n SidMitotaas fmhiéml Prinses Juliana te Londen. Een held. Het Belanqs'^kste 52e Jaargang No. 15778 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 29 November 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerjj: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14S25 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame® ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 November. Wat antwoordt Hitier? In een zeer belangrijke en geruchtmakende zitting van het Engelsche Lagerhuis, gewijd aan Winston Churchill's voorstellen tot uit breiding van de „defensie" (vooral de lucht macht) heeft de plaatsvervangende premier van Engeland, minister Stanley Baldwin, gis teren het volgende verklaard: „Moge de gelegenheid zich binnen niet al te langen tijd voordoen dat Duitsch- land den sluier van geheimzinnigheid zal verscheuren en de zaken aan het licht zal brengen, die Europa verontrusten, ze be spreken en zelfs nu nog bezien, wat er aan te doen valt. Indien het dit doet, kunnen wellicht de besprekingen met zijn nabu ren hervat worden, die allen bereid zijn om het in handelsopzicht te helpen en te trachten het verbroken ruilverkeer van de oude wereld te stabiliseeren. Doch zoo lang Duitschland op zichzelf blijft staan en geen direct contact met andere staten in Europa onderhoudt, zal de argwaan meer en meer groeien en het zou ook kunnen zijn. dat Duitschlands moeilijk heden meer en meer zullen groeien. Ik hoop, dat dit debat groote en betere con sequenties zal hebben dan velen onzer zouden hebben gemeend en dat de gele genheid is geschapen voor een eersten stap tot het opnieuw samenbrengen van de volken van Europa. Het zou kunnen zijn. dat. mi men eenige wijsheid heeft geput uit het verval van de toestanden in Europa in de afgeloopen jaren, de stem van het verstand en de stem van den vrede beter kans hebben om gehoord te worden". Dit zijn zeer veelbeteekenende woorden, Er is geen twijfel aan, dat de achterdocht ten aanzien van Duitschlands geheimzinnige be wapening in Europa voortdurend stijgende is. Als minister Baldwin thans de bereidheid van al Duitschlands naburen uitspreekt om het in handelsopzicht te helpen en het vrije ruil verkeer te herstellen, en als hij daaraan kop pelt deze opmerking: „het zou ook kunnen zijn dat Duitschlands moeilijkheden meer en meer zullen groeien"dan rijst vanzelf de vraag: ..Wat antwoordt Hitier hierop?" Kan hii dit onbeantwoord laten? Het is duidelijk genoeg dat de economische toestand in Duitschland van week tot week slechter wordt. Het zelf verkozen isolement, uitvoerbaar in de dagen van Frederik de Groote, onuitvoerbaar in dezen modernen tijd wreekt zich. De stijging van de prijzen van levensmiddelen is een onmiskenbaar tee- ken. Uitingen van ontevredenheid onder de bevolking worden telkens bericht. De finan- cieele politiek van dr. Schacht is een myste rie, onoplosbaar voor ieder niet-Duitscher en minstens even geheimzinnig als de bewape ning en de vraag, hoe die eigenlijk betaald wordt. Wat wil men in Duitschland? Voortgaan met fantastische pogingen, om te leven van Heil's en nationalistische leuzen, of zich op nieuw inschakelen in de volkerengemeenschap en meewerken tot een poging om Europa eco nomisch te herstellen? Alleen kan Duitschland evenmin als eenig ander land, zijn herstel hereiken. Wij leven in 1934, en niet een paar eeuwen vroeger. Het is een deel van Europa en een deel van de wereld evenals ieder ander land. Isoleert het zich, dan is het daarmee op den weg naar den ondergang. Het alarm voor