Rijmen Kerstinzameling Intermezzo. 25 Cent Voer vandaag dus» dat voornemen uit. Met elkander voor een ander. Haarlem's Stille Armen. Het BctofiQtijkstt 52e Jaargang No. 15783 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 5 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerü: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 December. De Wilde Prof. U zult u wellicht den naam van professor Ewald Banse herinneren. Hij was (wellicht is hij nog) hoogleeraar in de psychologie van de krijgswetenschap aan de universiteit van Brunswijk. Als zoodanig schreef de man een paar boeken, die zoowat eenjjaar geleden der mate bijdroegen tot de impopulariteit-in-het- buïtenland van het Derde Rijk. dat Hitier er zich mee bemoeide en de uitgaven stopzette. Het kan hem niet erg geschaad hebben, want de stopzetting kwam geruimen tijd na de eer ste publicatie. Boeken leven tegenwoordig niet lang meer. Ik heb hooren beweren dat de koopkracht van de beste roman veelal na 8 a 10 maanden is uitgeput. Maar professor Banse's weinig- romantische ontboezemingen zullen u wel weer te binnen schieten als ik er alleen maar even aan herinner, dat hij de kinderen de Natuur zoo wou leeren zien dat zij ieder bosch, ieder meer, iederen heuvel als een krijgskundig object zouden bekijken, als een factor in een veldtcchtsplan die zekere ver- dedigings- en aanvalsmogehjkheden bood. Prof. Banse heeft zijn succes met deze en dergelijke denkbeelden en ook den 30sten Juni overleefd, en thans een derde standaardwerk het licht doen zien, dat heet: ..Wat de Duit- scher van het Buitenland moet weten". („Was der Deutsche vom Ausland wissen muss"). Nu, dit is ook aardige lectuur. De schrijver pakt opnieuw uit over de mogelijkheden van een Duitschen inval in Engeland. Hij jammert over het beklagenswaardige Oostenrijk, dat door politieke grenzen van zijn natuurlijke basis is afgesloten. Zwitserland is ook een kunstmatige staat: de Duitsch-Zwitsers heb ben de banden des bloeds, der taal en der Duitsche cultuur verbroken om tot een z.g. „Zwitsersche natie" mee te werken. België is even kunstmatig. Twee tegenovergestelde na tionaliteiten en talen, de Duitsche en de Fransche, zijn erin gegroepeerd. Tsjecho-Slo- wakije ziet de prof. als een soort doorn, in het lichaam der Duitsche natie gedrongen door Frankrijk's na-oorlogsche politiek. De Tsjecho- Slowaaksche natie bestaat niet in werkelijk heid. Over Nederland is de professor zeer slecht te spreken. Dit is een lap grond, ontrukt aan den nationalen taaibodem van Duitschland, en hij kan den Nederlanders hun negatieve houding tegenover het Duitsche Rijk niet vergeven. Dit schijnt een ietwat triest vervolg op de Optimistische voorspelling van Bismarck: j,Holland annexeert zichzelf", dewelke in een halve eeuw tijds nog maar steeds niet be waarheid is. Daarna pakt Ewald Bqnse niet onverma kelijk uit over Frankrijk. Hij zegt dat het verre van homogeen is, uit nationaal en taalkundig oogpunt bezien. Het telt bevolkingsdeelen van Duitschen oorsprong in den Elzas, Lotharin gen en Vlaanderen. Bretagne is bevolkt door Germanen die Bretonsch spreken en het Fransch alleen maar op school leeren. „Maar zoolang deze afgunstige en oorlogszuchtige natie zich aan de overzijde van den Rijn zal bevinden, zal zij den eersten Staat van het Continent zijn en zal Duitschland machteloos blijven", roept