Siuurvrouwen. Hei Be&QMQtijitste Vlaardingsche stoomlogger vermist. S2e Jaargang No. 15755 Verschijn! 'dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 2 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie :*P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No»-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Het stelsel van gemeente- begrootingen. Waarom het ruim 120 jaar geleden werd ingevoerd. „Uit hoofde van den ongunstigen toestand der geldmiddelen van de meeste steden en gemeenten Inderdaad er i s niets nieuws onder de zon, en als de Dagelijksche Besturen van het meerendeel der gemeenten in ons land. in dezen tijd zich telkens weer voor nieuwe moeilijkheden geplaatst zien. ten opzichte van het sluitend maken der begrootingen, be hoeft men niet zooals zoo vaak geschiedt in arren moede uit te roepen: „Maar zoo'n moeilijken toestand voor de gemeente-finan- ciën is ook nog nooit doorleefd!" Integendeel, ook ten aanzien van de wer kelijk zware beslommeringen op financiëel gebied, waarmede de gemeentebesturen in deze dagen te kampen hebben geldt: „L'his- toire se repète", en het is wel opmerkelijk dat juist de gemeente-begrootingen, welke tegen woordig het moeilijkst sluitend te maken zijn, ruim 120 jaren geleden in het leven wer den geroepen, in verband met.... precies de zelfde moeilijkheden als die, welke thans even zoovele voetangers en klemmen vormen op het gemeentelijk bestuursterrein. Wij hebben vóór ons liggen het Kon. Besl. van 18 Februari 1914, „houdende bepalingen betrekkelijk de formatie en executie van Be grootingen voor de behoeften der Gemeen ten". Koning Willem, Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden, bekrachtigde „in het eerste jaar zijner regeering", het bovenver melde besluit, waarvan de tekst ons leert, dat de officieels stukken van 120 jaren geleden, nog heel wat omslachtiger gesteld waren dan thans het geval is en waartegen reeds zoo vaak ten terecht) bezwaren worden inge bracht. Het Kon. Besl. van 18 Februari 1814 ving dan aan met deze bewoordingen: „In aanmerking nemende dat, uit hoofde van den ongustigen toestand der Geldmidde len van de meeste Steden en Gemeenten, en van de nadeelen, die uit het fluctueeren van derzelver administratie voor vele Leveranciers en andere particuliere Schuldeischers voort spruiten, hoe eer hoe liever moet worden overgegaan tot het maken der voorschriften en bepalingen, welke Wij Ons, ten aanzien van dit aangelegen onderwerp, bij Ons besluit van den 23en December 1813 no. 8, hebben ge reserveerd; Overwegende dat de inrigting der zoo ge noemde Budgets, bij de fransche administra tie, vergezeld ging van eene reeks van forma liteiten en kleine bemoeijenissen, welke, als op kennelijk mistrouwen gegrond, en tot niets strekkende, dan om noodeloos het gewigt. der oppermagt te doen gevoelen, met Onze be doelingen even zeer als met Onze vaderland- sche grondbeginselen strijdig zijn; Dat echter eene regelmatige examinatie en beoordeeling. door Ons of Onzentwege, van al hetgene de Plaatselijke Geldmiddelen betreft, alleen in staat is, om in derzelver beheer en verantwoording, orde en eenparigheid te brengen; En eindelijk, dat de jaarlijksche inlevering, zoo van begrootingen van inkomsten en uit gavan "als van rekeningen over dezelve, voor de goede Ingezetenen der Steden en Ge meenten, de voegzame waarborg is tegen alle verwaarloozing hunner belangen, en tegen alle pecuniële opofferingen, welke de nood zakelijkheid niet gebieden mogt vorderen; Gehoord Onze Commissarissen-Generaal van Financiën en van Binnenlandsche Zaken; Bebben besloten en besluiten: Artikel 1. Jaarlijks, vóór de eersten Septem ber, zullen de Gemeente-Besturen formerenl) eenen staat van behoeften voor den dienst van het volgende jaar, met aanwijzing der middelen, om dezelve zoodanig te bestrijden, dat geen tekort op de uitgaaf aanwezig kan