DE BILT Artikel 289 strafrecht »N BAROMETER! KL Koutstraat 13-Tel. 14112 ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Controle op teelt en handel nog onontbeerlijk. Saneeringsmaatregelen moetentrouw worden nageleefd. De Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur hield heden haar 174e (buitengewone) algemeene vergadering in het Krelagehuis. onder leiding van haa- voorzitter, den heer E. H. Krelage. die in zi n openingsrede aller eerst het overlijden herdacht van Prins Hen drik, die steeds veel belangstelling aan den dag legde voor de bloembollencultuur en tweemaal optrad als Beschermheer van de groote tentoonstellingen der vereeniging. Voorts wijdde spr. waardeerende woorden aan de nagedachtenis van Jhr. Mr. D. E. van Lennep. de heeren H. Veldhuysen van Zanten, C. Eggink Sr.. Corn. Kieft Jzn. en Prof. Mr. Dr. H. R. Ribbius. Spr. heette vervolgens de gasten welkom, die in verband met het te behandelen onder werp van hun belangstelling deden blijken: en den directeur der Ned. Centrale, over wïen de heer Krelage o.m. zeide: Volkomen vreem den directeur dezer Centrale, over wien de heer Krelage o.m. zeide: Volkomen vreem deling op elk gebied van tuinbouw, ziet hij zich het dagelijksch beheer opgedragen van een instelling, waaraan tijdelijk de zorg voor de levensbelangen van ons geheele bedrijfs leven is toevertrouwd. Het in het Centraal Bloembollen Comité volledig vertegenwoor digde vereenigingswezeïi op bloembollenge- bied heeft bij het indienen der saneerings- plannen nooit kunnen vermoeden dat de Re geering niet aan de mannen van het vak zeiven de leiding zou toevertrouwen, vooral daar er van financieelen steun vanwege de Regeering geen sprake is, maar de geheele saneering door henzelven betaald moet wor den en men dus zou mogen verwachten dat men aan henzelven ook de besteding dezer gelden zou overlaten, zij het ook onder zeker toezicht van regeeringswege! Het verwijt dat dit niet geschied is, treft allerminst den Directeur van de Sierteeltcen trale, maar het maakt zijn positie wel zeer moeilijk De saneeringsmaatregelen. Wij komen heden in buitengewone verga dering bijeen, zoo vervolgde spr., omdat het wenschelijk is, dat deze vergadering zich uit spreekt over do verdere maatregelen voor het plantjaar 1934 35. Evenals het georganiseerde bedrijfsleven bij de regeering op maatregelen voor 1935 heeft aangedrongen, is het de taak onzer ver eeniging om wenschen kenbaar te maken met betrekking tot de handhaving, wijziging of opheffing dier maatregelen. In het door ae regeering toegepaste stelsel worden de maatregelen geheel en uitsluitend door het bloembollenbedrijf zelf bekostigd: dit sluit in, dat de bloembollenkweekers niet in een van de regeering afhankelijke positie bchooren te komen, waaraan daaruit voort- vloe< nde voorwaarden zouden kunnen wor den verbonden. Dit sluit tevens in, dat het 1 "drijfsleven zelf moet kunnen beschikken over zijn lot en dat-de regeering het niet lan ger bindt, dan door het vak zelf noodig en wenschelijk wordt geoordeeld. Zonder voor zeker te willen voorspellen wat de uitslag zal zijn van uwe beraadslagingen, acht ik toch de waarschijnlijkheid groot, dat er geen meerderheid zal zijn voor het afschaf fen der minimumprijzen, ondanks de bezwa ren die daaraan verbonden zijn, of wel dat men ze zal willen zien vervangen door garan tieprijzen. Dat men zoo moeilijk van dit stelsel af stand meent te kunnen doen, is te verklaren uit het betrekkelijk gunstig verloop van den buitenlanaschen handel en bewijst dat