Twéé flacons, VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 HEEMSTEDE RAADSVERGADERING Salarisregelingen politie- en gemeentepersoneel aan genomen. Vergadering van den Raad 'der gemeente op Donderdagavond, onder leiding van den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doom. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van October 1934 van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrou wen met academische opleiding en andere vereeniging en, gericht aan Ged. Staten dezer provincie, waarbij er ten sterkste op wordt aangedrongen, bij de benoeming van ambte naren in dit ressort daarvoor wat hun be kwaamheid en geschiktheid betreft, in aan merking komende vrouwen niet bij voorbaat uit te sluiten, doch ook aan haar sollicitaties aandacht te schenken. De behandeling wordt uitgesteld tot de Raad nader kennis heeft genomen van den inhoud van het adres. Politiepersoneel. B. en W. stellen voor, vast te stellen een nieuwe verordening regelende de rangen enz. van het politiepersoneel. De heVr Rij kes (V.D.) zegt. dat van het advies van het Georg. Overleg is afgeweken. Ten opzichte van het salaris van den Insoec- teur is al sprake geweest van f 5000 toen van f 4500 en nu stellen B. en W. voor f 4250 ongerekend nog de pensioen korting. Mag deze verlaging gedoogd worden terwijl de Inspec teur' het werk doet van een commissaris, en dat alléén? In Bioemendaal heeft de com missaris f 4550. in Bussum f 5500 (en daar is hij Hoofdinspecteur), in Zandvoort f 4550 'en daar zijn twee inspecteurs). Welke motieven hebben B. en W. bij de salarisverlaging ge leid? De heer Van der Erf (RJC.) zegt dat de manier van salarisverlaging van Den Haag zijn bewondering niet heeft. De minst-draag, krachtigen krijgen de grootste verlaging. Dit is onbillijk. De heer De Tello (S.D.A.P.) zegt dat het moeilijk is aan de ministerieele eischen te voldoen. Nog geen jaar geleden zeide de voor zitter van dezen Raad, dat een schrijven van den ministeir den indruk wekte, dat de tegen woordige salarissen van het personeel niet te hoog gevonden werden. B. en W. hebben nu gedeeltelijk het advies van het G.O. overgenomen, maar waarom niet geheel? En hoe staan B. en W. tegenover even- tueele nietgoedkeuring? Duidelijk moet naar sprekers inzien gezegd worden aan de re geering dat het nu uit moet zijn met salaris verlagingen van het politiepersoneel. Het gaat niet aan, maar met het domme potlood te werken, zonder in aanmerking te nemen de prestaties van het politiecorps. Vooral het verkeer te Heemstede stelt hooge eischen aan de politie. Een politieman te Heemstede moet aan andere eischen voldoen dan een te Nunen of te Boxtel. De lieer Attema iC.H.) heeft ook gezien dat in verschillende opzichten het advies van G.O. niet is gevolgd. Worden deze voorstellen van B. en W. niet aanvaard, hoe gaat het dan verder? De heer Audretsch (Vrijz.) heeft het genoegen gedaan, dat B. en W. moeite willen doen, Heemstede in de le salarisklasse ge plaatst te krijgen. Mevr. Venhuizen (V. D.) heeft met ver ontwaardiging de critiek van den heer De Tello op de regeering gehoord. Critiek is niet billijk, de tijden zijn nu eenmaal niet anders. En de best gesitueerden in Heemstede krijgen de hardste kiappen. Het is overigens niet juist, alleen te spreken over de verlaging van het salaris van den inspecteur. De heer Van den Heuvel A. R.) wijst er op, dat deregeering niet overal aandringt op verlaging, maar bij sommige gemeenten zelfs op verhooging. Dat de regeering nu verlaging te Heemstede wil, wordt veroorzaakt