DE BILT HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 MBIT/35 INSTITUUT MAANDAG 29 OCTOBER 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 2 Afscheidsbijeenkomst van den Haarlemschen Trekkersbond. Sluiting van het seizoen. Het trekseizoen is afgeloopen, inplaats van de zomerwarmte die boven de weilanden trilde is de wildwaaiende wind gekomen, met regen buien en over eenigen tijd sneeuw. De trekker gaat nu zijn winterslaap beginnen, de winter slaap van het thuisblijven. Om dit seizoen te besluiten had de afd. Haavlem van den Nederlandschen Trekkers- bond een avondbijeenkomst in de Jeugdher berg „Jan Gijzen georganiseerd. Tijdens de- eenn avond zouden verschillende trekkerslie deren gezongen en volksdansen gedanst wor den. Een groot vuur zou het geheel opluisteren Zaterdagavond dan, den avond waarop deze bijeenkomst werd gehouden, stond er een he vige wind en ook in verband met den af en toe vallenden regen wasd e opkomst van trekkers die van buiten Haarlem moesten komen niet bijster groot. Onder de leden van de afdeeling Haarlem heerschte echter een des te grooter enthousiasme. Nadat eerst eenigen tijd in de jeugdherberg zelf al sjoelbakkende was door gebracht, werd op een weiland op eenigen af stand van het gebouw een groot afscheidsvuur ontstoken dat. aangewakkerd door den ster ken wind. weldra, als een lier brandde. Bij het fantastische schijnsel van dit vuur Werden een paar volksdansen uitgevoerd. Hier na keerde men gedwongen door het weer te rug in de jeugdherberg, waar de voorzitter van de afdeeiir.g Haarlem, Ir. J. ce Vries, eenige toepasselijke woorden sprak. De ver dere avond werd met dansen en zingen door gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal op 11 No vember door den Haarlemschen Trekkersbond een avond worden gehouden, eveneens in de jeugdherberg „Jan Gijzen', o.a. zal een revue opgevoerd worden. JONGENS MOGEN GEEN RANGEER DERS ZIJN De hoofdinspecteur van den arbeid, hoofd van het zesde district der arbeidsinspectie schrijft ons: Herhaaldelijk komt het nog voor dat jon gens. die arbeid verrichten, bestaande in het bedienen van wissels en het aan- of afkoppe len van voertuigen, die langs rails vervoerd worden, een ongeval l erkomt. Deze ongevallen kunnen van zeer ernstigen aard zijn, als ge volg waarvan in het Arbeidsbesluit 1933 een verbod tot het verrichten van dezen arbeid door jeugdige personen is opgenomen. Dit verbod, dat blijkbaar nog niet algemeen bij belanghebbenden (o.a. aannemers en uit voerders van grond- of graafwerken) bekend is, laat dus niet meer toe, dat jongens bene den 18 jaar dergelïjken arbeid verrichten Teneinde onaangenaamheden te voorkomen, acht ik het van belang de aandacht eens op dit wettelijk voorschrift te vestigen, aangezien bij het constateeren van een overtreding het opmaken van een proces-verbaal niet zal kun-1 nen uitblijven. Vredesbijeenkomst der J. V. A. in de Concertzaal. De in Mei van dit jaar begonnen, door de leiding der Jongeren Vredes Actie georgani seerde, demonstratieve bijeenkomsten trokken overal, waar zij gehouden werden, groote be langstelling. Verschillende sprekers konden getuigen van hun anti-militairistisch beginsel. De leiding der J. V. A. besloot de 10de bij eenkomst, die Zondagmiddag 11 November (Wapenstilstandsdag) in het Concertgebouw te Haarlem zal plaats hebben, het karakter te geven van een landelijke openbare bijeenkomst Er zal worden gesproken door Mevr. Henriette Roland Holst (Naar zuiverder strijd). Mevr. B. Bulsing-v. Besouw (R.K.) (Christus' onvoor waardelijke eisch) drs J. Ruttink (Gasbe- scherming en Oorlogsbestrijding), Ds. N. Padt (Ons beginsel onverzwakt trouw), dr. Garmt Stuiveling (Het verraad van de jeugd), dr. Hk. Brugmans (Hoog de Internationale). Afscheid dokter Smit. Een hartelijke huldiging. Zaterdagavond had in het gymnastieklokaal van de O. L. School te Spaarndam het af scheid plaats van den heer W. B. Smit, arts. die is benoemd tot Directeur van den Gem. geneeskundigen- en gezondheidsdienst te Haarlem. Behalve het comité en de genoodigden wa ren zeer vele belanghebbenden aanwezig. De voorzitter van het comité, de heer Stapel sprak een openingswoord, waarbij hij de drukke werkzaamheden van den scheidenden dokter schetste en zijn toewijding urees. Na mens de burgerij van Spaarndam, den Spaarn- dammerpolder, den Houtrakpolder en Spaarn- v/cude bood spreker den dokter een schrijf machine en een ets aan, voorstellende een ge zicht op de Pol, van den hand van den Spaarn- damschen kunstschilder Cor Visser aan. Mevr, Smit kreeg bloemen. Spr. deelde bovendien mede, dat een gedenk album, vermeldende de namen van de gevers, neg zou volgen Namens het oud hoofd van school 39, den heer J Zuidweg, bood spreker bloemen aan Hierna gaf spreker het woord aan den heer Meijers. De heer Meijers memoreerde hoe hij er 12 1 2 jaar geleden aan had medegewerkt den toen nog jeugdigen dokter als gemeente-geneesheer te benoemen en hoe hij met dokter Smit heeft samengewerkt voor de oprichting van een zie kenhuisfonds en in het bestuur van het Witte Kruis. Het verheugde spreker nu, na 121 2 jaar. te kunnen constateeren, dat geen slechte keus was gedaan met de benoeming van dokter Smit. Ook mevr. Smit bracht spr. hulde vooral voor wat zij ten behoeve van de Spaamdam- sche bevolking heeft gedaan. Voorts heette de heer Meijers mevr. Degge- len welkom, wier echtgenoot door ziekte ver hinderd was. Spr. hoopte, dat zij haar man. als jong dokter zal bijstaan en wenschte den dokter beterschap toe, opdat hij spoedig weer zijn pas begonnen praktijk zal kunnen her vatten. Spreker feliciteert dokter Smit met zijn be noeming tot Directeur van den Gem Genees kundigen- en Gezondheidsdienst te Haarlem. Hii wenschte den dokter nog vele gelukkige jaren en twijfelde er niet aan of na 12 1/2 jaar zal m enook te Haarlem het werk van dokter Smit waardeeren en hem huldigen. Spr. hoort dan de Spaarndammers al zeggen: „En dat is nu onze dokter geweest!" Vervolgens sprak de burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur eenige woor den van waardeering en daarna de heer A. Biesheuvel namens de patiënten. Dokter Smit dankt de sprekers en de belang stellenden voor de wijze waarop hem hulde was gebracht Spreker had niet kunnen vermoeden, dat men zijn werk zóó op prijs stelde en gewaagde er van, hoe moeilijk het hem was, als jong medicus den ervaren dokter Nije, die reeds 28 jaren lief en leed met de Spaarndamsche be volking en haar omgeving had gedeeld, op te volgen. Spreker twijfelde er niet aan of ook hij had fouten gemaakt waarvoor hij nu gaarne ex cuus vroeg. Hij toonde zich verheugd met zijn promotie en tevens dankbaar dat. al gaat hij naar Haarlem, hij steeds in contact met Spaarndam kan blijven. Hierna werd aan de aanwezigen gelegenheid gegeven den scheidenden dokter en mevrouw Smit de hand te drukken. Het comité en de genoodigden bleven daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Dronken chauffeur rijdt fietser dood. Politie heeft den onverantwoordelijke