De kwestie der Crit-Centrale. DE BILT VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 EAARLEM'S DAGBLAD 2 De nieuwe clearingovereen- komst met Duitschland. Een Duitsche persstem. De Deutsche Allgemeine Zeitung bespreekt naar men uit Berlijn aan de N. R. Crt. meldt, het nieuwe Duïtsch-Nederlandsché verdrag. De zichtbare moeilijkheden in het verkeer met Nederland, welke voornamelijk waren veroorzaakt door de vermindering van Neder- landsche orders aan Duitschland, dagteeke- nen van midden Augustus af. De financieele liquidatie van de vroegere Duitsche aankoo- pen in Nederland werd hierdoor belemmerd en het bestaande verdrag werd in Nederland gehekeld door de kringen, welke op een spoe dige betaling van hun vorderingen ten opzich te van Duitschland aandrongen. Men vergat daarbij dat de zekerste methode om de ver vallen bedragen, welke niet terstond konden worden getransfereerd, te doen ontdooien, daarin bestaat dat men in dezelfde verhouding van den Duitschen kooper rechtstreeks meer koopt dan Duitschland uit Nederland invoert. De Nederlandsche uitvoer naar Duitschland steeg van 117.3 millioen gulden in de maan den Januari tot Augustus 1933 tot 140 millioen gulden in den overeenkomstigen tijd van het loopende jaar, terwijl in denzelfden tijd de Nederlandsche invoer uit Duitschland daalde van 275 tot 230.5 millioen gulden. Door dit te gen elkander loopen van invoer en uitvoer ontstonden de moeilijkheden, welke steeds weer leidden tot opzegging van de, verdragen. Van beteekenis in het nieuwe verdrag is, dat de liquidatie van de oudere goederen- schulden in een ietwat versneld tempo zal i worden doorgevoerd. Tot dit doel is het per centage van de opbrengst van den Duitschen uitvoer, hetwelk hiervoor ter beschikking zal worden gesteld, vöi'hoogd. De regeling stemt in menig opzicht overeen met de Duitsch-Engelsche overeenkomst. Het blad acht het waarschijnlijk dat het vorige verdrag is opgezegd, ten einde een grootere overeenstemming met het Engelsche verdrag te verkrijgen. In den tusschentijd heeft 'Ne derland echter moeten inzien, dat de ontwik keling van den wederzij dschen handel van de grootste beteekenis is. De beperking in den uitvoer van verschillende landbouwproducten naar Duitschland, volgend op de jongste op zegging van het verdrag, bewijst duidelijk hoe verkeerd en kortzichtig een politiek is, die alleen wil nemen, zonder te geven. Het Engelsche voorbeeld bewijst, dat de wereld aangewezen is op den handel met Duitschland en men moet dus rekening houden met deze noodzakelijkheid. Spoedig tweede voorschot- uitkeering. Aan de tuinders. Naar aanleiding van desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid .Kampschöer deelt de Minister van Economische Zaken mede dat de voorbereiding voor de steun-uitkeering aan tuinders door de Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale met kracht ter hand genomen is. Met het oog op de wijze der steunverlee- ning is het echter niet mogelijk, behoudens een zeer kleine voorschotuitkeering, uitkeerin- gen te doen voordat alle productiecijfers be kend zijn. Het verzamelen van deze gegevens vordert eenigen tijd. De Minister heeft intus- schen maatregelen doen nemen, ten gevolge waarvan het naar hij vertrouwt mogelijk zal zijn spoedig een tweede voorschotuitkee ring te doen. Gelijk bekend mag worden verondersteld, heeft de Minister met het oog op de zeer slechte bedrijfsresultaten gedurende dit jaar. kort geleden besloten een extra bedrag van