Economische zaken op Uiverdag. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Menschen en dingen uit STA TEN-GENERAAL Tweede Kamer Toekomstdroom van minister de Wilde. Meer pais en vree tusschen de omroepvereenigingen. De Spaansche staatscommissie heeft Woens dagmiddag het rapport besproken inzake de ratificatie van de handelsovereenkomst tus schen Spanje en Nederland, welke 16 Juli jl. is onderteekend. De commissie zou heden de Cortes-afgevaardigden Monzon en Garcia Guijarro hooren ten behoeve van de Spaan sche exporteurs, waarna de commissie haar rapport ten spoedigste zal doen toekomen aan het parlement, opdat spoedig ratificatie mo gelijk zal worden. G. W. Kampschöer (R.K.) Dr. li. J. Lovink (C.H.) Met voldoening kon Minister de Wilde zich vandaag naar Schiphol begeven om de aan komst van den Uiver bij te wonen; de be- grooting van Posterijen, Telefonie en Tele grafie, diensttakken, die immers tegenwoor dig de Minister van Binnenlandsche Zaken onder zijn vleugelen heeft, was er alweer zon der hoofdelijke stemming door. Twee uur in den vroegen Woensdagmorgen sloeg de klok toen het zoover was. Het ver na middernach telijk uur verhinderde Excellentie de Wilde niet op alles en nog wat uit het debat te antwoorden. Tot ds. Kersten en de met hem instemmende heeren werd gezegd, dat in een beschaafde maatschappij absolute Zondags rust onmogelijk is. Als einddoel van de auto matiseering van de telefoon moet het zoo worden, dat iemand in den Haag een kennis in Valkenburg moet kunnen opbellen, zonder dat er een beambte bij te pas komt. Aldus de toekomstdroom van Mr. de Wilde, die met vreugde had gemerkt, dat er meer pais en vree tusschen de verschillende radio-omroep- vereenigingen is aangebroken. Nu was het gevaar niet denkbeeldig, dat pers en radio elkaar een beetje in de haren zou gaan zitten, maar de Minister zal het zijne dóen om de goede verstandhouding tusschen die beiden te bevorderen. Genoeg echter over den P.T.T.-nacht. Ook van den Uiver-dag in het Parlement dat zich met de begrooting van Economische Zaken bezig hield, dient nog het een en ander ver meld. Daar was de heer Kampschöer (R.K.) die met klem betoogde, dat er veel rekening gehouden diende te worden met de noodzake lijkheid van exporteeren voor den tuinbouw: Nederland gedraagt zich z.i. bij het afsluiten van handelsverdragen in dit verband veel te bescheiden. Met de benoeming van den direc teur-generaal van Landbouw bleek niet al leen hij ingenomen te zijn, doch tevens ver schillende andere sprekers. De nieuwe func tionaris zal echter ook over de crisis-maat regelen mee moeten praten, vond de heer Kampschöer en de agrariër Ebels (v.d.)drong er op aan den D. G. niet de noodige middelen te onthouden, opdat hij over een behoorlijk geoutilleerden dienst zal kunnen beschikken. Had dit Kamerlid geen bezwaar tegen de op de begroeting voorkomende toelagen voor den Directeur-Generaal van den Handel en den Directeur der Handelsaccoorden (voorheen Economische Voorlichtingsdienst) anders stond hij tegenover een toelage voor een refe rendaris en een commies de heeren Smeenk (a.r.), v. Dis (St. Ger.) en v. Rappard (lib.) dachten er geheel anders over. Eerstgenoemde dreigde zelfs mét mogelijke indiening van een amendement, ter schrapping dier toelagen, terwijl de heer Lovink (c.h.) „contingen- teering" op het gebied van aanstellingen van tijdelijke ambtenaren bepleitte. Verder beval laatstgenoemde de creatie van een landbouw raad aan, als adviseerend College, zulks in verband met wat z.i. een gewenschte coör dinatie van de verschillende landbouworga