het beginsel van het door de gezamenlijke orga nisaties in December 1932 ingediende sanee- ringsplan juist gezien was. Zoowel in 1933 als in 1934 heeft het in groote lijnen gunstig gewerkt, wat eigenlijk een wonder is, als men de onvoldoende wijze in aanmerking neemt, waarop het werd uit gevoerd. Minister Colijn maakte in den korten tijd dat deze bewindsman het departement van Economische Zaken beheerde een einde aan de vrijwel onuitvoerbaar gebleken voorschrif ten en hechtte zijn goedkeuring aan een ge wijzigd voor het bedrijfsleven aanvaardbaar en uitvoerbaar stelsel. Ook van den tegenwoordigen minister van Economische Zaken weten wij dat deze een open oog heeft voor hetgeen ons bedrijfsleven wenscht. Maar helaas, ook nu weer dreigen teleurstellingen bij de uitvoering. Ik zal daar op niet verder ingaan, in de hoop dat de ver tegenwoordigers van het bloembollenbedrijf in de Sierteeltcentrale al hun invloed zullen' FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBCRG. Inspecteur van politie te Utrecht. 29) Ze behoeft niet lang te wachten. Al spoedig komt het meisje terug, helpt haar bij het uit trekken van haar mantel en gaat haar op de dikke Perzische looper over de breede trap voor naar boven. En even later bevindt zij zich in de rijk ingerichte zitkamer van den beroemden advocaat. Deze bleek niet alleen te zijn. Inspecteur Lietsen verrees uit een diepe clubfauteuil en werd door Mr. Karsenson aan de binnentre dende dame voorgesteld. Toen de advocaat bemerkte, dat het haar wat onaangenaam was. dat ze hem niet alleen aantrof, haastte hij zich met de verzekering, dat deze inspecteur zuiver in het belang van haar man bij hem was gekomen. Dit antwoord stelde haar gerust. Weife lend gaat ze zitten. Dan, plotseling, nog voor ze wat heeft kunnen zeggen, begint ze hevig te snikken en de beide mannen staren zwij gend voor zich uit. begaan met het lot dei- ongelukkige vrouw. Welk een gang moet dat voor deze zeer zwakke vrouw geweest zijn Een gang die natuurlijk ten doel heeft, den ver dediger te vragen, zijn uiterste best te doen om haar man te redden van die vreeselijke twintig jaar. In de kamer is dan geruimen tijd niets an ders te hooren dan het snikken van de vrouw en het geknettear van de houtblokken in den gezelligen open Engelschen haard. Geleidelijk wordt de ongelukkige wat kal mer en dan begint ze te spreken met zachte ontroerde stem, zonder de heere$ aan te zien, als sprak ze tot zichzelf. gebruiken om de saneeringsmaatregelen in 193435 te doen verloopen op een wijze, die aan hun vakgenooten zooveel mogelijk vol doening geeft. Op de gedachtenwisseling in deze vergade ring zal ik niet vooruitloopen. De hoop die velen met mij koesterden, dat in 1935 de sa neeringsmaatregelen achterwege gelaten zou den kunnen worden, is niet verwezenlijkt. Vrij algemeen is men overtuigd, dat men de controle op teelt en handel nog niet kan ont beren. Tenslotte zou ik u willen toeroepen: Werkt allen mede om de saneeringsmaatregelen zoo nauwkeurig en trouw mogelijk na te leven. Gij dient daardoor het algemeen vakbelang en voorkomt, moeilijkheden voor u zelf. De regeering heeft de macht en de middelen om tegen overtreders streng op te treden en dit zal, naar mij verzekerd is, ook inderdaad ge beuren. De tentoonstelling „Flora 1935". Ondanks dezen abnormalen toestand, of misschien wel juist tengevolge van den druk der tijden, heeft het bloembollenbedrijf zich met volle kracht toegelegd op deelneming aan de Flora, de groote bloemententoonstelling van 1935. zoo