reinirfl alles vellio* zonder krassen Sinterklaas stapt aan wal en uit den trein Dobbehncmn lekker.ntcm? DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD PROVINCIALE STATEN Behandeling Provinciale begrooting. Begrootingen Wegenfonds en Ziekenhuizen goedgekeurd. (Zitting van Woensdagmiddag). Woensdagmiddag half twee werden de be raadslagingen over de Provinciale begrootine voor 1935 voortgezet. Replieken. De heer Polak (S.D.A.P.) opent de replie ken. Hij oefent critiek op de rede van den heer Seegers, die niets anders heeft gedaan dan schelden op de S.D.A.P., om tenslotte te vragen, met deze partij een eenheidsfront te vormen. Spreker zou natuurlijk niets liever willen dan dat de arbeiders aaneengesloten voor hun rechten opkomen, maar hij is van oordeel, dat de heer Seegers de eenheid aan den verkeerden kant zoekt, Tot nog toe kun nen de arbeiders nog altijd het best bij de SD.A.P. behartiging van hun belangen ver wachten. Spreker houdt verder vol. dat de wijze waarop het college zijn macht uitoefent, geen bevrediging schenkt. De heer Van der Walle (S.D.A.P.) is het met den heer Slingenberg eens, dat geen her stel van het economisch bedrijfsleven binnen afzienbaven tijd, zooals we dat in 1913 ver wacht hebben, te verwachten is. Het is waar, dat de provincie ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid slechts een aan vullende taak heeft. Maar hij meent, dat Ged. Staten activeerend en stimuleerend moe ten werken. Spreker herinnert er aan ge vraagd te hebben, dat Ged. Staten voorlich ting in dezen zullen geven aan gemeente besturen, die in moeilijkheden verkeeren. Spreker bestrijdt uitvoerig de rede van den heer Slingenberg. De millioenen, die voor den wegenbouw beschikbaar zijn gesteld, hebben met deze zaak niets te maken. Die millioenen werden in 1924 beschikbaar gesteld, los van den toestand van heden. Spreker houdt vol. dat vele werkobjecten uitgevoerd kunnen wor den. Zij liggen vooi het grijpen. De tertiaire wegen in deze provincie bijvoorbeeld verkee ren in een ontzettend slechten toestand. Spre ker verwerpt het vei-wijt, als zou de moderne arbeidersbeweging niets voor de bestrijding der werkloosheid over hebben. Dat is zeer on voorzichtig gesproken, want die menschen we ten niet. dat de moderne vakbeweging ook reeds millioenen uit haar kas voor dit doel beschikbaar heeft gesteld. Men kan er van op aan. dat men in deze beweging een open oog en oor voor de werkloosheid heeft. De heer Slingenberg (Ged. Staten dankt voor de vriendelijke woorden, die men hem naar aanleiding van zijn eerste betoog heeft toegevoegd. Tot den heer Van der Walls zegt hij. dat er over te spreken valt, of de aanvullende taak naar boven of naar bene den verricht moet worden. Wat het eventueel stichten van een industrlebank betreft merkt snreker od. dat hij alleen het vertrouwen heeft uitgesproken, dat ook de moderne vakbewe ging daaraan zou meewerken. De heer Boraans (Ged. Staten) merkt op dat er nog wel belangrijker werkobjecten te vinden ziin, dart het doortrekken van den we? van Zandvoort naar IJmuiden. Gaarne wil hij echter deze kwestie in de wegencommissie ter sprake brengen. De heer Michels (Ged. Staten) herhaalt nog eens. dat Ged. Staten ten opzichte van de malariabestrijding op hun hoede zijn. De beraadslagingen over de Provinciale Be grooting worden gesloten. De stemming za plaats hebben na de behandeling van de be- grootingen voor de ziekenhuizen en de be drijven De Ziekenhuizen. Dr. Droog (R.K.) opent de algemeene