Internationale vierkamp vie van de Damclub „IJmuiden". Rijtoer, vlaghijschen en tenslotte eerewijn. PAARDENSPORT. GYMNASTIEK HENCELEN HANDBAL WIELRIJDEN. MAANDAG 29 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 DAMMEN Velsen heeft den deelnemers aan het inter nationaal damtournooi en den hen vergezellen den officials een grootsche ontvangst bereid, een ontvangst, die iedereen ten zeerste heeft getroffen en die niet zal nalaten dit belang rijke evenement in de damwereld tot een ge beurtenis te maken, die gedurende langen tijd achter het dambord besproken zal worden. En zoo hebben we dus thans binnen de grenzen van onze gemeente naast onze vaste ster Dukel een sterrenbeeld, gevormd door drie sterren van de eerste grootte, waarnaast alle andere verbleeken tot nauwelijks zichtbare lidntpuntjes. De zegetocht. De ontvangst was al zeer hartelijk. Nog nau welijks had het 19-jarige phenomeen Rajchen bach den trein verlaten of daar stond reeds de ijverige voorzitter van D.C.IJ., de heer K. de Jong gereed met een fraaien bloemenmand, versierd met de nationale kleuren van het tweede vaderland van den nieuwen wereld kampioen. Achter hem volgden de officials van den Nederlandschen Dambond en de fine- fleur van de Nederlandsche damredacteuren, die er voor zullen zorgen, dat deze belangrijke gebeurtenis gelezen zal worden van Roode- school tot Sluiskil en van Oudeschild tot Spek- holzerheide. Concordia speelde eerst de drie volksliede ren. waarna men instapte. In vijf gereedstaande rijtuigen, met Con cordia voorop trokken de gasten met het be stuur van D.C.IJ. en de pers door IJmuiden, dat allerminzaamst naar den rijstoet wuifde en niet minder minzaam werd terugbewuifd. Het was werkelijk aardig te zien, hoe de be volking meeleefde, hoe overal de stoet reed langs vriendelijke gezichten en hoe overal van achter teruggeschoven gordijnen vriendelijke gezichten zochten naar de corypheeën in de open landauers. Zoo kwam de stoet bij Kennemerhof op he: Kennemerplein, tusschenhalte op den tocht naar het gemeentehuis, waar de officieele ont vangst door het gemeentebestuur zou plaats vinden. De officieele ontvangst. De ontvangst ten Raadhuize was even plech tig als hartelijk. Tegenover de zetels van B. en W. namen plaats de heeren H. Meyer, bestuurs lid van D.C.IJ.. de deelnemers aan het tour- nooi, de Jong en A. van Broek, voorzitter van den Nederlandschen Dambond, daar achter zetelden zich o.a. de heeren S. S. van Baaien, vice-voorzitter, W. H. Lieve, le secretaris, F. H. Schouten, 2e secretaris en J. J. Voorburgh. penningmeester, de pers en de heer Jansen, dien het bestuur bereid had gevonden als tolk te fungeeren. Toespraak van den burgemeester. Behalve de heer J. C. Dunnebier was he geheele dagelijksch bestuur aanwezig. Het eerst sprak burgemeester Rambonnet een woord van welkom. Op deze toespraak volgde een krachtig applaus. De heer de Jong dankte den burgemeester namens D.C.IJ. voor de hartelijke woorden. Spreker richtte daarna woorden van dank tot het dagelijksch bestuur van den Neder landschen Dambond en hoopte, dat de aan wezige leden een goeden indruk van IJmuiden mee mochten nemen en mede den naam zou den helpen uitdragen van IJmuiden ei D.C.IJ. Tenslotte bedankte de heer de Jong de schenkers van de fraaie prijzen alsmede Concordia voor haar belangelooze hulp. „Dat was IJmuiden op zijn best!" Nadat de heer Jansen de rede van den heer de Jong ten gerieve van de heeren Rajchen- bach en Demesmaecker in het Fransch had vertaald voerde de heer van Broek het