(HfeiU&iooH DE BILT Czufecüe Ömummq „Na drie maanden reeds eenheid." ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 12 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Minister Marchant spreekt over de spelling. Overspannen aanhangers der oude schrijfwijze. De Vereeniging „Spellingvrede" hield Dins dagavond haar eerste openbare bijeenkomst in de groote zaal van het gebouw der A.M.V.J. te Amsterdam. Het woord werd gevoerd door Mr. H. P. Marchant. minister van Onderwijs en prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen O.F.M., hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, taalkundig adviseur van bovenge noemde vereeniging. Na een korte inleiding van den voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging, mr. dr. E. W. Catz. waarin hij de sprekers wel kom heette en het doel der organisatie: spellingeenheid uiteenzette, was het woord aan minister Marchant, die sprak over „De stand van het spellingvraagstuk". De minister werd met een krachtig applaus begroet. „We zijn hier bijeen in de sfeer van het pacifisme; de spellingvrede begint veld te winnen. Ware ik geen minister, aldus spr., dan zou deze rede gecensureerd worden, maar ik zal van dit voorrecht geen misbruik maken. In den spellingsstrijd is een soort psychose gebleken. De tegenstanders zeggen, dat zij zich van beschaafde taal bedienen, doch zij schromen niet den minister anonieme brief kaarten met scheldwoorden te sturen. Iemand die niet anoniem wilde blijven, schreef o.a.: „Met de diepste verachting voor uw persoon", maarik telde negen fouten in zijn brief tegen de spelling De Vries en Te Winkel. Een ander schreef me: „Het is maar zoo jammer, dat het verboden is op u te schietenen dat alles om de spelling, (gelach). Waarom, aldus spreker, is de regeerng be gonnen bij de examens de vereenvoudiging voor te schrijven? Het Lager Onderwijs is een zaak van gemeentezorg en het leerplan wordt door de hoofden van scholen vastgesteld onder goedkeuring van den rijksinspecteur. De minister is verantwoordelijk voor den goeden gang vair zaken. Bij mijn optreden als mi nister liet het onderwijs in de Nederlandsche taal veel te wenschen over. De regeerng had zich vroeger gesteld op het vrijheidsstandpunt Toen in 1865 De Vries en Te Winkel werd in gevoerd, bleef men vrij de spelling Siegen- beek te gebruiken. In 1909 werd een negatief voorschrift gegeven: Kollewijn mocht niet worden gebruikt. Bindende voorschriften waren er hier dus toen ik optrad als mi nister niet. Vandaar, dat er zoo een chaos kon ontstaan. Er wordt gezegd, dat er nu 5 verschillende schrijfwijzen zijn. Nu, vóór mijn optreden waren er dan toch zeker vier (gelach). Men kan onmogelijk volhouden, dat de verwarring grooter is geworden. Bij het on derwijs is reeds na drie maanden eenheid in plaats van chaos. Buiten het onderwijs is die eenheid er niet, maar dat veroordeelt de re- geeringsmaatregel niet. Het heeft 18 jaar geduurd voor de spelling De Vries en Te Winkel ook in de departementen is ingevoerd. Tien jaar heeft het geduurd voor De Vries en Te Winkel op een groot deel der scholen is ingevoerd. Als men iets doet, moet men liet vlug doen. Men verwijt mij, dat ik Nederland heb overdonderd en dat ik op de Koninklijke beslissing vooruit ben geloopen. Indien ik daarop had gewacht en had gezwegen, zou men inderdaad zijn overdonderd. Men wil een alzijdige commissie zien inge steld, een soort spellingsparlement om een rapport uit te brengen. Maar als men in Nederland aan iets kapot gaat, dan is het aan de commissies. Men verwijt mij o.m. aldus spr. dat er woorden