DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Voor Haarlem's Politierechter. EEN ONTSTEMDE JUFFROUW. De politierechter zei, dat de juffrouw, die met twee mannelijke lotgenooten in de bank zat, een gevaar voor het verkeer beteekenüe. althans dien keer dat zij op den Heerenweg vertoefd had. Zij deelde den politierechter mee, het be spottelijk te vinden, dat zij moest terecht staan. Was het dan zoo onbeteekenend, wat ze gedaan had? Als we de zaak even vooruit loopen, kunnen we mededeelen, dat de Offi cier het geval hoogst ernstig vond en een strenge straf eischte, want, als gezegd, de juffrouw was een gevaar voor het verkeer ge weest en de strenge straf moest dienen om het gevaar in de toekomst af te wenden en even- tueele navolgers bij voorbaat af te schrik ken. De juffrouw dan was in den laten namid dag van den 19en Augustus in gezelschap van eenige personen per auto op den Heerenweg bij de Zandvoortschelaan verschenen, ko mende van Haarlem en op weg naar Rotter dam, waar allen woonden. Voordat zij dien terugtocht aanvaardden had het gezelschap eenige, minstens vier, café's bezocht en zij vertelde dat zy twee glazen bier en een voor- burgje had gedronken. „Geen koffie of thee?" vroeg de rechter. Neen. was 't antwoord. „Dan zou u in minstens één café op een droogje gezeten hebben, merkte ae rechter op. het geen de juffrouw met zekere verontwaardi ging afwees, zoodat. aangezien de berekening van den politierechter voor geen tegenspraak vatbaar is, de juffrouw nog meer biertjes of voorburgjes gedronken had. „Een alcoholische lucht omzweefde haar", zei een soldaat, die van de juffrouw een tik op zijn pet had gekregen, en een dokter, die niet ambtshalve, maar als belangstellend toe schouwer de juffrouw had zien timmeren, was ook al in de alcoholwolk terecht gekomen. Laten we nu zeggen wat er bij de Zand voortschelaan gebeurd is. Een heer kwam met zijn auto die laan af om richting Bennebroek te draaien, toen de Rotterdammers met een flink vaartje uit de richting Haarlem arriveerden. Zij hadden de andere auto, die rechts was, voorrang moeten geven, wat ze dan ook wel deden, maar als die auto niet toevallig dezelfde richting had ge nomen als zij, zouden de rijtuigen waarschijn lijk cp elkaar zijn geloopen. Dat gebeurde niet; geen schrammetje, maar de Rotterdam mers waren blijkbaar van oordeel, dat de an der verkeerd had gereden, terwijl de Heem steder heer, die de andere auto chauffeerde, een tegenovergestelde meening was toege daan. Dat beide partijen niet elk met haar mee ning huiswaarts keerden, maar dat ze die meeningen op den Heerenweg tegenover me kaar moesten zetten, ja. daaraan hadden de biertjes en de voorburgjes schuld, want toen de Rotterdammers den Heemstedenaar gepas seerd waren, dwongen zij hem tot stoppen. „Daar komt heibel van!" zei een heer, die daar met den dokter wandelde; „laten we wachten". De Heemstedenaar sprong uit zijn wagen, een der Rotterdammers deed insgelijks en die twee begonnen een onvruchtbaar debat, dat allicht met een paar vriendelijkheden als; „je bent een koekebakker"„zet je zoontje maar achter het stuur' en dergelijke zou zijn geëindigd, als daar niet de juffrouw was ge weest. Zij mengde zich in het geschil en de Heemstedenaar kreeg een tik. Twee jeugdige soldaten, belang in eiken strijd stellende, volgden als neutrale partij het verloop, maar heelemaal buiten schot bleven ze niet en zoo als er wel eens een verdwaalde bom op een neutraal terrein komt, zoo deed een slag de képi van een der soldaten de lucht in vliegen. „Berg die juffrouw op", riep de Heemstede naar tegen de andere Rotterdammers, althans zooiets bedoelde hij, maar dat gebeurde niet en teen dacht de Heemstedenaar: „beter bloo Jan dan dos Jan" en hij nam de beenen. Rotterdam was echter niet van plan bloö Jan te laten schieten en krachtig door bier en voorburg zetten twee der heeren den vluchteling na. achterhaalden hem in het portiek eener