IERS. De huwende onderwijzeres wordt ontslagen. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Minister de Wilde over gemeentelijke autonomie. Amendementen hebben geen succes. Van het algemeen begi'ootingsdebat was alleen nog als trieste rest, want ten doode gedoemd, de motie-v. d. Tempel (s.-d.) voor oprichting van een Centrale Industriebank overgebleven. Behalve de sociaal-democraten, hechtten slechts Mr. Arts iK.D.P.), v. Hou ten (C.D.U., Westerman (N.H.) en de Visser (commun.) hieraan hun stem. Resultaat ver werping met 2151. Toen konden de dames ten tooneele ver schijnen, want het wetsontwerp om de hu wende onderwijzeres te ontslaan kwam aar de orde. Mevr. Bakker-Nort (v.-d.) zag zich voorde niet aangename taak gesteld hec vuur tegen haar partijgenoot Minister Mar chant te openen. Zij deed dat echter met vrouwelijke (of was het partijgenootelijke?) zachtheid streelde 's Ministers ooren, door nog eens 'n lofzang aan te heffen op den man, die 13 jaar geleden alle vrouwen aan het kiesrecht hielp. Verder gaf zij er de voorkeur aan den heer Schouten (a.-r.) onderhanden te nemen. Spreekster bepleitte na- tuurlijk amendeering van dit ontwerp, zoodat het niet een principieele, doch alleen een crisisregeling zou :j worden. .wtjÉ Daarop kwam mevr. de fir™ Vries-Bruins (s.d.) den mi- Mevr. Mr. B. .nister op haar wijze aan- Bakker—Nort aanvallen. Hij moest van (V. D. B.) .haar vernemen, dat hij zijn politiek verleden ontrouw was geworden en ook het program zijner par tij verried, blijkbaar doordat het hem aan voldoenden weerstand tegen andere krachten in het kabinet had ontbroken. Overigens achtte deze afgevaardigde indiening van dit voorstel niet goed te rijmen met den grondslag van het kabinet. Den minister werd een Staatsrechtelijke fout verweten. Wat de zaak zelf betreft, betoogde dit vrou welijk Kamerlid, dat de huwende onderwijze res en haar a.s man zelf moeste^ weten, of hun huwelijksgeluk er onder zou lijden als de vrouw zou blijven onderwijzen.op schooi: Ook als crisis-maatregel voelde zij echter niets voor een dergelijke ontslag-regeling, want er zou alleen verschuiving geen vermindering van werkloosheid plaats hebben. Zij noemde het jammerlijk als dit ontwerp wet werd. De schrijver van „Het grijze kind", zelf onder wijsman. die. tusschen twee haakjes beter schrijft dan spreekt, de heer Thijssen stemde met zijn partijgenoote in: op deze manier zou men de wijzers van de klok weer terug zetten en de vrouw in een ongunstigere rechtspositie gaan dringen, dank zij den rechtschen stoom wals. Na deze oppositioneele speeches verkreeg de Minister eindelijk eenigen steun, nl. van den heer Tilanus (c.h.) Ofschoon dit Kamer lid weer aan den anderen kant niet tevreden was, want hij wil, gelijk het amendement- Suring (r.k.) inhoudt, ook de nu reeds ge huwde onderwijzeressen de school doen ver laten. De liberale woordvoerder Mr. Wendelaar schetste de moeilijke positie zijner fractie, die eenex-zijds het princimeele standpunt inneemt van het zelfbeschikkingsrecht van 't individu, doch aan den anderen kant met de crisis werkelijkheid rekening wil houden, dat zoo vele mannelijke onderv ^krachten werkloos ziin. Daarom voelen de 1ibera1en a"i1o~ voor bef amendement-Bakker-Nor t (driejarige duur der wet) en kunnen zij het wetsontwerp na die wijziging aanvaarden. De bonte rij werd hei'steld door mej. Meijer (r.k.)zij staat tegenover het vraagstuk van de taak der vrouw toch weer heel anders dan de vorige spreker, acht met name de dubbele taak in huis en school op den duur te zwaar voor haar sexe-genooten, zoodat zij dus het voorstel gaarne zal aanvaarden, opvatting ge deeld door den heer Zijlstra (a.r.), die ook niets van een tijdelijke werking der wet wi' weten. De heer Zandt <s.g.) was de volgende voorstander van het ^twero. Dit kan niet gezegd van den heer Ketelaar (v. d.). Toch moet diens