zijn". Hieruit blijkt dus, dat ook toenmaals reeds, de Landsregeering het noodig oordeelde, de gemeentebesturen eenigszins aan den teugel te houden, waartegen in de 20ste eeuw zoo zeer gemopperd wordt. Wat betreft den vast- gestelden datum van 1 September, voor wel ken de begrootingen ingediend moesten zijn, is het wel opmerkelijk, dat, naar uit brief wisseling uit latere jaren kan opgemaakt worden, de gemeentebesturen toen reeds even vaak te dien opzichte in verzuim waren, als hunne nazaten van ruim een eeuw later. Al leen hebben de gemeentebesturen van tegen woordig de verplichting, niet voor 1 Septem ber. maar voor 1 November de begrootingen in te zenden. Een enkelen greep mogen wij nog doen uit dit Kon. Besl. betreffende instelling van ge- meentebegrootingen. Zoo was o.a. bepaald, dat de gemeentebesturen voor de eerste maal hun begrooting op 15 Maart 1814 moeten inzen den. en bij vervolg jaarlijks den lsten Sep tember en wel aan de Commissarissen-Gene raal in de Departementen, of aan zoodanige Ambtenaren, als aan welken, na de introduc tie der Grondwet, deze taak door Ons speciaal zal worden opgedragen". Als de uitgaaf op de begrootingen de som van 10.000 niet te boven ging dergelijke gemeenten zullen in ons land wel niet meer zijn aan te wijzen zou de vorengenoemde ambtenaar de begrooting onderzoeken en na mens den Koning „finaal arresteren". Was de uitgaaf meer dan lO.uOO en niet boven de f 50.000, „zal hij dezelve, met zijne con- sideratiën en voordragt inzenden aan Onzen Commissaris-Generaal tot de Binnenlandsche Zaken, die dezelve, na behoorlijk onderzoek, mede Onzentwegen, finaal zal arresteren". Begrootingen, welker uitgaven hooger liepen dan 50.000. moesten in handen worden ge steld zoowel van de Commissarissen-Generaal in de Departementen, als van den Commissa ris-Generaal „tot" de Binnenlandsche Zaken. Evenals thans nog het voorschrift luidt, werd toen al bepaald: „Geene Sommen zul len door de Regeerderen mogen worden ge- ordonnanceera en geene ordonnantiën door de Plaatselijke Otvangers mogen worden uit betaald. dan de zoodanigen, welke op de posten dier Begrootingen, en tot aan de daar bij bepaalde Quantums zijn toegestaan". Als overgangsbepaling was voorgeschreven, dat de gemeenten op de begrootingen van 1814 geene posten van ontvang of uitgaaf mochten brengen, welke ,tot den dienst der vr.oegere jaren betrekkelijk zijn, maar zich alleen be palen tot die van dat loopende jaar zelve". Zoq werd dan in 1814 de grondslag gelegd voor het begrootingsstelsel, dat wij heden ten dage nog vrijwel op dezelfde basis kennen. 1) Géén spelling-Marchai/t, maar spelling- 1814. Het ongeluk bij de Velser Pont Wordt 29 November voor de rechtbank behandeld. Op 10 Augustus tegen half vier is de auto van den heer G. H. Heynemann uit Amster dam achteruit van de pont afgegleden in het Noordzeekanaal bij Velsen, omdat de pont- chlpper de pont in beweging had gebracht, vóórdat de klap opgehaald was. De auto ver dween in het daar 6 M. diepe kanaal waarbij de 20-jarige dochter en de Duitsche dienst bode verdronken. De andere inzittenden konden zich slechts met moeite redden. Deze zaak zal op 29 November door de Haarlemsche rechtbank worden behandeld. Als verdediger zal optreden mr. P. Tideman. Als getuige-deskundige wordt ook dr. J. P. L. Hulst uit Leiden gedagvaard. Sneeuwstorm woedde boven Zweden. Groote materieele schade; een doode. STOCKHOLM, 2 Nov. (Reuter.) Uit ürnea wordt gemeld dat in den afgeloopen nacht de Noordelijke districten van Zweden door een hevigen sneeuwstorm zijn geteisterd, die groote materieele schade aanrichtte en ook een menschenleven kostte. De spoorweg LuleaBoden en Haparanda werd zoodanig beschadigd dat het verkeer moest worden ge stopt. Telefoon en telegraafverbindingen werden vernield. De scheepvaart moest geheel worden gestaakt. Op sommige plaatsen bereikte de storm een kraelht van 26 meter pea* seconde. Onvoldoende veiligheids maatregelen te Parijs Rapport over de aankomst van koning Alexander Prefect Jouhannaud in gebreke. PARIJS. 