villa; stompten, trapten en sloe gen hem en gooiden hem ten slotte door een glas in lood raam. Juist kwam Gretchen thuis onder de hoede van een kenni sen zij zag het stompen, slaan en door de ruit drukken. „Niet waar", zeiden de mannen thans; een van ons is door de ruit gedrukt en een der beiden, die over het algemeen nog al brutaal in zijn antwoorden was. voegde Gretchen toe: „In Duitschland gaat dat misschien op. maar hier niet", voor welke anti-Duhsche gevoelens hij een scherpe terechtwijzing kreeg. Gretchen liet zich niet van haar stuk brengen; de goede kennis had het ook gezien; voorts waren daar de soldaten en als 't moest kon de dokter er met zijn vriend ook nog bij gehaald worden. Het ten laste gelegde was wel en deugde lijk bewezen. De Officier vond het optreden, waaraan bier en voorburg niet vreemd zullen geweest zijn, schandelijk en eischte drie maanden gevangenisstraf tegen ieder der drie beklaagden. De rechter vond geen reden om geldboeten op te leggen, maar deed er voor de juffrouw twee maanden af, voor de mannen één. EEN BOUWLUSTIG CONDUCTEUR Een Amsterdamsch tramconducteur had in den afgeloopen zomer kampeerbevliegingen en hij stelde zich voor op het strand een houten tent in elkaar te timmeren, zijnde zoo een deugdelijker dan een zeildoeksche. Voor een zoodanig bouwsel is echter hout nooöig en de conducteur ging op zoek naar dat materiaal. Nu behoorde hij blijkbaar tot het slag lieden, die gelukkig zijn in 't vinden, want hij vond op de Amsterdamsche vaart eenige nette deeltjes zonder zich in de vraag te verdiepen of een stapeltje hout als waar deloos aan den kant van den weg wordt ge legd en of het misschien ook kon behooren tot het in de onmiddellijke nabijheid zijnde bouwwerk 't is maar noodeloos hersenbre- ken dergelijke vraagpunten op te werpen nam hij de deeltjes mee ten behoeve van zijn kampeertent. Het hout heeft echter die be stemming niet bereikt, want de politie heeft het vóór dien tijd weggehaald en nu komt het weer op de Amsterdamsche vaart, als ten minste het bouwen daar nog niet is afge loopen. De conducteur bekende en had al niet veel anders te zeggen. Gelukkig staat de man ove rigens goed bekend en zou het een ramp voor hém zijn als hij zijn betrekking verloor, of schoon men van menschen met een behoor lijke betrekking zou mogen verwachten, dat zij niet gaan stelen. Alles overwegende, vroeg de Officier 25 boete; de rechter deed er maar weinig af: vijf gulden. „N. S. B.: de weg naar uitkomst." De heer C. P. O. P. Smit snreekt voor den middenstand. In de bovenzaal van 't Gem. Concertge bouw hield de N.SB. Maandagavond een ver gadering waar de heer C. P.~0. P. Smit uit IJmuiden, sprak over den middenstand en voor den middenstand. De heer Smit zei dat hij somber zou moe ten zijn als hij over den huidigen toestand van den middenstand zou spreken, in tegen stelling tot de hoopvolle woorden, die hij zou uitspreken, als hij zou behandelen wat de N.S.B. voor den middenstand zou kunnen doen. Honderden faillissementen bewijzen hoe slecht de toestand is, vele winkelpanden moe ten ontruimd worden, opheffingsuitverkoopen ziet men alom, kortom: de middenstand is aan 't eind van zijn krachten. De Horecaf heeft op de algemeene vergade ring ronduit gezegd dat de toestand in het café-restaurant en hotelbedryf ontzaggelijk slecht is. voornamelijk door de overdreven hooge lasten. Door deze en andere oorzaken, zijn de executies aan de orde van den dag en ..de kellnerorganisaties zetten het personeel tegen de patroons op. waardoor de hoog noo- dige samenwerking wordt gesaboteerd", aldus de snreker De houding van de overheid geeft aller minst blijk van steun aan de groep die ec->"o- misch zoo verzwakt is. De gemeenteraad van Amsterdam laat zeer veel na. ook wat betreft de winkelsluiting en de verruiming van der Zondagsverkoop. Het cadeaustelsel is nog onvoldoende, gere geld; sigarettenfabrikantén kunnen hun waar niet meer aantrekkelijk maken, maar