Kerstmzamelmg U@t BsêêêsêtsiksU RIJMEN VAN P. CASUS 52e Jaargang No. 15782 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 4 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. 'ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'A- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abónnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger i 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. de Nederlandsche Dagbladpers. T Eerste gemeenschappelijke verantwoor- dingslijst van Haarlem's Dagblad, Nieuwe Haarlemsche Courant, Oprechte Haarlem- sche Courant, Dagblad van IJmuiden, Ken- nemer Courant en IJmuider Courant. A. B. f 5; J. B. f 1; T. V. f 3; Greshof f 2.50; K. J. f 5; E. J. f 5; I. P. f 0.50; E. P.f 0.50; A. D. f 1; H. M. f 1; Abonné f 2; N.N. f 2.50; J. V. f 2.50; N.N. f 1; A. G. B. f 2.50; J. A.P. f 5: R. P. f 10; P. W. P. f 10; C. J.v. T. f 4; J. H. D. K. f 1; J. C. E. f 1; A. J. C. VI, f 1: J. H. V. f 1; J. L. f 1; W. Sch. f 0.50; Ch. H. A. f 1; M. L. f 1; S. C. N. M. f 1; G. N. L. f 1; V. L. f 300; Dr. K. f 10; Ph. K. f 10; E. K. f 5; Haarlem's Dagblad f 100; Kennemer Courant f 50; IJmuider Courant f 50; v. O. f 4; de J. f 2.50; v. L. f 2.50; J. de G. f 0.50; M. W. f 0.50; M. J. f 0.50; H. J. S. f 0.50; A. v. 't H. f 0.50; K. B. f 0.25; D. V. f 1.50; -F. K. f 0.75; J. C. f 0.50; Zw f 1.50; P. K. f 0.25; C. S. f 0.25: G. P. f 0.25; Er. f 0.50; E. B. f 0.50; C. V. f 0.50; N.N. f 0.25; J. B. S. f 2.50; de J. f 1; G. K. f 0.25; Mr. I-I. J. D. D. E. f 25; Mr. Joh E. f 25; B. F. E. f 2,5; A. D. H. f 25; Dames K. f 2; N.N. f 2; Oprechte Haarlemsche Courant f 100; Dagblad voor IJmuiden f 50; mevrouw H. f 5; „Een gave gulden" f 1; P. A. Br. Sch. f 25; A. L. H. f 1; A. B. f 1; M. C. N. f 1; Mevr. Sch. f 1; Dames M. f 2.50; B. L. f 25; C. M. M. H. f 2.50; K. f 1; J. V. M. f 5; B. f 0.50; v. W. f 0.50; C. H. f 1; Mevr. Wed. J. K. de K. f 1; J. T. f 1.75; D. J. Z. f 1; N.N. f 1; V. D. f 1; J. J. B. Jr. f 1; id. id. f 1: P. J. H. f 1; Mevr. E. W. f 1; H. Hs. f 2; A. D. P. f 1.50; Vereenigde Katholieke Pers f 250; J. W. L. f 25; C. O. f 25; L. M. W. f 25; R. f 2; v. D. f 2.50; H. en B. f 2; C. v. O. f 0.50; A. T. f 1; W. H. f 5; F. f 5; B. f 2.50; H. M. f 5; v. Oud- gepens. der N. S. f 1; M. E. v. W. f 0.50; P. v. H. f 1; H. B. f 1; H. J. P. C. f 2; A. G. f 1: H. D. Tj. W. f 25; R. f 1; Wed. H. f 0.50; J. M. f 2.50; C. H. S. f 1. De Kerstinzameling van de Nederlandsche Dagbladpers. Schonk Gij reecis Uw bijdrage? De donkere dagen voor Kerstmis zijn weer aangebroken, donker in vele opzichten. Velen zullen in staat zijn in deze tijden nog licht te verspreiden in eigen kring en zij scheppen daardoor de gelegenheid om het schoone Kerstfeest te vieren zoo als zij dat wenschen, geluk brengend en blijheid. Er zijn ook velen, die het Kerstfeest niet kunnen maken tot wat zij er zoo graag van hadden willen maken, omdat zij werkloos zijn. Maar de valide werklooze arbeiders zullen kunnen profiteeren van de twee millioen gul den, die de regeering heeft bestemd als extra uitkeering met Kerstmis. Doch er zijn tenslotte bovendien velen en hun aantal is helaas zoo groot, die van deze regeling niet kunnen genieten, voor wie het Kerstfeest geen verlichting brengen zal, voor wie die schoone herdenkingsdagen eenvoudig enkele zijn uit de lange, o, zoo lange reeks donkere dagen, die zich tot weken tot maan den, zelfs tot jaren hebben gerijd, vreugde loos, hopeloos, zonder eenig lichtpunt. Dat zijn de stille armen, wier leed zoo ontzettend zwaar is. Is het daarom niet in den geest van het Kerstfeest, als zij, die het kunnen doen, dat leed helpen verzachten? Is daarvoor Kerstmis niet de aangewezen tijd? Is het daarom niet de plicht van hen, die in eigen kring blijde ge zichten kunnen maken, om dien lering uit te breiden, om ook anderen, die zij niet in hun onmiddellijke nabijheid hebben, maar die óók zoo graag het Kerstfeest zouden herdenken, een