ECHTE WALES-ANTHRACIET HIJ OF ZIJ? MAANDAG 10 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De Nobelvredesprijzen uitgereikt. OSLO, 10 December. De Nobel-commissie uit het Nöorsche Storting heeft in de feest zaal van het Nobel-Instituut alhier de beide vredes-prijzen uitgereikt, in tegenwoordig heid van een voornaam gezelschap. Gelijk bekend, stonden de commissie dit jaar twee prijzen ter beschikking, n.l. die van 1934 en die van 1933, welke verleden jaar niet is toegekend. De prijzen zijn verleend aan Sir Norman Angell, den bekenden Engelschen publicist en pacifist, en aan Arthur Henderson, den voor zitter van den Ontwapenings-conferentie. Sir Norman Angell kon de prijsuitreiking niet bijwonen, en zijn prijs werd in ontvangst genomen door den Engelschen gezant in Oslo, Cecil Bormer. Arthur Henderson was wel aanwezig en nam zelf de prijs in ontvangst, onder luide toejui chingen. Henderson was zichtbaar aangedaan. Als plaatsvervanger van koning Haakon, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, was aanwezig kroonprins Olof. De belangstellenden bestonden uit de leden der Noorsche regeering, de leden van het Storthing, 't corps diplomatique, hooge Noor sche ambtenaren, vertegenwoordigers van vredesvereenigingen van wetenschap, kunst, pers, industrie, organisaties van werkgevers en werknemers. Het Philharmonisch Orkest gaf een muziek uitvoering. Na de prijsuitreiking werden redevoeringen gehouden ter eere van beide prijswinnaars. Het eerste sprak de Noorsche eerste minister Mowinckel, daarna Christian Lange, die vele jaren secretaris-generaal was van de Inter parlementaire Unie en Noorsch gedelegeerde bij talrijke vergaderingen van den Volkenbond en de ontwapenings-conferentie. Lange zelf houder van den Nobel-vredesprijs. Valsche guldens in omloop. Vervaardigers nog niet gevonden. BREDA, 10 Dec. Zaterdagmiddag werd bij de politie te Breda door een winkelier aangif te gedaan, dat een vreemdeling in zijn zaak een valschen gulden in betaling had gegeven. Op aanwijzing werd deze man aangehouden en naar liet hoofdbureau van politie overge bracht. Bij fouilleering werd echter geen valsch geld op hem gevonden, terwijl hij een aannemelijke verklaring kon geven hoe hij aan het valsche geld gekomen was. De man, een in Brussel woonachtige Nederlander, werd hierna op vrije voeten gesteld. Een paar uur later kwamen bij de politie van verschillende kanten aangiften binnen, waaruit bleek dat een tweede persoon in ver schillende zaken valsche guldens in betaling had gegeven. Ook deze man werd aangehou den. Bij fouilleering werden nog eenige tientallen valsche guldens op hem gevonden. Daar ook deze persoon een in Brussel wonende Neder lander bleek te zijn, stelde de politie zich aan stonds met die te Brussel in verbinding met het verzoek den eerstaangehoiiden persoon, die inmiddels weer naar Brussel vertrokken was, bij aankomst aldaar aan te houden. Aan het Gare du Nord is deze persoon door de gerechtelijke politie te Brussel gearresteerd en, in afwachting van zijn uitlevering naar Nederland in verzekerde bewaring gesteld. Niettegenstaande tal van huiszoekingen wer den verricht is de fabriek van valsche guldens te Brussel nog niet gevonden. De guldens zijn buitengewoon goed nage maakt; zelfs het randschrift mankeert niet, doch zij zijn lichter in gewicht dan de echte guldens. Zij dragen de beeldenaar van Ko ningin Wilhelmina en het jaartal 1931. Nederland en de Saarpolitie. Volgens een Reuterbericht uit Londen zou Nederland zich, evenals Engeland en Italië, reeds bereid verklaard hebben, deel te nemen aan de internationale troepenmacht voor de handhaving der orde tijdens het Saar- plebisciet. Den Haag