§2? De belangrijkste exportartikelen 0,sC Sonaten-Avond. VERSCHOTEN G. H. ONSTEIN, DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD II Onze handel in de eerste maanden van 1934. In de nadere gegevens behoorende bij de Sepiember-maajidstatistiek 1934 komen een aantal bijzonderheden voor, omtrent onze handelsbeweging met de belangrijkste afzet gebieden over de eerste negen maanden van dit jaar vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Daaruit blijkt, dat zoowel de invoer als de uitvoer naar België en Luxemburg achteruit gegaan zijn. Het invoersaldo steeg van 15 tot 23 millioen gulden. De vermindermg van den invoer betreft in hoofdzaak de posten: aarde, zand en klei, de artikelen behoorende tot de groep: ijzer en staal, voorts de artikelen baksteen, kalk, tras en cement. Ook de invoer van manufacturen en kleeding daalde. Daar tegenover steeg de invoer van natuursteen, steenkolen en cokes, salpeter en kunstmest, waaronder het Thomasslakkenmeel een eerste plaats inneemt. Onder de uitvoer artikelen zijn er verschillende, die verge leken bij het vorige jaar, achteruitgegaan zijn. Daaronder vallen in de eerste plaats de artikelen steenkolen en cokes, melkproduc ten, dierlijk vet enz. Een geheel ander beeld geven de Engel- sche cijfers. De invoer en uitvoer stegen in deze periode van negen maanden vergele ken bij het vorige jaar. De meerdere uitvoer komt vrijwel geheel op rekening van het artikel tin in blokvorm. Daarnaast nemen de bloembollen, papier, traan en oliën een be langrijke plaats in. Dank zij deze gunstige cijfers vertoonde de uitvoer een toeneming- Want er zijn' verschillende goederensoorten waarvan de uitvoer naar Engeland daalde. Daartoe behooren o.a. de melkproducten, vruchten, groenten en gezouten vleesch. De grootere invoer uit Engeland is hoofdzakelijk te danken aan het artikel steenkolen. Tegen over 945 millioen K.G, in 1933 (Jan. t.m. Sept.) staan 1029 millioen K.G. in dezelfde periode van 1934. Naast de steenkolen steeg de invoer van: chemische producten, blik, salpeter en kunst mest, kalk, tras en cement. Wat de Duitsche cijfers betreft, blijkt, dat de invoer over de eerste negen maanden van 1934 6460 millioen K.G. bedroeg, tegenover 6530 millioen K.G. in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Daarentegen steeg de uitvoer van 1838 tot 2055 millioen K.G. Het invoersaldo dalde in verband daar mede van 158 tot 90 millioen gulden. De gedachte invoeren in Duitschland van tarwe en haver hebben in de eerste plaats bijgedragen tot de kwantitatieve verminde ring. "Voorts daalden de invoeren van vee voeder, in 't bijzonder van lijnkopken, van kalk, tras en cement, van manufacturen enz. Daarnaast staan een aantal invoerposten, die hooger zijn dan in het vorige jaar. Dat geldt bijv. voor steenkolen en cokes, kalizouten. ijzer en staal, chemicaliën en machines en werk tuigen. Deze cijferreeks is dus een bonte stalen kaart, wat ook gezegd kan worden van de I uitvoercijfers. Bij den export naar Duitsch land steeg de steenkolentoevoer van 907 tot 974 millioen K.G., over de maanden Januari tot en met September der jaren 1933 en 1934. Ook de uitvoer van ijzer en staal nam in dit jaar toe. Daarnaast staan hoogere exportcijfers naar Duitschland voor een aan tal levensmiddelen, zooals boter, eieren en aardappelen. De uitvoer van versche groenten was in waarde