zijn, die bij vereenvooudigde spel ling hetzelfde geschreven worden en verschil lende beteekenis hebben, maar.... dat komt nu ook al bij verschillende woorden voor. Ten aanzien van de geografische namen merkte spr. op, dat wanneer de storm wat geluwd is ook daar weer aan zal wor den begonnen. Er zijn geleerden van naam, die de spelling zoover mogelijk van de uitspraak af willen zien staan, zooals in Engeland. Dat zijn de menschen die onzen kinderen de Nederland sche taal willen leer en. Onder daverend applaus beëindigde de minister zijn rede, die door de K. R. O. werd uitgezonden. Na de pauze was het woord aan prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen. Geen varkens meer naar Italië. Import stopgezet. Naar wij vernemen heeft de Italiaansche regeering den invoer van varkens van Neder land naar Italië stopgezet. Volgens de laatst bekende cijfers werden er wekelijks circa 2 tot 3000 bevroren varkens uit ons land naar Italië geëxporteerd. Naar aan de Tel. verzekerd werd van be voegde Italiaansche zijde behoeft Nederland niet te vreezen, dat het zijn afzet op de Ita liaansche markt zal verliezen. De stopzetting is slechts als een tijdelijken maatregel te be schouwen. OPPERRABBIJN ONDERWIJZER HERDACHT. Dinsdagavond is in de diverse Synagogen van de Nederlandsch Israëlitische Gemeente te Amsterdam, het overlijden van den Wel Eerwaarden heer A. S. Onderwijzer, in leven Opperrabbijn van Amsterdam en het ressort Noord Holland, plechtig herdacht. NED. REISVEREENIGING Vrijdagavond 14 December zullen in de tuin- zaal van het Gem. Concertgebouw voor de leden der afd. Haarlem van de Ned. Reisver- eeniging verschillende films worden vertoond alle betrekking hebbende op de wintersport. Het Hoofdbestuurslid, de heer J. G. Beurs, zal de films inleiden en toelichten. VEREENIGING „GELOOF EN WETEN SCHAP" Het Nieuw Schouwtooneel te Amsterdam (artistieke leiders Ko van Dijk en Frits Bouwmeester) zal op Vrijdagavond 14 Decem ber in den Stadsschouwburg opvoeren: „Kin deren van ons volk", spel van het land in vijf bedrijven, naar de romans „Kinderen van ons volk" en „De schoone voleinding", bewerkt door Kees Spierings en Cor Hermus. Handelsbesprekingen met Japan worden hervat. Maar wanneer? Het Ned. Correspondénfciebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van de berichten uit Ba tavia, betreffende de moeilijkheden met de Japansche onderhandelingen koimt ons ter oore, dat inderdaad reeds geruimen tijd met verdaging der conferentie ernstig rekening was gehouden, zoodat het bericht in de betrok ken kringen geen verrassing wekte. Echter was men er van overtuigd, dat dit niet het defini tieve einde der besprekingen beteekende. De vele vraagstukken, welke tusschen Neder- landsch-Indië en Japan bestaan, kunnen niet onopgelost blijven en het tusschen beide lan den bestaande handelsverdrag voorziet daar niet voldoende in. Daarom kan een hervatting van de besprekingen worden tegemoet gezien. Wanneer dit zal geschieden staat echter nog in geen enkel opzicht vast. Wel meende men met vrij groote zekerheid te kunnen verkla ren, dat de tweede periode van de onderhan delingen niet onmiddellijk zal volgen op de thans afgesloten©. Het zal wel geruimen tijd duren alvorens de omstandigheden voor voort zetting der besprekingen gunstig geacht wor den. Wellicht dat dit niet voor den a.s. zomer het geval zal zijn. CRISISACCOUNTANTSDIENST OOK GEREORGANISEERD. De crisis-accountantsdienst is thans ook ge reorganiseerd. Naast den directeur, den ac countant drs. M. de Bloeme, is benoemd tot adjunct-directeur de accountant P. Tadema, en er