heeft echter nog niet het antwoord verzonden. Uit Stockholm is nog geen instemmend ant woord ontvangen. Dat Zwitserland niet meer is uitgenoodigd is een gevolg van het feit, dat bij de bespre kingen, welke de Britsche gezant te Bern heeft gevoerd, gebleken is, dat Zwitserland niet voor deelneming in aanmerking wenschte te komen. Intusschen heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Laval den regeeringen van Engeland en Italië spontaan aangeboden, de voor het Saargebied bestemde Engelsche en Italiaansche contingenten gratis te vervoeren. Nye zegt Engeland zijn medewerking toe. WASHINGTON, 10 Dec. (Reuter). Senator Nye verklaarde, dat de Britsche regeering oj den vollen steun van de Amerikaansche senato rial enquête-commissie naar den wapen handel kan rekenen, indien zij een onderzoek in gaat stellen naar de particuliere wapen fabrikanten. Hij voegde hieraan toe, dat de inlichtingen van de commissie van onschatbare waarde voor het Britsche onderzoek zouden zijn. Lichamelijke Opvoeding. Ter benoeming van negen leden der Com missie inzake Lichamelijke Opvoeding hebben B. en W. de volgende dubbeltallen aan den raad gezonden: a. den Haarlemschen Zwambond (vacature Dr. M. J. Huzinga)1. Th. W. Hösken, 2. A. H. de Bruijn Jr. b. den Haarlemschen Cricketbond (vacature Mr. F. A. Davidson): 1. Mr. F. A. Davidson, 2 J. H. Koch. c. de gezamenlijke Haarlemsche Prot. Christ. Sportorganisaties (vacature D. C. van Ale- wijk)1. Johs. van Egmond, 2. E. A. Weyers. d. het District Haarlem van den Nederl. Lawn Tennisbond (vacature A. M. Tijsseling) 1. A. M. Tijsseling, 2. Dr. Th. de Crauw. e. de R.K. Commissie voor Lichamelijke Op voeding te Haarlem (vacature L. F. Esser)1. S. Hooij, 2. A. J. H. M. Senden. f. de afdeeling Haarlem van den Nederl. Ar beiders Sportbond (vacature J. Prins)1. B. Bonsma, 2. P. J. de Gunst. g. de Afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leearen en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding in Nederland (vacature J. Admiraal): 1. R. Verwers, 2. W. Marsman. h. de gezamenlijke Haarlemsche Hockey-ver eenigingen (vacature R. Mulder): 1. R. Mul der, 2. G. A. Jonker. i. de gezamenlijke Haarlemsche Roei- Zeilvereenigingen (vacature W. A. J. Bremer Jr.): 1. W. A. J. Bremer Jr., 2. Mr. P. Fuhri Snethlage. Bovendien moet voorzien worden in de vaca tures ontstaan door periodieke aftreding van d eleden van den raad de heeren F. Keerwolf en P. J. van Tetering. Engelsch-Italiaansch luchtvaartaccoord. LONDEN. 10 Decè (Reuter). Naar de .Morning Post" bericht, zal Maandag te Rome een Britsch-Italiaansche luchtvaart-overeen komst worden onderteekend, waarbij het vlie gen van beide nationaliteiten over het grond gebied van den ander wordt geregeld. De weg van Engeland naar de Britsche ge bieden in Azië. Afrika en Australië wordt hier door belangrijk verkort. Tot nu toe mochten de toestellen van de „Imperial Airways" niet over Italiaansch ge bied vliegen en moesten de passagiers het traject ParijsBrindisi per trein afleggen. De werkloosheid in de sigarenindustrie. Vaz Dias meldt ons: Namens de vier samenwerkende werklie denorganisaties in de sigaren-industrie heeft de Ned. R.K. Tabaksbewerkersbond „St, Willi- brordus" de minister van sóclale zaken een telegram gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de steeds toenemende werkloos heid in de sigarenindustrie. O.a. de laatste twee weken doet deze werkloosheid zich sterk gevoelen bij de volgende fabrieken: Wijtenburg. Leiden, een dag werkloos: Witteveen, Utrecht, dertien uur werkloos; Gebr. Majoor. Beverwijk, een deel ontslag, overigen een dag werkloos: Gebr. Houtman, Den Bosch, acht ontslagen. Adressant verzoekt