DIAMANT WEEK-ABONNEMENTEN stel hoge eisen aan Uw bril 0 0 VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD II Een goede daad van Padvinders. Financieele resultaten bevredigend. Een Kerstfeest voor minder Haarlemsche Hypotheekbank, bedeelden A. E. Thierry de Bye Dolle' mans volgt P. H. Craandijk op De jongens van Groep 8 der Nederlandsche ids directeur, Padvinders Vereeniging, afd. C. J. M. V. te Haarlem, hadden in het begin van dit jaar ter gelegenheid van het eerste lustrum van hun groep het plan opgevat om deze maand een Kerstfeest voor minder-bedeelden te houden. De jongens hebben, gesteund door familieleden en kennissen, het geheele jaar hard gewerkt om een flinke hoeveelheid kleedingstukken, speelgoed, boeken enz. bij elkaar te krijgen. Het Kerstfeest zal den 20sten December a.s. gehouden worden, doch op 15 (van 4 tot 10 uur) en 16 (van 2 tot 6 uur) dezer wordt er van de gaven in hun Troephuis, gelegen Harmenjansweg 21 (naast de fa. Keur en Sneltjes), een tentoonstelling gehouden. Ieder belangstellende is er hartelijq welkom. De hoeveelheid goederen, die de jongens, dank zij de sympathieke assistentie van velen, hebben bijeengegaard, is van dien aard, dat een groot aantal gezinnen gelukkig zal kunnen worden gemaakt OPPERRABBIJN ONDERWIJZER HERDACHT. Ter nagedachtenis van wijlen den weleer waarden heer A. S. Onderwijzer, in leven op perrabbijn der Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Am sterdam en van het Synagogaal Ressort Noord- Holland, werd in de Synagoge in de Lange Begijnestraat een treurdienst gehouden. Nadat door den voorzanger het avondgebed en psalm 49 voorgedragen waren sprak rabbijn S. Ph. de Vries de treurrede uit. Hij zeide tot deze buitengewone godsdienstoefening gekomen te zijn om te gedenken hem die de Israëlitische kerk bezat en die is heengegaan, en in het bijzonder, meer nog van zijn werken, zijn ka rakter waarvan die werken een uitvloeisel waren. Hierbij haalde spr. het boek Job aan die, geheel gerechtigheid, van zichzelf getuigen moest omdat zijn vrienden inplaats van hem te troosten hem afvielen. Rabbie Onderwijzer zijn geen moeilijkheden bespaard gebleven, doch niemand zou hem in een valsch licht willen en kunnen stellen. Hij hoe£de niet van zich zelf te getuigen en was zeker de laatste om dit te willen. Hij hulde zich in gerechtigheid en deze be kleedde hem. Hij streefde naar gerechtigheid en heeft die verworven niet de subjectieve, doch de objectieve. Daardoor raakte zijn stof felijke persoonlijkheid op den achtergrond en ging een opvallende geest van waardigheid van hem uit, niet alleen als grijsaard, doch ook reeds in zijn jeugd. En deze waardigheid ont leende hij niet aan zijn hooge functie; zij vormde zijn karakter. Gedachtig de uitspraak „beoordeel niet uw nevenmensch, voordat ge u in zijn plaats hebt gedacht" leefde hij. Door de adeldom.van zijn geest was hij overal bemind en geëerd. En hij was het zichzelf niet bewust. Dit heeft de kerk en hebben zijn kinderen verloren, dit was onverbreekbaar het hunne. Maar zijn wezen was meer dan het werk. Het licht, dat hij ont stoken heeft straalt vanzelf verder en stijgt op. Rabbijn de Vries sprak nog een gebed voor de zielsrust, waarna een zoon van den over ledene een gebed voor de weezen zeide. Psalm 16, een slotgebed en psalm 121 beëindigden dezen treurdienst, die door drie zoons en een dochter van wijlen opperrabbijn Onderwijzer werd bijgewoor«d. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Vorderhake, van Marumstraat 50 rood, boekje; Vroom en Dreesmann, Groote Hout straat, boek; den Baas, v. Oorschotstraat 15, schoolboeken, portemonnaie; E. Reers, Spaarn rijkstraat 57, damesbontje; Hogenbijl, Steen bokstraat 22, ceintuur; kennel „Fauna", hond en kat; Koekoek, Merovingenstraat 20, idem; Asyl, Ridderstraat 11, idem, kat; v. Lunen burg, Hyacinthenlaan 5, heerenhandschoen Lenaarts, O.-Indiëstraat 48, kinderhand schoen; H. Wezenbeek, Gen. Bothastraat 84 idem: Kroonstuiver, Raaphorststraat 21. dek zeil. Molhoek. Eikenstraat 22. rekenliniaal; Bonke. 2e Vooruitgangstraat 6, kinderpor- temonnaie met inhoud; P. J. de Koning, Lin- denstraat 4, portemonnaie met inhoud; Bur. van politie, Smedestraat, rijwielslot met ket ting; Th. J. Besseling. Sperwerstraat 46, rij- wielbelastingplaatje; Bureau van Politie. Sme destraat, schoolétui; Geuschel, Thomsonlaan 84. taschje m. i. Terug te bekomen bij: Kruin, L. Veerstraat 26. broche. Smit, Smedestraat 45. ceintuur. Willemsen, Bankastraat 18. collier. Keuling, Jacobijnestraat 16 zwart, dameshandschoen. Punt. Gen. de la Reystraat 7 zwart, tochtde ken. Bur. van pol. Smedestraat. motorhoorn, portemonnaie met inhoud. D. Treffers. Am sterdamstraat 3e, oorbel. H. Peper. Boterstr. 7, jongenspet. Comaitz, Ged. Oude Gracht 121 rijwielbelastingulaatje. Grootegoed, Bloemon- daal. Boschlaan 8. idem. Eerhard. Thorbecke- straat 43 te bevr. bur. van politie, 2 riemen. Martin, Bataviastraat 41. shawl. v. Dijk, Ba- kenessergracht 95, damestrui. Bronkhorst Kin- heimweg 79, vulpen. Gemeente-reinigings dienst, Delistraat. hondenzweep. In de Donderdagmiddag gehouden buiten gewone algpmeene vergadering van aandeel houders der Haarlemsche Hypotheekbank, heeft de nieuwe president-commissaris Mr. J. Woltman allereerst den overleden voor zitter Jhr. Mr. D. E. van Lennep herdacht. Na eenige toelichting werd het voorstel van commissarissen tot vaststelling der regelen voor de pensionneering der directie met al eemeene stemmen goedgekeurd. Aan den heer P. H. Craandijk werd daarna op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als directeur. De voor zitter sprak zijn groote waardeering uit voor den arbeid door den vertrekkenden directeur gedurende ruim 40 jaar bi.i de Bank verricht. Notaris Dolleman sloot zi~h daarbij aan. ge tuigende namens velen, die bij de instelling met den heer Craandijk zakelijk contact had den gehad. In de plaats van den heer Craandijk werd met ingang van 1 Januari a.s. tot directeur benoemd, de heer A, E. Thierry de Bye Dolle man. oud-directeur der Rijnlandsche Hypo theekbank en sedert de fusie met de Haar lemsche Hypotheekbank als lid der directie (adjunct-directeur), bij de laatstgenoemde instelling werkzaam. De pres'dent-commissaris nam de gelegen heid te baat, om den aanwezigen aandeelhou ders mede te deelen, dat, hoewel de jaar resultaten nog niet vnst te stellen zijn gezien de economische crisis, de resultaten bevredigend zijn; groote verliezen zijn door de Bank niet geleden; de rente achterstand is niet veront rustend. Het bedrijf wordt door hem gezond geacht, zoodat hij meent, dat men met ver trouwen verder kan gaan. De thans afgetreden directeur, die zich aanvankelijk aan het noteriaat had gewijd en op eenige Haarlemsche kantoren als candi- daat-notaris werkzaam was, werd od 1 Jan. 1897 benoemd tot adjunct-directeur van de Haarlemsche Hypotheekbank en op 1 Nov. 1903 tot