VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Caesar of Christus. Wat moet de R.-K. Staatspartij ■n dezen tijd doen? Getuigenis-bijeenkomst „Kerk en Vrede". De Vereeniging „Kerk en Vrede" hield Don derdagavond in het gebouw van den Protes tantenbond een getuigenisbijeenkomst onder de leuze: „Caesar of Christus". De belangstel ling hiervoor was zeer groot. Er was geen plaats onbezet. De voorzitter, Ds. J. M. Leendertz sprak een kon openingswoord. Ook van kerkelijke zijde is het dringend noodig om voor den vrede en tegen den oorlog te getuigen, zei hij, want dit onderwerp houdt duizenden en duizenden bezig. De heer Pedde Sch-urer sprak over het onderwerp: „Evangelie en Staat". De beste Christen is de beste burger, wordt wel eens gezegd. Van deze gedachte wilde spreker uit gaan. al vond hij het in dezen tijd niet ge makkelijk om deze formule uit te spreken. Het conflict „Christendom en Staat" spitst zich hoe langer hoe meer toe. Dit conflict dwingt ons tot meer bezinning. Men wil het evangelie dienstbaar maken aan den Staat. Als het evangelie voor ons een levende werkelijkheid is. dan beteekent dat, dat het alles opeischt. „God lief hebben boven alles" beteekent meer dan dat wij wel eens zeggen, dat we zooveel van God houden. In het leven moeien harmo nie en evenwicht heerschen. God is het mid delpunt van ons leven. De moderne Staat wil. dat de Staat voor allen zal zijn het éene en eenlge. De Staat wil slechts Staatsburgers kennen. Is het evangelie Staatsgevaarlijk of Staaisontbindend? Is het niet, integendeel, de bron van ons leven? Mogen wij, Christenen, wanneer het gaat om de onafhankelijkheid van onzen Staat, elkander vermoorden en vergiftigen? Er zijn er, die deze vraag volmon dig met „ja" beantwoorden. Maar spreker kan niet aannemen, dat dit uit den grond van hun hart komt. Wij moeten den naaste lief hebben als ons zelf. God behoort te staan m het middelpunt van ons leven. Hij mag met onttroond woorden. De leuze: „God lief heb ben boven alles" moeten wij uitdragen. Er is maar één uitweg en dat is Christus, Een an dere weg loopt dood. „Oorlog is een Gods oordeel" wordt wel eens beweerd. Dat is in derdaad zoo, wanneer men den Staat en niet God als middelpunt kiest. De eenige redding van ons leven is, als men de waarheid van het evangelie met woord en daad uitdraagt. Het is God, Die de wereld draagt. Hij als hoog ste Wetgever moet het middelpunt van het gansche volkerenleven zijn. In Christus is het heil; Hij is de redder der wereld. Dit moet ge zegd worden tegen hen, die den Staat boven alles stellen. Wij hebben niets anders te doen dan God te gehoorzamen en niet den Staat, als die iets zondigs van ons zou vragen. Dat is in het belang van den Staat; dat is niet Staatsgevaarlijk en Staatsontbindend. De heer Hilb randt Boschma hield een rede over het onderwerp: „Evangelie en oorlog". Hij deelde mede, dat hij dit on derwerp alleen en uitsluitend zou bekijken uit het oogpunt van zijn vak van evangelist. De allereenvoudigste begrippen van het Chris tendom hebben velen vergeten of in ieder ge val op zij gezet en het aldus van zijn draag kracht beroofd. Straks' 'vieren we het Kerst feest en zingen den engelenzang. Stel u eens voor, dat midden in dit lied alle lichten uit gingen, sirenes gingen loeien en dat door alle straten de kreet weerklonk: „oorlog! oorlog! oorlog!" Welk een ontzettende tegenstelling zou dat zijn. Oorlog omvat alles wat misdadig en slecht is. Hoe is het mogelijk, dat er Chris tenen zijn, die over deze dingen wel hebben nagedacht, maar ze toch trachten goed te pra ten. Oorlog kan nimmer vereenigd worden met de allereerste beginselen van het evangelie. Het is de zonde van deze wereld, dat men de zaak van het Koninkrijk Gods opoffert aan allerlei