HeiBdakfeijksie Nog een aankomst. De Fransche burger 52e Jaargang No. 15772 Verschijnt dagelijks, KeHalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 22 NovemKer 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Grcoie Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verües van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 November. Het Geval-Dupont. Zooals gemeld heeft Lammot Dupont, di recteur van het grootste bedrijf der Ameri- kaansche oorlogsindustrie (ae firma Dupont de Nemours) aan senator Nye geschreven, dat hij vöprstander is van afschaffing der over winsten van de wapenindustrie en van strikte regeeringscontrole. Al eerder, tijdens het onderzoek der commissie-Nye zelf was ge bleken dat onder de Amerikaansche wapen- industrieelen zelf het besef levendig werd dat men op den weg naar den ondergang was geraakt. Tegenover een ander lid der com missie hadden zij zich in dien zin al uitge laten. Verwonderlijk is dit niet. Niemand is beter op de hoogte van de ontzettende vernietigende uitwerking der modernste oorlogsmiddelen dan deze heeren zelve, Zij staan volstrekt niet zoo onnoozel tegenover de zaak als die vele men- schen, die zich een volgenden oorlog voorstel len als een copy van den vorige instede van te begrijpen, dat de uitwerking nog eens hon derdmaal erger zou zijn. Het veelbesproken gasgevaar nog daargelaten, kunnen zij precies taxeeren wat de luchtvloten waard zijn. Iedereen kan dat maar zeer weinigen doen heti als hij het toestel waarmee v. d. Hoop, v. Weerden Poelman en v. d. Broeke in 1924 (zes jaar na den oorlog) in 21 vliegdagen Indië bereikten vergelijkt met de Uiver. die het nu pas in 2 dagen heeft gedaan, en als hij boven dien overweegt hoe enorm de vooruitgang in sneiheid, in betrouwbaarheid, in veiligheid, in laadvermogen is. De oorlogsvliegerij heeft dienzelfden technischen vooruitgang ook doorgemaakt. De industrie is daarbij enorm uitgebreid, er zijn duizenden toestellen tegen tientallen in 1914, en als er eenmaal een oor log uitbrak zouden er binnen enkele maanden tienduizenden toestellen zijn. Het is niet de bedoeling van de heeren Dupont c.s. dat hun fabrieken binnen enkele dagen of weken volledig vernietigd worden. Leveren aan Bolivia en Paraguay is wat an ders dan een grooten oorlog zelf meemaken. De Engelsche bladen, schrijvend over Du- ponts brief, merken op dat men in Amerika volstrekt niet gelooft aan 's mans „bekee ring" maar van meening is dat hij zich tracht te redden van de snel-groeiende publieke ver ontwaardiging, en van de totale opheffing dei- particuliere wapenindustrie. Dat is ook nog een overweging. De verontwaardiging in Ame rika is niet bepaald vreemd, als men bedenkt dat het onderzoek der commissie-Nye heeft aangetoond dat de firma Dupont de Nemours tijdens den oorlog 1914-1918 orders ontving tot een totaal van drie duizend millioen gul den, en dividenden uitbetaalde die overeen komen met 458 pCt. van haar maatschappelijk kapitaal. Gezien de internationale organisa tie van de „Merchants of Death", zooals de Engelsche pers de particuliere wapenindustrie noemt, kan men zich hieruit meteen een voorstelling' maken van de winsten hunner Europeesche collega's. De heer Dupont toont zich in zijn schrij ven ook een warm voorstander van de bevor dering van den wereldvrede. Dit doet lichte lijk humoristisch aan. Een of twee jaar gele den heeft hij overigens een groot bedrag (ik meen 50.000 dollar) als gift aan een Ameri kaansche vredesorganisatie aangeboden, die dit bedrag weigerde omdat zij van hem geen geld wilde aannemen. Maar zijn houding was toen ook al niet zoo vreemd. Hjj en zijn collega's hebben er direct belang bij zooveel mogelijk wapenen te leve ren. maar zij hebben er, bij