directeur. Herhalingsoefeningen in 1935 Wie moeten opkomen. In 1935 zullen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen of blijven de dienst plichtigen van de lichtingen 1929 en 1931 van: de regimenten infanterie (met inbegrip van het regiment Grenadiers en het regiment Jagers), het regiment wielrijders, de regi menten huzaren, met uitzondering van de postduivenverzorgers en van de paardenver- zorgers, die de eerste oefening hebben vervuld "iij het Remontedepot, de regimenten veld artillerie, het korps rijdende artillerie, het re giment motorartillerie, het regiment kust- artillerie, het korps Luchtdoelartillerie, het regiment genietroepen, de schoolcompagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienst plichtigen. die ten agnzien van die eerste oefening behoorden tot de eerste en tweede ploeg, de schoolcompagnie torpedisten, de schoolcompagnie van den motordienst en de compagnie Intendancetroepen. Voorts lichtingen 1928 en 1930 van de schoolcompagnie pontonniei's, voor zoover be treft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg, de lichting 1929 van de compagnieën Hospitaalsoldaten, met uitzondering van de ziekenverpleging en de lichting 1931 van die compagnieën in haar geheel. AGENDA VRIJDAG 14 DECEMBER Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer- Van Rijk. „Pension Zonneschijn". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Vergadering N. S. B. Spreker ir. Wigersma. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Buitengewoon con cert. Solist: Mischa Meller. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Emil Jannings in „De Zwarte Walvisch Op het tooneel: Varady s danse-jeux acrobatiques. 7 en 9.15 uur. Palace: Anna Sten in „Nana". Op het too neel: Remmio, jongleur. 7 en 9-15 uur. Luxor Sound Theater: „Dood Water" gepro longeerd. 7' en 9.15 uur. Ged. Oude Gracht 104: Ds. G. J. Waarden burg over het rassenvraagstuk. 8.15 uur. Nassauplein 8: „Theosofie als levende wer kelijkheid". 8.10 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 15 DECEMBER Stadsschouwburg: „Vorstelijke Emigranten" Jan Musch, Ko Arnoldi. Populaire voorstel lingen. 815 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst, 105 uur. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Het theoretisch examen voor het diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage zal worden afgeno men te Haarlem in de Rijkskweekschool voor Onderwijzers op 27, 28 en 29 December 1934 en 2 3. 4 en 5 Januari 1935. Voorzitter der Examencommissie Dr. J. Th. Terburgh. Tot. examinatoren werden benoemd mevr. dr. G. DijkstraVolkers. Dr. J. H. O. Reys. Dr. H. A. N. Vechtman. Dr. W. Mol, Dr. J. A. Feenstra. Dr. J. Lubsen. r. K. Minkema. alsmede mej J. A. de Haas en de heeren C. Th. de Bie. \T. Braunbercer. J. Crucq, W. A. J. Goeting. W. P. Nuyten. J. Penders en F. L. Stumpf Het aantal candidaten bedraagt.85. Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Plan voor een Vacantie-Kinderfeest. Woensdagavond vergaderde de afd. Haar lem van de Bond van Ned. Onderwijzers. Na de opening wijdde de voorzitter eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer J. Lamers, oud-vorozitter van den Bond, die de vorige week overleden is. De afdeeling was bij de crematie vertegenwoordigd. Aan de weduwe is een brief van rouwbeklag gezon den. Daarna sprak de voorzitter er zijn vol doening over uit dat de Sint Nicolaasfeesten weer zulk een schitterend verloop hebben ge