Onze Kinderfoto aanbieding. Kou-voorspelling. Hei Beêauftiikste 52e Jaargang No. 15765 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 14 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Hos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels f 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 November. Slim Jannie. De Zuid-Afrikaansche staatsman generaal Smuts, in zijn vaderland bekend als „Slim Jannie" heeft te Londen een redevoering af gestoken, waarvan de hoofdinhoud is, dat Europa zich volstrekt niet angstig behoeft te maken over onmiddellijk-dreigend oorlogsge vaar. Dat bestaat niet, zegt de generaal. Hij knoopt er een heele Freudiaansche theorie over angst-psychosen aan vast, zegt dat Duitschland niet aan wezenlijk militairisme maar alleen aan „militaire bedwelming der massa's" lijdt, geeft medegevoel met Duitsch land en medegevoel met Frankrijk te ken nen, prijst de Volkenbondsmethoden en be pleit de snelst mogelijke herziening van het Verdrag van Versailles. In al deze dingen kan men het van harte met hem eens zijn, ofschoon ik geloof dat hij de angst-psychose overdrijft. Als er in Euro pa inderdaad angst voor een onmiddellijk oorlogsgevaar bestond zou men heel andere dingen zien gebeuren. Gelukkig is dat onmid dellijke gevaar er niet. Als generaal Smuts zegt dat men in Duitschland volslagen gek zou moeten zijn om thans een oorlog te wen- schen, spreekt hij de waarheid. Duitschland bezit geen enkelen bondgenoot en zou wel bewust zelfmoord plegen als het zooiets on dernam. Evenmin hebben de anderen ook maar de geringste redenen om Duitschland te lijf te gaan. „Slim Jannie" is evenwel in de geestdrift van zijn betoog wat erg vergegaan en heeft deze bewering geuit: „Het is merkwaardig dat vooral de pacifisten, in hun goedbedoeld stre ven om de menschen door vreesaanjaging tot ontwapening te brengen, juist de mentaliteit aankweeken, die tot oorlog leiden kan". Ik vrees dat de generaal bij deze ietwat- goedkoope beschuldiging niet zoo slim is ge weest als anders. De strijd der pacifisten is geconcentreerd in het voortdurende betoog tegen hun medemenschen: „Help nu mee, sluit u bij ons aan, want we kunnen de zaak voorkomen". Waarop de sceptische meer derheid, die nochtans op den duur steeds meer afbrokkelt, reageert met: „Dat gelooven we niet, het geeft toch niks, d'r is altijd oorlog geweest, jullie kunnen er niets aan doen", enz. Het is het historisch bekende verzet van alle sceptische, futlooze meerderheden tegen iedere groote beweging. Wie de ervaringen na leest van de menschen die streden voor de hygiène en tegen de groote epidemieën die ook dit werelddeel plachten te teisteren, van de strijders tegen de slavernij enz., vindt precies hetzelfde verzet. Ook b.v. de strijders tegen drankmisbruik hebben dat ondervonden. Lauwheid, onverschilligheid, scepticisme, on geloof. Wat de pacifisten derhalve voortdurend be zielt, en zeer merkbaar bezielt, is het vertrou wen in hun kans op welslagen, op het voor komen van den oorlog. Ik meen te mogen zeggen dat ook in deze rubriek dat vertrou wen tallooze malen tot uiting is gekomen. Als bv. Mussolini van den top van een tank een juichende massa toebulderde: „er zit oorlog in de lucht" was het niet altijd even makke lijk het vertrouwen aannemelijk te blijven maken, maar met diepe overtuiging bereikt men zeer ve§l. Daarom houden anderen, en schrijver dezes, vol. Slim Jannie reageert daarop op de boven- aangeduide wijze, en het Alg. Handelsblad maakt zijn woorden nog wat erger en zet bo ven