den huidigen stand der techniek, allerminst belang bij dat er een nieuwe wereldoorlog uitbreekt. Zij ver- keeren in een volmaakt-paradoxalen toestand En het is zelfs niet onaannemelijk dat de meesten hunner wel van him eigen levensge vaarlijke internationale concern verlost zou den willen zijnonder voorwaarde natuur lijk dat aan anderen, minder inzicht bezittend dan zij. dan de kans werd benomen het op nieuw te stichten en hen er uit te concurree- ren. Ik geef toe dat dit een beetje wonderlijk klinkt, maar zakelijk geredeneerd is het vol komen logisch. Deze menschen kennen beter dan wie ook de duivelen die zij zelf ontketend hebben en zijn in den toestand beland, dat, zij tegen zichzelf beschermd willen wor den! Natuurlijk zullen er wel bij zijn met min- der vooruitzienden blik, maar de Duponts zijn zeker niet de domsten! Lammot Dupont heeft zelfs concrete voor steilen aan senator Nye gedaan. Het wordt in üeze omstandigheden voor de Europeesche re geeringen wel erg moeilijk, te blijven doen alsof er niets aan 't handje is. En meer en meer blijkt, dat het onderzoek der commissie- Nye ons een aardigen stap verder heeft ge bracht op den weg naar dat inderdaad, met goeden wil, volkomen bereikbare succes: het voorkomen van een volgende massa-slachting, die als zij ooit uitbrak zou geschieden op een tot dusver nog totaal-ongekende wijze en op een even-ongekende schaal. R. P. Verduistering van 200.000. De beheerder van het Effectenkantoor „Twenthe" te Hengelo, dat ongeveer een jaar geleden aldaar door G. B. (die voreger te Haar lem een betrekking had) werd opgericht, heeft zich schuldig gemaakt aan manipula ties, waardoor vele ingezetenen van Hengelo, voornamelijk behoorende tot den kleinen mid denstand, gedupeerd werden. Wij vernemen, dat het tekort van dit inmiddels geliquideer de effec '"mkantoor ongeveer f 200.000 be draagt. Het onderzoek van de Justitie heeft voldoende resultaten opgeleverd om tegen B., die de eenige firmant van dit effectenkan toor was, een strafrechtelijke vervolging in te stellen. Óp 4 December moet hij zich, als ver dacht van verduistering van effecten, voor de rechtbank te Almelo verantwoorden. De Vorderingen der Beschaving Reuter meldt uit Belgrado: De 13-jarige koning Peter van Zuid- Slavië heeft tenslotte zijn moeder, konin gin-weduwe Maria, weten over te halen, hem de kamer te geven van zijn vader, wijlen koning Alexander. De jonge koning slaapt thans in het bed van zijn vader en rondom bevinden zich de persoonlijke bezittingen van den vermoorden vorst: zijn sabel, zijn geweren, zijn lievelings boeken en zijn oorlogsherinneringen. Aan het hoofdeinde van zijn bed bevindt zich een kort geleden geschilderd portret van koning Alexander. De N.R.Ct. zet hierboven: „Een aandoenlijk bericht". Wij zijn ook onder den indruk. Volgens een bericht uit de hoofdstad van Paraguay, Asuncion, behooren tot de Bo- liviaansche krijgsgevangenen uit de jong ste gevechten mannen van zestig en kna pen van 14 jaar. De overgroote meerder heid bestaat uit half-wilde inboorlingen. Ook uit de hoofdstad van Bolivia. La Paz, een tijding: De Argentijnsche ge zant aldaar spreekt met kiem tegen, dat onlangs groote hoeveelheden wapens en munitie uit Argentinië naar Paraguay zou den zijn gezonden. Dit laatste is erg interessant. Het waren dus geen groote hoeveelheden. Maar Bolivia en Paraguay hebben geen eigen wapenindustrie van eenige beteekenis. Wie laten de stakkers van 14 en 60 jaar doorvechten? Hoeveel Uit- banners van den Oorlog, onderteekenaars van het Kellogg Pact, zijn erbij betrokken? Het departement van oorlog te Washing ton heeft een zwaar gepantserde tank van 8 ton gedemonstreerd, die in staat is op een geaccidenteerd en omgewoeld terrein een