DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Resultaten van het Engelsche vlakkebaan-seizoen; Fransche critiek op Engeland—Italië; Emlle Antholne en de spoorweg-overgang; Merkwaardige rugby-,,scrum"; Ner vositeit van sportsmen vóór den strijd; Een pantomime, die niet op het zwem programma stond. Het vlakkebaan-renseizoen in Engeland is Zaterdag j';. geëindigd, nadat op den laatsten dag een der belangrijkste races', de Manches ter November Handicap, de gemoederen van mensen en dier r.og eens heftig in beweging had gebracht. Wie nu zou meenen. dat dé Engelsche dagbladen hun dagelijksche paar den-rubriek, om het zoo maar eens te noe men, thans zouden sluiten, vergist zich deer lijk. want reeds deze week doet het hindernis- rennen in alle glorie zijn intrede. ,,Over the sticks" noemt de Engelschman dit vermaak, hetwelk zijn slot-apotheose beleeft in de Grand National op de Aintree-baan te Liver pool in de derde week van Maart. Maar op het oogenblik is dit gespring niet het voornaamste en de bladen houden zich ernstig bezig met het opmaken der vlakke- baan-ranglijstjes. waarvan er drie de alge- meene belangstelling der Engelsehen hebben. In de eerste plaats het lijstje der leidende jockeys. Gordon Richards is, evenals verleden jaar, kampioen geworden: hij heeft 212 over winningen behaald en ofschoon dit aantal 47 beneden zijn record van 1933 blijft, heeft hij toch nog een grooten voorsprong op den „run ner-up", den veteraan Freddie Fox, die 132 maal als eerste de finish passeerde. Richards heeft vooral in October succes ge had. te Chepstow won hij zeven races achter een en het schijnt, dat dit een fortuinlijke baan voor hem is, want het vorige jaar be haalde hij daar elf overwinningen. Het tweede ranglijstje heeft minder met sport als zoodanig te maken, want het ver meldt de bedragen, die de paarden-eigenaren in het afgeloöpen seizoen door toedoen van hun jockeys en trainers verdiend hebben. „Kampioen" Ls de Indische prins, de Aga Khan. wiens paarden het formidabele bedras van 65.000 pond sterling bij elkaar liepen en dat nog wel. ofschoon er geen enkele klas sieke overwinning bij was De z.g. „classic races" zijn: de Lincolnshire, de Derby, de Oaks, de St. Leger, de Guineas, de Cesare- wich en de Cambridgeshire. In vergelijking met den Aga Khan hebben Lord Glanely en de Maharajah of Rajpinla het er leelijk bii laten liggen, zij toch hebben slechts luttele bedragen van resp. 16000 en 13000 pond achter hun naam Toch is de bo vengenoemde 65000 pond geen record, -want Lord Derby verdiende in 1928 nog een slordige half-duizena meer. Evenmin mag de kam pioen-trainer Frank Butters den blauwen wimpel voeren wel !s waar is 88.843 pond sterling geen kleinigheid, doch de heer But ters is diep teleurgesteld, dat h>i de prestatie van zijn collega Joe Lawson in 1932 niet ver beteren kon. Want Mr. Lawson bezorgde zijn opdrachtgevers in dat jaar een sommetje van 93 899 sovereigns. Het komt er natuurlijk slechts op aan. die races te winnen, waaraan een hoog prijzen geld verbonden is en daar Frank Butters ne gen Ascot-races in de wacht sleepte, bracht hem dit al dadelijk een 20 000 pond op de lei. Men kan bet dus het b^ste vergelijken met den man. die in de loterij steeds maar „eigen- geld v?s" trekt en zijn kameraad, die met de „ton" er uit komt. De paardensport heeft overigens een goed Jaar gehad, hetseen blijkt uit de sommen, die voor den aankoop van bizondere paarden be steed werden. Oo de bekende Doncasterveiling betaalde mevrouw Dorothy Paget 9100 guineas voor een ééniavig dier en in totaal bracht deze verkoop 300.000 pond sterling op. hetgeen het hoogste bedrag van de laatste 10 jaar is. Ook