nisaties zou kunnen bevorderen. Coördinatie in het bedrijfsleven vond hij prachtig, mits echter alles van boven af opgelegde gebon denheid achterwege bleef. Zoo denkt de heer v. Kempen (lib.) er ook over), die natuurlijk een goed woord deed voor de Indische belan gen, waarmee het moederland bij het tref fen van economische maatregelen rekening dient te houden. Omtrent coördinatie ver klaarde hij nog deze. uitstekend te vinden, als zij zou beteekenen het vermijden van eenzij dige bevordering van den eenen boven den anderen bedrijfstak. In tegenstelling met de protectionistische klanken, welke sommige agrariërs en ook de heer Hermans (R.K.' lieten hooren, waarbij weer werd opgekomen voor vervanging van het in menig opzicht niet doeltreffend geheeten contingenteer ings- stelsel door hoogere tariefrechten, waar schuwde de liberale spreker tegen een derge- lijken maatregel. Zoodoende zou men juist weer de aanpassing aan een lager prijspeil onmogelijk maken. De plattelander Mr. Ver voorn, een der leden van het protectionis- tische koor, noemde de resultaten van de landbouwpolitiek der Regeering allertreurigst Minstens even kritisch uitte zich Mr. Wester man (n.h.), toen hij de economische politiek der Regeering als totaal verkeerd disqualifi- ceerde en verkondigde, dat alle vaste lijn er aan ontbreekt. Eindelijk verrees de Minister. Maar hij kon slechts een aanvang met zijn rede maken, zoodat ik er heden alleen uit vermeld, dat hij met sprekende cijfers aantoonde hoeveel van zijn tijd hij overdag wel besteedt om dan dikwijls 's avonds thuis de stukken te be handelen aan het ontvangen van belang hebbenden, vertegenwoordigers van organisa ties enz. Was er aangedrongen op maatrege len tegen de vestiging van een zelfstandig bedrijf uitoefenende vreemdelingen. Mr. Steenberghe kon overweging op dit punt toe zeggen. Tenminste, voor zoover het dan be treft maatregelen tegen vreemdelingen die wij kunnen weren doordat wij niet met hun land een verdrag hebben, dat ons zou moeten weer houden dergelijke stappen te ondernemen Als ik nog vermeld heb, dat er met spoed wordt gewerkt in verband met te treffen voor zieningen naa" aanleiding van den nood in de klompenindustrie, moge ik de rest voor mor gen beware E. v. R. Spanje wil handelsovereen komst met ons land ratificeeren. Staatscommissie zet gang achter de zaak. Regeering wil particuliere bouwers helpen. Door tweede hypotheek. Een „passende" huurprijs. Bij Kon. besluit is het volgende bepaald: „Voor zoover de benoodigde gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, kunnen onze Ministers van Sociale Zaken en van Financiën volgens door hen te stellen regelen en onder door hen te stellen voorwaarden aan de ge meenten rentedragende voorschotten verstrek ken, ten einde de gemeenten in staat te stel len aan particuliere bouwers, ten behoeve van den bouw va narbeiderswoningen van pas senden huurprijs, geldleeningen te verstrek ken onder verband van tweede hypotheek". De hierbovenbedoelde regelen en voorwaar den zijn opgenomen in Stct. 225. Wij ontlee- nen daaraan, dat de voorschotten slechts wor den verstrekt voor woningen, waarvan de in houd niet meer bedraagt dan: a. voor een gezinshuizen 250 M3.; b. voor perceelen, waar in niet meer dan twee woningen boven elkaar zijn gelegen, gemiddeld 225 M3. per woning; c. voor perceelen, waarin meer dan twee wo ningen boven elkander zijn gelegen, gemid deld 200 M3. per woning. Voor winkelwoningen wordt in het alge meen alleen dan voorschot verleend, wanneer zij deel uitmaken van een woningcomplex. Voorschotten worden slechts