Het kabinet Theunis. Consfifutioneele hervorming in Britsch-lndië. ,Le Mar d'Argent". THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Het rapport der parlementaire gemengde commissie verschenen. Gecentraliseerde regeering dient vervangen door Al-Indische federatie, bestaande uit zelfbesturende eenheden. Burma's afscheiding van Indië bepleit. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS BRIT SCH - INDIë. De laatste phase van onderzoek en bespre kingen, die zes jaar hebben geduurd, is gis teravond bereikt met de publicatie van 't rap port va nde Britsche parlmentaire gemengde commissie kreeg zes April 1933 opdracht de hervorming. Het is thans aan regeering en parlement het rapport te bestudeeren en een wetsontwerp in behandeling te nemen, commsisie kreeg zes April 1933 opdracht de toekomstige regecring van Indië te bestudee ren en rapport uit te brengen over de regee- ringsvoorstellen vervat in een witboek, dat in Maart 1933 aan het parlement was toegezon den. Deze voorstellen waren gebaseerd op de volgende principes: autonomie voor de pro vincies van Bri'.sch-Indië met zekere speciale bevoegdheden in handen der gouverneurs, een federatie van Indische staten en Britsch- lndië en een centrale verantwoordelijkheid] die zekere waarborgen zou moeten hebben, zooals bijvoorbeeld het voorbehoud van ver dediging en van buïtenlandsche zaken, en het plaatsen van bevoegdheden in handen van den gouverneur-generaal, welke hem in staat moesten stellen zekere bijzondere verantwoor delijkheden ten uitvoer te leggen. Het rapport bepleit, dat een Al-Indische Federatie, opgebouwd uit zelfbesturende een heden, in de plaats moet worden gesteld van de tegenwoordige gecentraliseerde regeering. Elf Britsch-Indische provincies, waarvan twee nieuw zouden zijn, zouden ln een federaal systeem worden samengekoppeld met de In dische staten, die tot de federatie zouden toe treden door een uit eigen beweging genomen besluit der heerschers. Geen veranderingen zijn ontworpen in het interne regiem der sta ten noch in de betrekkingen tusschen hun heerschers en de kroon buiten de federale sfeer. Doch er wordt voorgesteld, dat de pro vincies hun eigen zaken zouden beheeren in grooteren omvang dan dit tot dusverre ge schiedde. Elk der provincies zou een wetgeven de vergadering moeten kiezen door directe verkiezingen van het electoraat, dat tezamen ongeveer 14 pet. der bevolking zou uitmaken, terwijl in de vijf provincies een Hooger- en een Lagerhuis zou komen. De federatie zelf zou een Hooger- en een Lagerhuis hebben, be staande uit leden, die langs indirecten weg zouden worden gekozen door de provincies en de vertegenwoordigers door de staten be noemd. In alle vergaderingen, federale zoo wel als provinciale, zouden quota worden toe gekend aan de verschillende minderheden. Voorts bepaalt het rapport, dat zoowel in het federale centrum als in de provinciale regee ringen zouden worden gevormd, die verant woordelijk zouden zijn aan de wetgevende vergaderingen. Voorts beveelt het rapport aan, dat de gou verneur generaal en de gouverneurs, die het hoofd zouden zijn van de federale en de pro vinciale regeeringen geleid zouden wórden door advies hunner ministers,zoolang zij er van overtuigd zijn, dat door zoo te handelen zij niet in conflict komen met zekere speciale verantwoordelijkheden die hun door de con stitutie worden opgelegd. De commissie wijdt specialen aandacht aan het vraagstuk van het terrorisme en doet nieuwe aanbevelingen in dit opzicht. Het algemeen politieke effect van de voorstellen der commissie zou dus zijn dat in de provincies en met zeke re reserves in het federale centrum een systeem van