H.H. AUTOMOBILISTEN Twee jongemannen door auto gedood. Uiver won handicap-race. Berichten in enkele regels MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Bestuurder zou door tegen- ligg er zij n verblind. Dronken menschen moeten achter het stuur vandaan. Melrose werd tweede. Negen van de twintig toestellen bereikten Melbourne. Zaterdagavond ongeveer half tien werd op de Mooksche Baan bij Nijme gen de 21-jarige P. v. J. en de 25-jarige A. van J., beiden liedjeszangers uit Rotterdam, die met een vriend, den 27-jarigen Link uit Amsterdam langs den weg stonden te praten, door een auto aangereden. De beide van J.'s werden op slag gedood en Link kreeg een zwaren beenbreuk. De auto werd bestuurd door den heer Nagels uit Arcen (Limburg), die met familie op weg naar huis was. Dokter en politie waren on middellijk ter plaatse. De slachtoffers werden naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. De politie onderwierp den chauf feur en de inzittenden aan een streng ver hoor. Het ongeluk zou volgens den bestuurder te wijten zijn aan een verblinding door een auto, welke van den anderen kant kwam. Voorbijgangers hebben van zulk een auto echter niets gezien. De wagen, welke de aan rijding had. reed nog over een hoop steenen en kwam bij een telefoonpaal tot stilstand. Op het moment van het ongeluk was de snel heid 50 tot 60 K.M. Auto bij botsing met een boom vernield. Zaterdagavond omstreeks half acht had op den weg Sluiskil—Sas van Gent op ongeveer 112 kilometer van laatstgenoemde plaats een ernstig ongeluk plaats waarbij twee personen zwaar werden gewond. Een auto, bestuurd door den knecht van bakker S. te Sas van Gent reed met vrij groote snelheid tegen een boom. De chauffeur was waarschijnlijk verblind door een tegenligger. De auto werd geheel vernield. De chauffeur werd ernstig gewond. Ook de passagiere me vrouw Stouthamer, de echtgenoote van den stationschef te Sas van Gent is eveneens zeer ernstig gewond. Een harer polsen is gebroken en haar linkerbeen is versplinterd. Voetganger lette niet op. Een inwoner van Den Haag is Zondagmorgen op het Stationsplein te Amsterdam, toen hij. komende van het bagagedepot, zonder uit te kijken den rijweg overstak, aangereden door een auto, welke bestuurd werd door een dame. De man sloeg tegen den grond en bleef bewus teloos liggen. De geneeskundige Dienst heeft hem'met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. De auto werd door de politie in beslag genomen, doch is kort daarna vrijgegeven. Aan de gevolgen van een aanrijding overleden. Vrijdagmiddag is het negenjarig dochtertje van de familie Vrieling te Glimmen, gemeente Haren, bij het oversteken van den weg door een auto aangereden. Het kind bekwam een ernstige arm- en beenbreuk en werd in zorg- wekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis, hier ter stede, overgebracht, waar het thans aan de gevolgen is overleden. Vijf gewonden bij botsing tusschen twee auto's. Zondagmiddag om vijf uur heeft op den Rijksstraatweg GroningenAssen in een scherpe bocht van den weg onder De Punt een botsing plaats gehad tusschen een personen auto en een vrachtwagen, waarbij vijf perso nen werden gewond, van wie drie vrij ernstig. In de personen auto waren gezeten de heer W. Bakker uit Valthermond, zijn vijftigjarige huishoudster M. Muntinga en zijn beide zoons, resp. 21 en 16 jaar oud. Allen werden uit den wagen geslingerd. De zestienjarige zoon vloog door de voorrruit en werd opgenomen met een hersenschudding. Iviej. Muntinga bekwam een diepe snijwonde aan het hoofd, terwijl de 21- jarige jongeman eveneens verwondingen aan het hoofd opliep. De heer Bakker bleef onge deerd. In den vrachtwagen bevonden zich de heer H. Klip uit Haren, zijn vrouw en twee