HAU5T TOAST DE BILT m DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 H A A R L E M'S D A G B L A D 2 T. b. c. onder runderen moet worden bestreden! Melkveehouders komen tot gezamenlijke actie. De Haarlemsche af deelingen van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw en den Bond van Melkveehouders bespraken Dinsdag morgen in Brinkmaan hoe de tuberculose on der het rundvee het beste bestreden kon wor den. De heer E. Koster Dzn. secretaris van het provinciaal bestuur van t.b.c. bestrijding onder 't rundvee gaf een uiteenzetting. Tot 1 De cember zou er gelegenheid zijn geweest zich aan te sluiten bij de t.b.c. bestrijding, maar voor eenige weken kwam plotseling 't bericht van overheidswege dat geen nieuwe leden meer aangenomen mochten worden Het com promis is nu dat men de termijn heeft ver lengd tot na deze vergadering. Over 't wezen van de t.b.c. wilde de heer Koster niet uitvoerig spreken, hij achtte dat niet tot zijn bevoegdheid. Hij schetste de ziek te in 't kort als een meedoogenlooze voort woekerende, die 't celweefsel grondig-ver- woestend aantast, en die ontzaggelijk moei lijk te bestrijden is. Natuurlijk moet de bestrijding toch met alle kracht worden aangevat, want. anders worden de boer enmisschien ook de volks gezondheid in gevaar gebracht, Vooral in Noord-Holland wordt de bestrijding door 't provinciaal bestuur, krachtig ter hand geno men. en 't is opmerkelijk hoe de t.b.c. onder de runderen en onder de bevolking plaatselijk gelijk op en neer gaan. Waar veel runderen de ziekte hebben, ziet men ook onder de men- schen de gevreesde kwaal in sterkere mate. Elk ziek rund kan dus een groot gevaar op leveren voor zijn omgeving! De bestrijding der t.b c. is al van ouden datum, men heeft meer dan een methode toe gepast. maar in 1922 heeft men de zaak an ders aanaepakt, wat hootrst noodzakelijk was. doordat door de zuivelindustrie de ziekte vee' meer verspreid kon worden. In '22 werd de ge zondheidsdienst voor vee ingericht, doch ook toen was alles nog niet voor elkaar. In 1928 kon men eieenlijk pas goed spre ken van massa-bestriiöing daar de methodes die toen werden toegepast zich daartoe beter leenden. Oogindruppelen en het aanbrengen van een blijvend merkteken van zieke dieren, werd Ingesteld. Bovendien was er een verbin dend voorschrift dat het jonge vee tubercu leus-vrij moest worden opgefokt, zoo dacht men t.z.t. den veestapel gezond te kunnen maken. Voor den consumptie-melkboer die zijn veestapel voortdurend wijzigt, was dit- voorschrift eigenlijk onuitvoerbaar. Met kos ten gepaard heeft o.a. de regeering een proef genomen in het rayon Amsterdam, waar de consumptie-melkboer in het stelsel werd op genomen. De crisiszuivelcentrale heeft in den laatsten tiid de premieregeling die de provin ciale vereeniging had ingesteld, overgenomen. Zoo Is 't mogeljik geworden, dat de t.b.c. bestrijding nu met kracht kan worden be gonnen. (Adv. Ingez. MedJ VEERTIG JAAR OFFTCTFR VAN HET LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Donderdag 29 November hoopt Majoor Gorter den dag te gedenken waarop hij veer tig jaar geleden werd aangesteld als Officier van het Leger des Heils. Het Leger werkte toen nog maar 9 jaar in Nederland en het was niet gemakkelijk een officier te zijn, bespot ting en. verguizing was hun deel. De Majoor heeft belangrijke functies be kleed, hij was veel op reis. Thans is hij uit actieve dienst getreden en woont Schermer- straat 4 rood alhier. Dat wil niet zeggen dat de majoor stil zit, integendeel, -zijn werkzaam heden zijn nog overvloedig. PERSONALIA. De heer B. J. van Helden te Haarlem, is geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het machinistendiploma B. JUBILEUM. Onze stadgenoot de heer A. J. Poestkoker Is 1 December 25 jaar