be schouwingen Hij merkt op. dat er heel veel bezuinigd is. Wanneer men de rekening over 1933 vergelijkt met de begrooting voor 1935 dan zal men zien, dat on de salarissen van het personeel in de ziekenhuizen f 170;000 be zuinigd is. In 1933 was echter ook al f 60.000 op de salarissen bezuinigd. De vernleegprijzen zijn eveneens aanmerkelijk gedaald. Op voe ding en kleeding kan niet meer bezuinigd worden en ook niet op de werkverschaffing want dan zou men de heele actieve therapie we"> kunnen afschaffen en dat zou noodlottig ziin. Wel moeten zoo min mogelijk rouwgel den worden uitgekeerd. Dit wat de uitgaver betreft. De vraag blijft of de inkomsten niet verhoogd kunnen worden. Dat zou kunnen geschieden door verhooging van de veroleeg- gelden; dit zou echter het aantal patiënten doen verminderen. De eerste en tweede Klasse moeten beter bezet worden Dit kan geschie den door de verblijven in die klassen te ver beteren Meer inkomsten kunnen ook verkre gen worden, als de verplegenden meer dan nu het geval is. in de ziekenhuizen gaan inwo nen. ~Er wordt echter juist steeds meer door verplegenden gevraagd om bulten de zieken huizen te mogen wonen. Dat komt omdat de huisvesting voor hen absoluut onvoldoende is A's vier verpleegsters ln één temer mia wonen, dan kan dat nooit huiselijk ingericht wo-den De verpleegsters moeten elk een ka mertje hebben Een andere bron van inkom sten zou zijn verlenging van den arbeidstijd^ Maar die is kort geleden al ver!engd_ Alleen als de nood erg dringt, zou dit overwogen moeten worden. Dit zou trouwens ook weer de werkloosheid vergrooten en dus een ave- rechtsche uitwerking hebben. Tot zhn Senoe- ^en kan spreker mededeelen, dat het. peil de- verpleging in de ziekenhuizen steeds stijgende is Verschillende factoren hebben daartoe medegewerkt, oa. de Invoering van de rvtn- mische gymnastiek, enz. Onze ziekenhuizen hebben in het, buitenland een uitstekenden naam. Zoo heeft men ln Engeland éen dezer als voorbeeld genomen. Daar heeft men aar een nieuw ziekenhuis den naam „Santpoort g DThe'er Keulemans <A -TU acht een éénhoofdige leiding bij een lid der Ged. Sta- te£lf wordCthtdoor Dr. H e Ij e r man (S.D. 11 AP.i bestreden, omdat ln alle ziekenhuizer de uitgaven verschillen. Wel acht hh het ge- wenscht, dat later het heele tesfuursappa- raat nog eens bekeken zal worden, teneinde te orór-zoeken wat veranderd en verbeterd moei worden. In Santpoort acht spreker in leder eeva! een goede vakboekerij noodzakelijk, om dat daar veel wetenschappelijk werk verricht ^Dedheer Gravestein (A-r.) wenscht dat een afscheiding zal worden gemaakt voor de pa tiënten ln de derde klasse, die aan.een be schaafde omgeving gewend zijn. Sprekei wl niet een standsverschil bevorderen, maar we wil hij verzachting in het leed dezer men- srhen broncen door een roden tot onnoodige ergernis weg "e nemen. Dit kan bereikt wor den door voor hen het tarief der verpleeggel- STANDAARDBUS EN REUZENBUS nu.. 15 cts. nu.27;cts. OP yEt-KE 8.US EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZENBUS HEBBEN DUBBELE WAARDE (Adv. Ingez. MedJ den in de derde klasse een weinig te verhoc- gen, want het verschil tusschen de tarieven der derde en tweede klasse acht spreker veel te groot. Mee warmte beveelt spreker overwe ging van zijn denkbeeld aan, anders vreest hij. dat velen hun patiënten naar particuliere ziekenhuizen zullen zenden, tot schade van de provinciale ziekenhuizen, waaraan zooveel geld ten koste is gelegd. Mevrouw Miedoma-Zondervan (S.D. A. P.) bepleit de belangen van het verplegend personeel. Zij dringt er in het belang van de patiënten, die immers onmaatschappelijk zijn op aan, om verpleging aan huis te beperken en de patiënten naar de ziekenhuizen te brengen. Loonsverlaging voor het personeel acht zij ook niet in het belang van de pa- tienten. De heer Verschure (R.