had. In 't bijzonder bedankte hij de Haar lemsche Onderwijzers Tooneelclub voor het mooie werk, dat geleverd is. Voortgezet werd de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene verga dering, welke op 28 en 29 December in Am sterdam wordt gehouden. In den vorigen vergadering, gehouden in November was met de behandeLng reeds be gonnen. Over enkele voorstellen hadden lang durige besprekingen plaats. Als afgevardigden werden gekozen de heeren G. J. Rijkers, H. Schuurman, J. M. Thiery en A. Koppenol; als plaatsvervanger D. Duin- ker. Daar op dit congres het jongeren vraag stuk behandeld wordt, zullen de jongeren in de gelegenheid worden gesteld dit congres bij te wonen en tevens de revue „De Bond 60 jaar" te zien opvoeren. De afdeeling besloot te trachten oko in Haarlem een Vacantie-Kinderfeest te krijgen. Verschillende organisaties zullen worden uit- genoodigd. daarover een bespreking te houden, ten einde te komen tot samenwerking. pgewekt werd nog om de protestvergadering welke Zaterdag 15 December in Den Haag wordt gehouden, bij te wonen. HM/m faipfoU! £è/n Kitfv&uf i4 \rotvruxa>IU i GROOTE HOUT5TR.137 NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) MANNENKOOR „PROZA EN POëZIE". Ter gelegenheid van haar 45-jarig be staan geeft het mannenkoor „Proza en Poëzie", directeur Jan Booda, een feestavond in de groote zaal van het gebouw St.-Bavo, op Zaterdag 15 Dec. voor leden en donateurs, gevolgd door een bal. KERSTWIJDING. Evenals het vorig jaar houdt de „Marnix- vereeniging" Haarlem-Noord weer een Litur gische Kerstwijding, en wel op Dinsdag 18 December a.s. avonds 8.15. uur in de Marnix- school aan de Van Egmondstraat. De toe gang is vrij.. HAARLEMS OPERETTE ENSEMBLE. Het Haarlems Operette Ensemble geeft Zondagavond 16 December in den Schouwburg Jansweg een eerste uitvoering in Nederland van „Terugkeer uit de Vreemde", muziek van Mendelsohn Bartholdy. BAK- E N BRAADVET NU 40 CT. PER POND (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven Uit de benauwenis tot de verlossing. Geachte redactie, In het Decembernummer van „Vrede", or gaan van het vredesstuüïebureau, gevestigd te Blaricum (N.-H.t. léës ik het volgende: „Op'Zondag 21 October jli.'heefV er een ont roerende plechtigheid plaats gehad op de be graafplaats Schoonselhof bij Antwerpen, waar op het graf van den Belgischen dienstweige raar Berten Fermont, in tegenwoordigheid van duizenden vrienden èn geestverwanten een monument werd onthuld tot blijvend aan denken van dézen jeugdigen held, gevallen in den strijd voor den vrede! Op 22 October 1933 is hij 'overleden na een gevangeriisstraf van 26 maanden om thuis te sterven Mevrouw Kamendt-Chijs sprak hierbij o.a. het volgende: Het beeld van dit monument is een bestendige aanklacht tegen België. Het rijst als een aanklacht tegen het militairisme, dat menschen tegen menschen doodend en moordend tegen elkander opstelt. In Haarlems Dagblad van 10 dezer komt de mededeeling dat Zaterdag jl. in het militaire kamp op Waalsdorp de plechtige onthulling heeft plaats gehad van een monument ter nagedachtenis van de bij de gevechten te Brussel in 1830 en tijdens den tiendaagschen veldtocht in 1831 gevallen grenadiers en ja gers. aangeboden door de reserve en oud reserve officieren der regimenten. Tal van militaire en burgerlijke autoritei ten waren bij deze plechtigheid tegenwoordig terwijl het geheel werd „opgeluisterd" door muziek van de Kon. Mil. kapel. In