de tot.alisa.tor beeft geen reden tot klagen. Zü had tot eind September reeds een omzet van vier millioen pond, een bedrag, een betere zaak waardig. Wanneer het bovenstaande wellicht nog geen indruk genoeg geeft van de populariteit der paardensport in Engeland, zij tenslotte nog vermeld, dat Mr. Mallaby-Decley in 1927 het wissewasie van 60.000 pond betaalde voor het paard Call Boy, dat toen de Derby ge wonnen had. De voetbalwedstrijd Engeland—Italië heeft ook in Frankrijk de gemoederen in beweging gebracht en ook daar spreekt men van de „veldslag van Highbury". Monsieur Delaunay. de secretaris van de Fransche voetbal-federatie, spreekt van een aaneenschakeling van individueele guerillas. Het leek volgens hem meer op een straatge vecht dan op een voetbalmatch en hij ziet in een dergelijke vertooning een gevaar voor de sport in het algemeen. De moreeie waarde van het spel wordt weggevaagd en men ver geet, dat het slechts een spel en een ont spanning betreft. Het woord ontspanning hikt ons in deze ontmoeting van beroepsvoetballers wel wat naief, doch de heer Delaunay wil dan maar zeggen, dat de' eer en het prestige van een land niet afhankelijk zijn van een internatio nalen wedstrijd. Men kan zulk een match ver liezen en toch een groot land zijn, geliik een intelligente jongeman zijn goede kwaliteiten behoudt, ook al eindist hij niet als eerste in een wedloop over 100 Meter. Het komt dikwijls voor, dat bij een wegwed strijd voor wielrenners of hardloopers opont houd veroorzaakt wordt door het toevallig dicht gaan van de boomen bij een spoorweg overgang en het gevolg is. dat het resultaat van de race er min of meer door beinvloed wordt. Daaraan heeft Emile Anthoine. voorzitter van de Fransche wandelsport-unie een eind trachten te maken. Ter gelegenheid van den wapenstilstandsdag werd een zeer belang rijke wandelwedstrijd gehouden en het toeval wilde, dat de kopgroep, bestaande uit vijf man. juist een. overweg gepasseerd was. toen de boomen neergingen. Terwijl deze vijf snel wan delaars dus ongestoord hun weg konden vervolgen, werden de volgende loopers ge- ruimen tijd opgehouden, waardoor hun kans, om den achterstand in te loopen, steeds klei ner werd. Doch de heer Anthoine wist raad. Hij haalde zijn chronometer voor den"dag en constateerde, dat het onthoud bij de sooor- boomen 1 minuut en 40 seconden had ge- Zoodra de trein voorbij was. sprong hij op zijn fiets en het duurde riet lang. of hij had de korvsroen incehaald. En deze wandelaars, die Zjov. rrin r-n rmverwachten extra-voor- sr-r^nor verheugd hadden, waren niet zoo goed of zij moesten op bevel van meneer de presi dent midden op den weg op de plaats rust houden, net zoolang, als voor de anderen het oponthouö aan den overweg had geduurd. Een der belangrijkste onderdeelen van het Rugby is de „scrum", waarbij de bal in den, goor de voeten der twee groepen voorwaart-' isen gevormden tunnel gerold wordt om ver volgens door „heeling" (het met de voeten naar achteren werken var. het leder) bij den achter de scrum opgestelaen half back te komen. Toch was er een tijd, dat men zelfs op het speelveld van de Rugby-school in Engeland, de bakermat van het spel, de „scrum" niet kende. In plaats daarvan werd bij iedere over treding. die het houden van een „scrum" wettigde, de bal in een hoogen, op het veld staanden boom getrapt, terwijl de spelers van beide partijen er zich rondomheen schaarden. Bij het naar beneden komen sprong de bal van tak tot tak en het was dientengevolge onmogelijk te berekenen, waar het leder pre cies terecht zou komen. Destijds werd het spel ook niet met 15 spelers in een ploeg ge speeld. doch met 22 en heel dikwijls