JAPAN Lettieren en Kunst JONGENSBOEKEN alhum van §1.- NU GRATIS! Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Jac. Berghuis Jr.: De Roode Kano; Duco Wilkens: De verlaten Kam pong. ((Jitg. Gebr. Kluitman, Alk maar.) De heer Jac Berghuis is de schrijver van detectieve-verhalen voor jongens. In bijna al zijn boeken vervult een H.B.S.- of Lyceum- leerling de rol van speurhond en slaagt hij in het laatste hoofdstuk er in een misdadiger te ontmaskeren. Toch hebben de boeken van Berghuis iets eigens, waardoor zij zich gun stig onderscheiden van veel wat in dit genre op de boekenmarkt verschijnt. Zijn jeugdige helden zijn doorgaans heel gewone, aardig geteekende jongens en de detectieve-geschie- dennis ontwikkelt zich meestal op natuurlijke wijze uit het jongensleven van alien dag. Hier door hebben deze verhalen niet het gefor ceerde, hyp'er-romantischen en onmogelijke van zooveel andere boeken van dit soort. De Roode Kano, waarin het geheim van een schilderij-diefstal in een kasteel door twee H.B.S.-leerlingen wordt ontsluierd, is er een goed specimen van. Wij behoeven bij het lezen van dit boek geen oogenblik te twijfe len, waar de heer Berghuis zijn stof voor zijn verhaal heeft opgediept en het zal hem waar schijnlijk soms moeite hebben gekost niet Nijenrode inplaats van Berkesteijne te schrij ven. Berghuis heeft er een voor jeugdige lezers spannend boek van gemaakt, dat naast het detectieve-verhaal ook de frissche aardige beschrijving geeft van het gewone jongens leven. Hein de Kikker en Loe de Roode zijn bei den lid van de H.B.S.-kanoclub en het is het sportieve clubleven vooral, dat Berghuis fleu rig en onopgesmukt weergeeft. Dit is nu eens geen boek vol onmogelijke kwajongensgrap- pen en opgeschroefde heldenstukjes. Het zou alles bijna zoo hebben kunnen gebeuren als de schrijver het in zijn verhaal voorstelt en dat maakt het voor jonge lezers zoo „echt". De jeugdige speurhonden worden door den schri.jver niet op een piëdestal van uitzonderlijke behendigheid geplaatst, maar blijven aldoor gewone en natuurlijke Hoogere Burgerscholieren. Struis, de voorzitter van de Kano-club, is een alleraardigste figuur en ook Hein de Kikker en Loe de Roode zijn ge zonde Hollandse he jongens, die leven, 't Ver haal is bovendien goed gebouwd, heeft span ning en is in den juisten toon geschreven en het zal dan ook zeker door Jongens met ge noegen worden gelezen. Sierk Schroder zorgde voor de vele illustraties, die geheel in den geest van dit voor oudere jongens bestemde boek zijn. De naam Duco Wilkens was voor mij nieuw en ik veronderstel dus, dat De Verlaten Kam pong een debuut is. Wanneer dit waar mocht zijn, dan kan ik den heer Wilkens met dit eerste jongensboek gelukwenschen. Dis is een boek vol avonturen, maar zoo ge schreven. alsof deze avonturen door den schrij ver beleefd zijn. Duco Wilkens beschrijft de moeilijkheden en gevaren van woudloopers in de oerboschen van Sumatra zoo levendig en suggestief, dat het is, of wij er bij tegenwoor dig zijn en dat maakt dit boek zoo aantrek kelijk voor jonge leze.rs. Het lijkt niet bedacht maar werkelijk gebeurd. Wat de twee Europeanen, die met tien In- landsche koelies de binnenlanden intrekken om goud te zoeken op hun tocht naar de ver laten kampong moeten doormaken, is wel gé- schikt om bij het lezen alleen reeds nu en dan een rilling langs je rug te doen gaan. Maar toch is er geen oogenblik sprake van onge zonde griezel-lectuur of bombastische avon turen, zooals