woord. Nadat de eerewijn was rondgediend en ge dronken was de plechtigheid afgeloopen. Mei: reed terug naar Kennemerhof waar te zes uur het tournooi begon met de partijen Rajchen bachDukel en Demesmaecker—Keiler. Keiler over Rajchenbach's spel Keiler gaf ons Zaterdag als zijn meening te kennen dat Rajchenbach sterker speelt, dan alle andere meesters, waartegen hij in zijn dammersloopbaan tot nu toe gespeeld had. Rajchenbach's kennis van het spel grenst aan het wonderbaarlijke; hij beheerscht alle spelgenres en weet deze op onnavolgbare wijze uit te buiten. Om over de bijzondere kracht van zijn spel een oordeel te kunnen vellen, moet men te gen hem gespeeld hebben. Hij is werkelijk de wereldkampioen! Ik heb mij er over verbaasd dat Rajchenbach, zonder ooit de theorie van ons spel te hebben bestudeerd, zoo sterk spe len kan. Hij is alleen zoo sterk geworden door uitsluitend te spelen en zich dus geheel te richten naar de praktijk van ons spel. De eerste ronde. Te ruim 6 uur begon het tournooi. In de eerste ronde speelde Rajchenbach tegen Duke! en Keiler tegen Demesaecker. RajchenbachDukel 20 Rajchenbach speelde met wit en opende Hollandsch. Met 15—22 leidde Dukel toen een variant van Weiss in, doch enkele zetten later wijkte de Franschman af door naar den rand te spelen en zich op 26 te nestelen. Tegen dit flankspel gaf Dukel o.i. het beste antwoord door zijn centrum te blijven versterken, doch even later herstelde de wereldkampioen het evenwicht door een twee om twee uitruil, waar door Dukel's linkervleugel eenigszins ongun stig kwam te staan Dukel gaf echter blijk, in deze partij ook wel iets te durven onderne men: hij bracht zijn schijven in aanvalsposi tie. waardoor Rajchenbach gedwongen werd zich voorloopig te bepalen tot het opspelen van reserves om een eventueelen aanval van den IJmuidenaar af te slaan. Op het juiste moment bezette Dukel veld 26. waar door de wereldkampioen gedwongen werd zijn linkervleugel over het „Kerkhof" (veld 22) tot ontwikkeling te brengen. Eerst probeerde Rajchenbach met zijn rechtervleugel een aan val te ondernemen, doch het bekende „tien tje uit den hoek" maakte voorloopig aan deze pogingen een einde. Rajchenbach moest toen een ander systeem gaan volgen; hij deed dit door middel van een uitruil, die oppervlakkig gezien nogal avontuurlijk was. Twee schijven op 20 en 30. zonder voldoende materiaal op den rechtervleugel, gaf den TT-",w""nn Grootsche ontvangst van spelers en officials oogenschijnlijk de beste kansen. Dukel tracht te dan ook onmiddellijk deze positie in zijn voordeel uit te buiten, doch de Franschman wist zich te redden door een uitruil, die wel iswaar voorloopig eenige opluchting bracht, doch die zijn rechtervleugel vrijwel van alle eserve ontblootte. Het was duidelijk dat aan deze zijde van het bord Dukel's kansen lagen en op dit moment had de IJmuidenaar werkelijk het beste spel. Er volgde nu een wederzijdsch opbrengen van de schijven: Dukel bracht zijn stukken in den aanval en Rajchenbach trachtte zooveel mo gelijk schijven naar het bedreigde punt te di- rlgeeren. Juist op het moment dat Dukel tot den aanval meende te kunnen overgaan, ruilde Rajchenbach naar het ..kerkhof" uit. Nu zou de juiste tactiek geweest zijn, deze kerk hof "schijf rustig te laten staan en met al het beschikbare materiaal op Rajchen bach's rechtervleugel op te rukken. Dukel «peelde echter naar het centrum, waardoor Rajchenbach's „kerkhof'schijf een bedreiging voor Dukel's stelling ging vormen. Dukel meende deze bedreiging te