verbonden aan de firma Post Uiterweer en Co.. Oliefabrikanten Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam. De heer Poestkoker is bij de firma werk zaam als chef de bureau Onze Jeugdrubriek. De jaarlijksche tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Onze Tijdingzaal is weer voor een paar dagen veranderd in een groot warenhuis. Er liggen talrijke mooie en nuttige voorwerpen als even zoovele bewijzen van warme liefde en genegenheid van het gezonde voor het zieke kind. Onder leiding van de immer enthousiaste Redactrice van onze Jeugdrubriek mevrouw W. BlombergZeeman hebben de kinderen van onze lezers zich weer weken aan den arbeid gezet om wat aardigs of nut tigs te maken voor de kinderen, die in de Haarlemsche Ziekenhuizen, in het Kinder tehuis ,.De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort, in Groot-Kijkduin te Zandvoort en in de kinderbewaarplaatsen verpleegd en verzorgd worden. Er zijn natuurlijk vele eenvoudige, maar ook heel mooie voorwerpen bij, zooals een lieve bruid en trouw-nagebootste verpleegster en weesmeisje. Er zijn ook voorwerpen, die gemaakt zijn door,Uiver" en „Uivertje", resp. een jongen en een meisje. Het spreekt wel van zelf dat er nu ook vliegmachines in diverse soorten te bezich tigen zijn, waarbij een aardige Uiver. Het is gelukkig, dat het aantal Inzendin gen weer zoo groot is. want er zullen niet minder dan tien instellingen met ruim vier honderd kinderen bedacht worden. Het is aardig om te zien, van welke ge brekkige hulpmiddelen keurig speelgoed ge maakt is. Een eenvoudige houten kist is in een salon omgetooverd. Zoo is ook een die rentuin vervaardigd. Een Friesche jongen vervaardigde op kranige wijze een Friesche kiekkast „Roodkapje" genaamd. Ook vele kinderen van werklooze ouders hebben medegewerkt. Zij haalden bij mevrouw Blomberg lapjes wol en andere stoffen en maakten daar popjes en snuisterijen van, die waarlijk gezien mogen worden. Solide kruiwagens en pakhuizen vragen weer de aandacht. Enfin, onze lezers moeten vooral zelf eens gaan kijken, daarmede steunen zij tevens de tuberculosebestrijding, want de opbrengst is bestemd voor de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. De minimum-toegangsprijs is 10 ct. Voorbeurs te Amsterdam. VAST VERLOOP, GERINGE OMZETTEN. De ochtendbeurs had hedenmorgen een vast verloop, doch de omzetten bleven gering. De bemoedigende berichten uit de Vereen. Staten, zoomede de verwachting, dat het conflict tusschen Joegoslavië en Hongarije minder ernstige gevolgen zal hebben dan aanvankelijk werd verwacht, hadden een verdere vermindering van het aanbod tenge volge, zoodat de nog steeds uiterst geringe vraag hier en daar toch tot een koersstijging- aanleiding gaf Kon. Olie liepen ongeveer 1 percent op. Philips konden zich een fractie boven de vorige slotkoersen verheffen. Unilever waren een kleinigheid hooger; Aku bleven op peil. Amst. Rubbers stegen boven 90 percent, dankzij de berichten van het besluit tot re gistratie van de productie der inlandsche planters in Ned.-Indië. H.V.A. bleven goed op peil. De Youngleening was vast. Ook dollarobligaties met betwiste goud- clausule waren goed van toon. Op de wisselmarkt was de belga eerder iets luier. Ponden, Fransche francs en dollars aan den vasten kant. DE KNOEIERIJEN BIJ DE AMSTERDAM- SCHE GROENTENMARKT. Zaak naar het Haagsclie Hof verwezen De Hooge Raad heeft arrest gewezen In de zaken van K. en De J., veilinghouders van de Amsterdamsche groenten markt, door het Ge rechtshof te Amsterdam wegens valschheid in geschrifte en gebruik maken van valsche stukken, elk veroordeeld tot 9 maanden. Op grond dat het Amsterdamsche Hof met zijn beslissing is gegaan buiten de ten laste- iegging, heeft de Hooge Raad het arrest ver nietigd en de zaak verwezen naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD. Naar we vernemen heeft de politie te Den Haag de vrouw uit de Kranestraat die Don derdagmiddag gearresteerd werd in verband met den dood van een kindje van acht maan den, hedenochtend op vrije voeten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen dat opzet om het kindje van het leven te be. rooven uitgesloten moet worden geacht. Wel zal de vrouw vervolgd worden terzake van dood door schuld en eventueel wegens ver- waarloozing van het kind. BEMANNING VAN PANDERJAGER DON DERDAG IN HET LAND. Deze week komt de bemanning van den Panderjager terug in het vaderland. Zooals men weet maken zij de terugreis met het stoomschip „Johan de Witt". Woensdagmor gen komt dit schip te Genua aan en naar wij vernemen zullen Geysendorffer, Asjes en Pronk vandaar verder reizen met de Neder land-express. Deze trein kemt Donderdagochtend om 7.14 uur in Arnhem aan en vervolgens om 3 uur te Utrecht en om 9,15 uur aan het Centraal Station te Amsterdam. meldt: Hoogste barometerstand 778.0 m.M. te Muenchen. Laagste barometerstand 733.9 m.M. te Ingö. en voorspelt: Zwakken tot matigen meest Zuidweste lijken wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Wei nig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Over de Noordelijke helft van het waar nemingsgebied blijven de depressies van West naar Oost bewegen en 'n nieuwe daling kondigt zich dan bij IJsland. De hooge druk houdt over het Zuidelijk gedeelte stand, maar tot aan de kern toe waait in de bovenlucht een vrij warme wind, zoodat alleen aan de Zuidelijke zijde in Frankrijk hier en daar helderheid met lichte vorst in den nacht voorkomt. Aan de Noorsche kust waait het nog krach tig tot stormachtig uit Zuidwest en valt nog regen. In het binnenland van Scandinavië hier en daar sneeuw, doch de vorst is er nog verder toegenomen. In Frankrijk is het overal windstil met mist in het midden. Op de Britsche Eilanden is de lucht zwaar bewolkt of betrokken en in Schotland valt regen. Ook in Duitschland valt vrij veel regen in het Oosten. Er is nog weinig verandering in de tempe^ raturen te zien. Barometer Stand hedenmorgen 772 m.M. Stand van gister 771 m.M. Neiging: Vooruit, Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 27 November: Hoogste gisteren 51 F. Laagste heden nacht 48 F. Hoogste heden tot 12 uur 52 F. TANDARTSEN BIJEEN. De vereeniging van Nederlandsche Tand artsen heeft haar najaarsvergadering in Utrecht gehouden. Na afdoening van de ge wone huishoudelijke werkzaamheden en na een uiteenzetting van hetgeen de Stichting Wetenschappelijk Tandheelkundige Arbeid voor de leden der Vereeniging in het komende jaar voornemens is te verrichten, werden verschillende voordrachten gehouden. VEREENIGING VAN KANARIELIEFHEBBERS De Vereeniging van Kanarieliefhebbers „Ons Genoegen" houdt op 1 en 2 December in Café-Restaurant „Spoorzicht" aan het Sta- tionsülein haar jaarlijkschen onderlingen wedstrijd en tentoonsteling. De laatste is vrij te bezichtigen op 2 December van des v.m. 10 tot n.m. 4 uur. Aan deze tentoonstelling is te vens verbonden een loterij waarvoor fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Die zijn tot 1 December te bezichtigen bij den heer Kort, Nassaustraat 14. NEDERLANDSCHE RAKETTENBOUW. Men schrijft ons: De oprichting van de stichting Nederland sche Rakettenbouw, welke een maend geleden plaats had, heeft in breede mate de belang stelling getrokken van aeronautische kringen. Er zijn vele plannen ingediend voor verschil lende soorten raketten. Deze plannen worden onderzocht. Waarschijnlijk zal een 4-tal toe gepast worden. Op eigen terrein in Leiden werd reeds een 6-tal hoogteraketten afge schoten, waarvan helaas eenige explodeerden. De werkzaamheden worden echter met