RIJMEN van P. CASUS Een vervuiling van vele wenschen Eerst afwikkeling van oude vorderingen. Visch en schoen. Hei BefaüQtèjltsU 52e Jaargang No. 15774 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 24 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 130S2 a Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 November. Ons Orkest. De H. O. V. bestaat nog steeds, en het is een van de wonderen van deze moeilijke tij den. Natuurlijk is het een zeer zorgelijk be staan. het is zelfs ingekort tot 7 1/2 maand per jaar, en de musici verdienen zoo weinig geld dat men liever de bedragen maar onver meld laat. Des te meer waardeering verdienen orkest en leider dirigent Frits Schuurman is eveneens heel zwaar in zij,n inkomsten ge troffen, en voor zijn salaris mag Haarlem zich ook schamen omdat zij hun artistieke pres taties op zulk een peil weten te houden. Ik heb gisteravond, met vele honderden anderen van een concert genoten dat den ganschen avond boeide. Zonder mij in Karei de Jong's domein-der-critiek te begeven kan 'k gerust zeggen dat wij allen getroffen waren door de toewijding, de frischheid, het enthousiasme waarmee gemusiceerd werd, dat we allen vele malen hartelijken bijval geuit hebben en dat Schuurman, ondanks de tallooze moeilijkhe den die hij sinds zijn komst in Haarlem heeft moeten overwinnen, er tenslotte nu wel zeker van kan zijn dat hij zijn plaats als dirigent hier veroverd heeft. Daar zijn een élan en een zekerheid in zijn leiding gekomen, die tegenwoordig ook gisteravond weer tot ovaties aan het slot van zijn concerten leiden. De muzikant van ras doet zich immer gelden, weet echte geestdrift te wekken, en zijn en thousiasme overwint de ergste tegenslagen. Zelfs bij de H. O. V.. die een leven vol finan- cieele zorgen achter zich heeft, is nog nimmer een dirigent voor zulke groote moeilijkheden geplaatst als de jonge musicus die thans haar leider is. Er straalt een echte levensmoed uit het mooie, enthousiaste werk van leider en or kest, die door alle tegenslagen heen tenslotte haar belooning moet vinden. Ook door vele bestuursleden wordt hard en onvermoeid voor de H. O. V. gewerkt. Men geeft het, ondanks alles, niet op. Zou „de officieele houding" tegenover het orkest nu eindelijk niet eens wat beter kun nen worden? Als de gemeenteraad bij de be handeling der begroóting de subsidie nu eens van f 15.000 tot f 20.000 zou willen verhoogen heusch nog een allerbescheidenst bedrag, in verhouding tot de sommen die andere steden aan hun orkesten besteden zou dat niet alleen de zorgen der H. O. V. aanmerkelijk verlichten en den musici wat meer bestaans zekerheid geven, maar bovendien een moreele erkenning van beteekenis zijn. Zulk een erkenning is waarlijk tenvolle ver diend! Er zijn weinig menschen die met zulk een moed en levenslust, zulk een toewijding voor hun kunst en hun beroep zijn blijven arbeiden als de musici van de H. V., met Frits Schuurman aan het hoofd! Het mooie concert van Vrijdag 23 November, "dat aan zooveel honderden Haarlemmers weer een schoonen avond heeft bezorgd en hen boven de zorgen van dezen moeilijken tijd gesteld, is voor mij een aanleiding nog eens een krachtig woord pro H. O. V. te uiten in de overtuiging dat het werk van deze menschen ons respect en onze bewondering verdient, en dat het voor Haarlem een kost baar bezit is. R. P. Japan zegt het vlootverdrag op Pariteit op vier punten gebaseerd. TOKIO. 24 November (Reuter). Naar de bladen berichten zal Japan 10 December a.s. het vlootverdrag van Washington opzeggen. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, zeide dat Japan pari teit voor zijn vloot vraagt: le om zijn handels positie, 2e om zijn groote prestaties in den scheepsbouw, 3e om zijn gevoel voor veilig heid in de nationale defensie en 4e om zijn nationaal prestige. Ontploffing in een graansilo. Een doode; een mfflioen dollar schade. ONATA, (Nebraska) 24 November (Reuter) In een graansilo heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 1 persoon werd gedood en 8 zwaar werden gewond. Twee personen worden vermist; de materieele schade wordt op 1 mil- lioen dollar geschat. Voddenraper wilde bommen reinigen! Verscheidene gewonden bij de ontploffing. MADRID, 24 