Kerstinzameling Kinderzegels. U$t '8ê§Mz&diïisic Rijmen van P.Gasus 52e Jaargang No. 15789 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- ën Feestdagerï Woensdag 12 December 1934 HAARLEM'S DAGBLAD IKrectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100,-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 December. Kunst en Politiek De Duitsche regeering ligt overhoop met de kerken, met de wetenschap en met de kunst. Op dit laatste gebied beleeft zij niet de minst- zonderlinge avonturen, en het gevolg van haar optreden tegen den componist Paul Hinde- mith is het aftreden van Furtwangler ge weest. Daarna heeft Erich Kleiber geweigerd Furtwangler te vervangen. Daarop heeft; men den Weenschen dirigent Kraus, die een fana tiek Nazi is, uitgenoodigd- naar Berlijn te ko men. Kraus heeft dit aangenomen en het "Weensche publiek heeft er op gereageerd door een geweldig spektakel te ontketenen bij de opvoering van de opera Falstaff. Eenmaal op dézen weg zijnde, kan men achter deze reeks gebeurtenissen wel alvast „enzoovoorts" zet ten. Een treurige boel, Furtwangler, die te Ber lijn een figuur is zooals .Mengelberg te Am sterdam. kan niet gemist worden zonder het Berlijnsche muziekleven een zwaren slag toe te brengen. De reden waarom" maakt dien slag nog veel ernstiger. Als men kunst en politiek met elkaar gaat verwarren, en kunstenaars dwingen een bepaalde politieke houding aan te nemen, komt men tot zulke wanordelijk heden. Met opzet zeg ik „wanordelijkheden". De weinige bewonderaars die deze Duitsche methoden buiten het land vinden, beroepen zich er altijd op dat in Duitschland orde heerscht. Ik begrijp dat niet, tenzij men een régime-van-vrees als voldoene criterium van orde beschouwt, en alle onrust en onte vredenheid die het verwekt negeert. Er heerscht groote ontevredenheid in Duitsche kerkelijke kringen vanwege de dwang die op de kerken wordt uitgeoefend. Er heerscht gr.oote ontevredenheid in wetenschappelijke kringen omdat een aantal groote geleerden zijn uitgewezen en van hun functies vervallen verklaard. En op kunstgebied volgt de eene ramp op de andere. Een heele reeks groote schrijvers is ver dwenen, de groote 'tooneelleider Reinhardt is weg, de gx-oote dirigent Furtwangler legt den dirigeerstok er bij neer. Voor allen die de kunst liefhebben zijn dit ontzettende gebeur tenissen. Zij, voelen dat groote vervullingen in hun leven hun ontnomen worden. Zij voelen ook dat de kunst van hun land steeds meer verarmt. Zij zelf verarmen, en daarom beseffen zij het zoo goed. 1-Iun ontevreden heid stijgt. Zij durven die niet uiten, of nauwelijks uiten, uit vrees voor het concen tratiekamp. Zij bepalen zich tot het opzeggen van abonnementen op concerten, zooals na Furtwanglers aftreden is geschied. Maar is dit „orde"?, ik noem het alleen maar dwang Dergelijke toestanden zijn op den duur niet houdbaar. De geschiedenis van andere landen dan Duitschland heeft dat afdoende getoond, en de verklaring is niet moeilijk te geven. Als het Duitsche nationaal-socialisme meent op deze wijze een duizendjarige, of tienduizendjarig, of eeuwig rijk te kunnen verzekeren en het is sterk in dergelijke lange termijnen dan vergist het zich. Eerste voorwaarde voor goed regeeringsbeleid is dat het de menschelijke natuur begrijpt en eerbiedigt, het beste in die natuur ten allen tijde respecteert en'er vooral voor zorgt, zijn onderdanen niet tot wanhoop 1>e drijven. Men speelt in Duitschland thans wel zeer hoog spel. Het is evenwel niet nieuw, en de historie der dictaturen toont, waartoe der gelijk „va banque" pleegt te leiden. Een ge vaarlijke, een zeer gevaarlijke zaak. Minder dan ooit heeft Europa behoefte aan nieuwe explosies in