De doodslag in Hoofddorp. leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS n. z. h. T. M. Rubriek voor Vragen. agenda WOENSDAG 12 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 5 STADSNIEUWS. Tegen verdachte 10 jaar geëischt. Hij blijft ontkennen. De verslagene heeft toen aan de ambtenaren gedemonstreerd, hoe het geld gemakkelijk uit den meter gehaald kon worden. De vrouw van den verslagene verklaarde, dat de verstandhouding tusschen haar en haar man *iiet goe- was. Verzoek om invrijheidstelling afgewezen. In ons nummer van Dinsdag namen we reeds het begin op van de behandeling van de doodslagzaak in Hoofddorp voor de Haarlem- sche rechtbank. De voortzetting van de be handeling volgt hier. Een zeer zware hamer met afgebroken steel heeft dr. Hulst gevonden, doch hij geloofde niet, dat die hamer gebruikt was. Behalve één bloedspatje was er geen enkel ander spoor op aanwezig. Een kleinere hamer vertoonde meer bloed doch ook dat werktuig zal wel niet ge bruikt zijn. Een haar op de jas van den ver slagene gevonden kwam overeen met de haren van verdachte. President: „Acht U het mogelijk dat de dader weinig bloedspatten heeft gekregen?" Deskundige: „Het is mogelijk, zeer zeker bij de eerste twee slagen." Deze vraag werd gesteld bij de bespreking van de overhemden en kleeren van verdachte, die door dr. Hulst onderzocht zijn. De vrouw van den verslagene had als dienst bode werk gevonden in Bilthoven. Haar werk geefster verklaarde, dat ook verdachte bij haar in dienst was geweest als .tuinman. Hij is op Zaterdag voor den doodslag op Donderdag morgen weggebleveh, omdat zijn zuster ziek zou zijn, tot Donderdag den zesden Sept. 's morgens om half tien. De man heeft zich toen verkleed. Hij was rustig. Zij vond op Zondag een hemd van verdachte in Persil en zag daar donkere vlekken in. Inspecteur Jelsma kwam bij de woning op Vrijdag, toen de aanslag was ontdekt. De wo ning was gesloten, zoodat een raam moest worden opgeschoven om toegang te krijgen. Sporen van braak zijn niet gevonden. De wek ker in een slaapkamer boven had om half vijf gerinkeld. Pres.: „Sliep U den nacht voor het gebeurde in de achterste slaapkamer en de electricien in de voorste?" Verd.: „Ja". Voor zijn dood heeft de verslagene een brief van verdachte onderschept, doch de inspecteur mocht er niets over openbaar maken, omdat verdachte „me anders de hersens inslaat", naar de electricien verklaarde. Verd. zou den electricien al eens een tand uitgeslagen hebben. Verd. geeft toe dat hij den electricien eens op een nacht het huis uitgegooid had. Tusschen de vrouw en den pleegzoon bestond een lief desverhouding, zooals verd. verklaard heeft voor den rechter-commissaris. Verdachte ont kende dat op de zitting ten sterkste. Pres: „Vindt U dat deze foto, waarbij de vrouw op Uw knie zit, de verhouding van moe der en zoon aangeeft?" Verd.; „Haar man stond er bij, toen die foto genomen werd. Ik had wel andere gevoelens, doch die zijn niet tot uiting gekomen." De vrouw van het slachtoffer zou tegen den inspecteur gezegd hebben, dat ze niet weer naar haar man toe wou, maar dat ze zulk een einde niet bedoeld had. Verdachte merkte op, dat hij weggebleven was uit Utrecht wegens een sollicitatie. De electricien had hem Zaterdag telefonisch hier van op de hoogte gebracht, en tevens had hij gezegd, dat verdachte maar moest terugkomen omdat de verdachte gietvormen moest maken. Later hoorde hij dat zijn zuster ziek was, en dat heeft hij aan zijn werkgeefster getelefo neerd. Deze verklaringen klopten, waar moge lijk, met die van de werkgeefster en een ken nis van verdachte. Van Br., de electricien, heeft tegen een ge tuige weieens gezegd, dat hij thuis eigenlijk geen leven had. „Mijn pleegzoon slaat me, be steelt en bedriegt me" heeft v. Br. tegen een andere getuige verklaard. Zijn echtgenoote aan den anderen kant had aan „haar weinig hui- selijken man niets". Een