zoo dikwijls in romantische ver halen voor de jeugd worden opgedischt. Wij weten nu eenmaal, dat er in de rimboe op Su matra tijgers, neushoorns, olifanten, beren, wilde zwijnen, bantengs en woeste Lampong- sche apen zijn en het is dus het recht van een auteur ontmoetingen met al deze dieren te fantaseeren. De eenige eisch, dien wij stellen is, dat wij er in gelooven en dat nu is in dit boek van Duco Wilkens het geval. In de wer kelijkheid zal het waarschijnlijk wel nooit voorkomen, dat een enkele troep op een aeht- daagschen tocht zooveel gevaarlijke avontu ren zal moeten doorstaan en de menschen er altijd weer gelukkig afkomen, maar daarvoor is De Verlaten Kampong ten slotte een jon- gensverhaal. Het is een avonturen-boek maar toch niet behalve even aan het slot hy per romantisch of dwaas-fantastisch. Daarom is De Verlaten Kampong als geheel veel zui verder dan de verhalen bijvoorbeeld van een Karl May. En wat vooral zeer sympathiek stemt, is de wijze, waarop Duco Wilkens de psyche van de Inlanders en hun verhouding met de twee Europeanen weergeeft,. Het gevaarlijke rim boe-leven, dat Europeanen en Inlanders aan elkander bindt, is er op suggestieve wijze in beschreven. Voortreffelijk bijvoorbeeld is dat hoofdstuk van het onweer bij nacht aan den rand van het oer-woud, met den benauwen den angst van de menschen voor een rond sluipenden tijger, die loert op deze kleine karavaan, welke zonder vuur of licht den da; daar in de wildernis afwacht. Het plotselinge en wat onverwachte slot - dat feitelijk geen slot is schijnt er op te wijzen, dat er nog een vervolg op dit boek zal komen. Een fout is het van den schrijver ge weest dit niet te vermelden, want nu moet dit plotselinge einde wel teleurstellen. Als geheel een Indisch verhaal, waarin de auteur het grootsche van het oer-woud zoo beschrijft, dat de lezers het boek is bestemd voor oudere jongens er ongetwijfeld door gegrepen zullen worden. J. B. SCHUIL DE CELLISTE MEJ. II. A. HESSELS NAAR PARIJS. Naar wij vernemen zal onze stadgenoote mej. H. A. Hessels, de begaafde celliste, zich voor de voltooiing van haar cello-studies on der leiding stellen van prof. Gerard Hekkin; te Parijs. „OP HOOP VAN ZEGEN" IN DEN SCHOUWBURG JANSWEG. Het is aan de directie van den Schouwburg Jansweg gelukt het Ensemble De BoerVan Rijk bereid te vinden voor het geven van een tweede opvoering in dezen schouwburg van „Op Hoop van Zegen" op Dinsdag 11 Decem ber a.s., teneinde hen. die bij de vorige opvoe ring teuleurgesteld moesten worden (de schouw burg was toe uitverkocht! in de gelegenheid te stellen de voorstelling bij te wonen. Deze is gelijk aan de vorige; mevrouw Esther De Boer—Van Rijk zal weder haar wereldbe roemde rol van „Kniertje" vervullen. MUZIEK. CONCERT DER H.O.V. Vier cellisten werkten mede moet ik zeg gen: als solisten of wel: als solokwartet? Het eene kan zoowel als 't andere. We hoorden in Schumann's Concertstuk op 86 telkens een homogeen kwartetensemble, maar even vaak of misschien nog vaker solistisch werk van eersi.e en tweede cello en van deze beide had de eerste weer het leeuwenaandeel. Dat dit aandeel aan den magister en mentor Marix Loevensohn te beurt viel en dat deze dooi de pracht van zijn instrument en de macht van zijn spel boven de anderen uitblonk spreekt van zelf, maar het sluitend samen spel en de goede klankverdeeling waren er niet minder om. Een leeuw is nu eenmaal grooter dan een poes, en het zou dus verkeerd zijn beide naast