Het jubileum van de H.B.S.A. Artikel 289 strafrecht ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 29 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD' 9 FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 23) De president: „Hoe lang was u op zijn kamer?" Van Ostens: „Ongeveer een kwartier". De president: „U was overstuur bij het verlaten van het logement, is 't niet?" Van Ostens: „Ja. Dat was niet te verwonderen. De beta ling der rekeningen had ik al dikwyls uitge steld. Langer rekken was onmogelijk gewor den. Ik heb dan ook gehuild." De president: „Wat deed u, nadat u weer op straat ge komen was?" Van Ostens: „Ik liep een tijd om, heb op een bank in een park zitten huilen an ben tenslotte naar het station geloopen. Ik was ongeveer 11 uur 's morgens aangekomen en ging met den trein van vier uur twee naar 's Torenbosch terug". Hierna vangen de verhooren aan van de deskundigen. Allereerst professor doctor B. Schneiderbusch, hoogleeraar te Selburg en J. P. Poogstra, apotheker aldaar Zij leggen verklaringen af omtrent de ver giftiging, geheel overeenkomstig het door hen jiitgebrachte rapport. De verdediger: „Acht u elke andere doodsoorzaak dan blaauwzuurvergiftiging uitgesloten?" ProfSchneiderbusch „Absoluut". De verdediger: „Acht u de geconstateerde hoeveelheid blauwzuur voldoende om den dood zoo plot seling te doen intreden? Prof: Schneiderbusch: ,De pillen uit het gevonden doosje bevat ten gemiddeld plusminus 100 milligram per stuk. Aannemende dus, dat hij slechts een pil heeft ingenomen, zoo was deze hoeveelheid m.i. ruimschoots voldoende den dood vrijwel onmiddellijk te doen intreden. J3ovendien is het zeer wel mogelijk dat hij volgens de- gebruiksaanwijzing 2 a 3 pillen heeft ingeno men. Bij verschillende organische vergiften kan het voorkomen, dat slechts het niet geresor- beerde gedeelte van het vergift wordt terug gevonden en dat het geresorbeerde deel, dat den dood kan hebben veroorzaakt, in het lichaam door den overgang in andere verbin dingen niet meer aantoonbaar is. De in het lijk gevonden hoeveelheid acht ik niet vol doende om een onmiddellijken dood te veroor zaken, maar een belist antwoord daarop is niet te geven, omdat het is voorgekomen dat iemand bij toediening van een kleinere hoe veelheid overleed." Hierna worden gehoord de Politiedeskun dige Borgheze en twee schriftkundigen. Bij wijze van uitzondering waren deze drie het met elkaar eens en kwamen tot de conclusie, dat de woorden Johannes Anthonius Ver- zeumen waren uitgewischt en vervangen door Jan Willem van Ostens. Aan de hand van verschillende, sterk ver- groote foto's werden de verschilpunten met het origineele schrift van den erflater aan getoond. Evenwel kon geen van hen punten van over eenstemming aanwijzen tusschen de nieuw geplaatste woorden en het schrift van den verdachte. De president: „Was de kleur van de lak, welke in de wo ning van verdachte'werd aangetroffen, in het ultra-violette licht precies dezelfde als van die, waarmede de origineele lakstempels waren opgeplakt?" Borgheze „Volkomen gelijk. Dat wil zeggen, nadat van het gevonden stukje een stempel was ge maakt. De Rechter-Commissaris, de Officier en Commissaris Frankenhof hebben dit mede geconstateerd." De president: „Moest het gevonden stukje op zichzelf dan niet dezelfde kleur vertponen?" Borgheze: „Neen. het verbrandingsproces speelt bij de kleurherkenning een groote rol". De verdediger: .Acht u het uitgesloten, dat er nog meer laksoorten zijn. die dezelfde tint in het ultra violette licht vertoonen?" Borgheze: „Neen. dat niet. Een stempel van een an dere pijp lak van dezelfde fabriek en kwali teit zal natuurlijk dezelfde kleur vertoor.en. Maar het is wel typeerend, dat de stempels, die met het gevonden stukje lak vervaardigd zijn juist dezelfde kleur hebben als de lak, die bij de vervalsching werd gebruikt." De verdediger: „Die opmerking had u achterwege kunnen laten. Daarnaar werd niet gevraagd." Op verzoek van den president gaf Borgheze vervolgens nog een technische verklaring omtrent de wijze, waarop het sluitet'.ket op het doosje was geplakt. De