candidaat-huishoudster bij v. Br. kreeg in een gesprek met hem te hooren dat hij „angstig was in dat huis, maar dat kwam van spiritistische zijde." Verdachte was bang voor vergiftiging, en lette altijd scherp op bij thee zetten en het klaarmaken van chocolade e.d. Hij verruilde de kopjes als v. B. de dranken had bereid. Verd.: „Dat deed ik, omdat van Br. zoo vaak gezegd had, dat hij zichzelf vergeven zou." Mr. Raedt: „Dat verruilen van de kopjes was dan heel gevaarlijk voor u!" Uitvoerig werden besproken de verhouding tusschen verdachte en den electricien en die tusschen de vrouw en den verdachte. Een monteur, in dienst van van Br. kwam vrijwel eiken morgen bij hem. De verstand houding tusschen hen was goed. Ook deze zei dat v. Br. bang was. Uit de getuigenverklaringen bleek verder, dat op de slaapkamer de hond was opgesloten geweest. Donderdagmorgen omstreeks negen uur is de monteur bij het huis gekomen, doch hij hoorde en zag niets en niemand. Dit vond hij niet vreemd, omdat v. Br. gezegd zou heb ben dat hij in die week wel eens elders zou kunnen vertoeven. Vrijdagmorgen kwam hij weer, en toen heeft hij nadere onderzoekingen gedaan. Hij tilde het raam op van de werk plaats en zag het lijk liggen. Een week voor zijn dood had v. Br. nog f 45, zooals de monteur verklaarde en op 5 Sept. nog een paar briefjes van tien gulden. De door verdachte gemaakte gietvormen waren eenige malen des morgens kapot gestoken gevonden. De pleegzoon verdacht den electricien daarvan. De buurman van v. Br., die ziek was, heeft den heelen nacht van 5 op 6 Sept. niet kunnen slapen. Te ongeveer vijf uur hoorde hij een kort gestommel, als van het slaan van een mat tegen een schutting of van twee worste lende mannen, welk geluid uit de werkplaats kwam. Hierna was het een half uur stil. Toen hoorde getuige dat een fiets buiten tegen het huis neergezet en de zijdeur dichtgeslagen werd. Wat later vernam hij, dat met eenige vaart de fiets over het grint werd gereden en verdween. Den hond heeft get. niet gehoord, ofschoon het dier tegen vreemden flink te keer kon gaan. Tot half 8 heeft getuige niets meer gehoord. Verd. gaf toe om 5 uur nog thuis geweest te zijn, en kon de geluiden alleen verklaren uit het stukslaan van aluminium. De getuige merkte op, dat het een dergelijk geluid niet geweest is. In den muntmeter ha<? een gulden of 6, 7 aanwezig moeten zijn, doch ze waren er niet. Een maand eerder was ook al eens geld er uit verdwenen. Zij stond tegenover verd. als een moeder tot een zoon. Pres.: „Dit klopt niet met wat u voor de politie verklaard heeft!" Getuige bekent dan, dat hun gevoelens an ders waren. Zij was erg geschrokken toen zij Zaterdagavonds van de politie het doodsbe richt van haar man kreeg. Haar man was den laatsten tijd, dat zij bij hem was, zeer eigen aardig. Hij zag menschen in de kamer, die er niet waren. Soms viel hij vijfmaal op één dag flauw. Deze kwestie, die met een loge in ver band stond, was de reden, dat zij haar man verliet, drie maanden voor zijn dood. Verdachte ontkende iets met de zaak uit staande te hebben. Hij is vroeg opgestaan, omdat hij vroeg met den trein weg moest. Er kwam storing in de electriciteitsinstallatie en bovendien heeft hij v. Br. geholpen bij ziin werk, zoodat hij den trein gemist heeft. Hij heeft de fiets buiten gezet en is naar den weg geloonen, waar hij voor ziin wegfietsen nog een sigaret opgestoken heeft. Hiermee was men gekomen tot het requisi toir. De behandeling van de zaak werd echter hiervóór, om 7 uur geschorst. Na de schorsing, om acht uur ruim nam de officier, Mr. Paardenkooper Overman zijn Requisitoir. Het mag als een uitzondering beschouwd worden, gelukkig dat de rechtbank in twee maanden tijds drie misdrijven moet behande len, waarbij een menschenleven te betreuren is. aldus de Officier In de beide andere zaken hebben de verdachten bekend, in deze zaak ziet verdachte er heil in te blijven