door het feit dat de salarissen te Heemstede boven het gewone uitgaan. Spr. kan zich geheel aanslui ten bij wat mevr. Venhuizen heeft gezegd De voorzitter betoogt, dat de minister tenslotte het laatste woord heeft. Bij slot van rekening moet men zich daarbij neerleggen. B. en W. hebben zich maar niet dadelijK bij oe wenschen van den Haag neergelegd en heb ben getracht, te doen wat nog te redden viel. Er is gewezen op den aard van deze gemeente, den hoogen levensstandaard, de hooge huren enz. De minister heeft geantwoord, dat hij zeer zeker gelet had op den aard der gemeente. B. en W. hebben de hun voorgelegde bedragen in het G. O. gebracht en dit stelde voor den In specteur f 4500 voor. Spr. heeft zich daar niet bepaaldelijk tegen verzet maar heeft er toch op gewezen dat de minister f4500 absoluut on aanvaardbaar achtte. Toen hebben B. en W. om tactische redenen in de verordening niet f 4500 in het ontwerp opgenomen, maar f 4250, in de hoop, dat daardoor de geheele verorde ning voor Den Haag aannemelijk zou worden. Appreciatie van den ambtenaar in quaestie heeft in dezen geen rol gespeeld. De heer Rij kes (V. B.) kan geen genoegen nemen met de verklaring „om tactische rede nen". Spr. stelt voor, het salaris van den In specteur te berengen op f 4500. De heer v a n d e r E r f (R.K.) kan hier niet voorstemmen, omdat het voorstel alleen spreekt van het salaris van den hoogst-gesa- larieerde. De heer Attema (C.H.) heeft nog geen antwoord gehad op zijn vraag. Een salaris van f4250 is inderdaad te laag. De voorzitter zegt dat de minister de verordening niet zal goedkeuren als de Raad er voor den minister onaanvaardbare bedra gen in brengt. De heer Rij kes heeft alleen ver gelijkingen getrokken met commissarissen; dat gaat niet op. Spr. geeft overigens toe, dat de salarissen van de politie te Heemstede te laag zijn. De heer DeTelIo (SD.A.P.) kan alleen in het voorstel van B. en W. een pogmg tot loons verlaging zien. Men moet zich niet laten lei den door het motief; de minister zal net wel niet goedkeuren. Men late dan liever alles aan de regeering over. De heer Van der Linden (R.K.( zal vóór het voorstel van den heer Rij kes stemmen. De heer Van den Heuvel (A.R.) meent dat in harmonie met het hooger gezag moet worden gehandeld. De regeering regelt de sa larissen, die de gemeente betalen, niet. maar zij wenscht, dat er niet te groote verschillen zullen zijn tusschen de salarieering van Rijks- en gemeentepersoneel. Het voorstel vam den heer R ij k e s wordt met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen stemmen de heeren Attema, Andritsch, Van Unen. Van der Erf, Jonckbioedt, Meeuwenoord, van den Heuvel, Droog en v. d. Poll. Art. 3 wordt aangenomen zooals B. en W. voorstellen. De geheele verordening wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Disselkoen en De Tello tegen Loonen en salarissen gemeente personeel. Aan de orde komt 't voorstel van B. en W. tot herziening der loonen en salarissen van het gemeentepersoneel. De heer De Tello (S.D.A.P.) betreurt het dat B. en W zoo weinig ruggegraat tegenover de regeering hebben getoond. De tendenz, de loonen maar te verlagen, is verderfelijk. Er moeten andere middelen worden toegepast, om uit de moeilijkheden te komen. Ten aanzien van de classificatie van Heem stede hadden B. en W. wel een andere houding kunnen aannemen tegenover de regeering. Heemstede heeft een hoogen levensstan daard; vele gemeentenaren koopen in Haar lem, omdat zij daar goedkooper terecht kun nen. Men moet niet zwichten voor den aan