kinderen. Het echtpaar Klip bleef ongedeerd. De beide kinderen kregen lichte verwondingen. Dat durft nog een auto te besturen. In den afgeloopen nacht te omstreeks kwart voor twee heeft in de Van Baerlestraat bij de Ruysdaelstraat te Amsterdam een ernstige aanrijding plaats gehad, welke veroorzaakt is door een autobestuurder, die de stelling „geen alcohol bij snelverkeer" in hevige mate had overtreden. De man kwam uit de Ruysdael straat van de richting Ruysdaelkade op het oogenblik, dat een taxi, komende uit de rich ting van het Concertgebouw deze dwarsstraat passeerde. De taxi werd aan de achterzijde van links gegrepen en tegen de pui gedrukt van een winkelhuis. Een deur van dit huis werd vernield, terwijl de beide auto's zwaar geha vend uit den slag kwamen. De chauffeur van de taxi moest naar het Tesselschade ziekenhuis worden overgebracht. Tegen den bestuurder van de andere auto, die, omdat hij te veel „overstuur" was nog niet gehoord kon worden, zal als hij wat gekalmeerd zal zijn, proces verbaal worden opgemaakt. MELBOURNE, 5 Nov. (Reuter). Heden morgen om 6.45 uur Amsterdamsche tijd is de periode, waarbinnen door de deelnemers aan de Londen-Melbourne race de afstand Lon- den-Melbourne moest worden afgelegd, geëin digd. Van de 20 vliegtuigen die 16 dagen ge leden van het veld Mildenhall zijn vertrok ken hebben negen het döel Melbourne be reikt. Een Engelsch Fairey toestel verongelukte in Italië, waarbij de piloot Gilman en zijn metgezel Baines werden gedood. De drie an dere nog onderweg zijnde Engelsche toestel len, waarvan het eerste gisteren te Calcutta is aangekomen, komen voor verdere deelne ming niet in aanmerking. Omtrent den uitslag van de race wordt of ficieel medegedeeld, dat aangezien Scott en Black den eersten prijs van de speedrace heb ben geaccepteerd en het reglement bepaalt, dat eiken deelnemer slechts één prijs kan worden toegekend, Parmentier en Moll, die gisteravond om 20.05 uit Darwin zijn vertrok ken, den eersten prijs in de handicap-race krijgen. Deze bedraagt £2000. De tweede prijs in de handicap-race is ge wonnen door Melrose, die £1000 bedraagt. „Uiver" brengt een kangoeroe mee. Onverwachte landing te Port Darwin. Secretaris geëngageerd om gelukwenschen te behandelen. Volkomen onverwacht is Zaterdagnamiddag om drie uur de „Uiver" op haar thuisreis naar Nederland op het vliegveld te Port Darwin neergestreken. Aan boord bevonden zich behalve de be manning, drie passagiers, namelijk wederom de heeren Gillissen en Dominie, benevens, een dame, lady Moulden. wier einddoel Londen is. De ..Uiver" was hedenochtend te Brisbane opgestegen en heeft den afstand van 2900 K.M. in 9 1/4 uur afgelegd, met inbegrip van een kort oponthoud te Charlesville. Gevlogen werd bij lichten wind op een hoogte van 420 meter. De temperatuur was zóó laag, dat tijdens de jeheele vlucht de verwarming moest worden aangehouden. Tot groote voldoening der bevolking van Port Darwin bracht de Uiver-bemanning de ochtendbladen uit Brisbane mee. Verder had den de vliegers een groot aantal souvenirs van hun Australië-vlucht bij zich, waaronder een kleine kangoeroe. Naar zij mededeelden, hebben zij te Mel bourne 1500 gelukwensch-telegrammen ont vangen en zóóveel brieven, dat zij een secre taris hebben moeten engageeren, om ze te be antwoorden. Parmentier was voornemens, bij het aan breken van den dag de reis naar Koepang op Timor voort te zetten. De aanvulling der brandstofvoorraden geschiedde zonder eenige hapering. (Reuter) PROF. DE HAAS ONDERSCHEIDEN. Hij ontvangt de Rumford- medaille. De Royal Society te Londen heeft aan prof. dr. W. J. de Haas, te Leiden, de Rumford- medaille toegekend. Deze medaille wordt slechts zelden verleend en wel voor bijzondere verdiensten op natuur