ontkennen. Deze verdachte heeft op onmenschelijke wijze de daad gepleegd. Toen verd. werd aangehou den had de Officier die overtuiging nog niet, maar wel toen de Officier ter plaatse kwam. De getuige, die Donderdag- en Vrijdagmor gen aan de deur kwam, is nalatig geweest, zoodat de verd. tijd had de sporen listig te verwijderen Hoe de zaak precies in zijn werk is gegaan, weet men niet, als verd. niet nader spreekt. Verd. vraagt, waarom hij niet vol bloed zat, als hij 't gedaan heeft. Maar, zegt de Officier hij heeft twee dageii gelegenheid gehad om eventueel kleeren te verdonkeremanen. Mis schien had hij nog naohtkleeding aan. De ver klaring van den buurman is van groot belang in verband met speciale door de politie ge nomen geluids-proeven. Tegen verd. pleit sterk dat hij tijdens de gehoorde geluiden thuis was. naar hij zelf verklaarde. Van de stille getuisren noemt de Officier het gesloten zijn van de deuren. Verd. probeert nu een onbe kende er voor te plaatsen, die na zijn vertrek gekomen zou zijn. doch de Officier is er van overtuigd, dat na het vertrek van verdachte niemand anders in het huis is geweest. De hond heeft niet geblaft, wat hij wel zou heb ben gedaan, als er vreemden op het erf zou den gekomen zijn. Als de Officier dan de verhouding tusschen de beide mannen en de vrouw behandelt, ver zoekt de rechtbank de vrouw de zaal te ver laten. De Officier citeert dan de uitlating van de vrouw voor den rechter-commissaris: „Mijn man heeft ons in eikaars armen gedreven". De beide mannen wisten te veel van elkaar, van dingen die geheim moesten blijven: dief stal, onttrekken van goederen aan een faillis sement, o.a. Verd. wist dat v. Br. een levens verzekering ten behoeve van zijn vrouw had afgesloten, v. Br. kon sarren en het vernielen van de gietvormen zal sarren geweest ziin, Dit was de directe aanleiding tot de daad, vol gens den Officier. Verzachtende omstandigheden ziin er wei nig. Verd. is geen medelijden waard. De daad was beestachtig en de Officier vordert een ge vangenisstraf van 10 jaar met aftrek van pre ventief. Pleidooi. De verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bokkel is getroffen door het steeds vechten van ver dachte voor zijn vrijheid. Pleiter kan zich niet voorstellen dat iemand als verd. zóó staat te liegen, dat hij zonder aarzelen een schat van feiten noemt en op elke vraag kan antwoor den. „Als deze jongen liegt, dan is hij een Las- ker in liegen", roept pl. uit. Mr. ten Bokkel geeft dan een uiteenzetting van den gang van zaken zooals hij dien ziet en waarbij hij met klem betoogt, dat de doodslag DAGEIIJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) tegen zeven uur gebeurd moet zijn, terwijl verdachte om vijf minuten over zes het huis heeft verlaten. Allerlei feiten haalt pl. hier voor aan, zooals de leege maag van den ver slagene die toch om 5 uur s morgens nog ge geten had. Nadrukkelijk vestigt pl. de aan dacht op het feit, dat de verklaringen van ge tuigen hoe betrouwbaar de personen ook zijn, voorzichtig moeten worden bekeken. Het is onwaarschijnlijk, dat de buurman alles ge hoord heeft, wat de geluidsproeven duidelijk gemaakt hebben. De electricien was een zeer zonderling mensch, met een ziekelijk brein, die misschien op sluwe wijze van te voren stelselmatig zijn pleegzoon verdacht gemaakt heeft. Vóór verdachte pleit, dat. hij niet onder bloed en cement zat. Voorts kwam hij heel rustig in Bilthoven aan. Het lijk is beroofd van f ©0.welk bedrag niet gevonden is op verdachte. Officier: „Twee dagen daarna!' Pleiter betoogt tenslotte dat het zoo gevaar lijk is on aanwijzingen iemand te veroor- deelen. Mr. Ten Bokkel vraagt vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank acht voor dit laatste geen termen aanwezig. Verdachte, die steeds uiterlijk onaangedaan is gebleven ook bij het hooren van den eisch, betuigt dan nogmaals zijn onschuld. Uitspraak op 20 December 's morgens om half tien. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de navolgende faillissementen op 11 December uitgesproken: 1. De vennootschap onder de firma Berg- buys en Van Ruyven voorheen fa. Corn, van Niel Czn., gevestigd te Haarlem, Plein 95 en hare firmanten: B. A. van Ruyven, hande laar in meubelen en tapijten, wonende te Haarlem, Previnairestraat 25 en A. M. Berg- huys, handelaar in meubelen en tapijten, wo nende te Haarlem, Raamsmgel 24. Curator Mr. B. E. van Tijn, alhier 2. A. G. Kuiper, caféhouder, wonende te Assendelft, Kerkbuurt 406. Curator Mr. J. A. B. Sanders, alhier. 3. J. Zwaanenburg, drukker, wonende te Zandvoort, Van Ostadestraat 4. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. 4. de N.V. Eerste Nederlandsche Werk tuig en Gereedschapsfabriek „Haarlem" vroe ger kantoorhoudende te Haarlem, Spaarn- dammerweg 9, thans ten huize van haren di recteur den heer G. Griffioen te Zuilen. Curator Mr. J. H. van Gelderen, alhier. 5. W. Failé, koopman, wonende te Sant poort, Bloemendaalscheweg 36. Curatrice mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin- genDols, alhier. 6. Rebecca Waisvisz, gescheiden echtge noote van F. J. C. Jansen, helderziende, wo nende te Haarlem. Cremerplein 1, Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. 7. M. W. Neumann, handelende onder den naam of firma Chemische Industrie M. W. Neumann, wonende te Bloeniendaal, Joh. Ver- hulstweg 60. Curator Mr. A. Beets, alhier. 8. C. Cassee, bierhandelaar en slijter, wo nende te Bloeniendaal, Bloemendaalscheweg 4a; Curator Mevr. Mr. J. H. G. Schutter Struick, alhier. Rechter-Commissaris Mr. Th. F. Raedt. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. de N.V. Stoomwasscherïj en Strijkerij „Helderlust" gevestigd te Heemsetde. Curator Mr. F. van de Goot, alhier. 2. Th. Kruyt, administrateur, wonende te Haarlem, thans Zijlweg 59. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. 3. S. Troost ("firma Rocona) te Zaandam. Curator mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. 4. L. M. N. Boerlagen, schoenwinkeiier, wonende te Haarlem, Lage Veerstraat 32. Curator mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. GIFT DER KONINGIN. De Samenwerkende Zendings Corporaties ontvingen van de Koningin een bedrag van f 1500 in verband met de week van Gebed, Toewijding en Offer. Vervoersopbrengsten gedurende November. De vervoersopbrengst over November 1934 was: Lijnen Scheveningen—LeidenKatwijk Noordwijk (incl. Stadslijn Leiden) f 81.928. Lei den (Stat.)—Haarlem (Stat.) f 23.952. Am sterdamZandvoort f 71.471 Stadslijnen Haarlem f 39.405, Trambuslijnen en veren in Waterland f 21.377. Totaal f 238.133. In November 1933 was dit totaal f 261-240. Een verschil dus van ruim f 33.000. De op brengst per dagkilometer was: Scheveningen- Leiden, Katwijk Noordwijk, inclusief stadslijn Leiden f 66.93, LeidenHaarlem f 26.61, Am sterdamZandvoort f 85.08, Stadslijnen Haar lem f 34 5T. trambuslijnen en veren in Water land f 14.25. In November 1933 was de op brengst gemiddeld f 53.39. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Commissaris van Politie te Schiedam waarschuwt tegen het koopen van zgn. spaar- briefstrooken, quitanties of aandeelen van de Commanditaire Vennootschap Spaarbriefbank „De Tijdgeest", directeur F. A. Rensman, Prof. Kamerlingh Onneslaan 163 b te Schiedam. Het betreft hier een verkapte loterij, waar voor de vereischte vergunning niet is ver leend. De Commissaris van Politie te Schiedam maakt bekend, zulks naar aanleiding van door den belanghebbende verspreide berichten, dat zijn in April 1934 gedane waarschuwingen, be treffende de financieele instellingen „Eigen Hulp", „Onderlinge" en „Vereenigde Spaar Credietbank", directeur M. van Weerden, voorheen Boerhavelaan 51 b, thans Rotter- damschedijk 197, 2de étage, te Schiedam, van kracht blijven en hij vooralsnog geen aanlei ding