belangen. Spreker is het eens met een woord van Dr. De Hartogh, dat veel in druk op hem gemaakt heeft: „Christendom is heldendom". Ja, liefde is heldendom. Zou dan het Christendom geen heldendom zijn? Het Christendom is de godsdienst der liefde. De weg van het Kruis is de eenige weg tot ver lossing. Alle andere wegen, die men ons op wil drijven, zijn dwalingen. Zelfs geen diplomaten, Volkenbond of stembiljet kan redding brengen. Dat kan alleen de weg die door het evangelie gewezen wordt. Als derde spreker trad op Ds. J. J. Buskes Jr. over het onderwerp: „Christus de Heer". Het nationalisme is het allesbeheerschende op het oogenblik in de wereld. Wie den oorlog bestrijdt, wordt ingedeeld bij de anti-nationa- len. Hij telt niet meer mee. Hij is uit den tijd. Vrienden van „Kerk en Vrede", laat het toch diep tot u doordringen: Ge zijt uit den tijd! In deze dagen van het naderend Kerstfeest willen wij ons bemoedigen en sterken met de kracht der eeuwigheid. Eeuwig gaat vóór het oogenblik. De geweldenaren zijn slechts de pionnen op het schaakbord der wereldge schiedenis. Naar den maatstaf der eeuwigheid staan wij juist midden in den tijd. Wij moeten niet versagen en den moed niet verliezen, ook al zegt Mussolini: „Oorlog maakt den man, zooals het moederschap de vrouw!" Als „Kerk en Vrede" iets wil beteekenen, dan moet er een beweging onder het kruis komen. Evange lie en oorlog vormen een onverzoenlijke tegen stelling. Spreker wekte allen op, lid van „Kerk en Vrede" te worden, maar dan moet men ook bereid zijn het kruis op te nemen en Christus te volgen. Wij kunnen alleen wat in de wereld zijn, als we trouw aan Christus blijven. Wan neer wij het moeten hebben van de goden van dezen tijd, dan komt er niets van terecht. Wanneer we het echter moeten hebben van den al machtigen God, dan komt alles terecht. Het is nu de tijd om te gelooven,_te leven en te strijden. Wij moeten worden één leger des heils, anders kan Christus ons niet gebruiken. Christus roept u op tot den strijd; hij wil u verlossen en zalig maken. Hij roept op tot strijd tegen haat en nijd; tegen militairisme en oorlogsgeest". Ds. Buskes sloot de bijeenkomst met gebed. R.-K. Kiesvereeniging vergadert over den toestand. PAGEUJKSCH WEERBERICHT [Adv. Ingez. Med.) In gebouw St, Bavo hield de R.K. Kiesver- eeniging Donderdagavond een vergadering waar de heer A. C. de Bruin sprak, de voor zitter van het R.K. Werklieden Verbond en lid van het dagelijksch bestuur der R.K, Staatspartij. De voorzitter Dr. Th. Th. Koot leidde den spreker in en schetste de bemoeiingen der partij ter verbetering van den toestand der werkloozen. Van de acht wenschen die Prof. Aalberse heeft geformuleerd zijn er, zooals be kend is, zes vervuld. Het gaat er nu nog om den scherpsten nood der werkloozen te lenigen. Een reeks factoren hebben ons land voor groo- te problemen gesteld en een ervan is: moet de gulden aangepast worden aan de gedeva lueerde andere geldswaarden? Er is veel voor, doch ook tegen. Toch is er volgens spr. licht in de duisternis. De oplossing kan alleen inter nationaal komen en men krijgt 't gevoel dat men in Genève nu ook aan andere dingen wil denken dan aan bewapening. Een betere toe komst krijgt men in Nederland niet door ver andering van systeem zooals nieuwe partijen op inhumane wijze beloven. De heer de Bruin ging in 't kort de geschie denis van de R.K. Staatspartij na, hoe zij tijdens het opkomend liberalisme met zijn verkeerde sociaal-economische theorieën wist stand te houden. Kapitalisme en geldzucht heeft zij in het belang van 't volk steeds be streden. Dit alles volgens haar grondwet: Quaaragesimo Anno. Helaas hebben de ver schillen in opvatting over economische pro blemen geleid tot afbrokkeling en vorming