IA Franken bakt Tarvo Brood! FRANRCEN'S H.O.V. vraagt f25.000 gemeente-subsidie. Huwelijksepidemie. Scot! won beide races. Hei BeAa&tQeifjtsie 52e Jaargang No. 15754 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 1 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos>: Directie 13G82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bü abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-». Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, I November. Zesdaagsche. Dit Rai-sche fietsfeest staat dan ten derden male voor de deur. Het vervult mij niet met geestdrift, maar ik zal gaan kijken. Als u zegt dat het als uiting van sportieve begrippen weinig waarde heeft, ben ik het daarmee eens. Maar alle facetten des Levens hebben hun in- teressanten kant. Daar behoeven ze niet spor tief voor te wezen. Niets menschelijks blijve ons vreemd, zooals een bejaard collega in mijn journalistieke jeugd placht te zeggen. En als hij nog leefde zou hij over de Zesdaagsche zeker opmerken, dat het zeer belangwekkend is te bepeinzen hoe het toch mogelijk is een menschenmassa op deze wijze tot enthousias me te brengen. In de snelheid zit het hem niet. De ruim 3000 K.M., die de Pijnen en Walsen, de Broc- cardo's en Guimbretïères en de overige jockeys van het Stalen Ros in zes dagen tijds afleg gen maken een zeer poover figuur tegenover de 19000 K.M. die een Uiver verslonden heeft in nog geen vier dagen. Wij zijn op dit punt wel zóó verwend geraakt, dat Zesdagenrenners ons bij vergelijking als traag-voortkruipende in secten moeten voorkomen. Als wonderen van physiek uithoudingsver mogen kan men hen ook niet beschouwen, want op dit chapiter zijn de Zesdaagschen achteruitgeboerd. In hun oorspronkelijken vorm werden zij, zooals we allemaal weten, niet door koppels maar door enkelingen ge reden. Het is een ietwat-griezelige herinnering, en ik weet niet of ér nog van die enkelingen in leven zijn. In elk geval deden zij het. Hun nazaten rijden elk maar 72 uur van de 144 en halen, als ik het wel heb, dan nog een lager snelheids-gemiddelde. Het opdrijven van re cords ontbreekt dus bij Zesdaagschen vol komen. Ook doet het vreemd aan, dat men zich nog opwindt over het rondrennen in een kuipje van 150 M. omtrek in een tijd nu er al geraced wordt om den halven aardbol heen, en het nog maar een kwestie van korten tijd kan zijn dat wij de Groote Luchtrace rond om den completen aardbol krijgen. Het knusse fietskuipje blijft niettemin en vogue. Dermate en vogue, dat de ondernemers nog ruim zeven gulden voor een logeplaats durven vragen, zooiets als zesenhalve gulden voor een balconplaats, vijfenhalve gulden voor de hoofdtribune enzoovoorts. Zie: Slechte Tijden. Zelfs de K. N. V. B. met zijn stadion tarieven voor een zeer sportieven internatio nalen voetbalwedstrijd straks wordt Ne- derland-België weer ver overteekend kan daar niet tegenop. Wat toch de machtige bekoring wel is, die tot het betalen van zulke entréeprijzen in zulk een tijd drijft? Ik kan het u niet zeggen. Verleden jaar heb ik het geprobeerd te ont dekken, en ben niet geslaagd. Noch de blauwe rookwalm, noch de valpartijen, noch de ker misachtige sfeer van het geval, noch de pre mies van Mariene Dietrich en van de groote margarinefabriek, noch zelfs de jachten van tien uur 's avonds schenen dit te wettigen. Misschien vorsch ik het ditmaal uit en dan zal 'k. zooals trouwens mijn beroepsplicht is, het n dadelijk laten weten. Natuurlijk verwachten we weer allemaal, dat een Hollandsch koppel zal winnen. Ik waag het te betwijfelen of dit een zaak van nationale eer is, koesterende mijn eigen denk beelden over nationale eer. Maar men noemt dat nu eenmaal zoo, ook bij de Zesdaagschen, want het is de best-klinkende term en andere definities doen onplezierig aan. Het beroep-zelf