kunnen opheffen door deze schijf aan te vallen, doch Rajchenbach had de stelling schitterend ge taxeerd. Er volgden nu enkele gedwongen zetten voor den Franschman. waarbij het leek alsof Dukel een schijf zou gaan winnen. Raj chenbach gaf echter in dit spelgedeelte blijk, den stand volkomen juist te hebben berekend. Een uitruil volgde, die de partijen volkomen op gelijken voet bracht: met een stand van 8 om 8 ging het eindspel in. Het nu volgend spelgedeelte speelde de Franschman zeer geraffineerd. Met twee schijven rukte hij op tegen den linkervleugel van Dukel. Men zou verwachten dat deze twee schijven tegen de vier schijven van Dukel op dezen vleugel weinig zouden kunnen uitrich ten, doch even later kwam het schitterend inzicht van den Franschman op wonderlijke wiize tot uiting. Juist op tijd werd de kroonschijf opgespeeld om deze naar veld 31 te brengen en daardoor een hekstelling te formeeren. Dukel zag het gevaar echter waarschijnlijk te ernstig in; hij offerde een schijf en liep daarna tusschen twee schijven van Rajchenbach. De Franschman kreeg nu gelegenheid, meerslag toe te passen en sloeg twee schijven naar dam. Ook Dukel sloeg twee schijven. Dit was het beslissende moment in de partij, want Rajchenbach had zeer juist berekend dat hij, behalve een schijf winst, bovendien met een tweede schijf naar dam kon loopen. Wel trachtte Dukel nog Rajchenbach van dam te houden en speelde nog op enkele zeer verrassende zetjes, doch de Franschman speelde subliem verder en gaf den IJmuide naar geen schijn van kans meer. Na enkele zetten moest Dukel dan ook op geven. KeilerDemesmaecker 20 In deze partij speelde de Belgische kampioen met wit en opende Hollandsch. De opening ontwikkelde zich op vrijwel de zelfde wijze als in de partij Rajchenbach- Dukel. met dit verschil, dat onze kampioen reeds bij den 6en zet een aanval inleidde door het bezetten van veld 27. Enkele zetten latei- poogde de Belg tot een tegenaanval over te gaan, die door Keiler op bekwame wijze werd afgeslagen. Een tijd lang volgde nu een ge vecht op langen afstand. Beide spelers vol tooiden hun stellingen, doch Keller's voorpost op 27 bleef gehandhaafd. Bij den 20sten zet plaatste de Belg een voorpost op 24. Keiler volgde toen de juiste tactiek, zijn rechtervleu gel te ontwikkelen. De Belg verijdelde door voortdurend aan te vallen Keller's plannen. Inplaats van den zwarten voorpost af te ruilen, beging Demesmaecker de fout, deze schijf voortdurend aan te vallen, waardoor hij zijn centrum van steeds meer materiaal ontblootte. Op het juiste moment ruilde Keiler later den witten voorpost op 24 af. waardoor hij zeer sterk op het centrum kwam te staan. Langzaam maar zeker kwam nu Keiler op dringen. zoodat de Belg geheel in de verdedi ging werd teruggedrongen. Het werd duidelijk dat onze kampioen op dit moment de beste kansen had. Eindelijk ruilde Demesmaecker den zwar ten voorpost af. echter veel te laat, want hier door kreeg onze kampioen gelegenheid, zeer sterk op te dringen. De Belg werd nu geheel naar den randen van het bord gedrongen en kreeg geen gelegenheid om zich ook maar eenigszins te herstellen. Een doorbraak naar dam volgde en toen was de positie van den Belg zóó hopeloos, dat hij na enkele zetten moest opgeven. De tweede ronde. Zondagmiddag waren de deelnemers uitge- noodigd den voetbalwedstrijd Stormvogels— H. B. S. bij te wonen. Rajchenbach deed in dezen wedstrijd den aftrap. In verband hiermede begon de tweede ronde in „Hotel Het Wapen van Velsen'' te 4 uur in plaats van te 3 