De Uiver zet zijn triomftocht voort. Amy Mollisson vertelt op Schiphol. Een kranig jubileum. Hei Bc&MQtifksle Hef kabinet Doumergue afgetreden. 52e Jaargang No. 15760 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 8 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos>: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, ïdem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 November. Doumergue* s Val. Zooeven is het korte bericht van 't aftreden van het kabinet-Doumergue binnengekomen. Het werd al sinds eenige dagen verwacht. On- noodig schijnt het, de heele historie van deze laatste mislukking nog eens te gaan ophalen. Na negen maanden met zijn kabinet van na tionale eenheid (althans wat de burgerlijke partijen betreft) te hebben geregeerd is de oude heer Doumergue gevallen over zijn po ging tot grondwetsherziening. Hij had den rechtochen leider Tardieu en den linkschen tradicaal-socialistischen) leider Herriot als plechtankers der samenwerking in zijn kabi net opgenomen. Zijn grondwetsherziening heeft, speciaal wat de ontbindingskwestie van den Senaat betreft, geen genade kunnen vinden in de oogen der machtige radicaal- socialistische zoo ongeveer onze vrijzinnig democratische) partij, en haar leider Herriot is er niet in geslaagd de samenwerking te red den. Thans kan de oude heer Doumergue tot zijn rust op zijn landgoed Tournefeuille te- rugkeeren. Zijn missie is mislukt. Hij heeft eerst met zeer voorzichtig beleid, daarna met doorzettend ingrijpen getracht, haar tot een goed einde te brengen. Vergeefs. Zijn persoon lijke populariteit heeft in de ure der zware beproeving geen voldoende gewicht in de schaal kunnen leggen. En op dit oogenblik schijnt het volkomen duister, hoe een krach tig bewind onder een algemeen-vertrouwden leider in Frankrijk zal kunnen worden ge vormd. Dat het Herriot gelukken zou een doeltreffende samenwerking met rechts te vinden acht men uitgesloten. Er wordt gespro ken over een mogelijk nieuw premier-schap van Laval, maar de namen doen er betrekke lijk weinig toe. Van veel meer belang is dat niet valt te ontkennen, dat de Fransche parlementaire democratie in haar voegen is geschokt. De volksvertegenwoordiging is steeds meer ont aard in een groep combinaties van belangen groepen, er wordt verschrikkelijk geïntri geerd en het schijnt zeer twijfelachtig, of de elkaar-snel-opeenvolgende Fransche regee ringen in staat zijn hun gezag te handhaven tegenover het machtige verbond van de staal- en wapenindustrie: het Comité des Forges. Een groot deel van de Parijsche pers is in het bezit van deze magnaten geraakt en wordt gebruikt ter behartiging van hun be langen. Een der voornaamste programpunten van het kabinet-Doumergue, dat na de Februari- onlusten gevormd werd, was de afwikkeling van de zaak-Stavisky en de saneering van de daarbij gebleken misstanden. Dat doel is niet bereikt. De affaire-Stavisky is zich gaan ver liezen in de complicaties van een eindeloos onderzoek; de moord op den rechter Prince heeft haar op ontstellende wijze verergerd. Er zijn van sommige zijden hoogst ernstige beschuldigingen tegen de politie geuit. De minister van Buitenlandsche Zaken Bar- thou is vermoord; de minister van Binnen- landsche Zaken Sarraut heeft moeten aftre den als gevolg van de onvoldoende voorzorgs maatregelen, genomen bij het bezoek van ko ning Alexander van Joego-Slaviëdat den koning en den Franschen minister beiden het leven kostte. Het negenmaandsche bewind van 't kabinet Doumergue is een tragedie ge weest. Toch moet men erkennen dat de be jaarde leider van dit bewind grooten moed heeft getoond. Maar in dergelijke omstandig heden heeft men het is opnieuw gebleken een leider van grooter formaat noodig. Niet