er zijr andere bedrijven die rustig doorgaan met snuisterden te verpakken biï artikelen en zoo den middenstand een moordende concurrentie aandoen. Volgens snr. is de wet tot steun aan der middenstand via de middenstandstaak totaa1 verkeerd, daar de liberale gdnehte weer ze geviert: aPeen „levenskrachtige" bedrijven mogen worden gesteund. Dat is verkeerd, mer msg de zwakkere niet laten omkomen. De wet tot regeling van den uitverkoop laat naar 't oordeel van den heer Smit zóó lang op zich wachten, dat tenslotte bij tot standkominv niets meer uit te verkoopen is bij den mid denstand. Te veel heerscht bij den middenstand nog de geest van: ..laat maar waaien". Op mid denstandscongressen blijkt dat duidelijk. Bo- ^-end'en is er een groot gebrek aan eenheid tu^chen de midderistaridsvroepen onderling Twee vijanden belagen den middenstand ten eerste de liberale economie, gebaseerd on t>et natuurrecht, de ideaüseering van het „ik" De middenstand was tot voor kort een nooti- zakelük onderdeel in deze economie. Lang zamerhand kan men echter buiten den mid denstand en nu is er gpen plaats meer vooi zen k'e'nen middenstand. De tweede vüand ic 't manrisme, bij ons vooral, belichaamd in de S.D.AP. De heer Smit besnrok Das Kaoital van Marx zei dat Marx als nrofeet zich te veel aanma tigde, en hij conehideerde dat het marxisme er op uit is de middenstanders met zoet ge fluit te lokken, opdat de middenstanders de rijen van de proletariërs zullen versterken. Deze voorspelling is niet uitgekomen. De verdienste der S D.A P. was dat zn de arbei ders op een beter levenspeil heeft gebracht Er kwam een nieuw bo\irgeoisie: de geculM- voorrje vierde stand. Maar het tweeslachtige van de SD.A.P komt tot uiting in öe coöneraties: de coönera- tie vernielt den middenstand, terwiil de S. D A. P. den middenstand toch tot zich wil trek ken. Beide vijanden zouden den middenstand de be^ansmopeliikheid kunnen ontnemen. Wat. moet er dan gebeuren?" vraagt mer zich af. Er is één enkele uitweg. Dat is 't nationaal- socialisme. dat. niet het gevolg is van een wan- hoopssfeer. Wel is niemand goed fascist die de wanhoop niet kent en de geestelijke ar moede waarin onze wereld zich bevindt er oar zii steeds diener in komt niet voelt. De N.S.B. zal echter een staat schepper waar de middenstand de plaats zal kriigeh di" hem toekomt waar voor de middenstander^ in alle opzichten is gezorgd, waar de concur rentie -"an de warenhuizen is ongeheven. doch dar. zuilen de middenstander!: ook veel moe ten leeren en een en ander dienen te veran- deren. Doch als men er van overtuigd is dat de ondergang ons wacht, dan weet men ook der weg naar uitkomst en zelfbehoud; de N.S.B. LEGER DES HEILS Openbare Gezinsbondsamenkomst Tot een van de vele onderafdeelingen van het Leger des Heils behoort ook de Gezins bond. Deze bond, de naam zegt het reeds, stelt zich ten doel de belangen van het gezin te behartigen. Eenmaal per week komen de huis moeders in een besloten samenkomst te sa men. waar dan verschillende onderwerpen worden behandeld. Op Woensdag 14 November des avonds 8 uur zal een openbare gezinsbondsamenkomst ge houden worden, waarin verschillende recita ties. zangnummers enz. ten gehoore zullen worden gebracht. Ook het doel en streven van den bond zal dan nader uitéén worden gezet. Een ieder is daar hartelijk welkom. GE1MEENTEREKENINGEN B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1933, sluitende met een batig slot groot 17.698,17, en de rekeningen over 1933, met de daarbij behoorende bescheiden van de takken van dienst en goed te keuren de rekening en verantwoording over 1933 van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis, de gemeentelijke instelling voor kinderverzorging en den Armenraad. OPMERKINGEN VAN LEZERS DE KOLENBIJSLAG. Een abonné beklaagt zich bij ons er over. dat er werkloozen zijn. die van dezen bijslag geen voordeel trekken, zooals ongehuwden. jonge mannen die gemeubileerde kamers be wonen en andere jonge mannen, die nood gedwongen een krotwoning hebben moeten betrekken. de GOEDKOOPSTE TELEFUNKEN ./Ly±M Vraagt fn/lchtïnqen bij de ToJofunkpn Service Qtations (Adv. Ingez. Med.) Ned. R.