besloot de heer Krelage. De afgevaardigden der afdeelingen hebben zich heden morgen kunnen overtuigen van den stand der werkzaamheden en kunnen zien, hoe voortreffelijk onze algemeen secre taris, de heer Voors, zijn taak als ontwerpei- en uitvoerder van het beplantingsplan ver vult. De algemeene sympathie en de krachtige medewerking, die de Flora van alle zijden mocht ondervinden, verlichten den arbeid van het uitvoerend comité en doen de beste verwachtingen koesteren omtrent het wel slagen der tentoonstelling. En hoe zou het ook anders kunnen zijn, waar de geëerbiedig de beschermvrouwe der vereeniging. de Koningin, als een blijk van vertrouwen de aan een tentoonstelling hoogst zelden of nooit gegeven onderscheiding heeft willen verleenen van Hare hooge bescherming. Laat ons allen trachten dit vertrouwen niet te be schamen. Bollenkweekers zijn vóór saneering. Het Hollandsch Bloembollènkweekers Ge nootschap hield Maandagmorgen in Brink- mann de 5lste algemeene vergadering, waar voornamelijk ter sprake kwam de vier beken de punten betreffende de crisismaatregelen waarover het genootschap den minister bin nenkort zal adviseeren: le Moeten de saneeringsmaatregelen ook voor 1935 bestendigd blijven? 2. Moet de teelt van hyacinthen, tulpen en narcissen beperkt blijven tot de beteelde op pervlakte van 1933—1934 of moet deze uitge breid worden? 4. Zijn minimumprijzen of garantieprijzen gewenscht voor 1934—1935? 4. Moeten de maatregelenen ter controle van den uitvoer blijven? De eerste vraag werd in een gehouden hoofdbestuursvergadering met een groote meerderheid bevestigend beantwoord. Men meende dat de toestanr in binnen en buiten land nog niet gedoogde om tot algeheele vrij heid terug te keeren. De tweede vraag, vond evenmin weinig be strijding. Bijna algemeen oordeelden de hoofdbestuursleden, dat de beperking van de teeelt van de hyacinthen. tulpen en narcis sen gehandhaafd moet blijven. Een uitvoerige bespreking vorderde de der de vraag. De groote meerderheid wenscht e de minimumurijzen te handhaven, omdat bij een garantieprijs er geen officieele prijs meer zou zijn, wat tot allerlei prijsdrukking zou leiden. Een minderheid verklaarde zioh ech ter voor garantieprijzen, omdat daardoor meer vrijheid in den handel verkregen werd en indien deze ten volle zou worden gega randeerd de controle zeer zou worden be perkt en daardoor de onkosten gereduceerd. Deze voordeeler. wogen naar het oordeel van de meerderheid lang niet op tegen het ge vaar van prijsdrukking, indien geen officieele prijs vaststond.. De vierde vraag werd zonder bespreking bevestigend beantwoord. De afdeeling Lisserbrcek had een motie in gezonden, die men elders in ons blad vindt, in een verslag van een vergadering dier af deeling. Er gingen verschillende stemmen op van af deelingen, die tegen de saneering waren, voor gesteld als in punt 1. Sommige hadden het vertrouwen in het uitvoerend lichaam, de Ned. Sierteeltcentrale, verloren door de ge maakte fouten. De afdeeling Texel, die zeer veel stemmen heeft, was tegen saneering. omdat zij vreest door saneering te weinig bollen te zullen hebben, als de crisis straks afgeloopen zal zijn. „Wij loopen nu achter de markt aan, en we moeten rekening houden met de toekomst" zei hij. De afdeeling Lisse zag ook wel de fouten „Ik weet, dat mijn man onschuldig is. God zal uitkomst moeten geven. Jan is tot een dergelijke daad niet in staat. Hij is de goed heid zelf. Het is zoo'n beste jongen. Als hij het gedaan moest hebben, dan moest ik het weten. We