IFM!T©IM DE D@©Y DE BILT PRINS GEORGE'S HUWELIJK VOLTROKKEN. ECHTE WALES-ANTHRACIET ST. NICOLAAS? 'N BAROMETER! KI. Houtstr. 13, Tel. 14112 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Groot enthousiasme in de Engelsche hoofdstad. Marina leek een sprookjesprinses. LLONDEN, 29 November (V.D.) In een schitterende omlijsting van pracht en schoonheid, waarin de majestueuze plechtig heid van het religieus ceremonieel op in drukwekkende wijze was verbonden aan de praal van den Staat, is de Hertog van Kent. de jongste zoon van den Koning en de Konin gin van Engeland, heden in het huwelijk ge treden met Prinses Marina van Grieken land. Het was inderdaad een gebeurtenis, die de Jhillioenen ontroerde, d:e zich verdrongen in de feestelijk versierde straten om slechts een glimp te kunnen opvangen van het jonge paar. De route, welke tusschen het paleis en de abdij werd gevolgd, was een gloed van kleuren Vlaggen van alle naties hingen van de ge bouwen, vele honderden ext-ra-vlaggenstokken waren op de daken en aan de bovenste ven sters der huizen bevestigd; de tribunes, welke op de open plaatsen waren opgericht, waren blauwgeschilderd, omdat de beroemde Parlia ment Square tegenover de Abdij een schilderij was van blauw, rood en goud. In de historische Whitehall wapperden dui zenden gekleurde vlaggetjes van een c.antal Venetiaansche masten ter hoogte van dertig voet, terwijl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat omvangrijke bloemversie. ringen met slingers van anjers, groen, en sleutelbloemen in alle nuances, waren opge hangen. De politie-autoriteiten hadden bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen, Niet alleen waren ongeveer achtduizend man op straat, doch om te voorkomen, dat iemand in staat zou zijn moeilijkheden te veroorzaken uit een venster langs de route, hadden zij lijsten laten opmaken van de toeschouwers, die kamers of vensters langs de route hadden gehuurd. Speciale maatregelen waren genomen om driehonderd invalide oud-strijders in staat te stellen de Koninklijke stoeten te zien voor bijtrekken. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld voordat de processies begonnen. Voor den dienst in de Abdij waren ongeveer 1800 uitnoodigingen verzonden. Bij het naderen van den tijd der plechtig heid bereikte de spanning bij de menigte haar hoogtepunt. Men rekte zich uit om de koninklijke optochten te zien passeeren en een luid. gejuich barstte los. toen bekend werd dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de Westminster Abbey. Langzaam reden zij, geëescorteerd door cavalerie in groot tenue, langs de ontzagge lijke menigte aan weerszijden van de route, voortdurend, luide toegejuicht. Wellicht nog geestriftiger waren de toe juichingen voor Prinses Marina, toen zij het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zij een schilderij van gratie en schoonheid. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hertog van Kent, ver gezeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales, het St. James-palace, voor zijn laatste rit als vrijgezel. Zijn gelaat stond in een lach bij het aanschouwen van de enthousiaste menigte. In de Westminster Abbey. De eerste Koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den Koning en de Koningin, die begroet wer den door vele Koninklijke gasten en de hooge geestelijken. Toen alle gasten zich bij den in gang hadden verzameld, traden de Koning en de Koningin het kerkgebouw binnen en be gaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het was een indrukwekkend oogenblik. Alle pracht in de Abbey aanwezig, was ten toon gesteld. Sinds vele jaren had Londen niet zoovele Koninklijke persoonlijkheden bijeengezien als vandaag. Met Koning George en Koningin o. a. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 29 NOVEMBER Gebouw Theosofia. Nassauplein: dr. P. IJssel de Schepper over ..Broederschap voor de Broederschaps Federatie. 810 uur. Frankestraat 24: Lezing Ver. Doopsgezinde Gemeente. 8 uur. Broedergemeente Parklaan: Lezing Jan Se- vensma. 8 uur. Palace, Cinema Variété: „Tarzan's verdere avonturen". Op het tooneel: The Fellows, dans fantasieën. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: .Blossom Time", Schu- bertfilm. Op het tooneel: Chick Finks Trio. sensational roller skaters. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: .Koningin Chris tina" voor de vierde week geprolongeerd. 7 en 9,15 uur. Brinkmann: Tentoonstelling Ned. Kantver- eeniging Het Molenwiekje. 25 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op ■werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. i Heemstede: Gemeenteraadsvergadering. 8 uur. Zandvoort: Middenstandstentoonstel ling. Monopole. 14.30—17.30 en 20—1 uur. VRIJDAG 30 NOVEMBER Nassauplein 8: Theosofische Vereeniging Lezing over „Aan den vooravond van een nieuwe beschaving." 8.10 uur. Ged. Oude Gracht 104: Ds. G. J. Waarden burg over „Volk en Staat" 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Bloem endaal: Raadsvergadering 10 uur v.m. Zandvoort: Middenstandstentoonstel ling. Monopole 14.3017.30 en 201 uur. Mary zaten bij het altaar de Koning en de Koningin van Denemarken, de Koning en de Koningin van Noorwegen, Prins Karei van België, Prinses Paul var. Joego-Slavië, een zuster van Prinses Marina, de graaf en gravin Toerring. haar andere zuster en zwager, prins Waiaemar van Denemarken, Prins George var. Griekenland. Prinses Maria van Griekenland en de Groothertog en Groothertogin Cyril van Rusland. In de stoelen van het koor zaten de leden van het kabinet, oud-ministers, de leden var het parlement, diplomaten, ambassadeurs er. gezanten ow. de Nederlandsche gezant jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. Eenige minuten nadat de Koning en de Ko ningin het kerkgebouw waren binnengetre den. arriveerde de bruidegom, die plaats nam bij de treden naar den kansel om daar op zijn bruid te wachten. Naast hem stonden de Prins van Wales en de Hertog van York. die in over eenstemming met de gewoonte bij Konink lijke huwelijken, optraden als zijn begeleiders Het groote moment was echter de aankomst van de bruid kort daarop. Aan den grooten westelijken ingang van de Westminster Abbey werd zij ontvangen door den deken dr Foxley Norris, den kanunnik van de Westminster en andere functionarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bruismeisjes, waarbij Prin ses Juliana zich bevond. Alle bruidsmeisjes waren gekleed In een ja pon van witte crêpe, doorweven met een dun nen zilveren draad en droegen bouquetten van kleine witte rozen, bijeen gehouden door een zilveren lint. Zij vormden een uitstekenden achtergrond voor de bruid. Prinses Marina's japon was van witte zil- verbrocaat, waarop in zilver een Engelsche roos was geborduurd en zij scheen het tame lijk sombere portaal van de Westminster Ab bey te verlichten. De Prinses droeg een sluier van prachtige antieke kant, een familiebezit, dezelfde sluier, die haar.moeder Prinses Nicholas bij haar huwelijk droeg Een diamanten tiara, die fon kelde en schitterde als duizenden lichtjes kroonde haar hoofd en zij droeg een bouquet van sneeuwwitte lelies. Aan den arm van haar vader. Prins Nico- ;aas trad zij de Abdij binnen, gracieuselijk ge- voled door de bruidsmeisjes. On de treden naar den kansel voegde de Hertog van Kent zich