elkaar op gelijke grootte af te beelden. Het concertstuk, dat blijkbaar in een Fransche uitgave gespeeld werd Schumann schreef nimmer „Animé" maar wel „Lebhaft" is door den componist eigenlijk voor vier hoorns met orkest bedoeld. Het wordt, waar schijnlijk wegens de groote moeilijkheden die het voor hoornisten oplevert, zelden volgens die bedoeling uitgevoerd. De vervanging door celli heeft echter het bezwaar dat de con trasten met het begeleidend ensemble verva gen, zoodat het soms moeilijk wordt de obli gate van orkestrale partijen te onderschei den. Deze op zich zelf mooie homogeniteit is met het begrip concertstuk d.w.z. concer- teerend stuk in tegenspraak. En het is mis schien door dat gemis aan contrast dat het stuk, dat overigens niet tot Schumann's sterkste werken is te rekenen indrukken van onnoodige herhalingen gaf. We hebben het vroeger eens van Gerard Hekking en drie zij ner leerlingen op een uitvoering te Bloemen - daal gehoord; het orkest werd toen door een klavier geremplaceerd. Voor Haarlem was het Dinsdagavond in elk geval een première. Nog een première valt te vermelden: die van het symphonisch gedicht „Ahasverus", dat door den componist James Simon aan Marix Loevensohn opgedragen is, en waarin deze de solo-violoncelpartij vertolkte met het technisch meesterschap en den fluweelen toon, die zijn eigendom zijn. De compositie is, in overeenstemming met het onderwerp, groo- tenaeels in zeer sombere tinten gehouden, maar de auteur heeft toch van het sobere thematische materiaal een veelzijdig gebruik gemaakt en hier en daar zeer frappante klanksamenstellingen verkregen. Het „inter mezzo" scheen nu eenigszins buiten de ge- dachtensfeer van het geheel te vallen; de symbolische be teekenis is hier misschien wat ver gezocht. Van Palestina naar het Waterloo- plein is een heel eind! Toch hebben we het doordachte en degelijk uitgewerkte stuk met veel belangstelling gehoord en het was niet te verwonderen dat de componist, die in de zaal aanwezig was, op het podium geroepen werd. Een zeer mooie uitvoering van de „Sommer- nachtstraum"-ouverture de blazersaccoor- den bij het begin en het slot kwamen nage noeg alle in volkomen gelijkheid, wat ik zelfs van 't Concertgebouworkest nog nooit gehoord heb opende den avond. De Suite „Jeux d'Enfants" van Bizet, waarin het derde num mertje m. i. het minst goed slaagde, sloot het eerste programmadeel af. Tot besluit van den avond gewerd ons een verrassing: Loevensohn en zijn drie mede solisten Jean Aerts, Miep Meder en Annie Rebers, die in het Concertstuk welwillend hun collaboratie verleend hadden, namen in het orkest plaats, waardoor het aantal der celli verdubbeld werd, of eigenlijk meer dan dat, want Loevensohn telt wel voor twee. En hoe de inzet van het Tristan-voorspel met deze Concertgebouworkestrale cellobezetting klonk! Nu hoorden we ook eindelijk eens een volledige en machtige strijkersklank in onze H. O. V., die dat uit de schriele middelen die men haar gunt, niet bekostigen kan. Het was DAGEUJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) een levend en warm pleidooi voor subsidiever- hooging, wijl het bewijs geleverd werd dat ook ons orkest een van hoogen rang kan worden als men het maar de noodige financiën toe staat. De spontane en sympathieke daad van Loe vensohn en de zijnen verwekte een groote geestdrift, die zich na de grandioze uitvoering van Wagner's Voorspel in langdurige hulde betuigingen uitte. En we zagen de acht cellis