hadden geen geheimen voor el kaar. Toen hij die bekentenis aflegde moet hij niet normaal geweest zijn. We waren zoo blij toen uit het testament bleek, dat wij erf genamen waren. Zoo blij, omdat de zorgen dan voorbij zonden zijn, de rekeningen be taald konden worden. Het meest verheugde het hem nog, dat hij mij nu in staat zou kun nen stellen voor mijn gezondheid naar het buitenland te gaan, dat door de doktoren dringend wordt aangeraden. Toch hadden we nog een onrustig gevoel. Ten eerste omdat het zoo zonderling was, dat oom alles aan ons vermaakt had en niet aan zijn neef Johan, wat wij immers allemaal verwacht hadden en ten tweede, omdat oom blijkbaar vermoord was. Jan zei eens tegen mij: Stel je voor, dat ze mij daar nu eens van verdenken, omdat ik door zijn dood rijk geworden ben! Ik stelde hem gerust en zei: welnee, onzin, daar is geen kwestie van!" maar ondertusschen was ik er zelf allesbehalve gerust op en toen de poli tie kwam vragen of hij op 't bureau wou ko men, schrokken we allebei en begrepen dat ons vermoeden juist was geweest. En daarna die vreeselijke tijding, dat Jan gevangen was gezet. Jan die nog geen vlieg kwaad kon doen. die alles voor mij en de kinderen was Wat moet die arme jon gen geleden hebben! Is het dan zoo'n won der, dat hij er zenuwziek van geworden is? Hij was toch al zenuwachtig den laats ten tijd omdat hij zich zoo bezorgd over mijn toe stand maakte en geen geld had om mij te ge ven, wat de doktoren mij voorschreven. Ik wilde de zitting bijwonen, maar de dok toren verboden het mij. Daarom heb ik al leen de krantenverslagen gelezen en daaruit heb ik begrepen, hoe Jan er toe gekomen moet zijn om te bekennen: ze hebben hem met vragen en insinuaties gemarteld., gemarteld, 'N JÖBSLEUWI? CAREL VAN HUIZEN heeft 200 moderne modellen (Adv. Inqez. Med.) van de saneering, maar zonder saneering zou 't h.i. nog erger zijn. Zoo'n vertrouwen in de toekomst als Texel heeft, heeft Lisse niet. Lisse zal vóór de saneering stemmen. Alleen ais 't zwart op wit gegeven kan worden dat de toestand over twee jaar beter is, zou Lisse misschien over tegenstemming nog eens kun nen denken De stemming was: 14767, zoodat de alge meene vergadering zich voor de saneering heeft uitgesproken. Wat punt 2 betref werd geconstateerd dat ten aanzien van dit seizoen de kwestie te laat aan de orde is gekomen. Voor een volgend keer zal de zaak eerder besproken moeten worden. Dit punt kwam als zoodanig niet in stem ming. wel de vraag: voor of tegen uitbreiding der cultuur? De vergadering sprak zich tegen uitbreiding met 17313 en 28 blanco (Texel). Over het derde punt zeide afdeeling Heem stede tegen garantieprijs te zijn, daar dan „de bodem uit de markt zou zijn". Hillegom was voor garantieprijzen. Lisse was ook vóór garantieprijzen. Texel was voor minimumprijzen. Het derde punt werd in zooverre aangevuld, dat de voorstanders van garantieprijzen vóór zouden stemmen, met dien verstande dat de prijs hoog genoeg zal zijn (eventueel zelfs 100 procent) De voorzitter stelde voor de zaak in stem ming te brengen, met bijvoeging van de wensch der afdeeling Lisserbroek over de voorraden. Enkele afgevaardigden maakten daartegen bezwaar, omdat die motie niet in de afdeelin gen besproken kon worden. De stemming was ten slotte: garantieprijs of minimumprijs? De uitslag was": 110 stem men voor garantieprijzen en 99 stemmen voor minimumprijzen. Kassier zou een groot tekort in kas hebben. Bedrag van ƒ40.000 genoemd. De kassier van de boerenleenbank te Dintel- oord, C. van