de professor dan plotseling, in een klaarblijkelijk zeer zwak moment, uit. De conclusie is niet zoo moeilijk: hij is blijkbaar van meening dat de Fransche natie uitgeroeid moet worden. De revue van staten en volken besluit na tuurlijk met een zware scheldpartij op de Unie van Sovjet-republieken, die steunt op dè proletariërs van enkele industriesteden en op een menigte misdadigers van alle nationali teiten, met inbegrip van Mongolen. Beschouwingen over rassen-kenmerken vul len dit overzicht gezellig aan. Er zit een heele Mendelsche dissertatie over de kleur van ha ren en oogen, over de lengte van neuzen enz. in. Het interessante van het geval is, dat hier weer zoo sterk dat merkwaardige minderwaar digheidsgevoel uit spreekt, dat de Duitsche uitingen ten opzichte van het buitenland altijd een beetjezielig maakt. Er zit iets meelijwekkends in een boek als dit, dat het onwaardig doet zijn als uiting van een groot volk. Ook vraagt men zich af of prof. Banse eigenlijk niet, zij het dan onderbewust, een heel eind op weg is als voorstander van de Vereenigde Staten van Europa. Wie weet hoe ie zich op den duur nog ontpopt, als blijkt dat de uitroeiing van Frankrijk niet doorgaat. Maar dan zal-ie van Berlijn als Europeesche hoofdstad toch af moeten zien.... R. P. Ongerustheid over UIm's lot. Vliegtuigen zoeken vergeefs. HONOLOELOE. 5 December. Op de Ha- wai-eilanden maakt men zich ernstig onge rust over het lot van Ulm en zijn beide be geleiders, aangezien men sedert tien uur niets meer van hen heeft gehoord. Talrijke vliegtuigen hebben het gebied. waar het vliegtuig vermoedelijk de noodlanding op het water heeft moeten maken afgezocht, zon der een spoor van de machine of de inzitten den te ontdekken. DE LORGNET VAN WIJLEN KONING ALBERT GEVONDEN. BRUSSEL. 5 Decembe: (V. D.> Onder de rots nabij Marche les Dames, waar koning Albert van België ten gevolge van een val om het leven is gekomen, is een lorgnet gevonden die is herkend als die welke de koning droeg.. U zult op dezen grooten dag Al zooveel rijmpjes krijgen. Dat ik, wanneer ik van u mag, Vandaag nu maar wou zwijgen, 't Is heerlijk om eens vrij te zijn, Ook van die rijmerszorgen, Al is het grootendeels maar schijn, Het is toch zoo weer morgen. Vandaag legt Sinterklaas beslag Op mijn al moeizaam denken, U moet op dezen grooten dag, Mij maar het rijmen schenken. P. GASUS. Twee ernstige verkeers ongelukken. Venter door een vrachtauto gegrepen Dinsdagavond zes uur stond de 32-jarige venter J. Ruysenaars, wonende Tweede Zuid polderstraat no. 1, in de Fonteinlaan zijn drie- wielig motorrijwiel aan den rechterkant van den weg te repareeren. Hij deed dit niet vlak bij een brandende straatlantaarn, maar tus- schen twee lantaarns in. Bovendien was het wagentje niet verlicht. Ruysenaars kon dus niet gemakkelijk gezien worden. Hij werd door een van Heemstede komende vrachtauto aan gereden. De bestuurder, die er blijkbaar niets van gemerkt had, reed door. Door een toe vallig passeerenden geneesheer werd Ruyse naars verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. Hier bleek dat hij een schedelfractuur had beko men. Nader is gebleken, dat de vrachtauto be stuurd was door een expediteur uit Heem stede. Deze verklaarde niets van het ongeluk gemerkt te hebben en te zijn doorgereden. De vrachtauto werd in beslag genomen en