parlementaire regeering zou be staan, uitgezonderd, wanneer de omstandig heden uitoefening van de speciale bevoegd heden van den gouverneur-generaal of de gouverneurs noodig zouden maken. Het rapport bevat verder maatregelen om te verhinderen, dat van de vrijheid van den Indischen fiscus gebruik wordt gemaakt om den Engelschen handel schade te doen door middel van straftarieven. Aanbevolen wordt, dat Burma van Indië wordt gescheiden en een gelijke constitutie krijgt. Het blijkt, dat het rapport is goedgekeurd dóór de meerderheid der 31 leden van de commissie. Bij de slotbe- sprekingen verklaarden zich alleen tegen drie conservatieve Hoogerhuisleden, een Labour- peer, drie Labourleden van het Lagerhuis en twee conservatieve Lagerhuisleden. DuitscMand. Politieke activiteit van dr. Ley en dr. Darré beperkt. De Duitsche pers publiceert twee maatre gelen, die van buitengewone beteekenis worden geacht, omdat men er een actie in ziet tegen den radicalen vleugel der nationaal socialistische partij, meldt United Press aan de Tel. Het betreft- hier in de eerste plaats een reeks maatregelen van den prijzen-com- missaris dr. Gördeler. Men meent, dat deze vooral gericht zijn tegen den minister van Landbouw, dr. Darré, aan wien sociallseerende neigingen en afkeer van het grootgrondbezit worden toegeschreven. De maatregelen van dr. Gördeler ontnemen dr. Darré de mogelijk heid zijnerzijds invloed uit te oefenen op de prijsvorming. Het tweede belangrijke feit is, dat het or gaan van het Duitsche Arbeids Front „Der Deutsche" is verdwenen. Het blad is geabsorbeerd door het partij- orgaan de „Völklsche Beobachter". Daarmede is aan den leider van het Arbeidsfront dr. Ley de gelegenheid ontnomen door middel van zijn blad invloed uit te oefenen op de arbei ders. Zooals bekend is onlangs ook aan dr. Ley het beheer ontnomen over de kas van het Arbeidsfront, welk beheer voortaan wordt uit geoefend door den penningmeester der partij.1 Naar „United Press" verneemt moeten voorts alle plannen van het Arbeidsfront om vergaderingen te houden eerst door het mi nisterie van Propaganda worden goedge keurd. De activiteit van dr. Ley en Darré is door deze maatregelen aanzienlijk ingeperkt. lands en verder met de houding der partijen tegenover het kabinet Okada en tegenover de militaire kringen, die vooral door de par tijen worden bestreden. Het blad „Kokoemin" beweert, dat na de tot dusverre gevoerde besprekingen tusschen den premier. Okada. den minister van oorlog, Hajasji en den minister van marine Ozoemi. de minister president den partijen zal voor stellen in verband met de thans gevoerde buitenlandsch-politieke onderhandelingen Japansche parlement tot midden Januari 1935 te verdagen. Mochten de partijen dit voorstel niet aan nemen dan zou Okada den keizer het decreet tot ontbinding van het parlement voorleggen. Er zouden dan nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, die echter eerst het volgend jaar zouden kunnen plaatsvinden. Genève. Laval en Litu'inof spreken over het Oostpact. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval heeft gistermorgen een onder houd gehad met den Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken. Litwinof. Naar verluidt zou dit onderhoud betrekking hebben gehad op de verdere behandeling van de kwestie van het Oostpact, in het bijzonder op de aangekondigde nota van antwoord van Frankrijk aan Polen. Bovendien hebben be sprekingen plaats gehad tusschen Litwinof en Eden en tusschen Lavak en Eden, benevens tusschen Laval en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Tewfik Roesjdie Bey. Mandsjoeliwo Twintigduizend Mongolen in verzet. De Chineesche pers