1 VERKOUDHEID Een v V schoonheidskoningin VERTELLING DINSDAG 4 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Voor Haarlem's Politierechter. EEN SCHIPBREUKELING. De officier van justitie Mr. Roeters van Lennep noemde het 50-jarig mannetje, dat thans voor den 18en keer terechtstond en op wiens straflijst lichte en zware vonnissen voor kwamen, een schipbreukeling op 's levenszee, 't Was in en uit de gevangenis, nimmer werk en geen kans het ooit te krijgen. De man dreef rond, greep wat hij kon vinden en zijn eenige toevlucht, het eiland, waar hij eenige rust kon vinden, was Veenhuizen. Hij had oud ijzer weg genomen en zich later bij de politie aangemeld, maar hij zou het reddende Veenhuizen niet be reiken. want dit is slechts voor bedelaars en landloopers en iemand, die een lading ijzer steelt, belandt in de gevangenis. Vier maan den eischte de officier om hem door den win ter heen te helpen, misschien is er in de nieuwe lente ook voor hem een nieuw geluid. Verdachte pleitte nog voor Veenhuizen; 't ging niet; de politierechter gaf 3 maanden gevan genisstraf. WEDERSPANNIGEN. Een IJmuider varensgezel was met een ouderen schipper op stap geweest, wat zeggen wil, dat ze dronken waren. Hoe broederlijk hun verhouding ook was. op een gegeven oogenblik veronderstelde de schipper, dat zijn maat hem twintig gulden had ontstolen en hij gaf uiting aan die gedachte, wat tengevolge had, dat er een gevecht ontstond. De politie werd geroepen, maar degene, die van den dief stal verdacht werd. wachtte de komst der dienaren niet af, doch zette het op een loopen. *t Is begrijpelijk, dat een politieman, die ver neemt, dat iemand van diefstal verdacht wordt en dien persoon de vlucht ziet nemen, hierin een aanwijzing van schuld ziet. waarom zij zich haastte om den vluchteling te achter halen. De vluchteling was van die aanhouding niet gediend; hij stelde zich teweer en nam een bokshouding aan. bewerend, dat hij geen kwa jongen was. Nu was dat misschien nog zonder groote gevolgen afgeloopen, indien een ander persoon, die met de heele zaak niets te maken had, zich er niet mee had bemoeid door den aangehoudene vast te grijpen en aan hem te rukken, bovendien gaf hij een der agenten een schop. De politie laat zich niet trappen: de wapenstokken kwamen uit den zak en de beide mannen in het politiebureau. Nu trachtten beiden de zaak te verontschul digen door zich op dronkenschap te beroepen, maar die dronkenschap had niet zoo heel veel te be teekenen gehad; meer in het voordeel was, dat niet gebleken is. dat de twintig gul den door den eenen verdachte zijn gestolen, want daarvoor geschiedde de aanhouding. De officier was echter niet over de lieden te spreken; speciaal niet over den helper, die met de zaak niets te maken had gehad. Ge- eischt werd tegen ieder een maand gevange nisstraf. De verdachten vroegen voorwaardelijk; de politierechter veroordeelde den eersten ver dachte tot een maand voorwaardelijk en zal over den tweeden een reclasseeringsrapport inwinnen. DURE AARDAPPELEN. 't Gebeurt nog al eens, dat menschen. die in deze zorgelijke tijden geen geld hebben om aardappelen te koopen, een maaltje van eens anders land halen. Dat is niet goed te praten, zei de politierechter, maar de omstandigheden kunnen tot een mild vonnis leiden, maar als iemand, die aan de hoogovens vast werk heeft tegen f 32 per week, aardappelen van eens anders land haalt en als hij dit bij 300 K.G. tegelijk doet, dan kan er van verzachtende omstandigheden moeilijk sprake zijn. Verzwa rende waren er nog veel in den vorm van een partij uien, die ook in de schuit van verdachte was gevonden en waarvan hij thans moest toegeven, dat hij ze eveneens gestolen had. Er waren ook nog planken, maar dat