N.S.B., devaluatie en defensie in het geding l/oct den 1/olkenfcttd den Qotity DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Belangrijke redevoeringen van Mr. de Geer en Mr. Joekes. Chr. hist, en vrijz. dem. staan achter de regeering. Het begon met een nauwelijks verstaan' baar betoog van mr. Pius Arts, wiens naam met roem in het geschiedboek der voetbal wereld vermeld za-1 worden! En het einde was zoo, dat nu ieder's maag begon te jeuken en zich van de weinig nog aanwezigen (wat nog niet gelijk staat metluisteraars!) een gezond verlangen meester maakte te gaan eten. Mr. Vervoorn, den plattelander komt tenminste de eer toe, dat hij met zijn rede de eetlust van wie er nog was opwekte. Van het hier genoemde tweetal zij alleen geno teerd, dat de R.K. democraat de aanpas- singspoliitiek der reg-eering bestreed en dat de plattelander o.m. verkondigde dat verdere verlaging van hoogere salarissen moest plaats vinden. Vóór hem had de heer v. d. Tempel (S.D.) een klaagzang aangeheven over het volgens hem tot dusverre zeer minieme resul taat van het 60-millioen-plan. Werkverrui ming achtte hij dringend noodig, doch voor de ook met het oog hierop weer te voeren industrialisatie van ons land beschikt de Re geering niet over het daarvoor geëigende or gaan. En dus volgde er een pleidooi plus mo tie voor de oprichting van een Centrale in- Industriebank.. Van de drie overige sprekers, die zich he den lieten hooren, stak slechts één een oppo- sitioneele rede af: de communist de Visser. Deze afgevaardigde roemt de Italiaansche crisis-theorie. Hij zei o.m- dat niemand zoo gaarne als zijn partij openlijk voor het front legale actie zou willen voeren. Overigens spreekt het vanzelf, dat de communistische woordvoerder o.m. de houding der regeering tegenover Rusland laakte. Twee belangrijke redevoeringen kreeg men tusschen al het andere te hooren. Zoowel de heer d-e Geer leider der C.H. fractie, als mr. Joekes, voorzitter van de Vrijz. democraten, hielden speeches, die voor het kabinet aange naam waren. Dit wilde echter allerminst zeggen, dat deze bei-de sprekers op sommige punten geen aan merkingen maakten. Gelukkig zoo gaven zij alle twee te kennen is het in ons land nog mogelijk vrijelijk critiek uit te oefenen op wat men in het optreden en de handelin gen der overheid minder gelukkig acht. Dit is te danken aan de vrijheid, die in Nederland nog heerscht, de vrijheid waarvan de heer De Geer verklaarde „trouw te willen blij ven..... tot in de N. S. B.". Hiermee wilde hij te kennen geven, dat „het zaak was zich jüist niet te laten besmetten door den geest van dwang, welke een partij kenmerkt. En dus, zoo ging hij verder, dient men haar ook niet op het verboden-lijstje voor ambtenaren en militairen te handhaven, als de middelen waarmee zijeen laat 't dan wezen in onze oogen hoogst betreurenswaardige her vorming van onzen staats vorm voorstaat, waar lijk legaal zijn. De minister-president zou dus goed doen de N. S. B. van het lijstje te schrap pen, van het oogenb-lik af, waarop blijkt dat zij inderdaad de illegaliteit verwerpt. Of zij dat doet, i> volgens Mr. Joekes, die, met het communistisch voorbeeld voor oogen in deel neming aan verkiezingen nog geen waarborg tegen revolutionaire neigingen zag, de vraag. Bovenal acht hij de weerafdeelingen der N. S. B. een bedenkelijk „revolutionair" ver schijnsel: vandaar dat hij een reeds aangekon digd wettelijk verbod van dergelijke organi saties hartelijk zal toejuichen. Mr. de Geer diende aan het kabinet een welwillend, maar toch raak tikje toe omdat het op Staatsrechtelijk gebied eenige stou tigheden had begaan. Zoo bij de winkelslui tingswet, toen inbreuk op de homogeniteit aan de orde trad; bij den strijd over de kor ting op de Indische pensioenen, liet de Re geering de Kamer in het onzekere over de vraag of verwerping ernstige politieke gevol gen zou veroorzaken; Minister Marohant (die ook nog over eenige andere zonden, b.v. op spellinggebied, een