B-, die tevens secretaris-penning meester van den Boerenbond, secretaris van de bouwvereeniging, secretaris-penningmees ter van den Dintelpolder, secretaris van de landarbeidstichting, agent van de varkens centrale, agent van een eierveiling en secre taris-penningmeester van de weegbrug was, is uit de eerstgenoemde functie ontslagen, daar er tekorten in zijn kas zijn ontdekt. Volgens geruchten zou een bedrag van f 40.000 ont breken. DE VERMISTE VLAARDINGSCHE LOGGER IS WERKELIJK TERECHT In verband met de nog altijd te Vlaardingen heerschende ongerustheid omtrent het uit blijven van den stoomlogger Vlaardingen 83, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Zaterdagmiddag om half zes heeft de heer P. Brouwer Jr. van de visscherijmaatschappij „Piscater" te Vlaardingen te IJmuiden over den nieuwen zender aldaar een proefgesprek gevoerd met de Katwijk 176, welks schipper, P. v. d. Plas mededeelde, dat hij Zaterdagmid dag om 1 uur persoonlijk met den schipper van de Vlaardingen 83, van Embden, had ge sproken. Alles was wel aan boord. De vangst was 30 last en men zou blijven visschen tot men volgevangen was. Het schip bevond zich onder de Engelsche kust. Er is thans dus niet meer de geringste reden tot ongerustheid. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. grfflfflP$^Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0./5 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) tot de arme jongen meende, dat hij niets be ters kon doen, dan het maar uit te schreeu wen, dat hij het gedaan had! Zijn hersenen moeten in de war geweest zijn. Omdat hij onschuldig was, kon hij natuurlijk geen goed verhaal van alles doen en toen heeft die re chercheur verteld, hoe het allemaal ga gaan was en Jan heeft het zoo toegegeven. En later bij den Rechter-commissaris heeft hij hetzelfde verhaal, als wat de rechcher- cheur vertelde, automatisch naverteld, omdat hij immers heelemaal geen andere verklaring wist! Dat verhoor was al den volgenden dag. Later is hij meer en meer het dwaze van zijn mededeelingen gaan inzien en heeft ze her roepen, steeds krachtiger herroepen! Hebben de doktoren niet met nac\uk verklaard, dat het heel goed mogelijk is, dat men iemand, die in een droomtoestand verkeert, alles kan laten zeggen wat men wil? En nu kan de officier wel zeggen, dat hij niet in dien toe stand was, maar wat weet die er van af? De deskundigen weten dat immers zeker beter dan de officier, die mijn man onschuldig in de gevangenis tracht te krijgen! O! Ik haat dien man, dien rechercheur en alle anderen, die hem gekweld en gemarteld hebben, totdat hij zoogenaamd: door de mand viel! Ja! Hij bekende! Maar later ontkende hij hardnekkig. En waarom moet nu juist zijn bekentenis wel en zijn ontkentenis niet aan vaard worden?Omdat mijnheer de offi cier met deze zaak eer moet inleggen. Omdat hij anders geen kans ziet deze zaak tot klaar heid te brengen. Er is een dader en die moet voor het groote publiek hangen. Later moet er van zijn requisitoir gezegd worden, dat het prachtig was en sluitend als een bus. Mevrouw van Ostens heeft zich onder het praten steeds meer opgewonden. De advo caat en de inspecteur zien strak in de flikke rende vlammen en luisteren ontroerd naar het krachtige pleidooi, dat deze vrouw voor haar man houdt. „Mijnheer Karsenson, morgen moet u mijn, man verdedigen. Ik smeek u uw uitersten-best Opium-smokkelaar in arrest. Hij maakte deel uit van een bende. De Rotterdamsche Centrale Recherche, die tevens de Nederlandsche Centrale ter bestrij ding van