snelheid te bereiken van een mijl per minuut. Legerofficieren hopen dat deze tank de eerste zal zijn van groote hoeveel heden tanks ten dienste van de infanterie. De tanks zijn uitgerust met drie machine geweren en loopen op rupsbanden, die voorzien zijn van speciaal geconstrueerde rubberplaten. In de tank is ruimte voor den chauffeur en drie bedienaars van de geweren, die door zware pantserplaten worden beschermd. De kostprijs is 30.000 dollar per stuk. Een mijl per minuut is 96 K.M. per uur. Nog een groote „vooruitgang" dus. Verdere commentaar overbodig. De politieke activiteit van de Duitsche minis ters dr. Ley en dr. Darré is beperkt. pag. 4 Frankrijk gaat zijn luchtvloot uitbreiden. Pa§' 1 Spanje wil de handelsovereenkomst met ons land ratificeeren. pag. 3 Het Britsche rapport over de constitutioneele hervorming van Britsch-Indië verschenen. pag. 4 Amsterdam bejubelde de Uiverbemanning. ■ipag. 11 De heer Plesman, directeur der K. L. M., is ge ridderd. P®€-'U Regeering wil particuliere bouwers helpen. pag. '3 Tweede Kamer over P. T. T. en Economische Zaken. pag. 3 Wegens belastingontduiking is tegen den di recteur eener N.V. zes maanden gevangenis straf geëischt. pag. 3 De metaalbewerker, die te Koog aan de Zaan zijn verloofde doodde, is tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld. pag. 0 De wissellooper uit Alkmaar, die met een be drag van f 7000 was verdwenen, is gearres teerd. pag. 3 In een zandsteengroeve bij Luik heeft een in storting plaats gehad, waarbij vijf arbeiders om het leven gekomen zijn. pag. 4 Het Zwaluwenelftal verliest van de Roode Duivels met 10. pag. 10 Bekende Haarlemmers: Zuster P. L. Schouten. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P-: Het geval Dupont. pag. 1 De vorderingen der Beschaving. pag. 1 Mr. E. Elias: Menschen en dingen uit mijn Haagsche buurt. pag. 3 Van onzen correspondent te Brussel: Het ka binet Theunis le „mur d'argent". pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Een prins treedt in het huwelijk pag. 6 Van onzen Londenschen correspondent: De vlootbesprekingen in kritiek stadium. Dag. 4 J. B. Schuil: Hindoesche dansavond. pag. 10 H. G. Cannegicter over Op Hoop van Zegen door het Esther de Boer-van Rijk ensemble. pag. 10 K. de Jong: Die Schopfung door het Doopsge zind Zargkec-. pag. 10 G. J. Kalt: R.K. Harmonievereeniging „St. Caecilia". pag. 10 Schaakrubriek. pag. 9 Sport in "t kort. pag. 9. De Uiver kwam behouden aan En juichend zijp wij opgegaan, Om hem wel thuis te heeten; Men heeft misschien, daarvan vervuld, Een andre aankomst, in 't tumult Een oogenblik vergeten. Een stoomboot kwam uit Spanje aan, Zooals zij jaarlijks heeft gedaan, Steeds weer verbeid in spanning; Hoog op de brug stopd Sinterklaas Als kapitein, en Pietërbaas, Zijn knecht, is de bemanning. Zij brachten volle lading mee, Vol ongeduld zijn alle twee, Om die te komen schenken; Aan menschenkindren, groot en klein, Die nu al vol verlangen zijn. Wanneer zij aan hen denken. Maar al te goed weet Sinterklaas. Dat er malaise is, helaas. Ik ben 't hem wezen vragen; Maar daarom zegt hij, en terecht, Wordt juist mijn komst en van mijn knecht Verwelkomd deze dagen. Een enkle dag van blijde vreugd. Niet slechts vcor d'onbezorgae jeugd. Maar ook voor groote menschen; Een enkle dag van zorgen vrij, En nu juist extra dankbaar bij Vervulling van hun wenschen. Het geld daarvoor is goed besteed. Het geeft weer nieuwen moed om leed Door zorg verwekt, te dragen; Om er eens even uit te zijn: Maak Sinterklaasdag een festijn, Juist, juist in deze dagen. P. GASUS. Britsche hulde voor de Uiver. Lord Londonderry over Imperial Airways en K. L. M. LONDEN, 21 November (Reuter). Tijdens de discussies in het Hoogerhuis over Lucht