zelfs met 30. Sindsdien is Rugby dus wel veranderd en het is maar goed, dat er thans geen boomen meer in het veld staan. Zijn er sportsmen of teams, die voor het begin van een belangrijken wedstrijd even kalm zijn als wanneer ze b.v. rustig een kopje thee zitten te drinken? We gelooven van niet. Jack Dempsey, langen tijd wereldkampioen zwaar gewicht boksen duldde niemand in zi'n omgeving, als hij in de kleedkamer het uur van den strijd afwachtte. Op den dag van zijn match tegen Gene Tunney, te Philadel phia, was hij nog zenuwachtiger dan gewoon lijk. Hij liep steeds heen en weer, niemand mocht met hem spreken of zelfs maar een beweging maken. In zijn opwinding trok hij zoo hard aan 't venster, dat het uit de spon ningen vloog, zoodat hij een andere kleedka mer moest opzoeken. Terzelfder tijd lag Tunney rustig op de massage-tafel te slapen en men zal zich her inneren, hoe hij daarna den wedstrijd gemak kelijk op punten won. Hoewel de meeste sportsmen zich vóór 'n kamp eerder in den gemoedstoestand voor Dempsey dar. in dien van Tunney zullen bevinden, al zullen zij dan allicht niet zoo krachtdadig op treden. is de houding van laatstgenoemde toch geen uitzondering. Daar is b.v. de Ame- rikaansche bokser Dave Shade, die naar Lon den kwam om den uitstekenden Engelschen kampioen Len Harvey te bekampen. Toen het uur van den strijd naderde, bleek Shade ner gens te vinden, totdat men hem eindelijk te midden der toeschouwers zitten vond met een groote sigaar tusschen de lippen, terwijl hij met groote belangstelling de vóór-partijen gadesloeg. Ook Jack Britton. die geruimen tijd wereld kampioen weltergewicht was, kende geen ze nuwachtigheid, Daarom was zijn manager zeer verbaasd, toen hij den bokser vlak voor een wedstrijd tegen den Engelschman Kid Lewis, met het hoofd in de handen treurig in de kleedkamer vond zitten. ..Kom Jack", aldus de manager, ..je bent toch niet bang voor dien Engelschman; je hebt hem al twee keer verslagen!" (Lewis en Britton ontmoetten elkaar in totaal twaalf keer in den ring, waarbij nu eens de één, dan weer de andere won). „Dat weet ik", antwoordde de bokser. „Waarom kijk je dan, alsof je naar een be grafenis gaat?" „Dat zal ik je vertellen: De laatste maal. dat ik in deze stad bokste, heb ik mijn gewon nen geld bij een bank gedeponeerd. En nu kan ik me met den besten wil ter wereld niet meer herinneren, hoe die bank heette". In het algemeen kan men echter zeggen, dat ook beroeps-sportsmen vóór den aanvang van een belangrijken strijd „op heete kolen zitten". Vooral is dat het geval met de spelers, die aan een voetbalwedstrijd om den Engel schen beker deelnemen. En daar draagt de bijgeloovigheid het hare toe bij. Wee den spe ler, wiens schoenveter bij het aankleeden breekt, het is zeker, dat hij een slechten wed strijd zal hebben. Het ergst onder den indruk zijn de ploegen, die in den Cup-final uitko men. Om de kleedkamers wordt vooraf geloot, want het heet. dat één der kleedgelegenheden op Wembley altijd geluk aanbrengt, terwijl de andere nog nooit het winnende elftal herberg de. Als dan de spelers te midden van een muur van menschen (91000 toeschouwers) het ter rein opkomen, is er geen enkele onder hen, die vrij en frank om zich heen durft te kij ken. Allen zijn ziï die eerste oogenblikken ten prooi aan een beklemming, die hen strak naar den grond doet staren en die beklemming wijkt eerst, wanneer het beginsignaal gaat. De vorige week is er bjj een grootsch opge zet zwemfeest te Keulen een nummer ver toond. dat niet op het programma stond, doch dat desondanks de algemeene belang stelling had. Nadat de deelnemers prachtig figuurzwem- men, keurige sprongen en zweefduiken, als