Engeland-ltalië November. 39.50 59.50 H. KOSTER 79.50 Roosevelt laat 3.000.000.000 boomen planten. Hei Bdm@$i$ksie 52e Jaargang No. 15753 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 31 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13662 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerjj: 16122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 36810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 31 October. Het Feest der H. B. S.-A. Het zilveren jubileum van de H. B. S.-A wordt in vreugde gevierd, ondanks de tijds omstandigheden. En met reden. In de vijf entwintig jaren van haar bestaan is de Han delsschool een van die pijlers van het Haar- lemsche onderwijs geworden, waarop ook zijn groote reputatie in den lande rust. De ont wikkeling van de Handelsschool, eerst onder leiding van dr. Borgman, later van dr. S. Elzinga, daarna van Ir. Voorzanger, is een succes geworden. Er heerscht een goede geest tusschen leeraren en leerlingen, er wordt hard gewerkt en in de sfeer van deze instel ling staat dat levende schoon onzichtbare monument van dankbare en goede herinne ringen, opgericht door de oud-leerlingen, dat de waarde van een goede school het best ken merkt. Velen van die oud-leerlingen hebben door hun komst ter feestviering, en door hun warme belangstelling, daarvan getuigd. Den huidigen leider der school, Ir. Voor zanger, zal dit feest tot een groote voldoening zijn. Het is geen formeele gelegenheids-hulde, die hem is gebracht. Hij heeft zich in Haar lem de reputatie verworven van een uitste kend directeur en docent, en van een man van groote fijngevoeligheid en begrip van de kin derziel, een paedagoog in den besten zin des woords. „De directeur is een voortreffelijk leidsman en van de weinige keeren dat er voorkwamen mag men zeggen, dat men zich kan koesteren aan de warmte die door elke wrijving ontstaat", heeft een woordvoerder der leeraren gezegd. Typeerend voor Ir. Voor- Zanger's werk is wel zijn eigen verklaring: „ALs men er statistieken van kon maken zou blijken hoe de grafieken van strafwerk en huiswerk-klachten op verheugende wijze een daling vertoonen". En het is geen verslapping in den schooltucht, maar juiste, tactvolle lei ding die dit bereikt heeft. De Handelsschool is niet alleen steeds ge lukkig in haar leiders, maar ook in haar leeraren geweest. Meermalen heb ik leeraren hooren getuigen hoe gaarne en met hoeveel toewijding zij daar werkten: meermalen heb ik ook dergelijke uitlatingen van oud-leer lingen gehoord. Het is dan ook begrijpelijk dat de jubileum commissie, die een groote hoeveelheid werk heeft verzet, met zooveel enthousiasme haar taak heeft vervuld en zoo groote medewerking heeft mogen ondervinden. De reeks feestelijk heden is uitstekend geslaagd: zelfs de fakkel optocht van Dinsdagavond, geteisterd door de liefelijkheden van ons Octobersch klimaat, bleek een succes en bracht vreugde in een triesten herfstavond. Wij wenschen de H.B.S.-A en vooral haar leider en leeraren van harte geluk met dit jubileum en hopen het beste voor de toekomst der school. Waaraan wij, gezien het stevige fundament, de uitstekende resultaten, daarop gebouwd, en de groote reputatie die de school zich heeft verworven, niet kunnen twijfelen. R. P. De Keer D. F. W. van Rees. t .Voorzitter van de Mandatencommissie van den Volkenbond. 