drang der regeering. Spr. constateert half slachtigheid van B. en W. zoowel ten opzich ten van de loonen der arbeiders als van de sa larissen der ambtenaren. Het G. O, heeft geadviseerd, de functie van baas bij O. W. niet te laten vervallen, zooals B. en W. willen. Spr. is het daarmee eens en is ook tegen de plaatsing van den adj. dir. van O. W. in de 9e loonklasse. De heer Van der Linden (R.K.) wil voorstemmen als B. en W. iets doen voor c-e losse werklieden. De heer Van der Erf (R.K.meent, dat een loonsverlaging voor een enkelen ambte naar niet aan te raden is. De heer Van Unen (V.B.zegt dat de voorstellen van B. en W. uitvloeisel zijn van de wenschen der regeering. Critiek op de re geering is in dit geval „goedkoope ongehoor zaamheid". Aan de regeeringspolitiek ontbre ken motieven volstrekt niet. Wij leven nu een maal in een tijd, zooals we in geen 100 jaar hebben gehad. De arbeiders nu ontevreden te maken, bij alle narigheid die er al is, is min derwaardig. De heer Attema (C.H.) vraagt, welke mo tieven B. en W. hebben, om de salarissen van twee functionarissen te verhoogen. Wethouder D r. Droog (R.K.) zegt, dat B. en W. met verschillende zaken rekening heb ben moeten houden, o.a. met de wenschen der regeering en met de omstandigheden in de ge meente. Door wat geven en nemen kan meer ber&ikt worden dan door „Principienreiterei". Wat de verhooging voor twee functionarissen aangaat: B. en W. hebben gemeend dat de door die ambtenaren vervulde functies beter betaald moesten worden. En deze over weging heeft ook voor de arbeiders gegolden. B. en W. zijn bereid, in 't belang van de losse werklieden den overgang wat te verzachten. De heer De Tello (S.D.A P.) verwerpt het verwijt van den heer van Unen, dat hij zou getracht hebb'en, ontevredenheid te kweeken. De heer Rij kes (V.B.) zegt dat de heer De Tello weinig of niets gezegd heeft in het G.O. en nu met bravoure in den Raad spreekt. De heer De Tello (S.D.A.P.) vraagt het woord voor een persoonlijk feit en verwerpt het verwijt van den heer Rijkes. De heer Van Unen (V.B.) vindt het beter, in openbare vergadering niet te spreken over wat in het G.O. is behandeld. Het incident wordt gesloten. De heer Rijkes (V.B.) stelt voor, het loon van de jeugdige werklieden in overeenstem ming te brengen met de Rijksregeling (2e klasse De heer Van den Heuvel (A.R.i kan dit voorstel niet steunen. Spr. acht het beter, het midden te houden tusschen de eerste en de tweede klasse. Het voorstel-Rijkes wordt met 12 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden mevr. Venhuizen en de heeren Rijkes en van Unen. Het geheele voorstel van B. en W. wordt nu met 13 tegen 2 stemmen (die van de heeren Disselkoen en De Tello) aangenomen. Agentschap Arbeidsbemiddeling. Als leden der Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling wor den herkozen de heeren H. M. Fockens, D. F. de Wilde en P. H. de Vries. Benoeming controleerend ge meente-arts. B. en W. stellen voor, Dr. M. Colenbrander te benoemen tot controleerend gemeente-arts. Op verzoek van den heer R ij kes gaat de Raad in geheime zitting. Na heiopening van de openbare zitting maakt de heer Disselkoen (S.D.A P.) er bezwaar tegen, dat op de voordracht slechts één naam voorkomt (er hadden volgens spr. 2 namen op moeten staan) en dat nu iemand voorgedragen wordt, die den pensioengerech tigden leeftijd heeft en op arbeidscontract zal benoemd worden. Er zijn voor deze functie jonge dokters genoeg beschikbaar. De Raad benoemt Dr. Colenbrander. Dr. Droog zegt, dat de voordracht is opge