origineele etiket ten waren gegomd met een soort arabische gom. Het weder dichtplakken, na losweeking. was geschied met een witte kleefstof, van eenzelfde samenstelling als Gluton. Dezelfde kleefstof werd ook aangetroffen op de en- velopperanden van het testament. Als laatste deskundige voor de pe.uze werd, tenslotte dr. Revalo gehoord, directeur-ge- neesheer van de Psychiatrische Neurologi sche Kliniek te Elkendam, die met dr. Pieters van Ostens geneeskundig onderzocht, toen deze blijken van gekrenkte geestvermogens gaf. Dr. Revalo had den verdachte in observatie van 1 tot 22 Augustus en onderzocht dienst toestand door middel van proeven en vra gen. De conclusie, waartoe deze deskundige kwam, was deze, dat van Ostens lijdende was aan krankzinnigheid, dus een ziekelijke sto ring zijner geestvermogens. Bij den verdachte toch constateerde men hysterische droom toestanden, hij delireerde, had waandenk beelden en hallucinaties. De president: „U zegt overtuigd te zijn van hallucinaties van het gehoor en gezicht. Op welke gron den is u daarvan overtuigd?" Dr. Revallo: „Omdat de hallucinaties gepaard gingen met angst." De president: „Van Ostens had dus volgens u inderdaad hallucinaties?" Dr. Revalo: „Dat staat voor mij vast". De president: „Op welken grond?" Dr. Revalo: „Op grond van de getuigenverklaringen van zijn verplegers en bewakers, tegen wie hij zeide, z'n vrouw en kinderen te hooren. Als ik die verklaringen niet mag aannemen, dan mag ik eigenlijk niets meer aannemen." De President: „Maar het is hier toch een zeer bijzonder geval". Dr. Revalo: „Zeer zeker!" De President: ,.Ik mag. merk ik uit uwe verklaringen, al zeer weinig ais vaststaand aannemen." Dr. Revalo; „Ja, dat is zoo in dit geval." De president: „Kunnen hallucinaties worden gesimu leerd?" Dr. Revalo: ..Soms heb ik er aan getwijfeld, maar soms beslist niet. Angst bijvoorbeeld is heel moeilijk te simuleeren; de gelaatsuitdruk king van van Osten was ook menigmaal van dien aard, dat niet aan voorwending behoefde te worden gedacht Alle tooneelspelers van beroep zouden een dergelijke gelaatsuitdruk king kunnen vormen. Wanneer men in een patient een combinatie van symptomen vindt die ook in andere gevallen zijn geconstateerd en men zich dus beroepen kan op de ervaring dan is het aannemelijk dat de hallucinaties echt zijn en niet gesimuleerd.' De president: „Alle door van Ostens medegedeelde bij zonderheden kunnen dus zijn gegeven in hys- terischen droomtoestand?" Dr. Revalo: „Ja!" De president: „Maar als hij die bijzonderheden eenige malen herhaalt?? Dr. Revalo: „Dan is dat voor mij nog geen zekerheid van re waarheid." Rechter (Mr. Palsterberg) „Hebt u ook na kunnen gaan of de toestand van van Osten als bestond vóór den een en dertigsten Juli?" Dr. Revalo: Hij kan zijn ingetreden door een hevige emotie, d.w.z. de hysterische delirie, waarvan hij de verschijnselen vertoonde, toen hij den eersten avond in de cel doorbracht". De verdediger: „Was van Ostens in den toestand van iemand, die men tijdens een verhoor, hem af genomen, kon laten zeggen wat men wilde?" Dr. Revalo: „Zeker is het, dat de man zeer suggestiebei .(Wordt vervolgd.). STADSNIEUWS. o. a. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Gedenkplaat in de hall geplaatst. Een druk bezochte receptie en geslaagde feestavond. Op de receptie. Van links naar rechts de heeren: J. H. Mulder, Ir. M. Voorzanger, J. Kal en Mr. A. Bruch. De receptie. Te drie uur begon een druk bezochte re ceptie. Vele oud-leeraren en oud-leerlingen (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 30 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur Onthulling van een gedenk plaat. Zaterdagmiddag waren vele belangstellen den vereenigd in de hall van de jubileerende' H.B.S. A. Daar waren, behalve de leeraren dei- school en leden der Jubileumcommissie, leden van de commissie van toezicht op het M. O., ■directeuren en rectoren van scholen voor M.O. en Voorber. H.O. alhier en hoofden van zus- terinrichtingen te Amsterdam, aanwezig de vier wethouders de heeren A. G. Boes, W. van Liemt, W. Roodenburg en Mr. J. Gerritsz, de gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra 'de burgemeester was verhinderd), eenige leden van den Gemeenteraad en de heeren F. H. Smit en C. ten Boom. onderscheidenlijk voor zitter van de Haarl. Handelsvereeniging en van de Chr. Middenstandsvereeniging. Namens de Jubileumcommissie heette de heer J. Kal de aanwezigen welkom, inzonder heid de vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur en daarvan in 't bijzonder den heer Boes, die zich bereid verklaard had een ge denkplaat te onthullen en voor de gemeente te aanvaarden. De directeur der school, Ir. M. Voorzanger hield vervolgens een korte toespraak. „Ik heet u allen welkom", aldus spr. onge veer., „in Ons Eigen Huis. Wij vertrouwen, dat het ons gelukt is, aan dit huis een eigen spheer te geven, zooals men die aanvoelt in elke wo ning. waarin eenig geestelijk leven heerscht Dit ons feest zal zijn beteekenis ontleenen aan vele mooie, goede en opgewekte herinnerin gen en wij hebben gemeend, dat het goed zou zijn in dit gebouw een teeken te plaatsen, dat gericht is op deze feestdagen, een teeken dat plotseling voor den geest kan brengen wat aan het vervagen was, een teeken waarmee wii iets overdragen aan volgende generaties Wij hebben dit. teeken den vorm gegeven van een éénvoudige gedenkplaat, bij het aan- ^cjfidü^eh waarvan de leerlingen van tegen woordig, later, als oud-leerlingen, menige her innering aan de school en aan deze dager moeen ophalen". De heer A. O. Boes. wethouder van onder wijs. onthulde hierna op verzoek van den di recteur de bronzen gedenkplaat, waarop het voldode te lezen staat: „H.B.S. A 19091934. Leerlingen, oud-leer- linven, directeur, leeraren, oud-leeraren en bedienend personeel aan het gemeentebestuur van Haarlem aangeboden ter gelegenheid var. het 25-iarig bestaan der sc-hool". De heer Boes aanvaardde namens het ge meentebestuur de gedenkplaat met groote vreugde en dankbaarheid. Zij zal tot in lengte van dagen, zoo zeide sur., getuigen van de goede verstandhouding tusschen directeur en leeraren en het gemeentebestuur. Zij zal ook herinneren aan het goede inzicht van het gemeentebestuur van vóór 25 jaren, dat het besluit van. deze school te stichten en spr. meende dat dit het oogenblik was om een woord van bijzondere dankbaarheid en hulde te spreken vonr he* l-rachti? Initiatief in de- zan van den fceeomiiifen wethouder van on- derwüs. Mr. J. H. Thiel. De heer Boes dankte allen die aan de tot standkoming der herinneringSDlaat hadder medegewerkt en eindigde met den wensch: „nog lang besta de Haariemsche H.B.S. A!" kwamen hun opwachting maken. Ook de oud- burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogeland en Mr. A. Bruch kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Er waren ook vele bloemstukken. FEESTAVOND IN DEN STADSSCHOUWBURG Revue: „Niet zoo somber!" „Niet zoo somber" heette de revue, die op gevoerd werd, en: Niet zoo somber was de leuze, waaronder deze heele feestavond gevierd werd. Want er heerschte van het begin af een vlotte, vroolijke stemming, die verhoogd werd door het smakelijke menu, dat op het tooneel aan de zaal werd voorgezet. De Stadsschouwburg was vrijwel tot het laatste plaatsje bezet, toen de heer B. G. Kernkamp een der oprichters van de oude Handelsschool'vereeniging zijn feestrede be gon. Hij zei nog dezelfde liefde en idealen voor de school te gevoelen als vroeger. Een dank bare hulde bracht spr. aan de figuur van den oud-directeur de heer Borgman voor alles wat deze gedaan heeft. Dankbaar ook herdacht hij de medewerkers van den directeur, de leera ren, voor hun voorbeeld. Spr wilde slechts en kele namen noemen en wel die van den heer Mulder, die in 1909 op de bres stond, en van R. Borggreve en G. Smits, eereleden. Met ap plaus werd hierop gereageerd, evenals op het noemen van den naam van den heer Bouwman die nog „niets veranderd is". Spr. citeerde en kele passages uit de artikelen in het Gedenk boek van de hand van ir. Voorzanger en van den tegenwoordigen voorzitter van de Ver- eeniging. Een weemoedige noot is voor spr. het niet-meer-zijn van de oude Haariemsche Han