2 November. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het eerste rapport ontvangen over de veiligheidsmaat regelen, die ter gelegenheid van het bezoek van Koning Alexander van Joego-Slavië te Marseille waren genomen. In een tweede rap port zullen de veiligheidsmaatregelen te Parijs behandeld woiden. Uit het eerste rapport blijkt, dat de politie van Marseille geen schuld treft, doch dat de inmiddels uit zijn functie ontslagen prefect van het departement van de Rhóne-monding Jouhannaud, verantwoordelijk is. Hij heeft zich door de uit Parijs gekomen ambtenaren van de Surêté instructies laten geven, in- plaats van integendeel orders aan de Parij- sche ambtenaren uit te deelen. Bovendien had de prefect onvoldoende troepen aange vraagd. Ter bewaking van de straten waren vijfduizend man noodig geweest. In werkelijkheid was er inderdaad slechts een troep van vyfhonderd man aanwezig, die als eerewacht dienst deed. Successen voor de Labour- party. Bij de Britsehe gemeenteraads verkiezingen. LONDEN, 2 November (Reuter). De tot nog toe bekend geworden uitslagen van de gis teren gehouden verkiezingen voor den ge meenteraad toonen, dat de Labourpartij de drie jaar geleden in de Londensche districten geleden nederlaag niet alleen te boven is gekomen, doch ook verder belangrijke over winningen heeft geboekt. Gisteravond laat waren de uitslagen uit 17 van de 28 districten, die groot Londen, vor men. In niet minder dan tien daarvan heeft de Labourpartij voor de komende drie jaar de meerderheid. De resultaten van de verkiezingen in de provincie waren nog niet te bepalen. Inmiddels worden oook uit de provincie verschillende berichten ontvangen waaruit blijkt dat de socialisten successen hebben ge. boekt. Ernstig ongeluk nabij Halfweg Luxe-auto in botsing met tractor. Auto-bestuurder zwaar gewond. Hedenmiddag één uur kwam uit de richting Halfweg een tractor met aanhangwagen van de Papierfabriek Van Gelder en Zonen. Ter hoogte van de kistenfabriek De Phoenix ont moette hij een anderen vrachtauto uit Haar lem. Daarachter reed een luxe auto, bestuurd door T. W. uit Amsterdam. Deze wagen reed heel hard en kwam met den tractor in botsing. De heer W. werd uit zijn wagen geslingerd en kwam met zijn hoofd op straat terecht. In bewusteloozen toestand werd hij in de kistenfabriek De Phoenix binnengedragen, waar hem door een inmiddels uit Halfweg ont boden geneesheer de eerste hulp werd ver leend. Per ziekenauto van de firma Mathot werd de heer W. in zorgwekkenden toestand naar de Maria-Stichting vervoerd. Door de botsing raakte de bestuurder van den tractor de macht over zijn stuur kwijt en reed dwars den weg over; via rijwiel- en voet pad kwam de tractor in de sloot terecht. De aanhangwagen bleef over rijwiel- en voetpad staan. De tegels van het rijwielpad werden ter plaatse vernield. De bestuurder werd niet gewond De luxe-auto werd geheel vernield. Prof. Van Rijnberk 25 jaar hoogleeraar. Hartelijke huldiging. Donderdagmiddag heeft men in de aula der Amsterdamse he Universiteit het feit herdacht dat 25 jaar geleden prof. G. van Rijnberk het emibt van hoogleeraar in de Physiologie aan deze universiteit aanvaardde. De herdenkingsrede werd uitgesproken door prof. C. Winkler, van de universiteit te Utrecht, die in zoo belangrijke mate heeft bij gedragen tot de ontwikkeling van het talent van den jubilaris. Spr. bood prof. van Rijnberk een bloemle zing aan uit de door den jubilaris geprezen artikelen, die samengesteld is om, indien mo- elijk aan den outsider een overzicht van Van Rijnberk's werk te geven. Mogee deze kleine bloemlezing uit uw werk aldus ein digde spr. voor u een herinnering blijven aan dezen dag. De rector-magnificus, prof. dr. Th. J. Stomps, bracht