hooger, doch daarvoor moesten niet minder dan 20 millioen K.G. meer in 1934 geexporteerd worden De Fransche cijfers hebben weer een bij zonder cachet. De invoer uit Frankrijk daalde in waarde van 39 tot 33 millioen gulden, wel te verstaan over de perioden van Januari tot September in 1933 en 1934. Volgens het gewicht was een kleine ver meerdering in 1934 vast te stellen Bij dezen invoer spelen de steenkolen en cokes, daarnaast de chemicaliën, manufac turen, kunstmest, garens, huiden en vellen, zoomede werktuigen, rij- en voertuigen een belangrijke rol. Onder de uitvoerposten valt de vermindering op van den export van ijzer steenkolen, plantaardige oliën. Ook de export naar Frankrijk verminderde in dit jaar in 't bijzonder van boter, kaas, bloembollen, peul vruchten, versch vleesch, touw, huiden en vellen enz. Ten slotte nog eenige bijzonderheden over de positie t.o.v. de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De cijfers zijn weinig hoop vol. Het invoersaldo steeg van 175 tot 256 millioen K.G. en van 30 tot 35 millioen gulden, cijfers welke weder gelden over de eerste negen maanden der jaren 1934 en 1933. Voor al de invoer van granen uit Amerika is zeer sterk gedaald. Daarnaast de import van Chili-salpeter. veevoeder, ruwe aardoliën en benzine. Maar ook de uitvoercijfers zijn weinig opwekkend. De export van ruw ijzer staal en lompen daalde zeer sterk. Een gunstige uit zondering maakt het artikel bloembollen. De uitvoer daarvan had van Januari tot en met September 1934 een waarde van 2.2 millioen gulden tegenover 1.6 millioen gulden in de overeenkomstige periode van 1933. MOLLERUS. dema, J. L. Tadema, Jhr. F. Teding van Berkhout, Mr. C. W. Thöne, Mr. S. H. Veiling Meinesz, H. C. Verkruysen, Mr. Dr. W. P. Vis, Mr. J. W. van der Vlugt, A. de Vogel, Ir. M. Voorzanger, Mr. Th. A. Wesstra, Jhr. C. G. J. von Winning. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Verkeersregeling. Smedestraat gesloten van Groote Markt naar Kruisstraat. B. en W. hebben besloten: le. De geslotenverklaring voor het verkeer met alle motorrijtuigen en rijwielen en an dere voertuigen van de Smedestraat in de richtlnv Kruisstraat naar de Groote Markt, vastgesteld bij hun besluit naar de Groote Markt, vastgesteld bij hun besluit van 7 Maart 1936 in te trekken. 2e De hieronder vermelde wegen op de daarbij aangegeven wijze en voor het verkeer gesloten te verklaren: Smedestraat in de richting Groote Markt naar de Kruisstraat gesloten voor motorrij tuigen, op twee en meer wielen, rijwielen en alle andere rij- en voortuigen. Rolhuizen en Nieuwe Gracht (Noordzijde) voor wat betreft het gedeelte van de Nassau- brug tot de Jansbrug, beide in de richting West-Oost gesloten voor dezelfde voertuigen als boven. Nieuwe Gracht (Zuidzij.de), voor wat betreft het gedeelte van de Jansbrug tot de Manege- brug, in de richting Oost-West verboden voor dezelfde voertuigen als boven. Middengedeelte van den Kleinen Houtweg, voor wat betreft het gedeelte van de Ooster- houtlaan tot de Paviljoenslaan: in beide rich tingen gesloten voor rijwielen. LEVENSMIDDELEN VOOR WERKLOOZEN. De Coöp. Groothandelsvereeniging „De Handelskamer' te Rotterdam zal in samen werking met de coöperaties ..Vooruitgang" en ,De Eendracht" en „Eigen Hulp" vóór Kerst mis een pakket levensmiddelen enz. verkrijg baar te stellen voor werklooze leden. Van