verleend on der voorwaarde, dat de te bouwen woningen voor geen hoogeren prijs zullen worden ver huurd dan een bij de toezegging van het voorschot overeen te komen bedrag. Het over eengekomen huux-bedrag zal met toestemming van B. en W. kunnen worden verhoogd, indien de rentevoet van de eerste hypotheek wordt verhoogd, nieuwe lasten op het onroerend goed worden vastgesteld, bestaande lasten worden verhoogd of zich andere omstandig heden voordoen, welke huurverhooging wet tigen, terwijl deze verhooging niet door ver laging van andere exploitatiekosten kan wor den gecompenseerd. De verhooging kan wor den toegestaan voor den tijd, gedurende wel ken de omstandigheid, die aanleiding geeft tot het toestaan van de verhooging, bestaat. Van de beslissing van B. en W. kan de hypo theekgever in beroep komen bij een door de Ministers van Sociale Zaken en van Financiën in te stellen instantie. Het bedrag der hypothecaire geldleening zal niet meer bedragen dan 30 pet. van de ge schatte verkoopwaarde van het voltooide ge bouw (de waarde van den grond, zoo deze eigendom is, inbegrepen), met dien verstande, dat zij gezamenlijk met de op andere wijze verkregen eerste hypotheek niet meer zal be dragen dan 90 pet. van de bovenbedoelde waarde. Onder verkoopwaarde wordt verstaan een waarde, gebaseerd op de geschatte stich- tingskosten, in verband met de maximum toe gelaten huur. Het bedrag der hypothecaire geldleening voorts niet meer mogen bedragen dan f 700 per woning bij bouw op erfpachtsgrond en f 900 per woning bij bouw op eigen grond. De tweede hypotheek wordt verleend voor een tijdvak van ten hoogste 10 jaar en tegen een door de Ministers van Financiën en So ciale Zaken te bepalen rente, welke voor de eerste maal is vastgesteld op 4 pet. De rente moet door den belanghebbende iedere drie maanden aan de gemeente worden voldaan. Ieder jaar moet tenminste worden afgelost 2 pet. van de oorspronkelijke hoofdsom van de eerste hypotheek: op de tweede hypotheek behoeft geen aflossing plaats te vinden. Wenscht de aanvrager een hoogere jaarlijk- sche aflossing, dan kan bij de vaststelling van het bedrag der maximum toegelaten huur met een hoogere jaarlijksche aflossing worden ge rekend, echter met ten hoogste 1 7 10 pet. van de geschatte verkoopwaarde. De hypotheekgever is voorts bevoegd om te allen tijde op de hoofdsom van de tweede hy potheek af te lossen. Bij verkoop van het onderpand moet in het algemeen de tweede hypotheek in eens wor den afgelost. De Minister kan echter op voor stel van B. en W. een verzoek in overweging nemen om de tweede hypotheek te stellen"ten name van den kooper. zulks onder dezelfde voorwaarde en bepalingen. Tusschentijdsche aflossing moet ten minste 10 pet. van de oorspronkelijke hoofdsom be dragen. GARAGE DOOR BRAND VERNIELD. AMSTERDAM, 21 Nov. (V.D.) In het holst van den nacht werd een brand ont dekt in de garage, behoorende bij de fabriek van kapok- en vul-materiaal van den heer A. de Raay, Achterweg 45 aan de overzijde van het IJ. De brandweer wist het vuur te be perken tot de garage De brand is waarschijn lijk begonnen in de in de garage staande auto die geladen was met kapok. Garage auto werden vrijwel geheel vernield. Naar de oorzaak van den brand wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Verzekering dekt de schade. OUD KANTONRECHTER MR. BAUDUIN OVERLEDEN. AMSTERDAM. 