Nov. (Reuter.) Te Valencia heeft een ernstige ontploffing plaats gevonden. Een voddenraper had eenige met modder be dekte bommen gevonden en hij trachtte deze in een drukke verkeersstraat te reinigen. Plot seling ontploften ze zoodat zeven kinderen werden gewond terwijl den voddenraper de rechterhand werd afgerukt. Vier andere per sonen kregen lichte verwondingen. SIR ARTHUR PINERO OVERLEDEN. Sir Arthur Pinero. de bekende Engelsche tooneelschrijver, is Vrijdag in Londen op den leeftijd van 79 jaar overleden. in boekvorm Als uitgave van HAARLEM'S DAGBLAD Onze van-dag-tot-dag rijmer P. GASUS heeft uit de meer dan 2600 rijmen, die van zijn hand reeds in Haarlem's Dagblad verschenen zijn, een keuze van een kleine honderd gemaakt. Dezen zijn in een boekje van handig formaat bijeengebracht en, door ons uitgegeven, voor de lezers van ons blad verkrijgbaar De even vaardige als geestige teeke naar WLADIMIR BIELKINE heeft er een twintigtal penteekeningen bij gemaakt. Het boekje telt 128 bladzijden Prijs slechts 25 cents Het boekje is verkrijgbaar van MAANDAG 26 NOVEMBER af aan het bureau van HAARLEM'S DAGBLAD, Groote Houtstraat 95, van v.m. 8 uur tot n.m. 6 uur. Bestellingen bij bezorgers kunnen uit gevoerd worden, zoolang de voorraad strekt. Men haaste zich, daar de oplaag beperkt is. De onderhandelingen met Daitschland. De Nederlandsche delegatie en de Duitsche vertegenwoordigers, die te 's Gravenhage over de afsluiting van een nieuw clearingverdrag tusschen beide landen onderhandelen, zijn thans tweemaal in vergadering bijeen geweest. De Nederlandsche delegatie heeft gemeend daar allereerst aan de orde te moeten stellen de afwikkeling van de oude vorderingen, die op het Sonderkonto van de Ned. Bank en op het Zwischenkonto zijn gestort. Het blijkt echter, dat nog moeilijkheden moeten worden overwonnen, aleer, overeenstemming mogelijk is. Minister Ir. J. Kalff te Haarlem. Bij een concert der H. O. De Minister van Waterstaat Ir. J. Kalff en mevrouw Kalff woonden Vrijdagavond te Haarlem het concert van de Haariemsehe Or kest Vereeniging bij, waar hun dochter als soliste optrad en veel succes oogstte met het vioolconcert van Max Bruch. Rundvleesch in blik. Wordt goedkooper. Zooals reeds eerder in ons blad vermeld, zal de prijs van dit vleesch met ingang van Maan dag 26 November worden verlaagd van 0.35 op 0.25 per bus a 1 KG. Naar de Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon ons mededeelde geldt voor de gemeente Haarlem deze prijsverlaging van bon no. 52 van de distributiekaart af. Hoewel op deze en op de volgende bons een prijs van ƒ0.35 per bus staat aangegeven, zullen door de slagers de bussen worden ver strekt tegen inlevering van geldige bons en betaling van 0.25 per blik. Verder wordt dit vleesch op ruimer schaal beschikbaar gesteld door de beslissing van den Minister dat van 26 November af aan ge zinnen van meer dan 6 personen inplaats van 2 thans 3 Kilogrambussen per week beschik baar kunnen worden gesteld. Voorts komen voor de verstrekking in aan merking personen, welke als landarbeider werkzaam zijn. Zij die in aanmerking wen schen te komen voor rundvleesch in blik kunnen aanvraagbiljetten bekomen bij den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De Haariemsehe begrooting. Behandeling vertraagd. Wij hebben medegedeeld, dat het aanvan kelijk in de bedoeling lag de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1935 in den Haarlemschen gemeenteraad te beginnen op Woensdag 12 December. Thans vernemen wij evenwel, dat deze raadszittingen een week later zullen moeten beginnen, omdat de memorie van antwoord van B, en W. op de afdeelingsverslagen van den raad later verschijnen zal dan eerst ver wacht werd. Dit komt doordat een der rap porteurs van de afdeelingen 3 weken op zijn verslag heeft laten wachten. Nu kunnen B. en W. pas in hun vergadering van a.s. Donder dag hun antwoord opstellen. In elk geval zal de Raad op 12 December bijeenkomen voor het behandelen van een ge wone agenda. DE HIJSCHKRAAN VAN DE LICHT FABRIEKEN. De hijschkraan voor het lossen van steen kolen aan de haven der Lichtfabrieken, die de vorige week tijdens het lossen van een schip plotseling brak en waarbij een deel van het ijzeren gevaarte van een