-K.) beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Hij brengt hulde aan het verplegend personeel der ziekenhui zen en merkt op, dat men op de bibliotheken niet moet bezuinigen, Er wordt trouwens veel ten geschenke ontvangen. De door den heer Gravestein bepleite selectie van de patiënten in de derde klas zal de heer Verschure met de geneesheer-directeuren bespreken. Veel be zorgdheid behoeft men hierover niet te koesteren. De begrootingen van de ziekenhuizen wor den zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Het Wegenfonds. De heer Thomassen (S.D.A.P.) vraagt inlichtingen over de kosten, die door de Ned. Spoorwegen en het departement van Defensie veroorzaakt zijn bij het aanleggen van pro vinciale wegen. Volgens spreker wordt aan de tertiaire wegen niet veel gedaan. Hij vraagt, spoedig met de herziening van het wegenplan te beginnen. De heer Van de Va 11 (S.D.A.P.) schetst de voordeelen, die door den wegenbouw ont staan. Men kan nu meer van het natuur schoon genieten. Het moet echter uit zijn met het beheeren van wegen door kieine licha men. die daartoe niet in st-aat zijn. Er moet één centraal lichaam komen voor alle wegen in de provincie. Op dit gebied moet centrali satie komen. De heer Lu den (Chr. Hist.) constateert, dat er nog bitter weinig wegen werkelijk vol tooid zijn, in strijd met de beloften, die door het vroegere Ged.-Statenlid Kooiman gedaan zijn. Dit geldt vooral het veelbesproken Zand pad. Men moet er met wat meer spoed achter heen zitten. De heer Heilker (R.-K.) is het met den heer Luden eens. Spreker brengt hulde aan den heer Kooiman, die op zulk een voortref felijke wijze het departement van Waterstaat geleid heeft. Spreker hoopt, dat de heer Bo- mans zijn voetsporen zal volgen. De behoefte aan kanalen acht hij niet groot meer, nu het vervoer per as zoozeer is toegenomen. De ka nalen zullen in de toekomst alleen dienen ais vischwater voor werkloozen. Hij acht het ge lukkig. dat hier een Gedeputeerde zit, die zoo gx>ed teekenen kan. De heer Heilker noodigt hem uit, voor de volgende zitting met een ontwerp-teekening voor een brug nabij Hoofd dorp te komen.. De heer Bomans (R-K.) (Ged. Staten) belooft aandacht te schenken aan de wen schen van den heer Van de Vall. Ook hij be treurt den langzamen gang' van den bouw der sluitstukken op de wegen. Daar gaat echter veel renteloos geld in zitten. De heer Kooi man heeft weliswaar veel beloofd, maar er kwamen vele moeilijkheden, die niettegen staande zijn goeden wil nog niet overwonnen konden worden. Spreker zegt dat hij niet al leen een goede wil heeft, maar dat hij ook hoopt, dien wil in daden om te zetten. Wan neer het door den heer Heilker bedoelde bruggetje bij Hoofddorp ln het belang van de gemeente zal zijn, dan hoopt hij. dat B. en W. zich daarover spoedig met Ged.-Staten in verbinding zullen stellen. Hij geeft den hee- ren Heilker en Kistenmaker dus in overwe ging, zich tot B. en W te wenden. Over de kosten, veroorzaakt door de Ned. Spoorwegen en het departement van Financiën zal spre ker later mededeeüngen doen. De heer Kistenmaker (A.