maakt in verband met het gemeentebelang. De voorgedragene heeft veel tijd en is onaf hankelijk zoowel teg. .over de patiënten als tegenover de collega's. Hij is volkomen in staat de functie waar te nemen, zooals het behoort. De heer Van der Erf is in het algemeen niet voor benoeming van iemand met een pensioen gerechtigden leeftijd, maar kan zich in dit geval toch wel met de voordracht vereenigen. Hierna werd dr. M. Colenbrander benoemd. Rondvraag. De heer Audretsch (Vrijz.) vraagt, of B. en W. de N.Z.HT.M. er op willen wijzen, dat de passagiers der bussen soms juist den trein missen. De voorzitter zegt dat B. en W. bereid zijn, aan de N.Z.H.T.M. te vragen, maatregelen te nemen, dat als er aansluiting moet zijn, deze ook bereikt wordt. De heer van der Linden (R.K vraagt, hoe het staat met de huurverlagingen. Kun nen die binnen korten tijd tegemoet gezien worden? Wethouder Jhr. v. d. P o 11 zegt dat de zaak in zulk een stadium is, dat er nog moeilijk heden zijn te overwinnen. Maar er wordt hard aan gewerkt. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de in ons blad vermelde voorstellen inzake: het geven van een straatnaam en de voorloopige goedkeuring van een plan tot onteigening in het belang der volkshuisvesting. FLORA 1935 HEEMSTEDE. Officieel afgevaardigde uit Amerika. De Gouverneur van den staat New-York heeft een officieelen gedelegeerde benoemd om dien staat te vertegenwoordigen op de In ternationale Bloemententoonstelling „Flora" 1935 te Heemstede. Als zoodanig is aangewezen de heer John T. Scheepers te New-York, een zeer bekend tuinbouwkundige van Nederlandschen oor sprong, die tevens door de Horticultural So ciety van New-York en door de Society of American Florists and ornamental Horticul turists als haar officieele afgezant naar deze 1 tentoonstelling is afgevaardigd. voor den prijs vaneen Uw apotheker of drogist heeft gedurende een beperkten tijd een voorraad zg. Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen 1.60 flacon nog een gratis proef- flacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam N V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden, in geval van rheumatiek. hoofd pijn, ischias, zwaarlijvigheid en tallooze andere kwalen. (Adv. Ingez. Med.) toir kohier hondenbelasting 1934. Vaststelling 6e suppletoire begrooting dienst 1934. Intrek king besluiten tot verleening van vergun, ningen aan de N.Z.H.T.M. Definitieve vaststelling van de voorgevel rooilijn voor de Leeuweriklaan oostzijde. Ontheffing bepalingen der bebouwingsvoor schriften. Ruiling van grond met de N.V. Handel- en Administratie Mij. Overname van grond voor verbreeding van den Boekenroode- weg. Beroep tegen aanslag in de omzetbelas ting voor gas. Overname van grond aan de Zomerzorgerlaan hoek Verl. Koepellaan. Ver- leening afschrijving Hondenbelasting 1934. Verkoop van grond langs de Leidschevaart. Mejuffrouw A. J. M. Dekker, onderwijzeres aan de openbare school voor u.l.o. te Borger, wordt benoemd tot onderwijzeres aan school A. B. en W. stellen voor, ingevolge de bepa lingen der wet op het L.Overgoedingen toe te kennen aan verschillende scholen voor bij zonder onderwijs. Wordt goedgekeurd. BLOEMENDAAL Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het tienjarig bestaan. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft Donderdagavond met een feestelijke bij eenkomst in het Jeugdhuis het 10-jarig be staan van het instituut gevierd. Een groot aantal leden woonde deze bijeenkomst bij. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van het Instituut, de heer Herfst mede. dat het aantal leden van de afdeeling, dank zij de zes-weeksche leden-werf-actie, gestegen is tot 186. Hij hoopte, dat deze feestavond het aantal leden tot 200 zou doen stijgen. Voor de bloemstukken, van verschillende zijden ont vangen, betuigde spreker zijn hartelijken dank. evenals voor de ontvangen enveloppen met inhoud van de afd. Bioemendaal van den Bond van Overheidspersoneel en die van het Spoor- en Tramwegpersoneel. De heer C. B. Schulz, die als eerste de afdee ling complimenteerde, bood namens den Be- stuuraersbona een enveloppe aan, ten einde het instituut te steunen in zijn mooien arbeid, om de ontwikkeling der arbeidersklasse op hooger peil te brengen. De heer W. Noorman sprak namens de afd. Bloemendaal-Santpoort van de S.D.A.P. en bood eveneens een enve loppe aan. Verder spraken nog een afgevaar digde uit Santpoort en mevrouw Romein, na mens de S.D. Vrouwenclub. Na deze toespraken was de beurt aan de ver schillende medewerkers en medewerksters. Allereerst zong mevr. KaasAlbarda een viertal liederen, waarvan vooral het eerste ,Van den Zanger" van Kees Andriessen en het vierde, „Liederen leeft", eveneens van An driessen, een bijzondere waardeering genoten. Mej. Nelly Voogd voerde hierna een paar solodansen uit, n.l. een Pavan, een oud- Italiaanschen dans en een Komische wals, waarmee zij zich deed kennen als een danseres met groote kwaliteiten. Het applaus was hier wel degelijk een bewijs van veel waardeering voor haar mooie kunst. Het strijk-ensemble „De familiekring" uit Zaandam, dat hierna een menuet en een andante van Haydn en het welbekende „Plaisir d'amour" van Martini uitvoerde, bracht de zaal met zijn voortreffe lijk spel in verrukking. Na dit mooie programmanummer hield de heer P. K. Polderman, hoofdbestuurslid van het Instituut een herdenkings-en propaganda- rede. Spr. begon met de afdeeling Bioemendaal de eer toe te kennen van de eenige afdeeling te zijn. die het 10-jarig bestaan van het instituut op den geboortedatum zelf viert. Spr. verge leek het werk, dat aan enkelen 10 jaar gele den op de schouders werd gelegd, met het be stijgen van een berg langs ongebaande wegen. Het instituut heeft aan velen levensvreugde gegeven, hen bekend gemaakt met de schoon heid van kunst en natuur en hun waarachtig menschenleven tot een hooger cultureel peil opgevoerd. Een dag als heden, ging spr. voort, is een aanleiding om ons te bezinnen op de taak, die nog vóór ons ligt. Uit de onwetende massa is opgegroeid de moderne arbeidersbeweging, 't Krachtigste deel van de arbeidende klasse. Deze arbeidende klasse is na den wereldoorlog en de gevolgde economische crisis snel achter uitgegaan. Zij had 't algemeen kiesrecht, ver schillende arbeidswetten en sociale wetten weten te veroveren. Onze eerste plicht, aldus spr. is thans, de dictatuur te bestrijden en de democratie te verdedigen, echter niet met de gewone wapenen, maar met de wapenen van den geest. Eenheid, bewustheid en vermeerde' ring van kennis en geestelijk overwicht door ijverige studie, zijn de middelen, om de demo cratie te versterken. Het Instituut voor arbei dersontwikkeling kan de arbeiders hierbij helpen. Na de pauze kwamen de verschillende mede werkenden nog eenmaal voor het voetlicht, waarna besloten werd met den dans „Interna tionale", door mej. Voogd. PERSONALIA. Aan de Leidsche Universiteit slaagde de heer C. A. van Ophuysen. te Bioemendaal. voor het candidaatsexamen rechten. GEMEENTEBEGROOTING. In de Bloemendaalsche raadszitting van Donderdagmiddag ls besloten op Vrijdag 30 November met de behandeling van de ge- meentebegrooting te beginnen. RAADSVERGADERING. De Bloemendaalsche gemeenteraad kwam Donderdagmiddag twee uur in openbare ver gadering bijeen. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Vaststelling vergoedingen voor boventallige onderwijzers. Vernummering stemdistricten er- aanwijzing stemlokalen. Vaststelling supple Wijziging gasprijs. B. en W. stellen voor, te besluiten: met ingang van na de in December 1934- Januari 1935 gedane opneming van den gas meter den gasprijs nader vast te stellen als volgt: a. IC cent per M3.; b. indien de afneming meer is dan 25 M3. in één maand: 6 cent per M3. plus f 3 /ast- recht per maand; c. indien de afneming meer is dan 100 M3. in één maand: b cent per M3. plus f 2 vast recht per maand en de afrekening van het verbruikte gas en de meterhuur om de twee maanden te doen plaats hebben. De heer Noorman (S.D.A.P.) acht het niet goed, dat de oude prijs gehandhaafd wordt voor hen, die minder dan 25 M3. gebrui ken. De Voorzitter antwoordt, dat men niet te ver kan gaan, anders wordt het verlies te groot. De heer Schulz (S.D.A.P.) is het met den heer Noorman eens, omdat vele gezinnen van arbeiders in nood verkeeren. De Voorzitter zegt toe, dat het college zal overwegen wat voor die gezinnen gedaan kan worden. De voorstellen van B. en W. worden goed gekeurd. Herziening uitbreidingsplan. B. en W. stellen voor vast te stellen een partieele herziening van het uitbreidingsplan voor de terreinen ter weerszijden van de Julianalaan. De heer Schulz klaagt er over, dat er te weinig grond aangewezen is voor den bouw van arbeiderswoningen. Hij is van oordeel dat in Overveen behoefte aan die woningen bestaat. Hij vraagt, alsnog een paar starooken aan te wijzen. Wethouder Prinsenberg (R.K.) ant woordt. dat daartegen bezwaren bestaan. Men moet zich voor den bouw van arbeiders, woningen op het oogenblik bepalen tot grond die de gemeente bezit. De heer Schulz zou het dan op prijs stel len. als andere stukken voor dezen bouw aan gewezen worden. Een aantal arbeiderswonin gen van 30 voor Overveen acht spr. te weinig Hij vraagt, of de Commissie van Publieke Werken er nog eens haar aandacht aan wil besteden. Wethouder Prinsenberg merkt op, dat wanneer later blijkt, dat in Overveen veer grond voor arbeiderswoningen noodig is, die grond beschikbaar kan worden gesteld. Hij wil deze zaak gaarne nog eens in de Com missie van Publieke Werken bespreken, maar hij ontraadt met klem. dit voorstel aan te houden, anders komt er te veel oponthoud. De heer Schulz neemt genoegen met de toezegging van den wethouder. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Onverlichte stilstaande auto's. B. en W. stellen voor, na art. 34 in te voe gen een nieuw artikel 34a, luidende: „B. en W, kunnen wegen of gedeelten van wegen binnen de bebouwde kommen aan wijzen, waarop zich motorrijtuigen op meer dan twee wielen, waarin zich geen personen bevinden, tusschen een half uur na zonson dergang en een half uur vóór zonsopgang ge heel onverlicht mogen bevinden. Op de door B. en W. ingevolge de bepaling in de vorige alinea aangewezen plaatsen worden borden aangebracht met duidelijk leesbaar opschrift ,.In de alhier geplaatste motorrijtuigen mogen zich geen personen ophouden". Jhr. Quar les van Ufford (VLB.) acht het 't eenvoudigst voor te schrijven, dat stil staande auto's onverlicht mogen staan op plaatsen wanneer zij op een afstand van 5 M. onder of nabij een brandende lantaren in de bebouwde kom staan. Hij zou wenschen