van partijen, wier voornaamste doel de be strijding der Staatspartij is. Een grooter pro bleem is natuurlijk: de moeilijke tijdsomstan digheden, welk probleem de partij uiteraard nooit alleen zal kunnen oplossen. Daarom dwingen zij, die ondanks groote nooden hun geloof behouden, het allergrootste respect af. Want niets is gemakkelijker dan om in dezen tijd achter mooie leuzen en phrasen aan te loopen. „Meenen de Katholiek georganiseerden dat er wijziging in de afvaardiging moet komen, heeft men niet alleen het recht daartoe, maar ook de plicht. Doch tusschen twee ver kiezingen in, moet men de aandacht op an dere, concretere zaken concentreeren", aldus de heer De Bruin. De politiek is niet het uitsluitende eigendom der politici, en het is plicht der partij als zij zich noodgedwongen bij een maatregel neer legt daarvan een verklaring af te leggen aan 't volk. Spr. behandelde de positie der partij in ver band met den moeilijken nationalen en inter nationalen economischen toestand. Nederland is tegen zijn zin in den economischen oorlog betrokken, en kan zich op straffe van alge- heelen ondergang,niet eraan onttrekken. Noch de regeering en zeker niet de Staatspartij kan men voor den toestand verantwoordelijk stellen. De adressen aan de regeer.ing van het R.K. Werkliedenverbond en door de partij gesteund wilden geen uiteenzetting geven van den toe stand. Beide staan op het standpunt dat ordening, ,b.v door publiek rechtelijke bedrijfsorgani satie tot stand gebracht moet worden. Vrije prijsvorming kan geen redding brengen. Spr. noemde de steunverlaging misdadig, daar het levensonderhoud niet evenredig is gedaald. Het minimum levensonderhoud wordt door velen niet meer bereikt: er heerscht ge brek en ondervoeding, dus ziekte, zijn het gevolg. Parlementair is de uitdrukking niet, maar deze toestand is misdadig! Er zijn verschillende wegen ter leniging. Het gaat er niet om den steun te verhoogen, in dien op andere wijze den arbeider een „be hoorlijk" bestaan kon worden verzekerd. Huur- verlaging, lagere prijzen der levensmiddelen e.a. zijn ook middelen en eventueel ook een kleine verhooging der inkomstenbelasting. Noem het „verplichte liefdadigheid" en zou iemand idividueel gevraagd, weigeren een honderdste procent van zijn inkomen te geven? „Ik wacht de economische bezwaren af als er wel om verhooging voor de defensie-uitga ven wordt gevraagd!" zei de heer De Bruin (applaus). „Zie maar naar 't Zuiden!" interrumpeer de iemand uit de zaal. Ook kwam aan de orde een eventueele val van de regeering naar aanleiding van de mee- ningsverschillen tusschen Prof. Aalberse en Dr. Colijn en Mr. Oud. over de steunrege lingen. Toen de heer De Bruin wilde spreken over voor en tegen van een val van 't kabinet riepen vele aanwezigen (niet-leden der Staats partij): „natuurlijk, het kabinet moet weg!" Spr. achtte samenwerking met de S. D. A. P. niet buitengesloten. Wellicht is deze noodzaak eerder aanwezig dan men wel zou verwachten. Een ander kabinet (de heer De Bruin noemde de combinatie ZimmermanVan Doornik) is wel denkbaar, maar 't is de vraag of de arbei ders daarmee wel gediend zouden zijn! Voor dat de spreker vragen zou beantwoor den zei hij nogmaals dat het voor de Katho lieke arbeiders van 't grootste belang was, dat de R.K. Staatspartij in eenheid sterk kan staan. De vergadering werd door vele raadsleden der Katholieke fractie, den wethouder den heer W. J. B. van Liemt en het Statenlid, den heer Hooy, bijgewoond. ARROND. RECHTBANK. Boot gestolen. Een inwoners van IJmuiden stond voor de rechtbank te Haarlem terecht wegens dief stal van een sloep. Het bleek een sloep te zijn van de Zaan- stroom, die gebruikt werd door lossers van de Tubantia om mee naar den wal te roeien, Op zekeren