MISLUKTE POGING VALSCHE AANDEELEN TE VERKOOPEN. DINSDAG 4 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Amsterdamsche politie arresteert twee personen. Raadselachtige gebeurtenissen te Parijs. Nog twee mannen gearresteerd, maar weer vrijgelaten. Internationale bende op het spoor? De Amsterdamsche politie heeft de hand weten te leggen op 200 valsehe aan deelen der Ilandelsvereeniging Amster dam, die aan een Amsterdamschen effec tenhandelaar waren aangeboden. Deze aandeden werden, hoewel zij een waarde van anderhalve ton vertegenwoordigden, voor f 70.000 aangeboden. Twee personen, die het aanbod deden, een Nederlander en een Rus, zijn in arrest gesteld. In Februari 1.1. bracht een kmsterdamsch effectenhandelaar ter kennis van de politie, dab een zekeren P., zoon van een onlangs veroordeelden ex-consul, hem aangeboden had valsehe aandeelen te leveren. Deze zou ze van twee Russen uit Parijs ontvangen. De bedoeling was, dat de handelaar die valsehe aandeelen zou beleenen bij een bankinstelling te Amsterdam. Deze weigerde erop in te gaan, doch waarschuwde de politie.. Dit herhaalde zich enkele maanden later bij een anderen effectenhandelaar en in Augustus j.l. bij een derde Deze brak de onderhandelingen echter niet direct af. De besprekingen, waarvan de politie op de hoogte was, werden voortgezet en toen bleek het dat het om aandeelen H.V.A. ging. Voor 27 November was in het kantoor van den handelaar een afspraak ge maakt. Om 11.22 kwamen de Nederlander P. en de Rus Wulff op het Centraal Station aan, vergezeld door nog een derde persoon. Zij werden terstond gevolgd. Bij den effecten handelaar waren ook door de Centrale inzake falsificatiën de laatste praeparatieven geno men. Rechercheur als huisknecht, Brigadier-rechercheur Slijkhuis verkleedde zich als huisknecht en nam zijn intrek in het kantoorgebouw. In een vertrek naast het kantoor stelde inspecteur J. W. Kallenborn zich met eenige rechercheurs op. P. en W. werden in het kantoor van den commissionair vriendelijk ontvangen door „huisknecht" Slijkhuis, die in zijn gestreepte jasje juist bezig was de bel te poetsen. Zij werden onmiddellijk in het privékantoor van den commissionnair gelaten Slijkhuis verplaatste zijn huisknechten] ke werkzaamheden wat, om zoo nu en dan zijn oor te luisteren te leggen om nog het een en ander op te vangen Doch de voorbereidingen van de Centrale waren uitstekend geweest. Een geheime microfoonleiding verbond het privékantoor met het nabijgelegen vertrek, waar Kallenborn en zijn helpers wacht hiel den. Woord voor woord konden zij hier de besprekingen volgen. In het privékantoor was men het spoedig eens, temeer daar de f 70000 klara lagen. DiL was voor P. en zijn Russischen compagnon zoo'n aanlokkelijk gezicht, dat er niet lang meer werd gepraat. Uit een groote gele acten- tasch kwamen de aandeelen H.V.A. te voor schijn, en het geld verdween in de zakken van' den Rus. Het behoeft geen betoog, dat de nummers van deze biljetten evenals de Series nauwkeurig waren genoteerd. Ook waren zij ten overvloede nog gemerkt. Men had n.l. rekening gehouden met een even- tueele ontvluchting. De leveranciers der val sehe aandeelen verlieten met de noodige strijkages het kantoor en de Rus W. vergat niet den commissionnair uit te noodigen voor al eens een week-end bij hém te Parijs door te komen brengen, waarvan de commission nair gaarne gebruik zou maken. Thans was het oogenblik van ingrijpen ge komen. Bij de deur vertelde de Rus nog dat hij 's middags per vliegtuig naar Parijs zou terugkeeren. Op dat oogenblik greep de huis knecht alias Slijkhuis in. Hij wierp zich op W., die een reus van een kerel is, en die on middellijk