieergang niet gegeven werd door dr. Tenhaeff dan zou het antwoord op bovengenoemde vraag stellig ontkennend moeten luiden. Nu echter kan ook deze leergang voor niemand aezwaariijk wezen. Deze avonden zullen op heel hoog wetenschappelijk en volks-paedago- gisch peil staan en juist bewerken, dat door óp dezen kant van de psychologie het volle licht te werpen, menigeen juist genezen wordt van zijn voorkeur voor juist dezen kant van de dingen. Door het vreemde te loe ren kennen maar dan voorgelicht op des kundige, wijze versterke men zijn be langstelling voor het z.g. „gewone" en „alle- daagsche" en leere men ook daarin het veelal wondere te ontdekken! YEREENIGING VAN HUISEIGENAREN. Dezer dagen hield de Vereenlging van huis eigenaren alhier hare algemeene vergadering in De Leeuwerik. Nadat de voorzitter, de heer Albers, de aanwezigen verwelkomd had kwam aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden. De drie aftredenden, de heeren Buys, Van Opzeeland en Van Goor werden herkozen. Hierna was aan de orde de ver kiezing van een voorzitter wegens het be danken van den heer Albers. Deze had van de oprichting af. 26 jaar lang, de vereenlging geleid, en geen opoffering was hem voor de vereeniging te veel geweest. Hij heeft de leden steeds met raad en daad terzijde gestaan en de vereeniging groot gemaakt. Nadat hij de redenen van zijn bedanken uiteengezet had, werd hij toegesproken door den penningmeester, als oudst fungeerend bestuurslid, die verschillende gebeurtenissen uit het verleden memoreerde en den voorzit ter huldigde voor zijn beleid gedurende dc afgeloopen 26 jaar. Hij bood den aftredenden voorzitter namens de vereeniging een fruit mand en een huldeblijk aan. Hierna sprak de heer Buys, als ondervoor zitter. Ook hij bracht hulde aan den heer Albers voor alles wat hij al dien tijd voor de vereeniging heeft gedaan. De voorzitter dankte bewogen voor de hem geschonken blij ken van waardeering er. sprak den wensch uit, dat de vereeniging haren grooten bloei moge voortzetten. In zijn plaats werd als voorzitter de heer Smorenburg gekozen: hierdoor kwam een nieuwe bestuursvacature, waarin werd voor zien door den heer v. d. Pol te benoemen Nadat tenslotte bij de rondvraag eenige leden vragen hadden gesteld en deze beant- woox-d waren, sloot de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen de ver gadering. Zestigjarig huwelijksfeest. Het echtpaar B Caris en C. Westerhoven, wonende Zuid-Brouwersstraat 36. alhier, zal op 11 November a.s. den dag herdenken, waarop het vóór 60 jaar in den echt werd verbonden. De bruidsdagen zijn Dinsdag j.i. in gegaan. Beide oudjes zijn 84 jaar oud en genieten een goede gezondheid. De man is gedurende 45 jaar werkzaam geweest bij de firma Cohen en Van der Laan. POPULAIRE VOORSTELLING „DE NOBELPRIJS". Zondag 28 October zal Het Groot Neder- landsch Tooneel, wegens het succes bij de vorige voorstelling. In den schouwburg Jans- weg nog een populaire voorstelling geven van ..De Nobelprijs", spel in 4 bedrijven door Hjalmar Bergman», in de vertaling van me vrouw Dr. Boer-den Hoed. Regie: Paul Huf. Medespelenden: Marie van Westerhoven, Minny Erfmann. Eva Janssen, Paul Huf. Hans van Meerten, Ellas van Praag, Jan Teulings, Dirk Swidde. Wie „De Nobelprijs" ziet zal eensdeels ge troffen worden door een onmiskenbare ver wantschap met Ibsen's drama's de nood- lotsfiguur van Eriksson b.v. komt allerminst onbekend voor maar anderzijds door de buitengewone fantasie, de oorspronkelijke vi sie, den zin voor humor en de warme men- schelijkheid van dezen Zweedschen auteur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9