drie millioen gulden voor den tuinbouw be schikbaar te stellen. De teeltbeperking. De Minister deelt voorts mede dat een ont- :werp-besluit, waarop de teeltbeperking voor den tuinbouw voor het jaar 1935 zal steunen, bereids het Departement verlaten heeft. In afwachting van de wettelijke maatrege len hiervoren bedoeld, heeft de minister een bericht doen verspreiden, waarin zijn voorne mens ten aanzien van deze teeltbeperking werden vermeld. Gevaarlijke autobestuurder. Reed bewust met een ondeugdelijken wagen. Donderdagavond half twaalf reed op den. Rijksstraatweg een 20-jarige koopman uit Winkel met eenluxe auto. Hij werd .door de motorbrigade van de Haarlemsche 'politie gecontroleerd. Dit bleek wel noodig! Geconstateerd werd dat de handrem heele- maal niet werkte. Met de voetrem had hij bij een vaart van 20 K.M. (dus van een „vaart" kan hier eigenlijk niet gesproken worden) een afstand van 20 M. noodig om het vehikel tot stilstand te brengen. De" stuurinrichting was ondeugdelijk. De kögelgewrichten waren met blik omwikkeld om het uitschieten van de ko gels te voorkomen! Het spreekt van zelf dat die wagen in het belang van de veiligheid in beslag werd geno men. En tegen den onverantwoordelijken be stuurder is proces-verbaal opgemaakt. ZANDVOORT. Gemeentevergadering. Tekst van het clearing verdrag Aan de tekst van het met Duitschland ge sloten clearingverdrag ontleenen wij de vol gende artikelen: ARTIKEL 6. Aan het Nederlandsche elearinginstituut en aan de ..Deutsche Verrechnungskasse" wordt overgelaten in onderling overleg de hun nood zakelijk voorkomende betalingstechnische maatregelen te treffen. De beide verrekeningsinstituten hebben het recht, gestorte bedragen, die zij beschouwen als niet onder de bepalingen van het verdrag in zake het betalingsverkeer te vallen, zonder toestemming van den begunstigde aan den schuldenaar terug te betalen. ARTIKEL 11. De uitgaven van Nederlandsche zeeschepen In Duitsche havens en van Duitsche zeesche pen in Nederlandsche havens, alsmede overige betalingen in het wederzijdsche zeevracht- verkeer, vallen, behoudens de bepaling in art. 2, cijfer 5. niet onder het verrekeningsverkeer. De Duitsche regeering zal, zooveel als eenigszins mogelijk, deviezen ter beschikking stellen om de betaling van zeevrachten van Dutische uitvoergoederen, die op Nederland sche zeeschepen vervoerd worden, mogelijk te maken. Bij de toewijzing van deviezen voor zee vrachten in het algemeen zal de Duitsche re geering de vrachten van Nederlandsche zee schepen even gunstig behandelen als de vrachten voor de zeeschepen van eenig ander land. ARTIKEL 12. De Duitsche regeering zal bij de toewijzing van deviezen voor den aankoop van grond stoffen en levensmiddelen, die Duitschland door middel van den tusschenhandel over Ne derland pleegt te betrekken, geen maatrege len treffen om het gebruikelijke evenredige aandeel van Nederland aan de verzorging van Duitschland met deze goederen te vermin deren. Man stak zijn vrouw met een mes. Zes jaar wegens poging tot moord geëischt. Donderdag had zich voor de Amsterdamsche rechtbank een jalouzieënmaker te verant woorden, omdat- hij in een ruzie zijn vrouw met een mes in de borst had gestoken, waar door zij licht werd gewond. Den man was poging tot moord, subs, po ging tot doodslag, nog meer subs, poging tot zware mishandeling ten laste gelegd. üp 21 Augustus j.l. had de man een .bezoek aan zijn vrouw gebracht, die gescheiden van hem leefde. Hij wilde haar