Uiver-zegetocht is begonnen. FRANKEN'S Groene poeier. Enthousiaste menigte verbreekt politiecordon te Soerabaja. Het Bshuftsikste 52e Jaargang No. 15759 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 7 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. FEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vj. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 15 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Japansch—Nederlandsche besprekingen in kritiek stadium. Geen vooruitzichten op accoord. TOKIO, 7 Nov. (V. D.) De Nederlandsch- Japansche handelsconferentie, die sinds Juni te Batavia wordt gehouden, dreigt afgebro ken te zullen worden, daar er geen vooruit zichten zijn voor het bereiken van overeen stemming tot regeling van de handelsrelaties tusschen beide landen. Alle Japansche berichten uit Batavia mel den, dat, de Japansche delegatie, onder lei ding van Haruichi Nagaoka, uit Batavia zal vertrekken, daar zij de onderhandelingen met de Nederlandsche vertegenwoordigers, die zij er van beschuldigen bij de onderhandelingen geen ernst te betrachten, niet wenschen voort te zetten. De brandstoffentoeslag. Niet 2 maanden werkloos, maar 2 maanden in steun. Er blijkt nog eenig misverstand te bestaan over de vraag welke werkloozen recht hebben op een toeslag voor brandstoffen. Men moet 2 maanden in ondersteuning zijn bij een ge meentelijke instelling, namelijk de Gem. dienst voor de Werkloosheidsbestrijding of Maatschappelijk Hulpbetoon. Wie dus een kasuitkeering ontvangt of nog ontvangen heeft sinds 1 September, komt thans nog niet voor een toeslag in aanmerking. Naar wij vernemen hebben de tewerkge- stelden bij de werkverschaffing to Hengelvel- de in Overijsel, aan Burgemeester en Wethou ders van Haarlem het verzoek gericht om ook in aanmerking te komen voor den brandstof fentoeslag. Overstroomingen op Borneo. In 36 kampongs staan de huizen onder water. PONTIANAK, 7 November (Aneta) Tenge volge van den zwaren regenval en abnor- malen waterstand in de Melavi-rivier hebben hier overstroomingen plaats gehad. De wa terstand in deze rivier bereikte een hoogte, die men sinds 17 jaar niet had gezien. Een bestuursvestiging is overstroomd. Inlandsche winkels en wegen staan 1.50 a 2 meter onder water. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De militairen zijn in de hooggelegen can- tine ondergebracht. De Europeesche gezinnen verblijven in de woning van den gezaghebber. De bevolking huist in de verdiepingshuizen en zoekt redding op woonvlotten. In een groot gedeelte van het stroomgebied van de Meloai rivier en de zijrivieren wordt groote overlast van het water ondervonden. Alle huizen van 36 kampongs waarin 9000 zielen huizen staan onder water. De voedselaanplant en de tweede gewassen zijn verwoest. De resident trof afdoende maatregen. FAILLISSEMENT DER N.V. ATALANTA NIETIG VERKLAARD. AMSTERDAM, 7 Nov. (V. D.) Het gerechts hof arrest wijzende in de zaak van het fail lissement der N.V. Atalanta, in welke zaak door de N.V. hooger beroep was aangeteekend verklaarde de aanvrager den raad van arbeid niet ontvankelijk in zijn verzoek tot failliet verklaring en vernietigde het vonnis waarbij de N.V. Atalanta, de drukkerij van de Tribune failliet is verklaard. Op vordering van den raad van arbeid, aan welke instelling de N.V. geld schuldig was, werd de drukkerij van de Tribune failliet ver klaard. Nadat de aanvrage was ingediend heeft de N.V. Atalanta aangeboden haar schuld te voldoen, doch dit aanbod werd af geslagen. Het hof overwoog in zijn arrest o.m. dat de raad van arbeid niet gerechtigd was het aan bod af te slaan. Opbrengst Indische invoer- rechten stijgt. Vier millioen meer dan in 1933. Er is een nota van den minister van Ko loniën verschenen naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp tot bestendigin.g. voor het jaar 1935, van de tijdelijke opcenten op de invoerrech ten in Ned.-Indië. Er zijn teekenen. welke er op schijnen te wijzen, aldus luidt het in de nota, dat de teruggang van de opbrengst der invoerrech ten tot staan is gekomen. Tegenover een ont. vangst van ruim 47 millioen in 1932 en 1933 kan, op grond van de laatste bekende ge gevens, voor het loopende jaar een opbrengst cijfer van rond 51 millioen worden verwacht, Bestel Brood Franken! Bel Franken op en bestel eens Tarvo-brood. Dan krijgt U het heerlijkste brood dat U zich denken kunt, voedzaam en licht verteer baar In de perkamenten zak met den Tarvo-Boer. Bestel heden echt Tarvo-brood bij Franken! 