ÏMtHwAaas Postra ket. Het dela*$ei{kste 52e Jaargang No. 15776 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 27 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»*: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 November. Het Einde van Socrates. Er is weer zoo'n klein, fijn boekje van Chari- varius verschenen bij H. D. Tjeenk Willink Zoon. Het bezingt in verzen Het Einde van Socrates. Een kleine trilogie is het, geput uit Plato's geschriften Apologia, Crito en Phaedo, en gegoten in aen vorm van een tooneelstuk. Dit klinkt nogal geleerd, en die klassieken der Grieksche Oudheid schijnen inderdaad velen volmaakt onbereikbaar. Maar toch zouden die velen dit boekje kunnen koopen en ervan ge nieten. Zij zouden er zelfs een St. Nicolaas- cadeau van kunnen maken, ook voor menschen die niet uitmiddelpuntig zijn en geen leeraren aan gymnasia. Want het fijnste in dit fijne boekje is zijn eenvoud, zijn begrijpelijkheid. Die uit zich in de eerste plaats in zijn taal. „Menig lezer, aan den gebruikelijken stijl der vertalingen gewoon, zal even onthutst staan over mijn Hollandsche Hollandsch," zegt Charivarius in zijn inleiding. „Maar als hij van den schrik bekomen is zal hij, hoop ik. toegeven dat ik gelijk heb zoo te schrijven. Het is een door vele classjci aanvaard dogma, dat een vertaling" uit het oud-Grieksch moet klin ken als een thema van een leerling van het Gymnasium." Charivarius geeft dusdanige citaten. Ze zijn om van te rillen. Hij voegt eraan toe: „Had Socrates zoo gesproken, dan zou hij uitge lachen zijn. Hij was een man uit het volk en sprak op zijn rondwandelingen langs markten en werkplaatsen doodgewone taal, met ter men en zinswendingen, die iedereen dagelijks gebruikte. Om den indruk weer te geven, dien zijn woorden op den Griek maakten, moet men dus ook in het Hollandsch de termen en zins wendingen kiezen die ieder Hollander buiten het Gymnasium dagelijks gebruikt. Hijzelf zegt in den aanvang van zijn pleidooi, dat hij slechts eenvoudig, gewoon kan spreken; zeker zal hij geen mal vreemde taal-les Grieksch spreken, en wat mijn critici ook mogen zeg gen, ik moet mij het recht voorbehouden zui ver Hollandsch te schrijven. Ik heb er mijn leven lang voor gestreden." Aldus opent deze ketter onder de classici, deze man die zich een soort Latijnsch pseu doniem durft aanmatigen schoon hij Nolst Trénité heet en den humor mint, de poorten van het Walhalla voor de Eenvoudigen-van- Stijl. Maar nog zullen niet velen hunner er binnentreden, want de naam Socrates schrikt de meesten al af. Toch is het zoo mooi, zoo eenvoudig, en zoo leerrijk in dezen tijd van massa-vergoding en massa-gedaas: van be roepsboksers, Zesdagenrenners, filmsterren systemen en de propaganda-redevoeringen van meneer Goebbels. Socrates was een opvoeder en zijn levens doel was de zedelijke verbetering der men schen. Hij streefde naar rechtvaardigheid en liet zich leiden door een zeer scherp, be- heerscht, gezond verstand. Daarmee verwierf hij grooten invloed, zoodat gij u, in dit geze gend tijdperk, niet in uw gedachten naar het oude Griekenland behoeft te verplaatsen om te begrijpen dat hij werd aangeklaagd. De aanklacht luidde: „Socrates is misdadig, de goden die de stad erkent niet erkennende, en andere nieuwe godheden invoerend; misda dig is hij ook, daar hij de jongelieden ver derft". Dwaalt uw geest nog niet naar zekere concentratiekampen? Herinnert gij u niet pas gelezen te hebben, dat weer een gedenk- teeken