begreep dat de zaak mis was en die zich een doortocht trachtte te banen. Van alle zijden scheten rechercheurs toe en de twee mannen, door doodschrik bevangen, waren tenslotte overmeesterd. De tweehonderd stuks valsehe aandeelen en het. geld dat op W. werd gevonden, zijn natuurlijk onmiddel lijk in beslag genomen. Op het hoofdbureau stond reeds een celwagen gereed om op het eerste alarm uit te rukken. Weldra verscheen deze ter plaatse en onder luide protesten wer den beide mannen ingeladen. Inmiddels was ook de derde persoon een Franschman, die in een hotel zijn intrek had genomen, ingerekend. Deze beweerde van de geheele zaak niets af te weten. Hij was voor andere doeleinden naar Amsterdam gekomen en kende, nar zijn zeggen, noch P, noch den Rus. Vervaïschingen spoedig te merken. De aandeelen waren goed nagemaakt, doch bij vergelijking was de vervalsching spoedig te merken. De politie is op het oogenblik, naar V.D. ons meldt, van oordeel, dat geen verdere aandee len, noch van de H. V. A., noch van andere instellingen, in omloop zijn. Vreemde gebeurtenissen in Parijs. Het onderzoek der politie werd terstond haar Parijs uitgestrekt, daar men meende met een bende vervalsehers te doen te hebben. Hierbij zijn vreemde dingen geschied. De Rus W. vertelde bij zijn verhoor de aandeelen van een Pool te hebben ontvangen. Dit bleek een. berucht individu te zijn, in wien ook de En- gelsche politie belang stelde. Een onderzoek te Parijs had tot resultaat, dat men hem Vrij dagochtend kan arresteeren. Het gelukte bijna gelijktijdig, met hem de hand te leggen op een anderen Pool, een ken nis en relatie van den eersten. Deze was bij een vorig bezoek van Wulff aan Amsterdam in diens gezlschap geweest en ook hij was door Wulff nauwkeurig beschreven. Het tweetal Polen werd ingesloten na te 2ijn verhoord. Zij ontkenden hardnekkig ookl maar iets met de zaak te maken te hebben, Het staat echter, gezien de feiten, wel vast. dat zij medeplichtig aan de zaak zijn. Boven dien wordt de eerste door de Engelsche politie gezocht wegens een andere vervalschingszaak. Thans volgt echter, aldus y. D., het wonder lijke van deze geheele historie. De beide ver dachten zijn den volgenden dag weer door de Fransche autoriteiten op vrije voeten steld! De voorschriften en de wet schreven dit zoo voor. Betoogen, bezwaren en dringende verzoeken van de zijde van de Hollandsche politiemannen, die alles deden om dit stuk maken van hun werk van maanden te voor komen, mochten niet baten. Tevergeefs voer den zij de feiten aan en beriepen zich op de voortgang, die hun onderzoek reeds had ge maakt. De twee gevaarlijke individuen, waar tegen men zulke gegronde bezwaren kon aan- voren, deze twee vreemdelingen op Frankrijks grondgebied, werden weer kalm op de Frar. sche hoofdstad en haar bevolking losgelaten. Zij werden zelfs niet over de grenzen gezet. Het behoeft geen betoog, dat zij het terrein van hun werkzaamheden ijlings zullen ver plaatsen. De meening" van commissaris Broekhol'f. Commissaris Broekhoeff, de chef van de Nederlandsche Centrale inzake Falsificaten en de vader van dit onderzoek, stak over de fei ten, zooals die zich hebben voorgedaan in Frankrijks hoofdstad, zijn verontwaardiging en pijnlijke verbazing niet onder stoelen en banken. Hij noemde het hoogst onbegrijpelijk en onverantwoordelijk, dat op een verzoek tot aanhouding van de zijde der Nederlandsche politie op een dergelijke vreemde wijze wordt gereageerd door beambten, die daartoe over gaan op grond van hun bepalingen en wetten. „Het is geen wonder aldus commissaris Broekhof f dat in Parijs zooveel vreemdelin gen van uiterst verdacht allooi rondloopen. Parijs wordt op deze