was volgens verdachte drijfhout en het tegendeel was niet bewezen. Verdachte dan was er op een nacht met zijn werkloozen broer op uit gegaan en zij hadden 12 kisten aardappelen in de wacht gesleept. De broer wilde zich achter den ander dekken, want hij was, zei hij, van dezen af hankelijk en wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Natuurlijk ontlastte hem dit verweer niet, maar het maakte hem toch wel eenigszins minder strafbaar. Zoowel officier als politierechter vonden het zeer ergerlijk, dat iemand, die een behoor lijk loon verdient, aardappelen gaat stelen en tegen hem werd 3 maanden geëischt. welke werden toegewezen. De jongere broer kreeg een maand. HET MES IN DE DEUR Het mes lag daar als een stille getuige op de rechterstafel en de rechter nam het op om te speuren naar teekenen, die zouden aan wijzen dat het mes over ruwen steen was ge haald om het snijdend vermogen te vergroo- ten en dat het met bloed bevlekt was geweest. Want de man, die terecht stond omdat hij het mes, dat bestemd was om het dagelijksch brood te snijden, had misbruikt door er zijn buurman mee te dreigen, die man zou volgens getuigen, voor buurmans deur staande, het mes met forsche armbeweging langs den muur hebben gestreken en hebben geroepen, dat hij dien buurman het mes in het hart zou drijven. 't Was echter niet buurmans bloed, waarvan een spoor op het lemmet was achtergebleven, maar het was gegaan als in het versje: De boog, die strak op 't wild gespannen stond, Had, dwalend met haar pijl, den jager zelf gewond" Wat de reden was tot dit dramatisch gebeu ren? Er scheen een praatje geloopen te hebben, dat de man van het mes van zijn buurman zou hebben verteld dat deze naast zijn steun nog andere inkomsten had en hierover was de man van het mes zeer ontsticht. Hij zat er zich thuis over op te winden, dat hem zoo iets ten laste werd gelegd en die opgewondenheid ging zoo ver, dat hij zich met het mes gewapend naar buurman's woning begaf. Buurman stond hem aan de deur te woord en toen het onder houd blijkbaar het geschil niet tot een bevre digende oplossing bracht, zwaaide het mes naar voren en richtte de punt zich op buur man's borst. Deze wist echter de deur tusschen zich en zyn aanvaller te plaatsen, zoodat het mes in de deur drong en erin bleef zitten. Bij de poging om het eruit te trekken, sneed de aanvaller zich zelf in de hand, waarmee de strijd was geëindigd. Het mes werd thuis weer in de keuken gelegd. Maar de politie werd er bij gehaald en toen beweerde de man, dat hij een aardappelmesje had gehanteerd in de verwachting dat een kleiner mes zijn schuld zou verkleinen, maar de politie vond het mes met de muurkrassen en het bloed. Ook nu nog trachtte de man het aardap pelmesje in. de plaats van het broodmes te schuiven, maar de politierechter legde hem het vuur aan de schenen en toen wist hij vanwege zijn zenuwachtigheid niet meer, welk mes het geweest was. Doch de stille getuige loste allen twijfel op. De man beweerde, dat hij geen bedoelingen om te moorden had gehad en dat hij zijn ka meraad een goed hart toedroeg. „Neen", zei de politierechter, „ik zou die ka meraadschap maar achterwege laten, want erg kameraadschappelijk heb je niet gedaan", waarop de man een militair saluut maakte bij wijze van instemming. Dat militair saluut scheen hem een ingeving toe, want hij bracht telkens als officier en rechter spraken, de hand naar het voorhoofd, ook toen de officier 4 maanden gevangenisstraf eischte. ,,'t Is alleen aan de Voorzienigheid te dan ken". zei de officier, „dat hier geen mensch is doodgestoken, al neem ik aan. dat de ver dachte toen hij van huis ging, niet van plan was om zijn buurman van kant te maken". De deur had den stoot opgevangen