kleine afstraffing in ont vangst had te nemen) had staatsrechtelijk on toelaatbare theorieën ter gelegenheid der spellings-motie Tilanus verkondigd; en, ten slotte, trachtte de Regeering in de M. v. A- over het ontwerp betreffende het ontslag van huwende onderwijzeressen haar eigen verant woordelijkheid op de Kamer te wentelen. Nat over deze vier staatsrechtelijke „Schönheits- Fehler" het zijne gezegd te hebben, kwam de c. h. spreker tot wat z.i. hoofd-moment in dit debat moest zijn. Welnu, t. a. hiervan, nl. van het financi-eel-economisch beleid trouwens, wat de hoofdzaken betreft gold dit ook verder voor het optreden van het kabinet. bleek het Ministerie op zijn steun en dien zijner vrienden te kunnen rekenen. Zeker, in de classificatie-plannen (mede door Mi'. Joekes g-ecritiseerd) scheen hij wel bezwaren te be speuren, ook constateerde hij dat het eindcij fer der begrooting, vergeleken bij het vorige jaar, nog nagenoeg hetzelfde is gebleven, maar met vertrouwen zag hij het groote bezuini- gingsontwerp voor 1936 tegemoet. Ten volle bleek deze spreker doordrongen van de moeilijkheden, waarvoor elke Regee ring zich momenteel gesteld moet zien. De werkloosheid eischt bezuiniging, doch ander zijds dwingt het streven om de werkloosheid te doen afnemen tot maatregelen die tegelijker tijd weer een belemmering vormen op den weg naar bezuiniging. Van werkelijke opleving, zoo erkende Mr. de Geer, valt ten onzent helaas nog niets te bekennen. Als echter Mr. Westerman zijn toe vlucht nam tot alarmeerende vragen, maakte dit Kamerlid z.i. een enkel foutje, door n.l. den schijn te verwekken alsof het kabinet bij heel zijn beleid niet van precies hetzelfde inzicht omtrent dez-e somberen economisch-finan- cieelen toestand uitging. De nood der tijden doet bij menigeen de vraag rijzen of wij nu wel op de tot dusverre gevolgde wijze kunnen voortgaan en er wor den dan aldus de c.h. leider 3 groepen van methoden aanbevolen, nl. devaluatie, aanpassing enpotverteren. Van devaluatie wil J-hr. de Geer niets weten, al moge hij, zou hij tot zulk een keuze wor den gedwongen, altijd nog dezen sprong in het duister boven dien in den afgrond prefereeren, waartoe degenen aansporen, die wettelijke aantasting van hypotheek- en credietwezen bepleiten. In-tusschen, de Regeering heeft in haar M. v. A. terecht het procédé van het vrij willig verlaten van den gouden standaard, van aantasting der goudwaarde van onze munt bestreden. Aldus het oordeel van dezen afge vaardigde, die voor de eerlijke en ernstige overtuiging aan de actie van veel voorstanders van devaluatie, o.m. aan die van den heer Walree alle eer liet wedervaren. Maar juist het geschrift van dezen strijder voor vermin dering van d-e goudwaarde van den gulden, had de heer de Geer nog eens extra overtuigd van de aan een dergelijk experiment verbonden gevaren. En dus kan de Regeering onder de huidige omstandigheden ten volle op zijn steun bij de afwijzing van devaluatie-avon turen rekenen. Ook op zijn medewerking met betrekking tot de door het kabinet gevolgde politiek van aanpassing, kan Dr. Colijnaan. Intusschen gaf Mr. de Geer te kennen dat z.i. de vrije prijs vorming in haar productie-regelende taak bij de ontwikkeling der techniek tekort was ge schoten. Terugkeer naar de vrije wereldmarkt van weleer zal niet mogelijk zijn. Het nieuwe, dat moet en zal komen, al-dus deze spreker, zal ons minder doen opzien tegen het schep pen van nieuwe organen, -die men echter op zoo stevig mogelijken bodem dient te vestigen. Nadat Mr. de Geer tenslotte de struisvogel politiek voerende propagandisten voor pot verteren de les had gelezen, kwam Mr. Joekes aan bod. Deze vrijzinnig-democratische afgevaardigde ving aan met het beginsel der economische autarkie te bestrijden, o.m. op grond der eco nomische geaardheid en ligging van ons land, terwijl hij voorts te velde trok tegen hen, die zich aan een wanhoopsstemming overgeven de, gansch andere maatregelen voorstaan dan