overhalen weer bij hem te komen wonen. Zij had hierin geen lust, omdat haar man te veel dronk en haar dan mishandelde. Bij de bewuste onderhande lingen rook hij naar sterken drank en dit maakte haar animo om bij hem terug te ko men niet grooter. Er ontstond ruzie, de man trok „een blinkend voorwerp" volgens som mige getuigen een mes en verwondde haar daarmee aan de borst. De^ wondén waren slechts zeer oppervlakkig'en na verbonden te zijn kon zij per auto naar de woning van haar gehuwde dochter worden vervoerd. De man was na de ruzie naar Leiden gevlucht, waar hij zich den volgenden dag bij de politie aan meldde. Wegens poging tot moord requireerde de Officier een gevangenisstraf van zes jaar. De „Ekster" kwam In om geploegd land terecht. De K.L.M. heeft bericht ontvangen, dat haar toestel de „Ekster" van den dienst Amster damKopenhagen, dat vanmorgen met acht passagiers aan boord te half twaalf van Schiphol was vertrokken, bij aankomst te Kopenhagen een minder fortuinlijke landing heeft gemaakt. Bij het uitrollen kwam het toestel in om geploegd land terecht, waardoor de wielen in den grond wegzakten. Het toestel werd licht beschadigd. De inzittenden zijn allen onge deerd gebleven. Pijn in den rug? Neemt U in acht. Als door een gevatte koude, overwerking, inspanning of veroudering bepaalde organen trager beginnen te werken, kunnen onzuiver heden zich in het lichaam ophoopen en onder deze is afzetting van urinezuur het meest te vreezen. Gij kunt dan opmerken pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, rheumatische pijnen en meerdere ziekteverschijnselen, die tot zeer ongewenschte verwikkelingen kunnen leiden bij verwaarloozing. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben reeds tal van jaren bewezen een onschatbaar middel te zijn tegen dergelijke ziekte verschijnselen. en dat zij de betreffende organen opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. Haalt nog heden een doos in de naastbij zijnde apotheek of dro gistzaak. 1. ƒ1.75 en f3 - per doos, omzetbel. inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 745.5 m.M. te Blacksod. en voorspelt: Meest matigen Zuidwestelijken tot Zuide lijken wind. Tijdelijk opklarend. Aanvankelijk weinig of geen regen en iets kouder. Uit het Buitenland EENIGE REGEN EN OPKLARING VERWACHT. Li het Oosten blijft de druk steeds stijgen, zoodat in Polen de barometer boven 770 m.M. is gestegen en de vorst zich daar Zuidwaarts uitbreidde. Ook in Scandinavië stijgt de baro meter, nog valt eenige regen, maar in het Noorden nam de vorst weer toe ondanks zware bewolking. De depressie in het Westen trekt hoofdzakelijk Noordwaarts en wordt door een rug van hoogen druk over de Golf van Biscaye gevolgd. De storm in die golf nam tot krachtigen of matigen wind af. Op de Britsche Eilanden viel gisteren veel regen, thans valt nog regen op het Kanaal. In Zuid-Frankrijk is de temperatuur nog verder boven normaal gestegen. In Duitsch land is bij windstilte en mist de temperatuur sterk gedaald. Aanvankelijk is na eenigen regen opklaring en tijdelijke afkoeling te wachten. Barometer Hedenmorgen 10 uur 7&7 m.M. Stand van gister 7|pj m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 - Thermometer 7 December: Hoogste gisteren 52 F. Laagste heden nacht 46 F. Hoogste heden tot 12 uur 51 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 DECEMBER. Ondertrouwd 8 December: J. van Ingen Schenau en C. Voetelink; F. v. d. Meij en G, A. Bakker; F. Keerwolf en J. E. W. de Gee; G. A. de Ridder en S. H. Bijster; H. Vettewinkel en L. J. F. M. Zaalberg; J. C. Jonkhof en H. A. Metz. Getrouwd 6 Decemer: P. Schouten en H. M. Nijman; C. G. Montaiiban en A. Haider: C. Jonges en J. C. Bos. Bevallen 3 December: J. W. Hendrikse— Rappard, d.: 4 December: H. J. StolWit kamp. d.; E. W. Kwant—Matschuk, z.; 5 Dec.: A. Gerlofs—Breeuwer, d.; 6 December- J. G. VerverZoet, z.; C. H. Schornagel—Cijs, z.; I. K. SothenKirchner, z. Overleden 5 December: J. F. Heemskerk. 