vaartdiensten heeft de heer Hutchinson ge zegd „Het is een les voor ons geweest om de verrichtingen gade te slaan van de Douglas- machine in de onlangs gehouden Melbourne- race. Het was een buitengewoon mooie presta tie, vooral uit het oogpunt van handel en verkeer". Lord Londonderry wees er op dat in 1933 91.000 luchtreizigers van Engeland naar het Vasteland gingen, waarvan 53.500 door Brit sche vliegtuigen zijn vervoerd en 37.500 door Fransche, Duitsche, Nederlandsche en Belgi sche samen. In 1933 was de gemiddelde vracht per ton en per mijl, welke door de Imperial Airways werd vervoerd, bijna 90 pCt. hooger dan die van de K. L. M. Lord Londonderry bracht hulde aan de K. L. M., maar voegde er aan toe, dat men moest doorgaan met het nastreven van het doel, het Britsche lucht verkeer op een sterke financieele basis te bouwen hoewel men bereid moest zijn het voor een langere periode financieel te steunen, dan tien jaar geleden was voorgenomen. moet voor de luchtvloot offeren Crediet van drie en een half milliard! „0m niet bij Duitschland ten achter te staan." PARIJS, 22 Nov. (Reuter) Omtrent de verklaring van den Franschen minister van Luchtvaart, generaal Denain, afgelegd voor de luchtvaartcommissie van de Kamer schrijft de Petit Parisien, dat Denain verschillende ge ruchten over de Duitsche militaire lucht vaart heeft tegengesproken. Hij verklaarde dat Duitschland in 1934 in het geheel niet over een militaire luchtvaart beschikte. Het overnemen van het luchtvaartcommando door Goering heeft de Duitsche luchtvaart welis waar een stuk vooruitgedreven, maar het zou dwaas zijn te beweren dat Duitschland over duizenden vliegtuigen beschikte. Generaal Denain verzekerd, dat hij de Fran sche luchvaart binnen zeer korten tijd tech nisch op dezelfde hoogte zou brengen als de Duitsche, als men hem de middelen maar wilde toestaan. De commissie keurde hierop voor de moder niseering van de Fransche militaire lucht macht een crediet goed van 31/2 milliard francs, te verdeelen over drie jaar. Daarbij komt het jaarlijksche begrootingsbedrag van 2 1/2 milliard francs. DE MERAPI DJOKJAKARTA. 22 Nov. (Aneta). De toe stand van de Merapi blijft stationnair, on danks de kort geleden plaats gehad hebbende schokken, bleef de lavadom in de krater ge heel intact. Grondwetswijziging verwekt ontevredenheid. Al-Indisch congres wijst de voorstellen af. BOMBAY, 22 November (V. D.) De leiders van het Al-Indische congres hebben besloten, een losse behandeling van de gisteren gepubli ceerde voorstellen tot wijziging van de grond wet af te wijzen. Zij verklaarden dat de stem des volks zich heeft uitgesproken voor het standpunt van het congres. Het blad van het congres de Bombay Chronicle schrijft, dat het congres geen grondwet zal aannemen, die zich niet uitspreekt voor volledige en doeltref fende controle van het leger, de financiën en buitenlandsche zaken. Een zoodanige grond wet kan Indië slechts krijgen door een verte genwoordiging, die wordt samengesteld door, verkiezingen, waaraan de volwassen bevol king deelneemt. Alle Indische bladen in Cal cutta noemen de voorstellen reactionnair. NIEUW DELHI, 22 Nov. De algemeene in druk van het rapport der commissie voor de hervorming van de grondwet in Indië is deze dat de Indische openbare meening het de commissie euvel duidt, dat zij de verleenins van den status van Dominion aan Indië niet heeft goedgekeurd. De Indiërs hopen overigens op een spoedige revisie van het voorgestelde statuut wanneer de arbeiders-regeering aan het bewind zal komen. Smokkelaffaire bij Wageningen. 