voor Felix Mendelssohn-Bartholdy is afgebroken? Schiet Einstein u niet te binnen? Maar Einstein ging heen, hetgeen bewijst, dat hij minder groot is dan Socrates was. Na Socrates' Pleidooi (eerste deel der trilogie) en zijn veroordeeling ter dood volgt het Aanbod 'tweede deel) van zijn vriend Crito. Deze Crito biedt hem de gelegenheid te vluchten. Hij is een rijk man. En bovendien wil men Socrates wel oogluikend laten gaan. Maar Socrates, na een oogenblik van weifeling, wei gert nadat de stemmen der Wetten tot hem gesproken hebben. „Wat blijft er van de lessen, die gij hebt gegeven. Dat men als burger trouw, als mensch moreel moet leven? Wat blijft er van uw laatste groote levens les. Toen gij met breed gebaar, aan 't eind van uw proces, Verwierpt verzoek te doen in ballingschap te leven, Hoewel gij wist, dat dit zou worden toe gegeven Toen hadt gij kunnen gaan. Maar neen. gij hieldt u groot. En boven ballingschap verkoost gij fiel den dood". „Gij blijft uw plicht getrouw. Gij zult u niet verzetten. En als gij u dan ginds ln 't Eeuwig Rijk bevindt, Treft gij de heerschers van den Hades welgezind. Als een, die onrecht leed naar eigen. vrome wenschen. Niet door den wil der Wet. maar door de schuld der menschen." Zoo vindt dan (derde deel der trilogie) deze heros, deze Alom-Bekende Soldaat als ik mij de zonderlinge tegenstelling tot een mas sa-ideaal veroorloven mag den Dood. Het is verleidelijk veel meer te citeeren uit dit kleine boekje vol groote gedachten In een voudige taal. Ik zal mij bepalen tot het slot van Socrates' pleidooi: „De dood is toch geen slaap, geen elnde- looze nacht? Gelukkig is het lot, dat mij daarginder wacht; De godheid roept. Ik ga. vol vreugd het hoofd geheven, Niet naar een duister eind. maar naar een eeuwig leven. is niet alleen de gcaole vriend van uwe Uindeeen, tnaae Uij. lean lively een aagenMik uit den •zeeg. van allen dag tevrijden. Slechts éen verzoek. Wanneer mijn zoons volwassen zijn, En meedoen aan den dienst van leugen en van schijn, Berispt hen dan, zooals hun vader, lange jaren, De andren heeft vermaand, toen zij nog kindren waren; Als gij hun leert dat goed is goed, dat slecht is slecht, Doet gij zoowel den vader als den kindren recht. Nu gaan wij allen. Ik ga sterven, gij gaat leven. Wie kiest den besten weg? God zal het antwoord geven". Er zal een tijd komen, een tijd van bezin ning, wellicht spoedig, want kan de we reld nog veel dwazer worden dan zij nu is? waarin werk van zoo subliemen eenvoud als dit boekje groote vermaardheid zal verwer ven: een tijd waarin men niet alleen begrij pen zal. dat Trénité Socrates begrijpelijk en zuiver Hollandsch liet. spreken, maar zelfs dat hij Socrates zijn humor nog liet uiten in zijn stervensuur. Men moet een grooten geest wel zeer eerbiedigen als men hem niet alleen zijn eenvoud, maar ook zijn humor laat. Dit wordt zoo heel erg groot. Tenslotte mag ik Trénité's rehabilitatie van Xantippe niet onvermeld laten. Zij, Socrates' vrouw, is in de historie ten onrechte afge daald tot de rol van „heibei". De schrijver weerlegt dit op grond van zijn bronnen-studie en citeert haar authentieke afscheidswoor den tot haar ten doode gedoemden echtge noot: „Ach, Socrates", zoo sprak zij bij den drempel, snikkend, En op ons allen, die daar zwijgend stonden, blikkend, „Dit is de laatste keer, dat gij uw vriendenkring Om u verzameld ziet." Meer zei zij niet, en ging. Het klinkt, ook in dezen vriendelijk-simpelen vorm, als