Britsch-Japansche toenadering. Moeder Parmentier over haar zoon. FRANKEN'S Koersstijging. 52e Jaargang No. 15764 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 13 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslang^ ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Spannning in het ouderlijk huis tijdens de Albury-uren. Er is in de hoofdstad één stadsdeel, waar van de bevolking met meer dan de gebruike- kelijke spanning de „Uiver" op zijn histori sche vlucht van Mildenhall naar Melbourne heeft gevolgd. Dat stadsdeel heet Kattenburg, waar, naar een groot kindervriend, de heer H. J. Bakker, voorzitter van de Buurt- en Speeltuinvereeniging Kattenburg, mededeel de, niemand minder dan de commandant van de Uiver, Koene Dirk Parmentier, is geboren en waar hij van kind tot jongeman is opge groeid. Ik ben al achttien jaren zoo vertelde de heer Bakker in een onderhoud met een verslaggever van het Persbureau V. D. van de oprichting af, voorzitter van onze Ver- eeniging en ik, en de ouderen met mij, heb ben Parmentier zien opgroeien. Ik overdrijf heusch niet als ik zeg, dat Koene ook als jongen heeft uitgeblonken. We beschouwen Parmentier nog altijd als een van de onzen. Hoe is Parmentier vlieger geworden? Ja, hoor eens, antwoordt de heer Bak ker, dat weet ik niet zoo precies. Maar waar om vraag je het vader of moeder Parmentier niet zelf? Ze zijn hier al eenige jaren weg, maar in het clubhuis heb ik hun adres. Ga maar eens mee! Een eenvoudige huiskamer in een étage-wo ning in de Soembawastraat. Vader Parmen tier is niet thuis, maar zijn vrouw, nog jeug dig van uiterlijk en met een vriend9lijke lach op het blozend gelaat, noodigt ons binnen. De oudste dochter is op koffie-visitie.. Of ik trotsch ben op mijn jongen? En niet zoo zuinig ook, mijnheer! En m'n vijf dochters niet minder op hun eenige broer! Waar hebt u de berichten over de be manning van de „Uiver" gevolgd? Hier thuis, mijnheer en ik kan u ver zekeren, dat we de laatste uren hevig in spanning en in angst hebben gezeten. 't Was zeker een opluchting, toen de spanning voorbij was? Niet om te vertellen, mijnheer! Toen des nachts opeens de muziek ophield en de omroeper meedeelde, dat de „Uiver" veilig in Melbourne geland was, waren we dol van blijdschap. Want 's avonds, toen we wisten, dat het vliegtuig in Albury in den modder zat, was er nieuwe angst onder ons, dat Koene en zijn makkers het einddoel niet zouden bereiken. M'n man had 's middags al de vlag uitgestoken, maar hij moest haar weer binnenhalen. Maar 's nachts is-ie weer uitgegaan en kon-ie blijven hangen! We had den natuurlijk veel belangstelling van vrien den en kennissen en ookziet U maar eens! Moeder Parmentier is opgestaan en haalt onder allerlei paperassen een brief te voor schijn, die zij ons vol trots toont, 't Is een hartelijk schrijven met gelukwenschen van den directeur der K.L.M., den heer Plesman. U begrijpt, wat er in ons omging, toen we Koene's stem later door de radio hoorden, 'k Had wel zoo naar hem toe willen vliegen! „Ik wil bestuurder worden!" Wat wilde uw zoon worden, toen hij nog ln de kinderschoenen stond? Moeder Parmentier lacht eens hartelijk, vóór zij antwoordt: Koene zei altijd, dat hij „bestuurder" wilde worden, 't Kon hem niet schelen of dat op een locomotief zou zijn of op een auto! Koene was veel thuis; 't was altijd een vlijtige jongen, die graag leerde en teekende. En met de jaren groeide zijn belangstelling voor de vliegerij. Hij is na de lagere school bij Fokker op kantoor gekomen. Vier en een half jaar is hij daar geweest; toen moest hij in dienst! Is hij op Soesterberg geweest? Ja mijnheer, hij heeft daar z'n tijd uit gediend, maar niet bij de luehtvaartafdee- ling! Wat heeft hij geprobeerd, bij den vlieg- dienst een plaatsje te krijgen; ook heeft hij herhaaldelijk geschreven of er kans was dat hij bij de opleiding geplaatst kon worden, maar daar is in zijn diensttijd niets van ge komen. 