-K. Blindenbond „St. Odilia". Vertooning propagandafilm. De Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" af- deeling Haarlem en Omstreken, vertoonde Maandagavond in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat de propagandafilm ,.Het licht Inwendig" van Jan Hin. De voorzitter, de heer F. H. Louman, sprak een openingswoord, waarin hij zijn blijdschap over de flinke opkomst uitte. Hij hoopte, dat dit werkelijk een goede propaganda-avond voor het nuttige werk van dezen Blindenbond zou zijn. Spreker deelde mede,, dat de Bis schop tot zijn spijt verhinderd was, aanwezig te zijn. Een welkom riep hij toe aan Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en de andere aan wezige geestelijken. Spreker hoopte, dat al len een lot zouden koopen voor het winnen van fiets, die door een blinden monteur op het podium in elkaar werd gezet, om te 'aten zien, wat een blinde door taaie volharding kan bereiken. Spreker hoopte tenslotte dat van dezen avond een mooie propaganda zou uitgaan. De heer J. A. J. van Gessel, zette het doel van den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" in een boeiend betoog uiteen. Het doei is, dat de blinden zich door ontwikkeling en arbeid nuttige menschen in de maatschappij kunnen maken, want wie blind wordt, verliest zijn verstand niet. Daarom achtte spreker het gelukkig dat de blinden-ontwikkelingszorg zich steeds meer uitbreidt. De steun en het medeleven van de zienden zijn noodig. Iemand die blind is, behoeft niet ongelukkig te zijn. Dat hangt geheel van de omstandigheden af. Als hij maar zoo normaal mogelijk kan leven zonder aan zijn blindheid herinnerd te wor den, dan zal hij die vergeten. Dan zal bij hem het licht van binnen schijnen. Spreker acht onderwijs ook voor het blinde kind drin gend noodig, want het moet immers toch al zooveel missen. De Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" dringt dan ook aan op invoering van leerplicht voor het blinde kind, al weet hij dat er veel bezwaren aan verbonden zijn. De blinde kinderen zullen het ouderlijk huis moe ten verlaten, om naar de blindenschool te gaan. Dat is natuurlijk een groot bezwaar. Maar de kinderen moeten later hun ouders toch missen. Het heele leven van den blinde steunt op zijn aanpassingsvermogen; hij kan veel vakken leeren. Daarom is ook vakonder wijs voor blinden noodig. De zienden moeten daarbij helpen. Het ideeal van den blinde is, zich een onafhankelijk bestaan te verschaf fen. Spreker hoopt, dat de overheid en de particuliere werkgevers zullen willen mede werken, om deze werkkrachten te steunen. Het Dubbelmannenkwartet „Bel Canto", directeur de heer P. Germes, luisterde dezen propaganda-avond met prachtigen, beschaaf den zang op. Het enthousiaste applaus dat het na elk nummer ontving, was welverdiend. Na de pauze werd de film vertoond. Op treffende wijze is in beeld gebracht, hoe zich het leven van den blinde ontrolt, wat hij kan bereiken met den steun van zienden. Men ziet het blinde kind naar school gaan; mannen bezig aan verschillenden arbeid; de vrouwen en meisjes aan het breien, haken en zelfs machineschrijven. Men ziet de blinden zich vermaken in den huiselijken kring in de recreatiezaal, op het ijs, enz. Het is een film, die men moet zien. Dan eerst beseft men pas, welk een onmetelijk voorrecht het is, nog te kunnen zien en aan voelt men meteen, dat men de blinden moet helpen, zooveel dat in ons vermogen ligt. Op 19 November zal den film nog eens voor het publiek vertoond worden. Haarlemsche gemeenteraad. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken voor de raads vergadering van Woensdag zijn: Een verzoekschrift van de Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen met Academische Opleiding e.a. om bij de benoeming van amb tenaren de daarvoor in aanmerking komende vrouwen niet bij voorbaat uit te sluiten. Een adhaesie-betuiging van de Afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, van den R.K, Metaal- bewerkersbond in Nederland en van den Ne derlandschen Christelijken Metaalbewerkers- bond met het verzoekschrift der Afdeeling Haarlem van den Metaalbond om aanvulling van de verordening tot heffing eener zakelijke belasting op het bedrijf. Een adres van J. H. van Duyn, waarin hij verschillende verbeteringen voor de werkloo zen eischt. Een adhaesie-betuiging van de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en Omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreem delin,gen verkeer met het verzoekschrift van het Hoofdbestuur van Horecaf om verminde ring van de personeele belasting voor hotels en dergelijke zaken. Een -'erzoekschrift van IJ. Smit om een gra tificatie toe te kennen aan zijn schoonvader L. van Puivelde. die tijdelijk grondwerker bij het gemeente-gasbedrijf is geweest. Een verzoekschrift van Mw. J. BergVan Opzeeland, sigarenwinkelierster, om vergun ning om op Zondag haar zaak voor den ver koop geopend te hebben. Een verzoekschrift van tewerkgestelden bij de werkverschaffing te Diepenheim om brand- stoffentoeslag. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in haar afdeelingen: Zoetestraat 1575 porties. Overtonstraat 1534 porties, Byzantiumstraat 704 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 100 porties verstrekt. DUORIJDSTER KRIJGT HERSEN SCHUDDING. De 66-jarige V. wilde op den Rijks straatweg bij de Maasstraat den rijweg over steken. Volgens zijn eigen verklaring schrok hij van een motorrijwiel, waarvan de bestuur der, de heer Arendse uit IJmuiden met kal- men gang uit de richting Velsen naderde. De heer V. liep plotseling terug en een aan rijding kon niet worden voorkomen. De motorbestuurder en zijn echtgenoote de duorijdster vielen. De eerste kreeg een onbe duidend wondje, zijn vrouw liep een hersen schudding op. V. bleef ongedeerd. Na voorloopig verbonden te zijn door den Ongevallen Dienst is de vrouw per ziekenauto naar een ziekenhuis in IJmui- den-Oost vervoerd. Bezwaren tegen een flat gebouw in het Frederikspark. Weerlegging van den architect. AANVAARDING GROND Jacq. van Velsen, alhier, heeft zich bereid verklaard, om aan de gemeente kosteloos in eigendom over te dragen, met de bestemming voor openbaren weg, de gronden (gedeelten Lorentzkade, Van 't Hoffstraat en de daar- tusschen gelegen straten), ter grootte van pl.m. 4550 M2. en wel in ruil voor gedeelten van aan de gemeente toebehoorenden grond met een oppervlakte van resp. pl.m. 165 M2„ pl.m. 626 M2. en pl.m. 1523 M2. (totaal pl.m, 2314 M2.). en W. stellen voor, tot een en ander te besluiten en 23.000 te hunner beschikking te stellen voor de uitvoering van openbare wer ken op de over te nemen gronden. R.-K. NATIONALE BOND VAN WASCH- IN'DUSTRIEELEN HERDENKT EEN JUBILEUM De R -K. Nationale Bond van Wasohindus- dustrieelen herdenkt Zondag 25 November het 20-jarig bestaan van de afdeeling Haarlem en omstreken. 's Morgens is er een H. Mis. Gezamenlijke H. Communie in de St. Anthoniuskerk, 's middags een herdenkingsrede van den voorzitter, den heer S. L. Hoes in Brinkmaan, waarna een ;ezellig samenzijn. HAARLEMSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Op Vrijdagavond 16 November zal voor bovengenoemde Vereeniging in het gebouw Ged. Oude Gracht 104 als spreker optreden den heer v. Dalsum, vice-voorzitter N.A.F.V. te Amsterdam, met als onderwerp: „Foto grafisch Allerlei", met projectie. B. en W. van Haarlem hebben den raad af wijzend geadviseerd op het verzoek van mr. J. de Vries uit Amsterdam voor de toestem ming van den bouw van een flatgebouw in het Frederikspark op de plaats van de z.g.n. drinkhal. Een minderheid in het college had tegen den verkoop geen bezwaar, als de ver koopprijs f 12,000 zou