ten tusschen de anderen en gingen nieuwe hoop koesteren. Moge zij eens vervuld worden! K. DE JONG HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. Ged. Staten hebben bepaald, dat de herijk van maten en gewichten in 1935 zal plaats hebben te Haarlem, met uitzondering van Spaarn- dam, eiken Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 14 Januari t/m. 5 Maart, met uitzondering van 1 Febr. en 1 Maart; te Zandvoort 6, 7, 8 Maart; te Heemstede 11, 12, 13 Maart: te Bennebroek, Vogelenzang 14 en 15 Maart te Hoofddorp 18, 19, 20, 21 en 22 Maart; te Nieuw Vennep 25 en 26 Maart; te Aalsmeer 27 28 en 29 Maart; te Halfweg (Haarl.liede en Spaarnwoude) 15 en 16 April; te Spaarndam 17 April; te Overveen 18 April; te Bloemendaal 24 April; te Santpoort 25 en 26 April; te IJmuiden Oost 30 April, 1 en 2 Mei; te IJmuiden 3. 6, 7, 8, 9 en 10 Mei; te Veisen Noord 14, 15 en 16 Mei; te Beverwijk, Wijk aan zee 20, 21, 22 23 en 24 Mei. N.V. HAARL. DRUKKERS EN UITGEVERSMIJ. v.h. GEBR. NOBELS. Dinsdagmorgen werd een algemeene verga dering gehouden van de N.V. Haarlemsche Drukkers- en Uitgeversmaatschappij v.h. Gebr. Nobels. Het jaarverslag en de balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Het di vidend werd bepaald op 2 1/2 pet. Tot commissaris werd herkozen de heer J. C. van Zoelen. Heeft U al met Uw winkelier gesproken over Dobbelman's schoonheidspakket? OPQ GOEDE ZEEP STAAT D^OQELM^N (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN VAN 4 DECEMBER 1934. 1. H. Maks, groentenhandelaar, wonende te IJmuiden, Kennemerlaan 41. Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 2. H. Wielinga, voorheen winkelier, wonen de te IJmuiden-Oost, Napierstraat 14. Curator mr. A. Bïuch, alhier. 3. De N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Bonne Démarche" (directeur A. Winkler), gevestigd" te Heemskerk, Ooster- streng 104, Curatrice mej. mr. M. Kluitman, alhier. 4. P. 't Hart, zeilmaker, wonende te Haar lem, Kloosterstraat 97. Curatrice mevr. mr. E. J. ScheltemaCon- radi, alhier. 5. J. Schmidt, stucadoor, wonende te Zaan dam. A. H. Plantsoen 30. Curator mr. H. E. Prinsen—Geerligs, al hier. Rechter-commissaris mr. Th. F. Raedt. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de navolgende faillissementen: 1. W. van Buuren, neonlichtbuizenfabrikant wonende te Haarlem. Amsterdamschevaart 248. Curator mr. B. W. Stomps, alhier. 2. F. Kroes, groentenhandelaar, wonende te Haarlemmermeer, Schiphol 269. Curatrice mevr. mr. J. H. G. Schutte Struick, alhier. 3. A. J. Tervoert. schilder, wonende te Haar lem. Oranjeboomstraat 145. Curator Jhr. Mr. W. A. Baud, alhier. 4. Rint van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk. Curator mr. L. V. Hoog, alhier. 5. Tjaling van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk, Adrichemstraat 51. Curator mr. L. V. Hoog alhier. 6. J. Bogaart, caféhouder, wonende te Haar lem, Nic. Beetsstraat 21. Curator mr. L. G. van Dam. alhier. 7. C. van der Vlugt, bollenkweeker, wonen de te Lisse, Heerer.weg 38. Curator mr. C. Blankevoort, alhier. Geëindigd is wegens het verbindend gor den der eenige uitdeelingslijsi het faillisse ment van: G. Schrik te IJmuiden. Curator mr. J. G. Bettink, alhier. klokje; v. d. Hoek, Nwe Raamstraat 18. muts; Groothuis, Seringenstraat 18. mes; Walewijn, Amsterd.vaart 96, nachtjapon: Zonneveld, Amsterd.vaart 126 zw., poesje; Heynen, Vier- sterrenstraat 1, portemonnaie m. i.; Klooster, Dr. Leydstraat 54, portemonnaie m. i. v. Eden, Raamsingcl 44, te bevr. Bur. v. Pol., rozen krans: B. J. Beneker, Dorreboomstraat 29, rij- wielbelastingplaatje; W. A. Hasselmeyer, Am sterdamstraat 5, idem; Bureau van Politie, Smedestraat, rozenkrans; Dreyer, L. Margare- thastraat 6 rd., idem; de Muik, Tugelastraat 78, paar regenpijpen; Oudshoorn, Thomson- laan 79, rijwielbelastingplaatje; Moeskes, Tes- lastraat 30. idem; Scholten, L. Boogaardstr. 