mede grappige pantomimes hadden laten zien. werd plotseling de aaivdacht gericht op een elegant gekieede dame en heer. die met een geweldigen plons van de eerste rij der tribune in het water vielen. Zoo natuurgetrouw en met een dergelijke hefigheid imiteerde dit tweetal het gedrag van wanhopige drenke lingen. dat het publiek in lachen uitbarstte en het applaus niet van de lucht was. Doch de leider van het feest kon zich niet herinne ren. dat dit nummer was ingestudeerd en een vluchtige blik op het programma bevestigde zijn meening. Dus moesten deze menschen werkelijk in het water gevallen zijn en ze waren dan ook zeer dankbaar, dat ze ten slotte nog „gered" werden. Hetgeen een prach tige reclame was voor het devies: Leert zwem men. R. C. H. heeft het Zondag j.l. tegen Ajax in zooverre slecht getroffen, dat de Amster- damsche middenlinie, en daarvan vooral Anderiessen en van Deyck, het spel gedu rende den geheelen wedstrijd volkomen be- heerschten. Met drie halfbacks van groote lichaamslengte als tegenstanders begingen de veel kleinere Haarlemsche aanvallers de fout, het leder teveel door de lucht te spelen, terwijl de Ajaxieden handig partij trokken van het feit, dat de beide binnenvoorwaartsen van R. C. H. steeds te ver achterbleven, waardoor de middenvoor Van der Horst totaal geen steun had. Wanneer laatstgenoemde speler nog wat meer routine krijgt in eerste- klasse voetbal, kan de Racing zeer zeker veel plezier van hem beleven. Hij neemt iedere kans tot schieten waar en zijn passeeren naar j de vleugels, hoe wel af en toe iets te hard en j te scherp, getuigt van goeden kijk op de ver plichtingen van een midden-voor, De spil Inhalafie-middel verpakt bij KARSOTE Gedurende beperkten tijd is bij eiken flacon KARSOTE een aardige kunstzijden zakdoek verpakt. De zakdoeken zijn in verschillende kleuren en dessins, doch de mooiste werden verpakt bij de groote maat. De prijzen van KARSOTE bleven dezelfde: ƒ0.90 zakformaat, ƒ1.35 tweemaal de kleine maat, omzetbelas ting inbegrepen. Profiteert 'van dit mooie aanbod en overtuigt U dan tevens van de werking van KARSOTE, het wetenschappe lijk samengestelde bacterie-doodende inhala tie-middel. 10 a 15 druppels KARSOTE op Uw zakdoek ontwikkelen een aangenamen doch sterk desinfecteerenden damp, welke U steeds voor besmetting zal behoeden en Uw verkoud heid of griep spoedig doet verdwijnen. Vraag vandaag nog Uw apotheker of drogist naar het „Gratis Zakdoek Pak" van KARSOTE. (Adv. Ingez. Med.) Ruis is door zijn groote ervaring nog steeds zijn plaats in het team waard, terwijl de backs door goed kopwèrk opvielen. Slechts zouden we de opmerking willen maken, dat ze dikwijls te dicht op elkaar speelden, waar door het herhaaldelijk voorkwam, dat beiden tegelijkertijd van Reenen aanvielen. De doel man Kos had buiten zijn schuld, een on- prettigen middag, doch hij versaagde geen oogenblik, hetgeen bleek uit eenige zeer fraaie saves tegen het einde van den strijd, Zijn opstellen bij corners en vrije schoppen in de buurt van zijn doel is echter niet altijd juist, waarvan het vijfde doelpunt het, gevolg was. Hem zij de raad gegeven, zijn uittrap pen meer naar de vleugels te richten. Het spelen in de W-formatie zal R. C. H. geen succes opleveren, zoolang de binnenspe- lers der voorhoede den bal niet sneller afge> ven, waardoor de tegenpartij telkens gele- jenheid krijgt de drie overige voorwaartsen af te dekken. De „crosspass" van linksbinnen naar rechtsbuiten en omgekeerd maakt den aanval veel verrassender, omdat men den vrijstaanden vleugelspeler op die wijze in het spel betrekt. Van deze vleugelspelers was Paape vooral in het veld beter dan Harten