opgesloten. Zaterdagavond omstreeks half twaalf had op den Benoordenhoutschenweg bij den Leid- sehestraatweg een aanrijding plaats tusschen een personenauto bestuurd door een inwoner van Rijnsburg en den 34-jarigen fietser C. J. uit de Hobbemastraat in Den Haag. Een te Wassenaar woonachtige geneesheer verleende de eerste hulp aan den fietser, die ernstig gewond door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis Zuidwal werd vervoerd, waar hij 's nachts is overleden. De fiets werd geheel vernield en van de auto werden de rechter koplamp en de voor ruit vernield. De politie heeft de auto in be. slag genomen en den bestuurder die onder invloed van sterken drank verkeerde, aan gehouden en in bewaring gesteld. JUBILEUMNUMMER VAN HET DRUKKERS WEEKBLAD. De Federatie der werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf. die 25 jaar bestaat, heeft het orgaan, „Drukkersweekblad" als een feestnummer laten verschijnen. Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Eco nomische Zaken heeft een voorwoord ge schreven. de voorzitter der federatie, de heer S. S. Korthuis heeft een kort overzicht ge schreven van het werk der federatie, de heer H. Knuttel directeur van het bondsbureau heeft een artikel aan de Grato gewijd, en van verschillende zijden, ook uit het buitenland, heeft het weekblad bijdragen ontvangen, die alle een speciale zijde van het vak en haar organisatie beschrijven. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING TOT 4 NOVEMBER 1934. Gewone stukken: Ned. Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Poelau Bras 2 Nov. tot 3.25 u.; mail via Mar seille m.s. Baloeran 1 Nov. tot 14.10 u,; mail via Napels 2 Nov. tot 19.10 u.; vliegdienst Am sterdamBandoeng 1 Nov. tot 3.25 u. Suriname mail via Bordeaux/Fort de France 30 Oct. tot 8.55 u.; mail via Amsterdiaim/Trini- dad 2 Nov. tot 3.25 u.; vliegdienst New-York/ Paramaribo 30 Oct. tot 10.10 u. Aruba, Curasao, Bonaire, zeepost en mail via Amsterdam 2 Nov. tot 3.25 u.; mail via Southampton 1 Nov. tot 8.55 u.; vliegdienst vanaf New York 2 Nov. tot 19.10 u. Vsreenigde Staten van Amerika en Mexico via Southampton 30/10 2/11 tot 8.55 u.; via Cherbourg 30/10 4- 2/11 tot 19.10 u. Canada via Southampton 1, 2 Nov. tot 8.55 u.; via Cherbourg 2 Nov. tot 19.10 u. Argentinië. Chili, Uruguay via Lissabon 30 Oct. tot 16.45 u. Brazilië via Lissabon 2 Nov. tot 16.45 u. Brazilië (alleen Pernambuco en Bahia via Lissabon 3 Nov. tot 16.45 u.; vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 2 Nov. tot 18.15 u.; vliegdienst MarseilleZuid Amerika 3 Nov. tot 2.15 u. China, Hongkong, Phliippynen, via Marseille 1 Nov. tot 10.40 u.; via Napels 2 Nov. tot 19.10 u.; vliegdienst AmsterdamBandoeng 1 Nov. tot 3.25 u. Japan. Mantsjoerije x Jehol, vla Siberië 29 10, 1 11 tot 18.15 u. Britsch Indië via Napels 2 Nov. tot 19.10 u.; vliegdienst AmsterdamBandoeng 1 Nov. tot 5'.25 u.; vliegdienst LondenSingapore 3 Nov. tot 2.15 u.è Irak (Mesopotamia) via Brindisi 30 Oct. tot 10.40 u.; via Istanbul 2 Nov. tot 3.25 u.; via Napels 2 Nov. tot 16.05 u.; via Istanbul 5 Nov. tot 2 u.; vliegdienst als Brits oh Indië. Ceylon via Marseille 1 Nov. bot 14.10 u.; via Napels 2 Nov. tot 19.10 u.; vliegdienst als Britsch Indië. Singapore via Marseille 1 Nov. tot 14.10 u.; vina Napels 2 Nov. tot 19.10 u.; vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam via Marseille 1 Nov. tot 12.30 u.; via Napels 2 Nov. tot 19.10 u.; vlieg dienst als Britsch Indië. Egypte via Marseille 1 Nov. tot 14.10 u.; via Napels 2 