van den Zesdagenrenner lijkt niet benijdbaar, hoewel hij dan „maar" 72 van de 144 uur door de blauwe walm in het houten kuipje hoeft te snorren. Laat ons er niet te afgunstig op wezenzelfs niet op den Pijn, als hij tenslotte weer met een bouquet in triomf zijn eererondje mag rijden. Er zijn vele beroepen die aanlokkelijker zijn zelfs als er geen Roem aan verbonden is. Men kan nochtans overal een Stille Held worden. Van de daden dezer Luidruchtige Helden zullen we u in de eerstvolgende week weer getrouwelijk, zij -het niet zonder eenige milde ironie, oo de hoogte houden. Het is een heel belangwekkend geval op massa-psycholo gisch gebied. R. P. Jubileum H. B. S. A. De feestviering ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de H.B.S. A te Haarlem is Woensdagavond besloten met een eeremaal- tiid in Hotel Royal. Stationsplein. Een vijftig tal nersonen vereenigde zich aan den disch die geuresideerd werd door den heer J. Kal. voorzitter van het jubileumcomité. Onder de gasten bevonden zich Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commissaris der Koningin in Noord-Holland vhet geheele college van B. en W. van Haar lem. Dr. S. Elzinga. inspecteur van het middel baar onderwijs, oud-wetbouders van Haarlem voorzitters der Mij. van Nijvei'heid en Handel en Fabrieken, gecommitteerden, rector van het Gymnasium, directeuren der andere mid delbare scholen te Haarlem, directeur, leer- aren en oud-leeraren der H.B.S. A en enkele oud-leerlingen. Zeer velen voerden het woord en men blpef tot een laat uur in ooEreruimde stemming bijeen, waardoor deze maaltijd tot een waardige afsluiting der herdenking is ge worden. TOEPASSING 40 APWNWET. Woensdagmiddag 14 November a.s. worden, in openbare zitting van Ged. Staten behan deld de verzoeken van B. en W. van Haarlem om toepassing van art. 46 der Armenwet me: betrekking tot de kosten van ondersteuning van de heeren Van Gulik en A. F. Blokker en hun gezinnen. Het echte Tarvo Brood! Gebakken in de model-fabrieken van Franken, van Tarvo-meel, gemaakt van het beste Zeeuwsche graanlederen dag versch, in den perkamenten zak met den Tarvo-boer! 't Lekkerste brood dat U zich denken kuntGezond, ver sterkend, lichtverteerbaar 1 11 cent! Broodfabrieken. Groote Houtstraat 4 Telefoon 10137 Kruisweg 55 - Telefoon 10424 Wagenweg 144 Telefoon 11469 Houtplein 2a - Telefoon 13311 Santpoorterstraa: 60 Telefoon 11603 Bloemendaalschestraatweg 265 lOvervcen) Tel. 23416 K. Klcverlaan 32 (Bloemendaal) Tel. 22090 Binnenweg 209 (Heemstede) Tel. 28973 J. v. Goyenstr. 22 (Heemstede) Tel. 28355 (Adv. Ingez. Med.) Rijkstoelage is ervan afhankelijk. „Regeering vindt gemeentelijke belangstelling abnormaal gering/' Het bestuur van de Haarlemsche Or kestvereniging heeft zich weer tot het gemeentebestuur van Haarlem gewend ..met het verzoek de gemeentelijke subsi die te verhoogen en te brengen op f 25.000 waarbij het Il.O.V.-bestuur een uitvoeri ge toelichting voegt, waarvan de corres pondentie met den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen een on derdeel is. De subsidie van de gemeente bedraagt nu f 15-000 en die van het rijk f 5000. De laatste zou hooger zijn, indien de gemeentelijke subsidie grooter was, zoodat de verlaging der ge meentelijke subsidie voor de H. O. V. ook een vermindering van de overheids toelage beteekende. In de toelichting aan de leden van den Haarlemsehen gemeenteraad zegt het bestuur der H. O. V.: Aannemende dat bij de besprekingen over de Haarlemsche Orkest Vereeniging bij herha ling gebleken is dat het voortbestaan van het orkest ook door den gemeenteraad op prijs wordt gesteld en gevoeld wordt als een dringend cultureel belang voor onze gemeente en gezien het feit dat ook de burgerij voor de H. O. V. een biijvende fc/langstelling toont, zooals indertijd