dorp, die als linksbuiten niet op zijn plaats leek te zijn. Paape dient echter zijn voor zetten over de verdediging te spelen in plaats van over den grond. R. C. H. ondervindt dit seizoen de gevol gen van het feit, dat zij haar ploeg in korten tijd bijna geheel moest verjongen en men kan niet verwachtene dat deze jeugdige en meerendeels lichte spelers hun club direct op de bovenste plaatsen van de ranglijst zullen brengen. En daarbij dient niet uit het oog verloren, dat de Haarlemsche club achter eenvolgens een Engelschen en een Oosten- rijkschen oefenmeester had, wier spelopvat tingen zeer veel verschillen, hetgeen onge t-wijfeld invloed heeft gehad op de opleiding der jonge krachten, die thans de kleuren moeten verdedigen. Het Hollandsche spel mag dan al origineel zijn, het is per slot van re kening veel nader aan het Engelsche dan aan het Oostenrijksche verwant. Over Ajax kunnen we uiteraard kort zijn. Op Jan de Boer na, hebben de Amsterdam mers al jarenlang met hun doelverdedigers gesukkeld en ook thans maakte Keijzer den zwaksten indruk van de geheele ploeg. Een te weinig aan enthousiasme en een teveel aan „gallery-play" komt zijn spel niet ten goede en het is af en toe zeer slordig. Van de backs was Strijbosch stukken beter dan Blomvliet, al maakten R.C.H.'s binnen- spelers het hem gemakkelijk, door steeds zoolang te wachten met het doorgeven van den bal, dat hij van der Horst geregeld bui tenspel kon zetten. De halflinie was het sterkste gedeelte der Ajaxploeg, Anderiessen was hier de beste, terwijl Schubert af en toe last met hooge ballen had. In de voorhoede deden Volkers en ten Have het zware werk, waarvan de steeds gevaarlijke en zich goed vrij opstel lende Van Reenen degelijk profiteerde. Rneg was beduidend langzamer, al paste hij zich goed aan de vereischte speltactiek aan. Mul ders tenslotte geleek ons een weinig uit vorm. Het was verblijdend, de leiding van den wedstrijd in zoo goede handen te vinden. Scheidsrechter Wey was volkomen voor zijn taak berekend en hij maakte slechts één fout. toen hij het zevende Amsterdamsche doelpunt, in zuivere buitenspelpositie ge maakt. toekende. De Haarlemsche kermis. Een poging om die weer in te voeren. Naar wij vernemen wordt vanwege den Landelijken Bond van Kermisreizigers een actie gevoerd om de sedert 1914 afgeschafte Kermis te Haarlem weder ingevoerd te krij gen. De actie wordt o.m. gemotiveerd met- een beroep op de omstandigheid, dat in vele an dere gemeenten, waar tijdens of na den oorlog de kermis werd afgeschaft, deze weder om werd toegelaten. SYNAGOGEDIENSTEN NED ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Talmoed Thora te 12 uur in het Gemeente gebouw. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4,41 uur. Chanoeka: Zondag: Ochtenddienst te 7.15 u. Middag- en avonddienst te 3.45 uur. Predikatie tusschen de middag- en avond dienst. Ochtenddiensten op de andere dagen te 7 u. Middag- en avonddiensten te 3.45 uur. De diensten op Sabbath, alsmede de middag en avonddiensten op Chanoeka vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. De andere diensten worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14 Probeer ze....en ook Gij zult zeggen. PeTledocIhndscJvi'Jandtvi^ is onbetwistbaar de beste. (Adv. Ingez. Med.) HAARL. WEER. EN STERREKUNDIGE KRING. Voor bovengenoemden kring houdt drs. Mr H. Janett a.s. Vrijdagavond in het H. B. S.