Aan onze jonge lezertjes en lezeresjes. Gewonnen. Hei Betokf&ikste 52e Jaargang No. 15757 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 5 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Noa-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 November. De Zonen der Wolvin. „Op Maandag 29 October heeft Mussolini nauwkeurige instructies gegeven voor de op richting van afdeelingen van het „Opera Nazionale Balilla" voor kinderen van zes tot acht jaar. Deze kleine kereltjes zullen onder den naam „Zonen der Wolvin" (met deze wolvin wordt de voedstermoeder van Remus en Romulus bedoeld) worden vereeniiti in groepen, centuriën, cohorten en legioenen, onder aanvoering van officieren der fascisti sche militie. De knaapjes zullen zwarte hem den dragen, waarop in bronsgeel de wolvin van Rome is geborduurd. Reeds bij de feeste lijkheden van 28 October traden deze aller jongste fascistjes in het openbaar op, voor- loopig echter nog gekleed als de gewone Balilla, die reeds den achtjarigen leeftijd be reikten. Evenals bij de opvoeding der Balilla <814 jaar) zal ook bij die der Zonen van de Wolvin aan sport en spel veel plaats wor den ingeruimd; eenige theoretische opleiding inzake het omgaan met vuurwapenen zal van de opleiding deel uitmaken, wat noodig is daar men de achtjarigen reeds in de practijk met het geweer laat oefenen. Naar het heet is de oprichting dezer nieuwe afdeelingen noo dig gebleken in verband met de verlangens der ouders, vooral der moeders, die er prijs op stellen hun kinderen op zoo jong mogelij ken leeftijd aan de fascistische opvoeders toe te vertrouwen. Inderdaad leest men herhaal delijk in de bladen over gelukkige vaders, die aan den Duce schrijven om voor hun pasge boren kindertjes een lidmaatschapskaart van het „Opera Balilla" aan te vragen. Daarbij zal echter wel veel reclame zijn; men komt op die manier in de krant als goed fascist, wat geen kwaad kan. Men zal zich herinneren, dat prins Umberto voor het kleine prinsesje ook reeds een kaart van „Giovane Italiana" ontving, en dat terwijl het kind nog niet eens gedoopt was". Dit meldt de correspondent te Rome van het Alg. Hbld. Een belangwekkend nieuw verschijnsel in het Legerkamp Europa. Was men er tot dusver in Italië mee tevreden, dat joggies van acht jaar in de practijk met het geweer oefenden, thans voelt men dat eenige theoretische voor opleiding zoowel als lichamelijke voor-training noodzakelijk zijn. De achtjarigen schoten ver moedelijk niet snel genoeg op, of misschien ontbrak hun de ware lust tot bajonetvechten en zoo. Het is ook denkbaar dat in de periode van zes tot. acht jaar zekere funeste pacifis tische invloeden zich reeds bij sommigen hun ner hadden doen gelden. Teneinde hen van deze gevaren te bevrijden en hen in te lijven bij de sécurité" (het Fransche woord voor veiligheid) waarnaar de wereld, vooral Europa in deze verlichte tijden met zulk een kracht streeft, zal het bovenstaande thans geschie den. De „verlangens der moeders, die er prijs op stellen hun kinderen zoo vroeg mogelijk aan de fascistische opvoeders toe te vertrouwen" doen daarbij ontroerend aan. Ongetwijfeld zien de Italiaansche moeders in, dat zij zeiven in kennis van de ballistiek en van de geweer constructie tekort schieten, terwijl oefeningen -met-scherp in een stadstuintje, waarnaar hun kinderen haken, eigenaardige bezwaren opleveren en niet alleen het leven van de kat van de buren op het spel zetten. Waarschijn lijk zullen wij dezer dagen een ontroerden dankbrief te lezen krijgen, door de Italiaan sche moeders tot den Duce gericht. Dit nieuwe Italiaansche Kleuterleger heet „Zonen der Wolvin" vanwege de ietwat malle sage. die aan de stichting van Rome verbon den is. De broeders Romulus en Remus, ge boren uit een verhouding van hun moeder, priesteres van Vesta, met den oorlogsgod Mars werden volgens die sage door een wolvin op gevoed. Later kregen ze ruzie, en aangezien de erfelijke belasting van pa's kant bij Ro mulus het meest ontwikkeld was