avond was de boot daar gemeerd, den volgenden morgen was ze verdwenen. La ter werd ze teruggevonden tusschen twee opgelegde schepen, frisch opgeschilderd Verd. ontkende. Hij beweerde, dat de boot was komen aandrijven en dat hij de sloep wilde teruggeven als hij bewaar- en verfloon ervoor ontvangen had. De Officier eischte 9 maanden gevangenis straf met aftrek, wegens diefstal. Verd. is al eerder veroordeeld. Mr. H. O. Drilsma trad als verdediger op. PI. betoogde, dat niemand gezien heeft, dat verd. de boot weghaalde. Het kan best zijn, dat jongens voor de aardigheid dien nacht de boot gebruikt hebben. Het opzet tot weder rechtelijke toe-eigening achtte pl. niet be wezen en hij vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen GROENTENMARKT HAARLEM. Haarlem, 12 December 1934. Knakpeen 36 cent per K.G. Lof 916 cent per K.G. Spruiten f 1f 1.50 per zak. Sla 2565 cent. per kist. Boerekool 13—30 cent per kist. Gele kool 3545 cent per. kis'. Groene kool 20—35 cent per k Andijvie 20—60 cent per kist. Spinazie 35—70 cent per kist. Bloemkool 3—8 cent per stuk. Roode kool 2—6 cent per stuk Knolselderie 35 cent per str Wortelen 8—12 cent per bos. Prei 4—13 cent per bos s '-'erij 212 cent per bos. Peterselie 2—5 cent per bos. HAARLEMSCHE WERKINRICHTING. Zaterdag en Zondag is in de étalage van het gebouw der Haarl. Werkinrichting (voormalige school aan de Botermarkt) een kleed te be zichtigen, dat door de meisjes dezer inrichting vervaardigd is. JUBILEUM. Zaterdag 15 Dec. '34 zal het 12 12 jaar ge leden zijn, dat mej. A. Rog in dienst kwam bij de Haarl. Coöp. Dinervereeniging. Het zal haar zeker niet aan belangstelling' ontbreken. MOTORDIENST De reserve 2e luitenants R. W. van Ammers en O. Ansing van de Schoolcompagnie van den Motordienst zijn benoemd tot reserve le lui tenant bij het kor os. De 2e luitenant C. O. Weekhout van het 4e sgiment Infanterie te Leiden, zal bij de i Tcnoolcompagnie van den Motordienst wor- j eind on weggereden is. Verd. ontkende dat den gedetacheerd ter voorziening in een tij- stelligste met de woorden Rijwieldiefstal. Een IJmuidenaar, die reeds zeer vele malen veroordeeld is, had zich Donderdagmiddag te verantwoorden voor diefstal van een rijwiel met een electrische lantaarn. Enkele getuigen verklaarden, dat verd. bij hen gekomen was en hun een rijwielplaatje[ een lantaarn en een fiets had aangeboden. Verdachte beweerde, dat de getuigen „per tinent stonden te fantaseeren", waarmee hij de zaak in de oogen van de rechters niet beters maakte. Hij wist er niets van. naar hij met nadruk verzekerde. De Officier achtte den diefstal bewezen en vorderde een gevangenisstraf van 1 jaar. Uitspraak over 14 dagen. „Zware jongens". In den nacht van 20 op 21 October heeft een drietal Amsterdammers een zwerftocht ondernomen door de Leidsche Buurt. Ze had den het een en ander gedronken en afgespro ken om naar Haarlem te gaan om te zien of ze daar „nog iets op den kop konden tikken". Het drietal stal een lantaarn, rijwielplaatjes en een motorrijwiel en bereikte even later Aerdenhout. Hier zijn de mannen in een tuin aangehouden, in het bezit van inbrekerswerk- tuigen. Ze hebben, daar geen tijd gehad in te breken, zoodat ze vrijgelaten moesten worden. Later heeft de Hkarlemsche, politie het drie tal in' Haarlem aangehouden en toen hééft een hunner aan de recherche verklaringen afgelegd omtrent den moord in de IJpolder, waarbij een ander van het drietal (C. S.) be trokken zou zijn. De Officier vorderde tegen den eersten ver dachte die bekende 2 rijwielplaatjes gestolen te hebben, een gevangenisstraf van 5 maan den met aftrek. Verd. is reeds 5 maal eerder veroordeeld wegen heling, diefstal en weer spannigheid. Een vervolging wegens rijwiel diefstal wacht hem