beetje geluk te bereiden? Juist, omdat het ook' menschen zijn, menschen, die zelf deze ongelukkige toestanden niet geschapen heb ben? En is het daarom niet goed, dat wij met elkander voor die anderen gaan werken? Dat wij allen, die in staat zijn iets te geven, dat ook doen? Dat zou niet alleen goed zijn, dat is een Plicht, een dure Plicht, die de Kerst idee ons oplegt. Morgen vieren wij het Sint Nicolaasfeest. Wij, die nog niet zoo sterk getroffen zijn dooi de tijdsomstandigheden, wij schenken familie en kennissen cadeautjes en wij vergeten op dien avond de zorgen. Wij althans kunnen er ons op bepaalde tijden nog aan onttrekken. Is het dan zooveel gevraagd om nog één persoon ditmaal meer te gedenken, om nog één cadeau meer te geven, aan dien extra mensch, dien „ander", waarvoor wij met elkander moeten zorgen? „Met elkander voor een ander" is de leuze, waaronder de Nederlandsche Dagbladpers haar Kerstinzameling houdt. Geeft allen, geeft wat gij missen kunt, maar geeft zoo spoedig moge lijk. Het zal een aansporing zijn voor hen, die nog niet gaven, om dit ook te doen. Arbeidsdienstplicht in China. Voor den wederopbouw van het land. SHANGHAI, 4 Dec. (V.D.) Ter bespoedi ging van het wederopbouwwerk in China heeft Tsjang Kai Tsj-ek in een uitvoerige circulaire aan de gouverneurs van zestien provincies met uitzondering van de provincies Kwantoeng, Kwangsi en Kweitsjou, de invoering van de algemeene arbeidsdienstplicht gelast. Leeftijdsgrens voor burge meesters. Slechts hoogst zelden worden 65-jarigen gehandhaafd. Onze Haagsche correspondent schrijft: In Maart van dit jaar hebben de Commis sarissen der Koningin in een aanschrijving aan alle burgemeesters aangekondigd,dat men voortaan ten opzichte van herbenoeming van burgervaders op gevorderden leeftijd een nieuwe gedragslijn zal volgen. Deze komt hier op neer, dat als regel een burgemeester in het jaar waarin hij 65 wordt, zijn functie zal moe ten neerleggen. De hier bedoelde gezagsdra gers worden volgens de Gemeentewet voor den tijd van zes jaren benoemd, doch thans zal elkeen die, ouder dan 59 jaar zijnde, be noemd of herbenoemd is, er rekening mee kunnen houden, dat hij naar alle waarschijn lijkheid daarop niet meer de volle zes jaar zal uitdienen. Zeker, in de hier bedoelde aanschrijving is uit den aard der zaak niet over het hoofd ge zien, dat er zich hier of daar nog wel eens een enkel geval zal kunnen voordoen, waar in het met het oog op het gemeentebelang geboden ware van den regel af te wijken. Maar, onmiddellijk toen men dit in Den Haag aan de Commissarissen der Koningin deed weten, stond al vast, dat niet dan hoogst zel den" en slechts wegens zeer klemmende rede nen, afwijking van hetgeen thans als normaal zou gelden, zou dienen plaats te vinden. Aldus is ook in de praktijk gebleken. Eén, hoogstens twee keer slechts, heeft men een burgemeester na zijn 65ste gehandhaafd. Er verschillende malen moet het den Minister van Binnenlandsche Zaken als mensch zelfs pijn hebben gedaan, dat hij aan verzoeken tot afwijking- van den regel geen gevolg kon ge ven. Gemeenlijk betrof het dan verzoeken van burgervaders wier financieele omstandighe den het hard voor hen maakten, dat zij uit het ambt moesten treden. Toch placht dan een toegeven aan dergelijke verlangens niet te volgen. Het werd niet goed doenlijk geacht omdat nu eenmaal, zoodra men begint voor éen de hand over het hart té strijken, er on middellijk vele anderen komen, die op soort gelijke gronden het minïsterieele hart trach ten te vermurwen. Met het gevolg, dat er zoo doende van den nieuw ingevoerden, om meer dan een reden juïsten. regel veel te weinig terecht zou komen. Vooral waar het hier een zoo omvangrijk corps betreft men bedenke wel, dat ons land over de duizend gemeenten telt zou men door af te zien van een stren gen objectieven maatstaf voor het maken van uitzonderingen, al heel spoedig een situatie verwekken, waaronder