meldt, dat de Mongool- sche prinsen Aimak en Oetsjoemoetsjink meer dan 20.000 gewapende Mongolen om zich heb ben verzameld om de provincie Sinan, waar over zij het bestuur hadden, te verdedigen tegen de Mandsjoerijsche regeeringstroepen. Men acht de situatie zeer gespannen. Spoorwegaanslagen in Mexico En anti-Katholieke demonstraties. Dinsdag, welke dag in geheel Mexico als den vierentwintigsten verjaardag van de groote Mexicaansche revolutie met demon straties en plechtigheden werd gevierd, zijn twee spoorwegaanslagen gepleegd. Op de lijn Veracruz—Mexico was in tunnel 14 een deel der rails opgebroken, zoodat een goederen trein ontspoorde. De electrische machine van den trein viel om en versperde het spoor, zoo dat het verkeer volkomen werd verbroken. Ook de langs de spoorbaan loopende tele graafverbinding werd vernield. Men vermoedt dat de aanslag bedoeld was geweest voor den personentrein VeracruzMexico. Bij geruchte verluidt, dat de machinist van den goederen trein door de plegers van den aanslag is ont voerd en is doodgeschoten. Men neemt echter aan. dat het hier een daad betreft van de aanhangers van den verslagen candidaat voor het presidentschap Villareal. De tweede aanslag werd gepleegd op de staatsspoorlijn MexcoLaredo. Onbekende daders hebben hier twee bruggen in de lucht laten vliegen. In Tuxtla Gutierrez in den staat. Chiapas vonden verder heden een aan tal betoogingen plaats, die een uitgesproken communistisch karakter droegen. Na talrijke toespraken werd een groot aantal heiligen beelden verbrand. HARTELIJKE ONTVANGST VAN PRINSES MARINA TE LONDEN. In gezelschap van haar ouders en haar beide zusters is prinses Marina gistermorgen uit Parijs naar Londen vertrokken. Aan het Gare St. Lazarex werd het gezelschap uitgeleide ge daan door vertegenwoordigers van de Fran sche regeering en door den Britschen ambas sadeur te Parijs Sir George Clerk en andere leden der Britsche legatie, terwijl een groote menigte de prinses ten afscheid toejuichte. Inmiddels was de hertog van Kent, ten einde het gevaar te vermijden dat hij tenge volge van den mist te laat zou kunnen komen met een vroegen trein van Victoria naar Dover vertrokken, waar hij zijn aanstaande bruid zou verwelkomen. Nader werd uit Londen gemeld: Ondanks den mist had een enorme menigte zich 's middags verzameld aan Victoria-sta tion en langs den weg naar Buckingham Pa lace om getuige te zijn van de aankomst van den hertog van Kent en van prinses Marina te Londen. Toen de speciale trein arriveerde waren op het perron aanwezig de koning en de koningin, de prins van Wales, de hertog en de hertogin van York, de Princess Royal en Lord Harewood. Na een hartelijke begroeting namen de koning en de koningin met prins en prinses Nicolaas van Griekenland plaats in de eerste auto en de hertog van Kent en Ma rina in de tweede. Op we? naar Buckingham Palace werden de vorstelijke personen harte lijk toegejuicht. Japan. Imperi»! Airways verdubbelen de diensten. Op Indië en Zuid-Afrika. Naar ontbinding van hei parlement? De positie van het Japansche kabinet ia veel slechter geworden. De voorzitter van den Geheimen Raad, Sajondsi, heeft in verband daarmede voor heden Donderdag dezen raad voor een zitting bijeengeroepen, welke zich zal bezig houden met den binnenlandsch en buit.enlandsch politieken toestand des De Britsche luchtvaartmaatschappij d'eelen mede. dat van het einde van dit jaar af de luchtdiensten van Londen naar Calcutta en van Londen naar Johannesburg verdubbeld zullen worden. Dit beteekent dat er een dienst van tweemaal per week op Indië en op Zuid- Afrika in beide richtingen zal worden inge steld voor het vervoer van post en