oorlogsgevaar in 1935 be hoeft men niet te zwaar op te nemen. Een Duitschland zonder bondgenooten zal niet zoo volslagen gek zijn. de rest van de wereld te lijf te gaan. Een Hitler die zijn regime voelde wankelen zou dit zelfs niet aandurven: het zou de zekerste weg zijn om het totaal te gronde te richten. Daarom weiger ik te gelooven dat het Saar-plebisciet, in Januari a.s., oorlogs gevaar inhoudt. Maar wat zal Hitier antwoorden op deze verklaring van Baldwin? Als hij zwijgt, en deze zeer duidelijk toegestoken hand niet aan vaardt, waar is hij dan aan toe? De spanning is wel zeer toegenomen; de tijd der oplossin gen kan niet ver meer van ons zijn. R. P. Einde der handelsbesprekingen met Japan? Vertrek van een delegatielid naar Nederland. BATAVIA, 29 Nov. (Aneta). Ofschoon de heer Van Gelderen, Nederlandsch gedelegeer de bij de Nederlandsch-Japansche handels conferentie te Batavia, nog niet definitief passage heeft geboekt, staat het toch vrijwel vast dat hij op 5 December met het K.L.M.- vliegtuig naar Nederland zal terugkeeren. Het „Nieuws van den Dag" leidt hieruit af. dat de handelsbesprekingen te Batavia met Japan praktisch zijn afgeloopen. Man door trein gegrepen en gedood. At zijn boterham op de rails ROERMOND, 29 Nov. (V.D.) Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 21-jarige H. Lauensen uit Hoensbroek, die werkzaamheden verrichtte aan de telefoonlijnen langs den spoorweg Roermond-Maastricht, ter hoogte van kasteel Hattem, toen hij op de rails een boterham zat te eten door een trein, komende uit Maas tricht, gegrepen en op slag gedood. Door den zwaren mist had de man, den trein niet zien aankomen. In iederen boekhandel verkrijgbaar Een luxe uitgave van de Gebonden in linnen band 1.25 Uitgave van H. D. Tjeenk Willink Zoon N.V. Tegenwoordig op intieme feestelijkheden. Een sympathiebetuiging van het Engelsche publiek. Londen, 28 November. (Van onzen correspondent.) Tot het einde van de vorige week toe ken merkte het verblijf van Prinses Juliana zich door de bedaardheid en de stille genoegens van een particuliere vacantie. Het is algemeen bekend dat de Prinses graag in Londen ver toeft en dat zij zich verkwikt aan de genoeg lijke atmosfeer van het Kensington Palace waar gastheer en gastvrouw, Prinses Alice en graaf Athlone, niet weinig bijdragen tot het succes van Prinses Juliana. Zij is in die c-erste dagen eenige malen naar den schouw burg geweest en heeft o.a. genoten van de operette Merrfe England in het Prinsess Theatre. Ook heeft zij deelgenomen aan de intieme feesten en lunches in het Koninklijk Paleis en in haar tehuis van het oogenblik. In vele gevallen heeft de prinses Kira van Rus land, die eveneens in het Kensington Palace verblijf houdt. Prinses Juliana vergezeld. Het begin van de huwelijksweek, die het tempo van het gansche Londensche leven scheen te versnellen en de lucht vulde mei levendige verwachting, deed zich ook gelden in het dagelijksch program van bezoeken en aangename vei'plichtingen van onze prinses. Op Dinsdag was er een generale repetitie van het aandeel dat de bruidsmeisjes in de huwe lijksplechtigheid hebben De koning en de koningin kwamen naar Westminster Abbey om het optreden der bruidsmeisjes die haar tocht door het schip van de kerk naar het altaar repeteerden gade te slaan. Het was uiteraard een gebeurtenis welke het publiek niet mocht meeleven: maar de aankomst van het koninklijk echtpaar en van de bruids meisjes werd buiten door vele duizenden men schen als steeds grootendeels vrouwen met groote belangstelling