21 November (V. D.) In den ouderdom van 68 jaar is overleden Mr. A. C. D. Bauduin oud-kantonrechter te Am sterdam. voorheen rechter in de rechtbank te Maastricht. Belasting ontduiken is riskant. mijn Haagsche buurt. De rijkaards. De rijkaards zijn vroeger geen rijkaards ge weest, anders zou men hen niet aanzien dat zij nu rijkaards zijn. Een meneer, een mevrouw en een dochter in een groot huis vlak naast het mijne. Een meneer met een beetje rood gezicht, slobkousen en een bamsteenen pijp. Een mevrouw met een bontmantel, wijd als een koninkrijk en rooie handjes met veel leelijke ringen. En een dikke dochter met een uilebril, een keurigen verloofde en een minderwaardig heidscomplex. De meneer zit het liefste in een klein café- tje ergens in de binnenstad met zijn oude vrienden, die zijn timmerlieden-collega's wa ren voordat hij aannemer werd en 's Zondags morgens zit hij in kraak-witte overhemds mouwen voor het raam. trekt aan zijn pijpje en kijkt op straat tusschen het koperen bakje met varentjes en een terra-cotta herderinne tje; wier glimlach ik mij over zestig jaar, bij leven en welzijn, nóg herinneren zal. Mamma is voor properheid, is lastig voor de booien, koopt zelf visch aan de deur (dat laat ik niet aan vreemden over en m'n zilver poets ik óók zelf) en is vol blakenden strijdlust op uitverkoopen en geweldige-koopjes-dagen. Wanneer ik per ongeluk de dochter aankijk, draait ze zich woedend om en toen ik gisteren aan de deur zei „lekker winterweertje, juf frouw Kobussen", beet ze mij toe: „ik herinner me niet u iets gevraagd te hebben" en trok zich schielijk in de glimmende helderheid van de zwaar-belooperde gang met koperen para- plubak en een spiegeltje op een Perzisch kleedje, terug. Er is niets wat mij aan deze lieden bindt. Zij zijn niet schilderachtig en niet bijzon der, zij zijn niet onvriendelijk en niet hartelijk, noch bemoeizuchtig of interessant. Zij zijn alleen voldaan. Voldaan over het goede lot, dat hen in staat stelt een huis met tien kamers, parketvloeren, centrale verwarming en een ingebouwd bad te bewonen. Voldaan over de witheid hunner gordijnen. Het blank-gepoetste koper aan den muur van de serre. De glimmend gewreven mahonie-kast met zilvercassettes en kristal. De pendule met coupes. De paarse donzen deken op hun bed. lederen avond een snoepje bij de thee. lederen avond soep. En de uitstekende partij die Jeanette doen zal. Deze lieden zijn géén parvenus. Ik verzoek u dit vooral te bedenken. Omdat zij geen parvenus willen zijn hebben zij geen auto („al zouen we d'r drie kunnen hebbe, azzet moest"), gaan zij niet winterspor ten in Zwitserland (..dat hebben we vroeger óók niet gedaan en ik zeg tegen Kobussen. laa-mij maar 's een middagje naar de bieskoop gaan, dan ben ik bést tevreden") en hebben zij geen conversatie („de vroegere vrienden voelen zich bij ons niet thuis, nou en aristo crate die moete vanzelf niks van 'n aannemer hebben, waar is waar en ik hou d'er niet van me anders voor te doen as ik ben".) Deze lieden doen geen vlieg kwaad, zij doen zelfs menschen goed, zij zijn eerlijk en deugd zaam, zij hebben hun geheele leven geploeterd zoolang het dag was en rusten nu gezapig in den avond van hun succesrijke levens. Daarom mag ik ze wel. Daarom denk ik wel eens. als ik bij hen voorbij kom en een blik in dat ordelijk, degelijk, leelijk en gezellig interieur sla: zoo zou ik eigenlijk óók willen zijn, tevreden en rustig, hartstocht loos en blij met een handjevol gewone dingen. Daarom groet ik den heer Kobussen altijd vriendelijk en praat niet met hem over brid gen. Dat maakt hem verlegen. Hij pandoert en rookt zijn bamsteenen pijp en is verheugd en blij dat die zoo mooi-gelijkmatig bruin is. Daarom ben ik vriendelijk tegen mevrouw Kobussen en spreek met haar over het leven nü en het leven