Jan Hoeben en Jacob Bijster. In een séance, die, met inbegrip der pauze natuurlijk, ruim twee uur en een kwartier duurde, zijn we Maandagavond door vijf piano- en vioolsonates gesleurd. Misschien worden het er een volgende maal wel zes, in navolging van de Zesdaagsche. Record verbe tering is in alle takken van sport aan de orde van den dag. En de Sonatenavond deed me even aan een handicaprace denken, waarbij dan de pauzen tusschen de sonates de ver plichte benzinelaad-stations. het Larghetto, het Adagio en het Trés Lent de perioden van tegenwind en de groote pauze de onvoorziene daling in een koffieland voorstelden. De koffie was heel lekker, maar de race ver liep niet zonder tallooze kleine incidenten. Er werd laag gevlogen en menige bloeiende boom kruin, menig slank torenspitsje, menige fraaie geveltop moest het ontgelden. En wegens de snelheid hadden we vaak geen gelegenheid de schoonheden der landschappen waar te nemen Ik kan echter niet aannemen dat een mas sareproductie van muziek als die welke Jan Hoeben en Jacob Bijster in de muziekzaal van „De Kroon" ten beste gaven op den duur de belangstelling zal weten gaande te houden. Ditmaal was de zaal vol, bij het begin al thans, want na de groote pauze bleken meer deren vertrokken te zijn. Maar zal men een volgende maal weer op een volle zaal mogen rekenen? We zijn gelukkig nog niet zóó op massa en snelheid ingesteld dat we het pro duct daarvan als het ideale geestelijke voed sel zijn gaan beschouwen. Mengelberg's jong ste tromfen in den vreemde bewijzen het. Hij reist met drie of vier stukken 'rond. en brengt overal diezelfde, maar in een dusdanige ver fijning en volmaaktheid, dat de toehoorders in geestdrift geraken voor de openbaring van ongekende en onvermoede schoonheden. Hoe ben en Bijster hadden gerust twee vijfden van hun programma kunnen schrappen. Dvorak's Sonatine op. 100 toont de nabijheid van zijn Vijfde Symphonie op. 95. maar is veel en veel minder belangrijk. Het Larghetto kan boeien, de gedragen melodie ih de Finale ook; overi gens komt er veel formeels en leegs in voor. En de vertolking werkte slechts bij wijlen over tuigend. Grieg's Sonate op. 8 is de minst eigenaardige en zelfstandige van de drie welke hij schreef; zij bevat Leipziger allerlei en in grediënten van specifiek Deensche gading cn daar zit wat Noorsche specerij tusschen; een smakelijk gerecht, dat men echter niet te vaak moet genieten. En als dan nog alle herhalin gen uitgevoerd worden en de opdiening niet zorgvuldig is, zooals Maandagavond het geval was. krijgt men licht een gevoel van overver zadiging. Brahms' Sonate op. 108 is van heel anderen aard. Maar het geweldige werk is hier te vaak op superieure wijze ten gehoore gebracht dan dat men met een auditie als die van Hoeben en Bijster genoegen zou kunnen nemen. Wan neer „Un poco presto" tot „Molto presto" ge maakt wordt; wanneer het „agitato" tot vol komen verwaarloozing van technische en muzikale détails leidt, dan houdt alle genie ting op. Interessant was het, met Ravel's nog nieu we vioolsonate kennis te maken, en voor de daaraan bestede moeite mogen we den spe lers dankbaar zijn. Maar meer dan interessant heb ik het werk nog niet kunnen vinden. Het aardige sol-majeur-hoofdthema wordt spoe dig door allerlei combinaties vertroebeld; reek sen leege kwinten paradeeren; in de Blues dissoneert de piano