wijze wel tot de vuilnis belt van Europa gemaakt." Van een huiszoeking bij de beide Polen kon alweer niets komen. Ook hier stonden de re glementen, voorschriften, bepalingen en wet ten van Frankrijk in den weg. Op deze wijze is het intensief werk van de Nederlandsche Centrale voor een deel bedorven in de Seine stad. De Hollandsche politie is er van over tuigd, twee medeplichtigen te pakken te heb ben gehad. Het onderzoek in Parijs duurt nog voort De Franschman, die in Amsterdam is gear resteerd is op vrije voeten gesteld. Vermoede lijk heeft hij niets met het complot uit staande. Noodlotige aanrijdingen. Maandag reed de vrachtauto van de firma C. Laarhoven over den Aalsterweg bij Eindho ven en moest uitwijken voor een wagen, die links van den weg stond. Op dat moment kwam uit een zijweg de 60-jarige motorrijder C. Klem uit Philipsdorp, die in volle vaart te gen de vrachtauto reed. De man sloeg eenige malen over den kop en bleef bewusteloos lig gen. Met een ernstige schedelfractuur is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Een half uur later had een aanrijding plaats op den hoek van den Geldropschen weg en den Stratensehen dijk nabij Eindhoven. De wielrijder C. Wayer slipte met zijn rijwiel en viel met zijn hoofd tegen een om den hoek ko mende vrachtauto. De man kreeg het achter wiel van den wagen over het hoofd en werd op slag gedood. VIER WONINGEN DOOR EEN STORM INGESTORT. Door een zwaren storm, die gisternacht boven Dieren heeft gewoed, zijn van een blok van vijf huizen, aan den Molenweg aldaar vier ingestort. De vier huizen waren onbe woonbaar verklaard, en onbewoond. Het vijfde huis, het eenige dat is blijven staan, wordt nog bewoond. Schiphol boekt de 60 duizendste passagier. Baby vloog reeds zesmaal naar Parijs. Op Schiphol is Maandagmiddag de zest-it duizendste passagier sinds 1 Januari van dit jaar gepasseerd. De populariteit van de lucht- vvaart blijkt niet alleen uit dit geval, maar tevens uit den leeftijd van deze passagier, die veertien maanden oud is. De baby Erni Geb- hard uit Amsterdam heeft blijkbaar de smaak van het vliegen te pakken, want vandaag koos zij reeds voor de zesde maal het luchtruim voor een reis naar Parijs. De chef van den passagedienst heeft de moeder van de kleine een tuiltje bloemen aangeboden en haar medegedeeld, dat de K.L.M. de familie een Uivermodel zal zenden ter herinnering. GELDSCHIETER IN HOOGER BEROEP VRIJGESPROKEN De gewezen beheerder van een deposito- en credietbank te Rotterdam was door de recht bank aldaar ter zake van overtreding van de Geldsch'ieterswet veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. In hooger beroep is door den ad vocaat-generaal voor het Haagsche Hof vier maanden gevangenisstraf geëischt. Het Hof verwierp de door den verdediger, mr. F. Kokosky opgeworpen nietigheid der dag vaarding. Recht doende op de zaak zelf, ver klaarde het Hof niet wettig en overtuigend bewezen hetgeen C. ten laste is gelegd en sprak hem vrij. In een tweede zaak tegen denzelfden ver dachte. waarbij deze wegens valschheid in ge schrifte is veroordeeld tot een geldboete van 500 subs. 100 dagen hechtenis, heeft het Hof het vonnis der rechtbank vernietigd en C. veroordeeld tot een geldboete van 100. subs. 20 dagen. De advocaat-generaal heeft tegen het vrij sprekend vonnis cassatie aangeteekend. MONTEUR DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Onder de gemeente Leiderdorp is de 28- jarige monteur J. Fickman bij het verrichten van werkzaamheden door den stroom van het hoogspanningsnet getroffen. Hij sloeg achter over van een ladder. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar men den dood constateerde. 