UIT HET BUITENLAND ^SPIMN Füh rer en Leiter. Treedt Siam's koning af? GETUIGEN ^7 GEZOCHT^ Het verschil ontdekt! DE MAANDAG 29 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Besluiten van het Fransche radicaal-socialistische congres. Vertrouwensvotum voor Herriot. Oud-strijdersbetoo- ging te Brussel voor koning Leopold. Frankrijk. Radicaal soc. partij schenkt Herriot haar vertrouwen. Op den partijdag van de rad. socialisten te Nantes vatte de afgevaardigde Guernut het standpunt van den partijdag tegenover de grondwetsherziening in dien zin samen, dat de partij Herriot haar volle vertrouwen schenkt. Herriot, minister van .staat in het kabinet-Doumergue, kondigde aan dat er van rechtswege maatregelen ter ontwapening dei- politieke strijdorganisaties in voorbereiding zijn en dat het ook noodzakelijk is, de in Frankrijk wonende buitenlanders te ontwa penen. Bij het onderzoek van het recht tot Kamer ontbinding moet rekening worden gehouden met het program der in het voornemen lig gende grondwetshervorming, alsmede met de doeltreffendeheic der hervorming. Herriot drong er bij de deelnemers aan het congres op aan. zich niet tot politieke hartstochten* te laten meesieepen, wnt dit zou slechts tot on lusten kunnen leiden. De uiteenzetting van Herriot oogstte groo- ten bijval. Bij acclamatie werd hij als partij voorzitter herkozen. Vervolgens werd er over de motie inzake de algemeene politiek gestemd: zij werd. met slechts zes stemmen van den linkervleugel tegen, aangenomen. In de motie wordt gezegd, dat de partijdag wenscht, dat in eerste instantie naar een sa neering der economie zal worden gestreefd door het verminderen van de marge tusschen de productiekosten en de consumptieprijzen aoor bescherming der Fransche arbeidskrach ten tegen het binnendringen van buitenland- sche arbeidskrachten, door een verlaging van de rentevoet en de op het grondbezit, de in dustrie en «ten handel drukkende lasten. De partij is verder besloten, het parlementair regime te verdedigen en blijft de tradities, welke het staatsgezag in zich sluiten, trouw. De motie verlangt verder reorganisatie van den nationalen economischen raad en her vorming van het rechtswezen in den geest van een grooter onafhankelijkheid der rech ters. De rad.-soc. partij verklaart zich bereid tot medewerking aan elke grondwetsherziening, die de stabiliteit der regeering en een beter functionneeren der organen van den staat waarborgt, doch zij zal geen maatregelen dul den die een streven naar persoonlijke macht ten nadeele der republikeinsche vrijheden zouden bevorderen. De motie behelst ten slotte een betuiging van vertrouwen der partij in haar voorzitter en in de afgevaardigden, die opdracht krijgen voor het hierboven uiteengezette program, voor de ontwapening der strijdorganisaties en voor de krachtige verdediging der burgerlijke vrijheden en van den vrede op te komen. Bijeenroeping nationale ver gadering uitgesteld? Volgens geruchten in radicaal-socialistische partijkringen zou Hei$iot er bij minister-pre sident Doumergue op aan hebben gedrongen, voorloopig nog af te zien van ae bijeenroeping van de Nationale Vergadering te Versailles in verband met de voorgenomen grondwets herziening. Verscheidene ministers zouden voor dit uitstel zijn. Alleen Tardieu's houding was nog niet bekend. Britsch'Iradjë. Congrespartij besluit tot staking der ongehoorzaam heidsactie. Reuter meldt uit Bombay: De Indische congrespartij heeft zich uit gesproken voor staking van de burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne en het stellen van candidaten bij de komende parlements verkiezingen. In de desbetreffende motie van de dichteres Naidoe, welke door Gandhi was goedgekeurd, spreekt de congrespartij verder haar vertrouwen uit in de toepassing van ge- weldlooze methodes. Oostenrijk. Kroatisch emigrantenleider gearresteerd. Naar verluidt is te Weenen de Kroatische emigrantenleider Parcewitsj, die als schrijver te Weenen leeft, door de politie gearresteerd. Een officieele bevestiging is nog niet ont vangen. Beltfië. Oud-strijders huldigen koning Leopold. Ongeveer 25.000 oud-strijders zijn Zondag naar Brussel gekomen ter herdenking van den 20 sten verjaardag van den slag aan den IJzer. De herdenking bestond uit een défilé van oud-strijders en nationale verbonden, voor het Koninklijk Paleis te Brussel. Op de koninklijke tribune hadden plaats genomen Koning Leo pold III. Koningin Astrid, minister-president de Brocqueville e.a. In het défilé, dat ongeveer een uur duurde, werden vele vaandels o.a. die van den IJzer. die van 1830 en die van het leger van 1934 meegedragen. Tusschen de op- marcheerende oud-strijders reden auto's met invaliden, oud-strijders van den strijd aan den IJzer. Na afloop van het défilé hebben de voorzit ter van de Nationale Vereeniging van Oud strijders en van de Vriendenkring van Oud- Strijders aan den IJzer een rede uitgesproken, waarin zij de nagedachtenis van Koning Albert huldigden en een trouw aan het Belgische vor stenhuis betoonden. Koning Leopold III heeft tenslotte in een rede dank uitgesproken voor de hulde, uitge sproken in de nagedachtenis van zijn vader, Koning Albert, de veldheer van den IJzer en voor de bewijzen van aanhankelijkheid aan zijn moeder. Koningin Elisabeth en aan Ko ningin Astrid en hem persoonlijk. Hij deed een beroep op de eenheid van de natie en verklaarde dat het beste middel om de gruwelen van den oorlog te voorkomen is den oorlog te leeren. Daartoe is het noodig de eenheid te hand haven en te zorgen voor een verdedigingsappa raat, dat eerbied afdwingt. Prajadiphok in conflict met het parlement. ALFRED SCHIROKAUER OVERLEDEN. De Tel. verneemt uit Weenen: De bekende Duitsche romanschrijver en dichter Alfred Schirokauer, die voordat hij eenige maanden geleden zich te Weenen ging vestigen, als Duitsche emigrant te Amster dam leefde, overleed gisteren in een klein pension aan een ontsteking van het midden rif. Schirokauer heeft ongeveer twintig ro mans geschreven, die grooten bijval bij het publiek hebben gevonden. Na de gebeurtenis sen van den 30sten Januari 1933 is hij uit Duitschland geweken. (United Press). Koning Prajadiphok. De secretaris van den koning van Siam heeft Zaterdag medegedeeld, dat koning Prajadiphok de regeering te Bangkok in ken nis heeft gesteld van zijn voornemen af te treden. Dit besluit zou, naar men meent, zijn ge nomen na een conflict tusschen den koning en het parlement over de prerogatieven van de kroon. Uit Singapore wordt gemeld, dat in Siam een strenge censuur is ingesteld in verband met den moeilijken en onzekeren toestand. Het leger zou gesplitst zijn in voor- en tegen standers van den koning Naar verluidt, zouden pogingen in. het werk worden gesteld om den koning van zijn be sluit terug te brengen, doch tot nog toe zou- men hierin niet zijn geslaagd. De mogelijk heid bestaat, dat men een jeugdig lid der ko ninklijke familie op de troon zal brengen en een regentschapsraad zal benoemen. Doch het meest waarschijnlijk wordt geacht, dat in Siam de republiek zal worden uitgeroepen. DUITSCH COMMUNISTISCH