hardnekkig tegen de viool en door de Finale stoven we met een gangetje van 180 K.M.: een razend moeilijke opgave waarvan de uitvoerders zich. voor zoover ik kon nagaan, met virtuositeit kweten. Veel muzikaal genot heeft deze Sonate mij echter niet verschaft. Ravel's inspiratie schijnt eenigszins opgedroogd: manier en techniek zijn er voor in de plaats gekomen. De Sonate van den veelbelovenden doch helaas overleden Belg Guillaume Leken toont het ongebreidelde, het gemis aan zelfbeper king, dat der jeugd eigen is. Zij geeft te veel en vermoeit daardoor. Het hartstochtelijke werd door de uitvoerenden goed aangevoeld en weergegeven. Hoeben had hier eenige van zijn beste momenten. En Bijster heeft de moeilijke klavierpartii met groote bekwaam heid en energie vertolkt. Maar nog eens: het was te veel! De door snee-concertbezoeker is als die patient, waar van ik onlangs hoorde, die, om dik te worden dagelijks drie porties middageten en 27 boter hammen naar binnen werkte. Een paar ex quise gerechten, met zorg en smaak opgediend, kunnen onzen smaak eerder streelen en vol doen aan onze behoefte aan muziek. K. DE JONG. DIE FLEDERMAUS. Voor de voorstelling van de operette Die Fledermaus ten bate van het Haarlemsch Crisiscomité te geven door het Leidsch Stu- dententooneel in safnenwerking met het ge zelschap van Fritz Hirsch op Zondag a.s. in den Stadsschouwburg, is een eerecomité ge vormd, bestaande uit de navolgende perso nen: C. Maarschalk v. Egmond en Rinnegom, eere-voorzitter, Majoor C. L. Becking, Dr. W. van den Berg. A. G. Boes, Mr. C. Briët. Mr. W. G. Del Baere, G. J. Droste Jr., Mr. J. En schedé, Prof. Dr. A. A. Fokker, Ir. W. G. C. Gelinck, Mr. J. Gerritsz,, G. D. Gratama, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. R. H. Kauff- mann. Dr. L. C. Kersbergen; Majoor Kloeke, E H. Krelage. Dr. A. A. G. Land. W. J. B. van Liemt; Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Ver meer, Ph. A. Mees, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, P. W. Peereboom. R. Peereboom, W. Rooden- burg, Mr. G. Sluis, Dr. C. Spoelder, J. C. Ta- LEERLINGEN-T.TTVOERÏNG II. TH. LIXDENBORN. Vrijdagavond 23 November wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw een leerlingen uitvoering gegeven door de eerste zes viool- .dassen en orkestklas van den heer H. Th. Lidenboni met medewerking van het sym- phonie-ensemble „Orpheus". KUNSTKRING HEEMSTEDE. CHAJA GOLDSTEIN. ALICE HEKSCH. Voor den Kunstkring te Heemstede heeft gisteren in het R.K. Vereenigingsgebouw Chaja Goldstein, begeleid door Alice Heksch, een avond van Joodsche zangen en dansen gege ven, waarvoor zeer veel belangstelling be stond. Het was de tweede maal dit jaar. dat ik Chaja Goldstein zag optreden en ook nu heeft zij mij weer van haar groote gaven over tuigd. Haar kunst is fel geladen en sterk ex pressief. In haar pantomimische dansen toont zij zoowel plastisch als mimisch een macht van uitdrukking, die verwonderlijk is. Daarom zijn haar dansen en haar zangen ook zoo zeldzaam suggestief. Het Joodsche karakter van deze kunst on derscheiden wij vooral in de exuberantie van haar bewegingen. Wanneer zij de „Pogrom- gestalte" danst voor mij gisteren het hoog tepunt van het programma wisselen angst, woede, smart, wanhoop en vernedering op dat zeer expressieve gezichtje. Het is een heel gamma van hevige gemoedsbewegingen, een