van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt. Hedenmorgen vernamen we, dat de toe stand van Ruysenaars niet levensgevaarlijk is. De Commissaris van Politie verzoekt aan hen, die dit ongeluk gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan zijn bureau aan de Smedestraat te willen vervoegen. Wielrijder door de tram aangereden De 52-jarige J. F. van Kampen, Beeksteeg 15, reed Dinsdagavond te 7.35 uur per fiets tusschen de tramrails op de Lange Heerenvest, in de richting van de Amsterdamsche. Poort. Achter hem naderde een tram van de E. S. M., die hem aanreed. Van Kampen kwam gedeel telijk onder den baanschuiver terecht. Hij kreeg een zware hersenschudding en eenige ernstige hoofdwonden. Na door leden van den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Een onbekend gebleven autobe stuurder, die met verblindende lichten uit de richting van de Amsterdamsche Poort kwam, is vermoedelijk de oorzaak van dit ongeluk. Hierdoor werd de trambestuurder verblind, mede doordat de ruiten van het voorbalcon door den regen beslagen waren. Het rijwiel werd vernield. De politie stelt naar het gebeurde een on derzoek in. Hedenmorgen vernamen we. dat Van Kam pen een rustigen nacht heeft gehad. Prinses Juliana in Nederland terug. Verwelkomd door de Koningin. Uit Rotterdam: Hedenmorgen is prinses Juliana uit Enge land teruggekeerd. De Koningin arriveerde om vijf minuten over half acht per auto met klein gevolg uit Den Haag op de kade van het Jobsterrein, de ligplaats van de Batavier-lijn. Totdat de boot in zicht was, is de Koningin in de auto blij ven wachten, daarna stapte zij uit en begaf zich naar de aanlegplaats. De Prinses stond op het campagnedek. Zoo dra de loopplank was neergelaten begaf Prin ses Juliana zich aan wal en werd door haar moeder verwelkomd. Nadat nog een onder houd met een van de heeren van de directie van de firma Muller had plaats gehad, ver trokken de Prinses en de Koningin per auto naar Den Haag. De Prinses had een uitstekende overtocht. De Batavier-boot is van de Theemsmond tot den Waterweg begeleid door de torpedoboot Z. 5. Fiscus voor 41000 ontdoken? Directeur van Amsterdamsche N.V. veroordeeld. AMSTERDAM. 5 December (V. D.) De rechtbank alhier veroordeelde vandaag een directeur eener N.V., wegens het doen van valsche en onvolledige aangiften voor de di vidend- en tantième-belasting, tot een ge vangenisstraf van drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte zou er in zijn geslaagd reeds lang den fiscus groote bedragen te onthouden. In totaal moest hij aan hoofdsom en boete f 41.000 betalen. Het O. M. had zes maanden gerequireerd. uw exemplaar van van P. GASUS aan ons kantoor Groote Houtstr. 93 af te halen. 95 R ij m e n de Nederlandsche Dagbladpers. Tweede gemeenschappelijke verantwoor- dingslijst van Haarlem's Dagblad. Nieuwe Haarlemsche Courant, Oprechte Haarlemsche Courant, Dagblad van IJmuiden, Kennemer Courant en IJmuider Courant. K. f 5, M. C. de J. f 5, J. H. A. E. f 2.50, M. R. f 1, L. C. L. CS. f 2.50. A. C. S. f 1. Sch. f 2, fam. V. f 2.50, B. f 2.50, I. f 1, E. E. J. H. f 0.75, W. H. V. f 1, N. N. f 1, N. N. f 1, Mevr. A. C.—S. f 2.50, Mevr. M. f 2, N. N. f 1, B. A. C. Jr. f 1, V. H. f 1, A. H. W. f 1, N. f 0.75, Mevr. K.