Duitschland. Meer dan ooit heeft het behoefte aan opbouw en rust. Ook het financiëele beleid van het tegen woordige Duitschland tegenover het buiten land, tegenover ons land o.a., kan ik niet zien als een specimen van „orde". Ten aanzien van orde in het financieel beleid jegens zijn crediteuren zou Hitler-Duitschland wel bui tengewoon veel van Nederland kunnen leeren. Helaas is het daarvoor allang te laat. De Furtwangler-historie is een nieuwe bla mage. Men doet onrecht aan het Duitsche volk, als men het de schuld van deze historie geeft. Het Duitsche volk schijnt alles te moe ten opofferen aan een zeer geborneerd en zeer twijfelachtig soort van „orde", en moet zijn mond houden. Wie dat niet doet, gaat het concentratiekamp in. In Nederland hebben wij gelukkig voldoen de orde, om geen concentratiekampen noodig te hebben. R. P. Engelsch Saar-contingent ver" trekt de volgende week. De bagage in negentig vrachtauto's. LONDEN, 12 Dec. (Reuter). Volgens de dagbladen zullen de beide voor het Saargebied bestemde Britsche bataljons Engeland bij ge deelten verlaten, namelijk Zondag, Dinsdag en Vriidag van de komende week. Zij zullen via DoverCalais worden vervoerd. Hun ba gage wordt met negentig vrachtauto's ge transporteerd. De opperbevelhebber, generaal Brind, heeft verscheidene besprekingen op het ministerie van oorlog over de bijzonderheden van zijn taak. HET FAILLISSEMENT VAN DEN HEER ONNES. AMSTERDAM, 12 Dec. (V.D.) Zooals be kend, is de heer Onnes van Neijenrode on langs door de rechtbank te Utrecht failliet, verklaard op vordering van zijn vroegere echtgenoote. De heer Onnes is van deze be slissing in appel gekomen en het gerechtshof 'heeft alhier te zaak heden behandeld. De uit spraak is aangehouden tot 2 Januari a.s. de Nederlandsche Dagbladpers. Achtste gemeenschappelijke verantwoor- dingslïjst van Haarlem's Dagblad, Nieuwe Haarlemsche Courant, Oprechte Haarlemsche Courant, Dagblad van IJmuiden, Kennemer Courant en IJmuider Courant. A. d. V. f0.50; Voetbalver. „Victoria" f2.50; Haarl. Tehuis v. Ouden v. Dagen f6; N. N. f 0.15; A. f2.50; K. L. IJ. f 10; D. f5; van een oude Dame f 1; H. S. f 0.50; M. f 100; Dames L. f2.50; P. O. f 1.25; spontane gift uit de spaar pot van Hënny H. f 1.20; F. H. f2.50; E. M. f2.50; Mej. S. fl; R. f 1; W. en N. fl; fam. J. A. N. f 0.75; J. I. f 1; S. P. H f 5; J P. f 1; L. P. G. f 10; Mevr. B. L. f 1; W. C. K. f 10; H. S. f 6; fam. v. d. C. f 5; J. v. d. V. f 1; een abonné fl; C. A. T. f 1.50; M. v. A. f2.50; P. K. f5: W. v. d. B. f 1.50; H. A. f 10; Rie en Jos f 1; J. J. K. f2.50; N. en J. f2.50; C. J. W. f 1; A. J. V. f2.50; G. M. f 1; D. B. f5; Mevr. H. de C.— T. v. B. f3; S. de V. f2.50; Gs. W. v. A. f 10; J. V. Sr. f 2.50; J. F. S. f 1G. J. v. d. B. f 2.50; Kaartclub „De Klimop" f3 70; J. H. K. f2.50; C. K. f 2..50; N. S. f3.50: M. F. f 1.25; Dr. J. V. f5; van de Bridgepot f5: A. C. S.S. f2.50; K. H. C. W. v. d V. f2.50; van Hans f2.50; N. N. f2.50: P. V. de W. f5; B. f5; W. F. f2.50; J. H. v. d. W. B. f 5: J. H. v. L. f 10; van een ..groepje" ƒ8.25; Mej. M. K. f3; J H. f2.50; Fam. P. F. C. f2.50: Piet f 0.50; Dr. F. P v. d. V. f 10; Ir. W. B. G. f5; R. C. S. f5; C. J. S. f 1; H. W. K. f 1. E. P. f2,50; Fam. B.—KI. f2,50; J. L. fl; fam. v. d. S. f7; J. B. f 1; Mej. A. H. f 0,50; Mej. H. J. C. de G. f2,50; A. C. B. f5; A. P. S. f5: Jhr. C. G..J. v. W. f 12; K. H. f2.50; L. S.—K. f2; P. v. d. W. f 1; Th. S. f2,50; Dr. C. J. f 2,50; Dr. S. f5; I. H. A. B. f 10: Bridgeclub je H B. f6; E. J. P. f5; J. S. f5; Mej. A. B. f3; C. A. v. T. f2,50; J. W. f5; C. H. A.—E. f2,50; G. de B. f2,50; Mevr. Mk. fl; J. v. W. fl; J. C. K. f2,50; W. L. f 0,60; H. J. K. f2,50; N. N. f0,90; W. van H. f2,50; J. C. P. K. f2; C. F. Heem stede f 1; F. O. S. M. f 2,50; A. v. S. Heemstede f25; Th. H. Heemstede f 1; A.