heeft de redactie daarvan te wijzigen. Hij geeft belangstellenden ernstig in overweging geen relaties met bedoelde instellingen aan te knoopen. N. S. B. in de Leidschebuurt. Stichting van een groepshuis? Haarlem-West der N.S.B. heeft Dinsdag avond in Rosehaghe een openbare vergade ring gehouden waar de heer Tj. O. v. d. Weide sprak, die zei dat men van plan is in de Leidschebuurt een groepshuis te stichten, om dat juist in deze buurt groote tegenstand bij 't colporteeren wordt ondervonden. Er zullen in deze buurt ook veel vergaderingen worden gehouden. Want juist waar de tegenstanders wonen, wil de N.S.B. komen, want daar leeft belangstelling voor de algemeene zaak en daar kan de N.S.B. succes verwachten. Waar onverschilligheid heerscht kan men nooit resultaat verwachten. De heer v. d. Weide behandelde het reeds meermalen in ons blad verslagen standpunt der N.S.B. over de democratie, het algemeen, evenredig kiesrecht en wat daarmee verband houdt. „Wanneer men klaagt over den toestand kan men de menschen in Den Haag niet de schuld geven, want zij zijn het die wij ge kozen hebben zei spr. De machtsverhou ding der partijen is in den laatsten tijd niet veel veranderd en de verdeeldheid blijft, die het gevolg is van den geest der Fransche revolutie. Deze geest was de liberale vrijheids geest, die uitbuitte en deze vrijheid wil de N.S.B. bestrijden. Ook het marxisme en het vakvereenigings- wezen werd besproken. Het marxisme zou ook zonder Marx zijn gekomen en de macht der vakvereenigingen zou aan het tanen zijn. De voorspelling van Malthus: voedsel tekort, is niet uitgekomen. Het probleem van een te kort is nooit op te lossen. We staan nu echter voor 't probleem van een teveel, terwijl er op vele plaatsen te weinig is. Dit is allemaal het gevolg van de economie van het verstand Een gelukkige maatschappij kan alleen bestaan bij de economie va-n het hart. De klassestrijd bestaat niet meer. Men kan hem niet voeren. De sociaal-democratie is nog even ver van haar doel, de socialisatie, af, als veertig jaar geleden. Zij heeft trou wens ook te veel den nadruk gelegd op de democratie. En wat gesocialiseerd is, die be drijven die gemeenschappelijk bezit zijn ge worden, die dragen ons aller onverdeeld enthousiasme niet weg! Er worden winsten gemaakt ten koste der gemeenschap. De klassenstrijd is doodgeloopen en moet vervangen worden door: klassesolidariteit. Zoo kan langs den geleidelijken weg een goede verandering in de maatschappelijke ordening komen. Er bestaan nu nog te groote verschil len. Zij zullen ook blijven bestaan, maar op bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad ivorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden ivorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men chocoladegelei? ANTWOORD; Vermoedelijk meent gij choco ladevla. Hiervoor is noodig voor 3 personen: 1/2 liter melk. 20 gram poederchocolade, 17 gram maizena, GO gram suiker en 1/4 stokje vanille. Bewaar een klein gedeelte der melk om de chocolade en de maizena aan te mengen en laat de vanille in de rest der melk op een hoekje van de kachel trekken. Breng dan de melk aan de kook en roer on der tusschen chocolade, maizena, suiker en melk tot een gladde massa. Giet deze al roerend bij de kokende melk en laat, steeds roerend, nog 5 minuten doorkoken. Verwijder de vanille. Laat de vla, onder af en toe roeren om velvorming et voorkomen, afkoelen en giet ze, als ze lauwwarm Is geworden in het vlaschaaltje. Garneer het met kleine, witte schuimpjes. 