Het Ontdekt! 52e Jaargang No. 15751 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 29 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIèN1—5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 October. Een Zware Strijd. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft Vrijdagavond en Zaterdag haar jaarlijk- sche algemeene vergadering in Den Haag ge houden, en in de sfeer van die vergadering heb ik weer eens extra duidelijk gevoeld hoe zwaar de kamp is, die de voorstanders van den vrede, bestrijders van den oorlog hebben te voeren. Gebrek aan geld voor de te voeren actie het is kenmerkend, dat er ook in ons land veel meer geld te krijgen ia voor de bescherming van dieren dan van menschen pessimisme over het werk in Genève, een sombere beschouwing van prof. Moresco over het Zuidzee-pi'obleem en scherpe, overigens volkomen gerechtvaardigde critiek van prof. Verzijl over de interpretatie van het Volken bondspact inzake het wapenembargo zulke punten domineerden in de gehouden beschouwingen. Niet dat onder de vele aan wezigen iets bleek van een neiging tot op geven. Men is zich in de kringen der oorlogs bestrijders wel degelijk bewust van de nood zaak, nu meer dan ooit vol te houden. Pogin gen om nieuwe wegen van actie te vinden ontbraken dan ook niet, en het vraagstuk dei- wapenindustrie trad sterk op den voor grond. De desbetreffende voorstellen van de afdee- lingen Haarlem en den Haag werden na een paar ondergeschikte redactiewijzigingen met algemeene stemmen aangenomen: Volken bond en Vrede zal de Nederlandsche regeering vragen een onderzoek in te stellen naar de wapenindustrie, het zal de Unie van Volken- bondsvereeniglngen verzoeken 't houden van dergelijke enquêtes in andere landen te be vorderen, het zal aan de politieke partijen verzoeken, zijn conclusies betreffende de nood zaak van verscherpte controle in haar pro gramma's op te nemen, en bij regeering en Staten-Generaal aandringen op uitbreiding der wetgeving inzake de controle op fabricage, op in-, uit-, en doorvoer van wapenen. Ook is het hoofdbestuur opgedragen, publicatie op groote schaal van de bevindingen en resulta ten der Amerikaansche enquête te bevorderen. Zooasl men weet is die enquête geschorst en is medegedeeld, dat zij eind November of be gin December zal worden voortgezet. Er was zeer groote belangstelling ter verga dering. en de vereeniging telt in haar hoofd bestuur en commissies vele leidende en zeer bekende figuren in ons staatsbestel: ik noem o.a. den huidigen voorzitter prof mr. V. H. Rutgers, de ministers van Staat jhr. mr. de Geer en jhr. mr. dr. van Kamebeek. de leider der R.-K. Eerste-Kamerfractie mr. Van Lan- schot, de leider der V.-D. Tweede-Kamer fractie mr, Joekes, de staatsraden mr. Lim burg en mr. Schokking.... die allen ter ver gadering aanwezig waren. Het groote bezwaar dat de strijd belemmert is de onverschilligheid van de meerderheid der menschen, wier toekomst hij het succes van Volkenbond en vredesactie op het spel staat. De voor ons overtuigde strijders onge looflijke lichtzinnigheid, waarmee deze meer derheid de zaak maar negeert, en niet het flauwste werkelijke besef toont van hetgeen haar bedreigt, is ontstellend. In ons land is dit volstrekt niet beter dan in andere landen. De actie blijft nog steeds wat deze meerder heid betreft, afhankelijk van min of meer gunstige conjuncturen. Als de conjunctuur gunstig is, zooals in 1931 voor den aanvang der Ontwapeningsconferen tie, draaft deze kudde een oogenblikje mee. Als het tegen begint te loopen draaft zij onder luid geblaat weg. Het is van een griezelige oppervlakkigheid, en het gebrek aan helder inzicht is verbazingwekkend Zoo sterk treedt dit aan den dag in ons land, dat velen zich een volgenden oorlog eenvoudig maar voorstellen als een copie van den vorige, met inbegrip van het feit dat „wij er wel bui ten zouden blijven". Ofschoon zij voor hun neus zien dat de strijdmiddelen tienmaal wreeder en de luchtmachten honderdmaal sterker zijn geworden, ofschoon zij niet het geringste motief hebben om aan te nemen dat wij bij een volgenden Europeeschen