rede den Minister aangenaam zijn geweest, meent de père noble der v.d. fractie van z-n oud-voorzitter in be scherming tegen den ondankbaren hem betieh tenden heer Tilanus: wel degelijk mocht de Minister zich heroepen op den een vorig jaar in de Veenen tot uiting gekomen aandrang, welke hem toen dit onderwerp hadden dcQn toezeggen ten einde aldus te voorkomen, dat (hetgeen gedreigd had) bij een gansch andei-e materie nauwelijks een amendement met het zelfde effect ware doorgedreven. Natuurlijk sprak ook de heer Ketelaar zich voor het amendement-Bakker-Nort uit. De rev. socialist Sneevliet trad hierna als dondergod op zoo nu en dan moest de Pre sident hem er aan herinneren dat hij om par lementair te blijven eerst even daaraan moest denken en dan pas spreken. Voor de afwisseling dan weer een vrouwelijke afagevaardigde. Mr Frida Katz (c.h.) herin nerde er aan, dat principieel al beslist was bij de regeling der rechtspositie van de ambte naren. Vond zij destijds dat de beslissing om trent al of niet werken buitenshuis door de ge huwde vrouw aan het gezin moest worden .^overgelaten, thans acht zij het op grond der crisis-wei-kloosheid juist dat deze maatregel er door gaat. Meet nu om deze reden dit w.o. slechts 'n tijdelijk karakter hebben? Neen, want voor de gehuwde ambtenares geldt het ontslag reeds algemeen. Nadat de heer Suring (R.K.) nog zijn duit in het zakje had gedaan en vast bepleit had. dat de al gehuwde on derwijzeressen eveneens er uit moeten, kon Minister Marchant met zijn verdediging van leer trekken. Hij begon onmiddellijk met zich te verwe ren tegen het verwijt dat hij in zijn- M. v. A. minder behoorlijke uitdrukkingen tegenover de Kamer zou hebben gebezigd. Ik houd er nu eenmaal niet van in de stukken die van mij uitgaan met schablones te werken. Mr. Mar chant wil liever een frissche stijl schrijven. Nu, frisch doet zeker in elk geval ook zijn ma nier van spreken aan. Ernstig was hij toen hij. op handige wijze, uiteenzette, waarom men hem niet voor de voeten kon werpen inconstitutioneel te werk te zijn gegaan, toen hij de geboorte-geschiedenis van dit ontwerp schilderende, herinnerd had aan den aandrang destijds uit de Kamer uit geoefend; en toen hij betoogde, dat uit zijn strijd voor de rechten der vrouw zou mogen worden afgeleid, dat hij niet zou mogen vol houden, dat de Overheid een gehuwde onder wijzeres minder geschikt acht voor de school dan de ongehuwde. Een vevassing, vooral voor de Vrijzinnig- Democraten aangenaam, was 's Ministei's me- dedeeling .dat hij door zijn ambtelijke erva ring tot de andere opvatting is gekomen in zake de wenschelijkheid, dat de gehuwde on derwijzeres voor haar gezin behouden blijft. Daarbij gevoegd de economische zijde van het vraagstuk, heeft een en ander het den Mi nister gemakkelijk gemaakt de verdediging van het ontwerp op zich te nemen. Volkomen onomwonden echter zette hij zich schrap tegen de voorgenomen pogingen om de maatregel ook tot de reeds gehuwde onderwij zeres uit te breiden.De arbitraire Ministerieele beslissing cmtrent het al of niet kostwinster zijn, zou. zeide hij tot rechtsonzekerheid lei den. En tegen onrecht, voorvloeiende uit cri- sispsychologie. waarschu- de Z. Ex. Het eerste verzachting- amendement ging uit van mevrouw de VriesBruins. Het wilde bepaald zien, dat het ontslag aan een huwende onderwijzeres zou kunnen worden gestuit, als de Minister „wegens gewichtige redenen" zoo zou beslissen. De Minister liet de beslissing aan de Ka mer, die het amendement verwierp met 47 te gen 31 stemmen, die der Liberalen, Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten en de heeren van Hou ten (Chr. Dem.) en Sneevliet (Rev. Soc.). De Communisten waren er geen van drieën. Deze uitslag maakte het vooniitzicht voor het amendement van mevrouw BakkerNort om den duur van den maatregel te beperken tot 1 Januari 1938 niet