uur. Hieronder het verloop der beide partijen: RajchenbachDemesmaecker 11 Rajchenbach opende met Wit 3429 en leidde onmiddellijk het spel in onregelmatige banen. Waarschijnlijk dacht de wereldkampioen in Demesmaecker een gemakkelijke prooi te heb ben gevonden, doch spoedig bleek, dat de Belg zijn huid duur wenschte te verkoopen. Geen oogenblik liet Demesmaecker zich overbluffen en gaf den Franschman kranig partij. Het mocht Rajchenbach dan ook niet gelukken voordeel in de opening te behalen; integendeel bood de Belgische stelling meer perspectieven dan de Fransche. Rajchenbach moest dan ook steeds meer en meer tijd gebruiken om de juiste voortzetting te vinden; de Belg speelde met een zekerheid en souplesse die bewondering afdwong. In den stand: Rajchenbach 8 schijven op 21 26 27 28 33 44 45 en 49: Demesmaecker 8' schijven op 12 13 17 18 19 25 30 en 35 speelde Rajchenbach 45—40. Op dezen zet had hij geruimen tijd zitten kijken. De Belg antwoord de hierop 1924, Rajchenbach 4943, waarop D. uitruilde door 2429 (Wit 33:24) en 30:19. Nog was nu de moeilijkheid voor den wereld kampioen niet opgelost. Rajchenbach speelde nu 4339, waarop de Belg bijna onmiddellijk vervolgde met 19—24. Rajchenbach meende nu tegen de dreiging 2429 te moeten ant woorden met 40—34. Immers op Zwart 2429 en 18:29 zou Wit 2722 een goede verdediging zijn Inderdaad antwoordde Demesmaecker met 2429 «Rajchenbach 34:23) 18:29. waar op den wereldkampioen niet anders overbleef dan 2722. Hierop speelde Demesmaecker 2934 (Wit 39:30) 25:34 en Rajchenbach 22:11. Op de volgende wijze forceerde de Belg nu de remise: Zwart 3440, Wit 4439, Zwart 40-45 top dit moment kroonde Demesmaecker on der groote hilariteit schijf 45 tot dam, doch bemerkte spoedig zijn vergissing en herstelde z'n fout) Wit 116, Zwart 4550, Wit 3933, Zwart 50—45; Wit 28—22. Zwart 12—17; Wit 22:11, Zwart 45—1; Wit 21—17, Zwart 35—40: Wit 33—29, Zwart 1:34, Wit 17—12. Zwart 34:16 Wit 6—1, Zwart 40—45 en Wit 1—23. Remise!! Een luid applaus brak nu los; de Belg werd met dit fraaie resultaat tegen den wereldkam pioen van alle zijden hartelijk gecomplimen teerd. Inderdaad heeft de 45-jarige Belgische kam- pien tegen den wereldkampioen een kranige prestatie geleverd en het den 19-jarigen Raj chenbach bijzonder lastig gemaakt. Door dit fraaie resultaat heeft Demes maecker wel bewezen een speler van groote bekwaamheid te zijn! De stand na de tweede ronde luidt nu als volgt: gesp.gew.rem.verl.pnt. R. C. Keiler, Nederland 2 2 0 0 4 M. Rajchenbach, Frankrijk 2 110 3 M. Demesmaecker, België 2 0 111 B. Dukel, Nederland 2 0 0 2 0 Het resteerende programma Derde ronde. Maandag 29 October 5.30 uur n.m. in hotel „Kennemerhof". Kennemerplein. R. C. Keiler „No. Een Kanaalstraat: M. Demesmaecker— B. Dukel; R. C. KellerM. Rajchenbach. Vierde ronde. Dinsdag 30 October n.m. 5.30 uur in hotel „Kennemerhof Kennemerplein. B. Dukel- M. Rajchenbach; R. C. Keller—M. Demes maecker. Vijfde ronde. Woensdag 31 October 5,30 uur n.m. in hotel „Kennemerhof". Kennemerplein. R. C. Keiler B. Dukel; M. DemesmaeckerM. Rajchen bach. Zesde ronde. Donderdag 1 November 4 uur n.m. in gebouw „Cycloop", Prins Hendrikstraat. B. Dukel—M. Demesmaecker; M. Rajchenbach—R. C. Keiler. De eerstgenoemde spelers spelen met wit. Vereeniging „De Haarlemsche Manége". Zaterdagmiddag vereenigden zich een aantal dames en heeren aan de Haarlemsche manége voor het houden van den aangekondigden jachtrit. In de Van Haemstedelaan stond de eerste groep hindernissen opgesteld. Via Kraantje Lek