spoedige maatregelen tot stopzetting der machines in de sigaren industrie en dringt aan op een onderhoud. Oss heeft een nieuw raadsel. Te Oss wordt sinds eenige dagen een zes- tienjarige jongen H. A. de H. vermist, die Vrijdagmorgen met zekeren v. B. per fiets naar den Bosch is geweest, waar d. H. voor 'n overtreding der verkeersregels moest terecht staan. Op de terugreis reden beide wielrijders achter elkander. Van B. verklaart voorop te hebben gereden. In het Hinthammereinde draaide Van B. zich eens om, daar hij iets tegen zijn metgezel wilde zeggen. Tot zijn verwondering bleek toen De H. spoorloos te zijn verdwenen. Van B. heeft daarop te Den Bosch op verschillende plaatsen naar den vermiste gezocht, evenwel zonder resultaat. De volksmond te Oss brengt deze verdwij ning in verband met den geheimzinnigen moord op den caféhouder J. v. d. Plas, een oom van den jongen. O AGE LIJ KS CH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) VOGELENZANG OPENSTELLING TELEGRAAF-TELEFOON STATION. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat het tele graaf- en telefoonstation te Vogelenzang van 10 December af op werkdagen geopend zal zijn van 919 uur. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT DIEVEGGE GEARRESTEERD. Door de politie werd Vrijdag j.l. alhier aan gehouden een Duitsche dienstbode, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van goe deren ten nadeele van haar werkgeefster. Op haar werden ook goederen, als kousen, dassen en manufacturen gevonden, welke zij, zooals met het onderzoek bleek, in een zaak te Haarlem, waar zij vroeger in betrekking was, heeft ontvreemd. Zij werd Maandag ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld. BENNEBROEK IJSVEREENIGING „VOORUIT" Het bestuur van de jonge IJsvereeniging Vooruit" heeft niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Voor de ledenvergadering bestond groote belangstelling. Het bestuur deed mededeeling van de te openen ijsbaan. Onder de leden werden eenige fraaie prijzen verloot. Eenige wenschen werden uit de vergadering naar voren gebracht; met het meerendeel daarvan is reeds door het bestuur rekening gehouden. Besloten werd dat zij die hun contributie niet vóór 15 Dec. '34 betaald hebben geen toe gang tot de baan krijgen dan tegen betaling van den vastgestelden toegangsprijs. In vrostpe rioden worden geen nieuwe leden aangeno men; alleen voor nieuwe bewoners van Ben- nebroek zal hiervoor een uitzondering worden gemaakt. HEEMSTEDE PRIESTERFEEST IN HET SEMINARIE. Vandaag herdenkt Prof. C. J. Henning, leeraar aan het seminarie Hageveld te Heem stede zijn 12 1/2-jarig priesterjubileum. Vanmorgen om half 10 celebreerde de jubi laris een plechtige H. Mis. met assistentie van zijn broeder den weleerw heer B Henning als diaken en Prof. Starrenburg als sub-diaken. Om half 12 werd een receptie gehouden in de rijk versierde aula. Namens de studenten voerde een student van de 6e klas het woord om den jubilaris te danken voor alles wat hij in de 11 jaren, dat Prof Henning reeds op het seminarie is, voor de studenten gedaan heeft. Een student der 5e klas deed dit in dicht maat. Het symphonie-orkest van. het seminarie voerde onder leiding van Prof J. Bouman uit de jubilate-feestouverture van J. L. Schouten en Andante Cantabile uit de le Symphonie van Beethoven. o. a. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) BEGRAFENIS DS. J. A. VAN LEEUWEN. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag op de begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van ds. J. A. van Leeuwen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. Mr. J Schokkinig lid van den Raad van State, vele predikanten uit Haarlem en omgeving, depu taties van verschillende vereenigingen en zusters en broeders vair Meer en Bosch. Het was de wensch van de familie van den overledene, dat er weinig zou worden gespro ken. Ds. C. J. van Paassen sprak namens de Christ. Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, waarvan de ontslapene secretaris is geweest. Met liefde en opgewekt heid heeft hij zich altijd van zijn taak ge kweten, en zijn jaarverslagen wekten alom in het land bewondering: niemand evenaarde hem daarin. Met groote dankbaarheid, zei ds Van Paas sen, herdenken wij hem, die zoo medeleefde in alle moeilijkheden. Als voorzitter van de Broederschap van Diaconen heeft hij voor hun stoffelijke en geestelijke belangen ge zorgd. In den Zusterkring van Bethesda Sa- repta heeft hartelijke liefde voor den gestor vene, die op de hoogte bleef van de geestelijke stroomingen van den tijd en die de vruchten van zijn studie en denken mededeelde. Ook de Alledagkerk en het comité daarvoor is veel aan hem verschuldigd. Alles deed hij stil, sober en eenvoudig. Hij was voorzitter van de Al- gemeene Haarlemche Predikantenvereeniging en maakte daarvarn wat hij kon. Allen, die hem gekend hebben, hadden hem lie. Deze rechtvaardige man zal steeds in gezegende gedachtenis blijven. De kerk is hem dank,baai- voor de vele diensten, die hij haar heeft be wezen. Ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal, waai de overledene zooveel jaren gestaan heeft, dankte de familie voor de gelegenheid hem geschonken te spreken namens de Ned. Herv. Gemeente, den kerkeraad en de kerkvoogdij. Ds. van Leeuwen diende daar in Bloemendaal in de volle kracht van zijn leven. Het is ge vaarlijk om bij een begrafenisplechtigheid te preken, en bij deze zeker, want spr. ziet in ge dachten de glimlach van hem, die straks ten grave zal worden gedragen. Hij was een merk waardig man, die eigenaardige contrasten toonde tusschen de droeve, langzame toon van zijn stem en het plotseling opflitsen van Franschen geest. Alles wat hij deed, zei of schreef was verzorgd en werd gedaan met groote degelijkheid en bekwaamheid. Hij was een man van krachtig organisatievermogen, wat blijkt uit de oprichting van den Nat. Chr. Werkmansbond, die straks een bloemstuk op het graf zal leggen, In hem groeide de een zaamheid- maar het kruis heeft hij waardig gedragen. Hij heeft twintig jaar Jezus Chris tus gepredikt naar zijn beste weten, en dat zegt alles. Namens de Bloemendaalsche ge meente, namens diegenen, die hem lief had den en nog lief hebben, bracht spr. een eer biedigen groet. Aan het graf zongen de aanwezigen de eerste twee verzen van gezang 260. Prof. van Leeuwen uit Utrecht, een broer van den ont slapene. dankte voor de belangstelling. Ds. E. van Leeuwen, predikant uit Arnhem bad het Onze Vader. In Bethesda Sarepta had van te voren een rouwdienst plaats gevonden. Zeer vele bloemstukken en kransen dekten liet graf. PLUIMVEETENTOONSTELLING. De .tentoonstelling, Zaterdag en Zondag ge houden, en georganiseerd door de Pluimvee- en KÓnijnenvereeniging „De Eendracht" heeft dit jaar een zeer groote belangstelling' getrok ken. Het aantal bezoekers mag zeker ver bo ven de 1000 worden geschat. Een attractie bleek dit jaar de inzending dei- volière vereeniging, die bijzonder de aandacht trok. Om 8 uur Zondagavond sloot de voorzitter de tentoonstelling met eenige toepasselijke woorden, waarna de verloting plaats had. Met groote voldoening kan de vereeniging op deze zeer goed geslaagde tentoonstelling terugzien. AANRIJDING. Zaterdagmiddag te omstreeks 5 uur, had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding- plaats tusschen een met een paard bespannen vierwieligen wagen beladen met bussen melk en eieren, bestuurd door J. K. uit Haarlem en een uit dezelfde richting komende vierwielige auto bestuurd door P. A. C. F. uit Amsterdam. De bestuurder van de auto, die den bespannen wagen welke voor hem uit reed te laat had op gemerkt, reed tegen de achterzijde van den wagen, met het gevolg dat de bestuurder van den wagen van den bok werd geslingerd, de wagen aan de achterzijde ernstig werd be schadigd en eenige flesschen met melk en eieren werden vernield. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. KIPPEN EN KONIJNEN ONTVREEMD. Bij de politie te Heemstede werd aangifte gedaan dat in den nacht van 6 op 7 dezer, van een bewoner van de Molenwerfslaan, 4 konijnen en twee kippen zijn ontvreemd, welke in een ongesloten schuurtje in den tuin waren. AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 10 DECEMBER '34 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHB Bfl.NKVFRFFNïOI'NG KANTOOR HAARLEM 1.30 2 30 ■Staatsl. Binl, 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. ld. 1933 II 102 4 1/2 pCt, Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 25H 1 0 30( Youngleen.) 1 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. Mijen, 3*4 26 H - H Stoomv. Mij. Ned. 27 Industr. Binnenl. Alg. K.zijde Unie... 33 H A. N. I .E. M. (Nat. 175 v. Berkei's Patent Cert. Calvó Delft.... 41H Ned. Ind. Gas (Nat. 164 Gem. Beb. Philips 19-19 h 72-h Industr, Buitenland. Anaconda Copper X 22*4 9*4 Bethlehem Steel 18 Va 5 pCt, Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation 3Va 14'(6 North Amer. Cy. Standard Brands 4Va 23 Banken BinnenL Koloniale Bank 30 Cert. Handel Mij. 30 - 29H - Banken Buitenl. jtsche Reichsb. 58 'eivol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 131 - 1304* 85H-& Petrol. Mij. Buitenl. lOVa 4% Cultuur Mijen, H. V. A. 72 N. I. S. U 66 Vorstenlanden 12 Mijnbouw Mijen, Alg. Exploratie 134 170 45 Tabak Mijen. Deli Batavia Tabak 143 123 52 123 Rubber Mijen. A'dam Rubber 88 H Dell Bat. Rubber.... 65 Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Buitenl. Comm Wilwaukee 1% 5 pet. Adj. Milwaukee 3 H 37/s Missouri Kansas Texas 3% 65 Prolongatielcoers FEUILLETON door BERTA RUCK. 23) „Gooit u er een steen naar toe, meneer," raadde Willis hem aan, en keek al rond naar een flinken kiezelsteen. De stem van Smith, den chauffeur, kwam daar, niettegenstaande hij erg opgewonden was, in het zuivere accent van Harris met alle macht tegen op. „Nee, gooi d'r nou geen steene na toe, Willis!" riep de jongen. ,,Ik zal d'r wel inklim men. Ik ben zeker wel twintig pond lichter dan jij. Ik kan het er best uithalen." „Neen, Smith, dat kun je niet", viel zijn meester hem in de rede. „Die tak steekt veel te breed uit. Als we eens een touw met een houtje aan het eind naar boven gooiden, en het er zoo uit haalden?" „Dan zou het papier misschien scheuren, meneer, en totaal bederven. Ik kan d'r best bij". Meteen liep hij op een draf naar den stal, waar een kleine ladder tegenaan stond en plantte die tegen den reusachtigen boom, dien twee mannen niet konden omspannen. Hij voelde eens of de ladder stevig genoeg stond en zette er zijn eenen voet op „Meneer," riep Anne uit. „iaat hij het toch niet doen!" Zij stond ook bij het troepje toe schouwers, dat nog met twee tuinknechts en een hond vermeerderd was. „Hij valt er nog uit! Hij valt nog dood!" „Zeg Smith," riep zijn meester, „waag je niet te ver. Zie, hoe ver je komen kan en schud dien tak dan wat. Ga" in geen geval te ver. Ik zou niet graag willen, dat je armen en beenen. brak." „Ik zal oppassen, meneer," klonk het van tusschen het dichte gebladerte. Reeds was de jongen bij den eersten tak van den boom gekomen