nog. Mr. H. O. Drilsma wees er op, dat verd. de laatste acht jaar zich goed gedragen heeft. De raadsman, die den indruk heeft gekregen dat verd. niet de leiding gehad heeft, bepleitte een gecombineerde straf. De tweede verdachte wist eigenlijk van niets. Hij had het een en ander gedronken en toen S. voorstelde naar Haarlem te gaan, heeft hij zich aangesloten bij de beide ande ren, Hij was in slaap gevallen op 't Huygens- plein en had na wakker gemaakt te zijn een electrische lamp gekregen, die hij in den zak stak. Pres.: „Toen S. daar 's nachts bezig was met een motorrijwiel, begreep U toen niet, dat die goederen gestolen waren?" Verd.: „Neen". Pres.: „Toen S. achter het huis verdween en even later met een motor terugkwam, dacht u dan, dat hij dien motor daar ge stald had?" Verd.: „Ik wist nergens meer van. Ik was al van half drie af op stap en had 30 a 40 glazen bier op!" èDe Officier achtte de heling die toege geven werd, bewezen. Er loopt nog een voor waardelijke straf van straf van 2 maanden die nu wel zal worden ten uitvoer gelegd. De Officier vroeg een gevangenisstraf van maanden. Verd. beweerde, dat hij, toen hij zich weer wat bewust werd van alles, onmiddellijk de lantaarn en de andere dingen af wilde geven. Mr. L, Ali Cohen betoogde dat zijn cliënt volkomen dronken was. Uit winstbejag heeft verd. niet geheeld, en pl. drong aan op vrij spraak. Verd. legde nogmaals den nadruk op zijn dronkenschap. Pres.: „Toen U betrapt werd, kon U anders nog met een sierlijke sprong over een hooge heg springen!" De derde verdachte was de 33-jarige C. S. die terecht stond wegens diefstal van een lantaarn, een dynamo, een rijwielbelasting- plaatje en een motorrijwiel. Een agent van politie uit Bloemendaal heeft in bewustën nacht de drie mannen be speurd en ontdekt. Op de plaats waar S., die eerst gevlucht was, dien zelfden nacht nog werd aangehouden lag een étui met 4 rijwiel- belastingplaatjes. Verd. protesteerde tegen de verklaring van den medeverdachte als zou in Amsterdam af gesproken zijn in Haarlem iets op den kop te tikken. Voorts wist hij niets van een motor af. Pres.: „Uw geheugen gaat achteruit, want vo-v- den rechter-commissaris wist u dat nog wel". Verd.: „Ik vatte toen de verklaringen van die anderen in de stukken als een lolletje op. Maar ik weet niks van een motor af!" De medeverdachten verklaarden dat S. wel deaeliik den motor gestolen heeft en er dat ze het mijn schuld achten, dat ze in de lik zitten! Ik ben niet bij die diefstallen ge weest!" De Officier vorderde voor de diefstallen gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Verdachte is de leider geweest bij deze diefstallen. Hij staat zeer ongunstig bekend en is reeds 8 maal eerder veroordeeld. Verdachte merkte tenslotte op dat hij ge slapen had op het gras en van de diefstallen daarom niets weten kon. Uitspraak in deze zaken over 14 dagen. Autobusdienst zonder vergunning. Een autobusondernemer uit Leeuwarden stond voor de Haarlemsche rechtbank Don derdagmorgen terecht. Hij was in hooger be roep gekomen van een vonnis van den kan tonrechter, waarin hij tot f 15 boete subs. 10 dagen was veroordeeld, omdat hij een auto busdienst had onderhouden van Leeuwarden naar Alkmaar, Beverwijk, Haarlem enz. Een politieman.heeft de bus dikwijls bij de pont in Velsen gezien, gaande naar Haarlem of naar Alkmaar. De chauffeur, die gereden had, verklaarde, dat er veel animo was voor die reizen omdat het vacantietijd -was. Hij zou onderweg pas sagiers opgenomen hebben als deze van te vo ren aan de zaak in Leeuwarden of aan het! agentschap opneming verzocht hadden. El- is maar één prijs, nl. LeeuwardenAmsterdam en terug. Wie onderweg uit wil stappen, heeft toch het volle bedrag betaald. Een reiziger 'getuigde, dat hij