het verslag van zijn rede als titel: „De pa cifisten zijn het gevaarlijkst". Er gebeuren rare dingen in deze tijden, en wit wordt wel eens meer zwart genoemd, maar dit is toch wel een beetje heel zot. Meent de generaal soms, dat wij niet moesten waar schuwen tegen de enorme, steeds toenemende bewapeningen, al is er inderdaad geen oor logsgevaar „in de naaste toekomst"? Onze Koningin heeft diezelfde waarschuwing ge uit toen zij aan president Roosevelt schreef, dat een wedstrijd in bewapening op den duur onvermijdelijk tot oorlog moet leiden. En daar zit nu juist de quintessens van de zaak. Wij zijn niet tevreden met afwezigheid van oorlogsgevaar in de naaste toekomst. Wij wijzen op een ontzettend toekomst-gevaar, dat onze kinderen bedreigt als wij in onzen tijd niet een eind weten te maken aan de heeischende internationale janboel. Wij zijn er niet tevreden mee dat het misschien „on zen tijd v/el uit zal houden". Wat bedoelt Slim Jannie eigenlijk? Zou hij het beter vinden als wij niet waarschuwden? Als wij allen plotseling zwegen, en den boel op zijn beloop lieten? Als ik op de vergadering was geweest, waar hij sprak, zou ik hem die vraag gesteld hebben. En met zijn Zuid-Afri kanen ben ik voldoende overtuigd van zijn slimheid, om te weten dat zijn antwoord daar op niet bevestigend zou zijn geweest! R. P. Haarlem en het 60 millioen- plan. 3 objecten door de regeering goedgekeurd. Naar wij vernemen hebben de autoriteiten in den Haag hun goedkeuring gehecht aan de Haarlemsche plannen om als werken voor het Werkfonds te doen plaatsvinden: le het maken van een brug over het Zuider Buiten Spaarne. 2e het maken van een electrische installatie aan de Catharijnenbrug. 3e de verbreeding van het Verwulft. Over het vierde object de verdere ver hooging van de spoorbaan Haarlem■Rotter, dam worden nog besprekingen gehouden. Daarover zal vermoedelijk den eersten tijd nog geen beslissing genomen kunnen worden. Naar aanleiding van de Kinder foto aanbieding, gepubliceerd in ons nummer van Vrijdag j.L, deelen wij mede, dat wij nader besloten hebben, den afsluitingsdatum voor aan meldingen te vervroegen en wel tot 23 November a.s. Na dien datum kunnen dus geen aanmeldingen meer worden aanvaard. Voor nieuwe abonnés geldt dezelfde datum en slechts zij, die zich uiterlijk 20 November als abonné hebben op gegeven en het abonnementsgeld voor tenminste vier weken vooruit hebben voldaan, kunnen van onze aanbieding gebruik maken. HAARLEM'S DAGBLAD. Wer.kloosheidsstatistiek voor verschillende landen. Nederland er zeker niet het slechtst aan toe. BERLIJN, 14 Nov. (V.D.) Het door het Duitsche rijksbureau voor statistiek uitgege ven tijdschrift „Wirtsehaft und Statistik" be vat vergelijkende cijfers over de werkloosheid in de verschillende landen, waaruit blijkt dat Nederland, waar de cijfers volkomen betrouw baar kunnen worden geacht, in vergelijking met vele andere landen er zeker niet het slechtste aan toe is. In Engeland is de werkloosheid ondanks de devaluatie, zoowel wat het percentage der bevolking als dat der werkenden betreft, grooter dan in Nederland. Hetzelfde geldt voor Tsjecho-Slowakije en in sterke mate voor de Ver. Staten. Zelfs in Duitschland is het percentage hooger dan in Nederland. Opvallend is dat de toestand in de landen van het goudblok met enkele uitzonderingen beter is dan in de landen waar valuta-expe- rin^enten hebben plaats gehad. Zwitserland vooral verkeert in een gunstige positie. Vrouwenkiesrecht in Turkije? Invoering het volgend jaar verwacht. ISTANBOEL, 