-R.)wethou der van Haarlemmermeer, is dankbaar voor dezen wenk van den heer Bomans. Hij zal dien wensch zeker ter harte nemen. De begrooting van het Wegenfonds wordt zender hoofdelijke stemming aangenomen. Te vijf uur wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagmorgen half elf. Blyde incomste in de Kleine Houtstraat en Gen. Cronjestraat. MARKTNIEUWS GROENTENMARKT HAARLEM. Tomaten per K.G. 10—18 et. Knakpeen 46 ct. per K.G. Lof 10—16 ct. per K.G. Boerkool 12—30 ct. per kist. Andijvie 20—40 ct. per kist. Groenekool 2035 ct. per kist. Gelekool 30—50 ct. per kist. Spinazie 4070 ct. per kist. Spruiten f 1.25—f 2.00 per zak Sla f 1f 4 per 100. Bloemkool 49 ct. per stuk. Roode kool 36 ct. per stuk. Knolselderij 3—6 per stuk Wortelen 6—12 ct. per bos. Prei 312 ct. per bos. Selderij 2—5 ct. per bos. Pieterselie 25 ct. per bos. PIJRMEREND Afdeeling eieren: Aanvoer 170.000 eendeleren prijs f 2.30— 3.10. 50.000 kippeneieren. 70-80 K.G. f 5.90—6,50, 65-66 K.G. f 5.60—5.80. 63-64 K.G.f 5.40—5.70. 60-62 K.G. f 5.20—5.50 58-59 K.G. f 5.10—5,30. 56-57 K.G. f 4.70—5.—. 53-55 K.G. f 4.30—4.70. 50-52 K.G. f 3.40—4.10. 45-49 K.G. f 2.80—3.60. Afdeeling pluimvee: Oude kippen f 0.50—1.20. Oude hanen f 0.601. Jonge hanen f 0.70—0.40. Konijnen f 0.75—1.20. Kiloprijs oude kippen f 0.300.40. Kiloprijs Jonge hanen f 0.35—0.45. De aankomst van Sint-Nicolaas aan de Turfmarkt, waar hij Woensdagmiddag arriveerde. Duidelijk is de geweldige drukte te zien ,een succes voor de Kleine Houtstraatvereeniging. Nu is Sinterklaas heel officieel in het Noor delijk gedeelte van onze. stad gearriveerd. Gin drie uur stapte Zijne Heiligheid uit Spanje, met een toga en een boel franje in een rij tuig met vier paarden, en de koetsier die de zweep niet spaarde, spoorde met de Spaan- sche schat, Noordwaarts Haarlem in. Tot groote vreugde van het bestuur der Cronjé- straatvereeniging, dat den eerbiedwaardig ouden man had uitgenoodigd. Tusschen zijn geweildig drukke bezigheden, (St-Nicolaas verzekerde ons in een zeer exclusief interview, dat zijn boekhouding ln de laatste jaren zoo'n grooten omvang heeft aangenomen dat-ie een motorfiets heeft moeten koopen voor Zwarte Piet daar de knaap anders heele dagen noo- dig had om van het eene deel van het ar chief naar het andere te komen) nu, tus schen al deze drukke bezigheden heeft Sin terklaas toch nog even Noord-Haarlem wil len bezoeken. Dank je, Sinterklkèaasje. Buitengewoon aardig was het te zien hoe de bejaarde baas, (ja. ja, we zagen wel dat de oude heer er een beetje pipser uitzag dan verleden jaar zijn Noord-Haarlemsche kinderen toeknikte en als 't ware in zijn ge dachten de gedraglijstjes der enkelingen raadpleegde, 't Resultaat was gelukkig niet somber. Lekkers in papier, en juist het pa pier maakt het lekkers nog veel lekkerder werd kwistig rondgedeeld. Hoe meer papier er om lekkers heen zit, en hoe onbekender de in houd is, des te fijner is het resultaat ook, al zit er eigenlijk niet veel in. Maar dat was bij den Noord-Haarlemschen Sinterklaas heele- maal niet het geval, want er zat werkelijk lekkers in het papier. Vier vurige, regelrecht uit Spanje inge voerde paarden, tSpaansche paarden zijn nog niet geconcingenteerd). trokken Don Car los. zooals hij wordt genoemd door de stieren vechters-aanbiddende Zuiderlingen en zoowel de oogen van de paarden, als die der Pielen en den Klaas, fonkelden van leutig genot, dat zij de heele Noord-Haarlemsche bevol king zoo in extase zagen. De kinderkens aar. ger. hoe stiller en eerbiediger, behalve c'e allerjongsten dan. die