vóór hij den tocht met die bus maakte aan het kantoor in Leeuwarden verzocht heeft in te mogen stap pen bij de pont. Aan een dame, die op Wierin- gen gevraagd heeft mee te mogen rijden, is dit verzoek geweigerd, zooals de passagier zelf gehoord heeft. Pres.: „U had geen vergunning om een autobusdienst te onderhouden Verd.: „Neen. Het was me geweigerd." De officier vroeg bevestiging van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Verd. vroeg aan de rechtbank hoe hij wel moet rijden als deze wijze van rijden straf baar is. De president gaf den raad diensten als deze, als ze strafbaar geoordeeld worden, te staken. Mi-. J. Th. H. Buiel trad als verdediger op. Uitspraak over 14 dagen. Weggebruikers, opgepast! Het nieuwe jaar brengt nieuwe voorschriften. Tijdige voorbereiding is noodzakelijk! TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS De commissie van toezicht op het lager on derwijs te Haarlem houdt een vergadering op Woensdag 19 December 1934 des avonds 8.30 uur ten Stadhuize. De agenda luidt; 1 Notulen, 2 Ingekomen stukken. 3, Schoolbezoek. 4. Opmerkingen voor verslag. 5. Aanbeveling vacaturen. 6. Rond vraag. Aan de beurt van aftreden zijn mej. D. Ickelsheimer en de heeren G. van Waard, J. P. H. Castricum. N. Meijer en Mr. A. Beets, terwijl bovendien moet worden voorzien in de vacaturen ontstaan door het bedanken van de heeren G. Max en A. Meilink. T eraardebestelling F. A. Smit Kleine. Zooals wij gisteren reeds berichtten is Don derdagmiddag onder groote belangstelling op de algemeene begraafplaats te Bloemendaal ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. A. Smit Kleine, vroeger kringleider der N.S.B. te Haarlem. Onder de aanwezigen waren behalve honderden partij- jenooten, vele kennissen en ambtenaren van iet P.E.N en P.W.N. Zooals men weet is de overledene langen tijd directeur geweest van het electriciteitsbedrijf, eer het door de pro vincie werd overgenomen. Nadat de echtgenoote van den ontslapene, die onder diepe stilte den fascistischen groet bracht, die door vele aanwezigen insgelijk werd beantwoord, de aula had betreden, gevolgd door overige familie en belangstellenden, nam de heer N. V. Koning het woord, de oud directeur der Stoomvaart Mij. Nederland, die op verzoek van mevrouw Smit Kleine als vriend den overledene herdacht. Hij schetste hem als een stoer werker, een gaaf mensch, een trouw en oprecht vriend, die een duide- lijken aanleg toonde voor de navigatie. Geen wonder dus dat hij een succesrijke carrière maakte als zeeofficier. Hij was een man die men moest bewonderen en wiens vriendschap bleef, ondanks verschillen van meening. Zijn organisatorische aanleg vond in het be roep van zeeofficier echter geen bevrediging. Hij studeerde in de electro-techniek en werd spoedig directeur van het electriciteitsbedrijf, waarvoor hij ontzaggelijk veel heeft gedaan, zooals trouwens voor elk werk, waaraan hij zich gaf. „Helaas mocht het bedrijf geen par ticulier bedrijf blijven," zei de heer Koning. Natuurlijk ging de heer Smit Kleine over naar het provinciaal bedrijf, maar de werkkring werd anders, er kwamen veel veranderingen en de heer Smit Kleine verliet het bedrijf, dat hij had groot gemaakt. Een veelzijdig man als de overledene was. kende zijn rechten en plichten als staats burger en ofschoon hij een individualist was en liberaal denkend, kon hij zich toch nooit bij een partij aansluiten, daar volgens de mee ning van den heer Smit Kleine, alle partijen slechts het partijbelang dienden. Toen echter de N.S.B. kwam, was het voor hem dè aanlei ding zich aan te sluiten en zich aan dezen nieuwen werkkring te wijden. Echter vermin derde in den laatsten tijd zijn physieke kracht en groeide de beweging hem te snel. Toch heeft hij voor