bij zijn bruid, waarna de huwelijksplechtigheid een aanvang nam. De huwelijksplechtigheid. In tegenstelling met de ïmposeerende praal buiten was de dienst in de kerk zeer eenvou dig. Het huwelijk werd op de gewone wijze waarop zulks in de Engelsche kerk geschiedt insezegend. Toen de deken van de Westminster Abbey de gebruikelijke vermaningen voorlas, kon men in de kerk een speld hooren vallen. Daarop volgde het indrukwekkendste mo ment van de geheele plechtigheid, de inzege ning van het huwelijk door de Aartsbisschop pen van Canterbury en York. De eenvoudige ring, gemaakt van goud ui» een mijn in Wales, werd gezegend en de Her tog schoof hem om den vinger van zijn bruid Zij waren man en vrouw. Een gemengd koor van zeventig stemmer bestaande uit het koor van de Abdij, het koo- van de Koninklijke Kapel en vertegenwoordi gers van het koor van de St. Georges Kape1 in Windsor zong vervolgens eens osalm. De voorzanger van de Westminster zong de smeekbeden, waarna het jong getrouwde paar zich naar het altaar begaf, waar de Aartsbis schop van York de overige gebeden las. Var het altaar sprak de Aartsbisschop van Canter bury den Hertog en Hertogin van Kent toe en gaf hij hun zijn kerkelijke zegen. Nadat het „God save the King" en een hymne, speciaal gecomponeerd voor de plech tigheid waren ten gehoore gebracht, begaven de Hertog en de Hertogin van Kent zich met hun familieleden naar de kapel van St. Ed ward the Confessor, achter het groot-altaar Daar lagen op een eikenhouten tafel de twee registersdie moesten worden geteekend. Na deze ceremonie begaf het jonggetrouw de paar zich met de leden van het koninklijk" gezelschap door den westelijken uitgang van de Abdij naar buiten, gevolgd door de pro cessie van geestelijken, gekleed in schitteren de roode gewaden. Buiten stond de auto voor het jonge paar gereed: eerst stapte de bruid en daarna haar echtgenoot in. Terug naar het paleis. Toen de auto, geëscorteerd door cavalerie, zich in beweging zette om terug te rijden naar Buckingham Palace steeg opnieuw een luid gejuich uit de menigte op. Het enthousiasme langs de met vlaggen versierde straten was enorm. Onmiddellijk nadat de Hertog en Hertogin en de andere leden van het Koninklijke ge zelschap in het paleis waren teruggekeerd, werd in de particuliere koninklijke kapel een Grieksch-orthodoxe godsdienstoefening ge houden Het was een schilderachtige plechtigheid in deze kapel. De bruid en bruidegom droegen brandende waskaarsen en volgden den pries ter die hen voorging in het Allerheiligste van de Kapel, terwijl hij wierook offerde en een psalm zong. Na een korte toespraak van den Aartsbis schop over het huwelijk stelde hij aan bruid en bruidegom de vraag, of zij elkander trouw zworen. De woorden, waarbij het huwelijk verbon den werd verklaard, werden driemaal voor bruid en bruidegom herhaald, waarna de Aartsbisschop ringen schoof om den ringvin ger van de rechterhand van beiden. De ring. die aan den Hertog werd geschonken, werd op speciaal ontwerp van zijn ecbtgenoote ver vaardigd. Deze gift is een integreerend deel van de huwelijksritus van de Grieksch-ortho doxe kerk. Vervolgens dronken eerst de Hertog en daar na de Hertogin driemaal uit eenzelfden beker. Na afloop van dezen dienst werd in een van de statiezalen van het paleis een lunch gere serveerd, welke werd bijgewoond door onge veer honderd gasten, onder wie koningen, koninginnen: prinsen, prinsessen en leden van buitenlandsche koninklijke families. De Hertog en Hertogin op reis. In den namiddag zou het jonge paar in een riituig, getrokken door de beroemde Windsor- 'chimmels van Buckingham Palace naar het ^addington-station