bedragen. B. en W. meenen dat een dergelijk gebouw in deze omgeving niet op zijn plaats Is. Het gedeelte dat men nu wenscht te koopen en de tuin van het voormalige Brongebouw dienen een aaneengesloten geheel te blijven. Wij hebben den heer Hartogh, architect van het ontwerpen flatgebouw gevraagd naar zijn meening ten opzichte van die van B. en W. De heer Hartogh meende dat de bezwaren van B. en W. niet onoverkomelijk waren. De bovenste étage van t flatgebouw is zoo ontworpen, dat behalve twe/ glazen erkers, de geheele verdieping terugspringt, waardoor de schijn is verkregen dat het gebouw veel la ger is dan 10 meter. De breedte is alleen op de plaats waar de beide uitbouwen zijn, dertig meter en zonder deze bedraagt zij slechts zes en twintig. Tus- schen de huizen aan weerszijden zou een open ruimte blijven van ongeveer zes en twintig legde tuin het doorzicht nog meer bevorde- lemmerd worden als B. en W. meenen. Boven dien, aldus de architect, zal een goed aange legde tuin het doorzcht nog meer bevorde ren, dan een wilde groei, zooals die er nu is. terwijl bovendien het drinkgebouwt-je ook een aanzienlijk gedeelte van het uitzicht be neemt. „Het laantje is juist buitengewoon ge schikt voor een rustig, in een passende stijl ontworpen flatgebouw dat aan de omgeving eerder goed doet dan afbreuk", meent de heer Hartogh. De architect is zich zeer wel bewust van de zeer speciale eigenschappen van het laantje, doch hij meent dat de grond voor niets anders te gebruiken is, dan juist voor een flatgebouw, daar hij voor villa's te duur zou worden. De heer Hartogh zei dat er in Haarlem be hoefte is aan een flat, doch het aanbod van de gemeente het flatgebouw aan de Willem de Zwijgerlaan te bouwen, kon het concern waarvoor hij werkt niet accepteeren, daar de exploitatie daar veel te hoog zou worden. Hij meende dat, wanneer de gemeente den bouw aan het Frederikspark niet zou toestaan, het concern .van verdere poging van flatbouw in Haarlem zon moeten afzien en zich tot een andere gemeente zou wenden. PERSONALIA. De volgende afgestudeerden der M. T. S. te Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling bouwkunde de heeren: J. H. Bouman, als opzichter-teekenaar, bij den heer Venstra, arch, te Dokkum. J. Sluys. als opzichter-teekenaar. bij de heeren J. F. Staal en M. Oesterman arch, te Amsterdam. Van de afdeeling werktuigbouwkunde de heeren: H. A. Bok, als bedrijfsleider der Har- ley Davidson Importmij., te Soerabaja; J. C. Vorstman, bij de N.V. Machinefabriek Gebr- Stork te Hengelo (O.)J. de Vries, bij de Bel gische Asphaltwegenfirma te Hoofstraete. Van de afdeeling electro-techniek de hee ren: J. Hendrich, bij de N. V. Philips' Gloei lampenfabriek te Eindhoven; L. Th. Kent- gens bij de Telefoonfabriek Berliner. E, Ruys, bij de N. V. Multifilm te Haarlem. Van de afdeeling scheepsbouwkunde de heer B. v. d. Werff, bij Hazemeijer's Signaal apperatenfabriek te Hengelo (O.) De vrouwen en de vrede. Ds. Padt spreekt voor de Vereeniging van Huisvrouwen. De Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen, afdeeling Haarlem, hield Maandag middag een bijeenkomst in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw onder lei ding van de voorzitster, mevr. C. J. Cohen Tervaert. Spreker was ds. N. Padt te Zutphen, vroe ger te Zandvoort, die sprak over het onder werp „De vrouwen en de vrede". Na een uiteenzetting over het psychologisch verschil tusschen man en vrouw, kwam ds. Padt tot de kern van zijn onderwerp, de taak van de vrouw ten opzichte van den vrede. Totnogtoe is de vrouw een weinig actief ele ment op het gebied van den vrede geweest, sterker, zij was veel meer een actief element naar den oorlog toe, aldus spr. En zijn enkele vrouwen, die op grond van' haar vrouw-zijn heftig voor den vrede hebben ge streden. zooals Bertha von Suttner, Clara Wichmann en Rosa Luxemburg. Heel veel zijn er echter niet te noemen. Men zou op enkele organisaties kunnen wijzen, maar