2e recept. (5 per-sonen): Benoodigd: 5 eieren, 5 reepen Kwatta; 30 gr. boter en 30 gr. suiker. Smelt de chocolade in een kom, zonder toevoe ging van water op den wasem van een ketel. Wrijf ze geheel glad. Roer er de boter door, daarna een voor een de eierdooiers en het laatst, luchtig, het eiwit, dat met de suiker stijf is ge klopt. Presenteer er, daar deze vla vrij machtig is, droog gebak bij. VRAAG: Hoe maak ik een pit-rieten wieg schoon? ANTWOORD: Boen de wieg stevig af met warm zeepsop. Spoel met ruim koud water goed na, zoodat geen zeep achterblijft. Bestrooi de wieg dan, terwijl zij nog nat is, met zwavelpoeder en verdeel dit men een schoon schuiertje over de ge- heele wieg, zoodat het riet overal door de zwavel geraakt wordt. Laat stil in de schaduw drogen en schuier daarna met schoonen schuier af. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Ik bezit een motorrijwiel, dat Sk al leen in de maanden April tot eind September, dus 6 maanden, wil berijden; daarna laat ik het door de belastingambtenaren verzegelen. Moet ik dan maar over een half jaar pers. bel. betalen? 2. Moet Ik toestaan dat de verzegeling aan de wielen geschiedt, zoodat het zeer moeilijk wordt de motorfiets te verplaatsen, of kan ik elschen, dat een onderdeel zoodanig verzegeld wordt, dat de fiets toch onbruikbaar is? ANTWOORD: 1. Ja, mits u v66r 20 Januari van het belastingjaar daarvan schriftelijk kennis geeft aan den Inspecteur. 2. Gij kunt daaromtrent geen eischen stellen, maar els uw verzoek, om het op een andere wijze onbruikbaar te maken, genoeg waarborg tegen misbruik biedt, zal men daaraan vermoedelijk wel voldoen, VRAAG; Als een bewoner van Santpoort in de maand December een hondje aanschaft, is hij dan verplicht voor het geheele jaar 1934 belas ting te betalen? Zoo ja, hoeveel? ANTWOORD: Geen belasting ls verschuldigd als door den vorigen houder reeds belasting voor den hond is betaald. Overigens is de belasting slechts voor de helft verschuldigd, indien de aanschaffing in de tweede helft van het jaar plaats heeft. Gij doet het beste, daarover inlichtingen te vragen aan de Gem. Secretarie te Velsen. VRAAG: 1. Ik woon te Zandvoort (klasse 3). ben gehuwd en heb geen kinderen. Hoeveel ink. bel. 1934/3 5 moet ik betalen van een inkomen van 1500? 2. Hoeveel bedraagt dat voor iemand met 1 kindje en een inkomen van 1490? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelastin; 17.64. gem. fondsbelasting 42. 2. Hesp. 12.SS en 33.Bij samenwoning met andere belastingplichtige personen ls de gem. fondsbelasting hooger. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Ik ben geboren 20 Februari 1916 Kunt u mij ook zeggen, of ik vrijgeloot ben? 2. Zoo niet, wanneer moet lk dan in dienst en wanneer moet ik voor de keuring komen? ANTWOORD: 1. Neen, nog niet bekend. 2. In 1936 in dienst en in 1935 voor de keuring DIVERSEN. VRAAG: Hoeveel benzine en olie heeft de Uiver gebruikt voor den tocht Londeii-Mel- bourne? ANTWOORD: De Uiver gebruikt per uur 2SI liter benzine en 3.13 liter olie. Het aantal vlieg uren bedroeg 71 uur en 2S minuten, zoodat in totaal gebruikt werden 20582 liter benzine en 224 liter olie. den voorgrond zal moeten staan datgene wat bindt. In onverbrekelijk verband staat hier mede dat het gemeenschapsbelang staat boven dat van den enkeling. Dit is de leuze der N.S.B.. Na de pauze beantwoordde de heer v. d. Weide vragen. VEREEMGING „OXDELIXG" GENOEGEN". Bovengenoemde Vereeniging vierde dezer dagen het 26e Sint Nikolaasfeest in het ge bouw St. Bavo. Nauwelijks had de voorzitter de bijeenkomst geopend of daar verscheen de goede Sint, blijde toegejuicht en toege zongen door de talrijke kinderen. Ongeveer drie kwartier bleef hij bij de kinderen en liet versnaperingen uitdeelen. Daarna trad het Tooneel- en Ruvuegezelschap ,.Hec Masker" op, met „Klein Duimpje". Bracht de reus bij zijn verschijning bij enkele kleinen eenige onrust, al heel gauw was dit vergeten toen bleek, dat Klein Duimpje den reus te vlug af was. Bij de tweede groep trad hetzelfde ge zelschap op met „George van de Rebellen club, wat geweldig insloeg. In de puaze werd bij beide groepen nog getrakteerd. Na afloop kregen de kindegren hun cadeaux, benevens een groote zak „met inhoud'' en een ka lender tje. „VORSTELIJKE EMIGRANTEN" De Tooneelgroep „Het Masker" (directie: Jan Musch en Ko Arnoldi) zal Zaterdagavond 15 December in den Stadsschouwburg te Haarlem, nog een populaire voorstelling geven geven van „Vorstelijke Emigranten". SCHOTEN'S CHR. GEMENGD KOOR. Schote's Christelijk Gemengd Koor hoop, ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan, een feestavond te geven op Maandag 17 December in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Het koor zal uitvoeren „Athalia" van F. Mendelssohn. Medewerking verleenen het Klein Orkest der H.O.V., Ankie van Wickevoort (sopraan). Rie van Pel (sopraan). Annie Hermes (alt) en den heer Dick Weiman (declamator). Het kinderkoor „Zanglust" (onderafdeeling van het koor) zal o.m. uitvoeren „de Kerstcan tate" van Jac. Zwaan, met begeleiding van Gossee Kroese (piano). Het geheel staat onder leiding van den dirigent Jac. Zwaan. PERSONALIA. Voor Staatsinrichting M.O. is geslaagd W. Tuin te Haarlem. Voor Staathuishoudkunde en statistiek M.O. slaagde K. van Ishoven te Haarlem. HAARLEMSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN. VEREENIGING. De heer E. van Beugen uit 's-Gravenhage sprak voor de leden der Haarlemsche Amateur Fotografen Vereeniging over „Chemie ten dienste van fotografie" <Rood-selenium in de fotografie). Hij bheandelde achtereenvolgens het be reiden van het rood-selenium en haar toe- oassing, de methode tot het kleuren en het kleuren zelf. Verder besprak hij het papier, dat voor directe- of indirecte kleuren het meest geschikt was. Na de pauze werd de theorie aan de prac- tijd getoets. Proeven werden genomen en slaagden schitterend. Jammer, dat men wegens het ver gevorderde uur hiermede moest eindigen. De voorzitter, de heer Schaap, dankte den spreker. Het was voor de aanwezigen een zeer leer- zamen avond. ALGEMEEN NEDERLANDSCH PERSBUREAU Te 's Gravenhage is Dinsdag, 11 dezer, in een buitengewone algemeene, nagenoeg vol tallige ledenvergadering van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" met alge meene stemm enbesloten tot stichting van het „Algemeen Nederlandsch Persbureau" met ze tel te Amsterdam. De acte van oprichting van deze stichting is in voornoemde vergadering ten overstaan van notaris Dr. Ph. B. Libourel verleden. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 13 December a.s. hoopt onze stadgenoot de heer H. Hansen, vertegenwoor diger voor Nederland van de Intern. Slaapwa gen- en Restauratierijtuigen Mij. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren bij deze maatschappij in dienst kwam. WOENSDAG 12 DECEMBER PrinsenhofGemeenteraadsvergadering, 1.30 uur. Stadsschouwburg: Ethel Bartlett en Rae Ro bertson (2 piano's) voor Mij. tot Bevordering der Toonkunst. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Free Focke (piano) voor Kunst aan het Volk, 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Dood Water". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ein Walzer für Dich". Op het too neel: Manzano Trio, Spaansche dansen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maskerade". Op het tooneel: Charlotte Barree-Ballet. 2.30, 7 en 915 uur. Janskamer: Alg. vergadering Weldadigheid naar Vermogen. 3 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 13 DECEMBER Gebouw Rosenhage, Hoofmanstraat 12: Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", mej. F. Quan- jer, Den Haag. Lezing over „Spiritistische ver schijnselen". 8.15 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein: Psycho metrische avond door mevr. J. Otterloo, 8 uur. Kantoor N.V. De Haarlemsche Hypotheek bank: Buitengewone aandeelhoudersvergade ring, 2 uur. Geb. Protestantenbond: Getuigenisavond van Kerk en Vrede. Onderwerp: „Caesar of Christus". Spr. F. Schuier, H. Boschma en Ds. J. J. Buskes. Bioscoopvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Hiemstede. Gemeenteraadsvergadering ten raadhiiize. 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7