—v. M. f 2, A. K. f 1, N. N. f4, van Ma-Idjosoan f 3, T. H. f 5. P. J. D. f 3, Mevr. V. C. f 30. Mevr. P. L. f 1.50, fam. S f 8, H. f 1, C. v. B. f 1, v. A. f 2.50, K. f 5, Haarl. Courantenbez. Ver. „Eens gezindheid" f 10, N. K. f 1, Fam. G. f 1, Mej. H. I. G. P. f 1, v. S. f 2.50, Fr. E. H. B. f 2.50. H. M. E. v. D. f 10,B. P. f W. A. f 5, Jos. de Cl. f 5, Uit Guido's spaarpot f 1, Uit Tilleke's spaarpot f 1, Hk. K. f 2.50, Mr. C. M. J. de J. f 10, M. B. H. f 2, B. B. f 10, S. L. A. f 2.50, J. R. du R. f 5, C. S. R. f 1, J. H. v. H. f 1, F. C. de G. f 1, Mevr. J. L. ter M. f 10, A. B. C. f 10, E. H. J. B. f 5. I. A. G. P. f 10, L. M. f 2.50, A. K. f 2, Ir. J. Q. f 3, M. v. T. f 5, W. B. R. f 4, J. H. R. f 2.50, K. Z. f 2, C. J. H. f 25, H. C. M. B. L.—J. f 2.50. Mevr. Wed. A. J. F.—D. f 1, M. A. B. de H. f 5, F. H. f 5, P. V. f 2, Mevr. Wed. Dr. N. M. f 3, Mej. O. M. f 2, Mr. J. R. f 2.50, L. C. f 10, H. v. O. f 2.50, F. B. f 1.50, E. V. f 2.50, L. de H. f 1, v. d. P. f 10. B. N. f 2.50, N. G. f 0.50, J. T. B. f 2.50, J. B. f 2, Mevr I. R. f 0.50, M. H. v. S. L. f 5, L. v. W. f 0.50, Dr. H. f 5, N. N. f 0.50, Mevr. Wed. C. T. v. H. f 3, D. K. f 1, Mevr. v. D. P. f 1. Het is vandaag de dag der geschenken, de dag van den milden gever Zend of bezorg een bijdrage aan ons blad voorde Kerstinzameling van De Nederlandsche Dagbladpers. Haarlem's Dagblad, Postgiro 38810 Hoe er geleden wordt Hebt gij al bijgedragen aan de Kerstinzameling De Kerstinzameling van de Nederlandsche Dagbladpers zal daar de valide werkloozen een uitkeering krijgen uit het crediet van 2 miliioen gulden, dat de regeering beschikbaar stelde in het bijzonder ten goede komen aan de „stille armen". „Stille armen". Elk is overtuigd, dat die ook hier zijn, maar verder gaat die kennis meestal niet, tenzij men toevallig in eigen omgeving tegen een geval botst. Dan spreekt dat sterk, grijpt aan. maar de kans is groot, dat in diezelfde enge omgeving nóg meer en nog schrijnender gevallen voorkomen Maar het leed der „stille armen" wordt zoo lang mo gelijk bedekt gehouden, het moet worden opgezocht, daar de lijders slechts als het water tot aan den mond gerezen is, om hulp aankloppen. En dan nog wordt van de in stantie die om redding gevraagd wordt, ge heimhouding gevraagd. Om iets meer te weten te komen over het lot der „stille armen" hebben wij ons tot enkele voormannen op het gebied der wel dadigheid gewend. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van het Crisiscomité, vertelde- Ik ben overtuigd, dat er in honderden ge zinnen van „stille armen" in onze stad meer leed en ellende geleden wordt dan in de ge zinnen der valide werkloozen. Ons Crisis- comité, komt daarmede herhaaldelijk in aan raking, maar helaas: onze financiën zijn zéér beperkt, zoodat wij in vele gevallen niet, of niet voldoende kunnen helpen. Om te beginnen met den winkelstand. Er zijn verscheidene winkeliers die het in dezen tijd zeer hard hebben. De regeering heeft wel een crediet van 2 miliioen gulden vor hulp aan den middenstand beschikbaar gesteld, maar de voorwaarden onv daarvoor in aan merking te komen zijn zóó voorzichtig opge steld, dat iemand die daaraan voldoen kan, ook wel bij een particuliere bankinstelling kan aankloppen. Ik weet dat van de aanvragen ciie tot October ingekomen waren niet minder dan 95 pet. is afgewezen! Niet klein is het aantal winkeliers dat tot heden slechts met groote moeite aan een fail lissement ontkomen is. Dit was slechts