21, sleutel; G. Bijster, Vergierdeweg 193, shawl T. Schaap. Nassaustraat 9 rd., taschje m. i. J. Bouman, Waldeck Pyrmontstraat 39, tasch m. 1.: J. v. Amerooy, O. Indiëstraat 102, kinder- tasch: de Jong, Schoterweg 64 zw., trui; Em- men. Krocht 8a, vulpen; J. Dijkstra, Eiken straat 47, vulpotlood. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPNE. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie. Smedestraat, ceintuur: kinderhandschoenen: handbeschermer; muts; portefeuille m. i.: handschoenen; J. Dovis, Smedestraat 47, étui met schrijfbehoeften: Apotheek Naturel, Kle verlaan 259, handschoen; J. de Boer, Z. B. Spaarne 43, id.; W. Waleveld, A. L. Dyserinck- straat 54, handbeschermer, handschoen; J. Kaandorp, Spoorwegstraat 28 rd., heerenhand schoen; S. Thoolen, N. Groenmarkt 21 rd., da meshandschoen; Laan, P. C. Hooftstraat 5 Him, idem; v. Sabben, Timorstraat 206, mo torhandschoen; v. Neven, Bisschop Ottostraat, paar heerenhandschoenen; C. Roosdorp, Voor- ïiitgangstraat 121 rd., jongensjasje; Kuntzl, Dr. Leijdstraat 36, kleedje: Metes, Leidsche- vaart 455 rd., lorgnet in étui; Th. v. d. Eif, Oranjeboomstraat 58. muts; A. Veth, Edison- straat 6. plaatsbewijzen: J. Zandstra, Kolk- straat 19 rd., portemonnaie m. i.; G. T. Fles sing. Schermerstraat 36. idem; Kruyf, Mr. Cor- nelisstraat 10, rijwielbelastingplaatje; v, Ho- rich, Westerstraat 8. idem: Schuster, Paul Krugerstraat 1 rd.. idem; Lahey, Geweerstraat 23, idem; v. d. Werff. Fhuropstr. 3. rijwielslot met ketting; Koper. Rollandstraat 33. rijwiel belastingplaatje; J. v. d. Made, rijwielstalling kiosk Postkantoor, stempel: H. v. Akker. Oran jestraat 67, tasch m. i.; Visser, J. d. Breuk straat 9, tasch; A. J. Deen, Tulpenstraat 5, tasch m i.: Dona, Fioresstraat 26, tasch; Bu reau van Politie, Smedestraat, taschje; Roode Glasblazerstraat 35, taschje m. i.; P. Arnaud de Calovoir, Siwartstraat 8, vulpen; Groenen- daal, Meidoornplein 38, bon; E. Kuiper, Sper werstraat 41, batterij; Tunings, Klaverstraat 2, dop benzinebus: J. M. v. Bommel, O. Indië straat 12, étui m. i.; E. Poelman, Oudeweg 57, gewicht; N. P. Schipper, Wilhelminastraat 9, hondenpenning; G. v. d. Heyden, Jacobijne- straat 7, hond; N. v. d. Mark, Oranjeboom straat 78, handschoen; de Bruin, le Hooger- woerddwarsstraat 32, idem; v. Kleef, Waldeck Pyrmontstraat 12, handbeschermer; Punt, Gen. de la Reystraat 7 zw., handschoen; T. v. d. Heyde, Beukenstraat 33, idem; M. J. Hu- burgen, Populierenstraat 14. idem: Blom- Boerensteeg 26, jongensjas; Warmer, J. Steen straat 10, kat; F. Knassen, K. Jansstraat 5. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medexverkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, icaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. DIEREN. VRAAG: Hoe zou het komen, dat onze huis duif maar niet door den rui kan komen? ANTVYOORD: Misschien is het voedsel wat te eenzijdig. Geeft u des morgens eens wat eier dooier, hardgekookt en vermengd inet 4 druppels goeda levertraan. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men chocoladeborst plaat? 