dat men in dezen het voorbeeld van Haarlem zal volgen. Spreker maakt van zijn denkbeeld een amendement. De heer Schulz zegt, sinds de vorige vergadering nog niet van standpunt te zijn veranderd. De gemeente zal wel eens schade kunnen lijden als er ongelukken worden ver oorzaakt door botsingen met onverlichte stil staande auto's. De heer Postumus Meijjes (V.D.) on dersteunt het amendement van jhr. Quar- les van Ufford. Laat men de automobilisten nu eens ter wille zijn, zegt hij. De heer Witteman (R.K.) acht het ook lang niet uitgesloten, dat de gemeente ver antwoordelijk wordt gesteld als een ongeluk gebeurt door een sUistaande auto, want een lantaarn kan immers onverwacht uitgaan. De Voorzitter constateert, dat de libe ralen hun auto's op gemeentekosten willen laten verlichten. (Vroolijkheid.) Spreker zegt, dat op de plaatsen in de gemeente, die voor het parkeeren van auto's zijn aangewezen, het verkeer heel gering is. De wegen wil hij voor het verkeer zoo vrij mogelijk hou den. Wanneer het noodig mocht blijken, kan later altijd nog een nieuwe par keerplaats aangewezen worden. De vei ligheid van het verkeer moet ook behartigt worden. Door de bezuiniging is de straatver lichting in de gemeente met schitterend. De heer De Lestrieux Henrichs (R.K. - ondersteunt eveneens het amendement van jhr. Quarles v. Ufford. Overdag kunnen stilstaande auto's evengoed stoornissen ver oorzaken- Het amendement van Jhr. Quarles van Uf ford wordt aangenomen met 8 tegen 7 stem men. Geen moties bij de rondvraag. De heer Cassée (V.D.) heeft voorgesteld, moties uit de rondvraag te verbieden. B. en W. merken naar aanleiding hiervan het volgende op: Over het algemeen zijn B. en W. van mee ning, dat de praktijk niet heeft uitgewezen dat aanvulling van het reglement van orde „noodig" is. Over de „wenschelijkheid" kan verschillend geoordeeld worden. Zou evenwel de raad het voorstel-Cassée aannemen, dan geven B. en W. in overweging aan artikel 12 een derde lid toe te voegen, lui dende: „Over een onderwerp, dat niet op de agen da is vermeld, doch staande de vergadering is ter sprake gebracht en behandeld, wordt geen besluit genomen dan in de eerstvolgende vergadering van den raad." De heer Cassée kan zich met de -iens- wijze van B. en W. vereenigen. De heer De Lestrieux Henrichs vindt het voorstel gevaarlijk, omdat er plotseling eer. heel belangrijke zaak aan de orde ge steld kan worden. Hij zou willen, dat zulk een zaak in de rondvraag behandeld kan worden, als twee derde van het aantal aanwezige leden er zich vóór verklaart. De heeren Noorman. Jhr. Quarles v. Ufford en Hogenbirk (Chr.-His:.) wenschen geen beperking. Er kunnen spoed- eischende gevallen komen. De heer S c h ul z wil geen beslissing nemen over een voorstel, dat niet op de agenda staat want dan kunnen raadsleden, die in zulk een raadszitting afwezig waren, voor verrassingen geplaatst worden. De Voorzitter is het met den heer Schulz eens. Door een toevallige omstandig heid zou een minderheid een meerderheid kunnen worden, als een paar leden afwezig zijn. Spreker wil echter de beslissing aan den raad overlaten. De heer De Lestrieux Henrichs wil zijn denkbeeld wijzigen. Inplaats van twee derde, zou hij willen bepalen, dat driekwart van het aantal leden in zulk een geval aanwe zig moet zijn. Spreker maakt er een amen dement van. Het voorstel-Casse. geamendeerd door den heer De Lestrieux Henrichs wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. ii Betere straatverlichting gevraagd. Aan de orde komt een verzoek van de be woners der perceelen Vogelenzangscheweg nos. 16 tot en met 50 om betere straatverlich ting. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit ver zoek te beschikken. De heer Sc h u 1 z is van oordeel, dat overal waar een aaneengesloten bouw bestaat, een behoorlijke verlichting aangebracht moet worden. Hij maakt er een voorstel van. Wethouder Prinsenberg bestrijdt de meening van den heer Schulz uit zuinig heids-overwegingen. Het voorstel-S c h u lz wordt met 87 stem men verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Rondvraag. De heer Bolle man (R.K.) merkt op, dat de reiniging van de gemeente aan een niet- ingezet-ene van Bioemendaal is gegund. Het verschil met de inschrijving van een ingeze tene was toch niet groot. Wethouder Prinsenberg ontkent dat het een klein verschil is. De heer Schulz vraagt hoe groot het verschil is. Wethouder Prinsenberg: „f 4000.". De heer Schulz kan dan de zienswijze van B. en W. deelen. De heer Noorman vraagt, aan den Raad eens te willen meedeelen. hoeveel het ver voer aan de gemeente gekost heeft. De heer Cassée merkt op de overtuiging te hebben, dat de particulieren nog zeer zeker kunnen concurreeren. De heer B o 11 e m a n vraagt waarom aan den pachter van landerijen aan den Kenne- merweg in dezen tijd, nu het voor hem ook heel moeilijk is geworden, de huur heeft op gezegd.' Dat is voor hem een heele schade post. De Voorzitter antwoordt, dat die landerijen voor sportterrein bestemd wa ren. En dat wist deze pachter. Wethouder Prinsenberg merkt op, dat de mogelijkheid bestaat, dat een gedeelte niet oor sportterrein bestemd behoeft te wor den. Is dat het geval, dan kan hij het krij gen. De gemeentebegrooting. De heer Witteman vraagt wanneer de gemeentebegrooting behandeld wordt. Nadat verschillende leden hun wenschen geuit hebben, deelt de Voorzitter mede dat hij met de behandeling op Vrijdag 30 November zal beginnen. De heer De Lestrieux Hendrichs vraagt of een herziening aangebracht kan worden in de bebouwde kom van Aerdenhout. De Voorzitter antwoordt, dat dit aan Ged. Staten gevraagd zal moeten worden. De heer Ensched vraagt of de ge meente den grond aan de Kleverlaan. waar nu nog de tramrails liggen, niet van de N.Z.HT.M. kan koopen. Wethouder Prinsenberg antwoordt, dat dit te duur is. Het zou f 7,50 per M2 kosten. Hierna sluiting. SANTPOORT EERVOL ONTSLAG Bij Kon. besluit is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. C. H. Guépin alhier als lid van den hoogen raad van arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem ln die func tie bewezen diensten. R. C. BREDERODE. Wedstrijden voor a.s. Zondag: Brederode 1—V.V.H. 2, 2 uur Brederode 2D.S.K. 3 10 uur Kinheim 4—Brederode 3 10 uur De juniores en adspiranten zijn vrij. ZANDVOORT GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. In de Donderdagavond gehouden gemeente raadsvergadering van Zandvoort is het voor stel van den heer Koning, dat de gemeente garant zou zyn voor een eventueele leening van f 1000 van den K.NV.B aan de Zee meeuwen. aangenomen. Voorts werd een strandpachtcommissie benoemd bestaande uit de heeren Druyf, v. d. Mooien, Siegers, Molenaar en Paap. Het voorstel van B. en W. om aan de werk- loozen, die steun ontvangen of in de werk verschaffing tewerk gesteld zijn. in de con tributiebetaling aan Ziekenfondsen en aan de Werkliedenvereeniging „Onderling Hulpbe- 1 toon" tegemoet te komen door één derde ge deelte (ook voor het gezin) voor rekening van de gemeente te nemen, werd aange-

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13