herhaalde plotselinge overgang van uitersten steeds met feillooze zekerheid en intensiteit gegeven, waarin wij wel heel sterk gevoelen hoe zeer Chaja Goldstein deze dans beleeft. En wanneer zij in extatische geestvervoering, vlammend van blik en breed van gebaren over het tooneel gaat, dan is het, of daar niet Chaja Goldstein alleen danst, maar of een heele stoet van pogromgestalten dreigend en fascineerend ons nadert. Op zulke oogenblik- ken vooral bewondert men den dans van deze kunstenares. Maar zij kan ook zeer fijn en fragiel in haar bewegingen zijn. Ik denk hier aan de Chassi dische dans, waarin het Joodsche karakter in de geestige en levendige arm- en handbewe gingen en lichaamshoudingen wel het sterkst tot uitdrukking kwam. En van uitbundige grappigheid was de dans van den huwelijks makelaar, in de uitvoering tóch aldoor fijn en licht. Eigenlijk was deze „Schadchen" de eenige dans. waarin levensblijheid en vroolijkheid Tot uitdrukking kwamen. Want over het geheel is de kunst van Chaja Goldstein wel zeer zwaarmoedig. De smart van het steeds verdre ven en verdrukte ras voelen wij aldoor sterk zoowel in haar dansen als in haar zangen. Het is, of de zon maar niet kan doorbreken. Zelfs een Hebreeuwsch liefdeslied is in de mineurstemming en vervuld van weemoed. Voor de „moeder" schijnt in het geheel geen vreugde te zijn weggelegd onvergetelijk die starre blik en men zou aari het dansen van Chaja Goldstein zeggen, dat een moeder en kel alle smarten der wereld heeft te dragen. En het meisje uit het Chetto was biina niet minder tragisch, ai was er in haar uitbarstin gen en tourbillante bewegingen dan ook nog de kracht van de jeugd. Voor deze kunst paste volkomen de donkere achtergrond van de „Chapelle ardente", waarvoor Chaja Gold stein gisteren danste. In de Joodsche chansons overwoog even zeer de weemoed. Ook in de voordracht van deze Joodsche liederen troffen de sterke ex- oressiviteit en felle plastiek. Haar voordracht is wel tegenovergesteld aan sober, maar zij boeit ongemeen, omdat men er steeds een brandend temoerament, een kunstenaarsziel achter voelt. Zij staat vol komen in elk lied en geeft zich geheel. Van de liederen heeft „Was wet sein als Moschiach wet kumen" wel het meeste in druk op mij gemaakt. Er klonk hemelsche blii- heid in en ontroerend vooral was het slot. toen zij daar prachtig van stand en met be zield gelaat als in afwachting van den Mes sias boven het aardsche uitsteeg. Toen herin nerde zij aan niemand minder dan aan Yvette Guilbert. voor mii alt.iid nog de grootste voor drachtkunstenares. die ik ooit heb gehoord Aan Yvette Guilbert deed zij ook denken in die twee aardige Chansons van den rebbe. Hoe geestig in haar uitbundigheid, als zij de verschillende muziekinstrumenten, die de rebbe schonk, bespeelt en welk een schalk- sche guitigheid in dat naïeve liedie ..als de '•ebbe lacht, niest en weent"! In het wel hee1 sombere en zwaarmoedige nrogramma waren deze luchtigheidies een prettige afwisseling. Chaja Goldstein had een zeer groot succes. Zoo groot was de bijval, dat zij voor de pauze twee toegiften moest geven en ook aan het slot liet het publiek haar niet zonder een extra gaan. Een belangrijk deel van dit succes was zeker te danken aan de voortreffe lijke, zeer muzikale begeleiding van Alice Heksch die zich ook in drie solo-nummers Sarabande van Debussy. Sonate