SCHRIJVER IN ITALIë GEARRESTEERD. Dezer dagen is te Rome gearresteerd de Duitsche communistische schrijver Peter Mar tin Lampei. Hij zou in het bezit zijn van eel valschen pas ten name van Mueller. Waar schijnlijk zal hij uitgezet worden. Verscherping van den toestand in Mexico. Vrees voor botsingen. De strijd tegen de RK. Kerk in Mexico neemt, met den dag scherper vormen aan. De .Excelsior" meldt uit Culiacan in den staat- Sinaloa, dat de gouverneur daar alle gods dienstoefeningen heeft verboden en den ste delijken autoriteiten opdracht heeft gegeven, de kerken te sluiten. Ook uit Acapulco zijn be richten ontvangen, over een volledig verbod van alle Godsdienstoefeningen. In Mexico- City is men zoover nog niet gegaan. Desniet temin verdrongen zich Zaterdag duizenden geloovigen uit alle lagen der bevolking met hun kinderen bij de kathedralen, om den doop en andere sacremenien te laten bedienen, daar men ook in de hoofdstad een sluiten van alle kerken niet onmogelijk acht. Zondag zou door de regeeringspartij en de arbeidersbonden een massa-demonstratie voor socialistisch onderwijs worden gehouden, waar aan naar schatting 150.000 personen zullen deelnemen. Men vreest voor botsingen, daar van de Katholieke groepen der bevolking een tegendemonstratie wordt verwacht. Poincaré's politiek testament. „Tegen mijn wil het hoogste ambt aanvaard" De .Matin" publiceert het politieke testa ment van Poincaré. Dit document, dat da teert van 1 Juli 1916, is in donkere dagen van den wereldoorlog aan het Fransche blad toe vertrouwd, met de machtiging het na zijn dood te publiceeren. „Ik weet niet", zoo schrijft Poincaré, of ik het einde van de vreeselijke ramp, welke de wereld heeft getroffen, zal beleven. Ik zal misschien bij een bezoek aan het front ge troffen worden door een Duitsche granaat. Overal sta ik bloot aan het gevaar, in han den te vallen van een handlanger van den vijand, een verrader of een krankzinnige. „Wanneer ik op deze wijze zou verdwijnen nog vóór de oorlog voorbij is, smeek ik, dat Frankrijk zich door dit incident niet in ver warring zal laten brengen. De dood van één man beteekent zoo weinig in een tijd, dat zooveel helden hun bloed voor hun land geven. „Ik kan echter den dood in het aangezicht zien met hetzelfde bewustzijn, mijn plicht ge daan te hebben". „De heer Clemenceau heeft beweerd, dat het mij ten aanzi-en van Italië aan gematigd heid heeft ontbroken. Maar destijds" heeft hij dat gezegd noch gedacht, en niemand in par lement of pers dacht er aan. de gematigdheid van mijn houding en taal te bestrijden". Verder komt o.a. in het testament de vol gende passage voor: ..Ik heb slechts tegen mijn wil het hoogste ambt aanvaard. Ik wist. dat het geen werkelijke macht beteekende en dat het, onder de fictie van niet-verantwoor- delijkheid wegens de grondwet, een ernstige moreele verantwoordelijkheid medebracht. (Tel.) De Fransche luchtrace. Einde 1935 of begin 1936. De Fransche minister voor de luchtvaart.. Denain verklaarde tegenover de pers, dat de groote internationale luchtwedstrijd, die on der Franche leiding zal worden gehouden, tegen het einde van 1935 of in het begin van 1936 zal plaats vindne. Het staat echter nog niet vast of de route ParijsRangoon ge kozen zal worden. BANDIETEN ONTVOFRDEN 220 SCHOOL KINDEREN. Bandieten hebben te Kaolimen een school overvallen en 220 kinderen ontvoerd, aldus een Reuterbericht uit Moekden. Regeeringstroepen zijn er in geslaagd 135 leerlingen te bevrijdenen een aantal andere kinderen behoorende tot arme boerengezin