den smokkelhandel in verdoovende middelen is, heeft dezer dagen een zeer lang durig en uitgebreid onderzoek beëindigd, be treffende liet smokkelen van opium. Hierbij heeft men de gangen van een groote in ter- nationale bende kunnen nagaan en is men erin geslaagd, een der hoofdpersonen, een zekere Griek Peroulis aan te houden. De bende wordt reeds sinds 1925 door Justi fies van tal van landen nagegaan. Zij maakte er haar werk van opium uit Turkije naar Zuid-Frankrijk te brengen en vandaar over geheel West Europa te verspreiden. Ook naar Rotterdam en Amsterdam. Een belangrijk centrum voor dezen smokkelhandel is geble ken te zijn, behalve Marseille, ook de Noord- Fransche stad Lille. In den loop,, der jaren heeft men telkens partijtjes opium kunnen aanhouden en alles wees erop, dat men dan te doen had met een groote internationale ben de. Geregeld was er ook sprake van den Griek Peroulis. die ook een paar maal in arrest is grweest. Eerst den laatsten tijd is men er achter gekomen, dat deze Griek een der voor naamste helpers van den hoofdman van de groote bende is en dat hij zich speciaal toeleg de op het brengen van opium naar Nederland. De laatste maanden werd weer een verhoog de activiteit bij de smokkelaars opgemerkt. Het bleek, dat uit Amsterdam kleine partij tjes opium naar Rotterdam werden gebracht. Men slaagde erin een Chinees aan te houden, die zoo'n partijtje naar Rotterdam bracht en die hij juist zou afleveren aan het boarding house van den Chinees Van op Papendrecht te Rotterdam. De Chinees, die de opium bracht, werd aangehouden en een onderzoek werd bij Van ingesteld. In zijn boardinghouse vond men niets, maar wel in zijn particuliere wo ning in de Transvaalbuurt te Rotterdam. Daar werd 11 K.G. opium in beslag genomen. In dit huis vond men bovendien 1600 en drie in het Grieksch geschreven brieven, die erop wezen, dat men hier weer met de internatio nale bende te doen had en dat de Griek Pe roulis er weer bij betrokken was. In de Griek- sche brieven werd zeer belangrijk materiaal over de bende ontdekt. De vorige week werd ontdekt, dat P. te Am sterdam was, in pension. De politie deed een inval, waarbij de Amsterdamsche politie 'en de Rotterdamsche recherche samenwerkten en men vond P. bezig een brief te schrijven aan den Griek Nicola in Marseille, een Griek, die reeds geruimen tijd internationaal dooi de politie beschouwd wordt als de hoofdman van de geheele bende. In de kamer van P. vond men verder nog 24 K.G. opium. Toen men deze partij gevon den bad, werd er aan het pension gebeld en beneden stond een Amsterdamsche werklooze die naar beven riep, dat hij de 2400 gulden kwam brengen. Men noodigde hem uit boven te komen, nam het geld in beslag en arresteerde tegelijker tijd dezen werklooze. De Amsterdammer verklaarde, dat hij na mens een Chinees in Amsterdam aan dit adres een koffer moest halen, en daarvoor 2400 gul den moest betalen. De Griek en de Amsterdammer werden naar Rotterdam gebracht en tenslotte, bleek, dat de Amsterdammer slechts door de bendeleden was gebruikt om een gevaarlijke boodschap te doen, maar dat hij van een en ander niets afwist. Daarom werd hij dan ook vrij gelaten. Het onderzoek had dus tot nu toe zeer goe de resultaten opgeleverd. Een der voormannen van de groote bende, die voornamelijk het werk in Nederland leidde, had men in arrest. Het speuren was nu nog naar een groote partij opium, die uit de Levant onderweg was. Donderdag arriveerde te Rotterdam het s.s. „Friesland", dat Stamboul had aangedaan en dat daar