de Regeering treft. Haar bezuinigingspolitiek keurde hij goed, behalve dan t.a.v. de defensie: in dit velband verweet Mr. Joekes, voorstan der van een onderzoek naar de particuliere wapenfabricage, het kabinet, gezien ons lid maatschap van den Volkenbond, dat aan de weermacht gansch andere eischen doet stel len dan vroeger, op twee gedachten te hin ken. De voorgenomen herclassifieatie voor een deel der ambtenaren als grievende ten achter stelling gelaakt kan zijn goedkeuring niet wegdragen. Evenmin bleek hij mede een over diverse anderen gecritiseerd punt over de resultaten van het 60 millioen-plan goed te spreken te zijn en verder had -deze spreker ook een zwaar hoofd in wat er op onderwijs gebied gebeurt. Nu zoovele openbare scholen werden opgeheven, dienen ook bijzondere on derwijsinrichtingen liefst vrijwillig, anders on der wettel ijken dwang, mee het offer voor de bezuiniging te brengen Een matige verhooging der successie-belas ting, voortvarendheid t.a.v. invoering der ont worpen crisisinkomstenbelasting, opheffing van het bankgeheim ten einde belasting ont duiken te kunnen achterhalen, ziet daar nog eenige der door Mr. Joekes voorgedragen ver langens. Of zij allen zullen worden- ingewil ligd staat te bezien. Toch kan het kabinet op dezen afgevaardigde -en diens geestverwanten uitgezonderd dan wat de defensie-uitgaven betreft ongetwijfeld rékenen. Mr. Joekes besloot zijn rede met de verklaring, dat z.i onder de leiding van onze tegenwoordige re geerders de weg en de middelen zullen wor den gevonden om met behartiging der belan gen van onze gansche volksgemeenschap, de moeilijkheden van thans te overwinnen. Be halve de woordvoerder der c.h. bleek dus ook die der v.-d. wel degelijk achter het kabinet te staan. Ook anderen, zoo zal nog wel blijken, ne men eenzelfde standpunt in. zoodat dan ook de gisteren in dit opzicht door Ir. Albarda verkondigde stelling bepaald aan een -onge grond ..pessimisme" mank ging. Donderdag, eer men de algemeene beschou wingen voortzet, eerst behandeling -der nieu we clearingwet. E. v. ONTSLAG VAN AMERONGENS GEMEENTE ARTS NIETIG VERKLAARD. Het ambtenarengerecht te Den Haag heeft Woensdag uitspraak gedaan, in de zaak van den gemeentegeneesheer te Amerongen. tevens belast met de armenpractijk, in beroep gekomen tegen een hem verleend ongevraagd ontslag door den gemeenteraad van Ameron gen. omdat hij aan patiënten lichtvaardig ver klaringen zou hebben afgegeven voor gratis verkrijging van ziekenverplegingsmiddelen, omdat hij te spoedig zo-u hebben verklaard, dat bepaalde patiënten niet tot werken in staat waren en omdat hij onvoldoende medewerking aan het college van B. en W. zou hebben ver leend. Het gerecht heeft klager's beroep gegrond en het hem verleende ontslag nietig verklaard. Ouders lieten hun kind hongeren. Beiden niet toerekeningsvatbaar. Het Arnhemsche gerechtshof heeft Woens dag de behandeling voortgezet van de zaak in hooger beroep tegen den 30-jarigen arbei der J. S. R. en zijn 27-jarige echtgenoote, bei den uit Hasselt en thans gedetineerd, die door de rechtbank te Zwolle waren veroordeeld, tot zes jaar gevangenisstraf in verband met het feit, dat hun zoontje, drie maanden oud, was gestorven aan ondervoeding, Aan de ouders werd schuld ten laste gelegd. De beide verdachten gaven zoo goed als geen antwoord oj de vragen, die hun gesteld werden. Als deskundige werd gehoord een Arnhemsche psychiater, die verklaarde, dat beide terechtstaanden verminderd toereke ningsvatbaar waren. De procureur-generaal, eischte voor beide verdachten ontslag van rechtsvervolging in verband met hun abnormalen geestestoestand met plaatsing van den man in een krankzin nigengesticht. K/at doet uvaotl Wat dwt (fo utetyth,? Onze advertentie onder deze titels, in het nummer van Zaterdag 3 November van dit blad, heeft zeer veel succes gehad en tot dusver reeds 70 nieuwe leden van onze Afdeeling opgeleverd. Wij heeten hen van harte welkom, wij zijn dankbaar, maarwij