't Heerlijk avondje zal k omen. Er gaan geheimen door Holland vandaag. Er kraakt papier achter gesloten deuren. Er liggen pakjes achter in diepe laden. Er wor den, diep gebukt over blank papier, moeizaam verzen geschreven. Liefde zoekt een uitweg langs verdraaid handschrift. Briefjes worden zóó geschreven dat zij stipt anoniem zijn. maar dat de lieve Marietje misschien tóch kan raden Vijf huizen van de bakkerij geurt reeds het zoet van amandelen en kruidnagel. De win kels staan licht en vroolijk in den vollen glans van witte lampen. En de maan schijnt door de boomen. De krant zakt op de knieën en uit de stille kamer gaan de gedachten naar de verre kim van het verleden. Hoe het nu is in de kleine stad, in het groo te huis waar andere menschen de zelfde versjes schrijven. Hoe het morgen zijn zal rond de breede ta fel van vroeger en in de harten van wie daal' nieuwsgierig en verrast bijeen zaten. Er was toen een plagerijtje met een stille liefde; een grapje met een hebbelijkheid; een glimlach-in-een-doosje om iets dat in het huis een gebeurtenis geweest was. Nu is de stille liefde vergeten en de gebeur tenissen in het huis zijn verwaaid op de wie ken van den tijd en elke glimlach is in onver- biddelijken strijd, veroverd op het leven. Nu is er een kamer in een vreemd huis van vreemde menschen. Een geur van vreemde dingen. Vreemde geluiden in een vreemde straat. En alle gezichten van rond den tafel in het groote huis zullen morgen in andere huizen, in andere steden, glimlachen bij het toeven in 't verleden. Ergens in een hotelkamer, ergens in een achterkamer, ergens in een trein en ergens. God weet waar in de wereld, klinkt de klank van de luiden koperen bel in de hooge, lange gang. Aarzelt de herinnering aan groote kis ten met véél houtwol, een lang en kreupel ge dicht en een suikeren grapje, diep onderin verpakt. De suikeren grapjes van het leven liggen verloren in groote diepe kisten en de houtwol is eindeloos droog en eindeloos vervelend. Nu aarzelt de herinnering om geurende, dampende warme wijn en boterletters en een extra-verzorgd etentje na. Er zingt een kinderliedje Er lacht een jonge stem. Er klinkt het tikken van kristal aan kristal. Er is de warmte van menschen bij elkaar tusschen vier vertrouwde wanden. Ergens in de wijde wereld, ergens in de vreemde wereld, ergens in de eenzaamheid van een hotel, een achterkamer, een trein, God weet waar toeft de mensch bij zijn verre vreugden. En denkt hoe het morgen zijn zal. En weet dat er geheimen gaan door Holland vandaag. Kraken van papier, gesloten deuren en pakjes achter in diepe laden. En neemt de krant weer op en tracht te lezen van alles wat er in de wereld geschiedt, en om zijn mond blijft de glimlach en in zijn hoofd suist de melodie der verten en in zijn handen is het verlangen naar morgen óók een akje. Naar een glimlach in rose watten. Een suikeren grapje in houtwol. Een kreupel vers ergens uit de wijde wereld. Misschien dat er een briefje komt met een verdraaide hand geschreven. Misschien dat de lieve Marietje van toen..-. En mevrouw heeft bescheiden aan de deur getikt en gevraagd of meneer, nèt als andere jaren, morgen met de familie beneden, een glaasje warme wijn en een stukje boterletter wil komen snoepen. Want zoo alleen in uw kamer is toch óók maar ongezellig. Dat drijft de gedachten onwillekeurig maar naar som bere dingen en naar menschen, God weet waar. 