zijn drie afdeelingen gevormd: con trole, comptabiliteit en efficiency en investi gations, waarvan de leiding respectievelijk is toevertrouwd aan de accountants Ph. Keiler, drs. J. A. M. F. Lindner en drs. G. F. Vromans. FEDERATIE HAARLEM DER S.D.A.P. De Soc. Dem. Arb. Partij alhier houdt Dins dag 11 en Dinsdag 18 December haar jaarver gaderingen in het gebouw van den Protestan ten Bond, Jacobstraat. Op de vergadering van 11 December zullen o.a. worden behandeld: Ingekomen stukken en mededeelïngen, jaar verslag van den secretaris, jaarverslag van den penningmeester, verslag controle-com missie", begrooting 1934/1935. Op de vergadering van 18 December: Inge komen stukken en mededeelingen, jaarverslag van de gemeenteraads-fractie. Uit het jaarverslag van den penningmeester kan het volgende worden medegedeeld. De in komsten en uitgaven sluiten met een bedrag van f 8281,86, waaronder een batig saldo van f 199.21. Het financieele overzicht geeft aan een ka pitaal van f 1723,52. Aan het Matteotti-fonds werd een bedrag van f 496,56 aan het P.B. afgedragen. De ontwerp-begrooting voor 1934/1935 wordt door het bestuur voorgedragen tot een bedrag van f 9115 aan inkomsten en uitgaven. Woensdag 26 December wordt de jaarlijksche Kerstvergadering gehouden in het gebouw van den Protestanten Bond. Spreker de heer C. Woudenberg, secretaris partijbestuur. Mede werking van de zangvereeniging „De Stem des Volks", directeur de heer Ant. Krelage; het orgel zal bespeeld worden door den heer H. Nieland. Voorbeurs te Amsterdam. STILLE HANDEL, GUNSTIGE TENDENZ De koersdaling, die gisteren in Wallstreet plaats had, werd op de ochtendbeurs voor kennisgeving aangenomen. De gunstige ten- denz, die gisteren was waar te nemen, bleef heden aanhouden en de koersen waren hier en daar een fractie hooger. De handel was stil, behalve in Kon. Olie, waarin groote om zetten vielen te registreeren tegen oploopen- de koersen. Deze stijging werd verklaard dooi de berichten, dat de Koninklijke Duitschland een leening zou hebben gegeven van 400 mil- lioen gulden. Weliswaar werd dit bericht te gengesproken en klinkt het eenigszins onwaar schijnlijk, maar wie weet, zoo denkt men, wat er achter de schermen gebeurd is. Voorts waren Unilever goed van toon. De noteering steeg tot boven het hoogste peil van gisteren. Philips waren nauwelijks prijshoudend. Aku bleven op peil. H. V. A. en Amst. Rubbers ble ven zonder omzet. De Youngleening kon zich handhaven. Cer tificaten Handelmaatschappij bewogen zich om de slotkoersen van gisteren. Op de wisselmarkt waren goudvaluta avans. De berichten uit de Ver. Staten, dat men daar den goudstroom uit Europa zeer on gaarne ziet, leidde tot daling van de dollar koers tot 1.47 3/4. Het pond daalde tot bene den 7.32. De Fransche franc was vast en steeg tot boven 9.75, De belga was evenwel zwakker. Geen credieten aan Duitsch land. Koninklijke dementeert berichten. Het Nederl. Haagsch Corr. Bur. bericht ons: Naar aanleiding van de berichten omtrent een leening van de Koninklijke aan Duitsch land hebben we ons hedenochtend tot de di rectie van de Koninklijke gewend, die ons met den meesten nadruk verklaarde, dat deze be richten uit de lucht gegrepen en niet waar zijn. Beiersch publiek huldigt prof. Knappertbursch. MUENCHEN, 12 Dec. IV.D.) Bij het vijf- de academieconcert te Muenchen, dat door de Muenchener dirigent Hans Knappertbursch die naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Duitsche muziekwereld en het aftreden van Furtwaengler en Kleiber eveneens zijn ontslag heeft genomen als dirigent van de Beiersche staatsopera, werd geleid, werd Knappertbursch door het publiek een ovatie gebracht. Tenslotte moest hij zelf het woord nemen. Hij dankte het publiek voor de bewezen vrien delijkheid en verklaarde dat hij graag iets had medegedeeld omtrent zijn toekomstige posi tie, doch dat hij daar zelf nog niet veel van wist Hij besloot met de woorden: „Wat er ook moge gebeuren, mijn hart blijft in Muen-1 ;henl" BARTELJORISSTR. 