bemoedigend, ofschoon de houding van den Minister ixx zooverre voor mevrouw meeviel, dat Z.Ex verklaarde dat het amendement in het ontwerp niet misplaatst zou zijn en dat hij de beslissing erover aan de Kamer liet. Het wijzigingsvoorstel werd ver worpen met 51 tegen 31 stemmen (Liberalen. V.D.. S.D.A.P. en de heer Sneevliet); dezelfde stemverhouding, waarmede het ontwerp ten slotte werd aangenomen. Het amendement-Suring inzake het ont slaan van vóór 16 Juni 1934 gehuwde onderwij zeressen, niet kostwïnsters, bracht het niet tot stemmink. De Minister noodzaakt zijn on aanvaardbaar verklaring den geestelijken va der z'n kind de intrekkingsdood te doen srer- ven, omdat anders het geheele wetsontwerp met het goede, dat het ook voor den heer Su ring inhield, zou zijn teruggenomen. De heer Suring sprak als grafrede echter een fel protest uit. AVONDVERGADERING. Binnenlandsche Zaken. De stroom van Binnenlandsche welsprekend heid heeft nog lang door de Kamer gekabbeld. Het aantal gegadigden naar een spreekbeurt bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur der begrooting van Binnenlandsche Zaken was ook na de veertien redevoeringen van Donderdag avond nog groot, scheen angstwekkend groot. Wat niet zeggen wil dat er bijster veel nieuws in het midden werd gebracht. Het meest had den we Dinsdagavond in schooneren, even schoonen of minder schoonen vorm reeds ver nomen. De autonomie der gemeenten bleef boven drijven. Enkelen, zooals het meest onvoorwaardelijk de heer Smeenk, vonden dat de gemeenten het er veelal naar hadden gemaakt om gebreideld te worden. Meer anderen, de heeren Scholten, die den heer Steinmetz zoo onparlementair na praatte, dat hem, na tot de orde te zijn geroe pen het woord werd ontnomen Sneevliet, van Houten, waren het eens met hen, die Dinsdagavond hun bezorgdheid hadden geuit over de veiligheid der gemeentelijke zelfstan digheid in handen van Minister De Wilde. Verder diepen we uit den stroom nog op. dat de heer Smeenk het nuttig vond te meenen. dat opheffing van den stemplicht niets prin cipieels zou inhouden en een bezuiniging zou beteekenen; dat de heer IJselmuiden op de uitgaven voor de Burgerwachten wilde bezui nigen. Om kwart over elf ving Minister De Wilde de beantwoording der 26 sprekers aan. 't Spi-eekt vanzelf, dat de aanvallen op den B.V.L. en de Burgerwachten bij Z.Ex geen weerklank vonden. De kwestie van een Waterbelasting die ver band houdt met de door den heer Duijmaer van Twist zoo verfoeide scheepvaartrechten zal als het rapport der Vervoercommissie er is, eens worden bekeken. Een richtiger naleving der Trekhondenwet zal worden bevorderd. En de Minister beloofde nadrukkelijk maatregelen inzake voorkoming van brandgevaar bij particuliere bioscoop voorstellingen. Voor samenvoeging van dwerggemeenten ble'ek ook de minister te gevoelen. Het onver mijdelijk verwijt van partijdigheid bij burge meestersbenoemingen wees Z.Exc. af met de opmerking, dat hij slechts hoogst zelden af wijkt van de adviezen zijner aaxxgewezen ad viseurs. Met grooten nadruk verdedigde minister de Wilde de aan Commissarissen der Koningin toegedachte toelage voor „bewoning" als een noodzakelijke tegemoetkoming in de duizen den, die deze functionarissen moeten toeleggen op hun salaris, omdat het Rijk hen nu eenmaal in paleizen heeft laten wonen. Het ligt voor de hand, dat de Minister het uitvoerigst was over de gemeentelijke auto nomie. Waarbij hij aanving met er zijn teleur stelling over uit te spreken, dat de heer Drees naliet om zijn socialistische partijgenooten in de lagere organen aan te sporen af te zien van hun over de geheele linie negatieve hou ding inzake de salarisverlagingen. Salarisver lagingen. die onvermijdelijk zijn door den hoogst ernstigen noodtoestand der gemeente lijke financiën. Een noodtoestand, die reeds de gemeentelijke autonomie zou hebben doen 'sneuvelen, als