R.K. Staatspartij heeft nog enkele wenschen. Haarlem's Kunstschatten. WOENSDAG 12 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 3 STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Inwilliging aan minister Slotemaker gevraagd. L. F. Duymaer van Twist (A.-R.) De omgekeerde wereld. Het minst belang rijke debat van heden, dat over de Water- staatsbegrooting werd voor den middag daarentegen de discussie over steunregelingen enz. (Hoofdstuk Sociale Zaken) voor de avond vergadering gereser veerd. Deze vreemde regie zou volgens som migen samenhangen met het feit, dat een waterstaat-dorstig afgevaardigde als de Krijger (c. h.) wegens gezondheidsredenen Js avonds niet mag vergaderen. Om zij nentwille zou dus deze omzetting heb ben plaats gehad. Hoe het zij, ook dit Ka merlid deed als van ouds zijn duit in het waterstaatszakje, daarbij beginnend met Mr. Westerman (nat. herst.) te verwijten, dat deze wat al t^e,luchtig was heengeloopen over de kosten, welke met ver wezenlijking' van diens verlangens inzake 'n be tere verhouding tusschen Zeeuwsch-Vlaande- ren en N,oord-Brabant gemoeid zouden gaan. De heer v. Braambeek (s. d.) toonde zich evenals de heer Krijger ongeduldig over het uitblijven van maatregelen betreffende de coördinatie van het verkeer. De Minister, zoo heette het, had alleen nog maar klein werk gedaan, enkele doode takken afgeslagen en liet alles verder maar in het wilde voort vloeien. Tegenover de klacht, dat hij op het gebied der verkeersvraagstukken te zeer in gebreke was gebleven beriep Minister Kalff er zich op, dat hij geen voortgang met een regeling hier van had kunnen maken, zoolang de parlemen taire beslissing over instelling van het ver- keersfonds niet was gevallen. Spoedig zal thans echter de Centrale Commissie ingevolge het Verkeersfonds aan den slag kunnen gaan (weldra is de benoeming te verwachten) en dan met adviezen voor den dag kunnen komen. Nauw lag het korte algemeene debat over deze begrootingt achter ons, of daar begon de groote trek door het land. Van Noord naar Zuid, van Oost naar West trachtten de spre kers hun gehoor mee te sleepen zij het ook gewoonlijk met allesbehalve meesleepende re devoeringen! bij het bepleiten van alle mogelijke (soms ook onmogelijke) denk beelden. Op deze tocht ontmoetten elkaar o.m. de heeren Bierema (lib.) en Duymaer v. Twist (a. r.) die het beiden voor betere waterweg- verbindingen in het Noorden opnamen. Een ander tweetal, dat ten deele een ge meenschappelijke reis ondernam bestond uit de heeren v. d. Put (r. k.) en Mr .Westerman (nat. herst.) bij hun excursie naar het vol gens hen te stiefmoederlijk behandelde Zeeuwsch-Vlaanderen. Ho, riep de sonore stem der Maasstedelingen J. ter Laan (s. d.) Rotterdam, allen uitstappen. En toen ging hij ons voor op den lijdensweg van het verkeer via den overladen Willemsbrug (ook wel Maas brug genoemd) om met aandrang een oever verbinding door middel van een tunnel te vragen, wat bovendien nog 121/2 millioen ar beidsloon zou opleveren. Nadat nog de heeren Drop (s. d.), Smeenk (a. r.), Ir. v. d. Waerden (s. d.) en Ir. Bon- gaerts (r. k.) het woord hadden gevoerd, kwam eindelijk de Minister aan de beurt. Als er gezegd was, dat het Werkfonds wel op het Departement moet wachten, dan wenschte hij het omgekeerde te betoogen. Kanalen in het Noorden: er is overleg ge pleegd met Gedeputeerde Staten. Van het wa ter op het land komend verklaarde Minister Kalff dat nu het Verkeersfonds bestaat, de staatsbijdrage voor de verbetering van de we gen op de begrooting kan vervallen aangezien deze al begrepen is in wat in het Verkeers fonds komt. De heer Duymaer v. Twist kreeg te hooren, dat de heele kwestie der