de regel tenslotte toch weer uitzondering zou worden. En dat was, gelijk wel vanzelf spreekt, niet bepaald de be doeling van het nieuw ingevoerde stelsel. De objectieve maatstaf is deze, dat het pu bliek belang dat der gemeente, eventueel ook dat van het Rijk in zijn geheel het aanblijven van een meer dan 65-jarigen bur gemeester gewenscht doet zijn. Het ligt voor de hand, dat zich slechts hoogst zelden zulk een geval voordoet. Vandaar dan ook, dat, zooals ik reeds aanstipte, zoo goed als nooit van den regel is afgeweken, wat trouwens evenmin in de toekomst zal geschieden. Bur gemeesters, die hun 65ste jaar bereikt hebben, kunnen er dus staat op maken, dat een ver zoek om nog langer te mogen aanblijven, ook indien vriendelijke gemeentenaren zulk een verzoek zouden ondersteunen, bijkans Steeds succesloos zal blijven. Aldus leert de praktijk en er is geen twijfel of Binnenlandsche Zaken is vast -van plan, o.m. om de hierboven aan gegeven overwegingen, niet met die praktijk te breken. Tot zoover de informaties van onzen Haag- schen correspondent. Wij teekenen hierbij aan dat de burge meester van Haarlem, de beer C. Maarschalk, 16 Mei 1935 dus over een klein half jaar 65 jaar wordt. Het verkeer op de Gasthuisvest. Hooge Raad bevestigt vonnis der rechtbank. Te Haarlem was een Amsterdamsch auto bestuurder geverbaliseerd en, na vrijspraak door den kantonrechter, door de rechtbank veroordeeld tot een geldboete van vijftig cents subs, een dag hechtenis, wegens het als be stuurder van een motorrijtuig een weg, voor zoover die ingevolge art. 8 en met inachtne ming van art. 10 van het Motor- en Rijwielre glement voor het verkeer met m -'orrijtuigen in één richting is gesloten, in die richting be rijden. Op 3 Maart 1934 had deze automobilist des avonds kwart voor elf op de Gasthuisvest te Haarlem gereden, tusschen Kleine Houtstraat en Groot Heiligland, in de richting van de Kleine Houtstraat naar het Groot Heiligland, welk weggedeelte, krachtens raadsbesluit, in die richting voor rij verkeer is gesloten, tus schen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Deze geslotenverklaring was gegrond op de bezwaren, verbonden aan het des nachts ge ven ven verkeerssignalen door motorrijtuigen nabij een ziekenhuis, waaraan redenen tot sluiting werden ontleend in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer. Na ingesteld cassatieberoep heeft de Hooge Raad zich met deze veroordeeling vereenigd en overwogen, dat het inderdaad, in verband met het bezwaar, verhonden aan het des nachts geven van verkeerssignalen op de Gast huisvest en den Gasthuissingel, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het ver keer, 'noodzakelijk is, genoemde nachtelijke sluiting te bevelen. Deze overweging, aldus de Hooge Raad, lijdt niet aan de innerlijke tegenstrijdigheid, welke requirant blijkbaar betreurt. Derhalve werd het cassatieberoep verworpen. Het Rijkssubsidie der H. O. V. Kamerleden die op verhooging aandringen. Ook vrees, dat de Minister het subsidie slechts gedeeltelijk wil uitkeeren. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: In het Voorloopig Verslag over de begroo ting van Onderwijs, Kunst en Wetenschappen, komt o.m. ook een passage over het subsidie voor de Haarlemsche Orkest Vereeniging voor. Eenige leden, zoo lezen we, vestigden de aan dacht op het zeer bescheiden subsidie. Zü merkten op, dat deze vereeniging aan 48 musici geregeld werk verschaft en uitsluitend Nederlandsche solisten laat optreden. Inderdaad, ook dit laatste punt is allerminst van beteekenis ontbloot en men kan zich mede om deze reden afvragen of het wel billijk is, dat het Rijk ten opzichte van de H. O. V. zoo schriel optreedt, terwijl b.v. een organisatie als de Arnhemsche Orkestvereeniging heel wat grooter bedrag uit de Rijkskas ontvangt. Het argument, dat er nu eenmaal zoo iets be staat als een orkest van het Concertgebouw in Amsterdam, zoodat