België een monument opgericht door vrienden en geestverwanten voor een jongen held die den vrede diende, in Nederland een monument opgericht door vrienden en geest verwanten die den vrede niet willen dienen, ter nagedachtenis van mannen die ruim hon derd jaren geleden zijn gèsneuveld in een oor- los tegen België. En steeds gaat men voort, monumenten op te richten ter nagedachtenis van mannen „die stierven door het moordend lood". Dit kwam in mijn gedacht en het werd mij een benauwenis toen ik de beide tegenstellingen nog eens overlas. Het eerste een aanklacht tegen het geweld, het andere een dwaze ver tooning! Welke houding moeten wij hier tegenover stellen. Ik heb het gevonden in het eerstgenoemd orgaan, vermoedelijk geschreven door de emi nente Henriëtte Roland Holst: „Wij allen, menschen zoowel van den Westersoiien als Oosterschen Kuituurkring' bevinden ons in het begin van een groote verandering', die. zoo zij komt, de verheffing der menschheid beteekent tot een hoogeren fase. Gevoelens van saamhoorigheid en universeele verbon denheid. die elke ethische religie en elke mare moreel sedert duizenden jaren heeft ver kondigd, dringen zich op en eischen toegepast te worden op sociaal gebied en in de levens verhoudingen aan volken en rassen. Ontzaglijke krachten, in en buiten ons ver zetten zich daar tegen. Hoeveel malen zullen we terug geworpen worden, zal onze zaak voor het berekenende verstand hopeloos schijnen? Wij weten het niet, we weten alleen dat een innerlijk getij, dat tevens is een wereld- wel licht een kosmisch getij, ons omhoog draagt. Te midden van geluiden van verschrikking en de smartkreten, hooren wij toch de stem men, die het „Vrede ou aarde" zingen. Het is als hocclen wü ze nooit zoo dicht bij ons hart. als hebben ze een dieper glans, een hartgron dige glans gekregen Deze woorden kunnen worden overdacht in de weken voor het Kerstfeest en nog lang daarna. Mogelijk geven zij een antwoord op de vraag hoe wij ons moeten houden tegen over degenen die heden ten dage nog „oor- logs- herinnerings-monumenten" willen op richten. in eer. tijd dat er een roep door de gansche wereld gaat „de wapens neer" en bij mïllioenen de innerlijke drang bestaat, hoe wel ontzaglijke krachten zich èr tegen verzet- ter.. de volken en rassen, ondanks de begren zingen. r.ader tot elkander te brengen om te komen uit de „benauwenis tot de verlossing" Hoogachtend, T. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. Het licht is opgegaan. Nog eenige weken en dan vieren wij weer het geboortefeest van Hem die kwam om den mensch met God te verzoenen, en vrede op aarde te brengen, hetgeen de eerste boodschap oers in dien nacht bezongen. Dan zullen ook nu weer in de kerken der verschillende landen die heerlijke liederen worden gezongen. Hoe zal ik U ontvangen en: Daar is uit 'swereld duistere wolken een licht der lichten opge gaan; Kom tot zijn schijnsel alle volken, ter wijl in harten van duizenden een snakken is naar vrede en naar licht in deze donkere we reld. Donker niet alleen in duizenden gezin nen van arbeiders die kunnen en willen wer ken, en zonder hun willen overgeleverd zijn aan liefdadigheid, wat wij dan crisissteun noe men, terwijl aan 't ontbrekende nog een bond van barmhartigheid is toegevoegd. Zeker, het is een mooi denkbeeld elkander bij te staan, maar het is en blijft een zware gang voor eer lijke en flinke arbeiders en niet een door God gewilde toestand. Maar nóg