scheepvaartrechten in onderzoek is bij de commissie-Patijn. Geld voor concentratie in de electriciteïts- voorziening is er niet. De Minister kan alleen voorkomen, dat men in dit opzicht dwaashe den begaat. Met den heer Krijger vond zijne Excellentie de klaagzangen over Zeeuwsch- Vlaanderen's isolement overdreven. Bruggen- of tunnelbouw in Rotterdam: dit vraagstuk verkeert nog in het stadium van voorbereidende overwegingen." Bij de replieken toonde de heer Drop (s. d.) zich niet tevreden met 's Ministers antwoord aangaande het niet-opnoemen van collectieve arbeidscontracten in de Rijksbestekken. Dus deponeerde hij een motie om de Regeering uit te noodigen maatregelen te nemen tot ver bindend verklaring van collectieve arbeidscon tracten in bestekken van Rijkswerken. De Mi nister drong op verwerping dezer motie aan. Op de sommen waarvoor men voor Rijkswer ken inschrijft zal z.i. het niet-verplichtend zijn van c. a. o. van grooten invloed zijn. Morgen stemming. Eer het groote oogenblik van den avond aanbrak moest Minister Slotemaker de Bruine nog op een aantal de vorige week gemaakte opmerkingen i.z. werkloosheidsverzekering antwoorden. Wettelijke regeling hiervan moet blijven wachten. Alleen is een voorziening in den maak tegen uit de werkloosheidsverzekering' tredende gemeenten; zij zullen dan geen uit- keeringen uit het zgn. steunbedrag ontvangen. Verhooging der uitkeeringen aan landarbei ders zal niet kunnen plaats hebben. Voorts vernam men, dat de categorieën van beroepen, die niet meer voor vreemde arbeidskrachten zullen openstaan geleidelijk uitbreiding zullen ondergaan. Weldra kwamen nu de vraagstukken betref fende werkverschaffing en steunverleening aan de orde. Eerst de liberaal Louwes, die vroeg' of het geen Regeeringstaak was om te bevorderen dat meisjes uit de arbeiderskrin gen voor haar huisvrouwen-taak worden op geleid. Als een der oorzaken van werkloosheid noemde spreker de hooge loonen in de be schutte bedrijven. Toen spanning en stilte in de zaal. Mr. Aal- berse betrad het spreekgestoelte. Hier kreeg men dus de lang verwachte voortzetting van het algemeen politiek debat. Zou de leider der R.K. fractie thans duidelijke taal spreken? Prof. Aalberse. Het had er in zeker opzicht veel van weg. Want hij liet niet na te erkennen, dat de Regeering hem t.a.v. zes der acht door hem bij de algemeene be schouwingen voorge dragen verlangens be vredigende antwoorden had verstrekt. De vo rige week was bij de beraadslagingen over dit begrootingshoofd- stuk gebleken, dat het Kabinet aan de ver langens der R.K. fractie in zake verlaging van huren en andere vaste lasten tegemoet kwam. Beschikbaarstelling van levensmiddelen tegen sterk verminderde prijzen (zonder onnoodige uitsluiting van den middenstand)ook hier voor kreeg Minister Slotemaker de Bruine voldoende van Mr. Aalberse. Op het gebied dei- winterhulp stond het al net zoo gunstig. Een stuk in de richting van wat de R.K. Staatspartij wil gaat de Minister t.a.v. ver plichte steunregeling voor alle gemeenten. Het onderzoek dat naar het aantal nog steun- ■egeling-looze gemeenten, wordt ingesteld wacht Mr. Aalberse in goed vertrouwen af. Dan, tweede ten deele in vervulling gaand ver langen, het streven der R.K. fractie om pen sioenen en andere dergelijke inkomsten van inwonende familieleden gelijk te doen stellen met inkomsten uit arbeid. Wat dus wil zeggen dat ze slechts voor 2/3 van het steunbedrag zullen worden afgetrokken. Welnu voor wat de pensioenen aangaat was de Memorie van Antwoord den heer Aalberse heelemaal naai den zin. Er restte derhalve nog maar een klein verschil de regeling i.z. „andere dergelijke inkomsten" en hier zou de Minister zeker