en die kan er tegen. De rechercheur werd nog eens voorgeroepen en vertelde, dat verdachte een zenuwachtig mensch is, die een nog zenuwachtiger vrouw heeft; voorts vertelde verdachte, dat hij ver huisd is en last van toevallen heeft en de buurman bevestigde, dat de man hem zijn verontschuldigingen had aangeboden en zijn voorspraak had gevraagd, maar, zei getuige, die voorspraak kan ik niet geven, want ik kan er niets afdoen en er niets bijdoen". „Zoo is het", zei de rechter. Maar al die omstandigheden waren dan toch oorzaak, dat de rechter nog wel wat meer van verdachte's toestand wilde weten, waarom hij de zaak schorste voor nader onderzoek. Verdachte maakte een laatste saluut en verdween; het mes werd weer ingepakt. Voor Haarlem's Kantonrechter. Overtreding vuurwapenwet. Een inwoner van Haarlemmermeer stond terecht voor den kantonrecher uit Haar lem, omdat hij in het veld was aangetroffen met een geweer, dat hij in dezen tijd niet mocht doen. Hij beweerde ,dat het geweer niet onder zijn bereik lag, maar 30 M. van hem vandaan. Het was geladen toen de ver balisant bij verdachte kwam, en toen lag het geweer, volgens den politieman, op ongeveer anderhalve meter van hem verwijderd. Verdachte zei iets over een vergunning hem gegeven door den burgemeester van Haar lemmermeer. Ambtenaar tot kantonrechter: „De burge meester van Haarlemmermeer geeft vuur. wapenvergunningen, zelfs aan personen, In wier handen de vuurwapens niet veilig zijn". Conform den eisch werd verdachte ver oordeeld tot een boete van f 15, subs zes dagen. Bestrijding van den woeker. Een regeling voor het personeel der N. Z. H. In het Maandblad van October 1933 van de N. Z. H. kwam een artikel voor: „De Woeker bestrijding door Wettelijke Maatregelen en Voorschotverlening". In het kort kwam dit hierop neer. dat de Gemeentelijke Hulpbank te Leiden, die reeds bij herhaling de reddende hand aan personeelleden van de groep Zuid- Holland, die in geldelijke moeilijkheden waren geraakt, had toegestoken, zich ook bereid had verklaard dit te doen ten opzichte van het personeel van de groep Noord-Holland. Het personeel van die groep werd dan ook aangeraden in gevallen van nood zich tot den Directeur der Gemeentelijke Hulpbank (Nieuw steeg 4 te Leiden) te wenden. Het is een verblijdend teeken, dat na de ver schijning van dit artikel verscheidene perso neelleden uit de groep Noord-Holland door tusschenkomst van bovengenoemde Hulpbank geholpen konden worden. Tot heden geschiedde het onderzoek in de groep Noord-Holland vanwege de Maatschappij Wij hebben echter de ervaring opgedaan dat de personeelleden, die in geldelijke moeilijk heden zijn geraakt in de meeste gevallen niet gaarne hun huiselijke omstandigheden enz. bloot leggen aan een ambtenaar van de Maat schappij De mogelijkheid is daarom niet uitgesloten- dat personeelleden om bovenstaanden reden zich niet tot voornoemde Hulpbank wenden en elders „hulp" gaan zoeken. Onnoodig te zeggen, dat een dergelijk hulp middel in de meeste gevallen beteekent, dat men nog erger in de knel geraakt. Dikwijls gaat het dan zoo. dat de knelling zoo zwaar wordt, dat men geen raad meer weet en ten slotte toch bij de Gem. Hulpbank te Leiden of bij de Maatschappij aanklopt, die dan maar moet trachten het zaakje weer in het reine te brengen. Om deze narigheid te voorkomen, hebben wij in overleg met den Directeur van de Gem. Hulpbank te Leiden besloten om van de zijde der Maatschappij geen onderzoek meer in te stellen, zoodat dit geen oorzaak meer kan zijn voor diegenen, die in moeilijkheden verkee- ren, zich niet tot de Gem. Hulpbank te wenden HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREEXIGING. Op Vrijdagavond 7 December zal door bo vengenoemde