de N.S.B. alles gedaan wat hij kon doen, en de partijgenooten weten wat dat wil zeggen. Ir. A. A. Mussert spreekt. Eveneens op verzoek van mevrouw Smit Kleine sprak Ir. A. A. Mussert. Hij zei dat hel hem moeilijk viel in deze omstandigheden iets te zeggen en begon met den heer Smit Kleine te herdenken, zooals hij hem heeft leeren kennen, nu ruim twee jaar geleden op de eer ste vergadering in Haarlem, toen de N.S.B. hier slechts vijf leden bezat. „Ik heb hem toen gevraagd of hij hier de leiding op zich wilde nemen," zei de algemeene leider der N.S.B. „en ik geloof dat ik nooit een betere daad voor de N.S.B. heb kunnen doen!" Hij was een goed leider en de nog zwaardere taak die hij op zich heeft genomen, die van gewestelijk commissaris van Zuid-Holland en een deel van Noord-Holland, heeft het wel bewezen. Hij was een hoogstaand en nobel mensch. die overtuigd was van de goede zaak die hij diende en daarom eenvoudig antwoordde op de vraag hoe het ging: „Het moet goed gaan, het kan immers niet anders!" In zestig kringhuizen hangt nu de vlag halfstok", zei de heer Mussert ten slotte. „Straks zullen wij weer verder marcheeren. in zijn geest die naar een betere toekomst leidt. De heer Smit Kleine is ons voorgegaan, hij was slechts bang den grooten dag van de N.S.B. niet meer te zullen beleven. Het heeft niet m^gen zijn." -i-ri tyevd te k'<- naar de groeve gedr erv/ijl de schuin N.S.B.-ers in diepe stike Als de laatste slag van 4waalf in dit jaar verstomd is, zullen er weer énkele nieuwe voorschriften voor de weggebruikers in wer king zijn getreden. Zooals men weet zijn de meeste dezer bepalingen reeds in den afge- loopen zomer gepubliceerd, doch ons is geble ken, aldus schrijft de A. N. W. B„ Toeristen bond voor Nederland, dat er nog maar al te veel mensehen zijn, die de sindsdien verstre ken maanden hebben laten verloopen zonder de noodige voorbereidingen te treffen. En om dat de nieuwe voorschriften al zoolang bekend zijn, zou het best kunnen gebeuren, dat hiel en daar de politie het nieuwe jaar begint met een strenge controle. Men kan er nil nog in voorzien en dus met zekerheid een anders on vermijdelijk proces-verbaal voorkomen! Allereerst laten wij hier volgen de eischen, waaraan auto's en motorfietsen moeten vol doen. Tusschen haakjes is bij de op 1 Januari 1935 in werking tredende voorschriften het woord „Nieuw" vermeld. A. Het roode achterlicht. van motorrijtuigen op meer dan twee wie len mag niet hooger dan 25 meter boven het wegdek geplaatst zijn (nieuw) en niet ver der dan 50 c.m. verwijderd zijn van het meest naar links uitstekende deel van het voertuig (nieuw). B. Het stoplicht 1. Dit moet automatisch werken op de voet- rem. 2. En mag niet verder dan 30 c.m. van het roode achterlicht verwijderd zijn (nieuw). 3. Het licht moet oranjekleurig zijn, waarbij men er wél op moet letten, dat het stopsein ook overdag duidelijk zichtbaar is. N.B. Het goed zichtbaar op- en neer-bewe gen ter linkerzijde buiten het motorrijtuig van een arm of stok, enz. als stopteeken blijft geoorloofd evenals het gebruik van een ge combineerde stop/achterlamp. C. De richtingaanwijzers 1. Alleen geoorloofd z:Jn de modellen met seinarmen (trommelvormige richtingaanwij zers of flikkerlichten zijn dus verboden). 2. De richtingaanwijzer mag niet hooger uit gestoken worden dan ter schouderhoogte van den bestuurder (nieuw), de seinarm moet di rect uitgestoken en teruggebracht kunnen worden (nieuw). 3. De seinarm moet rood of oranje van kleur i en bij verlichting over het grootste deel yaer lengte rood of oranjekleurig licht ge ven (nieuw). Deze verlichting is niet ver plicht, doch wel héél wenschelijk! 4. Buiten gebruik zijnde mag geen enkel deel van den richtingaanwijzer meer dan 5 c.m. buiten de auto uitsteken (nieuw). 