delschool Vereeniging. Daardoor is een hiaat ontstaan tusschen de oudste oud-leerlingen en de leerling. Wanneer dit hiaat dezen avond overbrugd wordt, zal dat in het belang zijn van leerlingen en school. Namens de oud-leer lingen wenschte spr. den heer Voorzanger ge luk met het 25-jarig bestaan van de school. Het schoolgebouw is vernieuwd, maar toch is de eenvoudige grootheid van de school ge bleven. Spr. eindigde met den wensch, dat het werk zal worden voortgezet tot heil van school en maatschappij. Na deze rede werd onder leiding van den componist het clublied der H. H. V. ten ge- hoore gebracht, dat staande werd aangehoord. En toen was het woord aan den conferencier, die het cabaret inleidde, dat verzorgd werd door oud-leerlingen. Hij zorgde voor een aar dige conference, waarin hij o.a. op grappige wijze de theorie en praktijk tegenover elkaar stelde in het voorbeeld van een jongmensch, dat de Handelschool afgeloopen heeft en op kantoor komt, En voorts.betoogde hij, dat een beter woord voor leeraar zou zijn: kennisspuit! Het cabaret was zeer geslaagd en droeg een beschaafd karakter. Men had gezorgd voor oude Fransche liedjes bij de luit, er was een grappig intermezzo van iemand, die het liedje Le joii tambour aanschouwelijk voorstelde, een vlotte stepdance werd uitgevoerd, een Neder- landsch schoolliedje (het Gangetje). een Duitsch minneliedje en een Engelsch studen tenliedje kwamen over het voetlicht en een solodanseres verleende haar gewaardeerde medewerking. De uitvoerenden hadden met deze nummers, die in een aangename caba retsfeer werden afgewerkt, veel succes. Daar dit cabaret veel tijd in beslag nam was het al laat voor begonnen werd aan: „Niet zoe. somber'een handelsschoolrevue in 10 ta- fereelen, vervaardigd, door den oud-leeraar aan de school, de heer J. W. Wichers. De in houd hiervan komt in het kort hierop neer. dat een oud-leerling een bezoek aan Haar lem brengt en door Kronos. de god van den Tijd. en Mercurius. die van den Handel, wordt rondgeleid. Op deze wijze is de schrijver in de gelegenheid geweest allerlei tafereelen en toe standen van vroeger voor het voetlicht te brengen, die door de aanwezige oud-leerlin gen op bijzonder hoogen prijs gesteld werden, getuige het soms uitbundige gelach en geklap. Er was alle reden toe. Want niet alleen wa ren de tafereelen met zorg gekozen, ook de tekst was uitmuntend verzorgd en de liederen, op de wijze van zeer inslaande, bekende melo dieën gezongen, sloegen eveneens bijzonder in. De regie, gevoerd door den schrijver, had alle aandacht besteed aan een vlot verloop van de revue, terwijl duidelijk werd gesproken en ver dienstelijk werd geacteerd. Zonder aan de overige spelers tekort te willen doen, mogen we de aandacht vestigen op de hoofdrol, den oud-leerling, die een voortreffelijke stem heeft en die zich ongedwongen op het tooneel bewoog. Voeg hierbij de keurig verzorgde dé cors, verzorgd door P. de Jongh en H. Hurk- mans. welke decors vrijwel alle een „open doekje" kregen de voorzijde, de binnen plaats en de hal van de Handelsschool en de Groote Markt, waarbij echt klokkenspel, door A. de Vita op de gramofoon vastgelegd, ten gehoore werd gebracht en de vlotte dansen, Van links naar rechts: de heeren A. G. Boes, Ir. M. Voorzanger en J. Kal bij de gedenk plaat. De heer Hajo Vis, een der oudere oud-leerlingen, legt een krans op het graf van Dr. A. Borgman, den eersten directeur der H. B. S. A, die nu 25 jaar bestaat. ontworpen en ingestudeerd door mej. Selma Chapon, leerares M. O. Lich. Opv. Er werd ge schaterd om de imitatie van een der leeraren „precies!" hoorden wij in onze buurt zeg gen Aardige voorvallen uit vervlogen ja ren zijn in herinnering teruggeroepen. Een aardige vondst was bijv. de schoolagenda, waaruit de verschillende vakken kwamen, voor gesteld door dansende meisjes. Deze revue was een volledig en verdiend succes. Aan het slot werd om den schrijver geroe pen, die echter, met het oog op het late uur, niet ten tooneele wilde verschijnen. Het middernachtelijk uur was reeds ver streken, toen de aanwezigen in gereedstaande autobussen naar de