verschillende gemeenten en ook het Rijk niet haastig hadden ingegrepen. Dat ingrijpen blijft echter uit eerbied voor die autonomie zoo lang mogelijk adviseerend en leidend. Bijzondere inmenging is crisiszaak en tijdelijk, is saneerend. En dat saneeren is juist in het belang der gemeentelijke autonomie. Maar het is gericht op de mogelijkheid op zoo spoedig mogelijk terugtreden, als de lagere organen weer op eigen beenen kunnen staan. Het vlotte, klare betoog van den Minister maakte grooten indruk op de aandachtig luis terende vrij goed bezette Kamer. E. V. R. Tram week van de voor geschreven baan af. Hevige botsing het gevolg. Conducteur brak een been. Een botsing van niet dikwijls voorkomen den aard is Donderdagmorgen op den Ko ninginneweg te Amsterdam, hoek Saxen Wei- marlaan geschied tusschen twee tramwagens van lijn 2. De eerste wagen, die in de richting van de stad reed, geraakte in de bocht ter plaatse uit de rails, met het gevolg dat hij over de straat recht inreed op een motorwa gen van dezelfde lijn, die op weg was naar het eindpunt. De schok was buitengewoon hevig en had vooral voor den aangereden tramwagen, die ook uit de rails gedrukt werd. vernielende gevolgen. Behalve de ravage van gebroken ruiten was laatstgenoemde wagen aan den voor- en zijkant gedeeltelijk inge drukt. Ook de wagen, die het ongeval veroor zaakt had, bleek, zij het in veel mindere mate schade te hebben opgeloopen. De bestuurder van dit rijtuig was zóó geschrokken, dat hij zich naar huis moest begeven. Ernstiger ge volgen had de botsing voor den conducteur van het andere rijtuig. Toen hij zag aanko men wat er gebeuren ging. sprong hij van het achterbalcon, waarbij hij zoo leeiijk te vallen kwam. dat hij een been brak. De Geneeskun dige Dienst vervoerde hem naar een der zie kenhuizen. Daar beide wagens niet ver van het eindpunt verwijderd waren, was het aan tal passagiers gering. Deze werden heftig door elkander geschud, doch kwamen overigens met den schrik een hevigen schrik! vrij. Jongelui maakten valsch geld. Goed geoutilleerde inrichting. De politie te 's-Gravenhage heeft ten huize van een jongeman een volledige en zeer goed geoutilleei'de inrichting gevonden, waarmede valsche guldens en rijksdaalders konden wor den gemaakt. Het verder onderzoek bracht nog een vrij aanzienlijke hoeveelheid valsche guldens en rijksdaalders aan het licht. De muntstukken bleken uitstekend te zijn nage maakt. De jongeman, een achttienjarige kantoor bediende. wonende in de Vlakkeeschestraat, werd daaropr aan een nader verhoor onder worpen. Toen kwam vast te staan dat hij nog een medeplichtige had. een 17-jarige kan toorbediende. wonende aan de Burgemeester van der Werffstraat. De beide jongelui oefenden hun praktijk van valsche munters al geruimen tijd uit. De valsche geldstukken waren zeer goed nagemaakt, zoodat het bedrog meestal niet dadelijk uitkwam. Het moet dan ook niet uit gesloten worden geacht, dat er nog verschei dene geldstukken van deze valschgeld-cen- trale in omloop zijn. Uiverbemanning wordt overal gehuldigd. Grootsche ontvangst te Bangkok. De Uiver is op de terugreis naar Nederland Donderdag te Bangkok gearriveerd. Aan de bemanning werd een grootsche ontvangst bereid. De belangstelling was zeer groot en men had een extra-trein naar het vliegveld laten rijden. De piloten namen deel aan een noenmaal, dat gepresideerd werd door den Siameeschen minister van defensie, die de bemanning de onderscheidingsteekenen overhandigde van de Koninklijke Siameesche luchtmacht. Tevens waren aanwezig: de Nederlandsche zaakgelastigde M. J. van Schreven, de Ameri- kaansche consul, 't volledig commando v. d. Siameesche luchtmacht en personen van aller lei nationaliteit. De Handelsvereeniging Hol landSiam schonk den leden der bemanning Siameesche zilveren cigarettenkokers. Parmentier, de gezagvoerder van de Uiver. dankte