11 cent. Broodfabrieken. •Haarlem - Telefoon 10435 Heemstede - Telefoon 28793 Bloemendaal - Telefoon 22090 (Adv. lnqez. Med Opnieuw successen voor de Labourparty. LONDEN, 7 November (Reuter) Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Schotland be haalden de Labour-candidaten over het alge meen de meerderheid. De Labour kreeg 65 zetels, de gematigden 46 en de Protestantsche Liga 5. In Glasgow won de Labour 6 zetels, waardoor zij in den gemeenteraad een meerderheid van 14 zetels heeft (Uit Engeland icordt bericht, dat de modekleur voor gelaatsvoeder der vrouwen dezen winter groen zal zijn.) 't Is niet prettig/dat wij 't jaarlijks In het wintersche seizoen Met veel minder groene tinten Dan des zomers moeten doen. Maar als vrouwen groene poeier Gaan gebruiken voor 't gelaat, Krijgen wij 't met een remedie, Erger dan de kwaal te kwaad. Rose, bruine, witte poeder Brengen ons niet van de wijs. Maar er zijn ook hier nog grenzen, Groen dat wordt ons al te grijs. Griezelig, waar de beschaving Op den duur nog heen kan gaan. Want de stijl komt niet uit Groenland, Maar uit Engeland vandaan. Vrouwen van ons vaderlandje, Blijf van groene smetten vrij, 't Is geen tijd om groen te loopen, Want de groentijd is voorbij. En om ons te imponeeren Hoeft gij 't zeker niet te doen, Dit staat vast. de vrouw van heden Is in waarheid toch niet groen. P. GASUS „We hebben nog nooit zoo'n be nauwd kwartier gehad SOERABAJA, 7 November. Hedenmor gen 10.17 uur kwam de Uiver te Soerabaja aan. De belangstelling op het vliegveld was overweldigend. Het enthousiasme bij den te rugkeer van de Uiver van de roemrijke Lon denMelbournevlucht was zoo mogelijk nog grooter dan bij de eerste landing van de win naar van de handicaprace op Indischen bo dem op de uitreis te Tililitan eenigen tijd geleden. Van de ochtendschemering af had de po litie handen vol werk om de duizenden en duizenden die uit het met vlaggen getooide Soerabaja en omgeving waren gekomen, in bedwang te houden. Met alle mogelijke ver keersmiddelen was de menigte naar het vliegveld Darmo getrokken en de bewaarders der orde moesten alles in het werk stellen om het verkeer, dat langs smalle paden naar het vliegveld kwam, zoo geregeld mogelijk 1e doen verloopen. De meeste winkels en kantoren hadden hun personeel vrijaf gegeven. Bijna alle uittrekkenden waren gewapend met speciale Uiver-vlaggetjes, die ten bate van de werkloozen werden verkocht. Ook het vliegveld had een uiterst feestelijk aanzien. De marinekapel speelde vroolijke wijsjes en een half uur vóór den aankomst stonden langs alle zijden van het vliegveld dichte hagen van menschen uit de Europeesche, Inheem- sche, evenals uit alle andere bevolkingsgroe pen. Militaire en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig; de gouverneur van Oost-Java was door ziekte verhinderd. Aanvankelijk dreigde feestvreugde verstoord te worden door dikke regendruppels, die uit grijze wolkenmassas, neerdaalden, later aan groeiend tot een kletterende tropische regen bui. Alle vogeltjes waren Uivers. Doch tegen den tijd van aankomst, klaarde de lucht op en lokte een frisch briesje het zonnetje terug. Wat men op Tjililitan had beleefd, gebeurde ook hier: ieder vogeltje dat uit de verte kwam 'aanvliegen werd voor de Uiver aangezien, hetgeen telkens een luid ge juich uit de menschenzee ontlokte. Op het terrein stonden 520 politiemannen gereed om onmiddellijk na aankomst een cor don te trekken terwijl mariniers in reserve werden gehouden. Om 10.10 uur Java-tijd kwam de grijze vogel in zicht cm in groote snelheid in de richting van het centrum van de stad te verdwijnen. Vijf minuten later kwam hij terug, maakte eenige eererondjes over het vliegveld, om ver volgens op majestueuze wijze te landen. Toen Parmentier het toestel langzaam over het veld liet taxiën en aan de grens van het terrein tot stilstand bracht, barstte een or kaan van enthousiasme los. De menigte was door het dolle heen. Men juichte, sprong en danste. De vrees dat de politieafzetting de onstui mige, opdringende menigte niet lang zou kunnen houden werd spoedig bewaarheid. Het