ook nog wel over de brug komen. Geen uitsluitsel echter had Minister Slote maker gegeven op den wensch, dat het maxi mum der uitkeering aan groote gezinnen zal kunnen stijgen tot 90% van het loon voor de uitgetrokkenen en 85% voor de dubbel uitge- trokkenen. Bevredigend antwoo'rd bleek de leider der R.K. fractie wel zeer nadrukkelijk op dit punt te verlangen, Inwilliging van dit verlangen noemde hij speciaal voor de groote plaatsen met hooge loonen, van groot belang. Daar kan op den duur een steunuitkeering van ten hoog ste 70% van het loon tot ondervoeding leiden. Tenslotte dan de ernstigste teleurstelling- door den Minister verwekt. Die was gelegen in het feit, dat terwijl Mr. Aalberse verlangd had, dat hetgeen kerkelijke en particuliere liefdadigheid doen, heelemaal niet in minde ring van het. steunbedrag zou mogen karnen, blijkens de M. v. A. ook voortaan van het geen particuliere en kerkelijke liefdadigheid geven 2/3 van het steunbedrag zal afgaan, ter wijl dan alleen het aantal noodgevallen waar in die aftrek achterwege zal blijven, wel eenige uitbreiding zal kunnen ondergaan. Die vermindering van 2/3 van liefdadige gif ten nu noemde de leider der R.K, fractie den dood van alle liefdadigheid. Als men weet, dat van elke drie gulden, die men iemand geeft, hij er tenslotte slechts een mag houden en er twee terugvloeien in de publieke (gemeente-) kas, zal dit het geven niet bepaald bevorde ren. 's Ministers argument dat zoodoende voor komen moet worden, dat de werklooze meer zou ontvangen dan hij anders zou verdienen, mocht volgens Mr. Aalberse op zichzelf niet onjuist wezen, te bedenken viel, dat er gezin nen zijn, die tengevolge van hun grootte of van ziekte wel niet kunnen rond komen met het normale loon van den werkenden vader en die dan dus toch liefdadige hulp noodig hebben. Maar bovendien, het gevaar voor te groote royaliteit der liefdadigheid is absoluut uitgesloten, want de liefdadigheidsinstellin- Het zelfportret van James Northcote, in het Frans Halsmuseum. gen ondervinden zelf in dusdanige mate den nood der tijden, dat zij, zelfs al zouden zij meer willen, niet dan alleen in uiterste nood zaak hulp kunnen verleenen. Viel de heer Smeenk (a.r.) Mr, Aalberse. die alles te zamen genomen in belangrijke mate bevredigd bleek, bij. speciaal dan wat betreft het geheel vrij laten der particuliere weldadigheid, naar 's heeren Kupers" (s.d.) smaak was de R.K. leider niet ver genoeg ge gaan. Dat werd ook in een tweetal s.d. mo ties onderstreept. De eene verlangde verhoo ging der op 1 Juli jl. verlaagde steunnormen. De andere motie wenscht verstrekking van kleeding', dekking en goedkoope voedingsmid delen op ruimeren schaal dan het plan is en een grootere toeslag gedurende de winter maanden dan uit de in het vooruitzicht ge stelde 2 millioen te behalen valt, nl. f 10 per gesteund gezin. De 2 millioen waren volgens den heer Kupers „een druppel op een gloeien- den steen". Zoowel de heer Loerakker als de heer Hein- metz lieten duidelijk blijken, dat hetgeen hun partijgenoot Mr. Aalberse verlangd had. wel iet uiterste minimum was. Grauwe ellende heeft, naar de heer Heinmetz opmerkte, in tal van gezinnen haar intree gedaan: verhooging der steunnormen en der kindertoeslagen be pleitte hij. Mevr, de Vries-Bruins (s.d.) betoogde, dat er wel ondervoeding valt waar te nemen. Na haar kwamen nog verschillende andere spre kers aan de beurt, doch het belangrijkste, 's Ministers antwoord zal vannacht vermoe delijk nog wel uitblijven. E. v. R. Het toeval bracht ons dezer dagen tegen over één der Haarlemsche Kunstschatten dochniet in Haarlem. Op de zeer in teressante tentoonstelling van Engelsche kunst in het