kundig wetenschappelijk gebied, als hoedanig ze als een der hoogste onderscheidingen geldt Prof. de Haas is de vierde Nederlander, aan wien zij is ten deel gevallen. Voorheen is zij toegekend aan prof. Zeeman te Amsterdam en aan wijlen de hoogleeraren Lorentz en Kamer- lingh Onnes. Geen Staats-radiodistributie- bedrijf. Automatiseering van de telefoon rond Haarlem. Brandweerman bij blusschings- werk gedood. Bij een hooibergbrand op de Noordzijde te Bodegraven, is de vrijwillige brandweerman A. Vink door een vallende hooibergroede ge troffen en op slag gedood. Het slachtoffer was weduwnaar en vader van een groot gezin. De brand is ontstaan door onvoorzichtig gebruik van benzine. In de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van het Staatsbedrijf der P.T.T voor 1935 wordt onder eenig voorbehoud mee gedeeld, dat op het werkplan 1935 tot 1938 o m voor komt de automatiseering van de telefoon netten, in de streek in de onmiddellijke om geving van Haarlem. Het staatsbedrijf der P.T.T. heeft geenszins het voornemen, de radiodistributie welke thans door gemeenten of particulieren wordt ver zorgd. zelf ter hand te nemen. Zoowel de ge meentelijke als de meeste der particuliere radiodistributanten beijveren zich om de mach tigingsvoorwaarde nzoo goed mogelijk na te komen. Evenwel zijn er enkele gemeentebe sturen, die niet zelf in de behoefte aan radio distributie kunnen of willen voorzien en die de verzorging er van ook niet aan particulle ren willen overlaten. In die gevallen is het staatsbedrijf in staat op verzoek van de gemeenten de radiodistri butie te verzorgen indien althans in die ge meenten daarvoor van de geleidingen in hel locale telefoonnet kan worden gebruik ge bruik gemaakt. Reeds heeft een tweetal ge meenten zich voor zoodanige distributie uit gesproken. De minister heeft evenwel gemeend zijn eindbeslissing over deze aangelegenheid te moeten opschorten tot er gelegenheid zou zijn geweest deze in de Kamer ter sprake te brengen. Een halve eeuw geleden. Het slipgevaar is opgelost Zijn Uw banden glad? Wij groeviseeren een nieuw profiel. 100 pet. antislip. Wij bezitten de gepatenteerde machine. Wacht U voor na maak! Doe het heden voor het te laat is. Te vens afdeeling 2de hands en nieuwe banden- handel. Croeviseer Service Stafion KOUDENHORN 40 - Tel. 11022 (Adv. Ingez. Med.) Clea ringverdrag Duitschland kwam zijn verplichtingen niet na. Bepalingen ten aanzien van den tusschenhandel niet uitgevoerd. Afwikkeling der vorderingen gaat gewoon door. Onze Haargsohe correspondent meldt ons: Ter aanvulling van wat reeds Zaterdagavond in ons blad op grond van inlichtingen van particuliere zijde werd opgemerkt en tevens ter aanvulling van de sobere mededeeling van Regeeringswege, kan misschien nog het vol gende dienen. In de clearingovereenkomst met Duitsch land kwam om. een bepaling voor. die opzeg ging door een der partijen mogelijk maakte, in geval de in verband met de overeenkomst in het leven geroepen Duitsche en Nederland- sche Regeeringscommissies 't met elkaar niet eens zouden zijn over de vraag, of men in de praktijk de aangegane verplichtingen wel be hoorlijk nakomt. Nu bestaat er in dit opzicht inderdaad tus schen de twee commissies een meeningsver- schil. Dit hangt, naar mij ter oore kwam, sa men met de wijze, waarop van Duitschen kant, althans in Nederlandsche oogen, de hand ge licht zou worden met de afspraak, dat Duitschland de positie van den Nederland- schen tusschenhandel zou respecteeren. Van dit respecteeren, aldus mijn zegsman, komt feitelijk niets tereüht. Want het is sche ring en inslag, dat Duitschers de Nederland sche tusschenhandelaren heel listig uitscha kelen. b.v. door direct in Engeland of elders grondstof te betrekken, en