69 j„ Maarten van Heemskerkstraat; P., 8 mnd.. z. v. T. van Duivenbode, Kamperlaan; A. Ven- nikBooms, 32 j., Hazepaterslaan; J. G. Hirs, 82 j., Gasthuisstraat. BURGERWACHT BELEGT EEN BIJEEN KOMST. De Burgerwacht heeft voor Woensdag 12 December een propagandavergadering belegd in het gebouw St.-Bavo, waar de heeren Th. S. J. Hooy, mr, F. L. J. E. Rambonnet, burge meester van Velsen en. prof. dr. A. A. van Schelven zullen spreken over: Wat maakt een burgerwacht noodzakelijk? Wat bedoelt de burgewacht? Wat kunt gij voor den burger wacht doen? De stafmuziek zal spelen en er wordt een film vertoond van de Reddingmaatschappij. ST.-NICOLAASFEEST VAN DEN R.-K. VOLKSBOND. Donderdagavond gaf de R.-K. Volksbond, kring Haarlem-Noord, in het lokaal Eem- straat, voor de kinderen een St.-Nicolaas- feest, waaraan medewerkten de heer F. Smit, met zijn poppenkast en de heer Keesman, (accordeon). De kinderen hebben veel plezier gehad en toen telefonisch bericht binnenkwam, dat de Sint het feest met zijn tegenwoordigheid zou vereeren, steeg de vreugde ten top. Hij werd met gejuich en zang ontvangen. Gul was de goede Sint met zijn tractaties en het kostte zwarte Piet heel wat hoofdbrekens opdat geen der kleinen werd vergeten. Het was een goed geslaagd kinderfeest. INFORMATIEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.33—7.33 3/8 Berlijn 59.40—59.43 Parijs 9.74 5/8—9.755 Brussel 34.9234.94 Zurich 47.60—47.621/2 New York 1.47 13/16—1.47 15/16 Scherpe verklaring van den burgemeester. Donderdagavond werd ten gèmeentehuize in Zandvoort een raadsvergadering gehou den onder voorzitterschap van den burge meester, den heer H, van Alphen. De voorzitter deelde mee dat de begrooting vermoedelijk over enkele weken behandeld zal worden. Het voorstel betreffende de door het gas bedrijf te betalen omzetbelasting werd aan gehouden De voorstellen tot wijziging der winkelslui- tingsverordening, tot het wijzigen van de vleeschkeuringsverordening, tot het vaststel len van nieuwe verordeningen op de heffing en de invordering van keurïoonen en tot het verhoogen van het subsidie 1934 voor ai- menzorg werden zonder bespreking aangeno men. Tot bestuurslid der Vereeniging voor Vreem delingenverkeer werd gekozen de heer Koning (C,-H.) De kwestie der Grit-Centrale. i In de Zandvoortsche bladen is Zaterdag j.l. een ingezonden stuk verschenen van wethou der Molenaar, waarin deze stelling neemt, te gen z.i. onjuistheden in een bericht in enkele bladen (o.a. de O.H.C.) over een kwestie in de Aardappelen Centrale, waarbij de wethouder betrokken was. Dit ingezonden stuk bevatte critiek op het beleid van den burgemeester, die hierop wenschte te antwoorden. Hij achtte een ingezonden stuk echter niet de juiste wij ze, doch meende, dat zijn antwoord in den raad behoorde te geschieden. De voorzitter las daarop een verklaring voor, waarin hij zijn lezing geeft van den gang van zaken in zake de Aardappelcentrale, waarbij, zooals de controleur verklaarde: „de afrekeningen