donkerder is het. weer geworden in de wereld, waar in dezen tijd van nood weer zooveel millioenen worden weggesmeten voor vernietiging van menschenlevens. Want als het zoo door gaat zal dit vast weer komen. Al dit oorlogstuig, wat weer geproduceerd wordt, gaat niet naar een museum van oudheden, maar 't moet aan zijn doel beantwoorden, dat is winst maken, ten koste van 't bloed van onze medemenschen. Zal dit Kerstfeest nu eens aan allen de oogen openen, ook van voorgangers, wanneer weer vrede op aarde wordt gepredikt en zal de Vredevorst die ons God verklaarde („God is liefde") in 't leven gehoorzaamd worden? Of zal men maar doorgaan op den ouden weg en zeggen: wij blijven ons wapenen tegen onze naasten met de wapenen der hel en liefst zoo geraffineerd mogelijk en dat moet God dan maar goedvinden. Dit is niet de wil van den Vredevorst. Zijn woord was niet vernietigen, dooden, maar be houden, helpen, opbouwen. Wie kan zich in denken dat iemand die zich naar den naam van Christus noemt niet afstaat van de onge rechtigheid. welke ook is oorlog en voorberei ding. God wil deze gruwelen, die werken der duisternis niet, en het Evangelie al zoo lain gebracht, is nog niet toegepast, terwijl de we reld er reikhalzend naar uitziet. God eischt van ons dat wij ons van deelneming of steun aan oorlog onthouden, want het Evangelie van Godsliefde en oorlog is een onverzoenlijke te genstelling. Zouden nu alle Christelijke na ties niet beter doen, God te gehoorzamen in plaats van op hun wapenen (gifgas) te ver trouwen, want dit laatste is Mammondienst. In de eerste plaats zal dan werkelijk vrede op aarde komen, maar ook vrede in de huisge zinnen, en in elk hart dat naar vrede vraagt. Moge het a.s. Kerstfeest hieraan medewerken dat in duizenden harten dit licht zal opgaan, want de dag is nabij dat de schrik van ons hart vooroged van de aarde zal verdwijnen. Het licht is opgegaan. P. v. AMERSFOORT Cheribonstraat 12 „Duitschland bereidt zich voor op den oorlog". Geachte redactie, Onder bovenstaand opschrift liet de heer J. M. Gerrits zich op 6 dezer over Duitsch land uit. Hij deelt o.a. mede, dat hij nauwelijks vijftien kilometer over de grens onderzocht werd en ook alles wat hij bij zich had. Ik zou daarop dit willen antwoorden: Men kan de bewaking van een land verge lijken met dien van een gebouw. Wanneer een gebouw slecht bewaakt wordt kunnen allen dus ook de ongewenschte elementen er vrij in rondloopen. Duitsch land heeft hiervan danig het nadeel gevoeld en een sterker bewaking ingesteld, terwijl andere landen daarentegen een slappe of heelemaal geen bewaking hebben, zoodat al lerlei ongewenschte elementen vrij binnen kunnen komen en verkeerde denkbeelden on der de bevolking verspreiden. Honderden mannen loopen in uniform, hou den 's nachts militaire oefeningen in de bos- schen; er wordt met dolken, geweren en gra naten geoefend, zegt de heer Gerrits. Kan hij mij een van de z.g. beschaafde lan den noemen, die dit niet doen? Weet de heer Gerrits misschien dat er op het oogenblik over de heele wereld meer manschappen op de been zijn en meer oor logsmateriaal voorhanden is dan bij het be gin van den wereldoorlog in 1914? Maar omdat Duitschland nu eenmaal de ge beten hond is, is het van Duitschland slecht, en van andere landen niet. Duitschland zou zich voorbereiden op een oorlog? Neen, niet Duitschland, maar de menschen die hun lasterpraatjes tegen Duitschland ver spreiden sturen aan op