bereikte het gezelschap de duinen ten zui den van den Bloemendaalschen Zeeweg, waar in de buurt van het „Kaasvlakje" eenige hin dernissen werden gesprongen. Na een eind stap, afgewisseld door galop, werd de spoor baan Overveen-Zandvoort overgestoken. Langs het Visscherspad reed men hierna in de rich ting van den Zandvoorter weg; in de duinen waren wederom hindernissen geplaatst. Door het Naaldenveld aanvaardde het ge zelschap den terugtocht, waarbij tot slot de eerste groep hindernissen nogmaals werd ge sprongen. Courses te Duindigt. Troubadourprijs, handicap-draverij 4e klasse over 2000 Meter: 1. Ulyses (Eig. K. Korver). 2. Yankee Scott (Eig. Stal B.). Tipperaryprijs, handicap-draverij le klasse over 2000 Meter: 1. Nelly Duffy (Eig. U. W. de Jong). 2. Ra- benhaupt (Eig. Stal Oegstgeest). Toscaprijs, ren op de vlakke baan over 1700 Meter: 1. Alouette (Eig. Luit. L. N. M. v. d. Put). 2. Phrynette (Eig. K. Hensen). Twee-en-twintigste heerrijdersprijs, prijzen- draverij 2e en 3e klasse over 2040 Meter: 1. Weidlooper (Eig. R. F. Sormani). 2. Wel vaart van Duindal (Eig. A. de Vlieger). Tricoloreprijs, ren op de vlakke baan over 2000 Meter: Dead heat tusschen Epatant (Eig. Luit. G. L. Kepper) en Florentin (Eig. V. van 't Hoff). Prijs der gemeente Hilversum, heatprijzen- draverij le klasse over 1720 Meter: Eerste heat: 1. Nelly Duffy (Eig. U. W. de Jong). Tweede heat: 1. Axkit (Eig. A. P. Kaiser). Derde heat: 1. Axkit. 2. Epinard III (Eig. Stal O.). Sparta's jubileum. Een welgeslaagde uitvoering. Sportliedeke. Zoo zijn er! Ik wed, dat gij evenals ik, hem wel kent: Dien nijdigen. mopp'rigen, knorrigen vent, Die nimmer tevreden is met wat gebeurt, Die, als ie wat ziet, dat ook af heeft gekeurd. Hij klaagt, als ie 'n eindje moet staan in de tram. Waarom heeft men dan toch geen zetel voor hem? En als hij een reisje moet maken per trein, Dan hooren de raampjes gesloten te zijn. Hij 's bang als een wezel voor 'n klein beetje tocht, Omdat ie misschien daardoor kou vatten mocht! En komt bij een afspraak de ander wat laat, (Al heeft die een reden), dan is meneer kwaad. Aan 't weer heeft hij altijd en eeuwig het land. Want regen is vochtig, en 't zonnetje brandt, Als 't dooit is het klied'rig, als 't vriest is 't te koud. Bij de kachel heeft hij 't nu eens kil, dan benauwd. En waar hij ook heen gaatde reeg'ling is slecht, „Geen organisatie, 'k heb 't daad'lijk gezegd!" Converseert in de bus iemand luider dan 't hoort, Dan kucht bij gebelgd en dan kijkt hij verstoord. I Maar soms komt gij hem sterk veranderd wel tegen, Dan deert hem geen zon en geen vorst en geen regen. Dan laat ie den storm ongestoord langs zich schuren. Dan laat ie zich persen door wildvreemde buren. Dan mag het geschreeuw om hem heen hem verscheuren. Dan hinderdt dat niks, dan mag alles gebeuren. En hoe komt 't, dat het dan met hem anders gesteld is? Wel, dat komt, daar hij dan op zijn (ooohhü! voetbalveld is! A. J. C. VI. le prijs R.K.V.C. „de Forel", 2e pr. V.C. „de Dageraad", Heemstede. 