hoogte van 15 me ter naar beneden smakte, is thans weer her steld. Met behulp van een grooten drijvenden bok is het vernieuwde stuk van de kraan cp zijn plaats gebracht. Het lossen der schepen heeft eenige dagen stilgelegen. Eenige groote schepen, met steenkolen geladen liggen in het Spaarne te wachten tot de herstelde kraan hun vracht zal overhevelen op het fabrieks terrein. Zaterdagmorgen is de kraan weer in dienst gesteld. Ten behoeve van het Trans-Atlantische luchtverkeer, zal tusschen Spanje en de Ver. Staten een aantal kunstmatige eilanden wor den aangelegd, waarvan men hier het model ziet. (De Kamer v. Koophandel voor de Langstraat, toaar zooveel schoen fabrieken zijn, heeft geprotesteerd tegen rijks- en gemeentesteun voor de oprichting van een schoenen fabriek in de omgeving van het lJsélmeer, als onderdeel van te werkstelling van werklooze Zuider- zee-visschers.) 't Is lastig om 't zelfs maar één keer Een ieder naar den zin te maken, Gelukkig dat ik niet regeer, 'k Blijf liever bij mijn eigen zaken. De visschers van de Zuiderzee Vangen nog bot slechts met hun booten (Figuurlijk dan) sinds kortgelèe Het IJselmeer werd afgesloten Geen mensch wou in hun schoenen staan Toen dacht den Haag, omdat zij morden, Wanneer ze schoenen maken gaan, Dan zal dat zeker anders worden. Wie hun schoen past, trekt hem wel aan, Zij hoeven dan niet meer te mokken Maar Langstraat heeft, vóór ze bestaan Die schoenen zich reeds aangetrokken. Wat moet de Langstraat nu gaan doen, Vraagt men zich af. wij protesteeren, Bij ons wringt ook al lang de schoen En niemand komt ons subsidieeren. Wanneer de visscher schoenen maakt Met staatssteun, dien wij moeten missen. Dan kunnen wij, 't bedrijf gestaakt, Alleen nog (achter 't net) gaan.... visschen. Zoo lastig is 't. ik zeg het weer. Het ieder naar den zin te maken, Gelukkig dat i k niet regeer. Ik zou er van verbijsterd raken. Nieuwe straat by Soendaplein. Betere verbinding naar het Westen. Het groote vierkante* stuk tuingrond tus schen de Algemeene en de R.K. Begraafplaats St. Barbara aan den Schoterweg, wordt thans in exploitatie gebracht als bouwterrein. Over de geheele lengte van het terrein wordt een breede straat aangelegd, welke rechtstreeksche verbinding geven zal van het Soendaplein naar het Hoogerwoerdcomplex en die van de Soendastraat naar de Pijn- boomstraat loopt. Met den aanleg is begon nen. Door deze breede straat juist op de krui sing Schoterweg—Soendastraat op welk kruispunt het Julianapark uitloopt, zal een veel betere verbinding naar de straten ten Westen van de beide Begraafplaatsen tot stand komen. Bovendien zal het zeer drukke en niet weinig gevaarlijke kruispunt Flores- straatRijksstraatwegSchoterboschstraat, belangrijk van het verkeer ontlast worden, doordat zeer veel verkeer, dat uit de stad gaat naar het groote stratencomplex achter de Hoogerwoerd, de nieuwe straat zal nemen. Vroeger was de goedonderhouden tuin een aardige onderbreking in de bebouwing, maar nu deze tuin sedert jaar en dag een wildernis is geworden, zal een straat met flinke be bouwing beter aspect geven aan het geheel. ,,Geen vredessysteem zonder Amerika, Duitschland en Japan". Baldwin voor controle op de wapen productie. LONDEN 24 Nov. (Reuter). In een rede te Glasgow verklaarde Baldwin, waarnemend ministerpresident, gisteravond, dat zonder Duitschland de Ver. Staten en Japan nooit een collectief vredessysteem zou ontstaan. Naar Baldwin's meening was met het oog op het feit. dat de Ver. Staten nog geen lid van den Volkenbond waren en de beide andere staten zich hieruit hadden teruggetrokken, geen vre desverdrag mogelijk. Zoolang hij eenige verantwoordelijkheid in de regeering droeg zou hij nooit toelaten, dat Groot-Brittanje tot een dergelijk verdrag toe trad en dat zijn vloot eenig land zou blokkee- ren zonder te weten wat de Ver, Staten zou den doen. Engeland moest niet slechts in den Volkenbond de Status quo ante herstellen, doch ook trachten de Ver. Staten in dezen kring te brengen. Ten aanzien van de kwestie der wapenfa- bricage verklaarde Baldwin dat hij er van overtuigd was dat de nationaliseering der wa penindustrie noch de wereldbewapening zou kunnen verminderen, noch den vrede ten goede komen. De