vervolgens met den Nederlandschen afnemer van het eindfabri- kaat. waarvoor die grondstof dienst deed. af te spreken, dat deze alleen de fabrikaatskosten aan den Duitschen leverancier betaaltd. w. z. op zijn tegoed doet schrijven) en den prijs voor den grondstof voldoet aan den Engelsch- man. van wien die materie afkomstig was. Ook komt het voor, dat Duitschers bepaalde waren naar Engeland, België, Zwitserland enz. leveren, waarvoor vroeger de grondstoffen via Nederland in Duitschland werden ingevoerd, doch die onze Oostelijke buren nu door hun Engelsdhe. Belgische. Ztwitsersche afnemers laten koopen en dan direct door dezen aan zich laten leveren. Voor deze manipulaties staat de deur open, doordat men zich, wat een ernstige fout was, bij 't aangaan der clearingovereenkomst te vreden heeft gesteld met die louter algemeen en vage tirade betreffende de positie van den Nederlandschen tusschenhandel, in plaats van ten aanzien hiervan het een en ander nauw keurig in bedragen en hoeveelheden vast te leggen. Juist waar onder de tegenwoordige om standigheden tenslotte geen Duitscher in den vreemde iets kan bestellen zonder hiervoor van overheidswege een speciale machtiging te hebben verkregen, heeft de Duitsche Regee ring het wel degelijk in de hand in een rege ling te treden en die ten uitvoer te leggen, waardoor vast komt te staan dat men niet, gelijk nu gebeurt, den Nederlandschen tus schenhandel ten achter zal stellen. Als er dus straks een nieuwe clearingovereenkomst t.ot stand zou komen, dient men onzerzijds er voor te zorgen in dit opzicht de noodige vastheid aan de overeenkomst te geven. Want het is thans minder dan ooit raadzaam dat is nu wel weer door de feiten bewezen om zich te bepalen tot algemeene tradities, die alleen maar zin hebben, indien men op de goede trouw der wederpartij aan kan! Dat de clearingovereenkomst t.a.v. de ver rekening der vorderingen op Duitschland, o.m. tengevolge der reeds Zaterdag j.l. hier aange geven oorzaken, hoogst teleurstellende resul taten heeft opgeleverd, vormde uit den aard der zaak een reden te meer foor onze Regee ring om die overeenkomst op te zeggen, nu daartoe op grond van het meeningsverschil in zake den uitleg harer bepalingen, het recht en de gelegenheid bestond. Huidige stand der clearing. Geen herstel van het vrij betalingsverkeer. Het Nederlandsche clearing-instituut deelt het volgende mee omtrent den stand van de clearing NederlandDuitschland. 31—10—34 1. Stortingen op re kening .Duitschland' van het Nederl. Clearing-instituut bij'de Ned.. Bank., waarvan o.a. be stemd voor: a. achterstallige vorderingen b. rentedienst Dawesleening c. nieuwe onder de clearing val lende vorderin. gen 2. Stortingen op clearingrekeningen bij de Deutsche Reichsbank 3. Uitbetalingen door het Nederl. )learing-Instituut in mindering komend bedrag onder 1 151034 f 18.905.134 f 10.905.645 2.915.003 De overboeking op de Duitsche Clearingreke ning van de ten onrechte op Zwischenkonto's gestorte bedragen heeft voor zoover bekend, nog niet plaats gehad. Het bedrag der stor tingen bij de Reichsbank is dus nog steeds belangrijk lager, dan het in werkelijkheid be hoorde te zijn. Uit Haarlem.s Dagblad van 1884. 