ver hoogde activiteit voortgezet en binnenkort zal de publicatie van het winterprogramma plaats hebben. Rijwielplaatje mag ook op het spatbord zitten. De minister van Financiën heeft met be trekking tot de wijze van bevestiging van het rijwielbelastingmerk nader bepaald, dat deze ook mag geschieden op den bovenkant van het vóór den voorvork van het rijwiel uitstekende gedeelte van het spatscherm van het voorwiel, mits binen een afstand van 15 centimeter van den balhoofdbuis. Het merk moet in dit geval zoodanig zijn gevat in een houder, dat het in vertikale richting wordt geplaatst met de daarop voorkomende teekening naar voren ge keerd. Deze teekening moet geheel zichtbaar zijn. terwijl vóór het merk geen voorwerpen op het spatscherm mogen zijn aangebracht, welke het gezicht op het merk belemmeren. INVOER IN NED. INDIë LOOPT TERUG. In een beschouwing over den invloed van de depressie op den invoer in Ned. Indië wijst het Centraal Kantoor voor de Statistiek er op. dat deze invoer van 1928 tot 1933 tot bijna 59 pet. is teruggeloopen. Het totaal van de waar de daalde nog sterker en bedroeg in 1933 slechts ruim 33 pet. van die yan 1928. MORGEN (Woensdag) LAATSTE VEILINGDAG in den Haarl. Kegelbond. Aanvang 2]/2 uur; Voortzetting 8 uur, ten overstaan van de NOTARISSEN Mr. M. SLINGENBERG en J. VAN MUNSTER VAN HEUVEN. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 November. Bevallen 23 November: B. Kruijswijk Sehrijers, d.; J. C. CasseeDuik. d.; 24 No vember: M. C. DuransVeldhuizen, d.; G. H. A. de VetScheepens, z.; M. Lagerweij v. d. Stelt, z.; M. BenzPrior, z.; Jkvr. F. D. F. Semeijps de Vries v. DoesburghFeith, d.; 25 November: C. A. C. Burghoutv. d. Vijver, d.; W C. Krimp—v. d.. Horst, z.; P. W. Bo gaardv. Gasteren, d.; 26 November: A. E. TeunissenValk, z. Overleden 23 November: W. Damiaans, 79 j., Da Costastraat; 24 November: J. C„ 22 mnd., z. v. S. J. Kedde, Allard Piersonstraat; P. J. Velden. 46 j„ Kampersingel; 25 Novem ber: J. v. d. Pol Kokde Ruijter, 81 j.. Nieuwe Rijweg; 26 November; H. AartsGuddens, 67 j„ Kamperlaan. HULDIGING „UIVER'-BEMANNING TE AALSMEER. Morgen zal Aalsmeer de „Uiver"-bemannin| huldigen. De „Uiver"-bemanning met de dames wor den door eenige leden van het huldigings comité per auto van Schiphol gehaald en vertrekken vandaar pl.m. 2.45 uur. De auto's rijden van Schiphol via de pont langs de Mid. denweg. Oosteinderweg, Lijnbaan, Dorpsstraat Zijdstraat en Van Cleeffkade naar het gebouw der Centrale Aalsmeersche Veiling, waar de stoet om 3.05 uur arriveert. INTOCHT VAN ST.-NICOLAAS TE AMSTERDAM. Zooals eenigen tijd geleden gemeld is, zal op Zaterdag 1 December a.s. St.-Nicolaas, voor gesteld door den heer Ed. Verkade, zijn in tocht in Amsterdam houden. Tegen 1 uur in den namiddag zal de stoom boot met den Bisschop van Spanje aan boord van de Y-zijde naderen. Zij stoomt dan onder het Oostelijk viaduct door en meert aan de Prins Hendrikkade voor de Sint Nicolaas- kerk. Zoodra zij in het gezicht komt zal een aan den wal opgesteld orkest den kinderhei lige verwelkomen met het bekende: „Zie ginds komt de stoomboot, uit Spanje weer aan!" GOEDKOOPE KERST- EN NIEUWJAARSGE- SPREKKEN MET NED. INDIë. Evenals vorige jaren zal van 21 December t/'m. 5 Januari gelegenheid bestaan tot het voeren van goedkoope Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Ned.