geen ber.ul hebben van paarden en pieten en die lekker bieren kunnen om niets anders dan om zich zelf, en dat is doorgaans niet zoo bar veel. Dus trok de bebaarde man, verwelkomd door het Generaal Cronjéstraat-wlnkeliers- vereeniging-bestuur (in het Spaansch is het subiet nog langer en lastiger) van het sta tion over de Kennemerbrug naar de hoofd straat van het Noordelijk Haarlem. Ach, ach, wat werd daar veel gegeven er ontvangen. Sinterklaas ontving hartelijke ge negenheid en de anderen ontvingen cadeau tjes. O, o, wat heeft die Sinterklaas toch een goed geheugen! Hij kende nog veel van zijn zoete en stoute vriendjes van verleden jaar( meer zoete dan stoute), maar wel was-ie weer vergeten wie Generaal Cronjé was. Net als verleden jaar docht-ie dat Cronjé een concurrent van hem was. maar het steeds volijverige bestuur sloofde zich nog juist bij tijds uit, om deze waanvoorstelling weg te nemen. Sinterklaas was gauw gerustgesteld toen hem werd verzekerd, wel honderddui zend maal, dat de Cronjéstraat maar één le verancier van kindervreugde kent en dat die eene, de eenig-echte Spaansche Sinter klaas is, bekend onder vele namen, maar in wezen altijd toch van ouds DE Sinterklaas. Gelukkig, de moeilijkheid was ongelost. E:i weet u wat zoo verbazend aardig was van dien goeien ouwen man. (och het is toch zoo'n reuze menschen kennerSinter klaas heeft toen gezegd dat-ie als tegenpres tatie nu al zijn mooiigheden in de Generaal Cronjéstraat zal koopen. Waarop het bestuur diep boog DE KLEINE HOUTSTRAAT SINTERKLAAS. Het was een heele drukte. Woensdagmiddag aan de Turfmarkt en de glundere gezichtjes overal toonden wel, dat er iets bizonders op til was. Reeds eenigen tijd voor drie uur hadden zich al vele vaders en moeders met hun kin- moeders armen kraaiden krakeelerig, al naar deren opgesteld in de Kleine Houtstraat, langs -elang hun leeftijd en hun geloof. Hoe jon- het Spaarne of Gedempte Oudegracht en aan Woensdagmiddag heeft, Sinterklaas een bezoek gebracht aan de Generaal Cronjéstraat en daarmee het hart gestolen van vele kleinen, die den vriende lijken grijsaard op zijn rijtoer luide toegejuicht hebben. de Turfmarkt, om getuige te kunnen zijn, zoo niet van de aankomst van den Sint, dan toch van zijn rijtoer door de stad. En precies op tijd meerde de boot. die gepavoiseerd was en met groote vlaggen versierd, aan de kade. Daar komt Sinterklaas, daar is ie, hoorde men aan alle kanten. De vriendelijke grijsaard werd ontvangen door het bestuur van de Kleine Houtstraatvereeniging en stapte daarna van de boot en in het rijtuig met vier paarden, dat hem door de stad zou voeren. We zagen hier en daar een gezichtje weieens even be trekken, vooral toen bij het landen de Sint zoo dicht langs de kinderen moest schrijden, en toen Zwarte Piet zoo onderzoekend links en rechts keek! Waren die enkelen zich mis schien bewust van iets, dat niet heelemaal in den haak was geweest6 Nou. al was dat mis schien zoo. Sinterklaas heeft deze maal zich vriendelijk betoond en er kan dan ook gezegd worden, dat zijn komst slechts vreugde en blijdschap heeft gebracht. Aan boord bevonden zich een zestig a zeven tig kinderen, die den tocht tot de Turfmarkt meegemaakt hebben en die met blijde gezich ten en met pakjes in de hand van de boot kwamen. Een muziekcorps had zich opgesteld in den ingang van de Gedempte Oudegracht en toen Sinterklaas plaats genomen had in het rijtuig zette zich de stoet in beweging en onder vroo- lijke en opgewekte marschtonen maakte men