cordon der politiemannen en der vele mariniers moest zwichten voor de algemeene run naar het toestel, zoodat de keurig ge organiseerde officieele ontvangst volkomen in het honderd liep. Volgens het programma zouden de beman- nin en de passagiers naar de microfoon van de N. I. R. O. M., die op het terrein was op MEER HOOGE HOEDEN IN ENGELAND! Het aanstaande huwelijk van prins George en prinses Marina heeft ten gevolge dat in Engeland meer hooge hoeden noodig zijnDe vraag kan nauwelijks worden bevredigd! gesteld, worden geleid, doch dit was een vol slagen onmogelijkheid. Dit heele veld was één deinende menschen zee, waar bovenuit de blauw geuniformde vier van de Uiver op de schouders van enkele krachtigen zichtbaar waren. Alle vier waren min of meer beduusd. De muziek zette het Wilhelmus in, dat door allen uit volle borst werd meegezongen. De men schenzee droeg de bemanning vervolgens naar de hangar, waar zij ten slotte op de vleugels van een amateur Pander-toestel belandde, om buiten het programma om door het uitgelaten publiek gehuldigd te worden. Ondertusschen hadden de mariniers een gereserveerd terrein vrij gemaakt, waarop alsnog de officieele ont vangst kon geschieden. Nadat, het voortdurend gejuich was bedaard kwam de eerste spreker, de burgemeester, de heer Helsing, aan het woord, die namens de burgerij dt Uiver-bemanning hartelijk wel kom heette. „Tienduizenden volgden van dag tot dag. van uur tot uur den tocht van de Uiver", zei hij. Hierna namen de burgemeester van Malang de heer Lakeman en de commandant van het Marine-vliegkamp Morokrambangan, de heer De Josseling de Jongh en de voorzitter van de Soerabajasche vliegclub het woord. Alle sprskers boden geschenken aan. Alle redevoeringen werden met een driewerf hoera besloten. Parmentier aan het woord Tenslotte brak het meest verbeide moment aan: Parmentier zou voor de microfoon spre ken. Hij sprak als volgt: „De vorige sprekers sta ken speeches af op een wijze waartoe ik niet in staat ben. Ik heb n.l. geen gelegenheid ge had mijn rede tevoren te prepareeren en moet dus voor de vuist weg spreken. Ik verzoek daarom bijvoorbaat clementie als het min der vlot. Namens de bemanning van de Uiver en de passagiers en de geheele K. L. M, dank ik u voor de buitengewoon spontane ont vangst. Om eerlijk te zijn: Wij maakten op de ge heele vlucht niet zoo'n benauwd kwartier me de als na deze landing op Darmo, maar ge lukkig zijn zij er nu nog heelhuids afgekomen. Over de vlucht behoef ik weinig meer te zeggen. Alleen wil ik zeggen dat wij inderdaad nog steeds meenen, dat onze vlucht niet veel verschilt van een normale Indië-vlucht; al leen was deze een beetje vlugger en een stuk langer. Wat zal ik nu nog meer zeggen? Ik weet niet of dit gesprek doorgestuurd wordt naar Holland, in dat geval hoop ik dat onze vrou wen en kindertjes aan de radio meeluisteren en ik maak van deze gelegenheid gebruik om hen hartelijk te groeten. Ik dank u nogmaals voor deze geweldige receptie". Moll aan het woord. Na Parmentier nam Moll het woord. Deze dankte voor de buitengewone eer, waarmede de bemanning van de Uiver is ontvangen en bevestigde Parmentier's woorden. Hij meende dat de K. L. M. van de nieuwe Douglas-machi nes wel meer pleizier zal beleven. Van Brugge wil kwispelen Vervolgens sprak de marconist Van Brugge die verklaarde dat de radio volledig efficient had gewerkt. Dit was voor hem het belang rijkste. Hij was bijzonder blij met den gewon nen prijs. „Als ik een staart had dan zou ik kwispe len", riep hij enthousiast uit. Prins gaat eerst naar de motoren. Als laatste van de bemanning sprak de me canicien Prins, die eerst, onmiddellijk na aan komst de motoren aan de gewone inspectie had onderworpen. Ook hij dankte voor de hartelijke ontvangst en wilde van de gelegenheid gebruik maken om alle Nieuwediepers. die hier rondloopen en meejuichen goeden dag te zeggen. „Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. De mo toren hebben uitstekend gewerkt. Ze staan daar, je kunt het zien. Alles ging fijn Hiermede het was inmiddels 11 uur 10 geworden was de piechtigheid op Darmo ten einde en de roemrijke Uiver mocht in de hangar uitrusten. De bemanning echter trok naar de stad. als eerste inzet van het dagenlange feestpro gramma. dat moet worden afgewerkt. (Zie voorts Laatste Berichten). OOST-BORNEO MAATSCHAPPIJ. Directiei en commissarissen der te Amster dam gevestigde N. V. Oost-Borneo Maatschap pij stellen vcor, over te gaan tot lo. afschrij ving van 25 pet. op de nominale waarde zoo wel van de uitstaande preferente aandeelen en preferente onderaandeelen als van de ge wone aandeelen en de gewone onderaandeelen. 