2. Hoe roomborstplaat? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 1 pond suiker, 1J4 d.L. water en 30 gram goede cacaopoeder. Roei de cacao door de suiker en wrijf er alle klontjes uit. Voeg er dan in een geëmailleerd pannetje het water bij en breng langzaam en steeds roe rend aan de kook. Laat, nog steeds roerend, door koken, t.ot het zoo dik is, dat een druppel ervan, dien gij op een steenen plaat laat vallen, direct stolt. Neem dan van het vuur en blijf roeren, tot het dikker wordt. Giet dan in de ringen, die op een beboterd papier zijn gezet. 2. Voor roomborstplaat benoodigd: 11/2 ons suiker; 3 eetlepels room en zooveel water, tot de suiker vochtig is. Verder behandeling als onder 1. VRAAG; Hoe maakt men een Moscovischen tul band? ANTWOORD: Benoodigd: 120 gram bloem, 1 ons boter; 1 ons suiker; 1 ons melange van kren ten, rozijnen en sucade; 5 eieren en wat poeder suiker. Roer de eierdooiers met de suiker volkomen glad. Wasch de krenten en rozijnen, die van de steeltjes ontdaan zijn, met lauw water af en droog ze op een stuk grauw papier op een puntje van de kachel. Snipper de sucade en roer daar na de melange door de dooiers. Zeef het meel; leg er de harde boter in en hak deze in kleine gelijke stukjes. Klop het eiwit zoo stijf moge lijk, roer er met een paar slagen de dooiers door: vermeng het daarna, zoo luchtig mogelijk, met de gehakte boter en het bloem en doe het be slag dadelijk in den tulbandvorm, die met wat boter bestreken en met wat' poedersuiker en meel bestrooid is. Zet den vorm in een heeten oven met onöerwarmte en zie na 5 minuten voorzich tig, of het moscovisch niet te bruin wordt. Leg er dan een met boter besmeerd stuk grauw pa pier op en bak verder bruin en gaar (30 a 4 5 minuten). Probeer of het gaar is, door er een mes of breinaald in te steken, die er dan droog moet uitkomen. Stort het gebak op een paarden haren zeef; laat bekoelen en bestrooi met poeder suiker. VRAAG: Hoe moet men moquette zittingen schoonmaken? ANTWOORD: Met harden borstel met zuivere wnsohbenzine stevig schuieren, maar het goheelo oppervlak raken en zoo gelijkmatig mogelijk, an ders ontstaan er kringen. Als de zittingen goed droog 2ijn en niet meer naar benzine ruiken, neemt gij ze af met een spons, gedoopt in een mengsel van een half theekopje mierenzuur op 1 liter- koud water. De benzinebehandeling bui ten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een eikenhouten buffet? ANTWOORD: Stevig afwrijven met een doek je, gedoopt in lauwwarm sodawater en goed droog wrijven. Is de vlek dof geworden, dan met witte was stevig in- en uitwrijven. VRAAG: 1. Hoe maakt men een bruin lederen motorjas schoon? 2. Hoe moet men deze behan delen om te zorgen, dat zij kleur en soepelheid behoudt? ANTWOORD: 1. Leg de jas glad op een tafel en borstel met zuivere waschbenzine goed af. Hang de jas glad op een kleerhanger te drogen. Deze bewerking buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! 2. Om de jas wocr zacht en soepel te maken moet gij deze in drogen toestand met de hand in alle richtingen stevig wrijven, rekken en kneden. VRAAG: Hoe kan men vergulde portret- en spiegellijsten schoonmaken en oppoetsen? ANTWOORD: Eerst met een doek goed afne men, dan met een stukje rauwe ui goed wrijven en ten slotte met een zachten doek nawrijven. VRAAG: Hoe maakt men Surinaamsche pud ding? ANTWOORD: Benoodigd voor 5 personen: 5 groote beschuiten, 60 gram bloem, 60 gr. kren ten, 60 gr. sultane rozijnen, 3 eieren, 50 gram amandelen, 60 gr. suiker. 