een rondgang door de stad. eerst door de feestelijk versierde Kleine Houtstraat, van Ge dempte Oudegracht tot Anegang. Het was een soort zegetocht, want alom stonden de belangstellenden rijen dik, heele families waren gekomen om den Sint voorbij te zien gaan, en uit vele ramen en van vele balconnetjes keken toeschouwers op het rijtuig neer, waar de Goedheiligman zat en vriendelijk knikte en met zijn hand groette. Zijn komst werd al van te voren aangekondigd door het onvermoeibare en wakkere corps, dat het rij tuig vooraf ging. Alom blijde gezichten, alom vreugde, alom belangstelling voor den grijs aard, die misschien uiterlijk wel een tikje ouder is geworden, maar die innerlijk steeds jeugdig blijft en ook moet blijven, omdat het feest van 5 December zulk een mooi feest is in ons land, dat we het niet graag zouden willen missen. Jeugdig en krachtig moet Sinterklaas steeds zijn, want Woensdagmiddag bijvoorbeeld heeft hij het al zeer druk gehad Bijgaande foto is genomen even voordat de bisschop met zijn helper van de boot stapte, even voordat de boot aangekomen was. De afbeelding toont duidelijk de groote drukte, die er op den wal heerschte en ze toont daar mee even duidelijk, dat het bestuur van de Kleine Houtstraatvereeniging een goede en hoog op prijs gestelde daad heeft gedaan met den intocht van Sinterklaas. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak on géén andera! (Adv. Ingez. Med.) Het ongeluk bij de Velsensche Pont. Rechtzaak uitgesteld. Donderdag (heden) zou voor de Haarlem- - che rechtbank behandeld worden de zaak te gen den pontschipper uit Velsen, die terecht moest staan omdat hij de pont op 10 Augus tus in beweging gebracht zou hebben vóór de klap opgehaald was. Hierbij zou een auto in het water gegleden zijn, waarbij twee meisjes den dood vonden. Deze zaak is echter voor onbepaalden tijd uitgesteld. BEZOEK UIT ROERMOND AAN HAVERSCHMIOT EN KLAJE. Woensdagmiddag werd de chemische was- scherij van Haverschmidt en K'aje aan de Brouwersvaart te Haarlem bezocht door een cezelschap dames van de huishoudschool te Roermond. De rondgang door het bedrijf, on der deskundige leiding, duurde ruim 2 uren. De dames toonden voorts groote belangstel- lings voor het motccht maken, kunstreinigen en kunstverven van meubels, terwijl ook de tapij treiniging, die nog onlangs met 300 M2. werd vergroot, aller aandacht had St. Nicolaaspaketten. Voorzorgen voor de verzending per post. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem wijst er op. dat het tij dens de St. Nicoiaasdrukte noodzakelijk is, voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden postpakketten zorg té dragen. Het gebruik van stevig pakpapier en sterk touw wordt dringend aanbevolen. Het verdient aanbeveling, in de pakketten een tweede adres te sluiten, waarop tevens naam en adres van de afzender zijn vermeld. Indien het adres op het pakket geplakt wordt. moet dit over ziin geheele oppervlakte worden vastgehecht. Vasthechting van deze adressen door middel van lak is niet toegela ten. Volledige adresseering. met vermelding van: straat en huisnummer, is strikt noodzakelijk. De openstellingsuren van het hoofdkantoor, de bij- en hulpkantoren en postagentschap pen, ondergaan op Zaterdag 1 December a.s. geen wijziging. AARDSCHOKKEN DOEN BEVOLKING VLUCHTEN. TERNATE. 28 November (Aneta) Gisteren middag te 2 uur 45 werd een hevige aard schok geconstateerd; de bevolking vluchtte uit de huizen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10