't Was me een vreugde, toen op een goe den dag bericht uit Soesterberg kwam dat m'n zoon zich daar in z'n oude uniform, die veel te krap was geworden! melden moest voor de keuring door de luchtvaartafdeeling. Juichend kwam hij thuis met de mededeeling dat hij goedgekeurd was. Van toen af is 't feitelijk heel vlot gegaan. Op het eind van November trad hij in dienst en half Maart had hij z'n kleine brevet! Een half jaar later had hij zijn groote brevet en kon hij zich sergeant-vlieger noemen. Twee jaar is hij op Soesterberg geweest hij trouwde in middels en voelde er niets voor om voor de vier volgende reserve-jaren van zes vlieg uren per maand te bestaan. Hij heeft toen getracht, bij de K.L.M. te komen en dat is wonderwel gelukt. Het overige is U bekend. Was m'n man er maar, die heeft alles over m'n jongen opgeteekend. Heeft U het dadelijk goed gevonden, dat hij vlieger, wilde worden? Eerlijk gezegd, neen. mijnheer! Ziet u uw zoon vaak? Gelukkig wel mijnheer, antwoordt moe der Parmentier, die haar aandoening niet Vraag Franken om Tarvo-Brood! Het echte Tarvo-brood in de perka menten zak met den Tarvo-Boer. Tarvo- brood, iedere dag vers gebakken van Tarvo-meel in Franken's modelfabrie- ken. Voedzaam en licht verteerbaar. Vraag Franken om Tarvo-brood! 11 cent. Broodfabrieken Haarlem - Telefoon 10435 Heemstede - Telefoon 28793 Bloemendaal - Telefoon 22090 (Adv. Ingez. Med.) meer meester is en haar tranen den vrijen loop laat. Nooit zal hij verzuimen, als hij een vlucht naar Indië gaat maken, afscheid bij ons te komen nemen. Een enkele maal is het voorgekomen, dat hij het te druk had, maar dan stond hij erop, dat wij naar zijn woning in Amstelveen kwamen. Nu wachten we in spanning op zijn terugkomst en niemand zal ons kwalijk nemen, dat wij Woensdag over een week graag op Schiphol de huldiging zou den willen bijwonen. Tenslotte stellen we de oudste dochter nog een vraag, die velen in den lande bezig houdt. Hoe spreekt men eigenlijk den naam Parmentier uit, gewoon als Parmentier, of als Parmentjee? Tegen beide uitspraken hebben we geen bezwaar! is het lachend gegeven antwoord. Op werkdagen Parmentier en op Zondag Par mentjee lijkt me een goede oplossing! Wissellooper met f 7000.— verdwenen. „Voor zaken naar Amsterdam". ALKMAAR. 13 November (V. D.) De Alk- maarsche politie heeft de opsporing verzocht van den 23-jarigen wissellooper de G., die bij de Middenstandsbank werkzaam was en gis teren uit de stad is verdwenen met medene ming van f 7000. De jongeman was bij de politie niet geheel onbekend. Hij moest voor de Middenstandbank bij de Nederlandsche Bank in Amsterdam f 6000 deponeeren. Wel heeft hij een niet door de Nederlandsche Bank onderteekend stor tingsbewijs aan zijn kantoor afgegeven. Voorts had de jongeman nog f 1000 bij zich van geïncasseerde wissels. Vermoedelijk heeft hij aan zijn familie voorgegeven, dat hij voor zaken naar Amsterdam moest. Vermoed wordt echter dat hij in de richting van de Belgische grens is verdwenen, daar hij in het bezit was van een bewijs van Nederlanderschap. In deze richting wordt dan ook door de politie ge zocht. Vlootconferentie het volgend jaar bijeen. (Van onzen correspondent.) Londen, 11 November. Voor zoover de besprekingen tusschen ver tegenwoordigers van' Groot Brittanniè, Ame rika en Japan, ten behoeve van de voorberei ding van de volgende vlootconferentie. resul taten hebben opgeleverd, zijn deze anders uit gevallen dan men had meenen te kunnen verwachten. De besprekingen hebben zich lang voortgesleept op de langzamerhand traditio neel geworden wijze; men legde geen kaarten op tafel, men aarzelde en manoeuvreerde, men eischte te veel vooral Japan eischte te veel om een voorloopig vergelijk (dat uitzicht zou geven op een redelijk succes van de la tere Conferentie) te kunnen bereiken. De openbare belangstelling had zich reeds met ongeduld en weerzin van deze besprekingen afgewend; men had er een nieuw jammerlijk voorbeeld in gevonden van internationaal ge haspel dat plaats had in een atmosfeer van achterdocht en afgunst. Maar de laatste da gen is de belangstelling weer levendig gewor den. Er is teekening gekomen in de onderhan delingen, niet de teekening welke men meen de tegemoet te kunnen zien, afgaande op het bekend gemaakte doel der besprekingen, maar een daarom niet minder belangrijke. Er is thans reden aan te nemen, dat de be sprekingen niet zijn mislukt en dat een ver gelijk tegemoet kan worden gezien, dat de bij eenkomst van de vlootconferentie het volgend jaar kan rechtvaardigen. De heeren vloot-af- gevaardigden vertellen niets en geen bui tenstaanders hebben de gelegenheid gehad aan de tafels of onder de tafels te zitten waar de beraadslagingen zijn gehouden. De buitenstaander kan dus alleen werken met ver moedens en afleidingen wanneer hij een ant woord wil zoeken op de vraag, hoe het is ge komen dat besprekingen, welke oogenschijn- lijk tot mislukking waren gedoemd, zoo op eens tot laten wh zeggen een begin van roerende eensgezindheid hebben geleid. Engelschen en Amerikanen hadden tot nu toe geweigerd toe te geven aan den Japan schen eisch, dat de Japansche vloot even sterk moest zijn als die van Engeland of die van Amerika, of dat Japan tenminste het recht zou hebben indien het dit wilde of wensche- lijk achtte een even sterke vloot te bouwen. Men kan 'niet aannemen, dat de beide Angel saksische mogendheden dit standpunt hebben verlaten. Het is mogelijk, dat Japan zijn stand punt heeft verlaten en dat daaruit het ver- gelijk-in-beginsel is geboren. De mogelijkheid wordt waarschijnlijkheid, wanneer men er an dere zaken van internationale ontwikkeling in betrekt. Japan is even weinig opofferingsge zind als andere naties. Indien het het beginsel van vlootpariteit wil prijsgeven dan moet men aannemen dat het er wat anders, van even veel of meer waarde, voor in de plaats moet hebben. Politiek en commercieel Engeland zijn den laatsten tijd tegenover Japan zeer toegemoet- komend geweest. Zoo niet in officieele krin gen dan toch in gezaghebbende kringen, die gehoor krijgen in Whitehall, heeft men lang en nadrukkelijk hooren klagen over de op zegging van het Britsch-Japansch Verbond, dat de handelsbelangen van Engeland in het Verre Oosten ernstig heet te hebben ge schaad. De vraag is gesteld, of Lancashire zulk een strijd op leven en dood om de katoen markten zou hebben moeten voeren indien het verdrag met Japan gehandhaafd was ge bleven. De Britsche handelsmissie, juist uit het Vere Oosten teruggekeerd, zet haar plei dooi voor vriendschap met Japan, ginds reeds begonnen, met onverminderde kracht voort. Sir John Simon gaat voort het gras zoo hoog mogelijk te laten groeien over het Mandsjoe- kwo-incident. Nadrukkelijker dan ooit hoort men vragen om „een nieuw Britsch-Japansch verdedigend verbond". Weliswaar hebben in Whitehall de petroleumplannen van Japan in zijn vazalstaat en de onbevredigende verkla ringen over strategisch werk op de Japansche mandaat-eilanden in den Grooten Oceaan, naar men zegt, een onaangenamen indruk ge maakt. Maar in de eerste plaats schijnen zulke op zichzelf staande gevallen geen belemme ring te kunnen vormen voor de in vaart en kracht toenemende beweging in Groot Brit- tannië voor hernieuwde vriendschap met Ja pan; en in de tweede plaats zal men kunnen overwegen, dat een nieuw verbond het beste middel is om althans voor Engeland aan mo nopolistische actie van Japan in het Verre Oosten den wrangen smaakt te ontnemen. Als Japan het dan met die vlootpariteit niet zoo nauw meer neemt mag men wellicht