-N. Voorhout- f5: J. N. fl; M. K. Heemstede f 1,50: Mevr. B. te Alkmaar f2,50; G. I. B.B. voor Heemstede f2,50; N. N. fl; mej. J. H. B. f5; Mevr. M. v. O. W. f2; Dames G. f2,50; G. B. f 1,25; P. C. v. E. f2,50; M. C. I. f 1,50; G. W. M. f2.50; E C. Sch.—v. d. W. f5: A A. v. H.—D. f 10; Mej. J. V. f2,50; Dr. G. J. T. f5; H. A. v. d. V. f3,50; Mevr. Wed. A. v. T.—Pf. f2,50; Fam. v. G. f4; H. K. f2; Mevr. Wed. D. B.—F f2,50; H. A. de R. f 1; Mej. E. H. fl; Mevr L. de W. R. f4; Mei. W. K. de W. fl; A. H. f5; Mevr. D. R. f 1; E. T. f5; S. K. f10; Mevr. J. v. B. f25; P. v. d. St. f2,50; Th. A. D. f2,50; Gebr. de L. f2.50; Dk. BI. f 10; W. fl: v. T. f2,50; V. T. f2,50; H. J. A. G. voor Heemstede f5; A K. fl. Nieuwe besprekingen met Duitschland. Over een handelsverdrag. Op het departement van Economische Za ken zijn gisteren de besprekingen aangevan gen over een nieuw handelsverdrag met Duitschland, dat in de plaats zal komen van het per ultimo December afgeloopen verdrag. Geld van de Koninklijke voor Duitschland? Naar verluidt, vertoeft Sir Henry Deterding op het oogenblik te Berlijn om namens de Koninklijke Shell groep een belangrijke lee ning aan de Duitsche regeering aan te bieden. Er zou sprake zijn van een bedrag van niet minder dan 55 mill, pd.st., waarvan 60 pet. in contanten zou worden verstrekt. De overige 40 pet. zouden uit benzineleveringen bestaan. Zweedsch verkeersvliegtuig over den kop geslagen. „Ibis" neemt passagiers over. Een Zweedsche vliegmachine van den dienst Kopenhagen—Amsterdam, een F. XII, is gisterenmorgen op het vliegveld te Hamburg bij het landen, over den kop geslagen. De piloot Silberstein, die met de „Ibis" van de K. L. M. op weg was van Zweden naar Amster dam, kreeg draadloos een bericht om te Ham burg' te landen, ten einde de passagiers over te nemen. Het was zeer slecht weer en vermoedelijk had de Zweed, toen hij op den grond kwam, te weinig gang. Het zicht was buitengewoon slecht. Even voor de plek, waar de passagiers gewoonlijk landen, sloeg het toestel over den kop en bleef op den rug liggen. Slechts één der passagiers heeft een onbeteekenend wondje aan het hoofd. Van de zeven passa giers waren er vier bestemd voor Hamburg. Van de drie overblijven den, die verderop moes ten, hebben twee de reis met Silberstein voort gezet. De derde had genoeg van het natte experiment en heeft zijn reis per trein ver volgd. Het schijnt gelukkig te zijn, dat de machine bij het over den kop slaan nog weinig snel heid had. Daaraan en mede aan de stevige constructie is het te danken, dat er geen slachtoffers ziih te betreuren. De schade aan het toestel, aldus lezen wij in de Tel., schijnt nog al mee te vallen. Alleen de neus is ern stig beschadigd met den middenmotor. Arnold Spoel, de bekende Haagsche musicus en propagandist voor volkszang, die gisteren is overleden. Regeerings-saneering in café" bedrijf. Horecaf zal om maatregelen vragen. Vrijdag zal te Utrecht een hoofdbestuurs vergadering' worden gehouden van de Hore caf, den bond van eigenaren in het hotel-, restaurant en cafébedrijf. Op deze vergade ring zal ter sprake ;komen de uitermate slech te toestand in deze 'bedrijven, die zich ken merkt door geringer bezoek, minder verbruik en hooge lasten. De pas geïnstalleerde bouw-commissie uit de Horecaf, waarin voor ons district de heer Gunters uit Zandvoort zitting heeft, zal met het hoofdbestuur overleg plegen hoe in dezen toestand verbetering gebracht zal kunnen worden. Wij vernemen van zeer welingelichte zijde dat het in de bedoeling ligt de regeering te verzoeken ook voor het hotel-, café- en re