125 gr. boter, 1/2 thee lepeltje zout 1 theelepel bakpoeder; de geraspte schil van 1/2 citroen en y2 d.L. mek. Wrijf een warmen puddingvorm in met boter en bestrooi hem met paneermeel. Roer de boter in een kom met een houten lepel, tot zij zacht is. Roer er een voor een de eierdooiers door: dan de suiker, het zout, de bloem, de gestampte be schuiten, de melk, de gewasschen krenten en ro zijnen, de gepelde en gemalen amandelen de ge raspte citroenschil en ten slotte, luchtig, het stijfgeklopte eiwit en het bakpoeder. Doe deze massa in. den puddingvorm en kook de pudding 2 uur au bain Marie en vul af en toe met kokend water bij tot even onder den rand van het dek sel. Presenteer er een schuimsaus bij. PLANTEN. VRAAG: 1. Moet een Clivia veel of weinig zon hebben? 2. Koud of lauw water? 3. Na hoeveel tijd bloeit zij? 4. Kunnen alle soorten tulpen zoowel in de zon als in de schaduw groeien? ANTWOORD: 1. Een Clivia behoeft nu juist niet de meest zonnige plaats, maar is toch wel dankbaar voor een zonnetje. In een kamer is voor het raam de beste- plaats. 2. Water op kamertemoeratuur is het beste. 3. Jonge stekken na 2 of 3 jaar; zaailingen na 4 of 5 jaar. 4. Neen, weinig zonlicht geeft slappe stelen en minder goed gekleurde bloemen. VRAAG: De bladeren van mijn Cyclame, die in een koele kamer staat, worden geel en gaan slap hangen, evenals de bloemknoppen. Ik heb al kunstmest gegeven, maar het helpt niet. Wat moet ik er aan doen? ANTWOORD: De plant krijst zeker te weinig licht, of wel heeft, voordat zij op de tegenwoor dige standplaats kwam in een te warme ruimte gestaan. Bemesting helpt daar niet voor. Zet haar voor het raam en geef alleen water op het scho teltje. Misschien haalt zij het nog op. RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb 4 jaar geleden 480 geleend op een ongezegelde schuldbekentenis, waarin niets staat omtrent wijze van aflossing of tijd stip, waarop het bedrag moet zijn terugbetaald, Nu eischt de geldgever ineens, dat ik met 100 p. m. zal terugbetalen. Ik heb dit een keer go- daan, maar het is mij onmogelijk meer dan per maand te missen. 1. Heeft hij het recht te vorderen, dat 100 p. m. wordt terugbetaald? 2, Moet hij er genoegen mee nemen dat ik 21 per maand betaal? ANTWOORD: 1. Hij heeft zelfs het recht de leening ineens geheel op te zeggen. 2. Neen. VRAAG; 1. Hoelang heeft een dagmeisje, dat ziek geworden is. recht op loon? 2. Zij is er voor volle dagen, met kost. Heeft zij dan ook recht op kostgeld? 3. Als hlijkt dat haar ziekte voortkomt uit een ongeval, in haar betrekking gebeurd, heeft zij can recht op ongcvallenuitkeering? ANTWOORD: 1. Gedurende 14 dagen. 2. Neen. 3. Neen, daarvoor zal zij niet verzekerd zijn geweest en do werkgever zou alleen dan tot uit keering verplicht zijn als het ongeval aan zijn schuld te wijten was OPMERKINGEN VAN LEZERS ANTI-LAWAAI-C A M P A G N E Een abonné vraagt of in Haarlem niet meer kan worden opgetreden tegen onnoodig lawaai zoowel overdag' als 's nachts. Kort geleden heeft op de Krocht, vlak bij het politiebureau, van één uur 's nachts tot zes uur 's morgens een hond geblaft en gejankt. Inzender hoopt, dal met Nieuwjaar een verordening hierom trent zal worden ingevoerd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet iteruggegeven De vluchtheuvels bij de Raaks" brug en nog wat. Geachte redactie, Nu de vluchtheuvels bij de Raaksbrug on geveer een week liggen, moet