14 Novmeber (V. D.) Uit An kara wordt gemeld, dat er een zeer groote waarschijnlijkheid bestaat, dat de nieuwe Turksche Nationale Vergadering in 1935 zal besluiten tot invoering van het vrouwenkies recht. De huidige Nationale Vergadering zal binnenkort worden ontbonden, teneinde in Januari a.s. nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. Men verwacht dat de nieuwe Verga dering het vrouwenkiesrecht zal goedkeuren als deel van Kemal Pasha's maatregelen tot moderniseering van Turkije. Duitsche propaganda in het Saargebied. Het „tragische lot van Holland" tot voorbeeld gesteld! SAARBRÜCKEN, 14 November (V. D.) In verband met de aanstaande volksstemming in het Saargebied, geeft de „Saarbrücker Zei- tung", het officieele orgaan van het Duitsche Front, een in kleurendruk geïllustreerd pro- paganda-bijvoegsel uit met op de voorpagina een fotomontage, die grootendeels bestaat uit een landkaart van Zuidwest-Duitschland, en in afwijkende kleur het aangrenzende België, Nederland, Frankrijk, en Zwitserland, gegroe peerd om het Saargebied. De tekst op deze voorpagina luidt: „Op de Europeesche landkaart vormt het zeer industrieele Saargebied met zijn rijke bodemschatten en zijn Duitsche. bevolkings kern van 830.000 zielen, slechts een kleine vlek en toch wordt om dit eenig schoone stukje va- derlandschen grond sedert 15 jaar een taaie afweerstrijd tegen vreemde machtsaanspra ken gevoerd. Dat deze strijd gewonnen wordt, dat het Saargebied voor het tragische lot dei- definitieve afrukking en vervreemding van het moederland, dus voor het lot van Holland, Vlaanderen, Luxemburg, Bourgondië en Zwit serland bewaard wordt, daartoe is de moreele politieke en economische steun van de strij dende Saarbevolking door het geheele Duit sche volk, door elk Duitsch volksgenoot noodig". BOTSING TUSSCHEN AUTO EN VERHUIS WAGEN Dinsdagavond, juist op een zeer druk uur, nl. te ongeveer half 7. werd op den Rijks straatweg tusschen Halfweg en Sloterdijk een ernstige verkeersvertraging veroorzaakt door een botsing tusschen een luxe-auto en een verhuiswagen van de Firma Van der Laan te Haarlem, bestuurd door G. v. B. uit Haarlem mermeer. Twee groote tapissières, elk bespannen met 2 paarden, van de firma v. d. L. reden ter hoogte van de ijsbaan in de richting Haarlem en werden achterop gereden door een luxe auto uit Haarlem. Mede door de mist bemerkte de bestuurder van de auto den achtersten wagen niet tijdig, zoodat een botsing plaats had. De auto was zóó ernstig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vandervelde over een linksch eenheidsfront. De Scandinavische landen, Nederland en Tsjecho-Slowakije er tegen. PARIJS, 13 November (Reuter) Het uit- vorend comité der Socialistische Internatio nale onderzocht heden een voorstel tot sa menwerking van de Communistisches Inter nationale. Van der Velde, die als voorziter optrad, sprak over een voorstel der Fransche commu nistische afgevaardigden Cachin en Thorez om de overeenkomst, in Frankrijk tusschen communisten en socialisten tot stand geko men, algemeen te maken. Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland, en Tsjechoslowakije namen een vijandige houding aan tegenover eenheid van actie, terwijl Frankrijk. Oosten rijk, Italië en het Saargebied een beperkte overeenkomst bepleitten. (Zooals ieder jaar gebruikelijk is in deze dagen, wordt er weer een extra stre?ige winter voorspeld.) De traditioneele tijding Van de maand, die ik u breng, Is helaas geen van verblijding: Deze winter wordt weer streng. Eikels zijn er veel gevallen, D'oogst van noten is geducht, Gansen zijn in duizendtallen Waargenomen op de vlucht. Alles duidelijke teekens, Van een strenge winterkou, Stel u in op extra dekens Wacht niet langer, doe het nou. En ik mag ook niet ontveinzen, Dat mijn linker likdoorn steekt. Ja, dat brengt u toch tot peinzen, Dat is toch een feit dat spreekt. Daarbij kan ik nog verklaren. Dat mijn linker hoektand knaagt. En mijn jongste (zeven jaren) Aan den Sint om schaatsen vraagt. Daarna.kan ik, dunkt mij. zwijgen, Wen u nu maar aan 't idee. Dat w' een strengen winter krijgen, Want allicht valt het dan mee. P GASUS. Margarineknoeierij in het Westland. Complot ontdekt. DELFT. 14 November (V.D.) Rijkspolitie en ambtenaren van den centralen crisis op- storingsdienst in Den Haag. hebben in het Westland een complot ontdekt dat zich bezig hield met het clandestien vervaardigen van margarine. Hierbij werd te Naaldwijk een inval gedaan bij den winkelier K„ waar onder meer een teil met resten van bakkersvet werd aange troffen. Voorts werd een inval gedaan in den tuin van K. W. aan de Kleine Woerdlaan te Naaldwijk, waar in een kas een hoeveelheid margarine en ingrediënten voor het vervaar digen van dit product werd aangetroffen. Het is hoogst waarschijnlijk dat in deze kassen de margarine werd vervaardigd, waar bij gebruik werd gemaakt van een kraan in de kas, ie is aangesloten op een sloot. In twee andere perceelen en ten huize van een werk looez werd zoeking verricht, waarbij bleek dat K wel de leverancier van de margarine kon worden geacht. Deze margarine bestond in hoofdzaak uit bakkersvet, zoodat het publieka dat voor het weinig frissche product de volle prijs betaalde, hevig door deze practijken werd gedupeerd, Vogels vinden den vuurdood TEVEEL VAN HET GOEDE. Venetië, dat toch al zoo rijkelijk met water bedeeld is, ondervindt den laatsten tijd veel last van een abnormaal hoogen waterstand. Op het San Marcoplein dobberen de gondels en heeft men zelfs een voetbrug moeten slaan! Bij een brand in een vogelwinkel te Amsterdam. AMSTERDAM. 14 November (V.D.) Voor bijgangers ontdekten hedenmorgen om ruim zeven uur, dat er brand was uitgebroken in het benedengedeelte van perceel Haarlem merstraat 30. Zij sloegen een ruit in en maak ten alarm met het gevolg, dat de bewoonster wier man een vogelhandelaar met zijn zoon naar de markt was. in nachtgewaad de straat op vluchtte. Spoedig verschenen ook van de bovenverdiepingen verschillende, in vreemd soortige gewaden gestoken menschen. Toen de brandweer kwam, bleek het. dat het vuur dat in de keuken was ontstaan reed: naar de winkel overgeslagen was. Het geiijk- vloersche gedeelte brandde nagenoeg geheel uit, terwijl een aantal vogels verbrandde Verscheidene konden nog door de buren uit de winkel worden gered. De vogelhandelaar is verzekerd. De bovenverdiepingen kregen mede brand en waterschade. Men vermoedt, dat een brandend petroleum- toestel, dat in de keuken stond, de oorzaak van den brand is. FABRIEK TE BILTHOVEN AFGEBRAND. BILTHOVEN, 14 November (V. D.) Heden- naht om half drie is de elementenfabriek aan de Rembrandtlaan alhier tot den grond toe afgebrand. De brand werd bemerkt door een waker van de nachtveiligheidsdienst. De blus- sching geschiedde door de vrijwillige brand weer. De fabriek is tot den grond toe afgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het bedrijf van vier maanden worden stil gelegd. Duitsch stoomschip te Vlissin- gen in beslag genomen. Na aanvaring met Deensch schip. De regeering Flandin