't Heerlijk avondje zal komen Mr. E. ELI AS Prof. dr. W. Mengelberg aanvaardt zijn ambt. Taak der reproductieve Toonkunst. Gistermiddag heeft in het Groot Audito rium der Rijksuniversiteit te Utrecht prof. dr. W. Mengelberg het bijzonder hoogleeraars- ambt vanwege de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst aanvaard met een rede over; „De taak en de studie der reproductieve Toonkunst". Spr. wees erop dat in den loop van den tijd de scheiding tusschen de schep pende en de reproduceerende kunstenaars steeds grooter is geworden. Men spreekt tegen woordig van een „muzikale wereld" en bedoelt daarmede een belangrijke groep onzer maat schappij, welke de muziek als een der voor naamste geestelijke krachten erkent en zich door den band der muziek voelt aaneenge sloten. In deze muzikale wereld speelt de re produceerende kunstenaar een belangrijke rol. Hierna ging spr. in het kort na hoe het mo derne muziekleven is ontstaan en stelde de twee gedaanten tegenover elkaar: de homo phone en de polyphone. de eenstemmigheid en de meerstemmigheid. Deze blijven naast elkaar bestaan als uitingen van twee geheel verschil lende beschavingen. Het wezen der homopho- nie is berustend, der polyphonie constructief. De polyphonie als zuivere kunstvorm vond haar hoogtepunt, in de vermaarde „Neder landsche school" der 15e en 16e eeuw. Naar spr.'s oordeel wordt de muzikale repro ductie opgebouwd op twee grondpijlers: le de absolute wet van het kunstwerk, 2e. de rela tieve verhoudingen van plaats en tijd, uitvoe renden en publiek. Naar zijn meening moeten dan ook vier geboden voor de vertolking ge steld worden; 1. elke noot, elk teeken zoo nauwkeurig mogelijk spelen, 2. elke noot, elk teeken zoo mooi mogelijk spelen, 3. opdiepen en bewust maken wat tusschen de noten staat, 4. de vrijheid van voordracht, het im- provisando, het herscheppen uit de ingeving van het oogenblik. Prinses Juliana terug naar ons land. Prinses Juliana heeft gisterenmiddag door haar aanwezigheid de receptie, welke de voor' zitter van het Koning Willem Fonds, de heer Henri van den Bergh gaf voor al die leden der Nederlandsche Kolonie te Londen, die het Fonds bij zijn zestig-jarig jubileum een bij drage hadden gegeven, luister bijgezet. De Prinses zal heden haar verblijf in Enge land beëindigen en hedenavond met de Bata vierboot uit Engeland naar Nederland ver trekken. Prinses Juliana zal dan Woensdag morgen te half zeven te Hoek van Holland aankomen. PROF. MR. P. W. A. CORT v. d. LINDEN UIT DEN RAAD VAN STATE. De minister van Staat, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, prof. mr. P. W. A. Cort van der Linden, heeft ontslag gevraagd als lid van den Raad van State. Brutaal optreden van automobilist. Na aanrijding te Abcoude. AMSTERDAM 4 Dec (V. D.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft bij Abcoude een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij een voetganger ernstig werd gewond. Hij is naar een der Amsterdamsche zieken huizen overgebracht. De automobilist, die de aanrijding veroor zaakte, zeide haast te hebben en de politie te Amsterdam wel van het geval in kennis te zullen stellen en reed door. Hij kwam zijn be lofte echter niet na en deed van het geval geen aangifte. Op verzoek van den burge meester van Abcoude werd daarop nasporing naar hem gedaan. Hij is in den loop van Maan dag door de Amsterdamsche recherche aan gehouden en naar Abcoude overgebracht. EISCHEN TEGEN VALSCHE MUNTERS IN INDIë. De Officier van Justitie te Batavia eischte tegen de schuldigen in een valsehe munters- zaak, een Japanner, drie Chdneezen en een Inlandere resp. 4, 6, 4, 4 en 6 jaar gevangenis straf, met aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis.. AUTO MET AANHANGWAGEN TEGEN MELKKAR OPGEBOTST. Maandag botste, door slippen tengevolge van de gladheid een truck met aanhangwagen van een firma uit Oegstgeest, komende uit de richting Breda, tegen een te Rijsbergen langs den weg staande