26-28 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 765.3 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 728.8 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Matigen tot krachtigen afnemenden Zuid oostelijken tot Zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Aanvan kelijk nog kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland ONGESTADIG WEER MET OPKLARINGEN VERWACHT. Terwijl de hoofddepressie afnam, heeft zich een diepe secundaire over het Kanaal ge vormd, die zich nog in onze richting uitbreidt. De hooge drukking in het Oosten begint zich weer iets te herstellen. Aan de Noorsche kust stormt het uit Zuidwest, over de Britsche Eilanden en onze omgeving waait het krach tig tot stormachtig uit Zuid of Zuidoost. In de Golf van Biscaye uit West. Tengevolge van den Zuidoostelijken wind is op het vaste land de bewolking wat afgenomen en daalde in Duitschland plaatselijk bij mist de tempe ratuur onder het vriespunt. Ook in Polen nam de vorst iets toe. Zware regen viel op het Kanaal en in Ierland en op de Britsche eilanden valt nog bijna overal regen. Voorloopig is nog ongestadig weer met tijdelijke opklaringen te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen om 8.05 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Barometer HedenmorgenlO uur 745 m.M. Stand van gister 753 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 12 December: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden tot 12 uur 44 F. o. a. S f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARM ENJANSWEG 87A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 December. Bevallen 8 December: P. C. Jak-Vos, d.; 9 December: M. G. Hogervorstv. Dalen, z G. JakSoetenga, d.; 10 December: K Hum- tingden Ouden, d.; J. M. Jochem-V. d. Leden, z.; 11 December: J. M. Uitermark— Wittendorp, z.; M. C. Rutte—v. Lieshout, d. Overleden 9 December: S. Hartenhoff Stellema, 75 j., Sumatrastraat; M. Bood— Berkhouwer, 83 j., Teslastraat; 10 December: J. J, Waning, 58 j„ Ged, Oudegracht; F. A. Smit Kleyne, 62 j., Hazepaterslaan; E. J. S. M. Rikkers—Mulder, 39 j„ Weteringstraat; G. P. Leendertse, 56 j., Kamperlaan. BAZAR IN DE LEEUWERIK VOOR HULPBEHOEVENDE KRAAMVROUWEN. Heden, Donderdag en Vrijdag wordt des middags en des avonds in hotel De Leeuwerik in de Kruisstraat een bazar gehouden, uit gaande van het fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen Dit is de eerste keer sinds het bestaan van het fonds dat een bazar wordt gehouden en het is het symbool van de moeilijkheden waarin men verkeert. De subsidie der ge meente is in vergelijking met vroeger tot een derde teruggebracht; het aantal aanvragen om goedkoope hulp is steeds groeiende, wat zich wel laat begrijpen in dezen tijd, en het percentage van hen die de hulp kunnen ver goeden is niet zeer groot. Het verschijnsel doet zich dus voor: meer werk, minder gelden. Gemakkelijk zou het fonds nog wel vijf zus ters kunnen aanstellen, wat het werk be treft. Helaas maken de financiën het onmo gelijk, en daarvoor is nu deze bazar inge richt waar het werk wordt verkocht dat dooi de zusters en de patiënten zelf is gemaakt Speciaal veel poppenkleeren