-Indië. De kosten van een dergelijk gesprek waar van de duur op 3 minuten is vastgesteld, be dragen voor Java en Madoera f 15, voor Noord- Sumatra en Celebes (Makassar) f18. Gespreken kunnen van nu af t/m. 4 Januari worden aangevraagd; met de afwikkeling wordt, in volgorde van aanvraag op 21 De cember aangevangen. Met wenschen om op een bepaalden dag te spreken, zal zooveel mo gelijk rekening worden gehouden. De aandacht wordt er op gevestigd dat de gesprekken behalve van huis of kantoor uit, ook gevoerd kunnen worden uit een der daar toe speciaal ingerichte spreekcellen, waarin door 4 personen aan een gesprek kan worden deelgenomen. Provinciale Staten. Hedenmorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten van Noord-Holland voor de twee de gewone zitting van 1934 in openbare verga dering bijeen. Herdenking wijlen P. Kostelijk Pzn. Terwijl de leden zich van hun zitplaatsen verheffen spreekt de Voorzitter. Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commissaris der Koningin, eenige weemoedige woorden naar aanleiding van het overlijden van den heer P. Kostelijk Pzn. Spreker prees diens toewijding aan de be langen der provincie, die hij met groote nauwgezetheid gediend heeft. Zijn adviezen werden op hoogen prijs gesteld .In de plaats zijner inwoning was hij ook een hoogstaande figuur. Zijn nagedachtenis zal door de gehee- le provincie met dankbare erkentelijkheid worden bewaard. Jaarwedde Ged. Staten Rapport wordt uitgebracht door de daartoe benoemde commissie over de voordracht van Ged. Staten inzake de jaarwedden hunner leden. De heer Polak (S.D.A.P.) deelt namens de commissie mede, dat zij eenparig de voor dracht van Ged. Staten heeft goedgekeurd, namelijk om te bepalen, dat met ingang van 1 Januari 1935 door de leden van Ged. Staten een pensioenpremie van 10 pCt. hunner jaar wedde zal worden betaald. De Voorzitter dankt den heer Polak. Algemeene beschouwingen provinciale begrootingen. Aan dc orde komt de behandeling van de begrooting der provinciale inkomsten en uit gaven voor 1935. De heer Sneevliet (Rev. Soc merkt op, dat het provinciaal bestuur erg in zijn werk wordt gehinderd door de maatregelen van Den Haag. De autonomie der provincie werd volgens spreker door het college van Ged. Staten niet altijd voldoende verdedigd. De democratie is tot groote mogelijkheden in staat, als men haar de gelegenheid tot arbei den geel't, De funeste gevolgen van de regee- ringspolitiek maken dit onmogelijk. De demo cratie wordt daartoe in den toestand van een bewustelooze gebracht. Er zijn geheime krach ten, die belemmerend werken. Dat doet niet alleen de regeering. Het kapitalisme, dat zelf ziek en oud geworden is, verhindert de maat regelen. die noodig zouden zijn om verbetering in den algemeenen toestand te brengen. Het ontredderde industrie- en bedrijfsleven kan door het huidige productiestelsel niet herstel len. Hij oefent critiek op hen, die tot het le vensniveau van voor 1914 terug zouden willen keeren. Men moet juist naar een hooger le vensniveau. Zij, die nu zoo aan ..Uiveren" doen, zullen later bij het huiveren, dat stellig komen zal. een groote rol spelen. Overigens heeft spreker ook veel respect voor de Uiver- bemanning, die in twee dagen van Londen naar Batavia vloog. De uitkomsten van de productie worden in Rusland niet in handen van een bevoorrechte klasse gelegd; die wor den daar aangewend tot leniging van maat schappelijke nooden en behoeften. De inter nationale ellende, door de crisis veroorzaakt, neemt ook in ons land schrikbarende afme tingen aan. De mogelijkheden voor een pro vinciaal bestuur voor het verrichten van nut tig en sociaal werk worden door het sloopings- werk van dit crisis-kabinet gelijk nihil. Spre ker voorspelt tenslotte een groote desertie uit de liberale en vrijzinnig-democratische kam pen van menschen. die geen vertrouwen meer in deze regeering hebben. De goudclausule-kwestie. Zaken tegen Bataafscbe en Koninklijke voor het Hof. Voor de civiele kamer van het Haagsche Ge rechtshof zijn gisteren behandeld de zaken van de Vereeniging voor den Effectenhandel eenerzijds en de Koninklijke en de Bataafsche Petroleummaatschappijen anderzijds betref fende de bekende