aan nemen dat het de toezegging heeft gekregen of de toezegging kan verwachten van een nieuwen vorm van bondgenootschap of sa mengaan met Groot Brittannië. De positie van de Vereenigde Staten in zulk een ontwikkeling van zaken zou belangwekkend worden Men moet bedenken, dat de opzegging van het Engelsch-Japansch Verbond in 1922 plaats had op aandrang van de Vereenigde Staten. Blijkbaar vindt Groot Brittannië aangeno men dat het inderdaad van plan is zich weer politiek met Japan te verstaan in de hui dige omstandigheden, minder aanleiding Amerikaansche gevoelens te ontzien dan voor heen. En al was die aanleiding er nog dan toch zcu belang den doorslag geven. Waar het belang is van 'n natie daaris haar hart. Het belang kan vermeend belang zijn en het oordeel, dat hier of daar belang ziet kan dwalen. Maar praktisch is in staatsman schap vermeend belang of verkeerd veronder steld belang van de zelfde beteekenis als het echte. En wellicht is Amerika tevreden met het feit, dat van de gevreesde vlootpariteit van Japan niets zou komen. A. K. VAN E (Op de groote luchtlijnen worden den passagiers tüde?is de reis de laatste beursnoteeringen bekend gemaakt.) Men kan omhoog in wijder sferen stijgen, Maar hoe men stijgt, men komt niet los var d'aard. Men brengt haar rumor daar zelfs niet tol zwijgen. Haar aardsche slijk wordt daar zelfs no? vergaard. Terwijl gij suist door ruimte, ongemeten, Onder 't. gewelf van smetteloos azuur. Kunt gij precies de beursnoteering weten Van Amsterdam's of Londen's sluitingsuur. Is er dan nergens kans om te ontsnappen. Zelfs niet hoog boven land en boven zee. Kan niemand eens een ander luchtje happer Of 't gouden kalf vliegt bulkend met hem mee' Als ik er vloog, ik zou 't niet willen hooren. Er is niets beurs daar boven in de lucht, Ik stopte vast mijn vingers in mijn ooren. Om vrii te zijn, het aardsch rumoer ontvluch* Er is één koers, waarmee 'k dan heb te maken Die koers is vast en zonder gok en hoog. De koers waar de piloot voor weet te waken. Met sterke hand en met een scherpziend oog P. GASUS. Eerste Kamer keurt gewijzigde Clearingwet goed. Zitting tot volgende week verdaagd. Zaterdag heeft de hertog van Gloucester, de derde zoon van den Engelschen koning, aan de winnaars van de LondenMelbourne-race, Scott en Black (v. 1. n. r.) de veroverde trofeeën uitgereikt. (Deze foto werd langs draadloozen weg uit Melbourne overgebracht.) Aan de orde is de behandling der gewijzig de clearingwet. De minister van Economische Zaken leest een nota naar aanleiding van het verslag (Maandagavond opgesteld) voor. De heer Van Embden (v.d.) maakt bezwaar tegen artikel 2 (de bekrachtiging van verdragen on der voorbehoud van goedkeuring door de Sta ten Generaal). Hij acht dit in strijd met art. 58 der grondwet. In dit artikel wordt gedacht aan bekrachtiging van verdragen, die uit vloeiselen zijn van bepaalde wetten, maar in dit artikel 2 wordt een volkomen onbeperkte bevoegdheid gegeven. Spr. zal hierom niet tegen stemmen, maar wilde het grondwettelijke bezwaar niet stil zwijgend voorbij gaan. De heer Kranenburg (v. d.) achtte art. 19 van het ontwerp het meest aantastbaar. Het gaat hier om een zeer ruime delegatie van be voegdheid. De heer Michiels van Kessenich (R.K.) vraagt eenige inlichtingen over den practischen gang van zaken naar aanleiding van art 2. Minister Steenberghe betoogt dat art. 2 geenszins in strijd is met de grondwet, die ook toelaat dat de wet aan den Koning machti ging geeft een verdrag te bekrachtigen. Ten aanzien van art. 19 merkt hij op. dat de be doeling daarvan is de regeering vrijheid te ge ven alles te doen om fraudes te voorkomen. Het ontwerp wordt goedgekeurd zonder hoof delijke stemming. De vergadering wordt gesloten. De Kamer zal weer bijeen komen de volgende week Dins dagavond Hét Bekmtültde De