5 November: Uit een artikel over zelfmoord onder de dieren: Wij hadden twee paar dui ven in een slag, van welke de eene doffer stierf De jonge, mooie weduwe werd spoedig door een nieuwen vrijer bezocht, die alle moeite deed om haar gunst te winnen. Hetzij nu dat het hart der schoone te zeer aan den overledene hing, hetzij het andere duivenpaar zich tegen een nieuwe verbintenis verzette, de vrijer had geen succes. Hoe deftig hij ook voor de jonge weduwe stond te bui gen en te kirren, hij werd met scherpe snavelhauwen ontvangen. Op zekeren Zondagmorgen beproefde hij nogmaals zijn geluk. Ik stond aan het venster en zag hem in den duiven slag gaan. Maar reeds na ettelijke minuten werd hij buiten de deur gezet; deze behandeling kon hij blijkbaar niet verkroppen, want hij vloog rechtstreeks op de waterkom toe, waarin hij weldra met uitgespreide vleugels geheel onbeweeglijk lag. Natuurlijk ving ik dadelijk het arme dier op en zocht het zoo goed mogelijk te drogen. Om te voorkomen dat hij zijn poging tot zelfmoord herhaalde en om, zoo mogelijk, het hart der schoone te ver teederen door den aanblik van den natten en trillenden ongelukkigen minnaar, zette ik hem in den duiven slag. En zie. wat zijn gloeiende liefde niet had kunnen bewerken, dat vermocht zijn poging om zich te verdrinken; de jonge weduwe schonk hem heur hart en tot op den huidigen dag leven zij samen in liefde en eendracht. Het bedrag der posten, waarvan de advi seering aan de Reichsbank is vertraagd, be draagt ook thans nog f 1.900.000. Met nadruk wordt er nogmaals aan herinnerd, dat van iedere storting op de rekening van het Clearing-instituut bij De Ned. Bank gelijk tijdig bij stortingsformulier (formulier A) aan het Clearing-instituut mededeeling moet worden gedaan. Uitbetaling hier te lande geschiedt niet dan nadat de vordering nauwkeurig is onderzocht Belanghebbenden wordt eraan herinnerd, dat bij de indiening der vordering een onder- teekende copie van de factuur op rekening moet worden overlegd alsmede zoodanige be scheiden als dienstig kunnen zijn ter be oordeeling of de vordering valt onder de clearing. Ten overvloede en om elk misverstand te voorkomen vestigt het Clearing—Instituut na overleg met de regeering de aandacht van belanghebbenden erop: le dat de opzegging van het Clearing-ver- drag geenerlei invloed zal hebben op de af wikkeling van vorderingen waarop tot en met 16 November a.s. hier te lande of in Duitsch land stortingen plaats vinden. 2e dat, hoe ook de regeling na 16 dezer moge zijn, op een herstel van een vrij betalings verkeer nret mae worden gerekend. Rijksbank doet geen transfer betalingen. Onder verwijzing naar de door de Duitsche Rijksbank, in overeenstemming met het com muniqué van 29 Mei 1934 der Berlijnsche trans fer-conferentie, op 14 Juni 1934 gepubliceerde verklaring deelt de Duitsche Rijksbank thans het volgende mede: Met het oog op de ongunstige ontwikkeling van de deviezenpositie ziet de Rijksbank zich genoodzaakt van het haar, krachtens de ter gelegenheid van de op 29 Mei jl. gesloten trans fer-overeenkomst, verleende recht gebruik te maken en van 't aanbod van een 40 pet. beta ling in contanten van de coupons vervallende gedurende het jaar 1 Juli 1934/30 Juni 1935 af te zien, evenals van alle betalingen die volgens den inhoud van het transfer-decreet met deze coupons gelijk te stellen zijn. Klaarheid in geheimzinnig sterfgeval te Halsteren. De jongeman slachtoffer van een aanrijding. De politie van Halsteren heeft klaarheid weten te brengen in de geheimzinnige aanrij ding, welke in den nacht van 25 op 26 Octo ber onder Halsteren heeft plaats gehad en tengevolge waarvan de zeventienjarige sla gersknecht C. v. Ekeren is overleden. Deze aanrijding blijkt te zijn geschied door G. de K. uit Zevenbergen, die met zijn auto zijn meisje mej. G. de F. uit St. Maartensdijk naar huis ging brengen. Zij waren na de aanrijdin? doorgereden en hadden afgesproken over het geval te zullen zwijgen. Toen mejuffrouw de F. enkele dagen later de plaats passeerde en over het geval gesproken werd. viel zij op door haar zeer zonderlinge houding. Zij werd in het oog gehouden, waardoor de politie een brief heeft kunnen onderscheppen, welke zij aan de K had geschreven en waaruit bleek dat zij gewetenswroeging had