ook hier is de oogst nog niet groot. Spr. wijdde nu eenige woorden aan het ontstaan van de vrouwen vredesbeweging en verklaarde daar bij. hoe deze is voortgekomen uit het streven naar vrouwenkiesrecht, dat weer ontsproot uit den drang naar emancipatie, het zich vrij maken uit de macht van den man. Dit had tot consequentie, dat de vrouw zich van aller lei levensvraagstukken rekenschap ging geven ook die van oorlog en vrede. Gedreven door den drang het Leven te beschermen en te behouden kwam in het beruchte oorlogsjaar 1914 een aantal vrouwen bijeen om een vredesorganisatie te stichten, n.l. den Alge meenen Nederlandschen Vrouwen Vreaes- bond. Waarom hebben tallooze vrouwen zich van '14 tot '18 zoo blindelings door den oorlogs- roes laten meesleuren, vroeg spreker. Zijns inziens vond dit verschijnsel zijn oorzaak in het feit, dat de vrouw in die jaren de din gen te veel door de oogen van den man aan zag. De periode '14'18 was daarbij een speci fiek manlijke maatschappij. De vrouw als drijfster naar den oorlog zag spreker in de neiging tot heldenvereering en hij legde nog eens in het bijzonder den nadruk op de ge varen, die sluimeren in de bewondering van de vrouw en het meisje voor de uniform Spreker zette vervolgens uiteen, dat de vrouw ten aanzien van oorlog en vrede een zeer bepaalde taak en een zeer bepaalde roe ping heeft. Oorlog beteekent zedelijke verwil dering en ontaarding, welke haar weerga niet vindt; wat er in oorlogstijd op het gebied der gereglementeerde prostitutie geschiedt, tart alle verbeelding. Als vrouw en als moeder moet de vrouw vierkant tegenover den oorlog staan en zij vergrijpt zich aan haar eigen leven, wanneer zij heult met alles wat met den oorlog verband houdt. Wat kan de vrouw voor den vrede doen? Dat Is voor alles vrouw en moeder z ij n! Meer nog dan de man is de vrouw actief ele ment bij de opvoeding. Zij kan bepaalde in stincten in andere banen leiden en sublimee- ren. Zij moet haar kinderen anders opvoeden, dan met haarzelf is geschied, zij moet zich bewust worden behoedster, te zijn van het primaire, van het 1 e v e n. en haar kinderen de eerbied voor dat leven bijbrengen. SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Kruschen werd het beter. „Een jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aangewend, maar niets hielp, totdat ik er eindelijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaande weg beter werd. En nu kan ik er besfist niet meer bui ten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aan bevelen". B. J. W. te B. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk functionneeren, ontstaat in het lichaam een ophooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondragelijke rheumatisehe pijnen kan veroorzaken. De zes verschillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlijken weg zachtjes en volkomen uit het lichaam; de „dagelijksche dosis" Kruschen zal daarna de afvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stoffen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Kerstfeest voor de armen. Uit het ingezonden stukje in Uw geacht blad van Zaterdag 5 November j.l. vernamen ondergeteekenden, dat dit jaar voor Pinda mannetjes en bewoners van volkslogementen een Kerstfeest zal worden gegeven, evenals twee jaar geleden. Natuurlijk verblijden wij ons hierin. Echter is van een en ander bij het bestuur van .,Maranatha", van wie het feest twee jaar geleden uitging, en door welke vereeni ging volgens bovengenoemd stukje ook nu weer het feest wordt georganiseerd, niets be kend, en gaven zijn door hen voor dit doel tot nu toe dan ook niet gevraagd. Zou dus mevrouw J. v. V.S zoo goed wil len zijn, aan een der ondergeteekenden haar adres op te geven, opdat het misverstand kan worden opgehelderd? Namens „Maranatha": Mej. P. SCHORNAGEL, Gaelstraat 7. K. J. L. VERNHOUT, Zijlstraat 98. Haarlem ,7 November 1934.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10