alleen een eerlijk, ijverig, populair en bemin nelijk mensch, maar een geniaal staatsman bovendien. De huidige toestand in Frankrijk is zeer ze ker ernstig, en welken kant de zaken nu uit gaan is niet te voorzien. Een fascistische be weging van eenige beteekenis bestaat in Frankrijk niet, en het communisme heeft er geen kans. De royalisten kan men niet au sérieux nemen. De „bourgeoisie" regeert nog steeds. Maar hoe lang zal dat nog duren, als zij doorgaat met deze series mislukkingen? Als zelfs de tragische waarschuwing van de Februari-onlusten niet genoeg blijkt te zijn? Napoleon placht zich onder alle omstandig heden af te vragen: „Wat denkt Parijs?" Dat geldt nog steeds. En Parijs denkt soms zeer onverwacht-ontstellend. Het denkt soms fu rieus. Vaak is het oogenblik aangebroken dat het niet meer dacht en zich wild door zijn gevoelens liet meeslepen: dat in een enkelen dag ,of in een enkelen nacht over het lot van een régime beslist werd. Het schijnt thans dat weer een tijd is aangebroken, waarin de ge dachten van Parijs tot het uiterste worden geprikkeld en getart. Een zeer gevaarlijke zaak: als niet, als door een wonder, op dit oogenblik een krachtig parlementair bewind mocht ontstaan. Deze Fransche politieke crisis is voor het geheele in-spanning-verkeerende, uiterst la biele Europa een ernstige zaak. Ook voor ons, vooral in economisch opzicht, omdat Frank rijk het voornaamste der goudlanden is, en de stabiliteit van zijn financiën van groot belang is bij de pogingen tot handhaving van den gouden standaard in ons land. Daarom ook dienen wij de Fransche gebeurtenissen wel met groote aandacht en bezorgdheid te volgen. R. P. WIE MAAKT DE VALSCHE MERKEN? Door den directeur van den Centralen Cri siscontroledienst is een belooning uitgeloofd van f 500 voor dengene die voor 1 Maart 1935 de noodige aanwijzingen heeft gegeven tot het ontdekken van de fabrikanten van groote hoeveelheden valsche metalen merken als bedoeld in art. 5 sub a. van de Crisisvarkens- ibeschikking 1933 II, zoodat deze fabrikanten ter beschikking van de justitie kunnen wor den gesteld. Groot enthousiasme te Semarang en Tjililitjan. BATAVIA. S Nov. (Aneta) De Uiver is heden om 9 uur 17 te Semarang geland, waar de be manning op de meest enthousiaste wijze werd ontvangen. Vervolgens vertrok het vliegtuig' te ruim 10 uur naar Kalidjati, vanwaar het vliegtuig om 12.56 Javatijd naar Tjililitan ver trok. Hier waren duizenden en duizenden aan wezig. Bij het uitstijgen werd de bemanning met het Wilhelmus begroet, dat door allen werd meegezongen. Het publiek schreeuwde: „Par mentier Parmentier Nader meldt Aneta uit Semarang: De Uiver is om 9 uur 15 te Semarang ge arriveerd. Er heerschte een geweldige belangstelling. Ook hier werd aanvankelijk het cordon mili- tairen verbroken. Doch de machine was beschermd door een tweede cordon matrozen, waarop de menigte stuitte. De bemanning werd gehuldigd met toespra ken door den gouverneur van Midden-Java, den burgemeester en een van de leden van den Volksraad, terwijl cadeaux voor de echt- genooten van de bemanning werden aange boden. Het toestel vertrok om 10.10 uur van Sema rang naar Kalidjati. Om 1 uur in den middag kwam de Uiver te Batavia aan. De politie had een verzoek tot de burgerij gericht niet op het vliegveld te komen, doch ondanks dit verzoek stonden groote menschen massa's hier de aankomst van de Uiver af te wachten. De bemanning en passagiers werden hier onmiddellijk per auto naar de stad gereden teneinde een langdurige en vermoeiende huldi ging te ontloopen. Hedenavond zullen de Uivermannen in een gala-avond in de sociëteit Concordia op grootsche wijze worden gehuldigd. De inzameling voor den omroeper van Ai- bury en anderen, die bij de noodlanding hulp hebben geboden heeft thans reeds de f 5000 overschreden. Haarlemsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers. 25-jarig bestaan. Bovenstaande vereeniging viert 14 No vember haar 25-jarig bestaan. De feestviering heeft plaats in het Kegel gebouw, Tempeliersstraat, des avonds 8.30 uur. Gelegenheid het bestuur te complimentee- re nfoestaat des avonds van 7.308.30 uur in de feestzaal van dit gebouw. De zaak tegen den O. S. P.