passagiers tusschen Groot Brittannië en Palestina, Irak, de Perzische Golf, Indië en Soedan, Oeganda, Kennia. Tanganyka, Noord- en Zuid-Rhode sia en de Unie van Zuid-Afrika. Bovendien zullen er vier diensten per week in beide rich tingen tusschen Engeland en Egypte ont staan. Werkloozen bezetten een raadhuis. Burgemeester zwicht voor hun eischcn. PARIJS, 21 November (Reuter). In Saint Quentin schoolden heden voor het raadhuis eenige honderden werkloozen samen, drongen, ondanks het krachtige verzet van de plaatselijke politie het gebouw binnen. Zij sloegen verschillende deuren en vensters in, bezetten eenige vertrekken en weigerden weg te gaan, voordat zekere kortingen op den werkloozensteun zouden zijn afgeschaft. Het gemeentebestuur is thans in zekeren zin de gevangenen van de werkloozen. Het ingrijpen van de gewapende macht is slechte mogelijk met toestemming van den perfect, die tot hedenavond nog niet was ge arriveerd. Een later telegram meldt, dat de Maire tenslotte is gezwicht voor de eischen der werk loozen, die daarop wegtrokken. De Londensche vlootbesprekingen in kritiek stadium. Naar een schijn-accoord Londen, 20 November. (Van onzen correspondent.) De onderhandelingen in Londen tusschen vertegenwoordigers der drie grootste zeemo gendheden, ter voorbereiding van een alge- meene vloot-conferentie in 1935, zijn thans in dat stadium getreden dat men kenschetst als kritiek. De Japanners hebben thans doen beseffen dat hun vloot even sterk moet zijn als de sterkste in de wereld en dat hun aan vankelijk voorstel tot wijziging van de ver houding 5-5-3 in zoodanigen zin dat ze de gelijkwaardigheid van de Japansche vloot aan die van Engeland en die van Amerika on voorwaardelijk vaststelt, meenens was en niet maar een diplomatieke zet om in de on derhandelingen het meest mogelijke te bevel ken. Wat de Japanners dertig jaar geleden aanvaardden als een tijdelijke regeling kan naar hun oordeel niet permanent gehand haafd blijven. Geen „pariteit in beginsel", zooals de Engelschen hadden voorgesteld, maar echte tastbare pariteit dat eischen de kleine harde mannen uit het land van de Rij zende Zon; en zij zijn niet voornemens een sikkepitje toe te geven op dezen eisch. Met deze wetenschap verrijkt hebben de En gelschen en de Amerikanen weer een onder onsje gehad op Chequers, de landelijke amts- woning van den Britschen Premier. In dit onderonsje moet het aan volle eensgezind heid hebben ontbroken: want de Amerikaan- sche en de Britsche lezingen er over loopen uiteen Zij waren het eens over de wensche- lijkheid vlootbeperking voor allev naties na afloop van het Verdrag van Washington te doen voortduren. Maar er was verschil van meening over de houding, welke tegenover Ja pan moest worden aangenomen. De Ameri kanen willen klaarblijkelijk aansturen op een vergelijk met Groot Brittannië, zoo noodig met veronachtzaming van Japan. Dat zou beteekenen dat de twee landen gezamenlijk zouden moeten beproeven Japan klein en op zijn plaats te houden. Engeland daarente gen meent zijn belang beter te dienen door met een accoord te komen, waarin uiteraard ook Amerika zou moeten worden betrokken. Het kritieke karakter van den toestand is hiermede wel duidelijk geworden Er is nu al sprake van eon schijn-overeenstemming op het beginsel dat de beperking, welke men zoekt, niet kwantitatief maar kwalitatief zal zijn. Dat wil zeggen dat alleen de grootte van zekere klassen schepen zou worden beperkt. Zulk een regeling zou uiteraard weinig of niets om het lijf hebben. Sterke invloeden doen zich in Engeland gelden om tot een nauwe Engelsch-Amerikaansche samenwer king te geraken. Even sterke invloeden wer ken voor de