rijden, vanwaar zij per frein naar Birmingham zouden vertrekken. Te Birmingham zullen de Hertog en Her togin van York per auto naar Himley Hall gaan in Staffordshire, het verblijf van den Graaf van Dudley, waar zij het eerste ge deelte van hun huwelijksreis zullen doorbren gen. Himley Hall is een prachtig buitenver blijf in het hart van het Engelsche landschap. Ook U wilt een practisch cadeau geven, daarom geeft U een goede EEN VERTROUWD ADRES IS: ANEGANG 14 TELEFOON 11963 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste borometerstand 776.5 m.M. te Muenehen. Laagste barometerstand 733.3 m M. te Vardö. en voorspelt: Zwakken veranderlijken wind. Later waar schijnlijk uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot half of licht bewolkt. Weinig of geen neer slag. Kouder des nachts. Later iets kouder. Uit het Buitenland OOSTENWIND EN KOUDERE TEMPE RATUUR VERWACHT. Over Scandinavië trekt de depressie Noord- oostwaarts af. Zij veroorzaakt daar plaatse lijk sneeuwval, terwijl er tengevolge van de vrij snelle drukstijging hier en daar krachtige winden waaien. De hooge druk heeft zich sterk naar het Noorden uitgebreid en beslaat thans een enorm groot gebied dat zich van IJsland via de Britsche Eilanden tot over Spanje en de Middellandsche zee uitstrekt. Het weer is hier overal rustig. Plaatselijk komt nog betrokken lucht of mist voor. Over het algemeen is er echter een neiging tot opklaring of dunner worden van het, wol kendek, die zich ook in lagere ochtendtem- peraturen uit. Over Zwitserland. Midden en Zuid-Frank rijk blijft de lichte vorst aanhouden. Ver in het Westen op den Oceaan ligt nog een vrij diepe depressie die voor het weer ten onzent weinig beteekenis heeft. Wel is voor onze omgeving een omloopen van den wind naar Oost te verwachten met eenige daling van de temperatuur vooral des nachts. RIJMEN VAN P. GASUS. De keuze uit de rijmen van onzen medewer ker P. Gasus is thans ook verkrijgbaar :n den boekhandel en wel als uitgave van de bekende Haarlemsche uitgeversfirma H. D. Tjeenk Willink Zoon. De inhoud is gelijk aan de uitgave bij osn blad verkrijgbaar, doch de exemplaren van den boekhandel zijn gebonden in een fijn linnen bandje met goud druk, terwijl veel zwaarder papier is gebe zigd. Een luxe uitgave derhalve, die het ver schil in prijs verklaart. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL Barometer Stand van hedenmorgen 10 uur 773 m.M. Stand van gister 772 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 29 November: Hoogste gisteren 51 F. Laagste heden nacht. 47 F. Hoogste heden tot 12 uur 50 F. CAREL VAN HUIZEN heelt 200 moderne modellen (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 November. Ondertrouwd 28 November: P. P. Frijns en C. M. J. Honing; R. Bossert en G. Schermer; S. L. de Vries en C. van Praag; G. T. Wit kamp en M. Keesmaat; H. J. Groenewoud en M. A. J. van Dijk; W. C. Bon en M. W. A. M. B. S. Gerlach; k. Moedt en H. M. Dammers: D. Raar en J. Dreijer; A. R. W. Nordt en A. W. de Kroon; H. Dijkstra en J. M Düllberg. Getrouwd 28 November: J. J. Foletta en C. J. M. van Poeteren; R. Sluis en E. J. Stolk; J. Overtoom en A. F. Donsen. J. Wielenga en A. A. D. van Walen; W. G. Merkestein en G. Middag; J. A. v. d. Meij en E. G- van Bak- kum; B. de Jong en G. Molitoor; H. F. Groe- neveld en C. M. Dorrepaal: D. Zwart en V. A. M. A. Kennis; C. A. Steenkist en P. C. Joores; W. G. de Korte en J. H. C. Blazer; M. N. Heesemans en E. Clowting. Bevallen 25 November: H. M. Gierstberg Rijkenberg, z.: 26 November: E. M. Veltman Sterk, d.; H. SmitsCreszelski, d.; 27 Novem ber: A. BorgWeiland, d.; E. E. C. Wijers Hessen, z.; G. M. de Graaf—Strijder, z.: G. C. BloemsmaSchemmekes, z.; 28 November: A. v. d. PloegHuijser. d.; Overleden 26 November: J. Maerten. 