Franken bakt Tarvo Brood! FRANKEN'S Op stap. Het Beimfdjkste 52e Jaargang No. 15752 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 30 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEEEBOOM UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50 -, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 175.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 October. Bijgeloof Het droevig einde van den Panderjager, na een korte maar opwindende loopbaan, heeft een ware opleving gebracht in het bijgeloof, dat ons allen min of nieer pleegt eigen te zijn. „Er rustte een noodlot op het toestel", heeft zelfs de secretaris van het Studiecomité, in zijn officiëele capaciteit, verklaard. En tien duizenden anderen hebben dat vóór en na hem gezegd. Ik vind er een reden in tot extra waardeering van den moed van Asjes en Geysendorffer. de twee piloten, die blijkbaar koppig de noodlots-idée genegeerd hebben en ondanks al hun pech hardnekkig zijn blijven voorttobben met het duivelsche apparaat. In zijn eigen ondergang heeft het hen en hun nieuwen marconist, Pronk, tenslotte, als door een wonder gespaard. Er moge veel slechts te zeggen zijn van de nagedachtenis van den Pander jagererkend dient te worden dat hij bij zijn vele avonturen wel illusies maar nooit menschen vernietigd heeft. Zijn loopbaan en zijn droevig einde herin neren aan die van het eenmaal zoo trotsche schip de P. C. Hooft, dat ook voor het ongeluk geschapen scheen en tenslotte niet in éen brand, maar in een serie branden zijn dood vond. En de zeelui kunnen heusch nog wel meer vertellen van schepen waarop een fatum rustte. De historie van den strijd tusschen den mensch en de zee bevat er ware romans van. Waarom zou de luchtvaart daarvan ge speend blijven? Het beperkt zich trouwens niet tot zee- en luchtvaartuigen. Ook sommige auto's schijnen voor het ongeluk te worden geboren. Ergens midden in de massa-fabri- cage van meneer Ford of meneer Chrysler, van de General Motors of van meneer Citroën ontstaat zoo'n product, waarop de Zwarte Kunst haar euvel oog heeft doen vallen. Het slipt, rijdt tegen boomen, torpedeert fietsende juffrouwen, wordt door zijn eigenaar spoedig geadverteerd en verhandeld als zijnde in Pri ma Staat en als hebbende Slechts Tienduizend Kilometer*geloopen, Te Koop Wegens Bijzon dere Omstandigheden, Tegen Spotprijs..*, en den volgenden dag rijdt de nieuwe eigenaar er vlot een wetering mee in en wordt op het nippertje gered. Zelfs zegt men dat er zulke fietsen bestaan. Zij komen uit een gerenommeerde fabriek, er is niets Japansch aan, maar de banden sprin gen. de cranks breken, de kogellagers loopen in elkaar en als de voorvork het begeeft en de eigenaar in het ziekenhuis ligt is hij voor goed een bijgeloovig man. Zit er tenslotte iets in dat bijgeloof? Als wij ons van de verkeersmiddelen afwenden, en de rubriek Onroerende Goederen in be schouwing nemen, rijzen nog veel meer mys teries. Waarom willen sommige „panden" het als winkels absoluut niet doen, zonder dat er ook maar de geringste verklaring voor is te vinden? Zoo'n winkel prijkt midden in een straat die vol goedbeklante affaires zit alleen die éene wil niet. Jan en Piet zijn er ai in gefailleerd. Willem komt. Hij kent geen bijgeloof. Hij lacht het weg. Hij is de soort man die onder ladders door loopt, op Vrijdag den dertiende een meisje ten huwelijk vraagt, en zich een zwarte kat aan schaft. Het geroddel van de buren en kennis sen over zijn noodlottig perceel beantwoordt hij met luid gelach. Maar weldra verstomt daten binnen twee jaar moet hij zich via een surséance en "n paniekerige liquidatie het veege lijf redden, met verlies van al z'n spaar duitjes Wat zit er in die dingen? We weten het niet. Er zijn, zegt men, zelfs woonhuizen waarop het noodlot rust. Er zijn, zeggen de boeren, stukken land