1 (Van onzen Haagschen correspondent). In Zwitserland is onze landgenoot de heer D. F. W. van Rees die al eenigen tijd onge steld was, op 71-jarigen leeftijd overleden. De heer Van Rees kon op een mooie ambte lijke Indische loopbaan terugzien, die be kroond werd met het vice-presidentschap van den Raad. van Indië. Nadat hij in 1914 als zoodanig was gepen- sionneerd, heeft hij reeds vrij kort na het tot stand komen van den Volkenbond, zijn groote kennis, werkkracht en hoogstaand plichtsge voel aan een zeer belangrijk onderdeel van den Volkenbondsarbeid gewijd. S.edert 1921 was hij namelijk onder-voor zitter van de Permanente Mandatencommis sie eh in dit orgaan legde hij groote activiteit aan den dag. Een belangrijke publicatie van zijn hand verscheen in 19271928, nl. een alom geroemd werk over: „Les mandats internationaux". Vaz Dias meldt hierover nog: Tengevolge van zijn ziekte kon de heer van Rees reeds geruimen tijd niet meer deelnemen aan de werkzaamheden van de Mandaten- commissie en was hij ook niet aanwezig op de vergadering, die juist thans te Genève bijeen komt, en die hedenmorgen werd geopend met de herdenking van den overleden vice-voor- zitter. De overledene werd op 11 Maart 1863 te Soerabaja geboren. Hij bezocht het Willem III Gymnasium te Batavia en vervolgens de H.B.S. in Den Haag. Na afloop van zijn H.B.S.-tijd bezocht hij het Indologisch Instituut en deed in 1882 examen als Indisch ambtenaar. Na zijn uitzending doorliep hij verschillende rangen in Nederlandsch-Indischen Goevernements- dienst, waarbij hij tal van promoties maakte. In 1905 werd hij algemeen secretaris van de Ned. Indische regeering en in 1908 lid en vice-president van den raad van Neder- landsch-Indië. In 1914 werd hij op eigen ver zoek gepensionneerd. Hij leidde toen geen werkloos leven doch bewoog zich herhaaldelijk op maatschappelijk terrein en publiceerde nog verscheidene we tenschappelijke artikelen. In 1921 werd hij ge kozen tot vice-president van de door den Vol kenbond ingestelde Permanente Commissie voor de Mandaten. VOETBALWEDSTRIJD NOG SLECHTS 3 DAGEN ontvangt iedere cliënt, voor iedere 15 gld. in één onzer magazijnen besteed, een kaart waarop hij den uitslag en ruststand van den wedstrijd ZWITSERLAND—NEDERLAND welke a.s. ZONDAG gespeeld wordt, te voren kan invullen. DERTIG van de beste invullers gaan gratis op 14 NOV. met ons naar 't grootste VOETBALEVENEMENT VAN 1934 ENGELAND—ITALIë, op het prachtige Arsenal-Stadion te Londen. Ie klas boot, 2e klas trein, vrij verblijf, bezichtiging van Londen per autocar, prima zitplaats op het Arsenal Stadion KAARTEN INLEVEREN vóór 4 November. Groote Houtstraat 36. De Kleedingzaak bij uitnemendheid. (Adv. Ingez. Med.) Brandstoffenbons voor Werkloozen. Welke regeling te Haarlem getroffen is. Door den Gemeentelijken Dienst der Werk loosheidsbestrijding en door Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem wordt deze week bo ven het ondersteuningsbedrag aan de werk loozen een brandstof fentoeslag van f 1.ver strekt. Deze verstrekking zal evenwel alleen plaats vinden wanneer de ondersteunde over de laatste twee maanden (dus over September en October) zonder onderbreking in onder steuning is geweest. Indien er over de laatste twee maanden een periode van onderbreking der ondersteuning is geweest doordat de man gewerkt heeft, dan zal ieder geval apart wor den bekeken. Volgens deze regeling zullen de personen die in de 3-daagsche bij de gemeente werkzaam zijn, geen toeslag ontvangen en evenmin zij die in de werkverschaffing te werk zijn ge steld. De heer A. C. Hendriks neemt afscheid van zijn school. De heer C. Overbeek zijn opvolger aan de lste Doopsgezinde School. De heer A. C. Hendriks, aftredend hoofd der lste Doopsgezinde school, heeft zich Dinsdag middag hij zijn afscheid mogen verheugen in een buitengewone belangstelling. Nadat hij den vorigen dag afscheid nam van de leer lingen, gewerd hem dezen middag hulde en waardeering van