Boymans-museum te Rotterdam ingericht bevonden wij ons op een gegeven oogenblik voor een geestig en expressief, ty pisch Engelsch portret en toen wij den ca talogus raadpleegden, kwam er een beetje beschaamd gevoel over ons wantdit mooie portret bleek tijdelijk uit ons Haar- lemsch museum geleend te zijn en wij zijn er dus hoogst waarschijnlijk verscheidene maleii onachtzaam voorbij geloopen. Hetgeen be wijst hoe nuttig het is wanneer bepaalde museumstukken zoo nu en dan eens van den spijker komen, al zijn wij over het geheel genomen geen voorstander van een al te be wegelijke museumbezit. Enfin, wanneer deze Rotterdamsche tentoonstelling die naar ik zoo juist verneem, tot 17 December verlengd werd gesloten zal zijn, komt deze heer James Northcote weer naar het Spaarne te rug wandelen, en zullen onze lezers mis schien met hem willen gaan kennis maken, voor zoover ze hem nog niet vroeger hadden opgemerkt. Van veel belang schijnt men hem al vroeger niet gevonden te hebben: in het oude gidsje van 1911, nog door directeur Kranig opgesteld, wordt hij niet eens ge noemd, wel een werk van Hodges en die zul len dan met hun beitjes wel het geheele ge meentelijk bezit aan Engelsche kunst uitma ken. Reden te meer om er meer aandach' 'aan te schenken, dan ik tot nu toe ik er ken het grif gedaan heb. Wie is die meneer NorthCfDte en hoe komt zijn zelfportret bij ons in Haarlem? Northcote schilderde dit zelfportret in 1796 en was toen juist even de vijftig gepasseerd. Men behoeft zelfs deze reproductie maar even aan te zien om gewaar te worden dat hij een uiterst bekwaam portrettist geweest moet zijn en een sterk, scherp karakter. Dat hij bekwaam was. wordt ten overvloede nog be- Bezwaren tegen uitvoering dienstweigeringswet. Adres der J. V. A. aan de Tweede Kamer. Dezer dagen heeft het Landelijk Comité der Jongeren Vredes Actie zich met een adres tot d-e Tweede Kamer der Staten Generaal ge wend, waarin het volgende wordt gezegd: dat haar als vereeniging herhaaldelijk klachten bereiken over de uitvoering d-er wet telijke bepalingen der Dienstweigeringswet; dat toch dienstplichtigen, van wie vaststaat dat zij ernstige gewetensbezwaren tegen het vervullen van den dienstplicht hebben, hun be roep op evengenoem.de wet ongegrond zien verklaard; dat door een dergelijke uitvoering, aan d-e Dienstweigeringswet alle kracht ontnomen wordt; dat als gevolg daarvdn de dienstplichtigen, die zich oo evengenoemde wet beroepen heb ben en afgewezen zijn, zich voor een ernstig gewetensconflict geplaatst zien; dat zij zich immers als gevolg van hun ge wetensbezwaren en van hun afwijzing genood zaakt zien dienst te weigeren en zich aldus aan een strafbaar feit schuldig maken; dat verzoekster speciaal de aandacht wil vestigen op het geval van haar lid, R. van Iieusden, wiens gewetensbezwaren tegen het vervullen van den dienstplicht naar bevoegd oordeel ernstig en diepgaand waren; dat genoemd lid echter zijn beroep op de Dienstweigeringswet ongegrond zag verklaard en als gevolg van zijn gewetensbezwaren ge dwongen was dienst te weigeren; dat hij vervolgens door den Krijgsraad ver oordeeld werd tot de maximum gevangenis straf van 10 maanden, op welke straf de Audi teur-Militair zelfs aandrong: dat een en ander, naar het oordeel van ver zoekster tot een schromelijk onrecht leidt en duidelijk belicht: 1. voor welke onduldbare gewetensconflic ten dienstplichtigen zich gesteld zien, wier beroep op de Dienstweigeringswet zonder mo tiveering en zonder de mogelijkheid van een hooger beroep afgewezen wordt; 2. dat de afgewezen dienstweigeraars on danks hun ongegrond verklaard beroep op de Dienstweigeringswet toch zulke ernstige ge wetensbezwaren blijken