nen. is daarop door de bandieten eveneens vrijgelaten. Een tiental kinderen van rijke landeige naars is echter door de bandieten als gijze laars achter gehouden. Eeniee der vrijgelaten kinderen hebben aan de autoriteiten een goede beschrijving gege ven van de schuilplaats der bandieten, doch de troeoen aarzelen zich daarheen te bege ven. uit vrees, dat de jeugdige gevangenen hiervan nadeel zullen ondervinden. Neen! Hef is weliswaar maar een Aspirin-fablefje, maar het geniet een groote repu tatie. De geheele wereld heeft sedert 35 jaar zijn werkzaamheid bij hoofd- en kiespijn, rheumatiek en ver koudheid erkend. Deze vrij willige erkenning gedurende zulk een reeks van jaren ver krijg! men slechts door da den. In tegenstelling tot veel namaak voldoet Aspirin aan de verwachtingen, het helpt. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN BERLIJN, October '34. (Van onzen correspondent) Dr. Leij, de man der P.O. met den officieelen titel „leider van den staf der opperste leiding van de politieke organisatie van het Duitsche arbeidsfront" zegt in zijn laatste beschikking, dat de aanduiding „Der Führer" (D groot, F groot) voor Nationaal-Socialisten altoos een onaantastbaar begrip was. De Führer der N.S.D A.P. is nu de Führer van heel het Duit sche Volk en daarmee is dit begrip staats- en wereldpolitiek ondubbelzinnig en voor alle tijden vastgesteld. Daarom bepaalt hij voor de opperste leiding der P.O., dat geen politiek leider (Duitsch ..Leiter") onverschillig in welke functie hij werkzaam is in de partij of in een der aangesloten organisaties, het woord „Führer" voor zich meer mag gebruiken, ook niet in verbinding met een ander woord. Hij verordent voor het Arbeidsfront, dat voor zijn persoon de aanduiding „Führer" van het Duitsche Arbeidsfront niet meer gebruikt mag worden. Zijn diensttitel is van nu af eenvoudig „Stabsleiter der P.O." (Adv. Inyez. Med.) Dr. LEY. Een huldiging in deemoed En de heele Duitsche pers, die heelemaal nog niet op deze gedachte kwam, or het misschien wel in ge pas ten eerbied de hoogere instanties overliet, jubelt in vetten druk: „het begrip „Führer" einmalig!" eenig voor nu en alle eeuwigheid. Het zal ongetwijfeld doorwerken in alle krin gen, waar men iets te doen heeft met een führer-baantje en de Frernden-Führer, de gids, zal onmiddellijk naar een meer bescheiden titel hebben om te zien. Ook de hooge confrères van Dr. Leij zullen niet achter kunnen blijven. Onmogelijk! Hij is hun allen vóór geweest en blijkbaar wisten zij voor de bewuste verordening nog niets van zijn kostelijken inval. De bladen ontvangen alle berichten, welke niet tot de rubrieken „nieuws" en „onderhoudend allerlei" behoo- ren, van de verschillende afdeelingen van rijks- en partijbestuur en .drukken deze woord getrouw en volledig af. Zoo deelt in dezelfde kolommen, waarboven de vetgedrukte, veror dening staat, dat het begrip „Führer einmalig" is, de chef der rijkskanselarij, Dr. Lammers, mee, dat hij als Führer van den Rijksbond van Duitsche Bestuursacademies, op een feest- vergadering van dezen bond sprak over „de Staatsleiding in het Derde Rijk". Er waagt zich geen dagbladredacteur aan' een correctie. Deze „Führer" van gisteren en „Leiter" van vandaag zei, dat Adolf Hitler er van had afgezien het Duitsche volk een nieuwe grondwet te geven, gebaseerd op de beginselen der nationaal-socialistische idee. Bij het bezit nemen der macht heeft de golf der N.S. ver heffing het heele Duitsche Volk omvat en de nieuwe staatsidee zoo doorgezet. De verschil lende momenten der