sloeg hij Remus dood, stichtte Rome en was er de eer ste koning van. Er gaat nog het een en ander aan vooraf, dat ik nu maar niet zal ophalen, maar u ziet er wel uit dat dit al een leuk op voedend verhaaltje is voor kinderen van zes jaar. Voor het overige kan ik niet nalaten mijn gelukwenschen te richten tot de firma's Vickers, Krupp, Schneider-Creusot e. t. q., met het nieuwe afzetgebied. Een mooie aanwinst. Den kinderachtigen tijd van het oorlogsspeel goed zijn we voorbij. Het echte artikel betreedt de kinderkamer. Essen en Le Creusot hebben Neurenberg er fijn uitgeconcurreerd. Nu zal het natuurlijk zaak zijn, de Fransche en Engelsche, de Duitsche en Russische wanneer de Belgische en Nederlandsche?. kleuters ook op deze wijze te gaan voorberei den voor de Groote Slachting. De consciën tieuze Zakenman-des-Doods, de man die met z'n beide beenen op den grond staat, zal daar dadelijk aan denken. Wanneer krijgen we den eersten brief te lezen van een Nederlandsche moeder die aan de Nederlandsche regeering schrijft, dat zij er den hoogsten prijs op stelt dat deze haar jongsten zoon ten spoedigste zal opvoeden voor den oorlog? Misschien meent u dat dit nooit geschieden zal, maar ik weet het nog niet. Rest de vraag of de leeftijd van zes niet wat hoog gesteld is, om met vuurwapenen te leeren omgaan. Ik ga er evenwel niet verder op door. Walging belet het mij. R. P. „Tolheffing onnoodig en onbillijk." Publicatie der Alg. Nederlandsche Verkeersfederatie. Het N. H. C. Bureau meldt: In een heden verschijnende publicatie der Algemeens Nederlandsche Verkeersfederatie worde de noodzakelijkheid der voorgenomen tolheffing op de bruggen over de groote ri vieren aan een critisch onderzoek onderwor pen. Daarin- wordt weer in het licht gesteld dat al deze bruggen zonder voorschotten en zon der tolheffing reeds in 1940 zouden kunnen zijn voltooid en volledig afbetaald indien slechts de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelastingen zouden worden aangewend voor het doel, waarvoor deze belastingen be- hooren te worden bestemd, ongeacht de aan spraken hiervoor op de geheele of gedeelte lijke opbrengsten der extra benzinebelasting. De conclusie der Alg. Ned. Verkeers federatie is, dat de voorgenomen tolheffing als onnoo- dig en onbilleijk voor het motorwegverkeer moet worden beschouwd. Nederlander te Elberfeld veroordeeld. Acht maanden wegens misbruik van vertrouwen. Vaz iDas meldt: De 34-jarige koopman J. Gerards uit Venlo werd Zaterdag door het ..Schöppengericht" te Elberfeld veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf. G. die in dienst was van de Venlosehe ex peditiefirma F. Jacobs en als verkooper op de Duitsche markten optrad, was gemachtigd gelden voor de directie in ontvangst te ne men. Van dit vertrouwen heeft hij misbruik ge maakt door een bedrag van 8500 M.. dat op een Duitsche bank stond en tengevolge van de beruchte Clearingwet niet naar Nederland kon worden overgebracht te verduisteren. De avonturen van Thijs IJs beginnenheden als dagelijksche kindervertelling blad. in ons Thijs IJs, een kleine ijsbeer, die in de buurt van de Noordpool woonde, zag eens op een wandelingetje een wegwijzer staan, die aan de eene zijde naar Nederland wees. En dadelijk kreeg hij het idee: Daar moet ik naar toe. Ik heb nog een oom in Artis en bovendien, de kinderen in dat land zullen het zeker aardig vinden eens van mijn avonturen te hooren, want ik heb al zoo veel wonderlijks beleefd. En stellig zal ik dan ook weer heel wat nieuwe avonturen hebben En zoo komt het, dat jullie vandaag in de krant het begin van de dagelijksche kindervertelling Thijs IJs-vinden. Thijs zal zeker gauw een dikke vrind van jullie worden. Ontvangst bij den gezant van Tsjecho-Slowakije. Ter eere van het koor van Praagsche onderwijzers. Onze Haagsche correspondent meldt: Tegenover het Vredespaleis, aan het begin van den Ouden Scheveningschen weg, had Zaterdagavond in de ruime woning van den Tsjechischen gezant en diens echtgenoote, een