treffen wij er aan die een aardige afdeeling vormen. Een groote poppenschool zal worden ver loot, evenals een nieuwe fiets (dames- of heerenfiets, al naar gelang wie de winnaar wordt) en de opbrengst van alles is voor het goede doel. Hedenmiddag zou mej. Dr. F. C. van Hasselt de bazar openen. De dames die de bazar hebben georganiseerd rekenen op veel bezoek in De Leeuwerik. TWEE KEUKENAANHANGWAGENS NAAR HET SAARGEBÏED. Ter voorziening in de bereiding van de voeding, voor de door Nederland naar het Saargebied te zenden troepen, zullen van de Schoolcompagnie van den Motordienst twee keukenaanhangwagens derwaarts worden ge zonden. Omtrent de wijze van vervoer langs den weg of per spoor en den datum van ver- trek is nog niets bepaald. SOCIALISTEN ZIJN TEGEN NEDERLANDSCHE TROEPEN IN HET SAARGEBIED. Een groep socialisten op de cursusverga dering van de Vereeniging voor Socialistische Ontwikkeling heeft een motie opgesteld, waar in zij zegt dat zij kennis heeft genomen van de uitnoodiging der Engelsche regeering aan de Italiaansche, Zweedsche en Nederlandsche regeering, om over een contingent troepen te kunnen beschikken ter handhaving van de orde in het Saai-gebied bij de volksstemming die op 13 Januari gehouden zal worden. Zij stelt vast, dat het voldoen aan deze uitnoodiging voor ons land verstrekkende ge volgen met zich kan slepen en meent dat Nederland niet z'n verplichtingen ten opzichte van den Volkenbond verzaakt ais het geen troepen zendt. PROMOTIE. Dinsdagmiddag promoveerde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft tot doctor in de Technische Wetenschap, na verdediging van een proefschrift getiteld: „Toepassing van absorptiespectra bij chemisch technisch on derzoek" en van stellingen, de heer L. J. N. van der Hulst, scheikundig ingenieur geb. te Haarlem. AANBESTEDING. In de voormalige Infanteriekazerne aan den Koudenhorn te Haarlem werd hedenmorgen aanbesteed het eenjarig onderhoud van mi litaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. De raming bedroeg f 10.000. Het laagst werd ingeschreven door F. Hes te Koedijk voor f 8900. VISSCHERSBOOT MET ZES OPVARENDEN VERGAAN. In de buurt van Vigo is een Spaansche vis- schersboot gekapseisd. Van de 20 koppen tel lende bemanning, konden slechts veertien per sonen worden gered. Zes opvarenden zijn ver dronken. Voor Haarlem's Kantonrechter. Een koe van.... f 17,50! Er was een koe geslacht in een schuur. Dit mocht niet, want zooiets moet gewoonlijk in het abattoir gebeuren. De schuur was dooi den eigenaar verhuurd aan den slachter, maar hij wist, naar hij verklaarde, dat de koe geslacht werd. Bovendien had hij een lampje in de schuur gehangen en het afval later be graven. De man stond terecht voor den kan tonrechter voor het geven van gelegenheid voor het bedrijven van een misdrijf. Ambtenaar: „U had de schuur niet moeten verhuren, Er werd een overtreding gepleegd van de vleeschkeuringsverordening. De volks gezondheid is er niet mee gebaat Het was bovendien een slechte koe. Getuige, die de koe geslacht had: „Het was een goede koe". Ambtenaar: Hoeve)11 had u er voor be taald?" Getuige: „f 17,50". Ambtenaar: „Dan was het een slechte koe. Voor dat bedrag kan men geen goed exem plaar krijgen". Kantonrechter: „Zag u niet bij het slachten dat verschillende deelen ontstoken wai'en?" Getuige: „Nee". Kantonrechter: „Met wien slachtte u?" Getuige: „Dat weet ik niet, ik ken dien man niet". Kantonrechter: „Maar u gaat toch niet met een wildvreemde slachten?" De verdachte merkte op dat hij de koe al leen had moeten stallen, meer niet. „Toen merkte ik dat de