zel den klopten, en het salaris niet dikwijls werd uitgekeerd, omdat aan de financieele afreke- jning het een en ander ontbrak". Gebleken is, dat „de administratie der aardappelcentrale uitermate slordig gevoerd werd." De voorzitter bestreed voorts de pun ten uit het stuk van den heer Molenaar en kwam tenslotte op de kwestie der Grit Cen trale. Aangezien deze verband houdt met de besteding van gemeentegelden, meende de burgemeester, dat hierover de raad heeft te oordeeleh. In het belang van de meente moet klaarheid gebracht worden in deze Hierna werd van gedachten gewisseld over het al of niet behandelen van deze zaak in een openbare vergadering. Wethouder Mo lenaar had er op aangedrongen de kwestie der Grit-Centrale in het openbaar te be handelen, doch wenschte de op schrift ge stelde verklaring van den voorzitter eerst in studie te nemen, Er komen onjuistheden in voor. Maandagavond is er een vergadering van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon over die zaak en deze dient te worden afge wacht, De Voorzitter merkte op, dat aan zijn adres al te insinueerende zaken in het inge zonden stuk voorkwamen. Hij neemt de hem door den wethouder toegeworpen handschoen op. De raad moet weten wat er gebeurd Is. Uit de hierop volgende discussie volgde, dat de kwestie ging over een bedrag van 300 dat door Maatschappelijk Hulpbetoon aan den heer Koning van de Krocht verstrekt was als voorschot. Wanneer Amsterdam, waaraan de Grit Centrale (hierin zit o.a. de heer K.) ge leverd had, zou afrekenen, zou de heer K. de f '300 teruggeven. De heer Molenaar verleen de bij een en ander zijn medewerking' en zoo doende is in Maart 1934 aan hem door Am sterdam afgerekend. Hij moest dan verreke nen met den heer K. en deze zou de 300 te rug betalen. Dit laatste is echter nog niet ge- De heer Molenaar heeft gezegd, dat hij het geld aan den heer K. heeft gerestitueerd, wel ke verklaring twee ambtenaren hebben ge hoord (de heeren Tiemeyer en Vinken). Na langdurige debatten, waaruit naar voren kwam de wensch om inlichtingen, gaf wet houder Molenaar een uitvoerige uit eenzetting over de geschiedenis van de Grit Centrale. Hij memoreerde het ontstaan van die Centrale in 1933, waar spr. zoo voor ge ijverd heeft, ter verbetering van den moeilij ken toestand van de 23 schelpenvisschers, die met 26 paarden werken. De wethouder wist een commissie in het leven te roepen en zocht zelf contact met Amsterdam, de Geldersche Vallei. Apeldoorn enz. voor afzetgebied, en met Noordwijk inzake een vasten prijs. Zaken werden gedaan, waarbij eenige malen aan merkingen werden gemaakt door Amsterdam. Aan K. werd 300 als voorschot verstrekt voor financiering van de zaak, die terugbetaald zouden worden als Amsterdam betaalde. In Mei, aldus de heer Molenaar, werd ontvangen 451.50. Hiervan werd 208.65 betaald aan den vervoerder. Eenige malen heeft de wet houder getracht den heer K. te pakken te krij gen, doch dit lukte niet. Tenslotte hoorde hij, dat de heer K. gezegd zou hebben, dat hij niet van plan was met den wethouder af te rekenen". Als hij Maandag niet heeft verre kend. zal spr. den heer K. Dinsdag in rechte aanspreken. De V o o r z i 11 e r doet dan de directe vraag aan den wethouder, of deze aan den heer K, heeft betaald. De wethouder antwoordt nu: „Ik heb niet betaald". De voorzitter citeert dan uit de notu len van een vergadering van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, dat de waarne mend voorzitter meegedeeld