gulle ontvangst plaats. Ter eere van het inderdaad voortreffelijke zangkoor van Praagsche onderwijzers, dat het talrijke ge zelschap van eenige schoone nummers deed genieten, terwijl voorts het Haagsche strijk kwartet van Sam Swaap ook nog het zijne tot den muzikaien luister van den avond bij droeg, hadden Excellentie Krno en zijn vrouw een keur van gasten uitgenoodigd. Daar wa ren o.m. de President, de Griffier en eenige rechters van het Internationaal Gerechtshof alsmede verschillende gezanten (b.v. die van België, Zweden, Zuid-Afrika, Zwitserland» aanwezig, voorts de Nederlandsche Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Onderwijs, Kunst en Wetenschappen, van Defensie, Mr. Loder, de oud-President van het Internatio naal Gerechtshof, de Secretaris-Generaal van Buitenlandsche Zaken en nog menige andere Nederlandsche hoogwaardigheidsbekleder. De in grooten getale genoodigden, onder wie zich ook verscheidene journalisten bevonden, roemden het hun in den vorm van goede mu ziek geboden geestelijk genot. Spoed met de nieuwe clearing-wet. Morgen reeds afdeelingsonderzoek. Onze Haagsche Corespondent meldt: Uit parlementairen kring verneem ik, dat het de bedoeling is dit ontwerp met den meest mogelijken spoed in openbare behan deling te brengen. Aanvankelijk was er, zoo ik mij niet vergis, zelfs even op gerekend, dat het nog deze week zoover zou hebben kunnen komen, doch tenslotte ging er met formali teiten welke aan de indiening van elk wets voorstel vastzitten nog iets meer tijd ge moeid dan men verwacht had. Dinsdag a.s. zal de Kamer onmiddellijk tot afdeelingsonderzoek overgaan, zoodat de al- gemeene beschouwingen over Hoofdstuk I (het z.g.n. politiek debat) vermoedelijk pas een uurtje later zullen aanvangen. Onder de hand zullen dan de rapporteurs waarschijn lijk wel met zooveel voortvarenheid aan he gereed maken van het Voorloopig Verslag werken, dat men reeds Woensdag, uiterlijk Donderdag aldus tenminste op het oogen- blik de verwachting het ontwerp zal kun nen behandelen. Volgen daarop onze sena toren het goede voorbeeld van hun collega" aan de overzijde van het Binnenhof, dan is het als de Tweede Kamer het ontwerp Woens dag nog zou aannemen, zeker mogelijk de wet zelfs nog deze week in het Staatsblad te krijgen! Steeds feller aanvallen op Hongarije. Joego-Slavische pers eischt sancties. Ook beschuldigingen tegen de Habsburgers. BELGRADO, 5 November. .In hun beschou wingen over den moord te Marseille blijven de leden voornamelijk Hongarije verantwoor delijk stellen voor den aanslag. Met den dag- worden de aanvallen scherper van toon en sommige bladen eischen reeds sancties tegen Hongarije. Naar verluidt zijn inmiddels de autoriteiten reeds begonnen hier en daar Hongaarsche staatsburgers, die in Joego-Sla- vië zaken doen, uit te wijzen De officieuze Freme, doet naar aanleiding van een bericht uit Parijs, waarin de vereeni- gingen Tess en Howe van de financiering van den aanslag worden beschuldigd een directer; aanval op Gömbös. aangezien de in Frankrijk gearresteerde terroristen Popisjil en Rajitsch bekend zouden hebben te hebben samenge werkt met den Hongaarschen generalen staf en Hongaarsche officieren, wier namen het blad voor een deel zelfs weet te noemen. Vol gens het blad zou na afloop van het politie onderzoek de Volkenbond het woord krijgen om den politieken achtergrond van den aan slag te onderzoeken. Volgens de Politika is de voornaamste orga nisator van den aanslag Pertsjiwatsj, doch het blad beschuldigt ook de Habsburgsche kringen in Oostenrijk met wie Pertsiwitsj nau we relaties onderhield. EN DERGELIJKE AUTO'S RIJDEN.... De motorpolitie heeft Zaterdag tegen een chauffeur uit St. Maarten proces-verbaal*op gemaakt. De man bestuurde een 6-wielige vrachtauto met een last van 4000 K.G., waar van zoowel hand- als voetrem onvoldoende werkten. Bij een snelheid van 26 K.M. deed het gebruik van de handrem de auto na 56 M. pas stoppen. Bij een snelheid van 28 K.M. stond de wagen bij gebruik