koe geslacht werd. Door mijn goeiigheid ben ik er ingeloopen." Ambtenaar: „U hebt het gewild. Want u bent bij het slachten gebleven en bent niet naar de politie geloopen. Bij toeval is deze zaak uitgekomen. Er is hier een kongsi van menschen, die liever bij een brandend lampje hun werk verrichten dan bij het licht van de zon; die een wrakke koe slachten om het vleesch daarvan menschen met smalle beurzen in de maag te stfppen Hier is een boete niet op haar plaats. Ik eisch een hec'n- tenisstraf van 4 dagen". De kantonrechter was eveneens van mee ning dat voor dit ernstige feit geen boete moet worden opgelegd. En hij kon zich ver eenigen met den eisch. Autorijden is duur. In Haarlem wordt streng gelet op o.a. op den toestand van autoremmen. Nergens in Nederland, let de politie zoo intensief op rem men als in Haarlem, wat de ambtenaar, mr. v d. Burg, met andere woorden zei. Lang niet ovei-al gebeurt het zoo als het hier plaats heeft. De onderhavige kwestie ging over een zwaar beladen vrachtauto met slechte hand- en voetrem. De eigenaar van den wagen en de bestuurder waren allebei ais verdachten ge dagvaard en de ambtenaar vond reden tegen elk hunner een boete van f 20 te eischen subs. 10 dagen. De eigenaar merkte op, dat de politie hem den wagen niet eerder had willen vrijgeven vóór deze volkomen gerepareerd was. Hij had er al zooveel kosten voor gemaakt. Ambtenaar: „Autorijden is nu eenmaal duur!" De kantonrechter sprak den eigenaar vrij, doch vond dat den bestuurder in dezen blaam trof en deswege veroordeelde hij hem tot een boete van f 15. DE „SNIP" OP SCHIPHOL. De „Snip", die op Waalhaven in gereedheid is gebracht voor de a.s. Kerstvlucht naar West Indië is gistermiddag om kwart voor vier op Schiphol gearriveerd. Het toestel vloog zeer laag over de hoofd stad en het donderend geweld der drie nieuwe Wasp-motoren trok overal de aandacht. De „Snip" heeft gisteravond nog een proef vlucht gemaakt, die evenals de andere vluch ten een uitstekend verloop had. 24 EN 29 DECEMBER GEEN BEURS- VACANTIEDAGEN. Dinsdag werd de tweede ledenvergadering gehouden van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, teneinde te beslissen over de sta tutenwijziging, verband houdende met de ver lenging van den duur van de Vereeniging. Met algemeene stemmen werd besloten de statuten aldus te wijzigen, dat de duur van de Ver eeniging met 29 jaar wordt verlengd. Twee voorstellen van een aantal leden, om Maandag 24 December en Zaterdag 29 December als beursvacantiedagen te beschouwen, werden' met groote meerderheid verworpen. Automobilist na aanrijding doorgereden. ZWOLLE, 12 December (V. D.) Gister- avond is op den weg ZwolleKampen in de buurtschap Westerholte, gemeente Zwoller kerspel, een man door een auto aangereden en op den berm van den weg geslingerd. De aan rijding was zoo hevig geweest, dat de aange redent, genaamd W. J. reizend koopman, wo nende te Oud-Valkenburg vrijwel direct over leed. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Naar den doorgereden autobestuurder wordt een onderzoek ingesteld. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk 10 (n.m.) van Rotterdam te Phi ladelphia. Delftdijk, Vancouver n. Rotterdam 8 (n.m.) van Los Angeles. Damsterdijk, Vancouver naar Rotterdam, 9 te Avonmouth Statendam, 11 van Rotterdam n. New-York. Lochmonar 7 van Vancouver naar Rotter dam. Nebraska Rotterdam n. Vancouver 10 v, San Francisco. Bilderdijk New-York naar Rotterdam 9 (5.34 n.m.) 509 mijl W.Z.W. van Valentia. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 11 van Vlaardingen naar Bagnoli. Stad Vlaardingen 11 v. Vlaardingen n. Nar vik. Rozenburg 10 van Ipswich n. W.