staurantbedrijf maatregelen ter saneering te willen treffen. Welke deze dan zouden moeten zijn is nog onbekend natuurlijk, doch men zou hen kunnen vergelijken met die, welke de regeering voor het bloembollenbedrijf heeft genomen. Men meent dat de regering tegenover een dergelijk verzoek zeer welwillend zal staan en dat er groote kans bestaat dat de maatregelen zullen bestaan uit prijsregeling voor de café's en restaurants en beperking van den bouw van deze inrichtingen, zoodat niet alleen concur rentie van bedrijven die uit anderen hoofde reeds inkomsten hebben en een eventueel na- deelig saldo van de restaurants en lunchrooms kunnen bijpassen wordt vermeden, maar ook dat er geen nieuwe bedrijven als paddestoelen uit den grond zullen verrijzen. Andere maatregelen zouden bestaan uit een pasbelasting om te voorkomen dat evenals ver leden jaar zeventig millioen gulden het land uitgaan, door een overgroote stroom Neder landers die het land verlaten en hun vacantie elders doorbrengen. Hoogswaarschijnlijk zal reeds in het begin van het volgend jaar met de uitvoering van deze plannen worden begonnen. Voor 't zwakke en misdeelde kind, Is weer de leus van deze dagen, Die ieder jaar opnieuw ons bindt, Om kleine steentjes bij te dragen. Een zegel die iets duurder kost. Dan wij normaal ervoor betalen. Die post vindt ons bij onze post Op onze post als voor'ge malen. Aan dit bijzonder goede doel Zal geen van ons zich toch onttrekken. Wat weet er meer ons meegevoel Dan deze leuze, op te wekken? Wanneer u zelf volwassen bent, En daarbij sterk van lijf en leden, En wel die enkle extra cent Voor hulp aan and'ren kunt besteden, Dan is er toch ook niemendal Dat dezer dagen kan verhindren, Dat ook uw duitje helpen zal, Voor zwakke en misdeelde kindren. Het loon voor 't luttele bedrag. Is het besef In 't hart bewaren Van 't brengen van een blijden lach Op snuitjes die meest droevig staren. De veiligheid van het verkeer. Weer drie ondeugdelijke auto's. Dinsdag zijn hier weer drie auto's aange houden, die gevaar voor de veiligheid van het verkeer opleverden. Het allereerst werd pro ces-verbaal opgemaakt tegen een chauffeur uit Oosthuizen, die op den Wagenweg met een vrachtauto reed, waarvan de stuurinrichting niet deugde. Er zat ruimte in de beide fusée's en in de kogelgewrichten. Ook de remmen wa ren niet in orde. Met de voetrem had de be stuurder bij een vaart van 30 K.M. een af stand van 15 M. noódig'om zijn wagen tot stilstand te brengen; met de handrem 27 M. bij een snelheid van 28 K.M. De wagen werd voor herstel naar een garage gebracht. Het' zelfde gebeurde met een personenauto, be stuurd door een reiziger uit Amsterdam. De handrem werkte niet en in de stuurinrich ting zat een speling van 129 graden. Ook hij kreeg natuurlijk een proces-verbaal, evenals een expediteur uit Amsterdam, die hier met een vrachtauto liet rijden, waarvan de rem men niet voldoende functioneerden. Bij een snelheid van 30 K.M. kon de wagen met de voetrem eerst na 18 M. en met de handrem na 28 M. tot stilstand worden gebracht. Deze vrachtauto werd in beslag genomen. Amerika's reserve munitie- voorraden gaan naar Japan. Met goedkeuring van het Departement van Oorlog. WASHINGTON. 