eenige manier om misbruiken te voorko men is het uitoefenen van controle op de wapenproductie. Baldwin wees tenslotte op de noodzakelijk heid van nationale verdediging waartoe dan echter de middelen voldoende moesten zijn. JUBILEUM MGR. H. T. J. VAN VLIJMEN. Maandagavond a.s. wordt in hotel Lion d' Or van 3 tot 4 uur een receptie gehouden ter ge legenheid van de 40-jarige ambtsvervulling van mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van het kerkgenootschap der oud-bisschoppelijke clerezy te Haarlem. Rusland zou aan Frankrijk militaire steun toegezegd hebben. pag. 4 Bij een instorting op het Brusselsche tentoon stellingsterrein zijn acht personen gedood en twintig gewond. pag. 4 De steun aan de bedrijven kost millioenen. pag. 2 De clearingonderhandelingen met Duitsch land. pag. 1 Bij een onbewaaktcn overweg te Nunspeet is een auto door den trein gegrepen; één der inzittenden is gedood. pag. *3 Twee broers zijn bij een autoongeluk gedood. pag. 3 De regeering voelt niet veel voor steun aan de HollandAmerika Lijn en de Kon. Holland- sche Lloyd. pag. 3 Bioscopen. pag. 17 Puzzlerubriek. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Dr. L. C. Kersbergen. pag. 3 Laatste berichten. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ons Orkest. pag 1 Mr. E. Elias: Menschen en dingen uit mijn Haagsche buurt. pag. 3 Van onzen Parijschen correspondent: Dou- ïnergue contra Herriot. pag. 4 Dr. W. G. N. van der Sleen: Van Tunis naar Rome. pag. 13 K. de Jong over Radiomuziek der week. pag. 17 K- de Jong: Concert der II. O. V. pag. 17 G. J. Kalt: Leerlingenuitvoering. H. Th. Lin- denbom. pag. 9 Lectuur voor de Jeugd. pag. 17 Brieven van een controleur B. B.: Een sultan betrekt een nieuwe woning. pag. 13 Financieele Kroniek: Slechts voor enkele fond sen belangstelling. pag, 12 Helen: De groote stad. pag. 13 M. H. J.: Dieren op postzegels. pag. 14 Kerst Zwart: Oranje, rood en wit. pag. 14 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 14 Het Haariemsehe Stadsbeeld: Groote Hout straat. pag. 14 Voor de Jeugd. pag. 15 en 16 Roosevelt's adviseurs meenings verschil Financiers en industriëelen beklagen zich. NEW-YORK, 24 November iReuter). In be langhebbende kringen verwacht men dat Pre sident Roosevelt spoedig voor de vraag gesteld zal worden zijn standpunt vast te stellen ten aanzien van den tekst der nieuwe handels verdragen. De oorzaak hiervan is, dat eenige buitenlandsche mogendheden niet bereid zijn over wederzijdsche handelsverdragen te on derhandelen vóór of op denzelfden tijd als andere landen wier economische toestand on geveer gelijk is. Een andere reden is. dat er tusschen de Amerikaansche adviseurs verschil van mee ning bestaat over de buitenlandsche handels- Dolïtiek. De minister van buitenlandsche za ken Huil en een adviseur van den president houden er tegenovergestelde meeningen op na, betreffende de handelspolitiek. Er zijn dan ook reeds klachten van financiers en in- dustrieelen ontvangen, dat de departementen voor in-strijd-zijnde doeleinden werkten. 450 Bolivianen afgeslacht? Paraguaansclie communiqué over den Chaco-oorlog. ASUNCION. 24 Nov. iReuter). De minister van oorlog deelt mede. dat de Paraguaansche troepen het fort Celisla hebben veroverd. 500 Bolivianen werden gevangen genomen en een aanzienlijke buit werd gemaakt. 450 man zijn gesneuveld, waaronder 2 kapiteins en 1 luite nant. Het Spaansche handels verdrag nog niet geratificeerd Aandrang uit de Spaansclie Kamer. Reuter meldt ons uit Madrid, dat de afge vaardigde Cantos, uit Valencia, vergezeld van andere afgevaardigden uit dat gebied, aan minister Lerroux heeft verzocht om Vrijdag in de Kamer het handelsverdrag met Neder land te doen behandelen. Cantos toonde aan, dat indien het verdrag niet voor l December a.s. is geratificeerd, het onmogelijk zal zijn om de schepen, die be stemd voor Nederland, geladen met fruit in verschillende Spaansche havens liggen, te lossen. Minister Lerroux heeft onmiddellijk over deze zaak met den president van de Kamer van gedachten gewisseld. Naar verluidt, zal de monarchistische partij toepassing van het quorum verzoeken ten einde ratifir Me van het verdrag te verkrij gen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1