- voorzitter. Verdachte door het Hof vrijgesproken. AMSTERDAM, 8 November (V.D.) Het gerechtshof alhier wees heden arrest in de zaak tegen de O.S.P.-voorzitter S., die op 8 Juni j.l. door den Haarlemschen politierechter wegens opruiïng tot drie maanden gevange nisstraf is veroordeeld; het Hof heeft ver dachte vrijgesproken, S. zou op 16 Maart te Zaandam in een rede hebben gezegd: „Het proletariaat is momenteel ongewapend en zou bij een even- tueele opstand voor de kanonnen en machine geweren staan. Maar als vandaag het mobilisatiebevel af komt dan is de zaak veranderd en is het proletariaat' niet ongewapend. Zij staan dan niet vóór de kanonnen, maar zij staan er achter en het kapitaal hiervoor. Jullie begrijpt me wel". De procureur-generaal achtte de opruiïng bewezen en requireerde bevestiging van het vonnis. Het gerechtshof achtte opruiïng niet be wezen, vernietigde het vonnis van den politie rechter en heeft verdachte vrijgesproken. Wel heeft verdachte de tenlaste gelegde woorden gesproken, aldus overwoog het Hof. doch hiermee is geen opruiïng gepleegd De Zeven Provinciën. Koningin wijst gratie-requesten af. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta). Naar het Ba- taviaasch Nieuwsblad verneemt, heeft de Ko ningin de gratierequesten van de muiters van de Zeven Provinciën afgewezen. Ten aanzien van de requesten der officieren is nog geen beslissing genomen. HET FAILLISSEMENT VAN DF N.V. ATALANTA. AMSTERDAM, 8 November (V. D.) Naar we vernemen zal de raad van arbeid niet be rusten in het arrest van het hof. waarbij het faillissement van de N.V. Drukkerij Atalanta werd vernietigd, doch ^hiervan wederom in hoogerr beroep gaan. 9,Parmentier en Moll? - Wonderbaarlijk! In geleende kleeren van Rome naar hier (Van een onzer redacteuren). Amy Mollison zal komen. Amy, arme Amy. Zij vertrok met zooveel hoop naar Mel bourne, met goeden hoop, want had zij niet al heel veel volbracht? Zelfs zooveel, dat zij er een oogenblik aan gedacht schijnt te hebben, de film over den moord te Marseille even naar Amerika te kunnen brengen, eer zij naar Melbourne zou overwippen Amy zal komen, hier op Schiphol. Wat moet er eigenlijk wel in haar omgaan, op den bodem te landen, waar Pelikanen en Uivers op en af vliegen naar Rotterdam en Haamstede en als het toevallig te pas komt, naar Melbourne ook. Van hier, van dit Schiphol, vertrok die groote Uiver die rustig de handicaprace won, van hier vertrok haar groote concurrent, al deden Mol lison en echtgenoote ook niet mee aan de han dicaprace. Want het publiek keek niet naar handicap of geen-handicap, het publiek, althans bij ons, keek naar de kaart en vroeg: waar is die en waar is die? En het ongeluk, het kleine ongeluk dat in zijn kleinheid toch zoo ontzettend groot kan zijn, heeft Amy getroffen en daarom moet zij nu met haar concurrent in den strijd en collega in de sport, de luchtsport, terugkomen, moet de K.L.M. haar brengen naar Schiphol, waar de lucht vol is van Uivers. Het is nog geen jaar geleden dat een don kere mistavond de groote verrassing van het jaar bracht. Uit een nevelbevlokte lucht daalde de Pelikaan, en oorverdoovend gejuich loste de doodsche angst-stilte af. Weer wachten we hier op de Pelikaan, maar het laat ons kleine groepje