heeft in de Fransche Kamer een groote meerderheid behaald. pag. 4 De Melbournevliegers Jones en Waller willen het record LondenKaapstad breken. pag. 4 Het wordt mogelijk geacht, dat tot de Belgi sche regeering socialisten zuilen toetreden. pag. 4 Minister Oud tegen opheffing van het bank geheim. pag. 3 De regeeringsmaatregelen leveren voor Bloe- mendaal een schade op van f 267.000. pag. 2 De „Uiver" vervolgt zijn zegetocht. pag. 2 De regeering heeft voor Haarlem drie objec ten van het 60 millioenplan goedgekeurd. pag- 1 Het N. O. G- maakt wenschen kenbaar. pag. 3 Tegen den pleger van den moordaanslag te Koog a. d. Zaan is tien jaar gevangenisstraf geëischt. pag 6 Bekende Haarlemmers: J. A. A. Ochtman- pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ R. P.: Slim Jannie. pag. 1 Cathcart Jones en Kenneth Waller: Engeland- Australië vice-versa in dertien dagen. pag 8 J. H. de Bois: Haarlem's kunstschatten. pag. 3 J. B. Schuil over den bonten avond van Jacob van Lennep. pag 9 J. B. Schuil: De roman van John Loving. pag. 9 K. de Jong: Kerkconcert. pag 9 G. J. Kalt: Concert der H. O. V. pag. 9 K. de Jong over het eerste ledenconcert der M. t. B. v. T. pag. 9 Schaakrubriek. pag 8 Engeland—Australië vice-versa in dertien dagen. Wij vragen vandaag de bijzondere ~aandacht van onze lezers vnor het eerste van een serie artikelen, ge- schreven door twee deelnemers aan de LondenMelbour?ie-luchtrace, Cathcart Jones en Kenneth Waller. Jones en Waller speelden het klaar de vlucht Londen—Melbourne, heen en terug, in dertien dagen te vol brengen. Zij vestigden gedurende hun tocht niet minder dan zeven nieuwe records en legden in totaal een afsta?id van 23000 mijl aj, hetgeen ongeveer gelijk is aan den omtrek van de aarde. Wij zijn erin geslaagd het publica tierecht van dit boeiende relaas te verkrijgen, icaarin de beide piloten U heden. Donderdag en Vrijdag verslag over hun avontuurlijke reis zullen uitbrengen. Chineesch dagbladmagnaat vermoord. Bandieten overvielen hem in zijn auto SHANGHAI. 14 November 'Reuter) Groote opwinding is veroorzaakt door den moord op den Chineeschen Dagbiadmagr.aat 3ze Liang Tai, eigenaar van het dagblad Shunpao en voornaamste aandeelhouder van Shinwanpo. De auto van Sze Liang werd aan de kust ten Zuiden van Shanghai door een auto, waarin zeven bandieten zaten aangehouden. De bandieten schoten den chauffeur en den schoolvriend van den zoon van den dagbiad- magnaat, die hem vergezelde neer. en achter, volgden Sze Liang Tai. die in een hut was ge vlucht, waar hij door eenige schoten werd neergelegd. De zoon en de vrouw van het slachtoffer konden ongedeerd ontkomen, ter wijl een nicht werd gewond. PROF. BRANDSMA AANVAARDT HET HOOGLEERAAR AMBT. DELFT.. 14 November (V. D.) Prof. Dr. Ir. W. F. Brandsma heeft hedenmiddag bij de aanvaarding van het hoogleeraarsambt aan de technische hoogeschool te Delft een rede uitgesproken getiteld: „Het harden van staal". VLISSINGEN. 14 Nov. (V.D.) Het Duit sche stoomschip Edith Howald, komende van Antwerpen, dat laatst het Deensche stoomschip Erik Boye heeft aangevaren, is op de reede alhier i'n beslag genomen en in de binnenhaven gebracht. Het schip zal na ge stelde cautie worden vrijgegeven. KLEINE MISDADEN IN DF Ondanks het verscherpte politie-toezicht blijft het gilde der insluipers te Amsterd;? n zich weren. In het afgeloopen etmaal zijn od- nieuw niet minder dan tien gevallen van open sluitingen en insluipingen ten kennis van ver schillende bureaux gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1