- gebouw aan het Santpoorterplein een lezing over het onderwerp: „Spectra" (met licht beelden en demonstraties). BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN. In de vergadering van den Kring Haar lem van den B.N.A. is in de vacature wijlen A M. J. Sevenhuysen gekozen Maurits Plate. Het kringbestuur bestaat thans uit de heeren Maurits Plate, voorzitter, J. C. Slagter, secre taris en A, P. Smits, lid. AANBESTEDING „ONS BELANG" Woensdagmiddag werd in restaurant Brink- mann door de woningstichting Ons Belang aanbesteed het bouwen van 68 eengezins woningen en 2 werkplaatsen (architect J. Poot) op een terrein aan de Bastiaans- en Dunklerstraat in Haarlem. Laagste inschrijvers waren: De firma Roelofs. Haase en MarRvoort te Rijssen voor f 129.870 en f 970 voor de schu ren; en de firma Baars te Leerdam voor 129.600 met f 1800 voor de schuren, DRANKWET. Ged. Staten hebben ingevolge het Kon Besluit van 16 October 1934, besloten, in de lijst, bedoeld in art. 20, le lid der Drankwet, achter den naam Haarlem te vermelden te woorden: „met uitzondering van de deelen, gevormd eenerzijds door het tot deze ge meente behoorende deel van de voormalige gemeente Spaarndam en anderzijds door het gebied, begrensd ten Westen door de ge meente Bloemendaal, ten zuiden door de Marcelisvaart, ten Oosten door de Houtvaart en ten Noorden door de Brouwersvaart, de gemeente Haarlem (Ramplaan en omge ving".) Op bedoelde lijst komen voor de gemeenten met een bebouwde kom met meer dan 5000 inwoners en aan welke een tap- of een slijt- vergunning is verleend, voor verkoop in een voor het publiek toegankelijke lokaliteit. NED. NATUURHISTORISCHE YE REEN I GING. Op het programma van de afd. Haarlem en Omstreken der Ned. Natuurhistorische Ver- eeniging staat voor Vrijdag 30 November een voordrachtavond: botanische wedstrijd; voor dracht over meteorieten door Dr. J. F. Steen huis; lantaarnplaatjes door Dr. Annie Roes en een leekenpraatje: „Een spinnengeschie- denis en nog wat" door H. van Thiel. En voor Zondag 9 December: Strandwande ling, onder leiding van den heer P. Cornet. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen vergaderde Woensdagavond in Hotel Royal onder voorzitterschap van den heer Joh. M. Schmidt. De opkomst was vrij slecht, niettegenstaande een belangrijke be slissing genomen moest 'worden, n.l. of men na 1 Januari zou oefenen in Stoop's Bad óf in het nieuwe Sportfondsenbad. De aange boden voorwaarden van het Sportfondsenbad bleken aannemelijker dan die van Stoop's Bad. Bij stemming werd besloten, dat men voortaan elke week zal oefenen in het Sport fondsenbad op Woensdagavond van 910 uur. De Heemsteedsche Brigade zal worden uitge- noodigd, gelijk met de Haarlemsche te oefe- nea Bij de rondvraag werden verschillende in terne zaken aan de orde gebracht. Omtrent de wenschelijkheid van aanschaffen van een koolzuurstofcylinder zal het bestuur zich ver staan met Dr. Mauritz. ARROND. RECHTBANK. Naast elkaar fietsende meisjes. Een ingenieur, redacteur van een motortijd- tijdschrift. was door den kantonrechter ver oordeeld tot f 25 subs. 10 dagen wegens aan rijding van een wiebrijdster in de Gr. Hout straat. Twee meisj'is fietsten naast elkaar, hand in hand, en de linkerwielrijdster is even geraakt. In hooger b*roep vroeg de Officier een boete van f 15 subs. 4 dagen hechtenis. Mr. B. W. Stomps drong aan op vrijspraak. De rechtbank veroordeelde verdachte tot f 15 boete subs. 6 dagen. Verduistering. Een 21 jarig jongeman zou ten nadeele van zijn patroon ongeveer 35 gulden verduisterd nebben. Een winkelierster had hij opgelicht voor een broek, een poloshirt, kousen enz. De Officier had 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt met aftrek. De verdedigster Mr. M. J. Kluitman pleitte clementie. De rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden met af trek. Beruchte inbrekefls. Voor de rechtbank hebben zich te verant woorden gehad een 32 jarig chauffeur en