in a moll van Prokofieff en Fantasie van Mozart als een nianiste van niet gewone begaafdheid deed kennen. Jammer, dat men niet een beteren vleugel tot haar beschikking heeft kunnen tellen. Het nedaal zat geheel los. zoodat Pro kofieff en Mozart een ongewilde klompenbe geleiding kregen: Voor beide kunstenaressen waren bloemen Een zeer gelukkig inzet van het seizoen voor den Heemsteedschen Kunstkring. J. B. SCHUIL. „PACIFISTEN ZIJN VERANTWOORDELIJK".. ZEGT SMUTS. Generaal Smuts hield te Londen een rede aan een diner, dat hem werd aangeboden door het Instituut voor Internationale Zaken. .Wanneer ik den toestand van Europa van thans beschouw", zoo zeide hij, „ben ik diep getroffen door het feit dat twee machten de politiek creëeren en vormen, dat wil zeggen vrees en minderwaardigheidsgevoel. Uitwei dend over de loopende geruchten over een op til zijnden oorlog zeide Smuts, dat deze ge ruchten een oorlogssfeer scheppen en eerder vatbaar zijn om tot oorlog te leiden dan eenig ander ding. Zij komen mij zeer vicieus en zeer gevaarlijk voor. en het is zeer merkwaardig dat de pacifisten meerendeels verantwoorde lijk zijn voor het zaaien van angst. Het is eenvoudig nonsens om morgen of in de naaste foekomst oorlog te verwachten. Met uitzon dering van misschien één land is geen enkel land op het oogenblik klaar voor den oorlog, terwijl een oorlog eenvoudig binnenlandsche burgeroorlog zou beteekenen". Uit de Indische Dierenwereld. Causerie door Dr. W. J. C. Kooper. In het Gem. Concertgebouw hield Maandag avond Dr. W. J. C. Kooper, bioloog, voor de Kon. Vereeniging Oost en West een causerie met lichtbeelden over het onderwerp: „Uit de Indische dierenwereld", (plaaggeesten van het Indische huishouden). De voorzitter der afdeeling, de heer P. L. van Bueren, sprak een kort openingswoord, waarin hij zeide dat na de lezingen over de menschelijke bevolking van Java. nu een le zing over de dierlijke bevolking wellicht wel kom zou zijn. De heer Kooper begon zijn lezing met een uiteenzetting hoe en waarom men tot de bio logie komt en hij in 't bijzonder is gekomen. Tegenover den laboratoriummensch en hen. die tot de biologische studie uit aesthetische overwegingen kwamen, staat de mensch. die uit liefde voor het leven en de natuur zich op deze studie wierp. Tot deze laatste categorie zeide spr zelf te behooren. Na deze inleiding schetste hij eenige der be kendste diersoorten en het leven daarvan. Hij begon met de bekende insectensoort, de rajaps, larongs en vertelde van het leven dezer dieren, hun voortplanting, hun nestbouw en „defen sie". De rajaps hebben een doelbewuste voed selvoorziening; zij „telen" hun eigen schim mels. Toch meende spr. de toehoorders de il lusies van „wat een pienter beest" te moeten ontnemen en gaf bewijzen van de machinali- teit en instinctmatigheid van de handelingen der dieren. Met lichtbeelden lichtte de 'heer Kooper het vertelde toe. Daarna ging spr. over naar de bidsprinkha nen. Achter een hypocriete bidhouding ver bergen deze beesten een groote venijnigheid. Aan de pooten draagt deze sprinkhaan vang haken, waarmee hij zijn prooi bemachtigt en op wreede wijze afmaakt. De bidsprinkhanen komen in alle vormen voor, tot zelfs in den vorm van een bloem. Nu was aan de orde de klappertor cn wel de gowangan, die de galerijen onveilig maakt met zijn spitse zuigsnuit waarmee