Belgische regeering. De Broqueville treedt vandaag af. pag. 4 Tusschen het Vaticaan en het nationaal so cialistische Duitschland zou spoedig overeen stemming tot stand komen. pag. 4 Door Macedonische terroristen zouden hon derd personen om het leven zijn gebracht. pag 4 Bloembollenuitvoer naar Tsjecho Slowakye is slechts met een certificaat geoorloofd. pag. 3 Nasleep van de Wolvegasche historie. pag. 3 Er zijn 4 personen aan de Nederlandsch-Duit- sche grens gearresteerd, verdacht van mar- kensmokkel. pag. 3 Nabij Leimuiden is een auto, bestuurd door een inwoner van Aerdcnhout, te water ge raakt. pag. 7 De bezwaren tegen een flatgebouw in het Fre- derikspark te Haarlem; weerlegging van den architect. pag 6 Voor Haarlem's Politierechter. pag 6 Bekende Haarlemmers: Dr. >V. v. d. Berg. pag. 3 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN ENZ. Van onzen Parijschen correspondent: De Fransche handelspolitiek in Algiers. pag 4 Van onzen Brusselschen correspondent: H. Campendonk, kunstenaar en paedagoog. pag. 7 Van onzen Londenschen correspondent: Britsch-Japansche toenadering. pag- 1 J. B. Schuil over Chaja Goldstein. pas 11 K. de Jong: Sonatenavond van Jan Hoeben en Jacob Bijster. pag. 11 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De belangrijkste ex portartikelen. pag 11 Damrubriek pag. 8 Morgen vertrekt de K XVIII. Belangrijke reis met belangrijke opdrachten. De geruchten over de merkwaardige prestatie van de Uiver zijn nog niet verstompt, of er staan reeds weer andere Nederlanders gereed een bijzonder werk te beginnen. Morgen, ochtend om half twaalf zullen de bevelen van commandant Hetterschij, de bevelhebber van de K VIII, langs de kade van den Helder weerklinken, de trossen worden los gegooid en de onderzeeboot haar langen en interessanten maar ook moeilijken tocht, welke van den Helder over vijf werelddeelen naar Soerabaya voert, beginnen. Zooals men weet, zal prof. Vening Meinesz als passagier meegaan, die op alle mogelijke punten van den aardbol metin gen zal verrichten ter bepaling van de zwaar te kracht en de samenstelling van de aard korst in verband met het evenwicht van de continenten. Tevens zullen onderzoekingen naar de kosmische stralen worden ingesteld. De tocht, welke de K XVIII zal maken, zal een recordafstand voor duikbooten zijn. Zooals men weet. heeft de onderzeeër nog verschillende opdrachten ut te voeren. Zoo zal men lijders ae vlucht van de Snip naar West-Indië in het midden van de Atlanti sche Oceaan tusschen Afrika en Zuld-Ameri- ka zijn. Voorts zal men een bezoek brengen aan Tristan da Cunha. Huldiging der Uiver. bemanning te Aalsmeer. Thans definitief op 28 November. Het Uiver-comité te Aalsmeer heeft van den heer Plesman. directeur dor K.L.M., de toezegging ontvangen, dat niettegenstaande de Uiver eerst 21 November op Schiphol wordt verwacht, de huldiging van de bemanning door de Aalsmeersche burgerij op 28 Novem ber kan doorgaan. Dat deze toezegging door het Comité met groote voldoening is ont. vangen behoeft geen betoog. Op den dag der huldiging arriveeren ae leden der Uiver-bemanning, als mede de K. L. M.-officials om 3.05 uur n.m. aan het ge bouw der C.A.V. CHERBOURG—NEW-YORK IN 96 UUR. LONDEN, 13 November (V. D.) Hoewel Engelands grootste mailschip de Queen Mary waarschijnlijk pas over 17 maanden zijn eer ste tocht zal maken, doet de Cunard White Star Line toch reeds mededeelingen omtrent de dienstregeling waaraan het schip zal zijn onderworpen Het is de bedoeling op ZaterH - •-<* uit Cherbourg te vertrekken en Wri-vg- rniddag voor de thee in New-York te arrivee ren. zoodat het schip de reis zal doen in 96 uur.. De Queen Mary zal een gemiddelde snelheid loopen van vier knoopen meer dan de snel ste Atlantische mailschepen van het oogen- blik.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1