twee koffers aan boord had ge kregen, afgezonden door een Duitscher, ge adresseerd aan order. Er werd gewacht of er iemand kwam opdagen voor deze koffers, maar daar er niemand kwam en tenslotte de ontvanger ongetwijfeld had moeten zijn de gearresteerde Peroulis, werden de koffers opengemaakt en men vond er tusschen dub bele wanden 58 K.G. opium. Dank zij dit onderzoek heeft men ook aan de recherche van Frankrijk belangrijk mate riaal over de bende kunnen verstrekken, daar men er in geslaagd is de wegen, die de smok kelwaar aflegde, na te speuren. In Antwerpen is ook een centrum van deze smokkelarij opgespoord en zooals reeds eer der gemeld, is de stad Lille in Frankrijk een zeer belangrijk centrum geweest. Een der hoofdleden van de bende was de beruchte po- litie-inspecteur te Lille, Mariani, de man, wiens ontmaskering een paar maanden gele den in Frankrijk zooveel stof heeft doen op waaien. Deze Mariani werkte samen met de smokkelaars in Marseille en ook met den Griek Peroulis. te doen. U heeft mijn man heel veel bezocht. Hij zei mij, dat u hem tot groote steun was. Zegt u zelf eens eerlijk: Gelooft u dat mijn man een moordenaar en schriftvervalscher is?" Het an woord van den advocaat kwam on middellijk zonder aarzelen: „Neen. mevrouw. Het is mijn waarachtige overtuiging, dat uw man onschuldig is." „En gelooft u, dat hij vrijgesproken zal worden?" „Ja, dat is heel moeilijk te zeggen. U moet den moed niet laten zakken en het beste er van hopen." „O, ik voel het wel! U geeft een ontwijkend antwoord, omdat u het mij niet in mijn ge zicht durft te zeggen, dat u bang bent, dat men hem voor schuldig zal houden. Ik moet de waarheid hooren, hoe hard die ook is. U gelooft dat hij veroordeeld zal worden?" Voorzichtig antwoordde Mr. Karsenson: „Zijn zaak staat zwak." Hemel! Ik dacht het wel. Iedereen en alles spant tegen mijn man samen en u zult hem niet kunnen redden! Genadige Hemel, spaar hem. al was het alleen maar om die arme kin deren hun vader niet te ontnemen! Ikzelf ben zwak en zal wel geen lang leven meer heb ben. Deze ellendige geschiedenis heeft mijn toestand vreeselijk verergerd En wat moeten die kinderen dan, als moeder dood is en vader in de gevangenis zal trachten zelfmoord te plegen of ze zullen hem naar een gekkenhuis mieten brengen. O het is te vreeselijk om aan te denken. O Jan mijn arme Jan!!" Dan stokt haar stem. Ze wordt krijtwit. Haar handen knijpen zich tot vuisten samen. Zweet parelt op haar voorhoofd. Langzaam glijdt ze van haar stoel op den grond. De mannen zijn direct opgesprongen en leggen haar plat op den grond. De advocaat besprenkelt haar hoofd met water en laat haar aan een uit een kast gehaald fleschje met ammonia ruiken. Weldra slaat ze de oogen weer op en ze is in staat wat water te drin ken. meldt: Hoogste barometerstand 769 m.M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 746.1 m.M. te Vardö. en voorspelt: Meest matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Kans op regen. Aanvankelijk helder, later weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland ZACHT WEER, AF EN TOE REGEN. Tusschen de hooge druk bij IJsland, die in beteekenis afnam, maar nog steeds den weg voor oceaandepressies versterkt en de afge nomen hooge drukking in het Oosten strekt zich een reeks van depressies van Spanje tot Noord-Scandinavië uit, die Noordoostwaarts beweegt. Tengevolge van toevoer van warmte en vocht in de bovenlucht is in onze omgeving en in Frankrijk de temperatuur gestegen, maar zij blijft bijna overal beneden normaal. Matige vorst in Midden-Zweden en lichte vorst in Zuid-Duitschland,. Krachtige Noordoostelijke winden waaien aan de kus ten van Schotland en Ierland en Zuid-Frank rijk regen. Bijna overal is de lucht betrokken of zwaar bewolkt met veel mist in Zuid- Duitschland. Voorloopig schijnt bij Zuidelijke winden vrij zacht weer met af en toe regen te wachten Barometer Hedenmorgen 10 uur 753 m.M. Stand van gister 758 F. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 5 November: Laagste heden nacht 39 F. Hoogste gisteren 44 F. Hoogste heden tot 12 uur 46 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 November. Bevallen 2 November: M. M. Strik—Kemser z.; T. de Ridder—Swarts, z.; A. M. Groot— Korzelius, d.; 3 November: C. Outde Boor- der, z. Overleden 2 November: E. de Graaff, 41 j., Pieter Kiesstraat; A. Moolenaars, 73 j., Prin sen Bolwerk. e. a. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM H AR MEN JAN S WEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg: Amsterdamsche Tooneel- vereeniging: „De Revisor". (Abonnements- voorstelling) Coué stichting. De heer B. v. d. Meer, Pro testantenbond. 8.15 uur. Palace: Rakoczy-Marsch. Op het tooneel: Willy Derby met zijn nieuw repertoire. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Die Csardasfürstin". Op het tooneel: Kay en Jay, Comedians. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Koningin Christina" met Greta Garbo. Doorloopende voorstelling van 7 uur 's avonds af. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: Jan van Riemsdijk. Klein Kunst Revue. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Alles verliep verder voor haar als in een droom. Er wordt niet veel meer gesproken. Binnen enkele minuten rijdt de auto van den advocaat door diens chauffeur bestuurd, voor en begeleidt inspecteur Lietsen haar naar haar woning, nadat hij afscheid van rar Karsenson heeft genomen. De chauffeur rijdt hem dan meteen door naar zijn hotel*Langzaam maar zeker heeft zich in zijn brein de overtuiging geworteld, dat van Ostens inderdaad onschuldig moet zijn. Hij neemt zich dan ook voor er nog eens alles en alles op te zetten om een rechter lijke dwaling te voorkomen. „In de veertien dagen die nog resten voor de uitspraak, kan en moet er veel gebeuren", mompelt hij voor zich heen. En terwijl de lift den politieambtenaar snel omhoog voert naar zijn slaapvertrek, vliegt de pen van Mr. Karsenson steeds vlugger over het papier. Maar hoe hij ook schrijft, bij eiken regel voelt hij, dat hij feitelijk aan een nut- telooze formaliteit bezig is; weet hij, dat er toch o zoo weinig notitie van zijn pleidooi zal worden genomen en dat alles eigenlijk nu reeds beslist is. Hij heeft ook bij de rechters, buiten de terechtzitting om, ten duidelijkste kannen opmerken, hoe, zeer deze aan de schuld van den verdachte gelooven. Het licht van de monumentale bureaulamp valt scherp op de krachtige trekken en het hooge voorhoofd van den man die morgen tot taak zal hebben te trachten een man en vader voor zijn gezin te behouden. Een reusachtige schaduw, de meer dan tien voudige vergrooting van zijn hoofd, danst spookachtig tegen den muur. Verder is de ka mer geheel donker, uitgezonderd het roode schijnsel van den haard, dat steeds vermin dert, omdat de man voor het bureau geen tijd meer heeft, hem van voedsel te voorzien en zelfs de toenemende koude in het vertrek niet bemerkt, verdiept als hij is in de voorbe reidingen van zijn pleidooi. (Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2