goudclausule. Voor de Vereeniging voor den Effectenhan del pleitten mrs. Van Regteren Altena en Asser, voor de Bataafsche mr. Molster. De civiele kamer bestond uit mr. Polvliet, president; mrs. Cort Budde en Bijnen, raads lieden; en mr. Van Berckel, bijzittend raads- heei\ Eerst werd behandeld de zaak der Vereeni ging tegen de Bataafsche. Mr. van Regteren Altena verklaarde de za ken niet steeds gesplitst te kunnen behan delen. Bataafsche en Koninklijke zeggen: „Wij heb ben 40.000.000 dollar geleend en ontvangen niet in goud, maar in gewone munt. Wel heb ben wij ons verbonden ze in goud terug te betalen, maar nu het voor ons voordeeliger is ze in papier terug te betalen, moet gij ons dit voordeel laten". Zoo verwijst men de goud clausule naar de rommelkamer van oude ge bruiken. De tegenpartij interpreteert de goudclausule niet eens, zij snijdt ze eenvoudig af, omdat- zij haar hindert. De zaak is juridisch niet inge wikkeld, maar de tegenpartij maakt ze inge wikkeld en heeft tot Zaterdagavond toe mi trailleurs uit Amerika laten komen om ons te beschieten. De Maatschappijen hebben wel geweten, dat men hier geen gewone dollarleeningen zou wil len, omdat ook destijds reeds de veiligheid van den dollar dubieus was. Vandaar de effectieve goudobligaties. Pi. betoogde voorts, dat volgens het Holland- sche èn het Amerikaansche recht men geen beroep kan doen op het Amerikaansche recht om van zijn verplichtingen af te komen. Men kan niet het vreemde recht dwingend toepas sen, als men een gedeelte ervan uitschakelt. En de tegenpartij wil juist uitschakelen dat deel van het Amerikaansche recht, dat bepaalt dat in goud moet worden uitbetaald. Mr. Asser betoogde, dat, al ware het Ameri kaansche recht toepasselijk, thans het Neder landsche recht daarvoor in de plaats is ge treden. Prof. mr. Molster, voor de Bataafsche plei tende, zeide. dat op de coupon staat, dat de betaling te New-York moet plaats vinden. Er bestaat voorts geen verplichting om in goud elders dan te New-York te betalen. De coupon houder moei weten, wat hij met zijn goud te New-York zal doen. Hij kan er een wissel voor koopen, maar dan is het koersrisico voor zijn rekening. Nu predikt men in de financieele bladen, dat de houders zoo benadeeld worden, omdat zij maar f 1,47 krijgen in plaats van f 2.48. Maar het koersrisico komt ten laste van den houder. De leeningsovereenkomst bemoeit zich niet met het koersrisico. Men heeft de coupon vergeleken met een promesse, maar men bedenke, dat hij is een verbintenis tot rentebetaling van een hoofdsom. Prof. Molster weer er nog op, dat men hier te maken heeft met Nederlanders, die opkoo- pers zijn. Zij koopen Amerikaansche vorde ringen op. Donderdagmorgen wordt de behandeling voortgezet met de replieken. OVERVEEN ONEERLIJKE LOOPJONGEN AANGEHOUDEN Zaterdag is de 17-jarige J. D., wonende te Heemstede, die in dienst was bij den kruide nier v. W. te Overveen, met een bedrag aan wisselgeld en van klanten ontvangen gelden, totaal f 30, plotseling spoorloos verdwenen. T.H.B. 3S.S.H. 3 De politie werd heirmede in kennis gesteld en toog op onderzoek uit. De bestelficts van den jongen werd aan het station Haarlem, waar hij hem in bewaring had gegeven aan getroffen. Het vermoed enbestond, dat hij in de richting Amsterdam of Rotterdam vertrok ken was. Er is in die richting gezocht, doch zonder succes. Zijn signalement was bekend gemaakt en Maandag werd de jongen door de politie te Rotterdam aangehouden en voor de Commis- hem verhoorde. Hierbij bleek, dat hij reeds saris van Politie te Bloemendaal geleld, die vroeger met de politie in aanraking was ge weest. Het geld had hij reeds opgemaakt. Hij is voorloopig alhier in arrest gesteld, om Woensdag, vor den Officier van Justitie te Haarlem te worden geleid. HALFWEG