met eenige welgekozen woorden voor de huldiging. Te Rangoon aangekomen. De Uiver is daarna naar Rangoon vertrok ken, waar het toestel intusschen is geland. De huldiging te Amsterdam. Voor den intocht der Uiverbemanning te Amsterdam is de volgende route vastgesteld: Komende van de richting Amstelveen, via den Amstelveenseheweg, zal gereden worden naar het Museumplein, langs den volgenden weg: Stadionplein, Stadionweg, langs Apollo- tennishal. Noorder Amstellaan. onevenzijde, Amsteldijk. Stadhouderskade, Oosteinde, Fre- deriksplein. Weteringschans, Rijksmuseum doorgang Museumplein. Het Museumplein zal zooals bekend als eindpunt worden genomen en tevens het centrum der huldiging vormen. De café's en koffiehuizen mogen tot twee uur 's nachts openblijven en muziek laten maken en daarbij laten dansen. Grootste bioscoop in Nederland Zal in Amsterdam komen. Binnen een jaar zal aan het Kleine Gart- manplantsoen te Amsterdam een nieuw bios coop-theater verrijzen, een theater, dat het grootste van Nederland zal worden. Het wordt ontworpen door den architect Jan Wils, de schepper van het Amsterdamsche Stadion met als tweeden architect den heer Oscar Ro- sendahl. Het geheel zal door Nederlandsche werkkrachten worden uitgevoerd en zooveel mogelijk met Nederlandsch materiaal. Om een indruk te geven van de gi-ootte noemen wij luier eenige cijfers. De gevelbreedte is 34 M„ de hall alleen zal 1700 menschen kun nen bevatten, het aantal plaatsen bedraagt 1800. Over tien maanden zoo verzekerde ons de heer Wils worden hier films gedraaid. Bevordering van algemeen volksgeluk. Herdenking van het 150-jarig Nuts-bestaan. Sociale roeping duidelijker bewust geworden. Rede van Mr. G. J. Salm. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zij telt, over het geheele land verspreid, ruim drie honderd departementen zou he denmiddag in het gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, een drukbezochte, feestelijke samenkomst worden gehouden, welke zou worden geopend door den voorzit ter Mr. G. J. Salm, met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Spr. zou allereei-st memoreeren de stichting van het Genootschap van Kunsten en Weten schappen „tot Nut van 't Algemeen", op cfen 16en van Slachtmaand 1784 door Jan Nieu- wenhuijzen, doopsgezind predikant te Edam, door diens zoon Martinus, student in de medi cijnen te Franeker en door vier geestverwante vrienden. Aan een oproep, waarin wei"d te ken nen gegeven, dat de stichting wilde beproeven de onkunde en de daaruit voortvloeiende ze deloosheid van den gemeenen man ten deele weg te nemen of ten minste te verbeteren en kennis en deugd aan te kweeken. werd dade lijk allerwege gehoor gegeven. Als in October 1786 de eei-ste wet van het Genootschap tot stand komt, wordt reeds van de oprichting van departementen gewag gemaakt. De Maatschappij verzekerde zich van den aan vang af een invloedrijke plaats in het Neder landsche volksleven door de uitgifte harer ge schriften op welhaast alle gebieden van we tenschap, ethiek, nijverheid en kunst, en ze ker niet in de laatste plaats door de uitgifte harer spoedig vermaarde schoolboeken, waar door zij een zeer belangrijk aandeel had in de leiding van onderwijs, opvoeding, ontwikkeling en begripsvormiixg. Spr. ging in het kort de belangrijkste feiten uit de geschiedenis der Maatschappij na en bleef daarbij o.m. stilstaan bij de vieringen dei- onderscheiden jubilea, welke meer dan eens eenigermate in mineur hebben gestaan, omdat in vooruitstrevende kringen ernstige twijfel was gerezen, of het Nut wel met zijn tijd was medegegaan. Bij het eeuwfeest klonk in de ernstig gestemde toespraak van J. A. Böhringer een verwijt aan de bevoorrechte burgerij, dat zij te veel aan zichzelve denkt, en soms te weinig de ware beschaving kent, om haar ook een begeerlijk goed voor de lagere standen te achten; dat traagheid en