oorlog er buiten zouden blijven de kans op het tegendeel kan men veeleer op 99% stellen worden zij niets wijzer. En hoewel zij allen in mindere of meerdere mate ondervonden hebben, hoe een dergelijke ramp de samenleving ontwricht, is het hun zelfs te veel een enkele gulden per jaar af te staan om de menschen, die hun vrijen tijd en hun arbeidskracht offeren in een poging, den ondergang van Europa te verhoeden, in hun werk bij te staan. Het is droevig van kort zichtigheid. Er wordt een soort succes-spelle tje van gemaakt: hebben we den wind mee, dan krijgen we hoera's, Lubben we zooals nu den storm tegen, dan kunnen we op gehoon rekenen. Liever hoonen dan iets doen. Vooral niets doen. De buren mochten er eens om lachen Niettemin gaan we door. De satisfactie, dat men met het gehoon ons ontmoedigen zal, is niet te behalen. Ook duren de tegen stormen niet lang. Het moment van wind mee keert weer terug. Dan zal die kudde weer meedraven, en zullen we dat nog beter dan tevoren op de juiste waarde kunnen taxeeren. En tochondanks alles.... winnen we voortdurend, stug doorzettend, langzaam aan maar zeker, terrein. R. P. EVANGELIST JAN SEVENS MA De Volksevangelist Jan Sevensma is van zijn tournée door Amerika teruggekeerd. Donderdagavond 1 November zal hij weer voor het eerst in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan optreden. Auto met vier personen botst tegen hek. IJzeren staaf doorboort den wagen. ELEURG, 29 October (V. D.) Hedenmor gen half drie is op den rijksstraatweg onder Elburg een ernstig autoongeluk geschied. Een «personenauto uit Utrecht, waarin vier personen waren gezeten, kwam in volle vaart uit de richting Nunspeet rijden. De chauffeur reed door onbekende oorzaak eerst tegen het verhoogde gedeelte van een brug, waardoor hij de macht over het stuur geheel kwijt raakte en vervolgens tegen een ter plaatse staand zwaar ijzeren hek opreed. Een staaf van dit hek raakte los en drong aan de linkervoorzijde de auto binnen om dwars door de auto heen aan den rechterkant er weer uit te komen. Den chauffeur wsrd een arm uitgerukt. Mej. H. van Putten, die naast hem zat, kreeg een beenbreuk. Het in de auto geschoven ijzer verbrijzelde het dijbeen van d?n achter in den wagen ge zeten heer J. van Maris. De naast den heer Maris gezeten heer J. van Putten kreeg geen verwondingen. De drie gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Zwolle. De toestand van den heer Maris is ernstig. De auto is ernstig beschadigd. Wilde tafereelen in de stad Marianna. Bevolking dreigt negerwijk plat te branden. Naar uit Marianna in Florida wordt gemeld, is in de nabijheid van de plaats, waar. zoo als reeds gemeld, een jonge neger gelyncht is, een andere neger na een kort gevecht met een blanke door den sheriff gearresteerd. Bij de arrestatie verzamelde zich een groote me nigte, die den neger uitgeleverd wilde zien om hem eveneenss te lynchen. Tenslotte slaagde men er in, den gearresteerde in de gevange nis te brengen, doch de woedende menigte trachtte daarop, de gevangenis te bestormen. De sherififf verzocht daarna hulp van den gou verneur van den staat, die een compagnie na tionale garde, alsmede een vliegtuig met traan gas naar Marianna zond. Inmiddels heeft de blanke bevolking van de negerbevolking ge- eischt. dat zij voor zonsondergang de stad heeft verlaten. Anders zou de negerwijk neer- gebrand worden V. D. verneemt nader uit Marianne: In verband met het reeds gemelde feit. dat alhier een neger, de 23-jarige Claude Neal, die een 23-jarig blank meisje, Lola Cannidy genaamd, had omgebracht, door een groote menigte gelyncht is, heeft de gouverneur van den staat twee compagnieën nationale garde, gewapend met machinegeweren, ontboden, welke thans sedert Zaterdag het gerechtshof bewaken, ter voorkoming van verdere rassen- onlusten. Drie doodelijke ongevallen te 's-Gravenhage. Beschonken man onder tram geraakt. Te Wassenaar is Zaterdag een handkar, voortgeduwd door een 15-jarigen jongen door een auto gegrepen. De jongen werd zoo zwaar gewond, dat hij na enkele minuten over leed. De handwagen voerde geen licht en