betrekkelijk onver schillig. Want achte- de Pelikaan komt de Uiver, die wonderbaarlijk snelle Uiver, die de Pelikaan belachelijk maakte met zijn vier dagen, die hij voor AmsterdamBatavia noo dig had. De ontvangst, de grootsche ontvangst met veel gejuich en warmte en vriendschap en echte trots, die bewaren wij voor de Uiver en de Pelikaan begroeten we heden met de be leefdheid die tegenover ouderen past. Oude ren, die wij dankbaar zijn. maarvergeten. De Pelikaan, goede oude sjokker, we zijn je heusch erg erkentelijk, maar popelen van ver langen de Uiver te zien. Edoch, we komen hier voor Amy Mollison en de Pelikaan bewijst ons den dienst, de wereld- vliegster even in onze nabijheid te brengen, opdat wij haar een oogenblikje kunnen zien, en misschien nog wel wat vragen ook. We turen naar boven, we kijken in de lucht en we wachten het goede van daar. We hooren niets en de verbeelding speelt ons parten. Een heer naast me ziet een vogeltje voor de Peli kaan aan en bewijst daarmee dat dit gezichts bedrog niet alleen bij groote gebeurtenissen als de aankomst van de Uiver in Indië ge schiedt, maar ook op een doodgewoon, nuchter Hollandsch vliegveld. Maar er zit toch iets in de lucht en dat zal spoedig komen En het komt om precies kwart over twaalf. Drie korte stooten op de hoorn van den sein- toren: het Indië-vliegtuig en even later landt de Pelikaan Het blijft rustig in de cabine van het vliegtuig, er is bijna geen beweging te zien. Smirnoff, die zijn eigen, oude kist weer heeft thuisgebracht, kijkt uit zijn verheven stand plaats op het groepje voor de machine neer. Fotografen hollen, zooals gewoonlijk. Dan komt, heel gewoontjes, een dame in een bruinen mantel, een das om den hals. zonder hoed of zelfs een petje, met enkele Engelsche tijdschriften in de hand: Amy. Haar lippen zijn wat bijgekleurd, maar van verderen opmaak ziet men niets. Amy Mollis son stapt op Hollandschen grond en wordt verwelkomd door..,, eigenlijk door niemand. De havenmeester, de heer Thomson begroet haai1, maar het is een vormelijke verwelko ming. En de anderen die er om heen staan zijn menschen van de krant, die toch niet uit har telijkheid komen, waaraan Amy nu een bijna zichtbare behoefte heeft. Amy spreekt voor de microfoon van de film. Zij heeft het al lang voorzien en ondergaat de kwelling gelaten. Zij kan immers niet anders, zij is toch de koene, vermaarde vliegenierster en niet de vrouw die het recht heeft in stille huiselijkheid zonder veel woorden en drukte ontvangen te worden. Zij heeft het misschien zelf wel zoo gewild, natuurlijk, maar toch gaat er iets weemoedigs van uit: Amy Mollisson op een vreemd vliegveld, tusschen vreemde menschen, die vreemde dingen vragen. Formeel moet zij naar de douarie, want dat is nu eenmaal zoo. Maar ze heeft niets anders dan de tijdschriften en een mantel, een das, een jurk, die geleend zijn, zooals zei zij, van vrienden in Athene of Rome of misschien nog ergens anders, want voor haar is de wereld zoo klein. En daarom heeft zij het innerlijk zoo benauwd in het restaurant van Schiphol, waar haar thee wordt aangeboden, terwijl vragenstellers om haar heen dringen en vra gen naar haar man, naar haar machine, naar haar meening over onze prestatie. Over haar man spreekt zij graag, als het eenigszins kan heeft ze het over hem. Hit komt waarschijnlijk onk. maar vliegers kun nen dat nooit zoo precies afspreken, er kan altijd zoo makkelijk iets tusschen komen. Neen. zij heeft de Uiver niet gezien, die lag altiid achter haar en heeft haar, zoolang z1'" vloog, niet ingehaald. Zii zegt het zachtje^ maar toch dringend, want het is haar een voldoening dit hier te kunnen zeggen. Maar wat Parmentier en Moll hebben gedaan (Rotterdam herdenkt het feit