BAZAR. De Vrouwenvereeniging der Ned. Herv. Kerk houdt haar jaarlijksche bazar dezen keer op 28 November. Deze bazar heeft zich vorige jaren in een groote belangstelling mogen verheugen Hij biedt ook dit jaar weder veel aantrekke lijks. Het kerkkoor zal 's avonds om 7 uur bij deze gelegenheid enkele liederen zingen. NED. HERV. KERK. Tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente is door het kiescollege benoemd de heer C. de Raadt en tot diaken de heer J. Sterk beiden te Halfweg. DS. BALJON Wegens ongesteldheid is Ds. B. Baljon, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente alhier ver hinderd zijn ambtswerk te verrichten. SANTPOORT UITSLAGEN WEDSTRIJDEN VAN R. C. „BREDERODE". Zaterdag 24 November: Brederode adsp.Kenenmers adsp. 40 Zondag 25 November: Brederode £-V. O. G. 2 5—3 Haarlem jun.Brederode jun. 10 SOLI DEO GLORIA. Onder leiding van zijn dirigent, den heer C. Oudendijk, gaf het harmoniegezelschap „Soli Deo Gloria" een concert in „Zomerlust". In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer F. Heeremans, de aanwezigen hartelijk welkom en drukte zijn spijt uit over het feit, dat het aantal donateurs was teruggeloopen, iets, dat aan de bezetting van de zaal te zien was. Spr. vroeg om den blij venden steun der aanwezigen, om dit cultureele bezit voor Sant poortDriehuis te bewaren. Hierna werd met de afwerking van het pro gramma van 6 nummers begonnen. (Het ver meldde er 7, doch „Le Barbier de Seville werd afgevoerd). Over het geheel was duidelijk te constateeren, dat het korps zijn inzinking weer te boven is, en het onder de enthousiaste leiding van »Kees Oudendijk wederom cres cendo gaat. De „Ouverture Symphonique" van Maquet, „Luzdunum" van Allier en „Zampa" van Hérolcl werden werkelijk lang niet onver dienstelijk gespeeld. Na de pauze voerden een deel der werkende leden een klucht in één bedrijf op. Er werd soms smakelijk om gelachen en daar dit de bedoeling was, zullen we er verder geen critiek op uitoefenen. De avond werd met een zeer geanimeerd bal besloten. We vermoeden, dat de jongelui, die uitsluitend om het bal gekomen waren, de oorzaak waren, dat de overige aanwezigen niet altijd rustig naar de muziek konden luisteren. SPORT EN SPEL. WIELRIJDEN. H. S. V. „DE JONGE KAMPIOEN" Bovengenoemde vereeniging hield haar tweeden rit voor de hometrainer-competitie over 900 Meter. De uitslag luidt: 1. R. Hessels 24 2/5 sec. 5 punten; 2. A. Jacques 24 3/5 sec. 4 pnt.; 3. J. Westbroek 25 sec 3 pnt.; 4. Gödde 25 3/5 sec. 2 pnt.; 5. Kruid, v. Duffelen en Klomp zelfde tijd 25 4/5 sec. 1 punt; 6. Kaestner 26 1/5 sec.; 7. Roorda 27 sec.: 8. Meulman 27 2 5 sec.; 9. v. Koperen 274 5 sec.; 10. Hamersveld 28 1,5 sec.: 11. A. v. der Beek 28 2 5 sec.: 12. Kamps 28 3,5 sec. Juniores 900 Meter: 1. G. van den Nieuwen- hof 30 sec. 5 punten; 2. Pieterse 31 2/5 sec. 4 pnt.; 3. Jansen 32 sec. 3 pnt.; 4. J. van den Nieuwenhof 33 sec. 2 pnt.; 5. Joubij 34 4/5 sec. 1 pnt.; 6. Crombeen 39 1/5 sec. LAWNTENNIS. DE WEDSTRIJDEN IN HET KRELAGEHUIS. Men deelt ons mede, dat van de tennis wedstrijden in het Krelagehuis hei A-tourna- ment wegens te weinig belangstelling geen doorgang vindt. Voor het B-tournament kun nen deelnemers zich tot Woensdagavond laten inschrijven. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. Ie klasse. Ons Genoegen 1Haarlem 3 Osno 1De Kennemers 1 Oosterkwartier 2—S.V. 2 S.S.H. 1—De Thorn 1 2e klasse A: S.S.H. 2Palvu 1 Meerlebosch 1Tempo 2 Always Ready 1T.H.B. 2 2e klasse B: S.V. 3—Aurora 1 De Thorn 2—Ons Genoegen 2 Tempo 1Oosterkwartier 3 Haarlem 5S.V. 5 In Veilige HavenAurora 2 Zeemeeuwen 1—Meerlebosch 2 Aurora 3Flora 2 D.S.V. 2—Animo 2 3—2 4—3 5—1 7—0 1—2 2—2 2—2 1—4 2—2 2—0 3—1 8—0 2—3 6—3 3i

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2