was niet van een reflector voorzien. Een 34-jarige wielrijder werd ter hoogte van het Roomhuis op den Leidschestraatweg te 's Gravenhage. bij het oversteken van den weg door een auto, bestuurd door A. A. H. uit Rijnsburg, gegrepen en op slag gedood. Volgens den automobilist zou de wielrijder geen sein hebben gegeven toen hij den weg wilde oversteken. Nadat aan den 47-jarigen C. M. van A. door een caféhouder uit de Torenstraat te 's Gravenhage ae toegang tot zijn café werd ontzegd, liep hij. vergezeld van een vriend, de tramrails op. juist op het moment dat een tram naderde. De beschonkene zag de tram niet. De trambestuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen. Van A. werd op slag ge dood. Griezel en vermaak op de Kermesse d'été der H. B. S. a. Het feit dat het al lang geen zomer meer is, veroorlooft de H.B.S.-A. toch wel een zo merkermis. een kermesse d'été te organisee- ren. zooals vanmiddag van een uur tot half zes en waarvan het eventueele batige slot bestemd zal zijn voor Het Schoolfonds. Er is alles te vinden op het terrein van de school en in het gymnastieklokaal, dat be hoort te zijn op een kermesse d'été. die zich respecteert. Maar er is nog iets meer Er is het onovertroffen spookhuis, waar men voor een dubbeltje alle mogelijke ver schrikkingen kan beleven, tot doodschietens toe. Doodshoofden symboliseeren het Memen to mori en een levensgroote spin kriebelt bo ven des bezoekers onschuldige hoofd. Om de andere, duizend en een zenuwsloopende ge beurtenissen maar niet te verraden. Voor hen die van tee^ re constitutie zijn is een vroolijke keuken ingericht, waar de boel naar hartelust vernield kan worden, pijpen om stuk te schieten hangen in breede rijen uit, en een gladde paal met zeep en talk is de weg naar lekkers dat er boven hangt als een belooning aan densene die heelhuids naar boven en beneden kwam, om dan de andere inrichtingen te bezoeken, die wed- ijveren om de gunst. Nederlanders in Duitschland veroordeeld. Zware straffen wegens markensmokkel. Slechts geringe bedragen waren in het spel. Ongeveer een maand geleden werd in Duitschland een autobus aangehouden, waarin een aantal Nederlanders uit Nijmegen en omgeving gezeten waren. De inzittenden werden in arrest gesteld verdacht van mar kensmokkelarij. Zaterdag is hun zaak voor de Kleefsche rechtbank behandeld. W. V. werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en 300 Mark boete; P. D. tot 5 maanden gevangenisstraf en 1400 Mark boete; B. B. tot 5 maanden gevangenisstraf en 1200 Mark boete; Mej. J. R. tot 4 maanden gevangenisstraf en 1200 Mark boete: mej. B. P. 3 mnd. gevangenisstraf en 900 Mark boete; Mej. T. B. tot 5 mnd. gevangenisstraf en 800 Mark boete. Twee dames T. kregen in plaats van ge vangenisstraf 300 Mark boete elk. Het in be. slag genomen geld is door de rechtbank verbeurd verklaard. Voor elke 10 Mark boete, die niet betaald wordt, moet één dag gevan genisstraf worden uitgezeten. Het openbaar Ministerie had straffen ge- eischt, welke veel zwaarder waren dan de hierboven vermelde vonnissen. De verdachten hadden kleine bedragen in marken bij zich gehad de meesten minder dan f 30 op het moment dat zij gearresteerd werden. De storm raasde en gierde. Weduwe te Harlingen gedood. Tengevolge van den hevigen storm is Za terdagavond te Harlingen van een perceel aan de Voorstraat een schoorsteenbord naar beneden gewaaid. De ruim 30-jarige weduwe Weber werd hierdoor getroffen en is met een zware hoofdwonde naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn over leden. Commandobrug van sleepboot ingeslagen. Zondagmorgen is van Hoek van Holland naar Engeland vertrokken de sleepboot „HumberNa eenigen tijd moest de sleep boot echte» terugkeeren, daar de commando brug door een stortzee was ingeslagen. Katholieke arbeiders demonstreeren. (Nu de Turk Zaro Aga overleden is, heeft men in een dorp in Rus land een boer ontdekt, die Khapara heet en 154 jaar oud moet zijn.) Khapara is zijn naam, En, is de tijding waar, Dan leeft hij nu reeds meer Dan honderdvijftig jaar. Hij is een kleine boer In 't Russisch steppenland, En