een oorlog. Zij doet het verderfelijkste wat er is, nl. haatzaaien onder de menschheid. En niet Duitschland maar de heele we reld heeft een dokter noodig. Die dokter kan een ieder mensch voor zich zelf zijn. als hij maar wil, maar de men schen willen niet, en als er dan een land is, dat zich van alle verkeerde invloeden wil rei nigen, dan deugt dat land niet, dan moet. dat land geboycot worden. Zoo is op het oogen blik de mentaliteit van de bevolking der we reld maar van Nederland in het bijzonder. H. J. G. v. d. BERG. Het taxibedrijf. Geachte redactie, Met belangstelling las ik de voorgestelde wijziging A P. in uw blad inzake het taxi bedrijf. Het is dus voortaan verboden, met een taxi onderweg personen op te nemen, die door een teeken te kennen geven, dat ze gebruik willen maken van een taxi. Alleen de standplaats taxi's mogen zulks doen. Wat deze bepaling beteekent. niet alleen voor de garagehouders, doch ook voor de z.gn. vrije taxi's kan ieder, die met het bedrijf eenigszins bekend is. begrijpen. De meeste ondernemers in het vrije bedrijf zijn werk- looze chauffeurs, die zich een wagen hebben aangeschaft, gewoonlijk op afbetaling. Die ondernemers moeten alle krachten inspan nen om op tijd nun wissels te kunnen beta len benevens de verdere onkosten van het bedrijf als wegenbelasting, stalling, olie en benzine, onderhoud enz. Vervolgens nog in aanmerking nemend de verdere kosten van levensonderhoud, wil het mij voorkomen, dat die menschen het heusch al zwaar genoeg hebben en een beperking van hun bedrijf van gemeentewege niet de aange wezen weg is. De Raad der gemeente Haarlem is er om voor het algemeen belang der gemeentenaren te waken, doch de uitvoering van bovenstaan de bepaling zou tengevolge hebben, dat het algemeen belang er niet door werd gebaat, in tegendeel: geschaad. Keuring van wagens en chauffeurs moet verplicht zijn. doch voor het overige moet het bedrijf vrij blijven. We zullen hopen, dat de Raad der gemeen te Haarlem niet met het voorstel van B. en W. accoord zal gaan, opdat niet tal van taxi chauffeurs genoodzaakt zullen worden op kosten van de gemeente bij Maatschappelijk Hulpbetoon aan te kloppen. Werkelijk de cri sisnood dient beperkt en niet vergroot te worden. Met dank voor de plaatsing, EEN LEZER VAN H. D. Haarlem, 11 December 1934. Collecte voor het Kinderhuis Groot-Kijkduin. Op Zaterdag 22 December te Haarlem. De huiscollecte ten bate van het bekende Kinderhuis Groot-Kijkduin zal thans, in plaats van op 1 December, worden gehouden op Za terdag 22 December. De scholen hebben dan alle vacantie; wij rekenen er dus op. dat een groot aantal jon gens en meisjes boven de veertien zich nog zullen opgeven fbij Mevrouw Engelgeer, Flora plein 10) als collectant. En gij allen, die nog iets te missen hebt voor een minderbedeelde dan gij, tast in dezen Kersttijd eens flink in den buidel, om ook ons Kinderhuis te helpen, dat het in staat moge zijn, Vele Haarlemsche kinderen te blij ven verzorgen. De tijden zijn zwaar: de wereld komt er niet, als wij niet allen krachtig elkander helpen. Vraagt dat ook niet de Kersttijd ons: WTat zult gij antwoorden? Het Comité van aanbeveling: Mej. L L. M. BIERENS DE HAAN. Mevrouw J- F. VAN CASPELDE VAS. Mevrouw A. L. CRAANDIJKSCHUIL. Mevrouw M. ENGELGEERSTAM. Mevrouw A. M. J. VAN MARSELIS HARTSINCKSCHUYT VAN CASTRICUM Mej. Zr. M. MERISON. Mevr Mr. E A. J. SCHELTEMA—CONRADI. Mej. Zr. P L. SCHOUTEN. Mevrouw D. M. VAN