gekregen en de K. verzocht zich bij de politie te melden. Met dezen brief in handen is de K. door de politie tot een volledige bekentenis gebracht. De auto is verzegeld Goedkooper telefoneeren met België. Den laatsten tijd zijn verschillende telefoon tarieven verlaagd. Thans heeft ook de Belgi sche administratie toegestemd in een verla ging van de telefoontarieven in het weder- zijdsch verkeer. Deze verlaging, welke 20 pet. bedraagt, is op 1 November 1934 ingegaan. Voor een gewoon gesprek van 3 minuten dat tot dusver f 1.50 kostte, is voortaan f 1.20 verschuldigd: terwijl de kosten voor elke mi nuut meer 40 cent bedragen. Voor de nacht uren is het tarief gebracht op 75 cent. voor elke minuut meer 25 cent f vroeger resp. 90 en 30 ct.) Het grens'arief blijft ongewijzigd. „HET MEISJE MET DE BLAUWE HOED" IS GEREED. De nieuwe film der Wil. Tuschinski Produc tie „Het Meisje met de blauwe Hoek naar den gelijknamigen roman van Joh. Fabricius, die onder regie van Dudolf Meinert vervaar digd werd, is thans gereed. Door onze lens gesnapt. Mr. S. H. VENING MEINESZ. Al sedert vele jaren is S H. Vening Meinesz, griffier van Provinciale Staten, de bekwame leider der Provinciale Griffie van Noord-Hol land. In de vergaderingen van de Provinciale Sta ten vervult hij een zwijgende rol, evenals de gemeentesecretarissen in de gemeenteraden, maar toch zijn zijn werkzaamheden van niet geringen omvang en van niet geringe betee- kenis. Toen de heer Vening Meinesz in Augustus 1927 zijn ambt 12 1 2 jaar vervuld had. heb ben de Staten dan ook dit jubileum niet on opgemerkt voorbij willen laten gaan en de Griffier door het aanbieden van een hulde blijk hun groote waardeering doen blijken voor zijn bekwaamheid, zijn nauwgezetheid en de welwillendheid waarmede hij steeds al het mogelijke doet om den Statenleden in te lich ten en hun arbeid te vergemakkelijken. Zij die dagelijks met den Griffier in aanra king komen prijzen zijn humaniteit, zijn recht vaardigheid en gemoedelijkheid in den om gang. Mr. Vening Meinesz is een zoon van den vroegeren Rotterdamschen en Amsterdam- schen burgemeester van dien naam. Hij werd 4 December 1873 te Amsterdam geboren en bezocht eerst te Rotterdam en daarna te Am sterdam het gymnasium. Hij studeerde ook te Amsterdam, waar hij in 1899 promoveerde. Hierna was de heer Meinesz eerst volontair aan de gemeentesecretarie te Velsen; ook was hij van 19011903 secretaris van den Militie raad te Haarlem. Op 1 April 1903 werd hij benoemd tot vo lontair ter Prov. Griffie van Noord-Holland; reeds zes weken later volgde zijn benoeming tot adjunct-commies en in 1909 werd hij hoofd commies-chef eener afdeeling. Op 24 Februari 1915 zag Mr. Vening Meinesz zich benoemd tot Griffier der Prov. Staten van Noord-Holland. Daar Noord-Holland dus steeds het terrein zijner werkzaamheden is geweest, kent hij de provincie door en door. Zondag is te Veenendaal en te Heerde een Duitsche ballon gedaald. Een Amsterdammer heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij door een vrouw be roofd is van f 230. De vrouw werd door de po litie verhoord; zij ontkende hardnekkig en bij fouilleering werd geen geld op haar gevonden, zoodat zij weer op vrije voeten werd gesteld. De 15-jarige W. Fröte. wonende te Wau- brach, trok in opdracht van zijn moeder een contact van de electrische waschmachine los. De jongen stond op een natten vloer en werd op slag gedood. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage zijn tot eere-leden benoemd de heeren: De. J. Th. Terburgh; W P. Nuyten. T. Mebius en Dr. J. Liebsen. Er moet in dit blad een nieuwtje staan speciaal voor de moderne vrouw. Ik ga eens op blz. 7 kijken... (Adv. Ingez. Med.j

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5