2o Wijziging van de statuten der vennoot schap, teneinde deze aan de sub 1 voorgestelde afschrijving op het aandeelenkapitaal aan te passen en verder in de statuten nog eenige veranderingen te brengen. De positie van de regeering Doumergue is kritiek. pag. 4 Bij de Amerikaansche parlementsverkiezin gen boeken de democraten groote successen. pag. 4 De syndicalisten hebben op verscheidene plaatsen in Spanje opnieuw de algemeene staking uitgeroepen. pag. 4 De Japansch-Nederlandsche besprekingen te Batavia verkeeren in een kritiek stadium. pag. 1 De aankomst van de Uiver te Soerabaja. pag. 1 De Tweede Kamer is met de begrootingsde- batten begonnen. pag. 3 Voor den uitvoer van landbouwproducten naar Duitschland worden Deviezenscheine beschikbaar gesteld. pag. 9 De Rottcrdamsche gemeenteraad wenscht de loon en van het gemeentepersoneel niet te verlagen. pag. 9 Volgens de Nederlandsche Conjunctuur heeft de zomerdepressie zich niet voortgezet. pag. 9 Door valpartijen zijn er op de Zesdaagsche te Amsterdam enkele nieuwe koppels gevormd. pag 8 Bekende Haarlemmers: de heer A. G. Boes. pag. 3 Laatste berichten. pag. T ARTIKELEN ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: De Labour-overwinning bij de Britsche ge meenteraadsverkiezingen. pag. 4 K. de Jong over het tweede Concert der Haar- leinsche Bachvereeniging. pag. 11 J. B. Schuil: „De Hollanders". pag. 11 W. Sch.: Wat wil Wardenier in W'olvega? pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het opgezegde Duitsche clearingverdrag. W. Sch.: Jachtschotel B. Serphos: Bij de renners in de Rai. Damrubriek. pag 6 pag. 9 pag. 8 pag 8 De N. Z. H. T. M. Loonsverlaging gaat door. Voorloopig getemperde toepassing van ontslagmaatregel. Van de directie der N.Z.H.T.M. ontvingen wij het volgende communiqué: Op Dinsdagmiddag 6 November 1934 werden door de Directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij NV. de besprekingen omtrent de te nemen maatregelen in ver band met de slechte bedrijfsuitkomsten met de vakorganisaties voortgezet. Twee hoofdmaatregelen kwamen daarbij sterk naar voren t.w. de vervanging van een 80-tal oudere door jongere krachten en de loonsverlaging van 10 pet. Na ampele besprekingen zegde de directie toe. den eerstgenoemden maatregel te zullen temperen en dezen voorloopig alleen te zullen toepassen bij normale afvloeiing. welke laatste zoo mogelijk op eenige wijze zal worden gestimuleerd De geldelijke toestand van de Maatschappij iaat volgens de directie niet toe, om hoe gaarne ook ten opzichte van de tienper- centsloonsverlaging eenige wijziging aan te brengen. Wel is zij bereid, om voor de gehuw den het minimumloon, hetwelk na genoemde verlaging f 23.85 zoude bedragen, te bepa.en op f 24.30. OVERSTE R.K. GYMNASIUM OVERLEDEN. Op 63-jarigen leeftijd is in het R.K. Zuster huis in het Florapark overleden Zuster Pauline overste van 't R.K. Gymnasium voor meisjes „Sancta Maria", Dreef alhier. Sedert 1932 was zij overste van genoemd gymnasium. Oss blijft in opspraak. Nu roeren de inbrekers zich. OSS. 1 November (V. D.) Ondanks het feit. dat door de gemeentepolitie te Oss de hand is gelegd op een jeugdige dievenbende, die een groot aantal kleine inbraken in den laatsten tijd had gepleegd en dit aantal ar restaties is aangegroeid tot ongeveer 20. is in den afgeloopen nacht nog op verschillende plaatsen in Oss ingebroken. Onder meer is een inbraak gepleegd bij de firma Hes. alwaar op het kantoor een aantal sigaren zijn ontvreemd Tevens is ingebroken in de Volksbazar van de firma Oppenheimer, waar een groot aantal diverse winkelvoorraden is ontvreemd. Voorts is nog ingebroken in twee pa ter- scholen. In alle klassen zijn de missiebusjes geledigd. De inbraken zijn aangegeven bij de gemeente politie. die terstond een onderzoek heeft inge steld. Omtrent het resultaat is nog niets bekend doch men vermoedt dat de inbraken door de zelfde personen zijn gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1