hij ook zijn prooi doodt. Ook behandelde spr. de konang het vuurvliegje en het lichten van dit dier en vele andere, dat ontstaat door het bijeenkomen van verschillende stoffen. Het licht van deze vuurvliegen is een ideaal licht, het is n.l. koud. Alle energie wordt in licht omgezet De heer Kooper vertelde verder van de symphonie der dierengeluiden in den tropen nacht en de manier waarop deze muziek ont staat. Bij de sprinkhanen geschiedt dit door het wrijven der achterpooten over de vleugels De hangsir brengt geluid voort door het over elkaar wrijven der vleugels. Dit beest hoort door middel van een soort trommelvlies in. de poot. Ook kwam het beruchte schorpioenras ter sprake. Deze (on)dieren zijn de schrik van de huisvrouw. Tot het huwelijksceremonieel van deze dieren behoort het feit, dat het wijfje het mannetje doodt. Ook sommige der jongen ondergaan hetzelfde lot. Het gevaar van een angelsteek voor dieren is tamelijk gering, bij den mensch treedt koorts op doch verder loopt het nogal los. Dat het dier zelfmoord zou ple gen in benauwdheid is volgens spr. onjuist. Uit zijn uitgebreid demonstratie-materiaal toonde de heer Kooper nog eenige dieren en besloot de lezing met de vertooning van eenige lichtbeelden. PRINSES JULIANA VERTREKT 20 NOVEM BER NAAR ENGELAND APELDOORN, 13 Nov. (V.D.) Naar we vernemen zal Prinses Juliana zich op 20 dezer naar Engeland begeven, voor het bijwonen der huwelijksplechtigheid en de daaraan ver bonden feesten van den hertog van Kent en prinses Marina van Griekenland. Prinses Ju liana zal zich dien avond te Rotterdam in schepen. Volstrekt eenisre kennis geving: Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ten gevol ge van een noodlottig onge val, onze beste Man en Vader Wilhelm Frans Breitenstein in den ouderdom van 41 jaar. Aerdenhout, 12 Nov. 1934 Xic. Beetslaan 5 K. BREITENSTEIN— BEAN MIEXK CARLY PIM Geen Moenjen Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 15 November a.s., op de Begraafplaats Westerveld. na aankomst van Trein 13.14 uur. Heden overleed, tot onze die'pé droefheid," ten- gevolge van een noodlottig ongeval, onze beste Zoon. Broeder en Behuwdbroeder Wilhelm Fran» Breitenstein in den ouderdom van 41 jaar. Aerdenhout, 12 Nov, 1934 Aerdenhout: W. J. BREITENSTEIN— INSINGER Velsen: F. C. BREITENSTEIN M. E. BREITENSTEIN— DE STOPPELAAR Haarlem: C. W. VAN IJSSELSTEIJN- BREITENSTEIN H.R.J.VAN IJSSELSTEIJN Aerdenhout: R. DE MURALT- BREITENSTEIN' Jhr. A. T. DE MURALT Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na oen kortstondig lijden onze innig geliefde Echtgenoote. Moeder. Be huwd- en Grootmoeder Maria Cornelia van Norden geb. v. Straalcn. in den ouderdom van ruim G3 jaar. Uit aller naam: M. VAN NORDEN Haarlem. 11 Nov. 1934 Amsterdamstraat 6S De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 15 November a.s, te 11,45 uur op de Algemeeno Begraafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. kleedingstukken, gordijnen, meu belstoffen enz. verven wij heel mooi in dezelfde of donkerder kleur Fransch, Duitsch, Engelsch Conv en Berlitz Meth. In zeer korten tijd correct spr., lezen cn schr. Privaatles 4.50 p. m. Twee pers. 3. Mej. N.GROOTENBOER Spaarne 5 rood, Telef 17093. Piano- en theorie-lessen A. PRINS Dipl. Conservatorium A'dam Tempeliersstraat 20 Telefoon 11221 College tot verbreiding van Spi ritistische Beginselen Lezing over Ektoplusma en Mate rialisatie met lichtbeelden door Ir. A. J. Gouku, voor leden en ge- noodigden op Vrijdag 16 Nov. 