de apothéose van een leven van vrouwelijke zelfopoffering. R. P. Gas voor de industrie. Het tarief te Haarlem met 10 verlaagd. In aansluiting op het raadsbesluit waarbij het gastarief voor de kleinverbruikers verlaagd is, heben B. en W. van Haarlem bepaald, dat de prijs in de contracten voor de groot-indu strie met ingang van 1 Januari 1935 met 10 pet. verlaagd wordt. CHAUFFEUR WAS DRONKEN. In de Krijsstraat te Rosmalen heeft een auto-ongeluk plaats gehad. Een personen auto. bestuurd door den heer Van der Linden uit Sint Michels Gestel, reed door onbekende oorzaak tegen een boom. Vervolgens kwam de wagen in een sloot terecht. De vijf inzit tenden werden allen door glasscherven ge wond. doch niet érnstig. De chauffeur verkeer de onder den invloed van sterken drank. De wagen is geheel vernield. Adatsji in de Boerhaavekliniek Behandeld door prof. I. Snapper. De nieuwe weg Amsterdam- Sassenheim. Tot Schiphol in het a.s. voorjaar klaar. In verband met den aanleg van den nieu wen Rijksweg AmsterdamSassenheim, verne men we dat de brug over de Ringvaart aan den Nieuwemeerdijk haar voltooiing nadert, terwijl de betonstortingen voor den bouw van de viaducten over den Vijfhuizerweg en Ben- nebroekerweg in vollen gang zijn. Ook is men reeds voor een groot gedeelte gereedgekomen met het aanleggen van de grondbaan nabij den Spaarnwouderweg, zoodat deze baan wel dra op het aldaar gebouwde viaduct zal zijn aangesloten. Er is alle reden om te verwach-' ten, dat het traject AmsterdamSchiphol in het voorjaar van 1935 gereed komt. Schacht van een ertsmijn ingestort. Twee dooden. PARIJS. 27 Nov. (Reuter). Tengevolge van het instorten van een schacht in een ertsmijn te Angevillers bij Metz werden verscheidene arbeiders bedolven, waarbij twee werden ge dood. De slachtoffers zijn allen Italianen. Goy en Bouillon verzoend. Duel zou niet doorgaan. PARIJS, 27 Nov. (Reuter). Het Journal meent te weten, dat de Kamerleden Goy en Franklin Bouillon tot overeenstemming zijn gekomen, dat het duel waartoe zij hadden be sloten, niet zal doorgaan aangezien het ka rakter van het incident van zuiver politieken aard was en de persoonlijke eer der beide te genstanders er niet door werd aangetast. Duitsch „geloofshervormer" gearresteerd. Op verzoek der kerkelijke autoriteiten. KIEL, 27 Nov. (Reuter). Op verzoek van de kerkelijke autoriteiten te Maagdenburg is te Kiel gearresteerd een spreker van de Duitsche geloofsbeweging. Oriovski. Orlovski sprak over Noordsch Heidendom en Duitsch geloof, en verklaarde o.a. dat Christendom. Kapitalisme en Bolsjewisme uit een bron, het Jodendom waren gesproten en dat het Christendom niets anders was dan een Joodsch minderwaardigheidscomplex. Vier slachtoffers van voedsel vergiftiging. Patiënten weer aan de beterende hand. Vier leden van het gezin van den heer v. L. te Oss werden na het avondeten ernstig onge steld. De vrouw des huizes en drie kinderen werden door ondraaglijke pijnen gekweld, ge paard gaande met maagkramp en brakingen. De dokter constateerde, dat de patiënten lij dende waren aan een ernstige voedselvergif tiging. Het bleek dat de moeder en de drie kinderen bij hun avondeten oude kaas hadden genuttigd, waaraan waarschijnlijk de vergif tiging te wijten zou zijn. De vader en de oud ste zoon hadden niet van de bewuste kaas ge geten en mankeerden niets. Aanvankelijk liet de toestand der patiënten zich ernstig aanzien; later trad een verbe tering in. (In Frankrijk zal dezer dagen