74 j.. Ripperdapark; IJ. Kooi, 71 j.. Leidschevaart; T. Verboom, 77 j.. Deckerstraat; 27 Novem ber: L. Ruifrok, 79 j., H. v. Alphenstraat: J. A. C. Tadix. 62 j.. Sparenbergstraat: P. J., 3 j„ z. v. L. F. Preidel, Kamperlaan; 28 November: J. F., 4 mnd., z. v. J. N. Splinter, Van Zegge- lenstraat SINT - NICOLAAS 1934. KOOPT GEEN OORLOGSSPEELGOED OF CHOCOLADE WAPENS etc. als SINTERKLAASCADEAU. Verras Uw kind met iets anders. Verras ONS met Uw lidmaatschap. MINIMUM CONTRIBUTIE ƒ1— PER JAAR. Algem. Veren. „NOOIT MEER OORLOG" BERKENSTRAAT 22 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE Getrouwd: J. G. Welters en C. M. Eskens; B. J. A. Vrenegoor en Th. Heemskerk; H. Son- dorp en M. v. d. Putten. Bevallen: M. J. Draijer—Pijpers, z.: K. v. d. BrinkTeeuwkens, z.; J. E. ScholVeldt, z.; J. Blaak—v. d. Ham, z. Overleden: A. Schoneveld 35 jaar ongeh.; M. Tukke, 67 jaar ongeh. „De Nederlandsche Democratie en de Nederlandsche Jeugd" Laagste inschrijver L. Meeuwissen te Noord, wijkerhout voor f 9785. C. v. d. Winden, Hillegom f 10225, K. Burg, Leiden f 10495, v. d. Velden en de Jong, Oegst- geest f 10700, G. Kreuning, Heemstede f 10950 E. J. v. Donselaar, Vogelenzang f 10974, Fa. Veenman en Vink, Hillegom f 10990, G. en J. Brantjes, Heemstede f lllll, Brandsma en Bakker. Haarlem f 11189.60, D. Verheul, Haar lem, 11269, A. Jonker, Nieuw Vennep f 11523, J. Faux. N. Niedorp f 11592, Fa. Rinkel en Bras Nieuw Vennep f 11658, B. Imthorn en Zn. HJlegom f 11690, Joh. v. Burik Haarlemmer meer f 12175, H. J. Viezeiman en E. J. Have- iaan, Haarelm f 12205, Gebr. M. en A. v. Breda Sassenheim f 12450. De gunning is aangehouden. HILLEGOM Een lezing van Dr. J. C. A. Fetter. Dit was de 2de lezing in de aula van het Kennemer Lyceum (de eigenlijke 2de is niet doorgegaan) om met ouders en belangstel lenden de verschillende vraagstukken te be spreken in verband met het Nationaal Socia lisme. De Rector Dr. A. de Vletter bood zijn ver ontschuldigingen aan, dat de tweede lezing niet is doorgegaan, waardoor de toelichting neit zoo uitvoerig is, als hij had gehoopt. Dr. Fetter, predikant te Den Haag, schetste allereerst de bedoeling van zijn voordracht: de achtergronden te leeren begrijpen van wat de jonge menschen beweegt, zoodat wij hun meening leeren begrijpen in algemeen ver band. Deze kern is: In mechanisch en gees telijk opzicht beide, is onzen tijd sterk ge rationaliseerd. Maar tegelijkertijd is ontstaan een oppositie tegen het rationalisme, een ver langen naar romantiek. Spr. beperkte zich dan niet tot den Neder- landschen bodem, maar tot West-Europa waaraan wij hoofdzakelijk onze geestelijke stroomingen te danken hebben. De leer der rede, het rationalisme, vinden wij bij Descartes, wiens invloed op het den. ken zeer groot is geweest. Hij zeide: ik denk dus besta en ontkende het leven als zoo danig. Het onbewuste heeft geen waarde; die heeft alleen het bewust denken (bewustzijns- psychologie). Dit rationalisme beheerscht de teehniek en het denken en beïnvloedt ons leven. Onze jeugd wordt door de techniek en mechanisatie sterk beïnvloed; soms ontaardt het in demonie. Wij ouderen, zei spr., willen dit bestrijden en volgen Kant en Hegel in hun fijnere ideeën voor raionalisatie. Later, pl.m. 1900 komt een andere geestes- strooming naar boven een onbewust irrationa lisme. Men verlangt naar het felle leven, Europa is moe geworden van het denken. Zoo bezien is het Nat. Soc. hiervan een uiting: een heftig verlangen. Deze felle liefde voor natuurlijke verbanden