Nov. tot 19.10 u.; via Brindisi 3 Nov. tot 8.55 u.; via Piraeus 4 Nov. tot 22 u.; vlieg dienst als Britsch Indië. Oost Afrika, vliegdienst LondenKaap stad 1 Nov. tot 3.25 u. Zuid Afrikaansohe Unie, via Southampton 1 Nov. tot 16.45 u.; vliegdienst als Oost Afrika. Australië (Statenbond) via Napels 2 Nov. tot 19.10 u. Nieuw Zeeland via Southampton 1 Nov. tot 8.55 u.; via Napels 2 Nov. tot 19.10 u. Europeesche luchtdiensten. Algiers en Marokko alle werkdagen 2.15 u. Denemarken, alle werkadgen 3.25 u., 7.20 u., 15 uur. Duitschland Zuid, alle werkdagen 3.25 u., 7.25 u., 15 uur. Duitschland Noord-, Midden- en Oost, alle werkdagen 13.50 u., 15 uur. Frankrijk, alle werkdagen 2.15 u., 12.30 u., 15 uur. Griekenland alleen Donderdags 3.25 uur. Engeland, alle werkdagen 3.25 u., 9.25 u.. 12.30 u., 15 uur. Italië, alle werkdagen 7.25 u., 15 uur. Noorwegen en Zweden, alle werkdagen 3.25 u., 7.25 u., 15 uur. Oostenrijk, alle werkdagen 15 uur. Pelen, alle werkdagen 13.50 uur. Sovjet Reupblieken, alle werkdagen 13.50 u., 15 uur. Spanje, alle werkdagen 2.15 u., 19.10 uur. Zwitserland, alle werkdagen 21.15 u., 7.15 u.1 meldt: Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 734.9 m.M. te Haparanda. en voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Noordwes telijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Nog kans op enkele regenbuien. Koude nachten, over dag iets kouder. Uit het Buitenland KANS OP BUIEN; NACHTELIJKE AFKOELING. De depressiekern, die Zaterdag ten Oosten van IJsland was gelegen, heeft zich Oost waarts verplaatst en bevindt zich thans boven Lapland. Zij nam in diepte af. Dientengevolge werd bij Noorderwinden koude lucht over Finland aangevoerd, die zich ook verder Zuidwaarts uitbreiden. Daardoor is ook over Groot-Brittan je en ons land de temperatuur lager geworden. De daling van de termometer over IJsland en Duitschland moet eerder worden toege schreven aan nachtelijke uitstraling in het zich aldaar bevindende hoogedrukgebied. De depressie beheerscht op het oogenblik het weer over Noord-Europa nog geheel. Hier en daar waaien nog krachtige winden. Plaat selijk kwam nog zware regen voor. Over Centraal-Europa. Midden- en Zuid- Frankrijk is het weer rustig. De kans op buitjes blijft bij ruimende wind ten onzent nog bestaan. De afkoeling vooral des nachts te wachten Barometer Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Stan van gister 756 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 29 October: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur oö F. 49 F. 53 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 October. Bevallen 26 October: H. J. v. d. Dussenv. Heteren, z.; L. MeijerOverweel, z.; 27 Octo ber: C. Pus—v. Veggel, d. Overleden 26 October: J. Stilkenboom, 57 j„ Gasthuisvest; H. de Lugtde Nobel. 58 j., Vrouwehekstraat HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent ihans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meerI 1.75 Porcelein of Zilve.-vulling f 3. Goudvulling vanaff 9. Goudkroon vanaf f15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen TUI 9-12 tm >u 1-4 nor Zaterdag» van 9-12 aar AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7 - 9 aar. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING door Nederlandsch J (Adv. lngez. Med.) Dieven slaan een goeden slag in goudsmidswinkel. Vloer opengebroken. In een goudsmidswinkel in de Kinkerstraat te Amsterdam hebben inbrekers een goeden slag geslagen. Zij hebben de straatdeur, die toegang geeft tot het bovenhuis, opengeslo ten en toen het luik in den vloer achter de deur opgemaakt. Door deze opening lieten zij zich zakken en zijn onder den vloer verder gekropen. Vervolgens hebben zij een plank uit den vloer gebroken en kwamen toen in de keuken van het winkelhuis. Toen zij eenmaal in den goudsmidswinkel waren, hebben zij zich meester gemaakt van een 500-tal gouden ringen en een paar armbanden, gezamenlijk ter waarde van een paar duizend gulden. Ver moedelijk zijn zij langs denzelfden weg weer vertrokken. DE KONINGING BEZOEKT CULEMBORG. Zaterdagmiddag heeft de Koningin met klein gevolg een bezoek gebracht aan Culem. borg. Te omstreeks half vier arriveerde H.M. aan het station en werd daar verwelkomd door den burgemeester, den heer IJ. Keestra. Per auto ging de Koningin naar de stad en bracht een bezoek aan de tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door werk- loozen, georganiserd door de Commissie D van het plaatselijk Crisis Comité. Te half vijf vertrok de Koningin weer, waarna zij de werken tot verzwaringen ver betering van den Lekdijk, welk werk in werk verschaffing geschiedt, bezichtigde. MUZIEK. „ONDERLING GENOEGEN." Met onvermengde vreugde hebben we Za terdagavond kunnen luisteren naar de operet te van de hand van den musicus Joh. Brands. Directeur Jan Post had dit werk met blijk baar genoegen in studie genomen. Immers, de manier waarop de solopartijen zoowel als de koren waren ingestudeerd, was voor ons het overtuigend bewijs dat de leider der operette- vereeniging „Onderling Genoegen" ditmaal in 't bijzonder zijn zwaren arbeid heeft verricht onder omstandigheden die hem alleszins in 't voordeel waren. Hij heeft aan de zeer mooie, zangerige muziek (die uitstekend ligt voor de stem) blijkbaar vreugde beleefd, en op zijn leerlingen is die overgegaan. Men mocht nemen wie men wilde: de kleinste ka bouter of de voornaamste hoogwaardigheids- bekleeder, in eik vonden we het resultaat te rug van degelijke en animeerende studie. Wie heeft naar den zeer fijnen en gevoeligen zang van „Rosemarijntje" niet met volle aandacht geluisterd? 't Is waar. zij kende haar rol uit stekend. en was gedisponeerd. Maar zij werd ook puik ter zijde gestaan door het orkest onder Max van der Waag. En zoowel Bakker's intense viooltoon als de klankrijke cello van zijn collega Van der Ven gaven aan dit zeer zuivere zingen een mooi fond. En waar dit noodig bleek, ook een stevigen steun. Want lang niet altijd gemakkelijk is de intonatie voor den zang. Joh. Brands zoekt zijn kracht vóór alles in de kleur. En die bereikt hij veel al door harmonie-opvolgingen die voor 't oor van den minder geschoolde eerst wat onwen nig aandoen hoewel alle modulatie heel lo gisch is en dus voldoening schenkt. Maar ook de kracht der melodie is in deze muziek niet te onderschatten: daar zijn heel verrassende vondsten bij, en zij zijn vele. Ook de tekst (van de hand van den taaispecialist D. L Daalder) is zeer het aanhooren waard, 't Is in dit sprookjestooneel de gouden wondervogel, die -den naam heeft gegeven aan deze operet te. Wie den vogel aanraakt en niet geheel rein is. kan hem niet meer loslaten. De toover- spreuk daarbij luidt: Himp, hamp, houvast! Als titel voor het werk kan ik deze keuze niet zoo gelukkig noemen. Natuurlijk vervalt elk be zwaar voor wie 't frissche werk heeft gezien en gehoord. Behalve mej. Truus Blom, die zoo ïn-muzi kaal de rol van Rosemarijntje zong, zijn er nog velen te noemen, die men graag weer telkens op 't tooneel zag verschijnen. Door