mo gelijk doordat hypotheekhouders afzagen van aflossing en ook andere schuldeischers „ge nade voor recht" lieten gelden, Ik weet van winkeliers die zitten te springen om enkele honderden guldens om de rente van hun hypotheek te betalen. Als zij niet geholpen worden, dan gaan ze hun ondergang tege moet Vooral zeer vele kleine winkeliers zitten tot, over de ooren in de zorgen. Ik ken een geval van een kapper die op Zondag niet het huis kan verlaten, omdat dien dag het eene stel ondergoed, dat hij bezit, gewasschen moet worden! M'n kan op z'n vingers natellen, dat in zoo'n gezin aan alles gebrek heerscht en dat er ook net veel op tafel komt. Ook vele kleine industriëelen hebben het hard. in menig gezin wordt armoede geleden. Zoo is het ook bij vele kleine kooplieden en venters, zij ontvangen in sommige geval len wel een kleine uitkeering van Maat schappelijk Hulpbetoon, maar vetpot is het- toch niet. „Stille armen" worden ook vooral veel ge vonden onder verarmde rijkdom. Gelukkig zijn er ook nog weldadig gezinde burgers die. ook in stilte, de reddende hand reiken maar het kost moeite de slachtoffers voor broodsge brek te behoeden. Mij is een geval bekend van iemand, die vroeger in uitstekenden doen verkeerd heeft en die nu zóó arm is, dat hij en zijn vrouw 's middags al om 4 uur naar bed gaan. omdat er geen kolen in de kachel is en omdat gas en electriciteit door de gemeente zijn afge sneden wegens achterstallige kwitanties. De contingenteeringsmaatregelen der re geering hebben ook veel slachtoffers gemaakt, doordat vele vertegenwoordigers van buiten- landsche huizen geen artikelen meer kunnen krijgen. Een weduwe met kinderen moet ..leven" van de huur van een winkelpand dat zij in eigendom heeft. Haar ..inkomen' Is veel klei ner dan het gewone steunbedrag dat zij van Maatschappelijk Hulpbetoon zou krijgen als zij geen huiseigenares was. Maar als zij naar Maatschappelijk Hulpbteoon gaat om steun, wordt haar gezegd: ..verkoopt eerst uw huis en als gij dat geld hebt opgegeten, zullen wij u Lucine Conner en Edmond Lindblom zijn twee uitver koren Amerikaansche stu denten, die bij een wedstrijd tot „kampioen van het 100 percent-Amerikaansche type" werden uitgeroepen en nu een wereldreis mogen maken. Jxl.irrtliibliHW.I In Frankrijk is een opzienbarend document gepubliceerd, waarin de dit jaar terechtge stelde S. A. leider Ernst bekendt den Rijks dagbrand te hebben gesticht. pag. 4 De Oberpresident'' van Silezië is door Goe- ring uit zijn functie ontheven. mg. 4 Naar aanleiding van den moord te Leningrad zijn 71 „Witgardistcn" gearresteerd. pag. 4 De Oceaanvlieger Charles ülm verkeert in nood. pag. 4 De beroemde Duitsche dirigent dr. Wilhelm Furtwangier gaat heen als gevolg van zijn- verdediging van Hindemith. pag. 4 Italië zou een tienjarige Europeesch vriend schapsverdrag ontworpen hebben. pag. 4 Wijziging van de conventie van Oslo? Pag- 7 De Dieseltreinen zullen voorloopig nog niet in dienst worden genomen. pag. 3 Tal van wenschen zijn door de Tweede Kamer bij de begrooting voor Sociale Zaken ken baar gemaakt. pag. 3 De nieuwe spelling is in het leerplan van gymnasium en H. B. S. opgenomen. pag. 3 Nabij Tilburg zijn twee jonge menschen in het Wilhelminakanaal verdronken. pag. 3 Gisteravond hebben te Haarlem twee ernstige verkeersongelukken plaats gehad. pag. 1 Haarlem s Stille Armen. pag. 1 Bekende Haarlemmers: Dr. J. Roorda. pag- 3 Laatste berichten. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P. De wilde prof. pag. 1 Van onzen correspondent te Genève: De Zuid- Slavische aanklacht tegen Hongarije. pag. 9 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De afzet van Neder landsche tuinbouwproducten. pag. 7 J. II. de Bois over De Teekenaar van Wouthe- rus Mol in Teyler's Museum. pag. 3 J. B. Schuil: Jongensboeken. pag. 6 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 6 H. D. Vertelling. Elsa Kaiser Daarom. pag. 9 Schaakrubriek. pag. 7 steunen". Maar als het mensch zich aan dien algemeenen regei onderwerpt is zij voor altijd op steun aangewezen. Mij zijn gezinnen van „stille armen" bekend waarin tot heden nog geen kachel gebrand heeft, omdat er geen geld was om kolen te koopen. Een Jongen uit een dezer gezinnen kreeg eindelijk voor korten tijd werk Nu zou er eenige verlichting komenMaar toen verscheen een deurwaarder om loonbeslag te leggen wegens achterstallige belasting. Nog voor die belasting betaald was. werd de jon gen al weer ontslagen. Er brandt nu nog geen kachel Ook de diakenen van verschillende kerken wisten ons droeve staaltjes van „stille armoe de" te vertellen. Herhaaldelijk moeten er bonnen voor levensmiddelen en kolen gegeven worden, omdat in gezinnen de grootste nood heerscht. Helaas zoo zeiden onze zegs lieden de nood wordt steeds grooter, terwijl onze inkomsten kleiner worden omdat het getal menschen dat nog geven kan vermin dert. Bij een diaconie zagen wij een stapel schuld bekentenissen van kleine winkeliers en in- dustrieelen. Het waren rentelooze voorschot ten van 100 of 200 gulden, die gegeven waren om het den menschen nog mogelijk te ma ken hun zaken voort te zetten. Men kan na gaan, dat het er in de gezinnen van zulke kleine middenstanders ook niet rooskleurig uitziet. De heer Ley van net Leger des Heils heeft, door zijn werk voor den Bond van Barmhar tigheid. in de laatste weken veel gezien van het leed der „stille armen". Bij den Bond zijn meer dan 1000 aanvragen ingekomen voor kleeding. Daaronder zijn vele adressen van gegoede wijken Stakkers die klagen dat zij geen kleeren hebben. Men begrijpt het. dan is er ook geen voldoende eten in huis. Trou wens dat weten wij uit eigen ervaring. Het is geen zeldzaamheid, dat aan een groot huis in een deftige wijk onmiddellijk levensmidde len gestuurd moesten worden, omdat men daai; zonder brood in huis zat. Een bejaard echtpaar vonden wij slapend op stroo op den gror.d. De oudjes hadden hun houten ledikant verbrand omdat er geen ko len voor de kachel waren. Ik ben zoo zei deze Officier overtuigd, dat in vele honderden gezinnen te Haarlem groote ellende geleden wordt. De bestaande organisaties voor hulpverleening zijn niet bij machte om het leed dezer „stille armen" te lé nigen. omdat de kassen uitgeput zijn. Daarom hoop ik. dat de Kerstinzameling van de Dagbladpers veel geld zal opbrengen. Er zal veel. zeer veel noodig zijn, om in het ontzettende leed eenige verlichting te bren gen. BELGISCHE BENOEMING VOOR PROF. BOEKE. Prof. Dr. J. Boeke. hoogleeraar in de histo logie en de embryologie aan de rijksuniversi teit te Utrecht is benoemd tot buitenlandsch correspondeerend lid van de Academie Royale de Médicine de Belgique.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1