3e pr. „De Riet voorn", 4e pr. „Vischlust", 5e pr. „de Vrije Hengel", 6e pr. „D.O.V.", 7e pr. „Morgen rood", 8e pr. „D.L.H." Als speciale prijs was een „Van Keulen"- haspel beschikbaar gesteld voor hem, die de meeste baars ving. Winnaar werd P. C. v. Dantzig van „de Forel". DukelKeiler 02 Dukel speelde met Wit en opende zeer on gewoon met 3126. Keiler antwoordde met 19—23 en speelde geheel op het centrum, waartegenover Dukel flankspel toepaste. Bij den 9den zet ruilde Dukel uit naar het kerkhof (ruit 22) waardoor Keller even gedwongen spel kreeg. Onze nationale kampioen bleef niets an ders over dan Dukel's kerkhof-schijf af te rui len. omdat verschillende slagzetten dreigden. Hierna volgde wederzijds opbouwen der stel lingen. Op een gegeven oogenblik speelde Kei ler schijnbaar zeer gewaagd 1621, blijkbaar een zwakke zet, doch bij nadere beschouwing bleek deze voortzetting juist bijzonder sterk te zijn. Dukel moest achter deze schijf loopem waarna Keiler een twee om twee liet volgen, die hem de betere stelling bezorgde. Langzamerhand keerde de partij weder in het klassieke genre terug, doch nu speelde onze kampioen eerst op een wijze die bewondering afdwong. Door een serie zeer sterke positie- zetten werd Dukel's stand hoe langer hoe slechter; vrij onverwacht in een stand van 9 om 9 bleek Dukel geen enkele goede voort- Ned. Olympisch Comité. Jaarvergadering. Zaterdag heeft het Nederlandsch Olym pisch Comité te Amsterdam zijn jaarverga dering gehouden onder voorzitterschap van mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Deze herdacht in zijn openingswoord het overlijden van de Koningin-Moeder en van Prins Hendrik. Deze woorden werden staande aangehoord. Onder luid applaus wees hij vervolgens op het prachtige succes van de Uiver. „De beste elementen die in ons volk le ven, zijn bij deze vlucht tot uiting gekomen", aldus spreker, „dat zijn courage, bedacht zaamheid en organisatie". De jaarverslagen werden goedgekeurd. De heeren Schimmelpenninck van der Oye en Couvée werden tot bestuursleden herko zen. De Kon. Ned. Automobielclub werd zonder discussie en stemming als lid toegelaten. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over het voorstel van het bestuur, om de Ne derlandsche Unie voor de Wandelsport niet als lid toe te laten. De voorzitter zei dat het bestuur van mee ning is, dat de Ned. Unie voor de wandelsport nog steeds te beschouwen is als een onder- afdeeling van de K.N.A.U. en voorts heeft het bestuur den indruk, dat er nog geen sprake kan zijn van een uniforme leiding in de wan delsport in Nederland. Vandaar dat het be stuur toelating ontraadt. De heer Pijper van den Biljartbond pleitte vóór toelating; prees de wandelsport; wees op haar groei en noemde sprekende cijfers; in 1931 waren er 7 a 8 wandelclubs; in 1932 20 vereenigingen met 900 leden; in 1933 100 vereenigingen en thans zijn er 102 ver eenigingen met 2700 leden. Hij erkende dat er andere organisaties op wandelsportgebied zijn, maar bepleitte toch toelating. De voorzitter zei, dat hij de wandelsport niet heeft aangevallen, hij vindt haar prachtig. Het N.O.C. moet echter zekerheid hebben dat de unie hét leidende lichaam is en de twij- wel hieromtrent is thans nog groot. Het bestuursvoorstel tot niët-toelating werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook het voorstel om de Nederlandsche Ver eeniging voor massage, heilgymnastiek ei sportmassage niet als lid toe te laten, werd aangenomen. De voorzitter overhandigde den Van Tuyll- beker, die voor 1933 in het bezit komt van den Kon. Ned. Zwembond, aan den heer Kel- lenbach. Hij sprak de hoop uit, dat de zwem mers en zwemsters in 1936 ook nog in zoo goede conditie zullen zijn als thans. Met een weemoedig woord van herinnering aan den schenker van den beker aanvaardde de heer Kellenbach den eeuwigdurenden wisselbeker en beloofde dat de zwemmers en zwemsters in 1936 zullen trachten den naam van Nederland hoog te houden. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur een blijvend aandenken heeft willen geven aan de houders van den van Tuyll-'oeker, Deze maatregel is van terugwerkende kracht. De Zwembond kreeg vier van zulke bekertjes, ae Roeibond, de Schermbond en de Hippische Sportbond el'k twee en de Wielren Unie, de v UIU V U-1CCIV L/uw:i gccil curwvit v u\ji. u- j - ------- r zetting meer te hebben; hij gaf dan ook del K.N.A.U. de Biljartbond en de Ned. Hockey- IJmuidenaar partij bij den 45sten zet gewonnen. 4 bond elk één. Sparta te Velsen-Noord blijkt in zijn nieu wen leider, den heer J. van Geel, den rechten man te hebben gevonden. Leed de eerste door hem geleide uitvoering uiteraard aan 'n over maat van technisch-organisatorische fouten, die van vorig jaar stond reeds op belangrijk hooger peil, en in de Zaterdag plaats gehad hebbende demonstraties bleken die fouten vrijwel geheel niet meer voor te komen. Zelfs stond laatstbedoelde uitvoering op het oude jeil, en dat zulks in zoo'n korten tijd werd )ereikt, pleit te meer voor den nieuwen di recteur. Het pleit tevens voor de Spartanen, die blijkens het Zaterdag gebodene zich met groote liefde voorbereid hebben voor de feest- uitvoering ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. De resultaten zijn niet uitgebleven: een wel geslaagde uitvoering is het gevolg geweest. Na den opmarsch van alle deelnemenden richtte Sparta's voorzitter, de heer de Ligt. het woord tot het talrijke publiek, waarbij speciaal wethouder Bosman werd verwelkomd. Spreker beperkte zich tot enkele mededeelin- gen uit het vereenigingsleven van de laatste vijf jaar, in welken tijd Sparta groote teleur stellingen niet bespaard bleven, waartegen- ovr lichtpunten stonden zooals de oprich ting van de nu bloeiende afdeelingen voor kleuters en voor damessenioren. De kleuters gaven het eerste nummer, dat vooral slaagde dank zij den juisten toon, dien de leider trof. De meisjes, die evenals de jongens alle vóór de pauze aan de beurt kwamen, ver zorgden een drietal nummers, waarvan het brugturnen met zijn goede afwerking (on danks de niet gemakkelijke stof) ons 't best voorkwam. De staaf-oefeningen toonden in steeds hetzelfde en daardoor dikwijls niet ge- eigende tempo een stijllooze vermenging van allerlei vormsoorten, een gebrek, dat ook aan andere vóór de pauze gegeven nummers kleef de, zooals de vrije oefeningen van de jongens en van de dames-senioren. Maar altijd werd in de uitwerking van fan tasie blijk gegeven, terwijl bovendien een juiste muzikale verzorging aan den avond een verkwikkende atmosfeer verleende. In stijl waren na de pauze het knotszwaaien en de dans van de dames en de vrije oefenin gen van de heeren, welke nummers ondanks de moderne opvatting zelfs door de heeren met begrip werden vertolkt. Het brugturnen van de dames toonde on- miskenbaren vooruitgang, maar met het toe stelwerk van de heeren, dat werkelijk ontsie rend was, vlot 't nog steeds niet. Hoogrek is trouwens geen toestel voor ongeoefenden. De dames-senioren onder leiding van den heer G. Boeke handhaafden haar reputatie o.a. met paardspringen. Voorts leverden zij een aardig kano-intermezzo. Vóór de pauze was er gelegenheid, de ver eeniging met haar 30-jarig bestaan geluk te wenschen. Wethouder Bosman deed dit na mens het gemeentebestuur van Velsen. Spre ker verheugde 't, in dezen abnormalen tijd 'I normale in Sparta's vereenigingsleven te ont moeten en hij verwachtte, dat de jubilaresse onder 't huidige bestuur zich blijvend zou ontwikkelen. De heer F. G. J. van den Berg complimen teerde namens den Kennemer Turnkring. Deze spreker wees op de. dank