te hebben, dat zij een eventueele gevangenisstraf van 10 maanden trotseer en; dat verzoekster zich het lot van R. v. H. nog temeer aantrekt, omdat zijn getuigenis en bekendheid als pacifist als bezwarende om standigheid gold: Dat verzoekster evenwel met Idem protes teert tegen het aanleggen van andere maat staven dan die van het gehalte der gewetens bezwaren, en het verzoekster integendeel wil voorkomen.dat deelname aan pacafistischen ar beid in organisatorisch verband juist den ernst der bezwaren van de betrokkene aantoont; Redenen waarom verzoekster er eerbiedig bij Uw College op aandringt, dat het: 1. een onderzoek doet instellen naar de werking der Dienstweigeringswet; 2. met name doet onderzoeken op grond waarvan het beroep van de dienstweigeraars van Mierop, Hoos en v. Heusden op de Dienst weigeringswet ongegrond is verklaard. ontoelaatbaar verklaart, dat iemands be kendheid en getuigenis als pacifist als bezwa rende omstandigheid geldt bij beroep op de Dienstweigeringswet en berechting voor den Krijgsraad. Regeering zal Staten-Generaal inlichten. Over medewerking' voor de Saarstemming. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 Naar wij vernemen, is de regeering voor nemens, binnenkort aan de Staten-Generaal een overzicht te doen toekomen van haar me dewerking aan de Volkenbondswerkzaamheid in het Saargebied in verband met de volks stemming. De Staatscourant van gisteravond bevat een Kon. besluit, waarbij aan de Nederlanders, die in verband met de op 12 Januari a.s. in het Saargebied te houden volksstemming in poli tiedienst zullen treden van de regeeringscom- missie van het Saargebied, hiertoe, voor zoo veel noodig, verlof wordt verleend. De afdeeling mariniers, die hoogstwaar schijnlijk naar het Saargebied zal trekken, zal ongeveer 300 man sterk zijn. Van dit con tingent levert Rotterdam 2 3, de overige 100 man worden uit andere plaatsen in het land naar de kazerne te Rotterdam gedirigeerd. In den lcop van deze week zal de troep geheel in de marinirs-kazerne aldaar geconcentreerd zijn. Het ligt in de bedoeling om hem voor het vertrek, dat zooals reeds gemeld waarschijnlijk omstreeks de Kerstdagen zal vallen, nog eens terdege te oefenen. Het contingent zal wor den ingedeeld in twee compagnieën en volle dig worden uitgerust met bagage-, munitie- en gevechtst-rein. De kapitein der mariniers W ,A. Roelofsen is naar Genève vertrokken als bemiddelings officier. ERBOD OM MELIvLEVERANCIERS OVER TE NEMEN. Zooals bekend heeft het crisis-zuivelbureau een circulaire rondgezonden, waarin het aan zuivelfabrieken werd verboden om melk- leveranciers van elkander over te nemen. Aanleiding tot dit verbod was dat verschil lende fabrieken in de veronderstelling, ten gevolge van de exportregeling in een gun stiger positie te verkeeren dan andere er toe overgingen veehouders te bewerken naar hun bedrijf over te gaan. De minister van economische zaken heefi de juistheid van dit verbod echter alleen maar als noodmaatregel erkend, door bij de crisissteunbeschikking 1934 (zuivel) als voor waarde te ste'\en voor het ontvangen van steun op zuivelproducten, dat de fabrieken niet na 15 December 1934 zonder goedkeuring van een crisiszuivelcentrale. direct of indi rect, melk of room ontvangen van leveran ciers, die zij na 18 October hebben aange nomen. Een definitieve regeling is in voorbereiding, welke regeling uiterlijk 1 Maart zal worden ingevoerd. James Northcote. Zelfportret. Frans Halsmuseum Royal Academy; van zijn karakter spreken de fel observeerende oogen, de energieke mond, en onder zulk een prachtig gewelfden schedel schuilen gemeenlijk geen alledaagsche hersens Al vergeten wij daarbij niet dat de