frisch en onbevangen spel verraste mej. N. Taneerman (de jonge houthakker). Van mej. T. Out (onmisbaar en niet te ver vangen in operette's waar een heks ons moet doen rillen en huiveren) behoef ik alleen den naam te noemen. De heel jonge kaboutertjes zag je duidelijk verbleeken, als ze op haar be zem door de lucht gierde. En dan heel die phalanx van voorname kabouters (de koning, de onderkoning. Droomeling. Wilwel) van wie ie er niet eentie kunt wegdenken of heel 't spel valt in duigen. En dank eens aan die voo'mame leden van het Oostersche Hof: de Kalif. de twee prachtig gegrimeerde hovelin aen (de heeren Carstensen. Look. Blom). Zi" den goochelaar en ziin dochter (de heer T. Klerk en mei. v. d. Stiilen). Of zie de prinses 'mei. Prinsen). Maar hier komen we reeds bü de leden van de afdeeling ..tooneel". En zeker mag ik dan niet vergeten Harsen's dienaar, wiers stil spel zeer de aandacht trok (N. Koedooder). Laat ik niet meer namen noe men. jnaar slechts vermelden dat de dragers daarvan een onmisbare schakel vormden In den keten die oris heel dezen avond gevan gen hield. Regie en aankleeding waren prima. Joh. Brands was niet zoo goed. of hii moest, na aflooo op 't podium komen. Dat hij tevre den was over deze uitvoering in al haar on- derdeelen, kan men begrijpen. Aan den heer J. Post bracht hii nadrukke lijk dank. Maar om geheel volledig te ziin zou men ook den man moeten noemen, die zoo knap zorgde voor de belichting, waarvan vooral het vlot gedanst ballet zoozeer de voordeelen oogstte, G. J. KALT. CONCERT DER H. O. V. Beethoven's Eerste Symphonie, Mahler's Kindertotenlieder en Les Préludes van Liszt: een niet lang en toch zeer heterogeen pro gramma. waarvan Mahler's werk reeds we gens zijn relatief zeldzame uitvoering op een H.O.V.-concert, het belangrijkste deel vorm de. Mahler componeerde de Kindertotenlieder tijdens zijn verblijf te Maiernigg aan het Wörther meer. waar hij ook zijn vijfde, zesde en zevende Symphonie schreef. Zij moeten dus in het tijdperk 1901—1905 ontstaan zijn. Mlen heeft vaak verondersteld dat. eigen droe ve ervaring Mahler tot het componeeren van Rückert's gedichten gebracht had: zóózeer is de navrante stemming er van in de muziek tot expressie gebracht. Die veronderstelling is niet juist. Maar een jaar later trof hem de slag, waarvan hij het leed had voorgevoeld: aan het gezin Mahler ontviel het vijfjarig dochtertje. De liederen zijn in den uiterst weemoedi gen toon geschreven, die in „Das Lied von der Erde" nog gesublimeerd schijnt.De instrumen- teering is uiterst sober; grove, uiterlijke ef fecten zijn overal vermeden. Zij openbaren ten volle Mahler's persoonlijke schrijfwijze, zelfs daar, waar in het tweede de chro matische voortschrijding der melodie aan Wagner's Tristan herinnert. De voordraoht der zangpartij vereischt een volkomen doorvoelen van de stemming en het vermogen om die gereserveerd maar toch aangrijpend weer te geven. Of de zanger Otto Couperus daarin geheel geslaagd is, meenen we te mogen betwijfelen. Wel hield hij zich vrij van effectjagerij, wat zeer prijzenswaar dig is. maar een warmer toon die den hoorder tot medebeleven dwingt, klonk slechts af en toe uit zijn zingen, dat in zuiver vocaal op zicht goede hoedanigheden toonde. De belangrijke orkestpartij sloot zich over het algemeen goed bij den zanger aan. Een bijzondere vermelding verdient de mooie uit voering der hoornpartij in het eerste lied. Van Beethoven's Eerste was de vertolking ditmaal over 't geheel beter dan 11. Dinsdag