richten ons nogmaals tot de overigen, die deze advertentie gelezen en er nog niet op gerea geerd hebben. Wij vragen hun slechts, nu lid te worden van de Afdeeling Haarlem van Volkenbond en Vrede tegen een contributie van ƒ1.'sjaars, als het kan meer. Wij vragen hun, dit steentje bij te dragen en ons daarmee tevens van hun moreelen steun te ver zekeren. Wij hebben dien steun noodig, in hun eigen en in ons alle belang. Geeft U nu op! Telefoneert of schrijft aan onzen secretaris: C. J. E. DINAUX, Spaarnelaan 17, Haarlem, Telefoon 16656. Vanavond om 8 uur vergaderen wij, met den Vredesraad Haarlem in de Gem. Concertzaal. Tegen de Misstanden in de Par ticuliere Wapenindustrie! Sprekers: Ir. Hondius, Dr. Van Raalte, Ds. Padt. Entrée 10 ets. Wij vragen uw aanwezigheid. Wij rekenen op U. Toeval en onvoorzichtigheid spannen samen met den dood. Het noodlot schuilt achter kleinigheden Naar de oplossing van Wolvega's raadsel? Wardenier zou zijn motor hebben verklaard. Volgens Het Volk heeft Wardenier, de Wol- vegasche uitvinder verteld, hoe zijn motor werkt, die hij uitgevonden heeft. Naar deze imededeelingen zou de motor inderdaad vol gens het principe van samengeperste lucht werken. Het Volk schrijft: „Mijn brandstoflooze motor", aldus Warde nier, berust op het volgende principe: Een groote hoeveelheid lucht wordt sa mengeperst in een ketel. Dit geschiedt door middel van een gewonen motor gaat aan het eigenlijke functionneeren van mijn brandstoflooze motor dus voor af. De samengeperste lucht wordt naar mijn motor geperst, die een aantal cylin ders bevat, waarvan de helft der zui gers naar boven en de andere helft naar beneden werken, net als bij een gewonen motor. Eveneens als bij een gewonen mo tor brengt de excentriekschijf d-e draaien de beweging tot stand! Het groote verschil is echter, dat de lucht na de cylinders gepasseerd te zijn, naar een luchtledige kamer wordt gevoerd die lucht ledig blijft, doordat door middel van een zij- delingsche drukcompressor met tegendruk, lucht weer naar het reservoir gevoerd wordt vanwaar zij eerst is gekomen Er heeft dus een voortdurende circulatie plaats van het reservoir met gecomprimeerde lucht naar den motor en via de luchtkamer weer naar het re servoir. Hoe dit technisch precies in zijn werk gaat, mag ik u niet zeggen. U zou het 't best kun nen vergelijken met een waterslang, waarmee u de tuin besproeit en waar zes atmosfeer op staat. Met uw vinger kunt u natuurlijk de druk niet overwinnen, doch met een kraan, die een zijdelingsche druk op het water uit oefent, houdt u den waterstroom tegen." AMBTAANVAARDING PROF. DR. W. A. GODDIJN. Prof. Dr. W. A. Goddijn. benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de faculteit dei- wis- en natuurkunde der Leidsche Universi teit om onderwijs te geven in de pharmaco- graphie, de gallenische pharmacie en de receptuur heeft Woensdagmiddag in het groot-auditorium dit ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over „De wegen der pharmacognosies Kaartspel leidt tot broeder moord. Messteek met noodlottige gevolgen. In de buurtschap Keldert in het dorpje Hoogland in Amersfoort zaten tegen het mid dernachtelijk uur bij de weduwe B. eenige jongemannen kaart te spelen. De 29-jarige zoon Herman toonde zich hierover bij zijn thuiskomst ontstemd, waardoor zijn 22-jarige broer zoo boos werd. dat hij een mes greep, dat on Wel lag. en daarmee ziin broer in de zij stak. Herman zakte ineen en overleed kort daarop. Rijks- en gemeentepolitie leiden het onderzoek. De dader is in arrest gesteld. Doordat een wcgplaat opwipte. Op den Rijksweg HarderwijkErmelo heeft Woensdagmiddag een ongeluk plaats gehad, waarvan een schoenmaker het slachtoffer is geworden. Bij het passeeren van een opgebroken weg gedeelte wipte een vrachtauto een wegplaat, op, die tusschen de as van de auto geraakte. Hierdoor sloeg de vrachtwagen over den kop In dezen wagen zaten zes jongelui, die op weg waren naar de Zesdaagsche te