5. De grootste breedte van den seinarm (die langwerpig moet zijn) mag niet grooter zijn dan het één/derde deel van de lengte, (nieuw). Verdere regels om aan te denken. Het zal bovendien geen kwaad kunnen, aldus de A. N. W. B„ om de overige nieuwe verkeers- voorschriften, welke enkele maanden geleden in werking zijn getreden nog eens te recapitu- leeren: schier dagelijks zien we de menschen langs den weg deze nieuwe .regels overtreden. 1. Overbodige geluidsseinen zijn strafbaar. 2. Bij elke verandering van richting moet men tijdig zijn voornemen daartoe kenbaar maken (door het uitsteken van arm of rich tingaanwijzer). Dit voorschrift geldt óók voor wielrijders, zelfs als er verder geen verkeer is of als men een bocht naar rechts maakt. Bij een onvermijdelijke verandering van richting, d.w.z. in bochten Van den weg zelf, geldt de zoo juist genoemde verplichting even wel niet. 3. Stilstaande auto's moeten in donker we der verlicht zijn (Men weet, dat talrijke ge meenten in ons land ontheffing van dit voor schrift hebben verleend, sommige onder voor behoud, dat de geparkeerde auto door een lantaarn of andere lichtbron verlicht is. In een vreemde gemeente zijnde, vrage men in lichtingen aan de politie oflate men de lichten (veiligheidshalve!) maar branden. Zooals onze lezers weten behoort Haarlem tot de gemeenten, die vrijstelling" van den ver- lichtingspliclit hebben verleend op de volgende voorwaarden le dat de auto staat op een gedeelte van een weg binnen de bebouwde kommen der ge meente, dat gelegen is binnen een straal van 15 M. van een lichtgevende lantaarn dei- openbare straatverlichting en 2e: dat de auto staat op de voor het parkeeren met motorrij tuigen aangewezen weggedeelten van de Groote Markt (midden-vluchtheuvel)de Ged. Oude Gracht: de Nassaulaan (midden trottoir); het Wilsonsplein en de Oranje kade),. 4. De autodeuren moeten voorzichtig wor den geopend. Dit openen is verboden als de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht wordt of de vrijheid belemmerd. 5. Ook motorfietsen moeten voorzien zijn van een achteruitkijkspiegel. 6. De bestuurder moet steeds voldoende zij uitzicht hebben (let dus op de zijzeiltjes van open auto's!, paardenkarren, enz.) 7. Bakfietsen moeten van een rem voorzien zijn. Deze driewielige rijwielen mogen niet meer op rijwielpaden rijden of op wegen, welke uitsluitend bereden mogen worden met mo torrijtuigen en tweewielige fietsen. In dit ver band is het nuttig erop te wijzen, dat de bak fietsbestuurder dikwijls zijn leven waagt door zonder rood achterlicht op den grooten weg te rijden. Een reflector is in de praktijk niet voldoende! delijke vacature. „Die lui kunnen zeggen, wat ze willen, om- den fascistischen groet bracht. WETEN EN WERKEN Het winterprogramma Op Vrijdag 14 December opent de vereeni ging „Weten en Werken" haar winterseizoen met lezingen en voordrachten in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat. Het pro gramma luidt: 14 Dec. 1934: G. v. d. Laan: „Het halssnoer- schandaal". 21 Dec. 1934 J. de Meza: De wonderen van het bijenvolk. 4 Januari 1935 H. C. Verkruysen: Parijs. 11 Januari 1935 Dr. P. I-I. Schroder (zal na der bekend gemaakt worden). 18 Januari 1935 Dr. W. G. v. d. Sleen: Met de K. L. M. op reis. 25 Januari 1935 A, F. J. Portielje: Menschen in Artis. Vergelijkend p^vchologisch bekeken. 1 Febr. J. Dols: Het Japansch familie- en gezinsleven. 8 Februari J. W. Wichers: Op welke wijze beschermen weerlooze dieren zich tegen hun vijanden? 15 Februari: J B. Schuil: Samuel Falkland (ter herinnering aan Heijermaris' dood in 1924. 22 Februari Mr. G. J. Salm: Hoe meet men tegenwoordig de afstanden der sterren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10