avond. Zij droeg nu minder het kenmerk van gejaagdheid, hoewel de tempo van eerste Al legro en Menuetto toch de gangbare over schreden. In het Menuetto dat met de sta tige Menuet wel den naam, maar niet het karakter gemeen heeft wordt het dan voor de naslaande instrumenten zeer moeilijk om mee te komen. De inleiding der Finale ver draagt sterkere dynamische contrasten. Liszt's symphonisch gedicht sloot zich. wat het poëtisch onderwerp betreft, zinrijk bij Mahler's liederen aan. Van de muzikale be handeling der stof kan men dit niet zeggen: tusschen de haast schuwe ingetogenheid van Mahler en de luidruchtigheid van Liszt be staat een enorme tegenstelling. Met da tal is ,Ees Préludes" een geniaal werk, dat zijn plaats op het wereldrepertoire nog immer be waart. Ook in dit stuk onderscheidde de solohoorn zich. Een verkeerde inzet van de clarinet veroorzaakte een oogenblik stocarnis, die echter spoedig weggeruimd was. Zanger en dirigent oogstten veel bijval. K. DE JONG. PRAACSCH KOOR. Het wereldbereizende en wereldberoemde koor der Praagsche onderwijzers heeft nu ook Haarlem met een bezoek vereerd. Zij zijn des namiddags in het Frans Halsmuseum ont vangen en men zal hun misschien daar of elders wel verteld hebben van het aantal en de kwaliteit der mannenkoren, die onze stad her bergt, en waarvan de werkende leden onge twijfeld alle zouden opgaan om van den zang der Tsjechen te genieten en te leeren Hoe anders is het geloopen! Een goede hon derd belangstellenden waren in de zaal; de vele honderden leden der mannenkoren schit terden op enkele na door afwezigheid. Was er aan de gemakkelijke voorwaarden, waarop zij het concert konden bezoeken te weinig al- gemeene bekendheid gegeven, of is het mee- rendeel onzer zangers zóó overtuigd van eigen superioriteit, dat het geen belangstelling bezit voor de prestaties van anderen, die hors con cours zijn? We hebben wel eens hooren ver luiden dat op tooneelgebied dit verschijnsel herhaaldelijk waar te nemen valt. De houding van het auditorium was in den beginne gereserveerd, zooals bijna altijd als de Nederlander tegenover onbekenden staat. Een beleefd applaus begroette zangers en dirigent. Maar aanstonds gewerd ons een verrassing: het koor zong uit het hoofd ons Wilhelmus in onze taal en het toonde die beter te kunnen uitspreken dan wij het Tsjechisch. Wie onzer zou het ondernemen den naam van het koor PSPU, een verkorting van een viertal nog on- uitsprekelijker woorden hardop te zeggen? Maar hun sympathieke daad brak het ijs, al was 't dan ook niet onmiddellijk, want daar dirigent en zangers na het eerste couplet van ons volkslied in de houding van actie bleven staan verwachtten we allen het tweede en pas toen we bemerkten dat het zingen daarvan niet in de bedoeling lag, kwam het applaus, nu getemperd door het oogenblik van weifeling, los. De dertien koornummers die nu volgden, toonden de groote virtuositeit en het prachtige materiaal van dit excellente koor. Het heeft tenoren die de hooge d en bassen die de con tra-A zonder moeite zingen, maar alle regis ters zijn even mooi bezet en het klankeven- wicht is in alle dynamische graden volkomen. Nooit overheerscht een enkele groep. De klankproductie was soms grandioos, zooais b.v. in de dubbelkorige „Hymne" van För- ster; andere malen bewonderde men de uiterst verfijnde zachte schakeeringen. Daar alle teksten in het Tsjechisch gezongen werden was het voor ons niet mogelijk de declamatie en expressie in bijzonderheden te volgen en moesten we ons met