men dus bijkans onder den rook van Haarlem toch van uitstekende muziek kan genieten, gaat geenszins op. Want voor het gros der bezoekers zou het toch wel wat duur uitkomen, als zij zich telkens voor een concert naar de hoofdstad zouden moeten begeven, terwijl op zijn beurt Mengelberg met de zijnen slechts een hoogst enkele keer den Haarlemmers gelegenheid verschaft een con cert bij te wonen. Bovendien mag het zeker ook nog als een bijzondere verdienste der H. O. V. gelden, dat zij meer dan eenig andere orkest-organisatie, in zoo ruime mate Neder landsche solisten laat optreden. De opmerking, dat in dezen het Rijk dus wat royaler over den brug kon komen, is alleszins gerechtvaardigd. Het ware dan ook te wenschen, dat alsnog de Minister zelf, door een andere verdeeling der subsidies, voor een minder stiefmoederlijke bedeeling der H. O. V. zorg zou dragen. En wanneer hij daartoe zelf niet het initiatief zou nemen, zou het wel de gelijk op den weg der Kamer liggen om met behulp van haar recht van amendement een hoogere subsidie ten behoeve van Haarlem te voteeren, wat mogelijk is zonder dat hierdoor het totaal der subsidie-uitgaven behoeft te stijgen: op een of meer andere posten zou men •dan wat dienen te schrappen. Intusschen, er schijnt helaas nog een ge heel andere aanleiding te bestaan om aan de zen subsidie-post speciale aandacht te be steden. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer tenminste maakt melding van het voornemen, dat, naar eenige leden vernomen hebben, de Minister zou koesteren om het uit getrokken bedrag van f 5000 niet eens heele- maal aan de H. O. V. uit te keeren, doch slechts voor de helft. Een dergelijke handel wijze ware werkelijk totaal uit den booze. Het is waar, geen Minister is tenslotte juridisch verplicht de volle som der op zijn begroo ting aangevraagde uitgaven aan te wenden, maar juist wanneer het subsidies als het on derhavige betreft, bestaat er ongetwijfeld wel een moreele verplichting om dit te doen. Als de Kamer b.v. ten behoeve der H. O. V. een bedrag van f 5000 goedkeurt, leeft zij redelij kerwijze in de veronderstelling, dat dan ook dit bedrag zal worden uitbetaald. En het zou dus vreemd lijken, indien achteraf slechts de helft hiervan zou worden uitgekeerd. Nu een maal in het Voorloopig Verslag van eenigen twijfel omtrent deze kwestie melding is ge maakt, mag men van den Minister verwach- (In Nieuw Guinea zijn tot nu toe onbekende volksstammen ontdekt en men hoopt geregeld contact met hen te houden met vliegtuigen) De stam .was in het bosch vergaard, Het uur was aangebroken, Het opperhoofd klom op een steen En dit heeft hij gesproken: De pret is voor ons, broeder uit, Hoe anders ik 't zou wenschen, De wereld hoort niet ons alleen, Er zijn nog andre menschen. De Bleeke Bet-v eters, een ras Van vreemdgekleede blanken, Is tot ons doorgedrongen met Een taal van rare klanken. Ik weet niet wat hun opzet is. Om onze rust te storen. Maar 'k vrees dat ons van dit contact Geen vreugde is beschoren. Ik heb geen reden vooralsnog Ze al te zwart te maken, Maar 'k heb een angstig voorgevoel Van deze bleeke snaken. Ik vrees maar in het kort gezegd, Hoewel 'k me kan bedriegen: Nu we dan eindlijk zijn ontdekt. Nu gaan we ze zien vliegen. ten, dat hij straks geheel en al open kaart zal spelen. Dat overigens een zoo kunstminnend man als deze Minister niet nog te vermurwen zou zijn om het subsidie der H. O. V. wat te verhoogen, zeker indien dit te doen ware zon der stijging van het totaal der Rijksuitgaven, kan er bij ons nog niet in. Het laatste „snufje" uit de Boforsfabrieken. Kanon kan vliegtuigen op 7500 M. hoogte bereiken. De groote wapenfabriek Bofors bij Karls- borg in Zweden heeft een nieuw.vliegtuig-af- weerkanon gemaakt en dit reeds gedemon streerd voor den Generalen Staf. Het is een 40 m.M. automatisch kanon, dat gemiddeld 135 schoten per minuut kan los sen. Met dit kanon is het