ten duidelijkste is gebleken uit de goedgeslaagde steunactie en ook dit jaar overtuigend bewezen is door de oprich ting van het door de voornaamste (meest zelfs concurrende) muziekinstellingen in het leven geroepen comité tot behoud der H.O.V. en ten overvloede nog bevestigd wordt door de toeneriende belangstelling voor de volksconcerten en bij de uitbreiding van het aantal leden, meenen wij nogmaals bij u aan te mogen dringen op een verhooging van de subsidie. Nu de mogelijkheid van het voortbestaan met een langeren termijn dan zeven maanden zooals dit jaar het geval is geweest bij een betere subsidieering overtuigend bewezen is. kunnen wij dit met des te meer vertrouwen doen. U zult het met ons eens zijn, dat een gezon de basis alleen denkbaar is, indien de helft van de uitgaven wordt gedekt door subsidie Dit zou bij een, volledig werkplan neerkomen op een subsidie van f 40.000 welk bedrag wij dan ook tot voor eenige jaren als subsidie van Haarlem en omliggende gemeenten, pro vincie en rijk ruim ontvingen. H. O. V. zou meer kunnen doen! Tot voor eenige jaren nam de gemeente j Haarlem f 30.000 van dit bedrag voor haar re kening, terwijl de andere genoemde licha men het restant opbrachten. Hoewel wij in zien dat op een dergelijk bedrag van f 30.000 in deze crisis-periode niet te rekenen valt, meenen wij toch dat het nu verstrekte subsi die hier verder van afwijkt dan naar billijk heid en noodzakelijkheid verwacht kon wor den. Door deze abnormaal lage subsidie ge- dwongen, hebben wij het u bekende zeven maanden-plan ingevoerd en salarieering over deze zeven maanden bovendien moeten te rugbrengen op* 80 pet. Dit brengt automatisch met zich mee, dat daardoor gedurende vijf maanden een groot gedeelte der orkest leden op „steuntrekker." aangewezen wordt. Dit is geen .gezonde toestand en geen basis waar op den duur op voortgebouwd kan wor den. Waar ons nu tevens bij een audiëntie bij den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen gebleken is, dat de zeer onbil lijke verdeeling van de rijks-subsidies moei lijk te wijzigen valt door den gebleken ge ringen steun ons verleend door Haarlem's gemeentebestuur, en bovendien deze geringe steun automatisch een geringe provinciale steun veroorzaakt, meenen wij zelfs in deze moeilijke tijden geen onbillijkheid te begaan met ook van u te vragen het uiterste te doen om een cultuurinstelling jn onze stad. waar van het bestaansrecht ten duidelijkste geble ken is, niet ten gronde te laten gaan. Bij toestaan van ons verzoek zal tevens be reikt worden dat het zeven maanden-plan zal kunnen worden uitgebreid tot een werkplan- van negen a tien maanden, hetgeen toch zonder twijfel als een groot voordeel zal moe ten worden beschouwd. Als bijzondere toelichting op de zienswijze van den minister, deelt het bestuur van de H.O.V. mede, een brief van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen te heb ben ontvangen, van den volgenden inhoud: „Nu het gemeentebestuur van Haar lem gemeend heeft het subsidie voor uw orkest te moeten terug brengen tot de helft van het oorspronkelijk be drag. kan ik tot mijn leedwezen-geen vrijheid vinden het rijkssubsidie op het oude bedrag te blijven handha ven. Rijkssteun is in een geval als dit steeds verleend als aanvulling van het gemeentelijk initiatief. De tusschen beide eenmaal bestaande verhouding mag het rijk niet uit het oog verlie zen: haar handhaving is een essen- tieele voorwaarde voor het verder toe kennen van rijkssubsidie. Ik zie mij dus genoodzaakt u reeds nu te waar schuwen, dat indien het voortbestaan van uw orkest, ondanks 't verlies aan inkomsten, ook voor 1935 nog verze kerd mocht kunnen worden, ik voor dat jaar slechts een rijkssubsidie in uit zicht kan stellen tot een maximum van f 2500, d.i. eveneens de helft