nationaal-socialistische wetgeving toonden de quaestie der staats leiding in den loop der tijden allengs in helder der licht. Op de Rijksdagverkiezing van 5 Maart 1933 volgde 24 Maart de z.g. volmachts- wet, die voor goed een einde maakte aan de machtspositie van den Rijksdag. De grondwet van Weimar achtte Dr. Lammers voor den nieuwen staat onmogelijk. Zij had feitelijk al haar kracht verloren, op het oogenblik, toen de Rijksdag bij acclamatie de rijksreforme-wet aannam en daarmee belangrijke bestanddeelen buiten werking zette. Ofschoon, zoo beweerde deze staatssecretaris, chef der rijkskanselarij en leider der bestuurs-academies er voor Duitschland formeel geen grondwet bestaat, leeft het toch door rechtsnormen het na tionaal socialistisch richtsnoer in grond- wettelijken rechtstoestand! waarin het leven der natie zich voltrekt. De wet van 1 Augus tus 1934 over het staatshoofd van het Duit sche Rijk heeft deze ontwikkeling der wets- en rechtsquaesties afgesloten! Van eenige quaestie mag geen sprake meer zijn. Adolf Hitler is levenslang rijkspresident en rijkskanselier. Het eene ambt is niet van het andere te scheiden. Ook de verantwoordelijk heid tegenover den Rijksdag is daarmee „wet telijk" opgeheven, want het hoofd van een Staat kan immers tegenover een parlement niet verantwoordelijk zijn. Welnu!Waar blijft de opponent, die zich hier niet schaak mat gezet voelt! Ten slotte kwam Dr. Lammers op het ver schil, dat hij had ontdekt tusschen de woor den „führen" en „leiten". Ach! dat deze ont dekking hem niet eerder den kostelijken inval gebracht had. Hij had zijn confrère die vlieg zoo heerlijk kunnen afvangen „Führen" be teekent: voeren, leiden en ook besturen. „Lei ten" beteekent eenvoudig: leiden, voeren, meer niet. Wij nemen nu, volgens zijn intentie, het woord „Führer", dat de Führer der Duitsche Bestuursacademies in het slot zijner rede ge bruikte, in de beteekenis van „bestuurder", een nieuwigheid, die ongetwijfeld in eerbied haar oorsprong vindt. Hij zeide „de Führer en rijks kanselier bestuurt führt heden den Staat, terwijl het vroeger heette: hij leidt leitet de staatszaken". Ook de ministers zijn niet, meer den Rijksdag verantwoordelijk, doch slechts den „Führer". H. L. Bisschop Meiser opnieuw in functie? Een bespreking te Berlijn. Bisschop Meiser, omtrent wiens arrestatie geruchten hebben geloopen. is naar Berlijn vertrokken om een onderhoud te hebben met leden der regeering. Men verzekert, naar Reuter verneemt, dat invloedrijke figuren in de Beiersche regeering gunstig gestemd zijn ten aanzien van Meiser's herstel in zijn bis schoppelijke bediening. Gemeenteraad wil verbod van machines. Bevreesd voor vermeerdering der werkloosheid. De gemeenteraad van Tegelen heeft be sloten een adhaesie-betuiging aan de re geering te zenden in verband met het request van 78 sigarenfabrikanten die aandrongen op een verbod van machines in de sigaren- ndustrie. Voor Tegelen immers zou het ge bruikmaken van z.g.n. compleetmachines een aanmerkelijke vermeerdering van het aantal werklooze sigarenmakers beteekenen. DUITSCH STOOMSCHIP VASTGELOOPEN EN WEER VLOT. Het Duitsche stoomschip „Industrie 12", dat op weg van Antwerpen naar Duitschland, Za terdag op den Oosthavendam te Hansweert was geloopen en was blijven vastzitten, is Zondagmorgen met behulp van sleepbooten weer vlot gekomen. De boot had geen lekkage opgeloopen. '"Zij heeft Zondag dan ook haar reis voortgezet. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Piet draaide zijn bezem eens in den emmer om en wees op den eersten den beste, dien hij een eind verder zag staan. De zeeman liep op zijn maat toe en snauwde: „Waar bemoei jij je toch altijd mee, hè? Heb jij hier de orders uit te deelen?" En hij wees op Piet, De ander was ook niet om een antwoord verlegen. „Loop rond, waar heb je het nu weer over? Jij verbeeldt je altijd maar, dat ik je dwars wil zitten en dat jong daarvertel me liever eerst eens waar dat zoo op eens vandaan komt!" En hij maakte van zijn handen een verrekijker ora Piet beter te kunfien zien, DINSDAG 30 OCTOBER. HILVERSUM 301.5 M. 8.Avro. Tijdsein Avro-klok. 8.01 Gra- mofoonmuziek. 9.Ochtendconcert door het ensemble Rentmeester. 10.Tijdsein Avro- klok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Muziek ter nabetrachting. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.— Kook- en bakpraatje dor mevr. R. Lot geringHillebrand. „Zelfgebakken taarten". 11.30 Piano-recital door Egbert Veen. 12. Tijdsein Avro-klok. 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, met tus- schenspel. 2.— Orgelconcert door Frans Has selaar. 3.Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.— Rustpoos voor het ver zorgen van den zender. 4.15 Gramofoonmuziek 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel 5.Verhalen vor kleinere kinderen door mevr Ant van Dijk 5.30 VPRO. Bijbelver, tellingen van Ds. B. J. Aris. 6. Avro. Gramo foonmuziek. 6.15 Dajos Bela en zijn orkest. 7.Kamermuziek door Lener Ostrijkkwartet 7.30 Engelsche les voor beginners dor Fred Fry. 2e les. 8.— Tijdsein AVRO-klok. 8.01 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias 8.05 Z. E. Minister Mr. H. P. Marchant spreekt over de „Cite universitaire de Paris". 8.15 Gramofoonmuziek. 9.Radio-tooneel. Cyclus ..Groote Romans uit de wereldliteratuur". II. Camera Obscura" van Hilde brand „Nico- laas Beets). „De Familie Kegge", hoorspel in een bedrijf van Cor Hermus. Spelleiding Kommer Kleijn. Waarin wij kennis maken met de familie Kegge. 9.35 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Solisten Getrhe Weijnschenk Hogenbirk, sopraan, Henk Viskil, tenor. 10.15 Yehudi Menhuhin speelt viool. 10.30 Het om roeporkest O.I.V. Nico Treep. 11.— Nieuwsbe richten van Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met Bodega „Windsor House" Rotterdam. Leo Star met zijn zingend Weensch Orkest. 12. Tijdsein Avro-klok en Sluiting. HUIZEN 1876 M. 8.— KRO. Morgenconcert. 10Gramofon- muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.— gramofoonmuziek.. 11.30 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1— Gramofoonmuziek. 1.15 De KRO-Boys o.l.v Piet Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonmuziek. 2._ Vrouwen uurtje. 3.Modecursus door mevr. H. CuppensGeurs. 4.— Verzorging zender. 4.15 Het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 5.— Gramofoonmuziek.. 5.15 Het KRO-Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 6. Gramofonmuziek. 6.10 Strauss-operette-programma door het K.R.O. orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 6.40 Esperanto- cursus door P. Heilker. 7.— Politieberichten. 7.15 „Allerheiligen", „Allerzielen" door Dr. J. Teulings. 7.45 Piano-recital door Theja Schwartz. 8.— Vaz Dias. 8.05 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 8.45 Gramofoon muziek. Bel ons opwij draaien. 10.— de de K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 10.30 Vaz Dias. 10.35 De KRO-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer. 11,Gramofonmuziek. 12.— Sluting.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6