gadeslagen. Het publiek bracht een speciale ovatie aan de kleine prinses Elizabeth en aan prinses Juliana, wier prettige glimlach en opgewekt heid klaarblijkelijk de harten der omstanders stalen Aldus vervulde de prinses haar eerste taak voor het huwelijksceremonieel. Den avond tevoren was onze prinses aanwezig ge weest aan het eerste feestmaal ten hove dat de huwelijksfeesten van de week inleidde. H. K. H. die bij deze gelegenheid in een fraaie witte avondjurk met nuances van fijn rose gekleed was geweest had er zich, naar men ons in kringen uit haar naaste omgeving ver klaarde, ten zeerste geamuseerd en van groote opgewektheid blijk gegeven. Op Maandag middag had zij geluncht bij den Belgischen gezant en baronesse E. de Cartier de Mar- chienne; ook de Graaf van Vlaanderen, de jongere broer van den koning der Belgen, was daarbij tegenwoordig geweest. Aan den vooravond van den grooten dag is Prinses Juliana aanwezig geweest op een middag partij in St.-James' Palace. de resi dentie van den Prins van Wales, waar in twee zalen de meer dan duizend geschenken, wel ke de Hertog van Kent en zijn bruid heboen ontvangen, tentoon zijn gesteld. De partij had vooral ten doel de gasten van het huwelijks feest de gelegenheid te geven deze geschen ken te bewonderen. Naast de juweelen en de kostbare artikelen van edel metaal trokken de geschenken van meer kunstzinnige strek king, zooals het vierdeelig scherm met pictu rale voorstellingen van Nederlandsche kun stenaars. door Koningin Wilhelmina geschon ken. bewonderende belangstelling. Ook hing er het fraaie antieke Delftsche wandbord, door Prinses Juliana geschonken. In den avond gaven de Nederlandsche ge zant en mevrouw de Marees van Swinderen een feestmaal voor de jonge prinsen en prin sessen van Europa. Het feest kon worden gekenschetst als een bruidsmeisjespartij want het was ter eere van prinses Juliana en haar medebruidsmeisjes. Slechts drie der bruids meisjes moesten op het appel ontbreken, aan gezien zij te jong zijn, nl. Prinses Elizabeth, Lady Mary Cambridge en Lady Iris Mount- batten. Maar verder waren jonge meisjes van zes koninklijke families aanwezig. Neder landsch, Grieksch, Spaansch, Russisch, Zweedsch en Engelsch. Onder de aanwezige prinsessen bevonden zich: Irene, Catherine en Eugenie van Griekenland, Prinses Kira van Rusland en Prinses Juliana Dan waren er prins Paul, broeder van prinses Catherine en prins Peter van Griekenland; Don Juan, zoon van koning Alfons, prins Karei van België, broeder van Koning Leopold en prins Karei van Zweden, broeder van koningin Astrid. Het feest mocht niet te lang duren omdat de bruidsmeisjes voldoende slaap moesten heb- Zoekf gij geschikte onze advertentiekolom men wi jzen U den weg. ben om den volgende,n dag frisch te zijn. Daarom werd er niet gedanst, maar op de receptie welke na den maaltijd volgde, was er muziek en voordracht. Het was een zeer geslaagden avond waar de jeugd en jeugdige stemming overheerschten. Want mevrouw de Marees van Swinderen had met het oog op de jeugd van de eeregasten voornamelijk jonge menschen en jong getrouwde menschen uitgenoodigd, Lord Athlone en prinses Alice, barones von Dermburg, de twee nichten van koning George prinses Helena Victoria en prinses Marie Louise waren eveneens aanwe zig. A. K. VAN R. Dillinger's opvolger neer geschoten. „Babyface" Nelson door zeventien kogels doorboord aangetroffen. Uit Washington 28 November: De procu reur-generaal Cummings heeft medegedeeld, dat de beruchte gangster George Nelson, .Baby face