12 Dec. (Reuter). In de Se naatscommissie welke een onderzoek instelt naar de particuliere wapenindustrie, werd he den het buitengewone feit onthuld, dat de Amerikaansche wapenfabrieken van Dupont de Nemours met het departement van oorlog te Washington overeengekomen waren de re- servevoorraden munitie van het leger en 160.000 patronen te verkrijgen om aan Japan te verkoopen. In een brief uit het jaar 1932 welke uit het copieboek van Dupont afkomstig is, werd ge zegd. dat het Departement van marine van oordeel was. dat een Amerikaansche firma niet alleen bevoegd was materiaal en uiti-us- ting aan Japan te verkoopen maar dat het ook wenschelijk was. Maandag werden te Stock holm de Nobelprijzen voor 1934 uitgereikt. Hierboven de Italiaansche dramaturg Luigi Pirandello, die den litera tuurprijs won. Naast hem de beroemde Zweedsche schrijfster Selma Lagerlöf, aan wie jaren geleden deze prijs werd toegekend. Japan dreigt met bezetting van Noord-China. pag. 4 Een ontzaglijke brand in den staat Michigan heeft fatale gevolgen gehad. pag. 4 De Volkenbondsraad kwam gisteren voor het laatst in '34 bijeen. nag. 4 De koude in de Ver. Staten houdt aan. pag. 4 Regeeringssaneering van het cafébedrijf. pag. 1 Minister Marchant heeft een rede gehouden over de nieuwe spelling. pag. 2 De koninklijke Shell-groep zou aan Duitsch land 55 millioen pond sterling willen leenen. pag. 1 R.K. Staatspartij heeft nog enkele wenschen bij de behandeling der begrooting van So ciale zaken kenbaar gemaakt. •pag. 3 Tegen den van den doodslag te Hoofddorp ver dachte is tien jaar gevangenisstraf geëischt. pag. 5 Bekende Haarlemmers: de heer A. J. Meyerink. pag. 3 Laatste berichten. pag. v ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Kunst en Politiek. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Richt uw schuilplaats in pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Een persoonlijke her innering aan Charles Ulm. pag. 9 J. II. de Bois over het zelfportret van James Northcote in het Frans Halsmuseum. pag. 3 K. de Jong over liet derde concert der Haar lemsche Baclivereeniging. pag. 7 J. B. Schuil: Jacob van Lennep: De ingebeel de zieke. pag. 7 In boekvorm. Uitgave HAAR LEM'S DAGBLAD. 95 rijmen 25 cent. Verkrijgbaar bureaux HAAR LEMS DAGBLAD, Groote Houtstraat 93. In den boekhandel: Luxe uitgave H. D. TJEENK WILLINK N.V., in linnen band 1.25. Loterijen bij winkelweken. Minister van binnenlandsclie zaken richt zich tot de gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van zijn ambtgenoot van justitie een circu laire aan de gemeentebesturen gericht, be treffende winkelweekloterijen. Hierin zegt de minister, dat bij de toepas sing van de loterijwet reeds herhaalde malen is gebleken, dat de dagelij ksche besturen der gemeenten veelal een te ruime opvatting heb ben van de bevoegdheid hun bij art. 3 dezer wet toegekend. Zij meenen, dat het toelaatbaar is toestemming te geven tot het aanleggen en houden van loterijen, waarbij het toebrengen, van direct of indirect voordeel aan particu lieren wordt beoogd, indien slechts een deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of voor een ander toekomstige instelling is, con form art. 3 wordt besteed. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaal delijk wegens strijd met de wet heeft vernie tigd, is zoo schijnt het, niet voldoende bekend. De minister zegt verder, dat het aan de col leges van B. en W. niet vrij staat vergunning tot een aantal samenhangende loterijen (dus in wezen tot één loterij van grooteren omvang dan door B. en W. toestemming kan worden gegeven) uit te reiken. Advocaat uit Nazi-juristen bond geroyeerd. Omdat hij den Hitlergroet niet bracht. KEULEN, 12 Dec. (V.D.) Een vooraan staand lid van de balie te Keulen, de advo caat Dr. F. Legers is door den rijksleider van den Nazi-juristenbond Dr. Heuber uit den Nazi-juristenbond geroyeerd, aangezien Dr. Legers principieel had geweigerd den Hitler groet te beantwoorden. Er worden tevens stap pen gedaan om hem van de balie uit te slui ten en hem voor den eereraad te dagen. Dr. Legers heeft bij den juristenleider Frank tegen deze maatregelen geprotesteerd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1