geëxperimenteerd worden met het schieten van raketten met brievenpost naar Engeland). Tante Pos d'r Fransche zusje Gaat aan het raketspel doen, Ook al lijkt voor die ontspanning Dit nu niet het best seizoen. Tante's zuster schiet haar brieven Per raket naar Engeland, Na een lieele reeks van ploffen, Komen zij aan d' overkant Daar ontplooit een parasjuutje En, zoo stel ik het me voor, De raket daalt door den schoorsteen Van een Engelsch postkantoor. Zij moet erg zorgvuldig mikken, Als het einddoel Londen is, Want het spreekt als ze maar raak schiet, Schiet ze hoogstwaarschijnlijk mis. En daalt zulk een postraketje In een drukke stadswijk neer, Dan werkt dit niet stimuieerend Op een vreedzaam postverkeer Er is steeds toch weer iets nieuwers Op het punt der sport: tran-sport, Tante Pos is aan "t verjongen, Tot ze straks weer bakvisch wordt 'k Wil niet ouderwetsch gaan lijken. Maar 'k vertrouw toch nog zoo niet, Dat ze met mijn kostbre brieven Nooit tekort of over schiet. Ik voor mij geef mijn epistels Met bestemming over zee, Vooralsnog met zoo'n oudbakken Eifendertigst vliegtuig mee. P. GASUS. Mogen autobussen niet in beslag genomen worden? Haagsche Hof beslist van niet. Het Haagsche Hof heeft het vonnis van den president der rechtbank aldaar bevestigd waarbij het inbeslagnemen en -houden van autobussen van ondernemers, die „wilde diensten" tusschen Amsterdam en Rotterdam onderhielden, niet toelaatbaar is geacht. Ook 't Hof heeft thans beslist, dat een dergelijke inbreuk op het eigendomsrecht van particu lieren te ver gaat, daar het houden van autobussen niet aan bijzondere voorwaarden gebonden, noch onder bepaalde omstandig heden verboden is. De Tel. meldt, dat de dienst tusschen Rot terdam en Amsterdam heden weer zou be ginnen, zonder dat gevaar voor inbeslagne ming dreigt. N. V. V.-petitionnement aan den Minister aangeboden. Ruim anderhalf millioen liandteekeningen. De minister van sociale zaken, prof. Slote- maker de Bruine heeft zich bereid verklaard heden het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en een delegatie van de hierbij aangesloten vakbonden^te ontvangen teneinde het petitionnement voor betere werkloozenzorg in ontvangst te nemen. Handteekeningen werden in 745 van de 1076 in ons land bestaande gemeenten inge zameld. Het totaal aantal bedraagt 1.556.747 zijnde ruim 35 pet. der meerderjarige bevol king. Dit is het grootste resultaat tot nog toe ooit met een petitionnement in ons land bereikt.. In Zeeland, Limburg en Noordbrabant wei den in het geheel 141.920 handteekeningen bij eengebracht, in Friesland 116.764, in Amster dam 187.358. Naar wij vernemen wordt sinds eenige we ken in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam verpleegd de heer Adatsji, voorzitter van het Permanente Hof van Internationale Justitie ie 's Gravenhage. De patient is daar' onder behandeling van prof. I. Snapper, Tusschen Frankrijk en Turkije zou een pact van wederzijtlschen bijstand gesloten wor den. pag. 4 De politieke atmosfeer in Hongarije begint zich wat te ontspannen. pag. 4 Bij een geval van fraude te Charkow is de Russische staat voor een millioen roebel be nadeeld. pag. 4 De Duitsche rijksbisschop Muller verliest ter rein. pag. 4 Ik doe St. Nicolaas-inkoopen. pag. 3 Regeering bereidt een wetsontwerp voor in zake verplichte kindertoeslag in bedrijven. pag. 3 Het gas voor de Haarlemsche industrie wordt goedkooper. pag. I Het wezen van inbreuk op natuurschoon. pag- 6 Damrubriek. pag. 8 Schaakrubrick. pag 3 Bekende Haarlemmers: Mr. dr. F. A. Bijvoet. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het einde van Socrates. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Hu welijksweek in Engeland. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Aan Iwan Smirnoff. pag. 10 Van onzen correspondent te Londen: Het be stuur voor Britsch-Indië. pag 6 J. II. de Bois: Bibliophilia. pag. 9 G. J. Kalt: Kinderkoor „De kleine Stem". pag 9 J. B. Schuil: Jongensboeken. Volkenbond thans geen instru ment voor den vrede. Scherpe rede van Engelsch oud-minister. EEN MOLEN VLIEGTUIG LANDT IN PARIJS. Ter gelegenheid van de lucht vaarttentoonstelling te Parijs streek een autogiro voor het Grand Palais, waar de expositie gehouden wordt, neer. LONDEN, 27 November (Reuter) In het Lagerhuis werd Maandag de debatten voort gezet over het amendement van de Labour- oppositie op het adres van antwoord op de troonrede. Daarbij hield de conservatief Godfrey Loc- ker-Lampson. gewezen onderminister van buitenlandsche zaken, een opzibarende rede over de door hem gewenschte wijziging van het Volkenbondshandvest. Spreker verklaarde dat de macht van den Volkenbond ondanks de toetreding van Sov jet-Rusland verzwakt is. Belangrijke inter nationale overeenkomsten worden gesloten buiten den Volkenbond om. Spreker zeide geen verschil te zien tus- schende z g. Europeesche regionale verdragen en de bondgenootschappen van voor den oor log. Na gewezen te hebben op de reusachtige toenemende bewapening in Europa ging Locker-Lampson voort- „Het leggen van eiken steen welke toege voegd wordt aan die waaruit het reusachtige Vredespaleis te Genève wordt opgetrokken, valt samen met het gieten van een kanon waarmede de bewapening van Europa wordt vermeerderd". De oorzaak daarvan ligt in het Volken bondshandvest zelf, n.l. in de clausule welke de bestaande grenzen van Europa garandeert, en welke ingevoegd is in de vredesverdragen. Zoolang het Volkenbondshandvest verbon den is met de vredesverdragen, kan men nooit deze laatste wijzigen. Dat zal Duitschland altijd verhinderen be reidwillig met den Volkenbond samen te werken. Dat zal de Vereenigde Staten altijd ervan waarhouden, toe te treden tot den Volken bond. Het is. aldus spreker, dringend noodig. dat een wijziging van het Volkenbondshand vest onverwijld overwogen wordt De landen welke het handvest verbind aan de vredes verdragen moeten verbroken worden. De Volkenbond is op het oogenblik geen instrument voor den vrede. Het Lagerhuis verwierp het Labour-amen- dement op het adres van antwoord op de troonrede met 400 tegen 45 stemmen. In het amendement werd o.a. uiting eraan ge geven, dat het Lagerhuis betreurt dat de re geering der werkloosheid beschouwt als iet-s onvermijdelijks, dat zij doorgaat met het ka pitalistische systeem te steunen en dat zij geen constructieve politiek voert voor het herstel van een collectief vredes-syst-eem. RIJMEN VAN P. GASUS. De verkoop van het boekje Rijmen van P. Gasus blijkt een groot succes. Pas gisteren ermee begonnen, hebben wij nu al honderden exemplaren aan ons bureau Groote Houtstraat 93 verkocht. De prijs van het boekje is 25 cent. Men haaste zich, want de oplaag is beperkt. MUZIEKSCHOOL VAN „TOONKUNST". De uitgestelde uitvoering door leerlingen der Toon kunst-Muziekschool te Haarlem zal plaats hebben op Donderdagavond 29 Novem ber in de bovenzaal van de Kroon.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1