-Hartle- pool. Stad Zaltbommel 10 van Palermo te Huel— va, voor Rouaan. Stad Haarlem Rotterdam naar Servola 10 van Oran. Stad Zwolle Antwerpen naar Lissabon pass. 10 Beachy Head. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisreis) 10 te Duinkerken, vertrekt 12 (n.m.) Kilpfontein (uitreis) 11 (1 n.m.) van Suez. Boschfontein (uitreis) 10 (2 n.m.) van L. Palmas. Meliskerk 11 v. Amsterdam n Hamburg. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom 11 van Amsterdam naar Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk ,(uitr.) 11 te Port Said. Zuiderkerk (thuisreis) 11 van Sjanghai. JAVA—NEW-YORK LIJN. Tabinta, Batavia naar New-York pass. 10 Gibraltar. Kota Radja 8 van New-York te Batavia. Phemus Java naar New-York 8 te Bos ton. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjinegara 9 van Shanghai te Hongkong. Tjisalak 10 van Java te Manilla. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Costa Rica 9 van Curacao naar Pto Ca- bello. Fauna 10 van Port au Prince naar Kaap Haitien. Irene 11 van Kopenhagen te Amsterdam. Medea 10 van West-Indië te New-York. Van Rensselaer 9 van Curasao naar Pto. Cabello. Ulysses Rotterdam naar Tanger pass. 9 Dungeness, Saturnus Amsterdam naar Barcelona p. 10 Wight. Calypso 10 van Lipari naar Messina. Pluto 11 van Oclense naar Stettin. Hebe 11 van Kopenhagen naar Gdynia. Juno 11 van Setubal naar Amsterdam. Rhea, Lissabon naar Melilla p. 11 Gibral tar. Orestes, 10 van Stamboul naar Gon- stantza. Berenice 10 van Danzig n. Kopenhagen. Titus Rotterdam n. Alexandrië p. 9 Dunge ness. Cottica, Paramaribo naar Amsterdam 11 (7 v.m.) van Plymouth via Havre. Hermes 11 van Amsterdam naar Bremen. Perseus, 11 van Stettin te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Waterland 10 van Amsterdam te B.-Ayres. Flandria (uitreis), 10 Dec. van Rio Janeiro, Montferland 11 it B.-Ayres te Amsterdam, ROTTERDAMSCHE LLOYD Modjokerto (uitreis) p. 10 (10 v.m.) Finis- terre. Indrapoera (uitreis) 10 van Belawan. Kota Nopan (thuisreis) 11 (5.30 v.m.) t© Londen. Kota Baroe 11 v. Rott. n. Batavia via Antw. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN Alpherat Rotterdam n. B.-Ayres p. 9 Ma deira. Aldabi (thuisreis) 10 van Montevideo. Alcyone (uitreis) 10 te Montevideo Alwaki 11 van Hamburg naar Rotterdam. Alchiba (thuisr.) p. 10 Ouessant, 12 (6 v.m.)! verwacht. SILVERr—JAVA—PACIFIC LIJN Kota Inten 8 van New Orleans n. Calcutta- Silverwillow New-Orleans n. Calcutta 9 te Lorenzo Marques. Silverash, Calcutta n. Vanvouver 7 te Los Angeles. Silverguava, Vancouver n. Calcutta, 8 v. Be lawan. Silverbelle, Calcutta n. Vancouver 8 v. Sin gapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN Memnon 8 te Kobe, voor Rotterdam. Eurybates 11 van Batavia te Amsterdam. Menelaus, Japan naar Rotterdam 10 te Dairen. Agamemnon, Japan n. Rotterdam, via Lon-> den p. 11 Prawle Point. City of Florence Dairen n. Rotterdam 9 v. Hongkong. Laertes, Batavia n. Amsterdam 10 te Londen City of Evansville 10 te Shanghai voor Rot terdam. Titan, Rotterdam n. Japan 10 van Penang. Patroclus 8 van Yokohama n. Rotterdam. Melampus Amsterdam naar Batavia 9 (4.49 n.m.) 15 mijl W. van Niton. City of Bagdad Japan n. Rotterdam 10 v» Colombo. Sarpedon Japan n. Rotterdam p. 11 Perim. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Poelau Laut (thuisreis) 10 van Colombo. Ma mix van St. Aldegonde (uitreis) 11 1)© Port Said. Saleier (thuisreis) 10 van Bilbao. Tanimbar (uitreis) p. 10 Ouessant

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2