van den oorspronkelijken steun". Het bestuur der H.O.V. besluit zijn toelich ting dan: Aannemende dat ook gij met ons van het cultureele belang, gelegen in het voortbe staan van ons orkest voor de gemeente Haar lem ten volle overtuigd zijt. nemen wij nog maals de vrijheid u er op te wijzen, dat men zelfs van regeeringswege de daadwerkelijke belangstelling van het gemeentebestuur blijkbaar als abnor maal gering beschouwt. Wij vertrouwen dan ook dat de gemeente raad van Haarlem aan de regeering van haar zijde een bewijs zal leveren van haar ons zoo vaak geformuleerde belangstelling voor de Haarlemsche Orkest vereeniging en alles, wat binnen haar mogelijkheid ligt zal doen om het orkest, nu de bestaansmogelijkheid bij be hoorlijke subsidieering gebleken is, te behou den. De spelling. Haarlemsche Stadhuis blijft nog schrijven volgens De Vries en Te Winkel. Door Burgemeester en Wethouders van Haarlem is aan directeuren en hoofden van diensten der gemeente medegedeeld, dat in officieele stukkken van het gemeentebestuur uitgaande of daaraan gericht de spelling De Vries en Te Winkel gehandhaafd blijft, totdat Burgemeester en Wethouders anders zullen bepalen. De spelling-Marchant wordt dus voorloopig in de gemeente-administratie niet gebruikt. Wapenindustrie strooide gele voor deze of gene. En kocht diegenen die zij koopen wilde staking Nopen „handelsbelangen" tot der onderzoekingen? „Zij betaalden zoowel aan den een aLs aan den ander". Dat is het eigenlijk wat er weer gebleken is door de onderzoekingen van de Amerikaan- sche senaatscommissie, die commissie die reeds zooveel aan den dag heeft gebracht van practijken die de wapenindustrie erop na hield. Zij, die aan het hoofd staan van The Du Pont Company, een van de leiding gevende Amerikaansche munitie-concerns, deelden aan verschillende partijkassen in ongeveer vijftien jaren om en nabij de tachtig duizend pond sterling uit, dus omstreeks een millioen gul den. Uit het rapport aan de senaatscommissie is gebleken, dat de wapenindustrieelen buiten gewoon goede contribuanten waren der partij politieke oorlogs-schatkisten De cijfers die tot beschikking van de com missie staan, waarvan Senator Nye voorzitter is, zijn uiteraard niet volledig, aangezien men geen rapport heeft ontvangen over de con tributies voor de campagne die Mr. Pierre Du Pont heeft betaald, de voorzitter van den raad van The Du Pont Company, evenmin als van Mr. John J. Raskob en Mr. Alfred P. Sloan directeuren. Alle bijdragen kwamen ten goede aan de kas van de Republikeinen, doch er waren uit zonderingen ook. Want Mr. Iréné Du Pont die den Republikeinen groote sommen deed toe komen, gaf aan de Democraten ook wat, zij het ook kleinere bedragen Geldgebrek bedreigt 't werk der staatscommissie Er rijst eenige twijfel of het navorschings werk der commissie in December voortgezet zal kunnen worden. Er kómt namelijk een ge brek aan geld om de onderzoekingen voort te zetten zooals gedaan is, en de commissie is alleen in staat haar beraadslagingen samen te vatten en te eindigen, indien het Congres overgehaald kan worden nieuwe gelden te voteeren. Maar er is nog iets anders bovendien. Er zou groot gevaar bestaan dat handelsbelangen in de verdrukking zouden komen, als de commissie haar werk voorzette, zooals tot nog toe is gedaan. Daarom worden van die zijde ook verschillende pogingen in het werk gesteld te voorkomen dat het Congres medewerking zal verleenen! Er wordt betoogd dat er groote schade wordt gedaan aan den handel op Zuid Amerika in het bijzonder, maar aan allen handel der Ver. Staten in het algemeen. Vooral door het bekend maken van de methoden die de parti culiere wapenhandelaars erop na houden, zou dit het geval zijn. De correspondent te New York van The News Chronicle, aan welk blad wij deze gege