melkkar van C. Franken. De op de kar gezeten voerman, een zoon van F. geraakte daarbij tusschen den truck en den kar bekneld. Hij werd in zorgwekkenden toe stand opgenomen en het café „Schutters hof" binnengedragen, waar geneeskundige en geestelijke hulp spoedig ter plaatse was. De totaal vernielde kar werd tegen de pui van het café geslingerd waarbij eenige ruiten het ontgelden moesten. Het paard dat voor den melkwagen gespannen was en daaronder te rechtgekomen was, moest ter plaatse worden afgemaakt wegens een verbrijzelden rechter voorpoot. De chauffeur van den truck kwam er met eenige schrammen aan handen en ge zicht af. NEDERLANDSCH SCHIP IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN GEZONKEN. Het Nederlandsche motorschip Hélène, me tende 342 ton en eigendom van de N.V. Transport Mij. Terneuzen, is door een stoom schip in den haven van Antwerpen aangeva ren. De Hélène werd mid-scheeps getroffen, waardoor het schip brak en onmiddelijk zonk. De beide opvarenden wisten zich te redden. Bezuiniging bij den Raad van Ned.-Indië. Minister Colijn wil het aantal leden verminderen. Minister Colijn heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp, dat tot strekking heeft, het aantal leden van den Raad van Ned.-Indië terug te brengen van zes op vier, zulks uit bezuinigingsoogpunt. Bij de wet van 24 April 1929 is, met het oog op de wenschelijkheid om in den raad van Ned.-Indië ook Nederlandsche onderdanen- niet-Nederlanders op te nemen, het college uitgebreid. Bestond de raad vroeger uit een vice-president en vier leden, thans is hij samengesteld uit een vice-president en zes leden. Met het oog op de door de benarde finan- cieele toestand van Ned.-Indië geboden nood zaak tot bezuiniging, oordeelt dr. Colijn het wenschelijk, dat het mogelijk wordt gemaakt, het aantal leden terug te brengen tot vier. Het wetsontwerp nu geeft den gouverneur- generaal de bevoegdheid een opengevallen plaats in het college voorshands onvervuld te laten, met dien verstande, dat het aantal leden (zonder de vice-president) tenminste vier moet bedragen. Of een zetel tijdelijk onbezet zal kunnen blijven, zal geheel naar omstandigheden moe ten beoordeeld worden, waarbij de eisch op den voorgrond zal moeten staan, dat aan de veelzijdigheid der samenstelling van het col lege, eventueel ook voor zoover betreft de landaard der leden, zoomin mogelijk afbreuk worden gedaan. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 4 December: Uit het hoofdartikel, onderteekend Sw., over Sint Nicolaas: Surprises is de naam dier geschenken en zoo mag men ze wel noemen, want verrassend is de wijze waarop ze hun bestemming bereiken, en even verras send is dikwijls de inhoud der paketten waarin ze verborgen zijn. In den geest zullen wij er eenige openen, om te zien wat ze bevatten. Zie, een jonge dame is juist bezig met een blijden glimlach op het gelaat een pak van zijn omwindselen te ontdoen. Zij is verloofd en weet, of liever voelt het aan de kloppingen van heur hart dat de keurige en smaakvolle cadeaux van haar minnaar zijn. Zij is verheugd over al het schoons dat ze ont vangt, maar meer nog omdat het voor haar blijken zijn van liefde en trouw en met een vurigen kus op ieder geschenk belooft zij in stilte een goed vrouwtje voor hem te zijn, die zoo lief en vol attenties voor haar is; Schuchter loopt daar een heer, hij heeft althans een hoogen hoed op en een paar manchetten steken hem voor driekwart uit de mouwen van de jas, schuchter en voorzichtig loopt hij met een groot pak onder den arm voort, schelt aan bij het huis, waar hij moet wezen en nauweliïks heeft hij het pakket overgereikt, of als een straatbengel die een