wedergeboorte van een Engelsch- Japansch verbond, dat zou leiden tot ver vreemding van Amerika, Rusland en China. Welke invloeden zullen het winnen? Het beleid der Britsche regeering is er klaarblijke lijk op gericht den besten middenweg te vin den. Dat leidt bij een erkend hachelijke posi tie tot aarzeling en uitstel. Inmiddels kan zulk dralen voor Japan slechte een prikkel zijn de Westersche mogendheden in haar verdeeld heid tegen elkaar uitspelend, voort te gaan met versterking van zijn positie in Ver-Oos- tersohe wateren A. K v. R. Weinig enthousiasme. BRUSSEL, 21 November. Het zou overdreven zijn te beweren, dat het kabinet Theunis. met groote moeite tot stand gekomen, enthousiast door pers en publiek ontvangen werd. In het beste geval neemt men een afwachtende houding aan, uitgaan de van het standpunt, dat men menschen en regeerïngen alleen naar hun daden beoor- deelen mag. Dat de oppositie over de samen stelling niet is te spreken, ligt in de rede; maar ook in de neutrale en liberale bladen vindt men aanwijzingen van een weinig en thousiaste gezindheid. Deze komt voort uit een gevoel van wantrouwen dat onmisken baar op dit oogenblik in de massa leeft. Men vraagt zich af of het wel goed is, dat op een zoo innige wijze de staat aan het bankwezen verbonden wordt. In België gelden andere ze den dan elders. Er zijn landen, waarin het niet geduld wordt, dat een overheidspersoon tegelijkertijd groote belangen en leidende functies in particuliere ondernemingen heeft. Hier echter zijn de voornaamste ministers, bankdirecteuren, commissarissen en groot aandeelhouders van ondernemingen, welke weer in nauw verband staan met den Staat. Het ongezonde van dezen toestand wordt door een ieder gevoeld, maar er schijnt niets aan te doen te zijn. Verleden jaar heeft een senator geprobeerd verbetering te brengen, maar zijn optreden heeft niet gebaat. Toch was het niet de eerste de beste. De heer Paul Crockaert behoort tot de regeeringsmeerder- heid. Hij is oud-minister en een man die vele relaties in de hooge sferen van Brussel onder houdt. In een beroemd geworden campagne wees hij op de „mur d' argent" waar ieder per soonlijk initiatief van Belgische bewindsman nen tegen te pletter loopt. Minister Jaspar antwoordde hem in een sentimenteele rede, waarin hij het deed voorkomen alsof men zijn persoonlijke eerlijkheid in twijfel trok. Dit was geenszins het geval; maar hij bereikte er zijn doel mee en hij vermeed een positief ant woord op de door Crockaert met vuur en kracht verdedigde stellingen. Al bereikte Crockaert niets directs en positiefs, omdat het politieke spel de kracht van zijn beweging brak, toch heeft zijn rede groote beteekenis, wanthij werd in den lande gehoord en ver staan. En onder vooral de jóngere leden van de partijen waar de regeeringsmeerderheld op gebaseerd is, zijn er velen, die de innige ver standhouding tusschen bank en staat ten zeerste betreuren. Dat bovendien de socialis ten niet ophouden daarover te fluisteren is de natuurlijkste zaak ter wereld. Toen dan ook de samenstelling van het nieuwe ministe rie bekend werd, gaf het oppositieblad dit be richt met over vijf kolom de kop: „La Société Générale ouvre une nouvelle filiale". Verder _af ditzelfde blad in zijn manchette: „Le mi nistère est ïncomplet; il y manque la Banque de Bruxelles". Inderdaad vinden ook menschen wier ge- dachtengang een gansch andere richting uit gaat dan die van de socialisten, de ver menging van openbare en particuliere zaken, zooals die door dit ministerie getoond wordt, om het zacht te zeggen: ongewenscht. De for mateur maakt, in de allerhoogste functies, deel uit van het bestuur van 27 Naamlooze