natuur, godsdienst, vaderland, zwemmen, vliegen, heeft de moderne jeugd opgenomen in een nieuwe romantiek, waardoor zij aan het rationalisme kan ontvluchten. De arbeidersjeugd, die in beter efficiency der techniek haar heil blijft zien, gaat hierdoor een anderen weg, dan onze jeugd, zei spr., die sterker gerationaliseerd is. In de jeugd vinden wij twee hoofdlijnen: het egoïsme, verlangen naar macht, sexueel wereldsch; 2de een diep verlangen naar menschelijkheid. Deze twee tendenzen in de jonge ziel sluiten elkaar niet uit; onze cul tuur is er hoogstwaarschijnlijk uit gevoed. In onzen tijd kunnen die twee elkaar niet meer vinden en slaan over naar hun tegen- deelen. Jaag de oude generatie weg, roept de jeugd. Wij willen er wat van maken niet al leen, maar iin gebondenheid. En waar de jeugd zich dan niet kan aansluiten bij de arbeiders, komt ze bij de N.S.B. Spr. behandelde dan uitgebreid het begrip democratie, een oud erfgoed. Door wanhoop, onzekerheid over de toe komst, pessimisme, ontstaat bij de jeugd een scherpe critïek en een sterk verlangen naar een andere maatschappij. Zoo wordt de figuur van Hitier de magische figuur, door en in wien het volk spreekt. Zoo kunnen ontstaan fierheid, vervlakking van standsverschillen, verbondenheid met ge zin en kerk. Zoo gezien, moet men den in vloed der N.S.B. niet te licht aanslaan, Na de pauze besprak spr. zijn bezwaren tegen het Nat. Socialisme, tegen het leider schap van een mensch; de vervlakking van het leven; het onderdrukken van den fijnen mensch; verdwijning der democratie. Wel moet veel nieuw worden gesteld, meende spr. Ouders en leeraren wacht de moeilijke taak de jeugd te binden door een hooge gezind heid. (applaus). Dr. De Vletter dankte met een enkel woord. HET SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER Met het oog op de behandeling der begroo ting is de burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex, morgen, Vrijdag, verhinderd, zijn ge wone spreekuur ten Gemeentehuize te houden. GYMNASTIEK. Woensdagavond gaf de R.K. Gymnafctiek- vereeniging „Turnlust" na een lange periode van rust, een uitvoering in de voormalige St. Josephkerk, onder leiding van den keer C. A. Thijssen te Haarlem. Er was vrij veel belangstelling. Kapelaan Merks vertelde in zijn openingswoord dat de financieele toe stand niet erg rooskleurig is, er zijn geen donateurs, zoodat deelneming aan wedstrij den uitgesloten is. Hij hoopte dat de gedemon streerde oegeningen aanleiding zouden zijn om de vereeniging te steunen. VERKEERSONGEVAL. Hedenmorgen om ongeveer half negen re9& de 18-jarige V. uit Nieuw Vennep achter een met flinke snelheid rijdende vrachtauto naar zijn school te Haarlem. Op Weerestljn ter hoogte van de Van Tetstraat bij de vlucht heuvel gekomen, bemerkte hij deze te laat. toen de auto de binnenzijde van de vlucht heuvel nam, reed hij met zijn hoofd in volle vaart tegen de daar staande lichtpaal aan. De schok was zoo hevig, dat het bovenge deelte van de steenen paal, dat met schroeven en cement is bevestigd, totaal werd afgerukt. Met ernstige wonden aan hoofd en handen werd de jongen opgenomen en in de garage van een der in de buurt staande villa's ge dragen, waar hij door de E.H.B.O. èn Dr. Ver- sluys voorloopig werd verbonden. Per ziekenauto werd hij naar het Diaco- nessenhuis te Haarlem gebracht. Voor een hersenschudding wordt gevreesd, JAARVERSLAG COÖPERATIE. Het jaarverslag over het boekjaar 1933—1934 der Coöp. Verbruiksvereeniging „Onderling Belang" is verschenen. Het ledenaantal bedroeg op 1 Sept. 1934 1045. Uit het overlijdensfonds werd aan 7 gezinnen in totaal f 496.22 uitgekeerd. Het Pensioen fonds van het personeel bezat een