officieele zijde. Het gymnastieklokaal der school was ver sierd met groen en bloemen en daar zetelde de scheidende met vrouw en dochter, geflan keerd door autoriteiten, vrienden, collega's en oud-collega's. Van de vele aanwezigen vermelden wij als leden der commissie tot de scholen der Ver- eenigde Doopsgezinde gemeente de heeren H. D. Tjeenk Willink. Dr. J. J. Haak, Ir. H. v. d. Heuvel Rijnders en Mr. J. W. v. d. Vlugt (de heer J. L. Tadema was verhinderd). Voorts waren er de predikanten Dr. C. B. Hylkema, Ds. J. M. Leendertz en Ds. J. G. Frerichs; de inspecteur van het L. O. de heer H. v. d. Weijer, de wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes, de directeur der Kweekschool voor Onderwijzeressen, de heer H. W. Korenstra, de leden van den kerkeraad, de heer C. Visser en mevrouw Mr. W. Cnoop Koopmans; de heeren J. Koopmans, hoofd der 2e Doopsge zinde school. Ed. A. van Bilderbeek en B. J. Garssen oud-onderwijzers aan de lste Doops gezinde school. De heer H. D. Tjeenk Willink opende de rij der sprekers en met hem huldigden de vol gende sprekers de verdiensten van den heer Hendriks als opvoeder der jeugd, als mensch en als collega. Het waren de inspecteur van het L. O. de heer Korenstra, de heeren J. Koopmans en Ed. A. van Bilderbeek. De heer Hendriks dankte. Daar hij 45 ja ren het onderwijs gediend heeft viel het af scheid hem niet licht. De heer Tjeenk Willink deelde mede. dat de heer C. Overbeek. zoon van wijlen het oud- hoofd der school, den heer H. J. Overbeek, als opvolger van den heer Hendriks was aange wezen. De heer C. Overbeek dankte voor zijn benoeming en sprak namens de collega's den heer Hendriks toe. wien hij vervolgens eenige boekwerken aanbood. De leerlingen zongen onder leiding van den onderwijzer den heer J. ten Wolde. Ge zang 35: ,,Op bergen en in dalen" en een liedje op woorden van den heer C. Overbeek. Na het officieele afscheid maakten honder den oud-leerlingen en ouders van leerlingen gebruik van de gelegenheid den heer Hen driks van hun sympathie te doen blijken. De scheidende onderwijzer neemt naar Den Haag. zijn nieuwe woonplaats, de meest aan gename herinneringen aan Haarlem en zijn school mede. De 3-daagsche werkweek. 60 man bij den Hout en de Plantsoenen. In verband met drukke werkzaamheden welke thans verricht moeten worden door de af deeling Hout en Plantsoenen, is thans via de gemeentelijke Arbeidsbeurs, een 60-tal werk loozen te werk gesteld welke in twee ploegen werken. Voorloopig geldt deze tewerkstel ling voor den tijd van zes weken. OPHEFFING SPOORLIJN LEIDEN— HOOFDDORP? In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland is gesproken over de opheffing van de spoorlijn LeidenHoofd dorp. Het bureau der Kamer vroeg machti ging een conferentie aan te vragen met de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Bij de discussie hierover werd erop gewezen, dat de inwoners van Alkemade de lijn zelf dood hebben gemaakt door er geen gebruik van te maken. Na uitvoerige besprekingen werd de gevraagde machtiging gegeven. Op zijn Chicagosch „Babyface" Nelson aan het werk? CHICAGO, 31 Oct. (Reuter). Zes zwaar gewapende bandieten hebben gisteren een overval gedaan op de Etna State Bank te Chicago. Tien employés en vijftien bezoekers werden door hen in bedwang gehouden. Een der ooggetuigen meende in een der bandieten den sedert lang door de politie gezochten George Nelson, bekend als „Babyface", te herkennen, die tot de ontvluchte leden der bende van Dillinger behoorde. De roovers wisten te ontkomen. Achterkleindochter van koning Gustaaf geboren. Dochter van prins Adolf en prinses Sybilla. STOCKHOLM, 31 Oct. Prinses