en klauterde naar boven. Vol bezorgdheid werd hij door zijn meester gevolgd. „Och, lieve deugd!" zuchtte juffrouw Simp son. „Zoo onbesuisd als die jongens toch het gevaar tegemoet gaan! Hij is net als die arme George van me zuster. Daar! Kijk nou es! Die jongens zijn toch niet tevreden, of ze moeten armen en beenen breken. Als hij z'n hals maar niet breekt!" „Och, Sally, hou je toch stil," riep Anne uit. „Je maakt me zoo akelig!" Ze greep juffrouw Simpson in haar dikken arm. Ze zag zoo wit als een doek. Willis, die dat opmerkte, barstte haast van jaloezie. (Wat een drukte maakten ze toch allemaal over dien jongen. Hij gunde hem best een gebroken arm of been). „Hij is toch een flinke jongen," zei Simpson tegen zijn meester. Deze gaf echter geen antwoord. Vol angst sloeg hij de bewegingen van den jongen man in het blauwe linnen pak gade. Het was een geluk voor Guelda Rhos, alias Smith, dat ze als kind zoo gewend was ge weest. om als een kat in de eikeboomen van Glanseiont Park te klimmen. Ja, het kwam haar nu te pas, dat zij, van toen ze nog heel klein was af, haar handen, voeten en knieën had leeren gebruiken. Weinig had ze gedacht, toen haar broer Reggie al met haar negende jaar begonnen was, haar klimmen, hardloopen en zwemmen te leeren, net alsof ze een broertje van hem was, dat de geoefeinde spieren haar nu zoo te pas zouden komen, terwijl ze voor een jongen wilde doorgaan. Terwijl wellalone haar met zijn oogen volg de, voelde hij zich opeens onverklaarbaar zenuwachtig. Hij zei wel tegen zichzelf, dat het belache lijk van hem was, want dat de jongen klom, alsof het dagelijksch werk van hem was. Zoolang hij zijn positieven bij elkaar hield, kon hij ook geen kwaad, maar stel je voor,' dat hij op een gegeven oogenblik omlaag zou kijken en duizelig worden! Dat kan iedereen bij het klimmen over komen, hetzij hij een berg beklimt, of boven in den mast zit, of, zooals Smith nu, boven in een hoogen boom. Stel je voor, dat deze zich los zou laten en naar beneden vallen! HOOFDSTUK XIII. Boven in den boom. Vroolijk klom Smith al hooger en hooger Eindelijk was hij bij dien overhangenden met mos begroeiden tak en ging er languit op liggen. Daarop strekte hij zijn hand uit en pakte het papier, dat om een dunneren zijtak geslagen was. Opgewonden riep hij naar beneden: „Ik heb het! Het is een teekening, meneer. Steenbokken." „Prachtig! Je bent een kraan!" riep Wella lone terug. „Laat het papier maar vallen." „Het mocht eens tusschen een paar andere takken blijven hangen. Ik geloof, dat ik beter doe, als ik het zelf mee naar beneden neem," riep de jongen van boven af. Hij bloosde van trots, terwijl hij daar nog altijd op dien tak lag en hij zichzelf overlegde, hoe hij het best het papier mee omlaag zou kunnen nemen. Zou hij het tusschen zijn buis steken? Neen, dan mocht het papier eens kreukelen. Daaren boven had hij ontzettend getranspireerd door al de inspanning bij het klimmen. Hij moest de teekening niet bederven. Heel voorzichtig hield hij zich met zijn eene hand vast en nam het met de andere twee punten van het papier bij elkaar. Daarop pakte hij die tusschen zijn tanden en toen maakte hij aanstalten, om weer naar beneden te klimmen. „O, pas toch op!" jammerde Anne. „Hou je toch stevig vast!" „Ja, ja," riep de chauffeur vroolijk uit. „Nu ben ik in een wip naar beneden, meneer," liet hij er op volgen en keek even door de takken heen naar omlaag, Toen kwam Sir Ralphs voorgevoel in vervul ling. Smith durfde niet naar omlaag te klim men. Guelda schreef er later aan Patsy over, die al gewend was om niets dan schokken te on dervinden, zoodra ze weer een brief van haar vriendin openmaakte. „Pats, het was in