Gem. Concertzaal ge bracht werden, waar een bal onder leiding van de gebr. Martin den feestavond of feest- nacht besloot. Kranslegging op het graf van Dr. A. Borgman. Zondagmiddag te drie uur is op de Algemee- ne Begraafplaats aan de Kleverlaan een krans gelegd op het graf van den eersten directeur van de H.B.S. A. wijlen Dr. A. Borgman, die 23 April 1924 is overleden. Namens de oud-leerlingen en -leeraren sprak een der ouderen onder hen, de heer Hajo Vis. Hij herdacht den directeur als leider der school en vooral als leider der jeugd, die hij leidde omdat hij van de jeugd hield. Voor zijn leerlingen gaf Dr. Borgman zich geheel. Hij was een ruim mensch en door zijn ruimte gaf hij ook ruimte in zijn school en aan de school sfeer. Belangrijker dan zijn encyclopedische ken nis, was zijn universeele wijsheid en juist dat was het wat hem voor de leerlingen meer deed zijn, dan slechts een directeur van de school. Als een symbool van de band die altijd zal bestaan tusschen hem en de oud-leerlingen, die Dr. Borgman hebben gekend, legde de heer Vis een krans op het graf. Een der oud-leeraren, de heer G. Smits, legde daarna eveneens een krans neer. De voorzitter van de jubileumcommissie, de heer J. Kal, zei dat hij ofschoon hij Dr. Borg man nooit heeft gekend, de grootste achting voor hem koesterde, daar hem uit gesprekken is gebleken, welk een genegenheid de oud leerlingen hun vroegeren directeur toedragen. Zoo'n mensch is voor ons allen een voorbeeld en zijn daden een bewijs dat het werk der leeraren van groote beteekenis kan zijn. Van vier uur af hielden de oud-leerlingen in Lion d'Or een reünie, waar weer vele kennis makingen werden hernieuwd en die een echt gezellig karakter droeg. De Rommelpot in een nieuwen vorm. Het orgaan der leerlingen der H.B.S.-A., De Rommelpot, is tegelijk met het jubileum der school in een nieuwen vorm verschenen. In het inleidend artikel worden grootsche plan nen voor de toekomst voorspeld en dit num mer geeft daarvan reeds voldoende blijk. Wij troffen er tal van aardige bijdragen aan, die vooral voor hen die met het leven van de H.B.S.-A, langer of korter zijn verbon den, van veel waarde zijn. O.a. was er een brief van een oud-leerling in afgedrukt, die uit Amerika zijn gelukwenschen in het Engelsch had ingezonden. Er staan foto's in dit nummer van wijlen Dr. A. Borgman, en den heer E. A. W. Pauw, een foto van den oud-leeraar, den heer G. Smits en van den jubilaris zelfhet gebouw der H.B.S., zooals het nu is aan de Zijlvest, hoek Raaks. Toren Groote Kerk verlicht. De toren van de Bavokerk op de Groote Markt is Zaterdag- en Zondagavond door schijnwerpers verlicht geweest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der HJ3.S. A. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Door het bestuur van de IJsclub Wervers- hoof i.N.H.) afd. van den IJsbond Holland's Noorderkwartier, is de heer A. J. Me Ij er Ink uitgenoodigd een voordracht met lichtbeelden te houden over hulp bij ijsongevallen. Deze voordracht heeft plaats op Dinsdag 30 Octo ber. NATIONALE INZAMELING NED. BIJBEL GENOOTSCHAP De collecte voor de groote tekorten van het Bijbelgenootschap, door de afdeeling Haarlem de vorige week gehouden, in de stad en om geving van Bloemendaal, Heemstede, Benne- broek, Zandvoort en Spaarndam heeft op gebracht de belangrijke som van f 89675, waarvan het comité met dankbaarheid kennis geeft. Bovendien bleek, dat men aan verschillende adressen door afwezigheid niet in de gelegen heid was geweest om een gave te offeren. Na giften zullen door alle predikantsvrouwen die een comité van aanbeveling vormden, alsnog gaarne in ontvangst genomen en aoorgezon- den worden. AGENDA Heden: MAANDAG 29 OCTOBER Haarl. Veiling N.V. Alg. vergad. van aan deelhouders, Kleine Houtweg 16. 6 uur. Luxor Sound Theater: „Rotnchild. Doorloo- pende voorstelling van 7 uur 's avonds af. Rembrandt Theater: Flying down to Rio. Tooneel: Pat Miller. 7 en 9.15 uur. Palace: Anny en Anny Tooneel: Russische fantasie-dansen. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 105 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7