waarop het gewas niet gedijen wil. Er zijn Er is meer tusschen hemel en aarde dan wij weten, zooals een Engelsch spreekwoord nuch- terlijk opmerkt, en wie zal het ontkennen? Toch blijf ik, ondanks de romantische beko ring van die noodlots-these, nog maar steeds liever gelooven dat het de eigenaars zelf zijn, die aan al die dingen hun noodlots-bestem- ming geven door hun achterdocht, hun twij fel, hun vrees, hun gezakt zelfvertrouwen, misschien onderbewust, maar dat zich dan toch uit in fouten, tekortkomingen, blunders, zoodra eenmaal de eerste (toevallige) tegen slag er geweest is. Kunnen we ook van den Panderjager niet aannemen, dat die botsing met dien tractor een fout is geweestgevolg van onvoldoen de voorzorgsmaatregelen, en meer niet? Ik ben niet van plan om, als ik binnenkort een nieuwe fiets gekocht heb en er éénmaal mee geslipt ben, er verder een heele reeks onge lukken mee te beleven. Eigenlijk kunnen we ons dat bijgeloof hoe gezellig fictief ook, in de nuchtere practijk van deze harde wereld niet veroorloven. R. P. Aangespoelde lijken geïdentificeerd. De bemanning der vergane „Charles José". NORDERNEY, 30 Oct. Ongeveer veertien dagen geleden spoelden op Norderney en op Juist bij Hilgenriesersiel de lijken van ver dronken zeelieden aan. Uit het politie-onder- zoek is thans gebleken, dat het de lijken wa ren van de bemanning van het op 4 October nabij de Nederlandsche kust tijdens een he- vigen storm gezonken Belgische stoomschip „Charles José". De kapitein, tevens eigenaar, van het schip, die indertijd als eenig overle vende door het Duitsche stoomschip „Hilgen- fels" werd gered, vertoeft nog te Norderney en bevestigde het resultaat van het politie onderzoek. Van de bemanning van de „Char les José" worden thans nog slechts de eerste machinist en een matroos vermist. Het echte Tarvo Brood! Gebakken in de model-fabrieken van Franken, van Tarvo-meel, gemaakt van het beste Zeeuwsche graanlederen dag versch, in den perkamenten zak met den Tarvo-boer't Lekkerste brood dat U zich denken kuntGezond, ver sterkend, lichtverteerbaar! 11 "cent! Broodfabrieken. Groote Houtstraat 4 Telefoon 10137 Kruisweg 55 - Telefoon 10424 Wagenweg 144 Telefoon 11469 Houtplein 2a Telefoon 13311 Santpoorterstraat 60 Telefoon 11603 Bloemcndaalschestraatwcg 265 tOverveen) Tel. 23416 K. Kleverlaan 32 (Blocmendaal) Tel. 22090 Binnenweg 209 (Heemstede) Tel. 28973 J. v Goyenstr. 22 (Heemstede) Tel. 28355. (Adv. Ingez. Med.) Salomo's goudmijn terug gevonden? In ons vorige nummer publiceerden wij mededeelingen van dr. W. G. N. van der Sleen, onder bovenstaanden titel, over een goudmijn die men in de Padangsche Boven landen (Sumatra) ontdekt heeft en in exploitatie wil brengen. Wij hebben deze mededeelingen op naam van dr. van der Sleen gedaan, dus ook die omtrent de exploi tatie-mogelijkheden van de mijn, en laten ze geheel voor zijn rekening. Dit artikel be wijst dus geenszins dat wij het raadzaam achten tot geldbelegging in de bewuste onder neming over te gaan. Wij kunnen het voor en tegen daarvan op grond van de verstrekte gegevens niet voldoende beoordeelen. Hoofdred. H. D. Het Plan-Van Tilburg. Bij het Nationaal Crisiscomité. Indertijd deelden wij mede, dat het Crisis- Comité te Leiden in 1933 een commissie be noemd heeft om middellen te beramen tot be strijding der werkloosheid. Voorzitter was Dr. M. R. J. Brinkgreve, leden waren mevrouw J. C. Rijnbachvan Gelder, Ir. P. Fehmers, N. C. F. van Ginkel, Mr. Dr. P. G. Knibbe, Dr. Ir. C. Kooy en Mr. F. J. J. Trapman Als advi seurs traden op Prof Dr. Tinbergen en Prof. Dr. Verrijn Stuart. Deze commissie heeft in een thans in druk verschenen rapport een plan tot werkloos heidsbestrijding opgemaakt, dat. naar zij zelf constateert. groote overeenkomst vertoont met het plan van Tilburg, in 1932 in Haar lem's Dagblad