WEERDENSLOOF. Wel bezuinigen Niet opzeggen! Het werk van Zandbergen, gewijd aan de opvoeding van oudcrzorgmlssende kinderen van alle gezindten en standen, ontkomt evenmin als zoovelen aan de bankschroef die bezuiniging heet. Zandbergen versoberde en besnoeide waar het kon. Het jaarverslag der vereeniging over 1933 spreekt in deze maar al te duidelijk. Ge lukkig blijven velen ons werk in hun steun trouw, de ongunstige tijden ten spijt. Anderen echter, het waren er helaas ook velen, zegden hun hulp op. Wij kunnen bezuinigen en uiterst sober leven, doch intrekking van allen steun on dermijnt het werk. maakt ons machteloos en stort onze kinderen in een toekomst die wan- hoDig donker is. Zandbergen hielp 2000 kinderen. Nog steeds kloppen nieuwe aan. Meent gij, dat wij ten aanzien van hun ook moeten doorgaan met onzen arbeid? Geef dan uw antwoord via onze Postrekening No. 15426 „Zandbergen", Amersfoort. De Directeur van Zandbergen, MULOCK HOUWER. Het Brokkenhuis. (Beeksteeg 12, tel. 23676) Dringend kleedmg en beddegoed gevraagd Het Bestuur van het Brokkenhuis. dat vrij wel dagelijks nog een groot aantal aanvragen ontvangt om hulp en steun, werd een dezer dagen door mevr. V. te Bloemenöaa! verblijd met een mooie zending nieuwe ondergoederen voor alle leeftijden. Daar ook nog een flinke partij zelf gemaakte goederen werd ontvangen van een damescomité, dat vrijwel het geheele jaar hieraan werkzaam is geweest, laat het zich begrijpen dat de linnenkast thans weer eens goed gevuld is. Dat bovengenoemde goe deren met hartelijken dank aan de geefsters in ontvangst werden genomen, behoeft wel geen nader betoog. Evenwel, de voorraad bo- venkleeaiiy;. zooals heerencostuums, winter jassen, warme bovenkleeding voor school gaande kinderen en mantels en japonnen voor vrouwen is weer zéér gering en behoeft noodig aanvulling. Aangezien het in de bedoeling van het bestuur ligt. mits de voorraad zulks toe laat, om nog vóór de Kerstdagen eenige flinke uitdeelingen te houden en vele gezinnen die er het slechtst aan toe zijn goed te helpen, doet het nogmaals een krachtig beroep op de ingezetenen van Haarlem en omstreken om steun en medewerking. Laat een ieder zijn garderobe nog eens terdege nazien of er niet iets is op te ruimen. Een gedragen jas, man tel of costuum kan voor menigeen nog zulke goede diensten bewijzen, Juist tegen boven genoemde feestdagen is het zoo prettig iets te kunnen doen tot leniging van den nood, die in lal van gezinnen zéér hoog is gestegen. Er is dikwijls een nijpend gebrek aan het aller- noodigste en zonder uitkomst zien velen den winter met angst en vreeze tegemoet. Verleden jaar omstreeks dezen tijd was het bestuur dank zij veler steun in staat, een groot aantal gezinnen te helpen aan een nieuw kleeding- stuk. bons voor brandstoffen en bons voor le vensmiddelen als extra gift voor de feestda gen. Ook thans hoopt het weer aan de vele aanvragen hiervoor te kunnen voldoen, doch er is nog veel noodig. Ook giften zullen dank baar worden aanvaard Deze kunnen worden gestort op postgiro 147245 onder vermelding „Brokkenhuis". De adressen van het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Beeksteeg 12 en telefonisch onder no. 23676. Opgemerkt wordt, dat het telefoonnum mer 15813, dat in de gids staat vermeld, is vervallen. Het Bestuur van het Brokkenhuis A v. MARSELIS HARTSINCK Presidente J. MULDER, secr. penningm.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11