genotzucht haar tenten in ons legerkamp hebben opgeslagen; dat de welvarende middenstand den mammon- dienst niet voorgoed heeft vaai'wel gezegd. Ook prof. Quack, die in 18S5. de honderdste alge- meene vergadering leidde, liet een ernstig woord hooren. Spr. gelooft, zonder laakbare zelfverheffing te mogen vaststellen, dat de Maatschappij zich in de laatste vijftig jaren, en meer in het bijzonder nog in de laatste kwart-eeuw, haar sociale roeping geleidelijk duidelijker is bewust gewoi'den. In dit ver band gaf spr. een korte opsomming van haar bemoeiingen op het gebied van onderwijs en opvoeding,, welke een intensief karakter dragen. Zoo staat dan aldus spr. onze jubilee- rende Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" in 1934, 150 jaren oud, levend, deel hebbende aan het geestelijke en cultureele gebeuren van dezen tijd, zich wederom ten volle bewust van haar doel, haar taak en haar roeping. Spr. zou een vergelijking trekken tusschen de pi'oblemen, voor welker oplossing de oprich ters stonden eix die van den huidigen tijd, met de verbijstex-ende complexiteit der verschijn selen. De ingrijpend gewijzigde geestesgesteld heid, ook van ons volk vereischt nieuwe be zinning ten opzichte van de idealen onzer Maatschappij. Hoewel spr. echter ook nu nog zou durven spreken van humanistische idealen of schoon het doel der Maatschappij slechts een bepei'kt gedeelte van het humanistische gees- tesleveix bestrijkt zou in één, uitermate be langrijk opzicht, indi enmen de Maatschappij thans zou stichten, van den opzet van Jan Nieuweixhuyzen en de zijnen moeten worden afgeweken. Wij zouden niet meer een tegen stelling onderstrepen tusschen hen, die ken nis en deugd bezitten eenerzijds, den onkun digen en zedeloozen gemeenen man anderzijds. Want in felle tegenstelling met onze kennis, ons technisch kunnen, staat ons aller volslagen onvermogen, orde te scheppen in deze „eeuw van verwarring Het zoude verheugend zijn, aldus spr., in dien het onze Maatschappij gegeven ware. sa men te werken met die groote groepen van volksgenooten. die haar in het streven naar de bevordering van algemeen volksgeluk het meest verwant zijn Spr. zou bedoelen, de con- fessioneelen eenerzijds. de arbeidersbeweging anderzijds. Indien wij oxxs, ter bevordering van gezamenlijken arbeid, van het leggen van iederen onnoodigen klemtoon op tegeïxstellin gen willen onthouden, zullen wij te gemakke lijker ook aan wenschen van anderen gehoor geven en aan anderer zienswijzen aanpassen, ten bate van de veelzijdigheid van ons inzicht en onzen arbeid. Met een fragment van een gedicht van Hen- riette Roland Holst zou spr. zijn rede besluiten, TEGEN VERLAGING VAN PENSIOENEN. Te Amsterdam heeft een vergadering plaats gehad der besturen van den Bond van Ge- pensionneerden der Ned. Spoor- en Trarnwe- wegen en den Ned. Bond van Gepensionneer- aen. Besloten werd tot samenwerking dier beide Bonden tot het voeren van actie teger. eventueele plannen der regeering tot verla ging der wettelijk vastgestelde pensioenen hetzij direct, hetzij indirect (premieverhaal op gezinspensioen). Getracht zal worden eveneens samenwerking te verkrijgen me', andere hier te lande bestaande vereenigingen van gepensionneerden. Te Uti-echt zal een protestvergadering wor den gehouden over genoemde onderwerpen. VIERHONDERD JAAR MISSIE ARBEID IN NED.-INDIë. Ir. hotel Wittebrug te 's-Gravenhage heeft gistermiddag de plechtige herdenking plaats gehad van den 400-jarigen missie-arbeid Ned.