dat het 40 jaar geleden de eerste electrische kranen in zijn havens kreeg). Rotterdam is zwaar gehavend Door het duchtig crisisspook, Maar, al ging 't er vroeger beter, Zwaar ge„haven"d was 't toen ook. En, nu veertig jaar geleden, Brak een heel nieuw tijdperk aan, Voor de Maasstad met haar eersten Door den stroom gedreven kraan Uit de zee kwam men wei-varend, Naar 't welvarend Rotterdam, Dat, al zij 't met Waalhaven, Toen zijn groote vlucht reeds nam. Dat, al had het dan geen Uiver, En zelfs nog geen Pelikaan, Welbekend was in de wereld, En kon bogen op een kraan. Kranen zijn het sterkst in loopen, Zelfs van de kraan-vogel soort, Maar zij loopen dan ook 'kranig, Zelfs na veertig jaar nog voort. Rotterdam hoeft niet versagen, Hoe 't ook in een crisis leeft, Als 't zijn kranen, voortgedreven Dor hun energie nog heeft. het was „marvellous", het was wonderbaar lijk. en ze meent het even oprecht als haar onderdrukte spijt van de woorden die er aan vooraf gingen. 'k Heb haar niet durven vragen of zij het nog eens over zou doen, die vlucht van Lon den naar Melbourne, 't zou ongepast zijn ge weest, zooals elke vraag die haar werd gedaan teveel was. Een zachte, afwezige handdruk tot afscheid duidde er op dat zij de rozen niet zag, die voor haar werden neergelegd, evenmin als de fototoestellen en de menschen met potlood en papier. Zij zag een Cornet-vliegtuig, dat haar in den steek had gelaten, waarover zij bijna ver wijtend sprak alsof zij zoo'n misdaad niet be greep. En ik begrijp niet hoe een echte vrouw als Amy Mollisson zulke krachttoeren zou kunnen verrichten, als waartoe zij zich zelf in staat acht. Wij moeten de vliegerij niet meer als iets bijzonders zien! De verkiezingen in de Ver. Staten. De stemming in Wallstreet ongeschokt. (Zie ook pag. 4). LONDEN, 8 November (V. D.) Uit New- York wordt gemeld, dat politieke waarnemers niet gelooven, dat de overweldigende zege der democratische partij Roosevelt er toe zal vei'leiden zich meer naar links te orienteeren. Men neemt in tegendeel aan, dat hij een cen- trumkoers zal blijven volgen. De stemming in Wallstreet, die als een barometer van den al- gemeenen indruk der verkiezingsresultaten kan worden beschouwd, bleef ongeschokt. De eerste democratische neger gekozen Uit Chicago wordt gemeld, dat Michell als eerste democratische neger met een kleine meerderheid in het huis van afgevaardigden is gekozen. Hij vertegenwoordigt een gebied, waar veel negers wonen. Sinclair als politiek strijder. Uton Sinclair, wiens poging om gouverneur van Californië te worden is mislukt, dankte gisteravond zijn aanhangers voor hun „groote overwinning op zooveel millioen dollars". Hij verklaarde, dat hij tot nog toe veel, al te veel, boeken heeft geschreven en nog aan het begin van zijn loopbaan staat als politiek strijder. Oudezijds Achter Burgwal in rep en roer. Door een aantal schoten in den nacht. AMSTERDAM, 8 November (V.D.) Een aantal schoten, snel achter elkaar afgevuurd bracht in den afgeloopen nacht een gedeelte van de Oudezijds Achter Burgwal en het Oude Kerksplein in beroering In de buurt patrouilleerende agenten snelden toe en ontdekten een man, die zijn revolver blijkbaar voor een tweede salvo stond te laden. Voor het zoover was gekomen, was hij ge grepen. Van slachtoffers van de schoten scheen geen sprake te zijn. Wel kwamen zich spoedig eenige personen, onder wie een berucht kaartspeler, aanmelden om te vertellen dat de man met den revolver het op hem had gemunt. De arrestant, een ongeveer 25-jarig koop man uit het Noorden afkomstig, doch thans woonachtig te Amsterdam, verklaarde op het politiebureau, dat er een grapje op hem was gemaakt, waardoor hij zich beleedigd had ge voeld. Aangezien hij vaak in