kapitaal van f 27.500. De af deeling Bakkerij had een omzet van f 69.495 (v.j. f 79.967.03). De winst bedroeg f 7.249.21. Als dividend wordt vastgesteld op vaste korting 5% plus 1% dividend, totaal 6% (v.j. 8%). tn de afdeeling kruidenierswaren, enz. be droeg de omzet f 160.032.40 (v.j. 172.126.36);' de winst f 7.479.56. Het dividend bedraagt evenals verleden jaar 3%. De afdeeling manufacturen beantwoordt niet aan de verwachtingen; het bleek nood zakelijk de kleurmakerij en stoffeerder^ te liquideeren en te reorganiseeren met als ge volg ontslag aan twee mensehen. De omzet bedroeg f 65.224.41 (v.j. f 74.930.39);' de exploitatie-rekening wijst een tekort aan van f 5.578.70. zoodat deze afdeeling dit jaar geen dividend uitkeert (v.j. 3%). De overeenkomst met de slagerij werd be ëindigd terwijl de schoenenzaak een omzet had van f 3.034.48 (v.j. f 7.873). Evenals vorig jaar wordt van de laatste 4% dividend uitge keerd. De balans sluit met een netto overschot van f 7.261.85, terwijl voor de gegarandeerde ver- bruikskorting f 8000 gereserveerd moet wor den. Het exploitatie-tekort bedraagt f 846.87. Met ingang van 1 September 1934 is te Ben- nebroek een filiaal geopend. De resultaten daarvan zijn tot heden bevredigend. Aan de beurt van aftreding zijn van het be stuur de heeren H. C. v. d. Berg, 2e secret, en J. A. Kaufmann, 2e penningm.; van de com missarissen de heer W. J. G. Philippo, terwijl de heer G. J. Kerkhoff voor deze functie heeft bedankt. BENNEBROEK AANBESTEDING VERBOUW SCHOOL MET DEN BIJBEL. De aanbesteding voor den verbouw van de School met den Bijbel aan den Rijksweg alhier heeft het volgende resultaat gehad. Aantal inschrijvers 17, ZANDVOORT PERSONALIA Mej. J. A. Kanaar slaagde voor het Espe- ranto-examen A. EENDRACHT MAAKT MACHT. De Woningbouwvereeniging Eendracht Maakt Macht vergaderde Woensdagavond in gebouw de Leeuw in de Stationsstraat. In de plaats van den heer Schouten, die wegens vertrek had bedankt werd tot be stuurslid gekozen de heer Corn, van Weele. Besloten werd nog op kosten der vereeniging aan den Noorder Duinweg eenige boomen te doen planten om het aanzien van dezen thans zoo kalen weg, wat prettiger te maken. CENTRALE OUDEROOMMISSIE. Mendag 3 December houdt de Centrale Oudercommissie in Ons Huis een openbare vergadering in verband met de bezuinigingen op onderwijsgebied, welke door B. en W. in de begrooting '35 zijn aangekondigd. Als spreker zal optreden de heer Th. Thijssen, lid van de 2e Kamer, die verschillende onderwijsproble men zal bespreken. BELASTINGCONTROLE. Door belastingambtenaren en rijkspolitie werd weer controle uitgeoefend over wegen- en rijwielbelasting. Een 20-tal fietsen werd in beslag genomen. Z. R. BRIGADE. Er wordt een algemeene vergadering ge houden op Vrijdag 7 December in een der zalen van „Ons Huis". MASSAKAMP TE ZANDVOORT. Woensdagavond werd in lunchroom Rinkel te Zandvoort een massa-kamp gehouden tus schen de leden van Z.S.C. en de Schaakclub Watergraafsmeer. Er werd aan 37 borden ge speeld. Door den heer Bolwidt werd de bijeenkomst geopend; hij heette in 't bijzonder burgemees ter Van Alphen als beschermheer welkom. De burgemeester beschouwde de Z.S.C. als een vereeniging, die onder goed bestuur zeker nog veel van zich zou laten hooren. De heer Zaagman, voorzitter van Water graafsmeer, dankte voor de hartelijke ont vangst en deelde nog mede, dat een onbekende een mooie plaquette als prijs voor dezen wed strijd had beschikbaar gesteld. Daar in dezen wedstrijd Watergraafsmeer 20 1/2 punt en Zandvoort i6 1/2 punt behaalde, werd de mooie prijs door Watergraafsmeer ge wonnen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2