mogelijk vliegtuigen op een hoogte van 7500 M. te treffen. Het kanon wordt door een motor voortbe wogen en kan een snelheid bereiken van 60 KM. per uur. Binnenkort zullen volgens Reu ter verscheidene van deze kanonnen worden vervaardigd VÓÓR HET PROCES THaLMANN. Ter inleiding van de internationale juridi sche conferentie, die er zal worden gehouden bij gelegenheid van het proces Thalmann, heeft er te Parijs onder voorzitterschap van Campinchi, den bekenden advocaat, een bij eenkomst plaats gehad, waarin Campinchi een rapport over het proces voorlas. De bijeenkomst werd door een honderd ju risten en journalisten bijgewoond Frankrijk ontvangt 900 millioen francs, wan neer het Saargebied aan Duitschland valt. nncr. 4 De Philippïjnen zijn opnieuw door een taifoen geteisterd. pag. 4 Er worden belangrijke onthullingen verwacht van de Amerikaansche enquêtecommissie inzake den wapenhandel. pag. 4 De Ainsterdamsche politie heeft twee perso nen gearresteerd, die valsche H. V .A.-aan- deelen verkochten. pag. 3 Regeering wil het aantal leden van den Raad van Ned. Indië verminderen. pag. 3 Geding over de Ned.-Indische pondenlee- ningen. pag. 3 Het subsidie voor de H. O. V. pag- 1 De leeftijdsgrens voor burgemeesters. pag. 1 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 8 Bekende Haarlemmers: Mevr. M. E. Elzinga- Berlijn. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Mr. E. Elias: 't Avondje zal komen. pag. 3 Van onzen correspondent te Genève: Regle menteering van wapenfabricage en wapen handel. pag. 11 Van onzen Parijschen correspondent: De Ne derlandsche zwemsters in Parijs. pag 8 Van onzen BeiTijnsehen correspondent: Onte vredenen in het Derde Rijk. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Prin ses Juliana te Londen. pag. 4 K. de Jong: Inaugureele rede van dr. W. Men gelberg. pag. 9 K. de Jong: R.K. Operette vereeniging „Haar lem". pag. 9 J. B. Schuil: De vier jaargetijden door het Nieuw Scliouwtooneel. pag. 9 H. D. Vertelling: Jos. Steynen. De echte Sin terklaas. pag. Damrubriek. pag 8 Het leven is vaak ongerijmd en meestal prozaïsch. Maak u daar eens een oogenblik van los met de 95 RIJMEN - 25 CENT Verkrijgbaar bij Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93. Bestellingen worden ook door de Courantenbezorgers aangenomen. Prinses Juliana verliest haar diamanten armband. Waarde van 7000 pond. De Engelsche bladen berichten, dat naar Scotland Yard meedeelt, op den trouwdag van den Hertog van Kent en Prinses Marina nabij de Westminster Abdij een buitengewoon waardevolle armband verloren is geraakt, die het eigendom is van Prinses Juliana. De armband, die een waarde van 7000 pond vertegenwoordigt, is nog niet teruggevonden, in weerwil van het uitgebreide onderzoek, dat terstond is ingesteld. Met de vernietiging van vier a vijf duizend manden narcissen- bollen is men Maandag te Hillegom begonnen. De bollen worden in een machine stuk gesneden en waardeloos gemaakt. Bankiersleening aan België. Een bedrag van honderd millioen. Door een bankconsortium onder leiding van de heeren Mendelssohn en Co. Amsterdam en waarvan o.a. nog deel uitmaken de Ned. Handelmaatschappij en de heeren Pierson en Co is 'aan België een crediet van ongeveer f 100.000.000 verleend. De Belgische regeering geeft tegen dit cre diet driemaandsschatkistbiljetten uit, en wel gedeeltelijk schatkistbiljetten van den Belgi schen Staat en gedeeltelijk schatkistbiljetten van de Belgische Congo-Kolonie, onder ga rantie van den Belgischen Staat. De schat kistbiljetten kunnen driemaal .telkens voor een periode van drie maanden, worden ver- .engd. De goudclausule voor deze schatkistbiljetten is dezelfde als bij de schatkistbiljetten van den Franschen Staat, die in Maart 1934 in Nederland zijn uitgegeven. Volgens het Handelsblad zal van het ge noemde bedrag f 30 millioen voor Nederland worden gereserveerd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1