heeft, dat er chaos was in de administratie tusschen de heeren Molenaar en K. Voorts deelt de voor zitter mee, dat op 27 Nov. in antwoord op een gezonden brief van den heer K. is binnenge komen een brief, waarin deze verklaart niets van den heer Molenaar te hebben ontvangen. De voorzitter deelt mede, dat door Amster dam op 29 Maart een bedrag van 451.50 is gegireerd aan den wethouder (waarvan deze 208 afdroeg aan den vervoerder, red.) De V o 6 r z i 11 e r: „Meneer Molenaar. U maakt er een gewoonte van om geld van de gemeente lang onder u te houden. Er zijn 240 bij u gevoiiden, toen u weg was. Dat geld had u op 29 Maart al!" Tot staving van de eerste opmerking haalt spr. een voorbeeld, aan. „Het lijkt wel", aldus de voorzitter, „of het geld pas den laatsten tijd op de proppen komt". De heer E 1 f f e r s ziet maar één oplos sing: de 240 (die de burgemeester thans on der zijn berusting heeft, red.) moeten zoo spoedig-mogelijk aan den wethouder terugge geven worden. Het spijt spr., dat deze zaak dreigt af te loopen, zonder definitieve uit spraak van den raad. Wethouder Molenaar betoogt dan in het kort, dat de zaken van de Aardappelen Cen trale in orde zijn. De Voorzitter doet dan mededeeling van een brief van de Aardappelen centrale naar aanleiding van het ingezonden stuk van den wethouder. Hierin wordt dat stuk genoemd een mengsel van leugen (leeuwenaardeel) en waarheid. De voorzitter deelt mede, dat de 240 aan den wethouder zullen worden ter hand ge steld, en dat de heer K, dan maar moet zien, hoe hij aan de 300 komt. Hierop vraagt de voorzitter aan den raad om zijn meening over de houding van den burgemeester in dezen. Wethouder Siegers maakt aanmerking op de wijze, waarop de heer Molenaar is aange vallen. Ondanks het feit, dat de heer M. iets gedaan heeft, wat had moeten worden voorko men, is deze zaak toch op de spits gedreven. Spr. wil de komende uiteenzetting van den heer Molenaar afwachten, alvorens hij een antwoord geeft op de vraag van den voorzit ter. De heer Elffers meent, dat de houding van den voorzitter juist is geweest. De Voorzitter: „Is er iemand, die mijn handelingen onjuist vindt?" Als niemand hierop antwoordt, dankt de voorzitter den raad hiervoor. De heer Molenaar vraagt of de voor zitter, wanneer iemand weer een ingezonden stuk zal schrijven, waarbij de burgemeester is betrokken, %die zaak weer in den raad zal behandelen. De voorzitter antwoordt bevestigend voor het geval er onwaarheden in staan. „Naar mijn meening hebt gij hedenavond verschil lende onwaarheden gezegd". Na een korte rondvraag volgde sluiting. Ds. J. A. van Leeuwen overleden. Te zijnen huize aan de Jan van Goyen- straat 27 te Heemstede is overleden Ds. J. A. van Leeuwen, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk, die 21 jaar lang zijn ambt te Bloe- mendaal heeft uitgeoefend. Nog steeds wordt te Bloemendaal met groo- te dankbaarheid over zijn werk gesproken, vooral in de kringen van den Chr. Nat. Werk mansbond. Hiervan was hij n.l. de oprichter; ook gaf hij den stoot tot de oprichting van alle onder- afdeelingen. De 18 woningen van den Werkmansbond zijn op zijn initiatief gebouwd en voorzien nog heden ten dage in een groote behoefte. Ds. van Leeuwen heeft de eerste besprekinen geleid, die later leidden tot kerkdiensten in de O, L. school te. Overveen, een streven, dat la ter zou leiden tot den bouw van een kerkge bouw aan de Ramplaan. Onder presidium van Ds. van Leeuwen is hier de Wijkverpleging