een 21 jarige metselaar uit Heemstede, die zich schuldig gemaakt hebben aan verscheiden inbraken in Haarlem en omstreken. Gestolen zijn gouden en zilveren voorwerpen en hee- rencostuums. die in Amsterdam werden ver kocht. De Officier eischte tegen elk een ge vangenisstraf van 2 jaar met aftrek. De ver dedigers mrs. K. A. F. J. Pliester en K van Giffen pleitten clementie. De verdachten werden veroordeeld elk tot 1 jaar en 6 maan den met aftrek. Geld „in bewaring" genomen. De man, die van een Haarlemmer enkele honderden guldens „in bewaring" had geno men en ruim f 300 had verbrast werd veroor deeld tot 8 maanden met aftrek. De eisch was negen maanden gevangenisstraf, de verdedi ger Mr. Stomps had clementie gepleit. Huurkoopsysteem en zwakken met geld. De IJmuidenaar, die in Haarlem een bed met toebehooren had gekocht op huurkoop- voorwaarden en het ding had verkocht eer het was gebruikt, had 6 maanden tegen zich hooren eischen, waartoe hij ook werd ver oordeeld. Den van heling verdachten IJmuidenaar, die door Mr. J. H. C. Slotemaker werd verdedigd en tegen wien 3 maanden was geèischt, heeft ae rechtbank vrijgesproken, Int. Arbeidershulp. Tegen fascisme en voor proletarische eenheid. De af deeling Haarlem van de Internatio nale Arbeidershulp hield Woensdagavond in. het Gem. Concertgebouw een vergadering, waar als spreker optrad Ko Beuzemaker met het onderwerp: „De strijd tegen den imperia- listischen oorlog, en het fascisme". Spr. begon met te herinneren aan de aan slag van Marseille. Tot heden is daaruit geen oorlog voortgekomen, maar men mag daar op niet geheel gerust zijn. Er kunnen nog veie complicaties volgen. De fascisten, aldus spr. hebben te Marseille gebruik gemaakt van den politieken sluip moord. om den oorlog te doen ontbranden. In Oostenrijk werd Dollfuss uit den weg ge ruimd. in Roemenië Duca. Dit zijn alle ele menten in de oorlogsvoorbereiding van de fascisten. De imperialistische landen, onder fascistisch bewind, leiden tot verscherping van de tegenstellingen. Oorlog kan ieder oogenblik uitbarsten. Binnen de komende maanden zal de oorlogshaard liggen in het Saargebied. Aansluiting van het Saargebied bij Duitschland zal voor dat land van buiten gewone beteekenis zijn. Duitschland werkt dan ook met alle mogelijke middelen voor die aansluiting. Maar er heerscht in het Saar gebied groote ontevredenheid tegen de nazi dictatuur, - zoodat de mogelijkheid ook nog bestaat dat het Saargebied zich in meerder heid uitspreekt voor het status quo: protec toraat van den Volkenbond. Het is van het grootste belang dat de ar beiders aller landen het Saargebied tegen de nazi's steunen. De onzekerheid betreffende het Saarge bied is oorzaak van geweldige spanning en van oorlogsdreiging in Europa. Gemeenschap pelijke strijd tegen het fascisme is dringend noodzakelijk. Welke machten kunnen tegenover het fas cisme worden gesteld? In de eerste plaats: de Sovjet-Unie, die een voortdurenden strijd voert tegen den oor log, ook in den Volkenbond. Dan de Sovjet macht in China. Maar tenslotten hangt alles aï van de arbeidersklasse in de kapitalisti sche landen. De arbeidersklasse moet in den strijd tot eenheid komen. Niet alleen de Sovjet wordt bedreigd, ook ons land wordt bedreigd door het fascisme en den oorlog. Maatregelen van de Colijnregeering gaan al in de richting van het fascisme. Betere tijden zullen komen, maar niet door afwachten, doch door aanééngesloten strijd van de arbeiders tegen de bourgeoisie. Spr. wekte op, overal propaganda te voeren vóór eenheid van actie. Mogelijk is, dat het volgend jaar het oor logsjaar zal zijn. De conflictstof voor oorlog ligt overal opgehoopt. Slechts éénheid