gepubliceerd. De commissie zegt. dat zij het ten zeerste zou toejuichen, indien naast het Leidsche plan ook (elders) een proef werd genomen met het plan van Tilburg, waardoor men tot leerzame vergelij kingen zou kunnen komen. De commissie heeft haar rapport thans in handen gesteld van het Nationaal Crisis Co mité te 's-Gravenhage. Nog steeds inbrekers op het pad. Nu weer in de Gierstraat. In ons vorig nummer heeft men kunnen lezen, dat de door de politie gearresteerde in breker bekend heeft, zich aan vijftien dief stallen te hebben schudig gemaakt. Maar hier mee zijn nog niet alle inbrekers achter slot en grendel gezet. Dit ondervond Maandag avond een bewoner van de Gierstraat. Toen hij met zijn huisgenooten tusschen half ze ven en kwart voor acht uit was, heeft iemand zich vermoedelijk met behulp van een val- schen sleutel toegang tot zijn perceel ver schaft. De ongewenschte bezoeker heeft in de slaapkamer een bureau opengebroken en daar uit een geldkistje weggenomen. Daarin zaten twee spaarbankboekjes, een portemonnaie met vermoedelijk f 125 en een gouden horloge ketting. Uit een portemonnaie in de keuken wordt f 2.50 vermist. Voorts ontvreemdde hij nog een zwarte portemonnaie. doch die be vatte slechts een oud Fransch geldstuk en een oud dubbeltje van 1828. De politie tracht nu ook <iezen inbreker op te sporen. Jones en Waller Donderdag morgen reeds terug? Melrose nadert Melbourne. Cathcart Jones en Waller zijn gisteravond om 8 uur te Allahabad aangekomen, waar zij den nacht zullen doorbrengen om vanmorgen in één ruk naar Bagdad terug te vliegen. Zij hopen in den nacht van Woensdag op Donder dag te Mildenhall te kunnen terugkeeren. De overigen. Melrose is te Newcastle Waters, halfweg Port DarwinCharleville, aangekomen. De Deensche luitenant Hansen is te Port Darwin aangekomen en wil met het opgaan van de zon naar Charleville vertrekken Hewitt en Kay, de Nieuw-Zeelanders, hebben hun Dragon bij de landing te Clancurry be schadigd en moeten onderdeelen afwachten, die uit Brisbane moeten worden aangevoerd. Wright en Polando worden nog steeds te Calcutta opgehouden en het wordt onwaar schijnlijk. dat zij nog zullen trachten Mel bourne binnen den voorgeschreven uitersten termijn van 16 dagen te bereiken. De beide Stodarts zijn hedenmorgen om 115 A.T. met hun Airspeed Courier te Melbourne gearriveerd als zesden in de luchtrace Londen- Melbourne. Shaw verblijft op het oogenblik te Boeshir. Davies en Hill zijn te Chypre. Brook is te Athene. Gefantaseerde werkelijkheid. De landing van de Uiver te Albury. De bekende schrijvende piloot van de K. L. M., de heer A. Viruly, heeft Maandagavond te Rotterdam een lezing gehouden over het on derwerp: Parmentier en de Nederlandsche luchtvaart. Hij wees aan het slot van zijn lezing op de merkwaardige coïncidentie, dat de drie eerst aankomenden. Scott, Parmen tier en Turner, op zulk een wondere wijze te maken hebben gehad met een noodverlich ting van een geïmproviseerd vliegveld als op de renbaan te Albury. Jaren geleden is Scott op een der kleine Soenda-eilanden gedaald met de hulp van de autolampen van een Indi- schen bestuursambtenaar, die hem op die wijze de renbaan heeft gewezen. Mogelijk heeft Turner dit geweten en toen hij is opge treden als adviseur van den regisseur, die de film „Nachtvlucht" heeft gemaakt, heeft hij dit avontuur gebruikt om een spannende scène in te lasschen. Vermoedelijk heeft de inwoner van Albury, die met het plan kwam de renbaan met autolampen te verlichten, deze film gezien. Daardoor ontging Roscoe Turner de tweede prijs, maar en dat is het belangrijkste onze Hollandsche vlie gers konden een prachtige landing maken. Het hoeveelste al? Weer een spoorwegongeluk in Frankrijk. PARIJS, 30 October (Reuter). Gisteravond is bij St. Froy een vrachtauto op een overweg door een personentrein aangereden. Tenge volge van de botsing ontspoorde de trein, waardoor de locomotief den eersten volgwagen Indrukte. Drie personen werden gedood en vier gewond, waarvan drie ernstig. De machi nist vluchtte van de machine en verdween. Sedert dien heeft men niets meer van hem ver nomen. Ook de chauffeur van de auto waar door het ongeluk is veroorzaakt is spoorloos verdwenen. 