38 revolvers in een sloot gevonden. Woensdag werd door twee jongens in de Nude bij Wageningen in een droge sloot langs1 den straatweg naar Rhenen een margarine doos gevonden, waarin zich vier doozen met revolvers bevonden, drie met tien en een met acht stuks. Het waren revolvers van Belgisch fabrikaat, systeem Browning. Deze vondst houdt klaarblijkelijk verband met het vol gende De vorige week 'kreeg de marechaussee te Ulft de medeaeeling, dat een Duitsche wa penhandelaar in den nacht van Zaterdag op Zondag een partij wapenen zou ontvangen van een bende smokkelaars uit Eindhoven. De transactie zou plaats hebben aan het Lexces- veer te Wageningen. Onmiddellijk werden door den kapitein der marechaussee te Arn hem alle noodige maatregelen genomen de partij wapens te onderscheppen en de smok kelaars te arresteeren. Zaterdag tusschen 6 en 7 uur kwam de Duit- scher aan het Lexcesveer aan. Zeer belang stellend informeerde hij naar het veer, of den geheelen nacht kon worden overgezet enz. Een uur later kwamen twee mannen aan. die met een auto op wie de Duitscher kennelijk ge wacht had. gekomen waren. Het drietal zette zich aan een ta feltje in een café en begon fluisterend een ge sprek. Tenslotte werd de conversatie voort gezet met briefjes. Het einde was. dat een dei- twee naar de telefoon ging. Eindhoven opbel de en vroeg een taxi te willen zenden naar het Lexcesveer. omdat zijn auto stuk zou zijn iDit bleek later onwaar, aan de auto haperde niets). Er werd nu gewacht tot het sluitings uur, waarna de drie mannen het café verlie ten en in hun auto's gin een zitten. Enkele uren later, een tijd na middernacht kwam er een auto met den letter N. aan het Lexces veer. welke door de marechaussee werd aan gehouden. Deze auto zou dus de wapens be vatten. Er zaten wel vier mannen in. ook uit Eindhoven, zooals later bleek, echter geen wa pens. De marechaussee nam alle 7 personen voorloopig in arrest. Het bleek, dat de Duit scher de koopsom reeds voldaan had nog voor dat naar Eindhoven werd getelefoneerd. Dit geld ontving hij terug. Daar overigens niets verdachts kon ontdekt worden en de aange houdenen van niets wisten, werden zij Zon dag weder los gelaten. Een der vier bleek nog een vonnis te zijnen laste te hebben, aange zien hij hooger beroep had aangeteekend kon hij ook hierom niet worden vastgehouden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vier smokkelaars, die niet, zooals verwacht werd, uit de Betuwe maar over Wageningen het Lexcesveer bereikten, de zaak niet geheel hebben vertrouwd en de wapens nabij Wage ningen in de diepe volgegroeide sloot hebben vex-stopt, voor zich naar de afgesproken plaats te begeven. In een der volgende nachten heb ben zij ze weer gehaald, waarbij één doos is achtergebleven. Woensdagmiddag is door de marechaussee met een politiehond de omtrek van de vind plaats afgezocht, er is echter niets meer ge vonden. Een goede vriend is Keter Vriendschap bracht in het ziekenhuis. Woensdagmiddag ontstond te Tegelen een vechtpartij toen een schoenmaker, zekere Daehnen, zijn vriend, Faessen. de deur wees. Bij deze vechtpartij maakte D. gebruik van een schoenmakersmes, terwijl F. zich met een bezemsteel verdedigde. Met eenige snijwonden welke van ernstigen aard zijn, werd de ..vi-iend" naar het ziekenhuis te Tegelen ver voerd, waarheen ook de schoenmaker ver voerd werd. die er minder ernstig aan toe is. Ter gelegenheid van de aankomst der .Uiver'-bemanning werd Woensdagavond te Amsterdam een groot diner gehouden in het Carlton hotel. Een foto tijdens de speech van den tafelpresident, ir. de Vogel. V.l.n r.Z. Exc. minister Kalff, mevr. de Vlugt, ir. J. F de Vogel, Z. Exc. minister de Wilde en gezagvoerder Parmentier. Achter dezen de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Tegenover den heer Parmiotier de heer en mevr. Möll

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1