Amsterdam. Geen hunner werd gewond. Op het moment dat de auto over den kop sloeg reed een fietser achter den wagen aan. Deze, een 36-jarige schoenmaker, Huyer, kon zijn vaart niet meer temperen, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Hij reed tegen de auto met het gevolg, dat hij in zeer zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Ermelo moest worden overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De schoenmaker laat een vrouw-met eenige kinderen achter. Weer van rechtskomend verkeer. Op den hoek van de Achterom-Lieberger- straat te Hilversum is een aanrijding geweest tusschen een auto, bestuurd door iemand uit Hilversum en een driewielige motorfiets, be stuurd door iemand uit Nij kerk er veen, door dat de eerste den ander geen voorrang ver leende. De motorfietser viel op den weg en bleef liggen. Een zuster van den geneeskundigen dienst verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar de R.K. Ziekenvereeniging werd vervoerd. Hij bleek een ernstige her senschudding te hebben opgeloopen. Eenigen tijd later is hij in het ziekenhuis overleden. Motor drukt den berijder onder water. De 63-jarige sigarenwinkelier H. O. Heij- nen uit Overschied reed 's avonds op zijn motor op den 's-Gravenweg. De straat is hier opgebroken en voor het rij verkeer is een an dere route aangegeven met borden en ianta rens, H. heeft zich hieraan echter niet ge stoord en is over een 1 meter breed voet pad gaan rijden, waarlangs een sloot loopt, Hij is aan het slingeren geraakt, van het, voetpad in de sloot terecht gekomen en wel zoo, dat de motor op hem viel. Een voorbij ganger zag het ongeluk gebeuren en waar schuwde twee mannen, die onmiddellijk red dingspogingen in het werk stelden. Zij wisten den motor op te halen, daarna den berijder op den wal te brengen, hetgeen vlug ge schiedde. De man bleek echter reeds te zijn overleden. Een centraal zweefvliegkamp Op de heuvels van Teriet. Reeds sedert eenige jaren kent ons land zijn zweefvliegkampen, doch deze waren meesten tiids op verschillende terreinen en helaas nief altijd op de voor de zweefvliegers gunstigste. Op de kortgeleden gehouden ledenvergadering van den Bond van Nederlandsche Zweefvlieg- cubs is evenwel het besluit genomen, op initia tief van den heer De Haas, voorzitter van de Arnhemsche zweefvliegclub, om alles in het, werk te stellen om te komen tot een vast Ne derlandsche zweefvliegcentrum en wel op een der zweefvliegterreinen. Op genoemde vergadering is een commissie aangesteld welke de volledige voorbereiding hiervan op zich zal nemen en waarin behalve de heer De Haas. ook andere bekende figuren op zweefvlieg,gebied zitting hebben genomen Het oog is gevallen on de heuvels van Ter- let bij Arnhem, waar thans dé Arnhemsche Zweefvliegclub de lucht onveilig maakt GEEN BEROOVING TE AMSTERDAM. De 2000 dollar vermoedelijk verloren Het is de politie te Amsterdam gebleken, dat de 53-jarige man die in het binnengast huis aldaar was opgenomen, tengevolge van een val in een kelder in de buurt van de Nieuwe Markt en vier biljetten van 500 dollars miste, niet beroofd kan zijn. Het slachtoffer een Utrechtenaar, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij, ernstig zenuwziek zijnde, naar de hoofdstad was gegaan om 'n zenuw arts te bezoeken. Het slachtoffer is er van overtuigd, dat hij de vier 500 dollar biljetten heeft verloren. Onderweg heeft hij de papieren uit zijn vest zak gehaald en hij moet ze bij het opbergen naast zijn zak hebben gestoken. Dit verklaart ook het feit, dat zijn portefeuille, waarin eveneens geld zat nog in zijn bezit was ge vonden. Chinees vermoordde shipping-master. Om een geldkwestie. De Rötterdamsohe Rechtbank heeft dezer dagen behandeld de zaak tegen den 32-jarigen Chineeschen stoker Teng Shi uit Kwantóng die op 24 Augustus j.l. in de Edisonstraat te Rotterdam den shipping master van de Rot-terdamsche Lloyd, Chan Yuit Chin heeft vermoord. De dagvaarding legde hem ten laste, dat hij ter uitvoering van zijn tevoren genomen besluit en geraamd plan om opzettelijk Chan Yuit Chin van het leven te berooven, na kalm beraad en overleg uit een revoler een aantal scherp geladen patronen heeft afge schoten, waarbij het slachtoffer in den rug en in de linker long door een kogel werd getroffen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Verd. zeide dat hij de revolver des nachts ;eladen had en dat hij toen reeds het plan had den shipping master te dooden. Het eenige motief dat hij voor de moord kon opgeven was een geldkwestie. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van 10 jaren. De verdediger pleitte clementie Verdachte vroeg den doodstraf. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem.s Dagblad van 1884. 8 November: Als een bewijs van den invloed van den warmen zomer en het zachte na jaar, mag vermeld worden, dat op 5 November op de Bloemendaalsche duinen witte duinrozen (Rosa pimpi- nellifolia) voor de tweede maal bloeien de, met talrijke bloemen en knoppen zijn gevonden. Woensdagavond ontving mevrouw L., wonende aan den Singel te Amsterdam, een ongeteekenden brief, inhoudende een bedreiging met dynamiet, zoo ze niet 150.ter beschikking van den schrijver op een aangewezen plaats stelde. Tot dusver is het geld niet af gehaald. noch een dynamietontploffing geschied. Door onze lens gesnapt. DE HEER W. ROODENBURG. Begin Juli 1925 volgde de heer W. Rood-en- burg mevr. E. Bakker als gemeenteraadslid op en nadat Mr. A. Bruch, nu 6 jaar geleden, lid van Ged. Staten was geworden, nam de heer Roodenburg zijn plaats in het college van B. en W. in, eveneens als wethouder van onder wijs. Thans beheert hij „financiën", nu aan den heer Boes het onderwijs is toebedeeld. Als wethouder van onderwijs had de heer Roodenburg de moeilijke en ondankbare taak, krachtig te bezuinigen op den aan zijn zor gen toevertrouwden tak van dienst. Het wethouderschap van financiën ligt ge heel in zijn lijn, want hij oefent het beroep van accountant uit. De heer Roodenburg werd 10 Maart 1888 te Maassluis geboren, bezocht daar de lagere school en daarna de H. B. S. met 3-jarigen cursus te Rotterdam. In 1904 werd hij op een scheepskantoor te Rotterdam geplaatst en be haalde in 1909 de acte boekhouden M. O. Na in 1910 op een handelskantoor in Amsterdam gekomen te zijn deed hij in 1915 met goed ge volg examen voor het Nederlandsch Instituut voor Accountants. In 1917 werd de heer Roo denburg benoemd tot hoofd van den accoun tantsdienst der directe belastingen te Amster dam. Sinds 1913 woont hij te Haarlem, waar hij zich in 1919 als accountant gevestigd heeft. De heer Roodenburg is voorzitter van de afdeeling Haarlem van den C-hr. Hist. Unie en Kerkvoogd en lid van het Kiescollege van de Ned. Herv. Kerk. Amsterdam bereidt zich voor. Om de Uiver-bemanning te huldigen. Groote plannen van het I. C. A. Onder leiding van den heer Dr. M. de Hartogh. voorzitter van het Initiatief Comité Amsterdam (I.C.A.) heeft in het gebouw der A.M.V.J. aldaar een vergadering plaats gehad ter bespreking van het plan tot huldiging van de bemann-ig van de Uiver na haar aan komst binnen de grenzen van Amsterdam. Na een zegetocht der bemanning door Am sterdam zal ten slotte een grootsche huldi ging plaats hebben op het Museumplein, daar- ,oe gekozen in verband met de centrale lig ging van dit plein. De route, welke gevolgd zal worden, zal in overleg met de Verkeerspolitie worden vastgesteld. Op het Museumplein aangekomen, worden Paraven-tier c.s. toegezongen door een kin derkoor, bestaande uit duizenden kinderen onder leiding van den heer Jacob Hamel. Met welwillende medewerking van het be- sturu der Amsterdamsche IJsclub zal dit koor kunnen worden opgesteld op het LJsclubter- rein, daarna zullen de leden der aldaar op gestelde vereenigingen achter hun vaandels •n banieren defiieeren voor de bemanning van de Uiver, die zich op een podium zal bevin den.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5