9.976.500 werkloozen in de Ver. Staten Nog steeds toenemend aantal. WASHINGTON 30 Oct. (V.D.) Volgens de voorloopige cijfers bedroeg het aantal werkloozen in de Ver. Staten in de maand September 9.976.500 of 300.000 meer dan in September 1933. f Sinds Januari j.l. is een 50-jarige Fransche vrouw bezig, op pantof fels van Moskou naar Parijs te loopen. Zij rekent erop, in Januari a.s. te Parijs te zijn). U zult misschien daadlij k verklaren: Hier is niets verwonderlijks aan, Daar velen uit Rusland, reeds jaren Vóór haar, op den loop zijn gegaan. Toch is het wel waard te vermelden, Al schuilt ook veel waarheid daarin, Men hoorde, zoo ooit, toch maar zelden Van zulk een pantoffelheldin. Want zelfs in de diepste malaise En weinig bezorgd om gemak. Beweegt zich de echte Francaise Toch meest op een hoogere hak. Maar wat ik in hoofdzaak wou zeggen En waar het hier feitlijk om gaat. Dit is, dat valt niet te weerleggen, Sportief een bijzondere daad. Daar trippelt dat moedige vrouwtje Van Moskou alleen naar Parijs, Zij kan blijkbaar tegen een douwtje, Dat feit eischt geen nader bewijs. Zij ging niet op stap met fanfares, Zoo dierbaar aan 't sportheldendom, Zij doet het voor d'aardigheid maar 'es, Als was 't maar een stadsblokje om. Zij loopt nu al maanden en maanden, Zij is nu al driekwart op dreef En 't eerste bericht dienaangaande Is. wat ik hier bovenaan schreef. Zij zal in den opzet niet falen. Waaraan zij haar wilskrachten gaf, Wat anderen nooit zouden halen, Doet zij op haar sloffen wel af. P GASUS. Venters en verordening. „Haarlem moet voor de Haarlemmers zijn." Over het ventverbod en de nieuwe politie verordening op het venten sprak Maandag avond de heer J. L. de Vries, in gebouw Cae- cilia. voor de Haarlemsche Markt- en Straat- koopliedenvereenigi'ng „Door Eendracht Sterk". Volgens den heer De Vries moest het onge oorloofd zijn dat personen die een of meer zaken bezitten of pensioen genieten, ook nog door straatverkoop den venters concurrentie aandoen. De regeling ..schoenmaker blijf bij je leest", m.a.w. dat iedere venter alleen dat mag verkoopen wat hij heeft verkocht, kan spreker niet altijd aanvaarden. Ook moest een einde gemaakt worden aan den toestand dat personen nu buiten Haarlem (en buitenlanders in ieder geval) de Haar lemsche venters kunnen benadeelen. Een misverstand is 't voorts dat steuntrek- kenden ook nog mogen venten. Zandvoort is een goed voorbeeld: daar is voor de inwoners gezorgd. Maar 't is niet in den haak dat Zandvoorters wel in Haarlem mogen venten. Met Bloemendaal en andere plaatsen is 't hetzelfde. Daarom hebben ook de Haarlemmers om saneering moeten vragen, daar de toestand volgens den heer De Vries onhoudbaar is. Spr. wenschte de ventverordening, zooals die nu is voorgesteld en waarbij alleen zij vergunning krijgen die minstens 18 jaar zijn, ruimer te zien toegepast, door de leeftijds grens te verlagen. De kosten van de vergunning (die tusschen 7 en 15 November zal intreden) bedragen een gulden voor een half jaar. De vergunninghouders zullen nummers in bruikleen krijgen tegen f 0.45 vergoeding. De heer De Vries zei dat de Haarlemsche autoriteiten na lang gedraald te hebben nu spoedig beschermende maatregelen moeten nemen, eer het te laat zal zijn. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen waarin bij B. en W wordt aan gedrongen op een regeling zooals de vereeni- ging destijds heeft voorgesteld, en waarbij alleen aan bona fide handelaars vergunning wordt gegeven en de handel verder wordt vrijgelaten. In het berggebied van Asturië hebben dezer dagen Spaansche opstandelingen opnieuw getracht een revolutionnaire beweging te organiseeren. De regeerings- troepen bleven echter meester van het terrein. Een aantal gevangenen wordt weggevoerd. Pleidooien van MacDonald, Baldwin en Sir John Simon voor de nationale regeering. pag. 4 De Hongaarsche minister-president Goemboes gaat met Schussehnigg en Mussolini confe- reeren. pag. 4 Dr. Schaeht heeft in een groote rede zijn fi- nancieele politiek uiteengezet. pag. 4 De strijd om het wereld hoogterecord voor vliegtuigen. pag. 6 Een landgenoot vertelt van zijn ervaringen bij de jongste Japansche typhoonramp. pag. 4 Minister Marchant verdedigt zijn spelling. pag >2 Te Leiden is gisteren het driehonderdjarig be staan van het Rcmonstrantsch Seminarium herdacht. pag- 3 Nabij Bedum is een tractor met aanhangwa gen in het Boterdiep gereden. De twee in zittenden kwamen om het leven. pag. 3 Ontslag aan de huwende onderwijzeres? pag. 3 Het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland pag. 1 Het internationaal damtournooi te IJmuiden. pag 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Bijgeloof. pag. 1 Bekende Haarlemmers: Jhr. mr. dr. Röell. pag. 3 Mr. Elias: Menschen en dingen uit mijn buurt. Het buurtcafé. pag. 3 Mr. E. Elias: Dood water. pag. 2 Nasleep van het Nieuw- koopsche drama. Schadevergoeding door de rechtbank toegekend. Zooals men zich zal herinneren werd de 18-jarige Van der W. te Nieuwkoop door een schot hagel getroffen uit een karabijn, opge steld door den gepensionneerd majoor der Rijksveldwacht T. om het stroopen in zijn vischwater tegen te gaan, met het gevolg dat van der W. blind werd geschoten. T. is hiervoor tot 8 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. In een civiele procedure, welke te dezer zake tegen T. voor de Haagsche rechtbank is inge steld, heeft deze T. thans veroordeeld aan van der W. een schadevergoeding ie betalen van 10.0(10 en hem tevens in de kosten der pro cedure veroordeeld. BEGIN VAN BRAND. Van Zonilag op Maandagnacht te omstreeks 12 uur, ontstond een begin van brand in een houten schuurtje van den veehouder K. aan de Prinsenlaan te Heemstede, doordat onder een aldaar str.and waschfornuis werd ge stookt en vermoedelijk eenige vonden met de wanden van het schuurtje in aanraking zijn gekomen. Het geavl werd echter tijdig ontdekt en met eenige emmers water werd de brand ge- bluscht, zoodat de brandweer niet behoefde gewaarschuwd te worden. Op het erf van dien veehouder was veel brandbaar mate riaal en hooi aanwezig. Door het snel optreden van den veehouder is erger voorkc/nen. Het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland. Zal twaalf dagen duren. 30 October (V.D.) Naar we ver nemen zal het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland in verband met het huwelijk van prins George en prinses Marina twaalf a veertien dagen duren. De prinses zal logee- ren bij haar nicht de gravin van Athlone. Schatgraverij wordt financiëele strop. De expeditie van Cocoseiland. NEW-YORK, 30 Oct (V.D.) Uit Puncta Arenas wordt gemeld, dat de wegens onbe voegd schatgraven op het Cocoseiland door de reeeering van Costa Rica gearresteerde Brit-sche schatgravers weer in vrijheid zijn gesteld. De gearresteerden konden nl. bewij zen. dat ze door de initiatiefnemers niet er van op de hoogte waren gesteld dat het Co- coseiltnd cviel in het rijk van de republiek van Costa Rica. Hef voortijdig einde van de ex peditie beteekent natuurlijk voor de de?lne- mers een ernstige financieele schadepost. Verscheidene schatgravers hebben al hun spaarpenningen verloren, die zij voor de expe ditie beschikbaar hadden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1