's avonds S uur in Geb. „Tlieoso- fla", Xussnuplein 8. Introducties verkrijgbaar b.d. dames Gmelich Mei'.ing, Sprultenboschstraat 21, Seller, Mr. Cornelisstraat 12 r.. Heljnis. Regentesselnan G, Haar lem. Alblas-Rutèl, Vijverweg 21, Bloemendaal. Bij vonnis der Arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 26 Juni 1934 Is in staat van faillis sement verklaard C. A. van Zan ten van beroep bloembollenhan delaar, wonende te Heemskerk, met benoeming van den E. A. Heer Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon tot rechter-commissaris en van ondergeteekende tot cu rator. De rechter-commissaris in bovenstaand faillissement heeft bepaald, dat: le. de verificatie vergadering zal plaats vinden op Vrijdag 14 Dec. '34. v.m. 11 uur in het Paleis van Justitie te Haar lem. 2e. De schuldvorderingen uiterlijk 24 Nov. a.s. moeten zijn Ingediend bij den Curator. Mr. A. BEETS Haarlem, Plein 8. Bij vonnis van de Arrondlsse- ments-Rechtbank te Haarlem van de 5 Juni 19 34 is in staat van faillissement verklaard de Heer Jan de Haas, photograaf, destijds wonende te Hillegom, aan de Weerestelnstraat no. 1, met be noeming van den E.A. Heer Mr. E. H. F, W. van Schaeck Mathon tot Reehter-Commissaris en van ondergetekende tot curator. Bij beschikking van den E. A. lieer Rechter-Comniissarls is be paald dat de schuldvorderingen vóór de 24 November 1934 moe ten zijn Ingediend en dat de veri ficatievergadering zal worden gehouden op Vrijdag 14 Decem ber 1934, te 9.45 uur ln het Paleis van Justitie te Haarlem. De curator. Mr. B. W. STOMPS ALLEENSTAAND HUISJE Te koop gevraagd liefst omtrek Pretoriaplein. Br. met prljsopg. no. 1313 bur. van dit blad 1. Bij beschikking van den E.A. Heer Reehter-Commissaris ln het faillissement van H. Volleman. te Haarlem is bopaald dat de schuldvorderingen vóór den 24 November 1934. bij den curator moeten zijn Ingediend: 2. de verificatievergadering zal worden gehouden op Vrijdag 14 December 1934 te 10.30 uur. in het Paleis van Justitie te Haar lem. De Curator, Mr. \V. VEXLET tandarts Woensdag 14 November GEEN SPREEKUUR GEVRAAGD •'keukenmeisjes, alleen. 2de en dagmeisjes. Zonder goede getui gen onnoodig zich aan te melden. Booganrd's Planfslngbureau Jausstiaat 56. Telef. 14170 KANTOOR Aank. Kantoorbediende (mann.) gevraagd, leeft. c.a. 16 Jr. bek. met mach.schr. Aanv.sal. 20 p. maand. Br, no. 1312 bur. van dit blad v^'s '*e/ e/" 21 Nov. Trekking «e Je Lulo-Verlating van Noten» Walde Haast VI anders zijn we weer uïtverlcoctjt 2« Luchtvaart-Tentoomtalllng „Luto"-VarloUng. Min v Justltl* baal. 8 Oct. 1 934, lla aid. A 84. Batan Nationaal Luchlv Fond». 1e pr.: per K.L.M. 2 pers. A'dam-Batavia v.v en 10 dagen in Indië, f7000.- of de schitterende Lincoln Auto I f 8QQQ.. 2 Pers. p. K.L. M. n. Jeruzalem, Egypte, Rome, enz. 2000.— Luxe Ford met Radio f 2000 Weekend-Huis f 2000enz. enz. TOTAAL 600 WAARDEVOLLE PRIJZEN ALLE kant. Rotterdamsche Bank, KLMag, Lindeman, Wentholt, Haarl. Autocentr., Jaspers, Zwart, v. d. Broek. La Union, Baart, Prenen; O VERVEEN: Dubel; ZAND- VOORT: Dijkstra; BLOEMENDAAL: Van Riesen; HILLEGOM: KLMag, Copex, Vreeken, Ziegler. De Kat en Postgiro LUTO, Amsterdam 241.000,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3