van voetrem na 48 M. stil, terwijl bij dezelfde snelheid met ge bruik van beide remmen de auto 30 M. noo dig had om te stoppen. De wagen is voor her stel naar een garage gesleept. Gebogen over mijn papier, Zit ik om de minuut te gapen, 'k Heb in mijn rijmwerk geen plezier, Ik heb vannacht haast niet geslapen. Er spookten door'mijn koortsig brein Den heelen langen nacht visioenen. Van voetbal op een Bernsch terrein, Van ballen en van voetbalschoenen. Mijn beenen waren pijnlijk zwaar, Ik was vermoeid in al mijn leden, Ik had ook Zondag, weliswaar. Een harden voetbalstrijd gestreden. Het werd één nul voor Zwitserland, Ik werd door angsten overmeesterd, En zwoegde voor een ploegverband, Dat tactisch speelde en begeesterd. Mijn moeite werd al gauw beloond, De kansen gingen spoedig keeren. Mijn spel werd met een goal bekroond, Waarna men nog drie kon noteeren. Als Smit passeerde, Bakhuys schoot, Dan deed ik mee in alle standen. En kwam on.s Hollandsch doel in nood, Dan redde Halle met mij n handen. Ik trapte, kopte onvermoeid, Hielp achter en trok mee naar voren Ik heb geen enkle kans verknoeid En Zwitserland heeft flink verloren. Die strafschop, dien ze kregen nou Die was natuurlijk onrechtvaardig, Ik. Holland, als u 't weten wou. Speel altijd keurig net en waardig. Ik heb den heelen langen nacht. Naar ik al zei. geen oog gesloten, 'k Heb steeds maar aan 't moment gedacht, Toen voor het einde werd gefloten. Ik voel me nu nog maar zoo-zoo, 'k Ben noode aan mijn werk begonnen, Maar gistren. aan mijn radio Heb ik de Zwitsers overwonnen. P GASUS. De brandstoffentoeslag werkloozen. De Iïaarlemsche regeling. In de laatste dagen der vorige week is te Haarlem uitvoering gegeven aan de beslissing van den minister inzake de verstrekking van brandstoffen aan werkloozen. De werkloozen die reeds meer dan twee maanden steun gekregen hebben, ontvingen f 1 toeslag voor brandstoffen, berekend voor één week. Gesteunden die nog geen twee maanden werkloos waren moesten het volgende biljet invulen le. dat hij nog geen brandstofvoorraad in zijn bezit heeft. 2e. dat hij geen lid is van een vereeniging of coöperatie, waarvan hij in den winter 1934/1935 brandstof heeft ontvangen of zal ontvangen. 4e. dat hij van geen instelling van welda digheid of eenig ander lichaam brandstof of vergoeding hiervoor ontvangt en dat hij zich verbindt, onverwijld aan het bestuur zijner organisatie kennis te geven, indien hij van andere zijde in hret genot daarvan wordt ae- steld. 4e. te weten, dat hem bekend, dat indien bij onderzoek mocht blijken, dat zijn ver klaringen onjuist zijn, hij gevaar loopt, zijn ondersteuning te verliezen en gestraft te wor den. Elk geval zal uw afzonderlijk worden be keken. Als beslist wordt, dat er reden is om den brandstoffentoeslag te geven, wordt die ook nog uitgekeerd over de afgeloopen week Natuurlijk krijgen de personen die nu geen toeslag ontvangen den gulden voor brandstof wel. als gij in de naaste toekomst 2 maanden werkloos zijn. Iemand die dus op 1 October werkloos werd moet in dit geval wachten tot 1 December. De minister heeft in een latere aanschrij ving nog medegedeeld, dat alleen won enden op een kamer alleen kolentoeslag mogen ontvan gen als zij een kamer met eigen meubeleng bewonen. Voor de werkloozen die in de 3-daagsche werkweek arbeiden is een bijzondere regeling eetroffen. Als iemar.d bij steunverleening plus dn brandstoffentoeslag meer ontvangen zou hebben dan nu bij de 3-daagsche, dan krijgt hij alsnog den toeslag. Deze toeslag komt in dit geval geheel voor rekening der gemeente, omdat het rijk hier buiten staat. De gevalen van de werkloozen die bij een werkverschaffing ziin eeolaatst zullen alle op zich zelf bekeken worden of er reden is den brandstoffentoesslag uit te betalen. Daarbij zal rekening gehouden worden met de groot te van het gezin, het verdiende loon, enz. Ernstige botsing tusschen twee auto's. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagavond 10 voor 8 botsten op de Am- sterdamsche Vaart twee auto's tegen elkaar, te weten een uit Amsterdam komende auto en een, die uit de richting Haarlem naderde, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Alk maar. Beide wagens werden zéér ernstig be schadigd en moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden wonder bo ven wonder niet plaats. Tegen den chauffeur uit Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt. Hij beweerde verblind te zijn door tegenlig gers, waardoor hij buiten noodzaak den lin kerkant van den weg bereden had. Doumergue heeft in een radiorede den na druk gelegd op het herstel der regeerings- autoriteit. pag. 4 In Frankrijk zou een nieuwe zwendelaffairc aan het licht gekomen zijn. pag. 4 Aan een aantal Duitschers, o.w. Piscator en Otto Strasser is het Staatsburgerschap ont nomen. pag. 4 Op Formosa zijn 120 personen tengevolge van het noodweer om het leven gekomen. Dag 4 Het clearingverdrag is door de Nederlandsche regeering opgezegd, omdat Duitschland zijn verplichtingen niet na kwam. pag. 3 Zaterdagavond zijn bij Nijmegen twee jonge mannen door een auto gedood. pag 3 Er is klaarheid gekomen in het geheimzinrrg sterfgeval van een 17-jarigen jongen te Halsteren. pag 3 Nederland wint welverdiend met 42 van Zwitserland. pag. 6 De Zesdaagsche te Amsterdam. pag 3 Bekende Haarlemmers: Mr. S. A. Vening Meinesz. pag. 3 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De zonen der wolvin. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Evan gelisch Duitschland in verzet. pag. 4 G. J. Kalt: Het solistenconcours te Bloemen- daal. pag. 11 H. G. Cannegicter over Strijders in 't wit. pag. 11 K. de Jong. over Revue-Operette Marie Louise pag. 11 K. de Jong. Concert der II. O. V. Solist Cor Groot Jr. pag. 11 Vp.: Via den luidspreker. pag 0 Ls-: Zesdagenleven. pag 8 De Uiver 21 November op Schiphol. De terugkeer in Nederland van de Uiver was oorspronkelijk op 17 November vastge steld. Door verschillende omstandigheden, die met commercieele en echnische oorzaken verband houden, is het niet mogelijk dien datum aan te houden. Thans wordt voorzien, dat de Uiver Woens dag 21 November des namiddags 2 uur op Schiphol zal aankomen. (Nederlè Corr. Bureau). Koepang juicht de Uiver- bemanning toe. Vliegveld met eerepoorten en vlaggen KOEPANG, 5 November (Aneta). De Uiver kwam hier om 7 uur 20 plaatselijken tijd aan. De vliegers en inzittenden werden hartelijk ontvangen door de geheele Europeesche be volking en duizenden Inlanders, die reeds voor zonsopgang op het veld aanwezig waren. Het vliegveld was met vlaggen en eerepoor ten versierd. Bij het uitstappen werd het Wilhelmus ge speeld. Verschillende redevoeringen werden gehou den en aan alle leden der bemanning werden met de hand vervaardigde dekens geschon ken. Tenslotte werd een receptie gehouden die de drukst bezochte was die ooit in Koepang werd gehouden De Uiver vertrok om 8.35 uur plaatselijken tijd naar Bali. Vredesraad Haarlem. Bespreking der particuliere wapenindustrie. De Vredesraad te Haarlem, waarbij aange sloten zijn de Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond, Haarlem en Heemstede, de Alg. Vereeniigng „Nooit meer Oorlog" te Haarlem en de Inter nationale Vrouwenbond voor vrede en vrij heid te Haarlem belegt op Donderdagavond 8 November a.s. in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw een openbare vergade ring ter herdenking van den Wapenstilstands dag. De vergadering zal zijn aan de onthullin gen inzake de particuliere wapenindustrie. Sprekers zijn. Ir. K. J. Hondius uit Rotterdam over „Na 16 jaar": Dr. E. van Raalte uit Den Haag, over: „Verweer tegen den Internationalen vijand" (de jongste les uit Amerika betreffende de particuliere wapenindustrie en -handel) en Ds. N. Padt uit Zutphen, over „De moreele beteekenis van dit alles". EXAMENS. Voor het doctoraal examen Romaansche taal en letteren 'Fransch) is aan de Leidsche Uni versiteit, geslaagd mej. M. Stenfert Kroese te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1