in hoofdzaak naar voren de eminente wijze, waarop prof. van Rijnberk het docentschap altijd heeft vervuld. Prof. dr. W. P. C. Zeeman, voorzitter der medische faculteit zeide, dat hij den jubilee renden hoogleeraar in de faculteit ziet als een krachtige figuur, waarin die faculteit vertrou wen kan hebben. Prof. dr. G. Grijns, uit Wageningen, bood de jelukwenschen derNederlandsche physiologen aan. De jubilaris heeft deze wetenschap be langrijke diensten bewezen. ..De Nederland- ;che physiologen aldus spr. brengen u een eere-saluut!" Pro. dr. H. J. Jordan uit Utrecht wees erop dat van Rijnberk naast medicus ook verge lijkend physioloog is. Dr. T. E. W. Feitkamp sprak namens het Nederlandsch tijdschrift voor Geneeskunde. Daarna spraken prof. dr. Jansen, namens oud-assistenten en oud-leerlingen en dr. J. ten Cate, namens de tegenwoordige assisten ten. Namens het personeel van het labora torium bood de heer J. D. Unlandt een twee tal etsen aan, waarbij hij in eenvoudige en hartelijke woorden uiting gaf aan de waar deering, die het personeel heeft voor de hu mane leiding van zijn chef. De heer H. Verhagen sprak den jubilee renden hoogleeraar toe als voorzitter van de medische faculteit der Amsterdamsche stu denten. In vriendel ke bewoordingen dankte daar na prof. van Rijnberk de sprekers van de zen middag en al degenen, die hem bij zijn werk. op welk gebied ook, be£»ulpz|iam zijn geweest. (De officier van justitie in een stad in het Zuiden van ons land heeft bij de behandeling van een geding over een auto aanrijding veroorzaakt door een dame, ver klaard: vrouwen behooren niet achter 't stuur.) Wijze woorden komen daaglijks Uit den justitieelen mond. Op het kleine lapje aarde, Waarop eens ons wiegje stond. En de journalist die luistert Teekent zulke woorden aan. Die, in druktinkt omgetooverd, Neerlands huizen binnengaan. D' officier heeft georakeld: Vrouwen hooren niet aan 't stuur, Vader leest het in zijn dagblad, In het vroege avonduur Moeder ziet niet, hoe zijn aanschijn Zich in breeden grijns ontspant. Want hij heeft zich goed verscholen Achter 't brandscherm van zijn krant. En als moeder even later. Zelf de krant in handen krijgt, Snuft ze hoorbaar bij het lezen, Terwijl vader tactisch zwijgt. Nou zegt moeder dat is prachtig, Dat is een verlicht idee, Om het zachtjes uit te drukken, Gaat die met zijn tijd wel mee. Vrouwen moeten niet chauffeeren, Vader, hoe vin jij dat nou, Die of'cier heeft vast geen auto, Of de stakker heeft geen vrouw. Vader zegt, in vredesijver. Maak er je niet druk om kind, Die of'cier ziet wat eenzijdig, Vrouw Justitia is blind. P. GASUS. Verlaging der Ziektewet, premie? Raad van Arbeid richt zich tot de regeering. N.H.C.-Bureau meldt: De Raad van Arbeid te Den Haag heeft zich tot den minister van sociale zaken ge wénd met het verzoek de premie voor de ziek - tewet te verlagen van 2,3 pet. op 2 pet., in gaande 1 Januari 1935. WEER EEN INBRAAK. Donderdagavond tusschen acht en tien uur heeft men zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang verschaft tot een melkwinkel in het Begijnhof. Uit de toonbanklade wordt een bedrag van f 5 a f 6 vermist. Limburg krijgt een industrie- bank. Voorbereidende maatregelen voor oprichting. Onder voorzitterschap van mr. E. O. J M. baron van Hövell tot Westerflier, voorzitter van den raad van bestuur van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg, is te Maastricht een vergadering gehouden van de organen en personen, die reeds het besluit hebben genomen' tot deelneming in het aan deelenkapitaal der op te richten N.V. Indus- triebank in Limburg. In deze vergadering zijn de voorbereidingen getroffen, welke voor de definitieve oprichting van de N.V. noodzakelijk zijn. Deze vergadering, welke door een zeer groot aantal aandeelhouders werd bezocht, vormde het uitgangspunt van de definitieve oprichting van de