van het proletariaat kan den oorlog tegenhouden. Daarna sprak Dirk Gortzak over „De prole tarische solidariteit". Naast het gevaar van oorlog en fascisme is er een derde dreigend gevaar: de honger. Honger zou niet behoeven geleden te worden, als er maar geen levens middelen vernietigd en op de mestvaalt wer den geworpen. Deze afschuwelijke toestan den zijn veroorzaakt door het kapitalisme. Uit de Troonrede meende spr. te mogen op maken, dat de steun aan werkloozen nog ver der zal verlaagd worden. Vele groepen lijden onder de slechte economische toestanden, al leen de groep van groot-bezitters niet. Minis ter Oud zegt nu, dat wij terug moeten naar het levenspeil van vóór 1914. Maar welk tijdperk heeft de minister daarmede op het oog? Minister Slotemaker heeft gezegd, dat de nood nijpend zal worden en dat geheel Neder land zich opmaakt om dien nood te lenigen, maar hij vergeet dat de regeering zelf door haar verlagingen dien nood heeft vergroot. Spr. oefende verder nog uitvoerig' critiek op verschillende handelingen van Burgerlijke Armbesturen. Het Nationaal Crisis Comité schijnt nog niet voldoende te zijn. Nu is er ook een Nation alen Bond van Barmhartig heid bijgekomen. Maar men verdeele liever alle levensmiddelen die nu vernietigd worden onder degenen die er zoo'n behoefte aan hebben. En men hale het noodige geld bij de 1600 millionnairs, die er nog in Nederland zijn. Als zijn eindoordeel gaf spr. te kennen, dat slechts de proletarische eenheid een einde aan de wantoestanden kan maken. Vervolgens declameerde mevr. De Vries Keilerman eenige verzen. Na een pauze sprak mevr. De Vries nog over het Wereldcongres tegen oorlog en fas cisme. PERSONALIA. Te Utrecht slaagde voor het Esperanto- examen A de heer G. Boom te Haarlem. GARNALEN'VISSCHERIJ De aandacht wordt gevestigd op de maaW regelen, welke met betrekking tot de garna- lenvisscherij en den handel in garnalen dezer dagen in werking zijn getreden. Deze maatregelen houden in de eerste plaats in, dat de aanvoer van consumptiegarnalen, zoomede het in den handel brengen en ex porteeren daarvan slechts is toegestaan aan hen. die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Nederlandsche Visscherijcentrale. Dit brengt met zich mede. dat iedere gar- nalenvisscher, garnalenpellerij en garnalen- exporteur, die zijn werkzaamheden of bedrijf wil voortzetten zich ten spoedigste als geor ganiseerde zal hebben aan te sluiten bij ge noemde Centrale. Aanvraagformulieren daar toe zijn verkrijgbaar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Bezuidenhoutscheweg 109, 's-Gravenhage. Voorts is het exporteeren van consumptie garnalen en het in den handel brengen van gepelde garnalen slechts toegestaan, indien de garnalenexporteur resp. garnalenpellerij in het bezit is van een vergunning. Aanvragen daartoe kunnen eveneens bij genoemde Cen trale en gemeenten worden ingediend. NATIONALE LUCHTVAARTSOIIOOL BREIDT HAAR VLOOT UIT. De Nationale Luchtvaartschool, die belast is met de eerste opleiding der verkeerspiloten, die zijn ingeschreven bij de Zeevaartschool in Amsterdam heeft haar vloot moeten uitbrei den. Het aantal leerlingen voor de verkeers opleiding bij de zeevaartschool is n.l. zoodanig toegenomen, dat het aantal vlieguren niet toereikend was. aDarom heeft de N. L. S. bij Koolhoven, we derom een F. K. 41 coupé besteld, welke ma chine moet dienen om de meergevorderde leerlingen het blind vliegen en het overland vliegen te leeren. Het toestel is bijna gereed en zal over enkele dagen de fabriek verlaten om te worden ingevlogen. Het is uitgerust met een Gipsy Major Motor van i30 ï>J£,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14