Sybilla, de echtgenoote van Prins Adolf, den oudsten zoon van den kroonprins van Zweden, is in den afgeloopen nacht te kwart over 12 beval len van een dochter. Prinses Sybilla is de oudste dochter van den hertog van Saksen-Coburg en Gotha. Moeder en kind maken het goed. November weer, de maand van mist, Van storm- en regenvlagen. Van grijze lucht en weinig zon. Van klammig kille dagen. November weer. de eerste maand Van warme winterjassen, Misschien wel van de eerste sneeuw, En vliesjes op de plassen. November weer, het laatste blad Valt van de grauwe boomen, De laatste frissche bloemenkleur Wordt aan den tuin ontnomen, November weer, de natte maand, Van vette modderspatten. De echt gepatenteerde maand, Om stevig kou te vatten. November weer, de eerste kou, Waarin de burger huivert, Maar tevens troost en warmte vindt, Als hij straks juichend „Uivert". P. GASUS. Staatshervormingen in Frank rijk in voorbereiding. Meer rechten voor den Senaatspresident. PARIJS, 31 October (Reuter) Minister-pre sident Doumergue heeft gisteren een onder houd gehad met den president der republiek Lebrun over de voorbereiding der staatsher vorming. Officieel is omtrent deze voorbereidingen nog geen enkele mededeeling gedaan, doch in sommige kringen meent men enkele onder- deelen te weten. Zoo zou het recht van medezeggingschap van den voorzitter van de Senaat bij Kamer ontbinding niet geheel opgeheven doch slechts gewijzigd worden. Wanneer de kamerverkiezingen langer dan een jaar zijn geleden, zal het recht van den senaatpresident vervallen en zal uitsluitend de president der republiek de kamer kunnen ontbinden, in overleg met den president van den Senaat, die de noodige verordeningen moet contrasigneeren. zonder gedwongen te zijn a enSenaat te raadplegen of rekening te houden met een eventueele afkeurende hou ding van den Senaat. DONDERDAG SPECIALE NOVEMBER AANBIEDING zat'erPd1c Nieuwe Wintermantels GR. HOUTSTR 19 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Dit is een tijd van boomen opzetten. Niet alleen in de Oude Wereld, maar ook in de Vereenigde Staten. Het verschil tusschen daar en hier is alleen, dat President Roosevelt het niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk op zeer groote schaal doet. In vrijwel rechte lijn van Noord naar Zuid door de staten Noord en Zuid Dakota. Nebraska. Kansas en Okla homa zal een machtige gordel van driedui zend millioen boomen worden geplant, zooals cp het bovenstaande kaartje is aangegeven, zonder dat wij nochtans in de voorstelling het bovengenoemde aantal nauwkeurig hebben aangehouden. De Amerikanen doen dit maar niet zoo voor de aardigheid. Het heeft een even grootsch als verrassend doel. De op het kaartje aangege ven, Staten, gelegen ten Oosten van de mach tige natuurlijke water- en weerscheiding Rocky Mountains hebben reeds sinds tiental len jaren onder toenemende dorheid en droog te te lijden en een der oorzaken hiervan is de armoede aan boomen van dit reusachtig ge bied. De van de bergen komende Westen winden vinden op de uitgestrekte vlakten geen weerstand, drogen den bodem uit en blazen de tot stof vervallende humuslaag weg. Vandaar dat men besloten heeft op een lengte van 1600 en een breedte van 160 K.M. een gordel van wouden aan te leggen, in totaal 3 milliard boomen bevattende, die niet tot één aaneen gesloten bosch worden vereenigd. doch bestaan zullen uit ongeveer 100 parallel loopende woud strooken, elk ongeveer 30 Meter breed en met epen tusschenruimten van 1.5 K.M. bouw land. Dit is wel het stoutste project ooit on dernomen tot verbetering van klimatologische SS gjgemeene land-bon womstandigheden. In Amerika