Vereeniging in het perceel Ge dempte Oude Gracht no. 104 een vergadering worden gehouden waarin als spreker zal optreden de heer E. van Beugen uit 's Gra- Venhage. met als onderwerp: Chemie ten dienste van fotografie (Rood-selenium in de fotografie). „DE OOSTHOEK' Bovengenoemde vereeniging houdt op Zon dagmiddag 9 December voor de kinderen van hare leden een Sinterklaarfeest in de Tuin- zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Aan dit feest nemen 54 kinderen deel. Sinterklaas en Zwarte Piet komen op be zoek en een film zal worden vertoond. PERSONALIA Onze stadgenoot de heer Ir. A. J. i Jap pen is benoemd tot Ingenieur aan het Labora- 'orium voor Grondonderzoek van de Techr.. Hoogeschool te Delft. Bif <3e behandeling van gebruike men anzniEHïia de watten, die warmte opwekt Onmiddellijke VERLICHTING j alle apothekers en drogisten (Adv. Ingez. Med.) Kerstvergadering S. D. A. P. Spreker C. Woudenberg. Door de Federatie Haarlem der S. D. A. P. zal. evenals vorige jaren, weer een Kerstver gadering worden gehouden in het gebouw van den Protestantenbond en wel op den tweeden Kerstdag-middag. De Kerstrede zal worden uitgesproken door den heer C. Woudenberg, secretaris van het Partijbestuur der S. D. A. P. Verder zal door de Stem des Volks medewer king worden verleend, de heer H. Nieland zal het orgel bespelen. GUNNINGEN. Het ophoogen van een terrein voor straat- banen en bouwblokken ten zuiden van de Zo- mervaart is gegund aan de „Vletterschippers- vereeniging D. E. V." te Haarlem voor f 30.780. Het bouwen van een hoogspanningsgebouwtje, betonfundeeringen voor een gasdrooginstal- latie en bijkomende werken, op het fabrieks terrein van het Gemeente Gasbedrijf, Har- menjansweg is gegund aan P. J. van Hoften te Haarlem voor f 5.990. BRAND IN DE HAARLEMMER OLIE. In de fabriek van de Haarlemmer Olie in de Anthoniestraat werd hedenmorgen brand gemeld. In de kokerij is een vlam in de pan geslagen, en olie is een prachtig materiaal voor vuur. Het is gelukkig goed afgeloopen, alleen de zoldering van het vertrek is in brand geraakt. De brandweer heeft daar een plank weg gehakt. Gebluscht hoefde er niet meer te worden. HAARLEM IS EEN EIERVEILING RIJK. In de Molenstraat 38 is een eierveiling ge komen, waar de Veluwsche eieren aan den man worden gebracht. Voor Haarlem is dit een nieuwigheid, want Haarlem en omgeving kennen geen veiling waar eieren worden aan gevoerd. Van den zomer zullen er ettelijke tiendui zenden eieren per week worden geveild nu is het nog wel wat minder. De bedoeling is, dat de veiling als intermediair optreedt tusschen de Veluwsche boeren en den handel in onze buurt. uilverkoren uit alle zeepsoorten dat is Castella, Dobbelman's heer- [ijke schoonheidszeepWerkelijk: t is buitengewone zeep! Castella bevat fijne oliën die Uw huid soepel en zacht maken en haar TO1/ even parfumeeren. Gun Uw \Z. 12 huid de weldaad van deze kos- cent telijke schoonheidszeep! OP O GOEDE ZEEP STAAT DéöBELMyjvN (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette Die Fledermaus. 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V Concert Solisten Marix Loevensohn met drie leerlingen (cello) 8.15 uur. Palace: „Bleeke Bet". Op het tooneel Jopie Koopman. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Als een vrouw lief heeft". Van 7 uur af doorloopende voorstelling. Rembrandt Theat-v: „Goud". Op het tooneel 4 Serenaders (accordeonisten) 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. WOENSDAG 5 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond. De heer J. v. d. Kieft over het geldwezen. „Het geldwezen" was het onderwerp dat de heer J. v. d. Kieft in een ledenvergadering van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond be handelde. Spr. kwam tot de volgende con clusies: Het geld is door alle eeuwen heen een onderwerp van groote belangstelling geweest en er is ontzaglijk veel aan „gedokterd". Geld heeft met de meerdere of mindere welvaart van de wereld niets te maken, om dat deze welvaart alleen bepaald wordt, door de hoeveelheid goederen, die men tot zijn be schikking heeft of voort kan brengen. In verband hiermede is het dan ook niet le verwonderen dat er in dezen crisistijd weer buitengewoon veel belangstelling voor het geld is en dat het vraagstuk van de devaluatie in het middelpunt van de belangstelling staat. Spr. achtte het een belangrijke vooruitgang dat de georganiseerde arbeiders zich er mee bezig houden, want dit wijst op een stijgende ontwikkeling. Hij waarschuwdè er echter voor zich niet in deze vraagstukken te verdrinken want de ordening der productie in een juiste verdeeling der goederen is veel belangrijker. Er volgde nog een discussie waarbij de deva luatie en de voor- en nadeelen er van, onder het oog werd gebracht. VERDUISTERING VAN f 200.000. Zooals wij meldden zou heden voor de Rechtbank te Almelo terecht staan de be heerder van het Effectenkantoor „Twenthe" te Hengelo, dat ongeveer een jaar geleden aldaar door hem, G. B. (vroeger te Haarlem in betrekking) werd opgericht. Hij wordt ver dacht van verduistering van effecten; hei tekort van het inmiddels geliquideerde effec tenkantoor bedraagt f 200.000. Door ziekte van den president der Recht bank is deze zaak uitgesteld tot Zaterdag 29 December. BRIDGE-DRIVE TE AMSTERDAM. Men schrijft ons: Door het groote succes, dat de vorige bridge drive. georganiseerd door het Euwe-Aljechin Comité (Nat. Ned. Comité Weerldkampioen- schap Schaken» ten deel viel, besloot genoemd comité wederom een dergelijke drive te orga- niseeren. Onder de beproefde leiding van de heeren Mrs. F. W. en E. C. Goudsmit, L. B. Zeldenrust en M. A. Salvador Nolte zal op Dinsdag 18 December a.s. in het Carlton Hotel te Amsterdam wederom zulk een evenement plaats hebben PROF. DE VRIES KRIJGT EEN EERE-DOCTORAAT. De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft besloten, het eere-doctoraat in de Fa culteit der Geneeskunde te veiieenen aan prof. W. M. de Vries te Soest. De promotie ho noris causa zal geschieden ter gelegenheid van den dies natalis der universiteit op 8 Januari 1935. SINTERKLAAS. Sinterklaas, in vroeger jaren, In den zaal'gen kindertijd. Toen wij kleine kleuters waren, Weieens zoet en dikwijls blijd', Was uw naamdag dag van vreugd, Hoogtijdag in onze jeugd. Sinterklaas, in vroeger jaren, Maakte ge ons wel eens bang, Met uw gard en uw berisping Ondanks onzen twijfelzang; „Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek krijgt, wie de gard". Sinterklaas, in later jaren, Toen de kindertijd vervloog, Riep g' een lach op onze lippen. Lach en glansen in ons oog, Beelden in gedachten, fijn, Die ons steeds nog dierbaar zijn. Sinterklaas, uw giften hebben. Niet die waarde als weleer, En gij zelf zijt naar ons weten Ook geen werkelijkheid meer; Maar de vreugde op uw feest Is nog nooit zoo echt geweest. KERST ZWART. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich r.iet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Haarlemsche kermis. Geachte Redactie, Met waardeering nam ik kennis van uw be richt betreffende de actie die ingesteld Is tot wederinvoering der Haarlemsche kermis, in uw blad van 29 Nov. 1.1. De motiveering is echter iets anders dan in uw blad vermel<j stond. De Ned. vereen, van kermlsvakgenooten „Ons Belang", welke deze maand haar 35 jaar bestaan herdenkt, wil voor haar leden trach ten, het verloren terrein terug te winnen, mede in verband met de moeilijke tijdsom standigheden. waarin ook ons vak verkeert. Dit jaar werd in eenige groote plaatsen van ons land. de kermis in eere hersteld, o.a. in Eindhoven, Zwolle, den Helder. Zaltbommel, enz Dit is geschied op grond van het feit. dat verschillende instellingen en personen bij de kermis voordeel hebben, en wel als volgt: 1. De gemeente, door staangelden en belas tingen. 