een totaalindruk van elk werk,, waarbij het programma een korte toe lichting gaf. vergenoegen. De inhoud der meeste werken was nogal zwaar op de hand. Aardige contrasten vielen in „De Rust houdt op", mooie pianissimo's in het „Montene- grijnsch Wiegelied", beide van Jos. Suk (den 2den violist van het oude Boheemsche strijk kwartet) te bewonderen. „Ostrava" van Kunc trof door heftigheid en moeilijkheid, „Marycka" Magdonova" van Janacek door dramatische contrasten. Zuiver muzikaal bekoorde mij het „Kerstwiegelied" van Novak van wien we vóór eenige jaren ook een zeer mooi strijk kwartet hoorden het meest. De tot slot ge zongen Tsjechische volksliederen wekten een vroolijker stemming dan het voorafgegane, waartoe ook het meesterlijk vertolkte „On weer" van Roeske behoorde. Dat het werk van onzen landgenoot een ongemeen warme hulde uitlokte, spreekt van zelf. En toen het koor aan het einde ons Wien Neerlandsch Bloed in het Tsjechisch had gezongen kende de opge togenheid van het auditorium geen grenzen en weerklonk een bijval, zooals men slechts zelden in onze concertzaal hoort. De overwin ning der Pragers was volkomen. K. DE JONG. MET „HAERLEM" NAAR ELSWOL'T. Het weer was dreigend. Regen was er ge weest en regen zou er naar alle waarschijn lijkheid weer komen en toch stonden tien over 2 een 40-tal dames en heeren onder de voor poort, Een dertig-tal was met de afgehuurde bus gekomen, de anderen met eigen wagen of te voet. Het ging weer in een breeden kring om het heerenhuis heen met den heer Uiter- mark als gids. Eerst de hoofdinrijlaan af, dan langs het gewezen rosarium waar een reus achtige aloë stond, verder langs de plaats der hajepreeken van Hemelvaartsdag en een ieder had het naar zijn zin, want we troffen het tusschen de buitjes door. Het onstuimige herfstweer had zelfs een 80-jarig heer en een 70-jarige dame niet weerhouden. Zoo ging het dan langs bergen en dalen, over rustieke brug jes, langs een getoomde kettingbrug over het z.g. Zwitsersche hoekje. Met verwondering keken sommigen naar het fophuisje d.i. een groot schilderij op hout, voorstellend een 18e eeuwsch boerenhuis met een rieten dak er over; er waren er zelfs, die er achter keken om te zien of het nu werkelijk gèèn huis was. De eene bezoeker verdiepte zich in de ge schiedenis van huis en buiten, de ander werd voortdurend geboeid door de verschillende herfsttinten, weer een ander had alle oog voor den aanleg, nog een ander keek naar de ver schillende zwammen op den grond en de afgerukte boomtakken. De Elswoutsche „Mont Blanc" was aller rust punt, allen bleven even op het brugje heel ver beneden staan om te kijken naar den bruisen den gletscherstroom. Toen het veertig-tal weer op het voorplein stond, was ieder voldaan over deze herfst- wandeling, luisterde naar het geestige speechje van den voorzitter, den heer J. L. Tadema en was hem en zijn trouwen secretaris den heer P. Dijkema dankbaar voor het bereide genot en de goede organisatie. Daarna ging het weer op huis aan nadat eerst in „Van Ouds het Raadhuis" een kopje thee gedronken was. BEROEPEN. Ds. A. P. Barendregt, predikant bij de Bap tisten-gemeente te Haarlem, is beroepen te 's-Gravenhage Oost. SCIIOOP-BALLET NOGMAALS NAAR HAARLEM. Naar aanleiding van het groote succes, dat de voorstelling van het Trudi Schoop-Ballet op Woensdag j.l. mocht behalen, zal op Vrijdag 2 November nog een afscheids-voorstelling te Haarlem worden gegeven, eveneens in den Stadsschouwburg.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2