Vennootschappen. De minister van Oorlog, dr. Devèze, zit in 6, dr. Auguste van Cauwelaert in 4, de heer Hiernaux in 7 en de heer Gutt ook in 7 ven nootschappen als beheerder. De sterke man van het gezelschap. Z.Exc. Francqui, is gou verneur van de Société Générale en beheert 6 andere vennootschappen. De Société Géné rale neemt in België een plaats in als geen andere bank in eenig ander land ooit inge nomen heeft. De Congo is vrijwel in handen van de Société Générale, welke ook de spoor lijnen daar bezit en de bootlijn er heen. In het Belgische bankwezen neemt de Société Générale een zóó preponderante plaats in, dat men zonder overdrijving kan zeggen, dat zij direct, of door middel van de met haar ver bonden instellingen, het geheele financieele en economische leven van België beheerscht. Het is een paradoxale toestand, dat een man als Emile Francqui. wiens bekwaamhe den niemand in twijfel trekt, de domineerende figuur wordt in een kabinet, dat alleen maar tegen de crisis strijden kan. wanneer de ren testandaard gedrukt wordt, terwijl hij als bankmagnaat het opperste belang heeft bij het handhaven van den tegenwoordigen hoo- gen voet. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de heer G Theunis een meerderheid voor zijn combina tie vindt in een Kamer die reeds herhaalde lijk haar lijdzaamheid toonde. Maar dat er ONZE DACELIJKSCHE KiNDERVERTELLINC. Intusschen waren de kobolden snel gevlucht voor Glimmer's kracht. Eindelijk vielen zij, doodmoe, op den grond neer. „Hè, hè," zei Kas, „zeg, ben jij misschien gewond? Ik niet." „Ik ook niet, zooals je ziet," sprak Hik. „En dit" hij toonde het boek „is alles wat ik nog heb kunnen meenemen; maar denk er om we moeten eerlijk deelen! Ik vraag me af wat het kan zijn?" „Dat is een boek," zei Kas, „dat moet je kunnen lezen. Kan jij dat?" „Welnee," vertelde Hik, „ik heb nog nooit een boek gezien. Gooi dat dmg maar weg." „Nee, nee," vond Kas, „we houden het, je kunt nooit weten." harde woorden zullen vallen is zeker. Dé scharnier waar alles om draait is en blijft de groep der christendemocraten. Stemmen die tegen, dan is er geen meerderheid te vinden. Deze christendemocraten bevinden zich in een pijnlijke en wonderbaarlijke situatie. Als deel van de R.K. Staatsoartij behooren zij tot de regeeringsmeerderheid mét de liberalen, waar mede zij in hun beginselen en mentaliteit de absolute tegenstelling vormen. Zij zijn dus de tegenstanders van de socialisten, waar mede zij echter op alle punten van het eco nomische programma verwant zijn Zij zijn niet minder dan de oppositie in wezen ge kant tegen de dwingende overmacht, welke de groote kapitalistische lichamen in de regee ring uitoefenen. Toch zouden zij omderwille van de partij discipline vóór de regeering moeten stem men; gelijk zij al zoo dikwijls gestemd hebben voor maatregelen welke hen in hun diepste overtuiging kwetsen moeten. Reeds meer dan één Christendemocraat heeft zich uit de par tij teruggetrokken, omdat hij de politiek der fractie niet in overeenstemming kon brengen met zijn principes en zijn geweten Het is nu maar de vraag hoe sterk de katholieke een heid is en hoe ver men kan gaan met een po litiek, welke een integreerend deel van de re geeringsmeerderheid tegen de borst stuit De groote kwestie is nu met het oog op de a.s. Kamerzitting, waarin 't kabinet zich zal voor stellen: aanvaarden de christendemocraten deze nieuwe ploeg en hebben zij geen bezwaar tegen de aanwezigheid van den heer Franc qui? Stemmen zij tegen, dan zal de heer Theunis weer moeten heengaan. Stemmen zij voor. wat waarschijnlijk is. dan ligt het in de bedoeling van den premier om direct gebruik te maken van