2. Gemeentebedrijven, door verbruik electri- citeit. gas, water. enz. 3. Transportwezen, door vervoer van kermis- materialen. 4. Hotelbedrijf, alle vreemdelingen moeten enderdak hebben. 5. Winkelstand, vele inkoopen worden vóói en tijdens de kermis gedaan. 6. Café- en Restaurantbedrijf, deze worden gedurende de kermis meer bezocht. 7. Amusementsbedrijf in het algemeen geno men. 8. Musici, de kermis verschaft hun werk. 9. Kellners, de kermis opent voor hun een mogelijkheid. !G. Drukkerij en couranten, door reclame en advertenties. 11. Brouwerij en wijnhandel, door grootere omzet tijdens de kermis. 12. Vele werkloozen, door hulpkellner, con troleur of dergelijken arbeid. Wanneer wij nu bedenken, dat de kermis ir Nijmegen dit jaar rond 50.000 gulden voor de gemeente opbracht zou dit bedrag in Haarlem eveneens bereikt kunnen worden. En al kan. Hubert Wolfs met de stoomcaroussel niet meer op de Groote Markt staan en Piet' Xaf- flaire niet meer op de Ged. Oude Gracht, toch kan het nog een prettige kermis worden, zonder het moderne verkeer te belemmeren. Of evenwel de ernstige poging gunstig ont vangen wordt? In d^e dagen zingen wi5 im mers: „Vol verwachtmg klopt ons hart"! Met vrlendelijken dank voor uwe plaatsing, Hoogachtend. HENK VAN LEEUWEN. Zuid-Schalkwijk. Voorzitter afd. Amsterdam. Ned. vereen, van kermlsvakgenooten „Ons Belang". ■lllllBIIMliiiill De echte Sinterklaas. Twee dagen vóór Sinterklaas, en een drukte langs den weg. waar je versteld van stond, Pa met zoontje Jaap aan de hand onderweg naar een lunchroom. Daar zou de heilige in hoogst eigen persoon de jeugdige bezoekers toespre ken, hun deugd beloonen en. zoo noodig, hun pekelzonden bestraffen. Algemeen werd door de kinderen op het eerste gerekend Onder weg scheerden Pa en Jaap langs eenige an dere melksalons, waar eveneens, zichtbaar van de straat af. gemijterde witgebaarde hoofden zich zegenend boven een golvende zee van kinderkopjes verhieven. Tevergeefs poog de Pa de aandacht van zijh telg van dit fnui kend schouwspel af te leiden: de knaap, door een heilloos Instinct gedreven, zag, zag alles, ofschoon Pa hem onmeedoogend langs ge noemde salons voortsleurde. „ZijnZijn er méér sinterklazen, Pa?' vroeg Jaap. „Ben je dol, jongen? Hoe kom je daarbij? deed Pa. kort aangebonden. ,Kn dié dan, Pa?" ..Dat zijn nagemaakte. Alleen waar wij heen gaan is de echte. Begrepen?" „Ja. Pa". En waarlijk, de Sint. die zich daar in de dichtbezette zaal vertoonde, was modél. Zijn mijter, mantel en kromstaf waren van prima kwaliteit, en vooral zijn baard was prachtig: lang en golvend en spierwit. En er was een Pieter bij. zoo zwart en zoo echt, dat hij wel zóó versch uit het Moorenland aangekomen leek. De heilige en zijn knecht onderhielden zich uiterst minzaam met het jeugdige pu bliek, zoodra dit een consumptie had besteld tenminste, informeerden naar de vorderingen op school en de gehoorzaamheid thuis, en als het antwoord bevredigend bleek, beval hij aan Pieter, uit een zak. dien deze bij zich droeg, een geschenk te verstrekken. Daarop stak de heilige de rechterhand naar voren. en. daar de eene het deed, kon de ander het ook al niet nalaten: de begeleider van het kind of ferde daar dan een dubbeltje of kwartje in. „Waarom steekt die heilige bisschop telkens zijn hand uit?" vroeg de kleine Jaap in koort sige verbazing. „Hij geeft de kinderen zijn zegen loog de