Nelson", in de buurt van Miles Conter (Illinois) dood is aangetroffen met vijf schoten in de maag, twee schotwonden in de borst en tien in de beenen Nelson schijnt te zijn bezweken aan de verwondingen welke hij Dinsdag bij het vuurgevecht met politiebe ambten heeft opgeloopen. Zooals gemeld werd heeft Nelson bij dit gevecht twee politie beambten gedood. NIEUWE MAATREGEL TEGEN NIET-ARIeRS. FRANKFURT, 28 November (V.D.) De rijksvakgroep van den Duitsche kranten- en tijdschriften-kleinhandel heeft in principe besloten, dat niet-ariërs geen lid van deze organisatie kunnen zijn waardoor zij prac- tisch van het uitoefenen van dit beroep zijn uitgesloten. CHINEESCH SCHIP MET 29 OPVARENDEN VERGAAN. TOKIO, 28 November (V. D.) Een Chineesch stoomschip dat naar Kerafuto onderweg was, is tengevolge van een hevigen storm gezon ken. Van de bemanning zijn 29 man verdron ken. De aanslag op Mandsjoekwo's keizer. Vijf executies voltrokken. Volgens berichten uit Hsinking zijn de vijf personen, die eenige dagen geieden een aan slag hebben gepleegd op Keizer Kang Te, reeds Dinsdag terechtgesteld. Uit het onderzoek van den aanslag op keizer Poeei Nji is gebleken dat de daders behooren tot een nationalistische Chineesche terroris tenorganisatie, die in Mandsjoekwo verschil lende onderorganisaties heeft en door Chi neesche kooplieden te Shanghai zou worden gefinancieerd. De Japansche en Mandsjoerijsche autori teiten zijn voronemens na afloop van het on derzoek stappen bij de regeering te doen. (Een veldzoachter in een Duitsch plaatsje vlak bij de Nederlandsche grens bracht zijn eigen vrouiv op, toen zij van de inarkt thuiskwam met 10 K.G. aardappelen, abusie velijk ajgeicogen. terwijl zij slechts voor 5 betaald had. Hij beschouw de dit als diefstal en zij werd door den rechter beboet.) Dit maakt u. mannenbroeders, stil, Dit gaat uw pet te boven, Gij kunt het, met den besten wil, Misschien zelfs niet gelooven. Toch is het waar van a tot z. Of 'k zou het niet vermelden, Die handhaver van orde en wet Behoort tot 's werelds helden. Hij vraagt alleen naar goed gedrag, Voor hem geen transigeer en, Zijn meerdere van 't hoogst gezag Durft hij te arresteeren. Dit. mannenbroeders, is je wat, Om rillend van te droomen, Toch heb 'k zoo'n flauw vermoeden, dat Zijn boete nog moet komen. P. GASUS. REMBRANDT THEATER EN CINEMA - PALACE. Vanaf VRIJDAG 30 NOVEMBER een grootsche opname van het HUWELIJK VAN PRINSES MARINA EN PRINS GEORGE TE LONDEN. (Adv. Ingez. Med.) Verdwijnen eerlang de Haarlemmermeer-Spoorlijnen? Volgens de directie is er voorloopig nog geen sprake van. In verband met de verlies opleverende ex ploitatie zal naar V.D. verneemt tegen het einde van het volgend jaar den dienst op de lijnen AalsmeerHaarlem, HoofddorpLeiden, NieuwveenTer Aar en AlphenUithoorn worden gestaakt. Bij nadere informatie bij de directie der Spoorwegen in Utrecht deelde men ons mede. dat van opheffing, althans voorloopig nog geen sprake is. Dit wil niet zeggen, dat de lijnen zullen blijven bestaan, doch alleen dat de onderhan delingen en de plannen, die diensten te staken nog niet zoover gevorderd zijn, dat met zeker heid kan worden gezegd, dat het treinverkeer in de Haarlemmermeer wordt stilgelegd. Immers zoo verzekerde men ons de onderhandelingen moeten over zooveel schij ven loopen ook de minister heeft hierin een woordje te zeggen dat het op z'n minst ge nomen voorbarig is van opheffing te spreken. GENERAAL VON BLOMBERG VRIJ ERNSTIG ZIEK. BERLIJN, 28 November (V.D.) Van wel ingelichte zijde verluidt, dat de rijksweer- minister, Generaal Von Blomberg, reeds eeni- gen tijd vrij ernstig ziek is. Hoewel in Ingewijde kringen hierover veel wordt gesproken, is in de dagbladen nog niets hiervan doorgedrongen. De rijksweer min ister bevindt zich reeds eenige weken op den Weissen Hirsch bij Dresden in een sana torium, waar Hitler hem reeds eenige malen heeft bezocht CONCENTRATIE DER NATIONALE PARTIJEN IN JAPAN. TOKIO. 