ik heiaas con- stateeren dat de toestand ter plaatse er niet op verbeterd is. Het verkeer komende van de Raaks richting Wilhelminastraat en Wilhelmi- nastraat-Raaksbrug heeft grooten hinder van den ronden vluchtheuvel»-Zoolang er een agent geposteerd is gaat alles goed, maar als die er niet is dan neemt men de makkelijkste bocht de brug op, verkeerd langs den heuvel en toch voldoende rechtshoudend. Ik zag reeds dat een trailer met oplegger de bocht om den vlucht heuvel niet kon nemen enachteruit moest om daarna recht voor de brug te komen. Ook autobussen hebben daar moeite. Ik zou dan ook die ronde verkeersbelemmering het liefst zoo spoedig mogelijk zien verdwijnen. Voorts hoop ik dat de verkeerspolitie zich eens spoedig met de tramdirectie in verbin ding zal stellen inzake de halteplaatsen van de bussen. De meeste halten bevinden zich op voor het verkeer zeer gevaarlijke plaatsen, óf op hoeken van straten, óf vlak daarbjj. (Er zijn er ook naast vluchtheuvels, op de Raaks b.v.). Dat ook daarin spoedig verandering kome! Tenslotte de plaatsing van een verkeers agent op de brug bij den Stadsschouwburg op drukke uren. Deze post is daar een ver keersbelemmering midden op genoemde brug. en bovendien absoluut overbodig. Men plaatse dezen agent op die uren op den Wagenweg, hoek Iordensstraat. Daar is verkeersregeling beslist noodzakelijk. En wanneer let de politie weer eens op de achterlichten of reflectoren op bakfietsen en rijwielen? Vooral veel bakfietsen missen dit voorgeschreven seinmiddel. Hopende, dat één en ander bij de betrokken autoriteiten gehoor zal vinden, met dank voor de verleende plaatsruimte, Haarlem, 3 December 1934 G. P. EIJKHOUT chauffeur Veilig Verkeer! Vergun mij, geachte Redactie, eenige ruimte van uw veelgelezen blad te mogen innemen met 't volgende. Veilig verkeer hoort men roepen van de daken en het is noodig, en Veilig Verkeer en Ziekenhuis is gelijk aan water en vuur, maar dit schijnt niet zoo te wezen in de Kamper laan bij de Maria-Stichting. Als bezoeker van de Maria-Stichting passeer ik eiken dag en kele malen deze gevaarlijke laan. Twee auto's kunnen onmogelijk elkander passeer^ en wanneer dit gebeurt, waar moet de voetganger dan blijven en de wielrijder? De schutting die daar staat begint nu ook teckenen van verval te toonen, planken zijn los, stuk en zij is voor al bij avond gevaarlijk. Laat men, nu er toch aan gewerkt moet worden, den boel goed aan pakken en de schutting op zij zetten en ten minste een voetpad maken. Als het te duur mocht worden aan gewoon uitbesteden, dan zijn er nog werkloozen waaronder ook ik be hoor en die gaarne bereid zijn te werken aan dit nuttig werk. U. Redactie, vriendelijk dank zeggend voor de ruimte, hoogachtend, Uw abonné N. A. L. De verbreeding van de Kamperlaan wacht op de hangende onteigeningszaak. Red. AGENDA WOENSDAG 5 DECEMBER Palace: „Bleeke Bet". Op het tooneel Jopie Koopman, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Als een vrouw lief heeft". 2.30 en van 7 uur af doorloopende voorstelling. Rembrandt Theat-v: „Goud". Op het tooneel 4 Serenaders (accordeonisten). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. DONDERDAG 6 DECEMBER Bioscoopvoorstell ingen Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Wijk aan Zee. Raadsvergadering ten raadhuize. 7 uur. Zandvoort: Raadsvergadering ten raad- huize. 7.30 uur. Haarlemmermeer: Raadsvergadering ten raadhuize. 2 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7