vens ontleenen, zegt dat het moeilijk te be grijpen is hoe andere takken van handel schade kunnen ondervinden door de onthul lingen die de wapenindustrie betreffen. Maarzoo besluit deze New Yorksche correspondent, de leden van het Congres zijn zoo gevoelig voor dingen die den handel zou den kunnen benadeelen of zelfs slechts be lemmeren, dat deze argumenten wel eens de oorzaak zouden kunnen zijn waardoor de on derzoekingen van de comijiissie gesmoord zou den worden. (Te Neurenberg zijn in een foto* grafiezaak de eigenaar en hel geheele personeel van 14 personen tegelijk in het huwelijk getreden.) Dit is een zeer bijzonder feit, Wel waard te memoreeren, Er schuilt dus ook gevaar in het Teveel fotografeeren. Wat voor merkwaardige bacil Is in die zaak gevaren. Waardoor patroon en personeel Op slag verloren waren? Het is bekend, dat Duitschers graag In groepsverband marcheeren, En dat een vaardig fotograaf, Gewend is aan copiëeren. Maar zijn zij, als zij plotseling Zich tegelijk verlieven, Na 't daaglijksch negatief verkeer Nog bij hun positieven? Een allerzonderlingst geval, Nog nimmer voorgekomen. Dit 's wat je fotografisch noemt, Naar 'k meen, in groepgenomen. Handicapprijs echter vermoedelijk voor de Uiver MELBOURNE, 1 November (Reuter). Naar gebleken is heeft Scott zoowel de snel heids-race als de handicaprace gewonnen. Aangezien hij niet beide prijzen kan toucheeren komt hij alleen in aanmerking voor den eersten prijs van de snelheids wedstrijd. Vermoedelijk zullen Parmentier en Moll de tweeden zijn in de handicaprace, zoodat zij in aanmerking komen voor de eerste prijs van de handicaprace. In dit geval kunnen zij de tweede prijs van de snelheids-wedstrijd waarvoor zij in aanmerking komen niet ontvangen, welke dan zal worden gegeven aan Pangborn en Turner terwijl Jones en Waller dan de derde prijs zullen ontvangen. De tweede prijs van de handicaprace kan nog niet worden toegekend. DeJapanseh-Amerikaansche vlootbesprekingen te Londen leveren geen resultaat op. pag. 4 Japan wijst de buitenlandsche protesten in zake de oliepolitiek in Mandsjoekwo van de hand. De afgezette Duitsche landsbisschoppen zou den heden weer in hun functies hersteld worden. pag. 4 Dc Mexicaansche president heeft bekend ge maakt, dat binnen een maand alle katho lieke kerken zullen worden gesloten en- de geestelijken gedeporteerd. pag. 4 De regeering heeft bij de Tweede Kamer een nieuwe clearingwet ingediend. pag. 3 Dank zij nieuwe bronnen stijgt de opbrengst der Indische landsmiddelen. pag. 3 Alleen voor zeer urgente gevallen zal de re- gcering bij clearingsmoeilijkheden met voor schotten helpen. pag. 3 De Regeering heeft geantwoord op het voorloo pig Verslag der Tweede Kamer over de Rijks- begrooting voor 1935. pag. 2 De Uiver wint waarschijnlijk den eersten prijs in de handicaprace. Het Haarlemsche stadhuis blijft de spelling van de Vries en Te Winkel toepassen. De H. O. V. vraagt f 25.000 gemeentesubffdfe. 1 pag. 1 De internationale damvierkamp te IJmuiden. Bekende Haarlemmers: Mr. J. B. Bomans/ 9 Laatste berichten. ARTIKELEN ENZ. pag. 7 EEN KONING ALS MACHINIST. Koning Boris van Bulgarije (geheel rechts) gefotografeerd op de locomotief, waarop hij dezer dagen de plaats van den machinist innam, toen deze door opgeloopen brandwonden vervangen moest worden. Zooals men weet wist de koning, die zich jaren geleden in dit vak heeft laten opleiden, den trein ter bestemder plaatse 60 K.M. verder te brengen. R. P.: Zesdaagsche pag. 1 Van onzen Weenschen correspondent: Een requiem voor de nagedachtenis van Dollfuss. pag. 13 \an onzen Parijschen correspondent: Nieuw licht op de moordzaak Prince. A. J. C. VI.: De stadsopsckepper doet zijn'"werk oag. 13 Sport in 't kort. Damrubriek. pag 9 pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1