-Oost-Indië. De bijeenkomst was belegd door de Indische Missievereeniging in sa menwerking met het Centraal Katholiek Ko loniaal Bureau en het Katholiek Indisch Bu reau. De voorzitter van de Indische Missiever eeniging staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, sprak het openingswoord. Vervolgens voer den nog het woord prof, dl'. Schutzmer. mgr J. W. J. Panis, M. S. C, en mgr. J. D, J. Aenge- nent. Staatsraad Kooien sprak het slotwoord. Door onze lens gesnapt. M. de Braai. De heer M. De Braai, die in Juni van dit jaar gedurende 34 jaren onafgebroken Md van. den Gemeenteraad van Haarlem is geweest, werd te Alblasserdam geboren op 15 Februari 1870. Toen hij 19 jaar was, werkte hij in Slik kerveer. Er werd hem toen gevraagd, of hij aan de Werf „Conrad" te Haarlem wilde komen, welke gelegenheid hij met beide handen aangreep. Gedurende ruim 40 jaar behoorde de heer De Braai tot het personeel van genoemde groote industrieele onderneming, gedurende de laatste 25 jaar als baas der afdeeling Scheepsbouw. Toen hij er 40 jaar was in 1929 schonk de directie die hem zeer waar deerde, hem o.m. een blijvend aandenken. De tijdsomstandigheden brachten mee, dat de heer De Braai in Juni 1930 „afvloeide"; waren de tijden anders, dan vervulde hij thans zijn vroegere functie aan de Werf nog. Ongeveer in 1895 voelde de heer De Braai zich aangetrokken tot de politiek van Dr. Kuyper en de democratisch-sociale denkbeel den van Talma. In 1900 werd hij tot lid van den Raad gekozen in de vacature Jhr. Mr. Rethaan Macaré. In den Raad, welks Nestor hij thans :s, tooonde hij belangstelling voor allerlei zaken, in 't bijzonder voor arbeidsaangelegenheden. Hoe zijn werk als raadslid door de burgerij wordt gewaardeerd bleek den heer De Braai bij zijn 25-jarig jubileum als raadslid. Hij is een eerlijk eenvoudig man, zonder pretentie, altijd bereid tot samenwerking mits hij daar voor zijn overtuiging, waarvoor hij pal staat, niet behoeft prijs te geven. De heer De Braai is al 30 jaar bestuurslid van „Patrimonium": de laatste 10 jaar is hij ook voorzitter geweest van de Woningstichting „Patrimonium" en de laatste 13 jaar bestuurs lid van de Coöp. Bakkerij van dien naam, welke hij hielp oprichten. In 1901 behoorde de heer De Braai tot de oprichters van „Ziekenzorg"; gedurende 2 jaar was hij voorzitter dier organisatie, daar na 23 jaar administrateur en thans nog lid van den Raad van Toezicht. Rotterdam blijft beslag leggen. Den Haag niet. Bestaande diensten mogen daar blijven rijden. De ambtenaar van het O.M. bij het Haag- sche kantongerecht is in hooger beroep ge gaan bij den Hoogen Raad tegen de uitspraak van den kantoni-echter. dat de in beslag neming van de Haagsche autobussen, die dienst deden op het traject Den Haag—Am sterdam vice-versa. moest worden opgeheven, Hangende de cassatie zullen de in beslag genomen autobussen niet worden terugge geven. Daarentegen zal tegen de twee Haag sche autobusondernemingen Van Sommeling en de „Novar" niet worden opgetreden, als zij met andere autobussen de diensten op Amsterdam blijven voortzetten en is inbe slagneming niet te wachten, zoolang geen nadere rechterlijke beslissing is gevallen. Wel zal woi-den opgetreden tegen nieuwe onder nemingen die thans met touringcars op Am sterdam of andere steden een dienst zouden beginnen. Deze beslissing geldt alleen voor het kanton Den Haag. In Rotterdam blijft men den weg volgen, welken men de laatste week heeft ingeslagen. NEDERLANDSCHE ROOS ONTVANGT EEN GOUDEN MEDAILLE. Internationaal Concours van Nieuwe Rozen te Barcelona. Op het Internationaal Concours van Nieu we Rozen te Barcelona, ontving een nieuwe Nedeiiandsche roos. „Koningin Astrid", de gouden medaille ven Pedralbes. Het is een bruine roos. een kleur die in rozen nog onbe kend is. EEN NIEUW DOUGLAS-VLIEGTUIG. Door Fokker aan Zwitserland geleverd. Naar wij vernemen zal' dezer dagen te Cherbourg uit Amerika per schip worden aangevoex'd een nieuwe Douglasmachine, wel ke door Anthony Fokker aan Zwitserland wox-dt geleverd. De machine zal deel gaan uit maken van de luchtvloot der Swiss Air. De mogelijkheid bestaat dat zij nog geëxposeerd zal worden op de luchtvaarttentoonstelling te Parijs.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5