vond een schaarsch bestaan, Door d' arbeid van zijn hand. En toen hij niet meer kon, Toen heeft zijn nageslacht, Het dagelijksche brood Wel aan hem thuis gebracht- Hij leefde, onbekend Buiten zijn eigen steê. Zijn simpel leven voort En was er mee tevrèe. Thans is zijn ouderdom Naar buiten uitgelekt. En de beschaving heeft Hem eindelijk ontdekt. Nu wordt het schelle licht Van de publiciteit Voluit op hem gericht, Als een merkwaardigheid. Nu wordt Khapara in Zijn zoete rust gestoord, Nu wordt hij aangegaapt, Nu wordt hij uitgehoord. Zijn naam werd nooit tevoor Buiten zijn dorp genoemd, Dat wordt wel anders nu, Khapara is beroemd. En. als men even kan, Haalt men er hem vandaan, Dan moet hij voor zijn straf In de „beschaving gaan. Dan wordt de oude man Voor ons tentoongesteld En krijgt een filmcontract. Dan voedt men hem met geld. Khapara, oude man, De roem is hoog in prijs, Blijf daar. wanneer het kan. Wees oud, maar wees ook wijs. P. GASUS. Ook Hewett en Kay hebben pech. Reparatie van twee dagen aan de machine noodig. De koning van Siain heeft het voornemen te kennen gegeven te willen aftreden. pag. 4 Het Fransche radicaal socialistische congres heeft Herriot zijn vertrouwen gegeven. Dag. 4 De Brilsch-Indische Congrespartij besloot tot staking der ongehoorzaamheidsatie pag. 4 De Fransche luchtrace zal einde 1935 of begin 1936 gehouden worden. pag. 4 Te Brussel is een groote oud-strijdersbetooging voor koning Leopold gehouden. pag. 4 Fitzmourice is gestart voor zijn Melbourne- race, maar is weer teruggekeerd. pag. 1 Salomo's goudmijn in de Padangsche boven landen terugevonden. pag 3 Jaarvergadering van de vereeniging voor Vol kenbond en vrede. pag. 3 Angstige uren van Melrose en Mott boven de Timorzee. pag. 3 Amsterdam adresseert aan de Tweede Kamer. pag. 3 Het jubileum van de II. B. S. A pag. 9 Het internationaal damoturnooi te IJmuiden. pag 8 G. Oomkes wint het 4de klasse kampioenschap groot biljart. pag. 7 H. F. C. wint op buitengewone wijze met 5—3 van D. H. C. pag. 6 Laatste berichten. pag. 11 ARTIKELEN ENZ- R. P.: Een zware strijd. pag. 1 Van onzen Bcrlijnschen correspondent: Fülirer en Leiten. pag. 4 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag 3 K. de Jong: Praagsch Koor. pag. 2 G. J. Kalt: „Onderling Genoegen", pag. 2 De goede vangst van de politie. Verdachte bekent 15 diefstallen! Dinsdagavond heeft de politie een 26-ja- rigen schilder gearresteerd, die bekend heeft zich aan eenige inbraken schuldig ge maakt te hebben. De aangehoudene heeft thans bekend zich aan niet minder dan 15 diefstallen met braak of poging daartoe be zondigd te hebben. Zoo stal hij uit een per ceel Garenkokerskade een geldkistje in den nacht van 17 op ,18 December 1932. uit een perceel in de Olmenstraat een spaarbusje met f 27 op 24 Januari "33 en op denzelfden datum een spaarpot met f 7; een huis aan de Pegasusstraat heeft hij op 21 October '33 doorzocht, doch daaruit is niets vermist Tien dagen later deed hij poging tot inbraak in de Merovingenstraat. op 16 December ont vreemdde hij een geldkistje met papieren van waarde uit een perceel Hyacinthenlaan, op 22 Januari '34 stal hij een gouden ring en f 5 uit een woning aan de Lucas Meijerstraat, op 31 Januari was een geldkistje met papieren uit de Kempstraat van zijn gading en op 15 October deed hij een poging tot diefstal van waarde uit een perceel Hyacintenlaan, op kende vrouw op de Maandagmarkt. De overige diefstallen ramen we reeds in een vorig num mer op. Op aanwijzing van verdachte is Zaterdag- m'ddag gedregd in het water van de Garen kokerskade. waar het geldkistje met papieren is gevonden, dat ontvreemd was uit de Kemp straat. GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN DEN HEER G. J. A. SMIT, ONTHULD. Op „Zorgvlied" te Amsterdem. Onder zeer groote belangstelling had Za terdagmiddag op „Zorgvlied'' te Amsterdam de onthulling plaats van het monument, ge wijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer G. J. A. Smit Jr.. in leven voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en secretaris van den Internationalen Bond. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de heeren Edo Fimmen, voorzitter van de I. T. F., Fr. van Meurs, bondsbestuurder, S. de la Bella, secretaris van het N.V.V., ïeden van den bondsraad van den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en be stuursleden van verschillende bij het N.V.V. aangesloten bonden; voorts waren mevr. Smit en vele familieleden bij de eenvoudige, doch treffende plechtigheid aanwezig. Een drietal kransen, o.a. van den Bond waren aan den voet van het monument neergelegd. De bondsvoorzitter, de heer W. Brouwer Jr. hield een rede, waarna de heer T H. Beeren Donk. beelhouwer het monument onthulde. Dit bestaat uit een eenvoudige zuil van graniet en marmer en een horizontale zwart marmerex dekplaat. Op den zuil is een koper bas-relieY, de beeltenis van den heer Smit aangebracht, onvergetelijken voorzitter G. J A Smit Jr waaronder de woorden ..De Algem. Ned. Bond' van Handels, en Kantoorbedienden aan zijn Zijn leven was der menschheid gewijd". Schrijven aan den Ministerraad. Te Amsterdam is Zondagmiddag een R.K. betooging gehouden om instemming te betui gen met de door het R.K. Werklieden Verbond onlangs aan den Raad van Ministers gezon den adressen Tegen half een kwamen de deelnemers aan de demonstratie, leden van den R.K. Volks bond, in de Derde Hugo de Grootstraat bijeen. In den optocht werden doeken meegedragen, waarin de verschillende punten, in de adres sen genoemd, werden aangeduid als: „Wij vragen betere steunregeling", „Arbeid voor de jeugd, arbeid voor de werkloozen". „Het groote gezin raakt in de knel". In het Concertgebouw, dat geheel gevuld was, werd na de optocht een vergadering ge houden onder leiding van den heer W. Stein- metz. Na redevoeringen van den heer A. C. de Bruyn en W. J. Andriessen, werd besloten het volgende schrijven te richten tot den Raad van Ministers: De Afdeeling Amsterdam van den Ned. R.K. Volksbond, als plaatselijke centrale der R.K Arbeidersbeweging in vergadering bijeen op Zondag 28 October 1934. in het Concertgebouw te Amsterdam, kennis genomen hebbende van de adressen inzake de economische crisis, res pectievelijk de ondersteuning der werkloozen, door het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond in Nederland op 28 September j.l. verzon den aan Uwen Raad, getrouw de uiteenzettin gen van de heeren A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werklieden Verbond en W. J. An driessen, voorzitter van den Ned. R.K. Bouw vakarbeidersbond, betuigt instemming met den inhoud dier adressen en verzoekt Uwe Excellen ties beleefd er volle aandacht aan te schen ken en de gevraagde maatregelen te nemen. LONDEN. 29 October (Reuter). Bij het ver trek van Cloncurry naar Charleville hebben Hewett en Kay hun Havilland-machine be schadigd, waardoor zij in Cloncurry zullen worden opgehouden, aangezien de reparatie twee dagen zal duren. Jones en Waller op hun terugtocht. Reeds vijf records gebroken. LONDEN. 29 October (Reuter). Uit Singa pore wordt gemeld, dat Jones en Waller op hun terugvlucht naar Londen reeds vijf re cords hebben gebroken en wel op de trajecten Melbourne-Charleville, Charleville-Port Dar win, Melbourne-Port Darwin, Port Darwin- Singapore en Melbourne-Singapore. Te middernacht (Nederl. tijd) zijn zij naar Allahabad vertrokken. Fitzmaurice gestart. En weer teruggekeerd. LONDEN, 29 October 'Reuter). De Iersche vlieger Fitzmaurice is hedenmorgen te 7.34 uur Amsterd tijd. vertrokken om te trachten met zijn Bellanca-machine het record van Scott en Black te verbeteren. Later meldde Reuter: Fitzmaurice is hedenochtend 10.25 N. T. naar Lympne teruggekeerd omdat een deel van het scherm van zijn landingsgestel nabij Brussel omlaag was gevallen. Vermoedelijk zal het toestel naar Croydon worden gebracht om gerepareer dte worden. Het Bellanca toestel „Irish Swoop", waarmede de Iersche vlieger Fitzmaurice Vanmorgen uit Londen vertrok om te trachten het record van Scott en Black te breken. Hij moest echter wegens een defect aan het landingsgestel naar het vliegveld Lympne terugkeeren..

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1