begonnen, die ver zorgd werd door een diacones uit Haarlem, totdat later de wijkverpleging bij het Witte Kruis kwam. Ds Chr. School aan de Zomer- zorgerlaan, een der oudste van ons land (ze ker 300 jaar oud) is mede op zijn initiatief herbouwd en gereorganiseerd. Ook is de bouw van een nieuwe consistoriekamer tijdens zijn predikantschap tot stand gekomen, waarbij de architecten de groote moeilijkheid te over winnen hadden om het nieuwe gedeelte te doen aanpassen aan het oude kerkgebouw. De herinnering aan dezen geliefden predi kant zal in de harten van velen te Bloemen daal blijven voortleven. Jacob Adrianus van Leeuwen, geboren 28 Febr. 1867 te Vlissingen, was de zoon van den1 vroegeren hoogleeraar in de Theologie aan de Utreohtsche Universiteit. Te Zutfen liep hij het gymnasium af en studeerde toen af aan de Utrechtsche Universiteit. Li 1891 werd hij candidaat voor het Prov. kerkbestuur van Gelderland en deed als pre dikant op 28 Februari 1892 zijn intrede te Angerlo. Vier jaar later vertrok Ds. van Leeu wen naar Hariingen, en weer drie jaar later naar Bloemendaal. Van 1892 tot 1920 is hij predikant geweest bij de Ned. Herv. gemeente. Op 2 Mei 1920 ging hij eervol met emeritaat. Ook op vele andere terreinen heeft Ds. Van Leeuwen zich bewogen. Te Hariingen richtte hij gezamenlijk met Dr. Schokking en Ds. Wagenaar den Friesch Chr. Hist. Bond op. Jarenlang maajïte hij deed uit van het Classicaal Bestuur van Haarlem, Hij was voor zitter van het Comité-Davos, dat een eigen dominee te Davos heeft; voorzitter van de Haarlemsche Predikantenvereeniging, die de predikanten van alle kerken omvat, voorzit ter van den Diakenenbond, enz. Speciale liefde voelde hij voor de Chr. Ver. voor Lijders (essen) aan vallende ziekte. Van deze vereeniging was hij secretaris. Van zijn hand verscheen een bundel over denkingen: „Uit het onze Vader" terwijl ook in verschillende bladen en tijdschriften stuk ken van hem werden gepubliceerd. Het halve Stuiversblaadje: „De maoht van het kleine", had zijn leiding. Dit blad ging uit van beide stichtingen: Sarepta Bethesda en Meer en Bosch. Ook in de stichting van de Alle-dag- kerk te Haarlem heeft hij zijn aandeel gehad. Zaterdagmiddag half twee wordt een rouw- dienst gehouden in Bethesda Sarepta, waar na te drie uur de teraardebestelling plaats heeft op de begraafplaats te Heemstede. OBBICHT DREIGT TE OVERSTROOMEN. Het plaatsje Obbicht, gelegen tusschen de rivier de Maas en het nieuwe Juliana - kanaal wordt volgens de Tel. de laatste dagen door grondwater geteisterd, hetgeen zijn oor zaak vindt doordat in het laatste kanaal gedeelte BomBornstein, water wordt gela ten. Ofschoon het water nog ver beneden het vereischte peil is, staan de meeste kelders reeds onder Breede geulen water stroomen langs de huizenrij, zoodat men tusschen de huizen en de straat noodbruggetjes heeft moeten slaan. Het water, dat onophoudelijk onder de ka naaldijken blijft doorstroomen, wordt in het dorp hooger en hooger. In de omgeving zijn vele landerijen overstroomd. PERSONALIA. De heer R. D. Th. van der Lugt is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot Dio cesaan Sporladviseur. ARTIKEL 13. Van de op grond van dit verdrag op de re kening bij het Nederlandsch elearinginsti tuut gestorte bedragen wordt een bepaald overeengekomen aandeel op een vrije reke ning van de Reichsbank bij de Nederlandsche Bank N.V. overgeschreven. Verder worden, zoolang niet anders wordt bepaald. 