N.V. Industriebank in Limburg, die binnen zeer korten tijd haar werkzaamheden zal kunnen aanvangen. Een vreemde traditie moeten de eerste-jaarsstudenten van de Universiteit voor Kunsten en Wetenschappen te New-York hooghouden, nJ. een nachtelijke optocht door de stad in pyjama. De ontslagen Duitsche landsbisschoppen zijn in hun functie hersteld. pag. 4 Een zoon van den Spaanschen president is bij een muiterij in het leger betrokken geweest. pag. 4 De leider der N. R. A., Donald Richberg, wordt Roosevelt's plaatsvervanger. pag. 4 De inhoud van het Duitsch-Engelsche han delsverdrag. Dag. 4 Ongegronde klachten over het Haarlemsche Crisiscomité. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. M. Slingenberg. pag. 3 Er bestaat nog kans op een vergelijk in de handelsbesprekingen te Batavia. pag. 3 pag. J Herfst in de natuur. Herziening der Grondwet? pag. 9 Het ongeluk bij de Velser Pont wordt op 29 November voor de Haarlemsche rechtbank behandeld. pag. 1 Tegen de verdachten van den roofoverval te Amstelveen is tien jaar gevangenisstraf ge- eischt. pag 9 De doodelijke aanrijding op den Zijlweg. pag. 6 Opening van het Adriana Koenen-rusthuis. pag. 6 Keiler wint de internationale dam-vierkamp te IJmuiden. pag 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. Van onzen correspondent te Genève: Een Zwitsersche volksstemming in 1935. pag. 4 Jan Greshoff: „La Rataillon" en „Pantagleize" pag. 9 C. J. Groothof f: De twaalfde wedstrijd tegen Zwitserland. Zestien personen aan boord. VLAARDINGEN, 2 November. Men maakt zich te Vlaardingen ernstig ongerust over het uitblijven van den stoomlogger „Cornelis" uit Vlaardingen, waarop als schipper A. van Embden vaart. Het schip behoort aan de reederij D. van der Heul N.V. en is op 11 October voor de haringvisscherij vertrokken. Volgens geruchten is het schip na het stormweer van 14 October wel gezien, doch is daarna niet meer gepraaid of onder de Vlaardingsche vloot opgemerkt. De mogelijkheid bestaat, dat het schip in het Fransche Kanaal visschende is, in welk geval de reederij a.s. Zaterdag bericht zal ontvangen. Ook is op verzoek van de reederij de politiekruiser „Vulcanus" uitge zonden om naar het schip uit te zien. Aan boord van de „Cornelis' bevinden zich behalve de schipper veertien Vlaardingers en twee matrozen uit Marken. Voor betere werkloozenzorg. Adres aan den Burgemeester overhandigd Hedenmorgen elf uur hebben de heeren H. H. Luijken en A Eizema, respectievelijk voor zitter en secretaris van den Haarlemschen Be stuur dersbond. het bekende adres voor betere werkloozenzorg aan den burgemeester over handigd. De heer Luijken deelde ons na afloop van de conferentie mede. dat de burgemeester hen vriendelijk ontvangen had en in de ge legenheid had gesteld, eer. korte mondelinge toelichting te geven. De heer Luijken had den noodtoestand van de ondersteunden ge schetst. Hij acht de normen van den steun absoluut onvoldoende. De menschen kunnen er niet van rondkomen. Zij prijzen zich ge lukkig dat het niet regent als zij naar het stempellokaal moeten gaan, want anders ko men ze bijna allen met natte voeten. Velen kunnen niet eens komen stempelen omdat ze geen schoenen hebben. De burgemeester toonde veel deernis en zei, dat ook hij van den ernst van den nood door drongen was. Hij zou niets liever willen, dan dat er verbetering in den toestand kwam. Adhaesiebetuiging. De heeren J. M. H. v. d. Wateren en M. Konings. resp. voorzitter en secretaris van den Bestuurdersbond Haarlem van de Nederland- sche Vakcentrale, hebben een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin zij volkomen instemming betuigen met het adres van den aTaarlemschen Bestuurdersbond en wjarin zij verzoeken er bü de Regeering op te willen aan dringen, in den steun aan de werkloozen eenige noodzakelijke verbeteringen aan te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1