zij den steun van de directie der Papierfabriek, geslaagde instandhouding van Sparta. Voorts werden gelukwenschen aangeboden namens de Harmor.ie-kapel ..De Eendracht." de tooneelvereeniging ..Concordia", het man nenkoor „De Eendracht", van Gelder's Sport- vereeniging. Papyrus. Kinheim, Gratia-Plato. Concordia en Olympia. Morgenrood. Door het vischcollege „Morgenrood" was Zondag een concours op baars georganiseerd, waarvoor veel belangstelling bestond. Door niet minder dan dertien vereenigingen werd hieraan deelgenomen. Het concours dat gehouden werd in de Ringvaart tusschen Fort de Liede en Half weg, had een geanimeerd verloop. De uitslag was als volgt: RapiditasAalsmeer (32) Bij een snellen aanval van Rapiditas weet Pal te scoren (1—0). Na een snellen aanval- maakt de linksbinnen van Aalsmeer gelijk (11). Het spel blijft snel op en neer gaan. Van Santen heeft na een snellen ren suc ces met een laag schot (2—1). Na de rust maakt de Aalsmeer voorhoede, het Rapidi tas geducht lastig. Door slecht plaatsen der Rapiditas-backs moet van Beek steeds red dend optreden, totdat een fout van een der halfbacks hem noodlottig wordt (22). De thuisclub valt nu steeds aan; na keurig com binatiespel geeft Pal aan Rapiditas in de laatste minuut de overwinning (3—2). Lijnden 2Concordia (52) Gedurende de eerste helft wegen de par tijen goed tegen elkaar op. Concordia opende de score, maar kort daarop scoorde Lijnden weer tegen. Concordia wist voor rust nog maals te scoren, zoodat de rust met 1—2 in gaat. Na rust was het verband bij Concordia zoek; Lijnden wist door goed en tevens vlug samenspel niet alleen gelijk te maken, doch den stand op te boeren tot 5—2. (Dames) Rapiditas 2Aalsmeer (02) Het spel ging gelijk op met Rapiditas iets meer in den aanval. Voor het doel der Aals- meerdei-s was het echter mis. Op gelukkige wijze komt Aalsmeer voor rust aan een 1—0 voorsprong. Na de rust het zelfde spelbeeld. Mej. Schenk lost diverse schoten op 't Aalsmeerderdoel, maar alle zijn te zacht. Ondanks een veldmeerderheid van Rapiditas weet Aalsmeer voor het einde haar voorsprong tot 02 te verhoogen, met wel ken stand het einde komt. HerculesKracht en Vriendschap (1-5) Hercules weet, hoewel onvolledig, de leiding të nemen (10). Maar tegen het sluitende vlugge combinatiespel van Kr. en Vr. is Hercules tenslotte niet opgewassen. Voor rust was de stand 12. Na rust werd vooral op de Hercu les-helft gespeeld. Dank zij de uitstekende doelverdedigster van Hercules weet Kr. en Vr. den stand slechts op 15 te brengen. Achilles. Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar tweeden rit der Herfstcompetitie. Een handicap sprint over 1 K.M. Er verschenen 35 renners aan den start, die het bijzonder met het weer troffen, daar er tijdens den wedstrijd geen regen viel. De uitslagen waren als volgt: Klasse A: 1. P. Sweers (voorgift 25 meter», 2. C. Meyer (15 meter), 3. Hein Bakker (5 meter), 4. J. Engel (10 meter), 5. B. de Vries (30 meter). Klasse B: 1. P. Raa (15 meter), 2. v. Beek 30 meter), 3. Heeker (25 meter), 4. Rusman (10 meter), 5 C. de Veer (0 meter). Juniores; 1. H. v. Maris (0 meter), 2. v. Dam (35 meter), 3. Jongejans (30 meter). De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging hield een wed strijd over 30 K.M. De uitslag luidt als volgt: 1. Jaques. tijd 53 min. 11 sec., 2. Kaestner, 3. J. Westbroek, 4. Wegman, 5. Roorda, 6. Koper, 7. Hammersveld, 8. Meulman. Juniores; 1. Crombeen, 2. Pieterse, 3. Joubij,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12