vroeger en dat alles zoo heel anders is, dat de menschen zooveel meer ver langen, dat de jeugd zooveel vrijer wordt en zijn ze d'r iets gelukkiger om als u in uw tijd. mevrouw? Maar de dochter mag ik niet. De dochter kan ik. om u de waarheid te zeggen, niet luch ten of zien. Haar uilebril irriteert me. Haar geaffecteerde stem irriteert me. Haar tennisracket, haar bontjasje, haar parfum, haar loop, haar glimlach, haar mo dieuze lage Engelsche schoenen, irriteeren me Alleen haar verloofde irriteert mij niet. Met hem heb ik medelijden. Hem beklaag ik. Want als Jeanne Kobussen met het minder waardigheidscomplex, mevrouw dr. Vervloet— Kobussen met standing zal geworden zijn, dan zal er met haar geen land te bezeilen wezen. En zal zij niet, net als haar brave mama zaliger nagedachtenis, tevreden zijn met ééns in de week een bieskoopie en biefstuk met een wentelteefje toe Mr. E. ELI AS. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Woensdag terecht een directeur van een N. V. hier ter stede, terecht, verdacht van het doen van onjuiste aangifte voor de dividend en tantième-belasting en het aan den inspec teur van belastingen overleggen van valsche stukken. Verd. zou op deze wijze erin ge slaagd zijn een zeer hoog bedrag aan den fis cus te onthouden: in totaal-hoofdsom en boeten zal hij f 41.000 aan de belasting moe ten vergoeden. De officier van Justitie noemde de daad van verd. een zeer ernstige overtreding, waar voor hij streng zal moeten worden gestraf'. Hij heeft uit zijn N.V. aanzienlijke bedragen overgeheveld naar zijn eigen vermogen. De bewering van verd. dat het slechts in de be doeling lag om reserves te vormen gaat niet op. Inderdaad is het geld immers bij zijn privé-vermogen gevoegd; dit klemt temeer daar verd. behalve directeur ook aandeelhou der is. Ook is ten onrechte een beroep ge daan op ministerieele resoluties, waarbij is bepaald, dat directeuren van N.V.'s die bui ten de aandeelhouders om op onrechtmatige wijze gelden aan hun N.V. onttrekken, zich ten opzichte van de belasting niet aan een strafbaar feit schuldig maken. Er is hier ech ter geen sprake van het onrechtmatig ont trekken van bedragen. Verd. heeft slechts de hem als aandeelhouder toekomende gemaak te winsten aan zijn vermogen toegevoegd. Dit is dan ook strafbaar omdat hij dus transactie tegenover de belasting verzwegen heeft en aan het knoeien is gegaan. Het beroep op het z.g. generaal pardon komt te laat, doch spr. wil er eenigermate rekening mede houden. De Officier requireerde tegen verd. een ge vangenisstraf van zes maanden. Ontevreden Vrijz.-Democraten Over de ministers Marchant en Oud. De afdeeling Purmerend treedt uit. De afdeeling Purmerend van den V. D. Bond heeft de volgende circulaire gericht aan de andere afdeelingen: Partij genoo ten, „De afdeeling Purmerend van den Vrijzin nig Democratischen Bond kan zich niet lan ger vereenigen met de wijze, waarop onze partijgenooten de ministers van Onderwijs en Financiën onze Vrijzinnig Democratische be ginselen verzaken. „In de laatste algemeene ledenvergadering van onze afdeeling is de volgende motie aan genomen „De afd. Purmerend van den Vrijz. Dem. Bond op Donderdag 15 November 1934 in al gemeene vergadering bijeen: „Constateert, dat de besluiten, welke door de regeering op initiatief en (of) met verant woordelijkheid van de in deze regeering zit ting hebbende „Vrijzinnig Democraten" mrs. Marchant en Oud genomen worden, zoozeer indruischen tegen onze beginselen, in demo cratischen als in vrijzinnigen zin dat deze ge dragslijn voor onze afdeeling niet langer aan vaardbaar is; „Draagt dientengevolge het bestuur op die maatregelen te treffen, welke noodig zijn om als afdeeling van den Bond uit te treden; „Besluit deze motie ter kennis te brengen van het Partijbestuur en van alle bij den' Bond aangesloten afdeelingen." Directeur eener N.V. deed onjuiste aangifte Een halve eeuw geleden. Zes maanden gevangenisstraf geëischt. Kamerleden willen sneller onderwijs-bezuiniging. Zij betreuren, dat de minister nog geen plannen heeft gemaakt. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 gaf men vrij al gemeen te kennen, dat nu een nadere wette lijke regeling als onderdeel van het voorge nomen plan tot reorganisatie van het onder wijs niet vóór 1 Januari a.s. tot stand zal kun nen komen, verlenging van den werkingsduur van de wet van 4 Augustus 1933 niet te ver mijden is, al zouden sommige leden deze wet niet ongewijzigd verlengd willen zien. Gewe zen werd op het feit, dat de vorige memorie van toelichting geheel doortrokken was van een geest, van scherpe bezuiniging op de kos ten van net onderwijs. Naar het oordeel van deze leden ademt de laatste memorie op het thans in behandeling zijnde ontwerp een anderen geest. Ging de minister er destijds van uit. dat moest worden gestreefd naar grooter bezuiniging zonder on aanvaardbare benadeeling van het onderwijs, thans wordt in de toelichting het woord on aanvaardbaar weggelaten. Men vroeg zich af wat er van de grootere bezuiniging terecht zal komen, indien daarbij alles, wat benadeeling kan worden genoemd, moet worden vermeden. Men wilde er zijn teleurstelling over uitspre ken, dat de minister er na ruim een jaar nog niet in geslaagd is een weg te vinden voor de ook door hem noodzakelijk geachte grootere bezuiniging. Wat de regeling zelve betreft gaven deze leden als hun oordeel te kennen, dat verlen ging dier regeling aanbeveling verdient voor zoover zij uitsluitend beoogt uitzetting van uitgaven tegen te gaan of bezuinigingen aan te brengen. 6500 is nog achterhaald. Voortvluchtig wissellooper uit Alkmaar gearresteerd. Succes voor de recherche. Na een dagen, en nachten langen speur tocht in verschillende groote steden is de Alkmaarsche recherche er in geslaagd de hand te leggen op den voortvluchtigen wis sellooper A. G., die de vorige week Donderdag er heimelijk van door was gegaan met mede neming van een bedrag van ruim f 7000. welk bedrag voor de Middenstands Bank aldaar naar de Nederlandsche Bank moest bren gen. De recherche te Alkmaar had van zekere zijde een tip gekregen, hetgeen tot arrestatie van den wisselloopen leidde. De man werd Donderdagmiddag te onge veer half drie in Den Haag door de Alkmaar sche recherche en den Alkmaarschen inspec teur Stienstra gearresteerd. Een bedrag 'van f 6500 werd nog op hem gevonden. De man is op transport naar Alkmaar ge steld. Felle brand te Utrecht. Cabaret La Gaité door vuurzee verwoest. UTRECHT. 21 November. Hedennacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in Cabaret Dancing La Gaité ge vestigd aan het Domplein en de Vischmarkt. De brand woedde fel en in minder dan geen tijd stond de achterzijde van het gebouw in lichter laaie. Het cabaret is van binnen zoo goed als geheel uitgebrand. De brandweer moest zich beperken tot het insluiten van het vuur en het nat houden van de aangrenzende perceelen. Lutine-contract verlengd. Het contract tusschen .Lloyds" te Londen eenerzijds en de stoombootmaatschappij „Texel" en de scheepvaartmaatschappij G. Doeksen en Zn., anderzijds, aangaande het bergingswerk op de Lutine, is weer met een jaar verlengd. Gedurende de wintermaanden zullen de werkzaamheden worden stilgelegd. Volgend voorjaar wordt het werk waarmee men, nu al 3 jaar bezig is, opnieuw voortgezet. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 22 November. Als een bewijs hoezeer het muziek korps der d.d. schutterij te Helder wordt gewaardeerd, kan dienen dat in de Woensdag aldaar gehouden raadszitting door een der leden in gemoede werd voorgesteld het te doen vervangen door een orchestrion, op welks marschmuziek de schutters even zoo goed zouden kunnen marcheeren. of anders het korps geheel af te schaffen. Door onze lens gesnapt. Zuster P. L. SCHOUTEN. Zuster P. L. Schouten mag in deze serie van bekende Haarlemmers niet ontbreken. Als ..Zuster van Maatschappelijk Werk" kennen zeer velen haar, zoowel degenen die door haar bemiddeling en hulp ..er weer bovenop" kwa men, na moeilijke tijden te hebben doorge maakt, als zij die gaarne met haar medewer ken en haar en de andere Zusters van Maat schappelijk Werk in staat stellen, haar moei lijke taak te blijven vervullen. Een moeilijke taak. inderdaad, die veel ijver eischt, veel toewijding en veel takt. Maar deze eigenschappen bezit Zuster Schouten in hooge mate! Nederlander over de Duitsche grens getrokken. Tot zes jaar veroordeeld. Onderzoek onzer regeering had negatief resultaat. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Vliegen in verband met de gevangen neming en veroordeeling in Duitschland "van den te Venlo wonenden Nederlander G. J. Zwiers, hebben de heeren Van Schalk en De Graeff. ministers van Justitie en van Buiten- landsche Zaken het volgende geantwoord: Onder dagteekening van 14 Maart 1934 berichtte Harer Majesteits gezantschap te Berlijn van den consul te Essen de mededee- ling te hebben ontvangen, dat zich aldaar in voorloopige hechtenis bevond de Nederlander Gerrit Jan Zwiers, verdacht van het smokke len van revolvers naar Duitschland en van poging tot verraad van militaire geheimen «landverraad). De consul had Zwiers den 16aen Febr te voren in de gevangenis bezocht in tegenwoordigheid van den rechter van in structie voor het Rijksgerecht, bij welke ge legenheid Zwiers hem had medegedeeld op Nederlandsch gebied door eenige mannen van achter te zijn aangegrepen en op Duitsc'n ge bied geduwd, waar hij werd weggeleid en te Krefeld in bewaring gesteld. Een terstond naar aanleiding van deze mededeeling van Zwiers door de Nederlandsche justitie inge steld onderzoek heeft geenerlei bewijs kun nen opleveren van de juistheid daarvan. Wél bleek bij die gelegenheid, dat Zwiers zich reeds geruimen tijd met smokkelen bezighield en dat hij ook uit anderen hoofde minder gunstig bekend stond. Uit nader in September door den consul te Essen ingewonnen inlich tingen bleek, dat de „Klageschrift" bij den be voegden Senaat van het „Volksgericht" te Berlijn is ingediend maar dat een datum voor de „Hauptverhandlung" nog niet was bepaald. Thans is van den consul bericht ont vangen, dat Zwiers tot een tuchthuisstraf van 6 jaar is veroordeeld. In aanmerking genomen het negatieve re sultaat van het onderzoek nopens de beweer de wegvoering van Zwiers naar Duitschland, bestond er voor de Nederlandsche regeering geen grond te dezer zake stappen te doen bij de Duitsche regeering. Aan Harer Majesteits gezant te Berlijn is thans verzocht inlichtin gen in te winnen nopens het tegen Zwiers cewezen vonnis en den loop van het proces. Na ontvangst dier inlichtingen zal de regee ring overwegen of er aanleiding bestaat ten behoeve van Zwiers stappen te doen bij de Duitsche regeering.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5