28 Nov. (Reuter). De Seijoekai en de Minseito partij hebben een overeen komst voor gemeenschappelijke actie ge troffen. Op het programma van samenwer king staan in de eerste plaats de eisch tot handhaving der parlementaire constitutie en versterking der nationale politiek. De Seijoekai partij heeft haar vroegeren leider Takahashi wegens diens aanvaarding van een portefeuille in het huidige kabinet, waarin hij minister van financiën is gewor den. als lid der partij geroyeerd. Engelsche vliegster in wind hoos terecht gekomen. Vlucht LondenKaapstad onderbroken. PARIJS, 28 November (Reuter). De En gelsche vliegster Bruce, die Maandag uit Engeland is vertrokken om te trachten een re cord te vestigen op het traject Londen— Kaapstad moest gisteren in de buurt van Nimes haar vlucht onderbreken. Hei toestel werd bij de landing door een windhoos gegrepen, waarbij de propeller brak Det vliegster lieo een lichte verwonding aan de knie op. In het Britsche Lagerhuis zijn uitvoerige be sprekingen gehouden over de Duitsche be wapening. pag. 4 Het huwelijk van Prins George en prinses Ma rina. pag. 2 De Zuid-Slavische verwijten aan Hongarije. pag. 4 De Tweede Kamer is nog bezig met defensie- begrootïng. pag. '3 Minister Slotemaker voelt niet veel voor ver vroegde pensionneering. pag. 3 Amsterdam moet ook de onderwijzerssalarissen verlagen. pag. S Bezwaren tegen de nieuwe tijdregeling. pag. 3 Dc Cortes hebben het handelsverdrag met ons land nog niet goedgekeurd. pag. 3 Sinterklaas stapt aan wal en uit den trein. pag. fl Er worden pogingen aangewend de Haarlem- sche kermis weer in te voeren. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Mevr. mr. E. A. J. SclieltemaConradi. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Wat antwoordt Hitier? pa? 1 Van onzen Londensehen correspondent: Prin ses Juliana te Londen. pag. 1 Van onzen Londensehen correspondent: De vlootbesprekingen. pag. 9 J. B. Schuil: Liefdadigheidsvoorstelling. pag. 9 G. J. Kalt: Liefdadigheidsavond van het Leger des Heils. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 W. BZ.: Lectuur voor de Jeugd. pag. 9 Sport in 't kort. pag. 9 In een tempo van honderdzeventig per dag mindert onze voorraad RIJMEN VANP. GASUS Uw exemplaar ligt nu nog op U te wachten. Maar haalt U het nu, of bestel het bij den bezorger, want anders legt een ander er beslag op. Prijs 25 cent 95 rijmen 128 bladzijden. De „Uiver" weer in actie. Vanmorgen naar Bagdad vertrokken. Hedenmorgen om 7 uur 33 is de Uiver met post en passagiers vertrokken Zooals bekend, vliegt ae Uiver naar Bagdad waar post en passagiers aan de Oehoe zullen worden over gegeven. De Uiver keert daarna weer naar Amstedram terug. Voor deze reis hebben drie passageirs geboekt. AMSTERDAM, 29 November (V.D.) Aneta >'.eldt, dat bij de K.L.M bericht is binnenge komen. dat de Oehoe te Djask is aangekomen. De K.L.M.-machine die een motor aan boord had voor de Havik die met motorpech te Djask is blijven zitten, heeft het traject AmsterdamDjask. waarvoor zij Dinsdag morgen is vertrokken, dus wel zeer snel af gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1