één woord afschuwelijk. Ik werd zoo duizelig, dat ik voelde, alsof ik geen lid kon verroeren en voor goed op dien tak zou moeten blijven liggen. Zeg nu, als je blieft, niet eigen schuld, om zoo iets uit te gaan halen, dat alleen jongens werk is. Dit afschuwelijke gevoel had er niets mee te maken, of ik een meisje of een jongen was. Ten eerste had ik menigmaal nog veel hooger geklommen, Ten tweede gebeurt het een man ook dikwijls genoeg, dat hij duizelig wordt, zoodra hij omlaag kijkt. Elke vliegenier kan er van vertellen, hoe het den bestuurder overkomen is; en dan de werklieden voor her stellingen aan torens of hooge schoorsteenen, Hoe gebeurt het hun, die altijd hoog in de lucht aan het werk zijn, ook niet wel eens. dat een ander hen blinddoeken moet en hen stap voor stap naar beneden brengen, omdat zij anders stellig omlaag zouden vallen. Dan heb je ook nog menschen, die als ze over den rand van een rots kijken, gaan voelen, alsof ze om laag wilden springen. Nu, zoo voelde ik ook, behalve dat ik geen lid verroeren kon. Hoe lang ik daar zoo op dien tak gelegen heb, met mijn nagels vol mos en mijn oogen stijf dicht geknepen, weet ik niet. Ik durfde mijn oogen niet weer open te doen uit angst, dat ik opnieuw zou zien, hoe hoog ik zat, en hoe groot de afstand was tusschen mij en den vasten grond. Ik wist, dat ik, zoodra ik mijn handen zou losgelaten, stellig naar beneden zou vallen en ook, dat ik ze niet heel veel langer zoo kramp achtig zou kunnen vasthouden. Na een poosje, ik voelde, alsof ik wel ander half jaar zoo gelegen had, hoorde ik Sir Ralph op vroolijken, bemoedigenden toon roepen; „In orde, Smith, in orde, mijn jongen. Blijf nog even stil liggen, dan kun je je naar he- j neden laten vallen. We zullen wat hooi onder den boom leggen, dan val je zacht. Het komt alles in orde Ik kon mijn oogen niet open doen, maar ik hoorde hen allemaal het pad afrennen naar het weiland achter de haag, zelfs Simpson had meegeholpen, vernam ik later. Ik kan je zeggen, dat het een nachtmerrie was. Ik voelde, dat ik niet wachten kon. totdat er genoeg hooi lag, en toch was ik onmachtig, om mijn handen los te laten. Ik hoorde mij zelf met bevende stem roepen: „O, Sir Ralph!" „Wacht nog even, man, nog één seconde; maar laat dadelijk los, als ik het zeg. Ik zal je opvangen Dat, wist ik, mocht nooit gebeuren. In gedachten zag ik het heele tooneel voor me. De moedige klimmer, plotseling in doods angst, laat zich vallen op het haastig opge stapelde hooi? Neen, in de armen van zijn meester! Misschien zou zijn meester er door op den grond geworpen worden; in ieder geval zou hij moeite hebben zijn evenwicht te be houden, maar hij zou ook onmiddellijk weten, dat, wat hij in zijn armen klemde, geen man was. De angst hiervoor gaf mij mijn tegenwoor digheid van geest terug en deed mij mijn vrees, om te vallen, overwinnen. Misschien was het alleen suggestie, die mij de overwinning deed behalen. Ik zei tot me zelf: „Ik ben niet bang, ik ben niet duizelig. Ik ben volkomen in staat, om veilig naar be neden te klimmen. Ik ben niet bang En werkelijk het gelukte mij. Mijn angst was weg. Ik maakte mijn eene hand los, en deed mijn oogen open. Ik keek echter niet naar omlaag, maar naar boven, schoof van den tak af en zocht met mijn voe ten naar een lageren tak. Bij iederen stap, dien ik deed, viel het mij gemakkelijker. Het duurde niet lang, of ik stond weer op den ladder en even later weer op den grond en ik kon toch zou goed begrijpen, dat die oude dame in „Punch" weigerde, om in een vlieg tuig te gaan, omdat ze vond, dat terra cotta goed genoeg voor haar was. .(Wordt veryolgdiX

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2