de twee maanden plein-pouvoir. welke de nalatenschap van den heer De Broqueville vormen Deze had namelijk zeven maanden gekregen en er maar vijf gebruikt. Of dit gaan zal is echter nog niet zeker. Vele redeneeren zoo, dat de plein-pouvoir verbonden is aan een bepaalde regeering en dat men hem niet kan overdragen. Hierin ligt iets logisch. Wan neer de Kamer den heer De Broqueville haar vertrouwen schenkt, houdt dat nog niet in dat zij ieder ander datzelfde vertrouwen wil geven. Met spanning ziet men dus uit naar den dag waarop Theunis en zijn medewerkers zich aan de volksvertegenwoordiging zullen voorstellen. Bij die gelegenheid zal de persoon van Emile Francqui de spil van het debat vor men Er zijn cynische opmerkers die zeggen: „Wat doet het er eigenlijk toe of Francqui mi nister ls of niet. Hij is toch altijd de baas in België". J. GRESHOFF. Canadeesch schip geramd en vergaan. Vier opvarenden verdronken. Uit Port Huron (Michigan) 21 Nov.: Bij dichten mist heeft het Amerikaansche vracht schip Loomis het Canadeesche vrachtschip C. W. Franz geramd. Het Canadeesche stoom schip zonk onmiddellijk en vier opvarenden' kwamen om het leven. De Loomis werd ernstig gehavend. Arbeiders bij instorting omgekomen. Vijf slachtoffers in een Belgische zandsteengroeve. Uit Luik 21 Nov.: Heden heeft zich nabij Goé een noodlottige Instorting voorgedaan in een zandsteengroeve. De instorting was naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door de vorst. Vijf arbeiders, die op het oogenblik van de instorting in de groeve aan het werk wa ren, werden bedolven onder een eenige me ters dikken laag zand en steen. Hoewel on middellijk reddingspogingen in het werk ge steld werden, waarbij de behulpzame hand werd geboden door een afdeeling militairen, bleek het toch niet moeelijk tijdig de onge- lukkigen te bergen, zoodat deze zijn omgeko men. Het zal nog eeruimen tijd duren, "alvo rens men tot de lijken zal kunnen doordrin gen. Een zesde arbeider, die vlak in de nabij heid van de instorting werkte, bekwam ern stige verwondingen. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Fascistisch complot van Amerikaansche oud-strijders? „Marsch zou zijn voorbereid. NEW-YORK, 20 Nov. (Reuter). De enquete-commissie uit den Senaat betref fende anti-Amerikaansche agitatie, stelt een onderzoek in, naar aanleiding van sensatio- r.eele berichten nopens een beweerd com plot, strevende naar het organiseeren van vijftigduizend Amerikaansche oudstrijders in een fascistisch leger, met het doel om de Ver- eenigde Staten de dictatuur af te kondigen. Generaal-majoor Butler, oud-commandant van het corps marinefusiliers legde heden gedurende twee uur verklaringen af, naar aanleiding van de bewering, dat een groep New-Yorksche effectenmakelaars onder lei ding van Mac Guire, hem het bevel over het geprojecteerde leger zou hebben aangebo den. Mac Guire heeft in een onderhoud met een journalist deze bewering ten stelligste tegen gesproken. Dickstein, de vice-voorzitter der commissie deelde mede, dat er waarschijnlijk Maandag een openbare zitting zal worden gehouden. Wij zullen grooter namen hooren dan die van Butler, voegde hij er bij. MacCornacktde voorzitter der commissie verklaarde, dat Butler vrijwillig zijn getuige nis aflegde, en van ganscher harte medewerk te aan het onderzoek naar het complot, waar omtrent ook uit andere bronnen inlichtingen worden ontvangen. Volgens de bladen zou Butler hebben ver klaard, dat men hem drie millioen dollar zou hebben aangeboden, indien hij de leiding van een „marsen naar Washington" op zich wilde nemen, en de regeering omver werpen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6