Engelsche portretkunst van de achttiende eeuw gaarne idealiseert en ook de heer Northcote zijn eigen grandezza wel met een weinig welbehagen zal aanschouwd hebben. Dan nog blijft ook in de kleur, wijnrood tegen donkeren achtergrond, een aristocra tische allure te bemerken, die kenmerk van den tijd was,' doch hier eenvoudig bleef zonder in pompeuse opgesmuktheid over te slaan. Nu de vraag: hoe kwam dit zelf portret in Haarlem? Op de Rotterdamsche expositie hangt nog een door Northcote ge schilderd portret, dat den Londenschen Jonk heer Salvador, die in het begin der vorige eeuw naar Holland kwam en in Den Haag stierf, voorstelt Een van diens nakomelingen was in de zeventiger jaren raadslid van Haarlem kreeg hier hoogloopende ruzie met voorname Haarlemsche families, werd in Am sterdam in de gijzeling gezet en daarna door het Haarlemsche volk onder gejuich weer binnengehaald, nadat hij bij de Amsterdam- sche Poort in eene, met zes paarden be spannen open calèche verwelkomd was. Wat deze heer allemaal gedaan en gezegd heeft en waarom 'n deel der burgerij zoo op hem ge beten was, doet nu hier niet ter zakedat zou een, met kunst niet te maken hebbend feuilleton wordenmaar één goed ding deed hij zeker: hij gaf in 1870 dit zelfportret van Northcote aan de gemeente cadeau. Het andere doek van Northcote ging uit de familie Salvador over in de met haar geparenteerde Amsterdamsche familie van Nierop en werd nu eveneens in Rotterdam tijdelijk afgestaan wezen door het feit dat hij lid was van de Zoo hebben, evenals de boeken, ook de schil derijen hun lotgevallen en komen, na jaren van scheiding weer vreedzaam naast elkaar te hangen Wij zouden deze gelegenheid te baat kun nen nemen nog iets over die Engelsche kunst in Rotterdam te noteeren. Er blijkt in de voorname Hollandsche families nog wel het een en ander, vooral aan portretten, uit En- geland's schilder-glorietijd te zitten. Maar ook een aantal artistieke curiosa welke eens voor het voetlicht te brengen een verdienste van zulk een expositie is. Ik wil graag erkennen nog nimmer een schilderij van George Smith of Chichester, bewust gezien te hebben. En toch is deze heer, die in 1714 in Chichester gebo ren werd en in 1776 in Chichester dood ging een stillevenschilder van respectabel formaat geweest. Daar zijn er hier twee, niet vrij van invloed van Chardin waarop met stukken roastbeef, kaas en brood, groot genoeg om een weeshuis eener kleine stad mee te voede ren, een picturaal effect bereikt wordt van een wel zich zeer bewuste kracht. Het is een Chardin, in het kolossale getransponeerd, curieus en wat eigenzinnig van compositie, doch hoogst interessant. Dat men in Neder land vier werken van den jonggestorven Bonington (18011828) kon vinden, aan wel ker authenticiteit geen twijfel behoeft te be staan is ook verblijdend. Een buitengewoon prachtig stukje, een gezicht op het Canal Grande in Venetië kwam uit het Rijksmuseum waar het in bruikleen zich bevond. Een schil derijtje van een verwonderlijk rijpheid voor een schilder die nog geen 28 jaar oud werd. Uit een ander doek, een landschap uit de col lectie Van Beuningen in Rotterdam ka.i men reeds de latere romantische landschapsschil dering van een Isabey, Dupré etc. vóór proe ven. Buiten de miniaturen en de teekeningen zijn er in Boymans een veertigtal schilderijen geëxposeerd. Van Lawrence en Reynolds enkele weinig bekende dingen: van den laatste b.v. het portretje van Lady Hastings (eigendom F. Lugt), van Lawrence dat van den jongen Baron van Fife (eigénd. van Beu ningen) en een meisjesportret uit de coll. Bachstitz. De activiteit van Rotterdam weer spiegelt zich in zijn Museumbeheer. Als de Engelsche kunst over