België is en daar, volgens zijn verklaring, menschen, van wie men niet is gediend, afschrikt door in de lucht .3 schieten, had hij deze methode ook hier toegepast. De man zal waarschijnlijk worden vervolgd wegens overtreding van de Vurwapenwet. Het Fransche kabinet Doumergue is afge treden. pag. 1 Zoowel in den Senaat als in het Huis van Af gevaardigden hebben de Ainerikaansche democraten een groote zege behaald. pag. 4 Upton Sinclair in de minderheid voor het Gou verneurschap van Californië. pag. 4 De Duitsche regeering heeft te Londen, Pa rijs, Rome en Brussel geprotesteerd inzake de gebeurtenissen in het Saargebied. pag. 4 De Uiver is met groot enthousiasme te Sema rang en op Tjililitan ontvangen. pag. 1 De Koningin heeft de gratie requesten in de zaak der Zeven Provinciën afgewezen. pag. 1 Van een onzer redacteuren: Amy Mollisson op Schiphol. pag. 1 Op de Schelde zijn een Decnsch en een Duitsch schip met elkaar in botsing geraakt. pag. 4 Vervalscher van spaarbankboekjes te Rotter dam gearresteerd. pag. 4 Ir. A. Roebroek zou aangewezen zijn als direc teur-generaal voor den landbouw. pag. 4 Het koppel Pijnenburg-Van Kempen had van morgen nog steeds de leiding in de Amster- damsclie Zesdaagsche; Van Nek heeft den strijd gestaakt. pag. 9 De N. S. B., de devaluatie en de defensie zijn gisteren in de Tweede Kamer ter sprake ge komen. pag. 3 Het Initiatief Comité Amsterdam heeft groote plannen voor de huldiging van de Uiverbe- manning. pag. 4 Bekende Haarlemmers: de heer W. Rooden- burg. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Doumergue's val. pag. 1 K. de Jong: De Operettesanghers. pag. 6 J. B. Schuil: „Een faillissement" door Alber- dingk Tliijm. pag. 6 Voor de vrouw. pag 8 Ontslag hedenmorgen ingediend. PARIJS, 8 Nov. IV. D.) Hedenmorgen om tien uur kwam het geheele kabinet met uitzondering van Tar dieu en den minister van handel Lamou- reux bijeen. Aan het einde van deze zitting, die tot ongeveer half twaalf duurde, heeft minis ter-president Dou mergue den president der republiek het ontslag van zijn ka binet aangeboden. PARIJS. 8 November. (Reutei-). Heden morgen tien uur kwamen alle leden van den ministerraad in het Elysée bijeen, uitgezon derd Tardieu en Lamoureux, die beiden met griep te bed liggen. Tijdens de besprekingen dienden de radicale ministers Herriot, Ber- thou, William Bertrand en Queille hun ontslag in en verlieten te half twaalf het Elysée. Doumergue beraadslaagde daarop met de overige leden van den ministerraad over de redactie van den brief, waarin het aftreden van de regeering wordt gemeld. De vier aftredende radicale ministers ver klaarden, dat de vérgaande hervormingsplan nen van Doumergue hen buiten de overeen komst van den godsvrede hebben geplaatst. DE NED.—JAPANSCHE HANDELS- CONFERENTIE BATAVIA, 8 November (Aneta). De ge ruchten omtrent een op handen zijnde be ëindiging van de NederlancLsch-Japansche handelsconferentie te Batavia en het dreigen de vertrek van de Japansche delegatie worden van de meest bevoegde zijde tgengesproken. VEREENIGING TOT STICHTING EENER EVANGELISCHE GEMEENTE. Woensdag is alhier definitief opgericht een Vereeniging tot Stichting eener Evange lische Gemeente. Genoemde Vereeniging stelt zich voor, eiken Zondagavond een Godsdienstoefening te houden voorloopig in de Kerk der Broeder gemeente aan de Parklaan, waar de '-er- schillende predikanten van den „Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Holland" hopen voor te gaan. Het bestuur is als volgt samengesteld: Ds. P. van Vliet. V.E. predikant te Amster dam, consulent-voorzitter, K. A. Post, N. den Braven, H. J. van den Berg. penningmeester, en Martin van der Bijl, secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1