vader, om de illusie niet te verstoren. De verhouding tusschen Sint en zijn knecht scheen niet al te best; althans de heilige scheen hem nu en dan de les te moeten lezen. Jaap keek vol verwondering toe, en Pa al niet minder, telkenmale als Sint, zoodra hij maar even op eenigen afstand van het publiek was, Pieter afsnauwde en uitvloekte. „Wat doet hij nou, Pa?" vroeg de knaap bevreemd. „Ik geloof, dat hij in zichzelf spreekt", poog de Pa zich er uit te redden. „Nee, hij zei iets van „vuil vod" of zoo iets. „Dat kan niet. Dat heb je verkeerd ver staan; hij spreekt met zijn knecht Spaansch", meende Pa. Toch was Pa niet op zijn gemak, en het was hem wat waard geweest als bij een ander etablissement begunstigd had. Het scheen hem namelijk toe, dat de heilige een eenigszins onvasten gang had en ook zijn spraak leek wel wat belemmerd; sinds zij er zaten, (het zal zoo ongeveer een kwartier geweest zijn), was de Sint herhaaldelijk achter een gordijn verdwenen, en telkens als hij weer te voorschijn kwam, was, zoo leek het Pa, zijn gang onvaster en zijn spraak belemmer der geworden. Eens liep Pa, die er meer van wilde weten, den heilige kwansuis na, en jawel, hij betrapte hem net, terwijl hij met één hand den prachtigen baard oplichtend voor het mor sen, een bel bier naar binnen goot. Pa, ge schandaliseerd, wilde vertrekken, doch nieuwsgierigheid, zij het dan een met walging vermengde nieuwsgierigheid, hoe dit af zou loopen, weerhield hem. De Sint zag er na dit laatste bezoek achter het gordijn al heel akelig uit; zijn gezicht was nu paarsrood en onna tuurlijk glimmend, de mijter stond op één oor, de baard was na het drinken niet goed vastgemaakt en hing scheef, en de witge handschoende hand werd nu driester dan voorheen onder de neuzen der bezoekers uit gestoken, terwijl de onzekere en gevoileerde stem dit gebaar aldoor begeleidde met: „Voor de arme kinderen in Spanje". Het publiek, dat het zonderlinge uiterlijk van den Sint totnutoe aan 's mans onge oefendheid in het grimeeren. kappen en acteeren had toegeschreven, rook nu lont, of liever, het rook de onloochenbare drankzucht, die aan den prachtigen witten baard ont steeg en. gaandeweg doordringender, de ge- heele atmosfeer ronden den edelen kinder vriend bezwangerde. De kinderen lachten of huilden, de begeleiders waren meerendeels vertoornd. Verscheidenen vertrokken met veel geraas en gestommel en onder het uiten van luide uitroepen van verbolgenheid. Maar de heiligschennis bereikte haar toppunt, toen Pieter in openlijken opstand kwam tegen zijn onwaardigen meester en op diens edele lief debede „Voor de arme kinderen in Spanje" antwoordde met de oneerbiedige woorden „Hij zal z'n arme keelgat op 't oog hebbe, dat leelike drankorgel!" „Wat let me, of ik timmer je luike dicht. jou misselijk mormelJoulekke ach terbandJou!! En nog een fontein van vloeken en verwcnschingen welde overvloe dig uit den prachtigen witten baard, waar ze zoo weinig bij pasten. Maar Pieter liet zich niet onbetuigd en in een. ommezien lagen de nobele Sint en zijn zwarte knecht over den vloer te rollen. In paniek vluchtten de bezoekers en stelden zich veilig vóór de groote spiegelruit op om het verloop van het verwoede gevecht te volgen. Ook Jaap en Pa waren opgestaan „Ik geloof tóch, dat dit de echte Sinter klaas niet is", waagde de jongen bedremmeld van zooveel emotie. „Neen, ik geloof dat ik me toch nog heb vergist", gaf Pa schoorvoetend toe. terwijl hij een zijdelingschen blik naar het venster wierp waarachter de twee „Spanjaarden" vochten n een wolk van stof in een regen van witte pluizen; de laatste resten van den edelen, eer. biedwaardigen bisschopsbaard JOB STEYNEN.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10