enkele dagen weer zal zijn afgenomen worden de wanden weer voor de Kersttenoonstelling in gereedheid ge bracht. En dan zal Mr. Northcote weer op het Groot Heiligland te consulteeren zijn. J. H. DE BOIS. 12 December: In de sociëteitszaal te Krommenie nam gisterenavond de vereeniging „J. J. Cremer" van Haarlem, aan het aldaar uitgeschreven tooneelconcours deel, met de opvoering van het tooneelstuk van Rosier Faassen „De Oude Kassier". Het stuk werd tot het grootste genoegen van het talrijke publiek afgespeeld, dat door oorverdoovend applaus te kennen gaf, hoezeer het spel der Haarlemsche ver eeniging in den smaak viel. De opvoering mag dan ook uitstekend verzorgd heeten. Te Petersburg is een damesvereeni- glng gesticht, die zich ten doel stelt de honden aan te kleeden. In het reglement komen o.a. deze bepalingen voor: Hon den van leden mogen niet ongekleed de deur uitgaan. De snit en de kleur der honden-kostuines worden op de maande- lijksche vergaderingen bij meerderheid van stemmen vastgesteld. Er is een commissie van toezicht, die te waken heeft of de leden der vereeniging haar honden werkelijk kleeden „comme il faut". Door onze lens gesnapt. De heer A. J. Meyerink. De heer A, J. Meyerink werd in onze stad geboren op 25 October 1865 en is dus 69 jaar. Toen hij het eerste derde gedeelte van dien leeftijd bereikt had. deed hij met goed gevolg examen voor de akte Gymnastiek M. O. 110 December 1888). Gedurende tal van jaren heeft hij gymnastieklessen gegeven aan verschillen de scholen te Haarlem en ook te Bloemen- daal. De heer Meyerink was indertijd een uitmun tend schermer; vele medailles behaalde hij in tal van wedstrijden. Niet voor niets droeg hij den bijnaam van „de sabelduivel". Bekend zijn de „Lighaluitvoeringen", die de heer Meyerink gedurende 20 jaren elk jaar organiseerde ten behoeve van de Vereeniging tot bestrijding' der t. b. c. Vurig propagandist voor het zwemmend red den is de heer Meyerink steeds geweest en is hij nog altijd met onverminderd enthousiasme Hij richtte indertijd, in 1917, de Haarlemsche Reddingsbrigade op en was daarvan onafge broken voorzitter tot 1926. Hij heeft zitting in het bestuur van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen en was ook eenigen tijd bestuurslid van „Het Oranje Kruis". Schandelijke practijken van twee broers. Speculanten op de liefdadigheid. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof dien de Dinsdag in hooger beroep de strafzaak te gen de gebroeders J. H. en D. J. P., resp. ver dacht van oplichting en uitlokking van op lichting. Dit tweetal, vooral de oudste D. J. P.. hield zich bezig de goegemeente geld afhandig te maken, z.g. om thuiswerkende blinden te steu nen. De blinden konden echter naar het geld fluiten, dat terecht kwam in de zakken van de gebroeders. Tegen hun praktijken is her haaldelijk door de politie gewaarschuwd. Het tweetal ging rustig door met het winstgevend bedrijf. Tenslotte achtte de justitie termen aanwezig om daadwerkelijk in te grijpen. De jongste broer hoorde zich op 12 Juli door de rechtbank veroordeelden tot drie maanden de oudste kwam er minder genadig af, hij werd tot anderhalf jaar veroordeeld, De proc. generaal vroeg bevestiging der von nissen. Bij het verhoor bleek, dat de jongste ver dachte in Den Haag op zekeren dag tegen een concurrent op dit terrein was aangeloopen en om zijn „jachgebied" veilig te stellen had hij zich uitgegeven voor rechercheur van politie, de boekjes van zijn concurrent in beslag ge nomen en hem met een „waarschuwing" laten gaan Volgens den proc. gen. is de „zaak" in 1895 reeds begonnen. De vader van verd. had haar; overgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5