houdt men zich bezig met een reusachtig werkverschaffingsplan, waarvoor 12 milliard dollar zal worden uitgegeven. pag. 4 Hitier heeft gisteren de landsbisschoppen ont vangen: de positie van ds. Müller zou in gevaar zijn. pag. 4 Joego-Slavië heeft een derde nota aan Hon garije doen toekomen. pag. 4 De Duitsche haringcontingenten- zijn uitge put. pag. 4 De Uiver-bemanning over de vlucht naar Mel bourne. pag. 3 Fitzmaurice geeft het voorloopig op. pag. 9 De melkproductie zal voortaan slechts gedeel telijk worden gesteund; de teeltbeperking wordt verder voortgezet, terwijl de extra heffing op rundvleesch wordt gehalveerd. pag. 3 Het jubileum van de H. B. S. A pag 8 pag. 3 Het Damtournooi te IJmuiden. Bekende Haarlemmers: Mr. A. Bruch. Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Het feest der H. B. S. A pag. 1 Van onzen Weenschen correspondent: Allerzie len in Oostenrijk. pag. 6 Van onzen Rerlijnschen correspondent: Ru moer om een vondst in het Derde Rijk. pag. 9 Van onzen Parijschen correspondent: De Fransche luchtvaart. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De a.s. luchtlijn EngelandAustralië. Dag. 4 H. G. Cannegieter over „De Klimgeit" door Haarlem's Töoneel. pag 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. Solist W. An- driessen. pag. 9 Moderne Engelsche voetbaltraining. pag. 8 Schaakrubriek. pag 8 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De contingenteering van lint. pag. 2 Melbourne-race. Brievenbesteller lichtte Melrose in. CHARLEVILLE, 31 October (Reuter). Nadat Melrose van hier naar Melbourne was gestart, vernam men, dat hij verdwaald was, 17 mijl buiten Charleville. Hij landde naast een weg en vroeg een brievenbesteller hoe hij moest gaan en na een uitstekenden start landde hij 2u minuten later te Charleville. Melbourne juicht de vliegers toe. MELBOURNE. 31 October (Reuter). Een groote menigte juichte de deelnemers aan de Lonaen-Melbourne race toe, toen zij door de straten trokken. Vooral de jonge Melrose werd hartelijk be groet; hij was juist aangekomen. De regeering van den staat Victoria bood de vliegers een lunch aan, de minister-president verklaarde in zijn speech, dat men thans eeni ge van de meest opmerkenswaardige mannen aan tafel had. De race is een mijlpaal in den vooruitgang van de wereld. Jones en Waller Bagdad voorbij BAGDAD. 31 October (Reuter) Jones en Waller zijn op hun vlucht Melboume-Londen te 4.27 N.T. hier aangekomen en om 5.15 weer verder gevlogen. Uiverbemanning bij den G.-G.? BATAVIA, 31 Oct. (Aneta.) Naar Aneta verneemt zal, indien de tijd dit toelaat, de bemanning van de Uiver tijdens het verblijf in Nederlandsch-Indië door den Gouverneur- Generaal op het paleis te Buitenzorg worden ontvangen. Onaangename ervaringen van Wright en Polando. WASHINGTON, 31 October (Reuter). De Vereenigde Staten onderzoeken ernstig de behandeling welke Wright en Polando in Perzië hebben ondervonden tijdens de Mel- bourne-race. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat uit het ondezoek van den Amerikaanschen gezant te Teheran gebleken is, dat het rapport van de vliegers, dat zij 24 uur werden vastgehouden omdat zij geen toestemming tot landen hadden, volkomen juist is. Een gezant heeft opdracht ontvangen een diepgaand onderzoek in te stellen. Weer vier doodvonnissen in Rusland. Wegens plunderen van vrachtautotreinen. MOSKOU. 31 October (VJ>.) Vier be- mbten van een Transport Trust zijn wegens 'iet plunderen van vrachtautotreinen 'tot den dood door den kogel veroordeeld. Elf be klaagden werden veroordeeld tot gevangenis straffen van een tot acht jaar.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1