18 pet. van de totaal-bedragen, die op grond van het verdrag in zake het beta lingsverkeer bij het Nederlandsch elearing instituut binnenkomen, er toe aangewend om bedragen, die op het „Sonderkonto" van de Nederlandsche Bank N.V. bij de Reichsbank staan en om andere verplichtingen tegenover Nederlandsche schuldeischers ten gevolge van den invoer van goederen en tengevolge van de in art. 2 van het verdrag inzake het beta lingsverkeer opgezonden dienstverrichtingen, alsook die uit het zeescheep'vaartverkeer, te voldoen, voor welke verplichtingen de benoo- digde deviezen tot dusver niet konden worden verschaft. Over de vorderingen, die volgens de bepa lingen van deze alinea moeten worden vol daan. zullen de regeeringen zich uiterlijk 15 Januari 1935 verstaan. De beide regeeringen kunnen een verminde ring van het percentage overeenkomen, wan neer de ontwikkeling van het goederenver keer zulks gerechtvaardigd doet voorkomen. ARTIKEL 15. Iedere regeering zal een regeeringscommis- sie, bestaande uit ambtenaren van de betrok ken ministeries, instellen. Deze commissies hebben tot taak in voortdurend rechtstreeksch contact, die vraagstukken te behandelen, die met de toepassing van dit verdrag samenhan gen. De beide regeeringen zullen elkaar in ken nis stellen van de samenstelling der regee- ringscommissies. ARTIKEL 17. Dit verdrag moet bekrachtigd worden. Het treedt den vijftienden dag na de uitwisseling der bekrachtigingsoorkonden, welke zoo spoe dig mogelijk te Berlijn zal plaats vinden, in werking. GEBRAFENIS D F. W. VAN REES. Donderdagmiddag had op „Oud Eik-en- Duinen" te 's-Gravenhage de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer D. F. W. van Rees, oud-vice-presi- dent van den Raad van Nederlandsch-Inclië en ondervoorzitter van dé Mandaten-Com missie van den Volkenbond, die op 30 October te Montreux is overleden, Onder de vele autoriteiten, diefden overle dene de laatste eer kwamen bewijzen waren de minister-president dr. H. Colijn, mede na mens zijn ambtgenoot minister De Graeff, dr. Hendrik P. N. Muller, dr. H. D. van Broek- hnuizen, Staatsraad Idenburg, oud-mi nister S. de Graaff'; de oud-gouverneur van Suriname, Staal, mr. Neytzell de Wilde, jhr. mr. C. Laman Trip, mr. L. Einthoven. Ais eerste spreker trad in de rouwkapel naar voren minister Colijn, die in een ge voelvolle rede de groote verdiensten schetste welke de heer Van Rees op velerlei terrein heeft gehad. Hij was een Regent van natux'e en had daar bij eigenschappen van voorkomendheid en welwillendheid, welke zelden overtroffen zul len worden. De directeur van de Mandaten-afdeeling van den Volkenbond, de heer Catestini, voerde vervolgens het woord namens de leden van de mandaten-commissie en betuigde zijn diep leedwezen mét het overlijden van den onder voorzitter. Staatsraad Hasselman. een der oudste vrienden van den overledene, sprak namens die vrienden en bracht in herinnering, dat de groote gaven van Vali Re«»s reeds bij zijn eerste indiensttreding, nu 55 jaar geleden, in Indië de aandacht trékken. Aan de groeve bedankte de heer Hasselman bij afwezigheid van den zoon van den over ledene, namens mevrouw Van Rees en de na gelaten betrekkingen, voor de betoonde be langstelling en richtte zich daarbij in het bij zonder tot den minister van Staat, minister van Koloniën en tot den heer Catestini, aan wien hij verzocht den dank van de familie leden te willen overbrengfen aan de leden van de Mandaten-commissie.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2