guitenstreek uitgevoerd heeft, holt hij voort. Binnen echter klinkt de schaterlach van een jong meisie. die op spottenden toon uitroeot: „Wel, kom eens zien wat Stastok mij zendt. Die goede sukkel, zou hij niet begrijpen, dat ik toch de zijne niet worden wil! Auto in het water gereden. Eerst nog op een vrachtboot terechtgekomen. Eén der inzittenden verdronken. Maandagavond is een personenauto, die op weg was van Utrecht naar Eindhoven en waarin zich 3 personen bevonden, op den hoek van de Jan Heinstraat en de Handelskade te 's-Hertogenbosch in de Binnenhaven gereden. De auto viel van den wal op den rand van de in de haven liggende vrachtboot „Koop vaart 35" en zakte daarna weg in het water. De bemanning van de „Koopvaart 35" slaagde erin den bestuurder van den wagen, P. A. de Bont en een der inzittenden, H. Kuy- pers, beiden uit Zeelsü, bij Eindhoven, te redden. De 25-jarige fabrieksarbeider J. H. Veraart verdronk. Leden van de E.H.B.O. en der Bossche Red- dings Brigade hebben, nadat hij opgehaald was gedurende een half uur kunstmatige ademhaling toegepast, doch hun pogingen waren vruchteloos. De bestuurder van de auto was aan beide handen gewond. Na van droge kleeren voor zien te zijn, hebben de beide overlevenden de reis voortgezet. De auto, die nagenoeg geheel vernield is, werd later opgehaald. Door onze lens gesnapt. Mevr. M. E. ElzingaBerlijn. Mevr. M. E. ElzingaBerlijn, sedert Juni 1931 lid van den Haarlemschen Raad, werd op 3 November 1883 te Gorkum geboren. Zij ge noot daar het onderwijs op de Burgerschool voor Meisjes. Na haar eindexamen ging zij naar de Rijkskweekschool voor Onderwijze ressen te Apeldoorn. Zij behaalde de akte voor onderwijzeres en de hoofdakte. Als onderwij zeres was zij verbonden aan de Rijksleerschool te Apeldoorn en ook nog aan een andere school aldaar. Nadat zij te Gorkum in het huwelijk was getreden met Dr. E. Elzinga. den tegenwoor- digen Inspecteur van het M. O. alhier, werd zij gedurende een half jaar tijdelijk hoofd van een school voor U. L. O. te Breukelen. Toen Dr. Elzinga benoemd werd tot. leeraar aan een H. B. S. te Rotterdam verliet zij het onderwijs. Zes jaar later verhuisde zij naar Haarlem, als gevolg der benoeming van haar echtgenoot tot directeur der H. B. S. A, alhier. Na den oorlog is mevr. Elzinga een poos in Duitschland geweest en heeft daar toen veel ellende gezien. Van dezen tijd af ging haar belangstelling uit naar de politiek. Zij koos de Vrijz. Democratische richting. Geding over de Ned. Indische pondenleeningen. Uitspraak op 3 Januari a.s. Voor de Haagsche rechtbank zijn Maandag middag de pleidooien gehouden, in de zaak tusschen het comité ter behartiging van ae belangen van bezitters van Ned.-Indische pon den-obligaties tegen den rechtspersoon Ned.- Indië, benevens de Ned. Handel Mij. en de Hambros Bank Ltd. en Lazard Brothers Cy. Eischer, het comité voornoemd, heeft op 10 September 1933 den rechtspersoon Ned.- Indië en de genoemde instellingen gedag vaard op grond, dat het pond sterling, be staande ten tijde van de uitgifte der obligatiën niet meer bestaat, hetgeen ook werd gedemon streerd door vergelijking van de z.g. wissel koersen op Engeland. Gevorderd werd, de rentebetalingen en af lossingen der obligatiën te doen geschieden tegen den koers van het in goud inwisselbaar pond sterling, zooals het ten tijde van de uit gifte in Januari 1923 bestond, t.w. een bedrag van ongeveer f 12. Als advocaat voor het comité trad op mr. J. W. Dekker, en als advocaat voor gedaagden mr. J. H. Telders, beide te 's Gravenhage. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 3 Januari om tien uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5